Μετεμψύχωση και το νόημα της

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 19 Σεπ 2018, 00:24

Ένας φίλος μου ήταν παντρεμένος με μια τύπισα για κάτι μήνες. Η γυναίκα αυτή,αμερικανίδα στην καταγωγή, όπως μου είπε αργότερα,μετα το διαζύγιο, είχε και μεταφυσικές προεκτάσεις. Πήγαν π.χ. στο νοσοκομείο να δουν ένα θειο του καρκινοπαθή, σε κάποια φάση η κυρία μένει κόκκαλο. Ρε τι έπαθες; Τσιμουδιά αυτή. Την παίρνει και φεύγουν, στο δρόμο του σκάει το παραμύθι, πως δίπλα στον θείο σου είδε να κάθεται, ως πνεύμα, ένα άνδρας με κάποια Χ χαρακτηριστικά. Τον αντίχριστο μου ρε πούστη, σκέφτεται ο άνθρωπος, εντελώς τρελή παντρεύτηκα! Έλα που όταν επιστρέφει στο νοσοκομείο και μιλάει με τον μπάρμπα του, αυτός του λέει πως είναι πολύ στεναχωρημένος γιατι πέθανε ένας ασθενης με τον οποίο γνωρίστηκαν αντιμετωπίζοντας το κοινο τους πρόβλημα και συνδέθηκαν όσο δεν πάει. Στην περιγραφή, ήταν ο άνθρωπος που έκοβε βόλτες δίπλα του ως πνεύμα στο δωμάτιο!
Μου είπε και πολλά άλλα extrem μεταφυσικά σκηνικά με την γκόμενα τα οποία δεν τα αναφέρω. Αυτό που μεταφέρω είναι πως η κυρία, έλεγε για εμένα πως είμαι η πιο παλιά ψυχή που γνωρισε.Υπάρχω λέει σχεδόν από πάντα,μετεμψυχώθηκα άπειρες φορές, με προτίμηση αυτήν την περιοχή που κατοικώ και σήμερα(υπήρξα τούρκος ή εβραίος κάποτε; Πιθανόν.) και με τον φίλο μου έχω σχέση καρμική, σε 2-3 ζωές ήμασταν πάλι συνδεδεμένοι(ελπίζω να μην ήμουν εγώ η γυναίκα) γιατι και αυτός είναι παλια ψυχή! Μπήκα σε σκέψεις,μια και είμαι φύση light και άπιστος από την μια , αλλά απόλυτα open mind από την άλλη.
De Ja Vu έχω νιώσει πολλές φορές. Ξέρω όμως από που προέρχεται, όλα τα σκήνικά, λέξη προς λέξη με απόλυτη ακρίβεια τα έχω δει τον ύπνο μου μήνες πιο πριν. Από την άλλη μου έχει τύχει αρκετές φορές να γνωρίζω ανθρώπους και να έχω μια απίστευτη οικειότητα και αυτοί με εμένα, από το πρώτο δευτερόλεπτο,σε φάση να τους πω πράγματα που δεν θα έλεγα σε άλλους που ξέρω θεωρητικά, πολύ καλύτερα, ενώ έχω πάει σε μέρη για πρώτη φορά και αισθάνθηκα πως τα ήξερα, πως γύρισα εκεί που ανήκω,για παράδειγμα Κωνσταντινούπολη.
Εαν υποθέσουμε πως όλη αυτή η ιστορία έχει κάποια βάση, τι νόημα έχει η μετενσάρκωση και εγώ για ποιον λόγο δεν πάω σε άλλο λέβελ και εξακολουθώ να κάνω βόλτες στον πλανήτη ή μάλλον στον Τσιμισκή και το Ταξίμ συγκεκριμένα; Είναι κάποιο μάθημα που δεν παίρνω ή σχετίζεται με την απόλυτα ηδονιστική/υλιστική ιδιοσυγκρασία(μπορεί να είμαι ρηχός, αλλά το ομολογώ,οι απολαύσεις και η πολυτέλεια με κάνουν αληθινά ευτυχισμένο) και την απουσία ενδιαφέροντος για οτιδήποτε άλλο δεν είναι απτό ή είναι ιδεαλιστικό;

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 19 Σεπ 2018, 00:58

Ε, δεν το περνάς το μάθημα. Αιώνιος φοιτητής! :lol:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Σεπ 2018, 01:48

Τελευταια ειναι πολυ in το ολο θεμα της μετεμψυχωσης, το ιδιο μου ειπε μια Ρωσιδα πριν κατι μηνες, οτι ειμαι η παλαιοτερη ψυχη που ειχε γνωρισει αυτη, περιπου 4.500 ετων, απο οτι θυμαμαι η ψυχη φτανει μεχρι τις 5.000 και κατι μου ελεγε. Μου εριξε ενα κατεβατο οτι λογω παλαιοτητας ψυχης, εχω πονεσει πολυ και προορισμος μου ειναι να βοηθαω τον κοσμο και κατι αλλα κουφα.

Η ιδια πιστευε οτι προερχεται απο ενα αστρο (δεν θυμαμαι ποιο) και οτι η πραγματικη της μητερα την περιμενει σε εκεινο το αστρο, αφου πρωτα ομως ξεκλειδωσει εναν κωδικο. Η βιολογικη της μητερα δεν ηταν κανονικη ψυχη αλλα φαντασμα, ηταν αγαμητη για 3 χρονια και θα το κρατουσε αλλα 4 για να καθαρισουν τα τσακρα της, οποτε στο σεξουαλικο κομματι εμενε μονο στο "προφορικο" αλλα χωρις καταποση διοτι ετσι θα ανοιγε ενεργειακη πυλη με αντρα και οι αντρες συνηθως κατα την σεξουαλικη πραξη, παιρνουν την ενεργεια απο τις γυναικες και αυτη την χρειαζοταν για να φερει εις περας τον στοχο της.

Ειδα οτι υπηρχε πεδιο για δουλεμα οποτε δεν κρατηθηκα, ετσι σιγα σιγα της "απεδειξα" οτι μιλουσα με την μητερα της και οτι αυτη μου ειχε ζητησει να την καθοδηγησω στο δυσκολο δρομο της, οπως ειχα κανει απειρες φορες στο παρελθον. Πιστευε οτι ανηκει στην φυλη των ασπρων δρακων, αλλα παλι την εψησα οτι ηταν μονοκερος και οτι ολα αυτα που λανθασμενα πιστευε ηταν και ο λογος που ειχε εγκλωβιστει στην γη. Εαν ημουν τσογλανι θα ειχα φτιαξει το τελειο δουλικο, αλλα λιγο η αφελεια της και πολυ περισσοτερο οτι ηταν καλοπροαιρετη και χωρις κακια δεν μου εβγαινε να την κοροιδευω αλλο ή να την εκμεταλλευτω. Σχετικα προσφατα που τα ξαναειπαμε, με ενημερωσε οτι με τον πλατωνικο της φιλο τωρα (ειπαμε δεν γαμιεται καθαριζει τα τσακρα της) ηταν τον 18 αιωνα γκευ ζευγαρι που εγραφαν οπερετες στην Γουαδελουπη.

Αγαπητε ΥΚ εαν δεχτω τις "γνωσεις" της ως σωστες στο θεμα της ψυχης τοτε κανεις οντως κατι πολυ στραβα για να εισαι εγκλωβισμενος στην γη τοσες χιλιαδες χρονια, μιας και απο οτι καταλαβα εσυ τις 5.000 τiς εχεις ξεπερασει προ πολλου.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Σεπ 2018, 02:02

Εαν σε ενδιαφερει το θεμα πολυ, νομιζω οτι οι πιο σοβαρες μελετες εχουν γινει απο τον Ιαν Στηβενσον.

https://www.near-death.com/reincarnatio ... enson.html

Καποιες περιπτωσεις παιδιων που ειχα διαβασει (διοτι συνηθως εμφανιζεται σε μικρες ηλικιες πριν το μυαλο βομβαρδιστει απο πολλες πληροφοριες) ηταν πραγματικα ανατριχιαστικες. Θυμαμαι την περιπτωση ενος παιδιου που ηταν μετεμψυχωση ενος πιλοτου του 2ου παγκοσμιου, κατι τετοιο τελος παντων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nostalgia την 19 Σεπ 2018, 02:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25890
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 19 Σεπ 2018, 02:07

Αναζωπυρωμένη πατέντα για άρμεγμα αφελών.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Σεπ 2018, 02:13

Αγις έγραψε:
19 Σεπ 2018, 02:07
Αναζωπυρωμένη πατέντα για άρμεγμα αφελών.
Ναι παιζει παρα παρα πολυ. Κανουν συνεδρια, σεμιναρια, γραφουν βιβλια, πανε σε υπνωτιστες για να θυμηθουν την παλιες τους ζωες κλπ. Μια γυναικα οπου ειχε καταφερει και καλα να θυμηθει ολες τις προηγουμενες ζωες της, ειχε βγαλει ενα βιβλιο και ελεγε κατι παπαριες οτι ηταν πετρα, μετα νερο και αλλες τετοιες μπουρδες. Φυσικα οπου μιλουσε πηγαιναν πολλοι απο ολη την Ευρωπη και φυσικα πληρωναν.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11906
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 19 Σεπ 2018, 02:18

Από την ελαχιστόταη ενασχόληση μου με Ινδουισμο, Κρισνα κτλ αυτά που θυμαμαι επι του θεματος (και που δεν στεκουν βεβαια απέναντι σε καμια σοβαρη κριτικη) είναι ότι όπως έγραφε και ένας στίχος από την Μπαγκαβατ Γκιτα επιστρέφεις στην τελευταια ενσυνειδητη κατασταση στην οποια βρισκοσουν πριν αφησεις το σωμα, εν ολιγης επιστρεφεις στις τελευταίες σου σκεψεις κατι τετοιο στο περίπου.
Εγω προσωπικα επειδή ποτέ μα ποτέ δεν έχω deja vu φασεις εχω φτασει στο συμπερασμα πως αν ισχυουν τέτοιες θεωρησεις τότε είμαι κατι με ολική αμνησία ή κάτι καινουργιο, πιθανως αθανατο αλλα θα το δειξει ο χρονος αυτό.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Σεπ 2018, 02:27

Το ειχα γραψει σε αλλο θεμα....
Nostalgia έγραψε:
29 Αύγ 2018, 02:48
Βασικα το ντεζαβου ειναι πληροφοριες που εχει συλλεξει ο εγκεφαλος και εχουν αποθηκευτει στο υποσυνειδητο. Παραδειγμα: Μπαινω στο μετρο, το μυαλο μου ειναι εστιασμενο στο να βρω θεση, κοιταω τριγυρω ψαχνοντας για θεση, ο εγκεφαλος συλλεγει ολες τις εικονες, αλλα επειδη με ενδιαφερει η θεση, περνανε στο υποσυνειδητο χωρις επεξεργασια. Οταν βρω θεση μπορει να ξανακοιταξω τριγυρω και να δω μια ομορφη κοπελα που καθεται διπλα, η εικονα ομως αυτη υπαρχει ηδη μεσα στο υποσυνειδητο και ο εγκεφαλος απλα την ανασυρει.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25890
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 19 Σεπ 2018, 02:28

Deja vu μου συνέβη 2 φορές με σπαλομπριτζόλες .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15279
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 19 Σεπ 2018, 02:39

Μιλάμε για μετεμψύχωση ή μετενσάρκωση;
Η πρώτη αφορά τη θεωρία οτι η ψυχή μπαίνει σε οτιδήποτε ζωντανό, π.χ. στην επόμενη ζωή κάποιος μπορεί να γεννηθεί.. βάτραχος, αν π.χ. έκανε σε κάποια προηγούμενη ζωή του ως άνθρωπος πειράματα με βατράχια βασανίζοντάς τα (κι εδώ μπαίνει η έννοια του "κάρμα" με άλλα λόγια "ότι σπείρεις, θα θερίσεις").
Η δεύτερη αφορά αποκλειστικά τη μετάβαση της ψυχής από άνθρωπο σε άνθρωπο, να πονέσει, να μάθει, να κλείσει "παλιούς λογαριασμούς" ώστε απαλλαγμένη πλέον από τα βάρη των λαθών και των παθών της, να φτάσει στην τελειότητα και να ενσωματωθεί με το "νιρβάνα" που είναι η απόλυτη έκσταση/γαλήνη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aLiCat την 19 Σεπ 2018, 02:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28084
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 19 Σεπ 2018, 02:41

Κατα βαθος ξερετε ολοι τι υπαρχει μετα θανατον
SpoilerShow
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15279
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 19 Σεπ 2018, 02:48

GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2018, 02:41
Κατα βαθος ξερετε ολοι τι υπαρχει μετα θανατον
SpoilerShow
Όχι, δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουμε γιατί εκεί που υπάρχει ο θάνατος λείπουμε εμείς, κι εκεί που υπάρχουμε εμείς λείπει ο θάνατος ( όχι εγώ, ο Επίκουρος το είπε).
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28084
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 19 Σεπ 2018, 03:04

Σωστη παρατηρηση.Επαναδιατυπωνω.Κατα βαθος ολοι ξερετε ποιος δεν θα υπαρχει μετα θανατον.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15279
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 19 Σεπ 2018, 03:19

GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2018, 03:04
Σωστη παρατηρηση.Επαναδιατυπωνω.Κατα βαθος ολοι ξερετε ποιος δεν θα υπαρχει μετα θανατον.
Φυσικά και ξέρουμε: (πάντα) ο διπλανός μας, ο "άλλος".
Πάντως όχι εμείς, αφού όσο είμαστε ζωντανοί δεν έχουμε την εμπειρία ή/ και τη βεβαιότητα της παντελούς ανυπαρξίας.
Και γιατί αφού ψοφήσουμε, δεν θα έχουμε πλέον τη συνείδηση του θανάτου μας.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 19 Σεπ 2018, 04:03

Δεν έπρεπε να την έχουμε όμως; Αφού για άπειρο χρόνο δεν υπήρχαμε;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών