Μετεμψύχωση και το νόημα της

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 13 Μαρ 2019, 00:27

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Μαρ 2019, 21:55
Ειχα ντεζαβου σε σχολικη εκδρομη στον Πορο. Ενιωθα οτι ειχα ξαναζησει ολοκληρη την εμπειρια. Το συμπερασμα μου ηταν οτι ο Πορος ειναι επικεντρο χωροχρονικης ανωμαλιας.
Το έχω γράψει και πιο πριν. Τα δικά μου ντεζαβου, θυμάμαι πως τα εχω δει μήνες πριν στον ύπνο μου.

Ορέστης 35

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Μαρ 2019, 01:02

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:27
Ορέστης 35 έγραψε:
12 Μαρ 2019, 21:55
Ειχα ντεζαβου σε σχολικη εκδρομη στον Πορο. Ενιωθα οτι ειχα ξαναζησει ολοκληρη την εμπειρια. Το συμπερασμα μου ηταν οτι ο Πορος ειναι επικεντρο χωροχρονικης ανωμαλιας.
Το έχω γράψει και πιο πριν. Τα δικά μου ντεζαβου, θυμάμαι πως τα εχω δει μήνες πριν στον ύπνο μου.
Εχεις δει ποτε κατι για καποιο μελος του φορουμ;

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 13 Μαρ 2019, 08:20

Ορέστης 35 έγραψε:
13 Μαρ 2019, 01:02


Εχεις δει ποτε κατι για καποιο μελος του φορουμ;
Και να βγεί; Δεν μπορώ να ξέρω, πως την βγάζει καθένας στην ζωη του. Συνφορουμιτες, εχω δει στον υπνο μου, πραγμα λογικό αφου αρκετούς γνώρισα και ως φυσικα προσωπα. Ποτέ δεν ειδα παντως κατι δυσάρεστο για εσάς.
Γενικά νομίζω δουλευει το ένστικτο μου πολυ. Θυμαμαι μια φορα επαιζα στο καζινο για ωρες και μου ηρθε στο μυαλο πως ακριβως 3 πατηματα μετα θα μου κατσει κατι καλο, οντως μου εβγαλε ενα χιλιαρικο. Το ιδιο συνεβει και στο Κινο. Αλλα και σε ενα ΠΑΟΚ-Παναθηναικος 2-1, που ημουν γηπεδο και γυρνάω μεσα στην χαρα να φωναξω πως ο Γκαρσια θα εκτελεσει απευθειας το φαουλ απο την γωνία και θα παει μέσα.
Αρκετές φορές συντονίζεται ο εγκέφαλος μου ή ο δικος τους δεν ξέρω, με άλλους ανθρώπους και σκεφτόμαστε το ίδιο πραγμα ή λεμε ταυτόχρονα το ίδιο πραγμα ή συνεννοουμαστε με τα ματια. Αυτό δεν είναι ντεζαβου όμως και δεν γίνεται με όλους τους ανθρώπους, πρέπει να υπάρξει σύνδεση.
Η ζωη δεν είναι τοσο τυχαία, κισμετ ή κάρμα, νομίζω κάποια πραγματα για πλάκα δεν γίνονται.

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 13 Μαρ 2019, 12:01

Πολύ εντυπωσιάστηκα από τις μαρτυρίες που διάβασα παραπάνω, ότι πανάρχαιες ψυχές μέχρι και 5000 ετών κυκλοφορούν ανάμεσά μας. Αρχαιότερες όμως δεν υπάρχουν; Αποκλείεται η ψυχή της Λούσι, του αυστραλοπίθηκου, κάπου να βολοδέρνει, φορτωμένη μάλιστα με εμπειρίες 3.000.000 ετών διαδοχικών μετεμψυχώσεων;
Επίσης θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν άνθρωποι με ολοκαίνουριες, αμεταχείριστες, ψυχές.
Αφού δεν υπάρχουν γενικώς παραδεκτές απόψεις περί του τι είναι, αν υπάρχει, πότε εγκαθίσταται η ψυχή στον άνθρωπο, καθώς και για το τι γίνεται μετά το θάνατο, ας περιοριστούμε τουλάχιστον στο πρόβλημα στέγασης που αντιμετωπίζει με το θάνατο του μακαρίτη.
Σχεδόν όλες οι θρησκείες δέχονται ότι οι ψυχές των δικαίων καλοπερνάνε σε τόπο χλοερό, σε τόπο αναψύξεως. Πως ακριβώς δεν ξέρουμε, αλλά είναι σίγουρο ότι πολύ θα μας αρέσει. Για τις ψυχές των κολασμένων δεν ξέρουμε πολλά πράγματα. Μάλλον καταστρέφονται μαζί με τους ιδιοκτήτες τους, εν μέσω φρικωδών αιωνίων βασανιστηρίων.

Από τους οπαδούς της μετεμψύχωσης πολλοί θεωρούν ότι οι ανθρώπινες ψυχές έχουν ξενιστές αποκλειστικά ανθρώπους.
Δημιουργείται όμως πρόβλημα ότι με την αύξηση του πληθυσμού της Γης από τα προϊστορικά χρόνια, και δεν θα υπάρχουν διαθέσιμες ψυχές.
Άρα θα πρέπει να δημιουργούνται συνεχώς καινούριες για να καλύπτουν τη ζήτηση.
Τα πράγματα είναι πιο απλά για όσους πιστεύουν στη μετενσάρκωση σε όλα τα είδη του ζωικού βασιλείου.
Από τα δισεκατομμύρια ψυχών που βγαίνουν από τα ράμφη των κοτόπουλων που σφαγιάζονται κάθε ημέρα ίσως πολλές να αναβαθμίζονται σε ανθρώπινες και επομένως θα υπάρχει υπερεπάρκεια ψυχών.

Δεν συμμερίζομαι όμως την αγωνία που διακατέχει τους οπαδούς της μετενσάρκωσης, μήπως μετενσαρκωθούν σε αρουραίο ή σκύλο.
Ποτέ δεν συνάντησα σκύλο που νιώθει δυστυχισμένος επειδή, κατά κάποιον τρόπο, έμαθε ότι υπήρξε κάποτε άνθρωπος, ούτε και άνθρωπο που καταδικάστηκε να ζήσει στην εποχή Τσίπρα.
Το «ήδη οφθέν ήδη βιοθέν» αναφέρεται από πολλούς. Αντίθετα έχω βρεθεί μετά από πολλά χρόνια σε παλιές γνώριμες γειτονιές και δεν αναγνώρισα σχεδόν τίποτα.
Υπάρχει η τάση πολλά μεταφυσικά αλλά και θρησκειολογικά θέματα να ερμηνεύονται σύμφωνα με τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα.
Κανείς δεν καταδέχεται να πει σκέτο χώρος ή χρόνος αλλά προτιμάει το αδιαίρετο συνεχές χωρόχρονος. (αμάν πια αυτές οι σύνθετες ονομασίες).

Έχουν ποτέ αναφερθεί εντελώς ακατανόητα πράγματα σε κάποια αναδρομή, που οφείλονται στο γεγονός ότι ο συνεντευξιαζόμενος θυμήθηκε κάποια ζωή που έζησε στο μέλλον και μάλιστα όχι στη Γη αλλά σε κάποιο πλανήτη εντός ή εκτός του γαλαξία μας ή σε άλλο σύμπαν;
Ο δε Σαλίβερος να μη δυσανασχετεί για κάποια ευρώ που δίνουμε στους παπάδες. Αν ήμασταν Θιβετιανοί θα έπρεπε να πληρώνουμε κάποιον Λάμα και τον βοηθό του επί 40 ημέρες για να διαβάζει το Μπάρντο-Τοντολ στο αυτί του ετοιμοθανάτου μας ώστε να είναι προετοιμασμένος για αυτά που θα αντιμετωπίσει η ψυχή του όταν βγει, και άλλες τόσες μετά για τους απαραίτητους αγνισμούς.

Ορέστης 35

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Μαρ 2019, 23:24

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 08:20
Ορέστης 35 έγραψε:
13 Μαρ 2019, 01:02


Εχεις δει ποτε κατι για καποιο μελος του φορουμ;
Και να βγεί; Δεν μπορώ να ξέρω, πως την βγάζει καθένας στην ζωη του. Συνφορουμιτες, εχω δει στον υπνο μου, πραγμα λογικό αφου αρκετούς γνώρισα και ως φυσικα προσωπα. Ποτέ δεν ειδα παντως κατι δυσάρεστο για εσάς.
Γενικά νομίζω δουλευει το ένστικτο μου πολυ. Θυμαμαι μια φορα επαιζα στο καζινο για ωρες και μου ηρθε στο μυαλο πως ακριβως 3 πατηματα μετα θα μου κατσει κατι καλο, οντως μου εβγαλε ενα χιλιαρικο. Το ιδιο συνεβει και στο Κινο. Αλλα και σε ενα ΠΑΟΚ-Παναθηναικος 2-1, που ημουν γηπεδο και γυρνάω μεσα στην χαρα να φωναξω πως ο Γκαρσια θα εκτελεσει απευθειας το φαουλ απο την γωνία και θα παει μέσα.
Αρκετές φορές συντονίζεται ο εγκέφαλος μου ή ο δικος τους δεν ξέρω, με άλλους ανθρώπους και σκεφτόμαστε το ίδιο πραγμα ή λεμε ταυτόχρονα το ίδιο πραγμα ή συνεννοουμαστε με τα ματια. Αυτό δεν είναι ντεζαβου όμως και δεν γίνεται με όλους τους ανθρώπους, πρέπει να υπάρξει σύνδεση.
Η ζωη δεν είναι τοσο τυχαία, κισμετ ή κάρμα, νομίζω κάποια πραγματα για πλάκα δεν γίνονται.
Κοιτα αυτα τα τεστ.
https://psychicscience.org/PrecogTests.aspx

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8439
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 05 Απρ 2019, 00:09

Επιστημονικές αποδείξεις για τη μετενσάρκωση
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 05 Απρ 2019, 00:22

Δλ να πιστέψω ότι θα ξαναγεννηθω να ξαναταλαιπωρηθω ;
Οχίιιιιι
Κι εκεί έρχεται και είναι η βάση της ορθοδοξίας. Αιώνιο ζωή
Αλλά όχι σε καζάνι

Για αυτό προσπαθούν( όχι για το καζάνι)
Τολμούν και λεν πότε θα πάω στο Κύριο να ξεκουραστώ. Τόσο έτοιμοι

Εγώ φοβάμαι
Να ξαναγεννηθω να ξαναφοβαμαι;;;;
Μπα

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 05 Αύγ 2019, 10:59

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ » 27 Αύγ 2019, 10:35

Η μετεμψυχωση είναι απαραίτητη, για άτομα τα οποία προβληματίζωνται με την τελειότητα.
Η τελείωση έχει θετικά και αρνητικά στοιχεία.
Το τελείωμα για παράδειγμα ενός ατόμου στο θέμα του χαρακτήρα, του δίνει την δυνατότητα να μπορεί να αντιμετωπίσει κάθε άνθρωπο, με τον ατομικό τρόπο σκέψης του, διότι τελικά ότι σκεφτόμαστε είμαστε.
Αυτός ο νέος τρόπος σκέψης επομένως, θα δίνει στο άτομο που τον κατάκτησε, διορατικότητα.
Αυτό άλλος το θέλει, το επιθυμεί και άλλος δεν το θέλει.
Η τάση προς την τελείωση του χαρακτήρα, είναι σαφής ένδειξη, ότι το άτομο διαθέτει παλαιά ψυχή.
Ο ζαμαν φου, δε βαριέσαι αδελφέ χαρακτήρας, είναι νεαρή ψυχή.
Υπάρχουν επίσης χαρακτήρες με ζωώδη, κτηνωδη ένστικτα, είναι ψυχές που έρχονται για πρώτη φορά στο ανθρώπινο βασίλειο.
Σίγουρα υπάρχουν και οι τελειομανείς, αυτοί που οτιδήποτε αρχίζουν, θέλουν και απαιτούν από τον εαυτό τους, να τελειώσει ιδανικά, σύμφωνα με τον τρόπο που αντιλαμβανομαι το κόσμο.
Το αν μια ψυχη θυμάται τις περασμένες της ζωές, εξαρτάται από τον βαθμό συνείδησης που κατέκτησε, ως σύνθετη ανθρώπινη Οντότητα.
Μία ανώτερη συνειδητότητα είναι, όπως έγραψα πιο πάνω ο τελειωμένος χαρακτήρας.
Δλδ η συνείδηση που δεσπόζουν οι θετικές ιδιότητες.
Για να περάσει στο σημείο αυτό, διένυσε τα στάδια εξέλιξης προγενέστερων ζωών στον πλανήτη.
Μπορεί να θυμάται κάποια από αυτά, μπορεί και να μη θυμάται τίποτα.
Όταν θυμάται σημαίνει ότι αυτοσυνειδητοποιει την σύνθεση δυνάμεων που ενεργούν εντός εαυτού.
Η αγιότητα είναι το τελευταίο στάδιο μετεμψυχωσης.
Αν ένας άνθρωπος την κατακτήσει, απελευθερωνει την ψυχή του από την ανάγκη να ξαναγεννηθεί στον πλανήτη.
Περνάει σε άλλη διάσταση.
Όπου ισχύει διαφορετική πραγματικότητα, από αυτήν που βίωσε στην γη και εκεί συνεχίζεται η εξέλιξη της συνείδησης, η οποία είναι άπειρη.
Αυτό επαληθεύεται αυτονόητα.
Το Σύμπαν είναι άπειρο.
Η Ύλη είναι άπειρη.
Η φαντασία μας είναι άπειρη.
Ο Άνθρωπος είναι Οντότητα μεταξύ απείρου και συγκεκριμένου. Διακατεχομεθα από την συμπαντικη απειροσυνη και όσοι την καλλιεργούν, διευρύνουν την συνείδηση τους, από το συγκεκριμένο, το περιορισμένο, το συμβατικό, το συμπερασματικο, προς το άφθαρτο αιώνιο.
Είναι όμως μια επιλογή, συνειδητή επιλογή, για όλα εκείνα τα άτομα, τα οποία ασχολούνται σοβαρά με την τελείωση.., του χαρακτήρα τους.
Μία Ζωή δεν επαρκεί να τελειοποιήσεις την νοοτροπία σου.
Τα σαρκικα πάθη δεν τιθασευονται, εάν δεν αποκτήσεις εμπειριες περασμένων ζωών,από τις οποίες φυσικά, καλό είναι να μπορείς να θυμάσαι τις συνέπειες αυτών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών