το κακό χέρι.

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Σεπ 2018, 22:01

Χαοτικός έγραψε:
24 Σεπ 2018, 21:52
sys3x έγραψε:
24 Σεπ 2018, 20:06
Είμαι σχεδόν αμφιδέξιος.
Έχεις δύο δεξιά χέρια;
Σχεδόν, και τρίτο πόδι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 24 Σεπ 2018, 22:04

enaon έγραψε:
24 Σεπ 2018, 19:53
Δεν ξέρω που να το βάλω, εδώ μοιάζει ταιριαστό. :003:

Νήμα για να συζητήσουμε τις παρατηρήσεις μας σχετικά με το κακό μας χέρι, το αριστερό συνήθως.

Αφορμή κάτι που έκανε μόνο του σήμερα και είχε πλάκα, αυτό που έχω παρατηρήσει μέσα στα χρόνια ειναι οτι το αριστερό χέρι που σε εμένα ειναι το κακό μου, έχει αλλάξει. Δεν βελτιώθηκε με την έννοια να μπορώ να το ελέγχω με ακρίβεια, αλλά απέκτησε αυτόβουλες κινήσεις ακριβείας, έγινε διαφορετικό απο το δεξί και όχι χειρότερο, σε μερικά πράγματα όπως να πιάνει μόνο του κάτι που πέφτει είναι καλύτερο.

έχουμε παρόμοιες εμπειρίες ή γενικά κάποια παρατήρηση, παρέμεινε κακό χέρι το κακό, άλλαξε κάτι;
Μπορεί να φτάσει να κάνει σχεδόν τα ίδια το ένα μέλος (για χέρι μιλάμε βέβαια). Τη βελτίωση που νιώθεις, τη νιώθεις επειδή απλά ήταν παρατημενο το χέρι σου από δραστηριότητες και φυσικά σε χειρότερο επίπεδο λειτουργικής κινητικότητας.

Το χέρι που είπα ότι μορεί να φτάσει να κάνει τα ίδια πράγματα, δεν σημαίνει ότι θα καταναλώνει την ίδια ενέργεια. Θα καταναλώνει περισσότερη και η δραστηριότητα στκν εγκέφαλο θα καταγράφει άλλα κέντρα ενεργά. Η πλευρίωση έχει εγκατασταθεί από τα 4 κι αυτό δεν αλλάζει. Κι όταν λέμε δεν αλλάζει, φαντάσου ότι αυτό δεν γράφεται μόνο σαν ντάτα όπως στους σκληρούς. Έχουμε και ανατομική διαφοροποίηση κατά την πορεία της αυτης της διαδικασίας.
Μιλάμε για, να ένα φούσκωμα σε όγκο κάποια κομμάτια των νεύρων.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 24 Σεπ 2018, 22:07

γεννηθηκα αριστερος αλλα η μαμα μου εδενε το χερι μου για να μαθω να γραφω με το δεξι. αμα γραψω με το αριστερο το κανω οπως οταν εγραφα στην τριτη δημοτικου.
οπως οι περισσοτεροι αριστεροι ετσι και εγω ειμαι αμφιχειρας.
πολλες φορες δεν ξερω με ποιο χερι να κανω κατι για να μου βγει καλυτερο.
επιπλεον ειμαι και ψευδος στο ρο, υποπτευομαι οτι χτυπησα μπιελες απο οταν αρχισαν να μου δενουν το χερι κτλ

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 24 Σεπ 2018, 22:10

στο βολλευ χρησιμοποιουσα και τα δυο χερια το δεξι πιο δυνατο το αριστερο πιο τεχνικο ,στο μπασκετ ειχα δεξια τριπλα και αριστερο σουτ καλο δεξι μπασιμο , ραβερσα και με τα δυο.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 24 Σεπ 2018, 22:21

alekhine έγραψε:
24 Σεπ 2018, 20:26
εγω εχω παρατηρησει οτι το κακο μου χερι ειναι πιο δυνατο απο το καλο
Και εγώ το ίδιο.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Σεπ 2018, 22:23

Μηχανικός έγραψε:
24 Σεπ 2018, 21:55
Γίνεται να έχεις καλό δεξί χέρι και καλό αριστερό πόδι;
Nαι.
Ο μικρος μου ο γιος ειναι δεξιοχειρας και κλοτσαει με το αριστερο.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 24 Σεπ 2018, 22:55

Στον στρατό είχα δοκιμάσει και με τα δυο χέρια να ρίξω βολές. Και με τα δυο σκράπας.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Σεπ 2018, 23:37

lolek1 έγραψε:
24 Σεπ 2018, 22:07
γεννηθηκα αριστερος αλλα η μαμα μου εδενε το χερι μου για να μαθω να γραφω με το δεξι. αμα γραψω με το αριστερο το κανω οπως οταν εγραφα στην τριτη δημοτικου.
οπως οι περισσοτεροι αριστεροι ετσι και εγω ειμαι αμφιχειρας.
πολλες φορες δεν ξερω με ποιο χερι να κανω κατι για να μου βγει καλυτερο.
επιπλεον ειμαι και ψευδος στο ρο, υποπτευομαι οτι χτυπησα μπιελες απο οταν αρχισαν να μου δενουν το χερι κτλ
Είχα και γω μια παρόμοια εμπειρία αλλά όχι από την μητέρα μου αλλά από μια καργιόλα θεούσα γαμώσταυρη χριστιανή γειτόνισσα, όταν με είδε να γράφω και με το αριστερό, ενώ έλλειπε η μητέρα μου, ήρθε με έναν πλάστη και σχεδόν μου έσπασε το αριστερό μου χέρι ουρλιάζοντας ότι μπήκε ο σατανάς μέσα μου και αν δεν σταματήσω θα πέσει φωτιά να μας κάψει και τέτοια.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 24 Σεπ 2018, 23:45

Μηχανικός έγραψε:
24 Σεπ 2018, 21:55
Γίνεται να έχεις καλό δεξί χέρι και καλό αριστερό πόδι;
Εγώ, το ανάποδο.
Είμαι αριστερόχειρας αλλά όσο έπαιζα ποδόσφαιρο σουτάριζα με το δεξί, αυτό ήταν το καλό μου πόδι.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Σεπ 2018, 23:50

Μόνο να γράψω δεν μπορώ με το αριστερό. Μετά από χρόνια προπονήσεων, τόσο τα χτυπήματα όσο και οι άμυνες είναι ισάξια και από τα δύο χέρια.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22579
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Σεπ 2018, 03:23

Χαοτικός έγραψε:
24 Σεπ 2018, 22:04
enaon έγραψε:
24 Σεπ 2018, 19:53
Δεν ξέρω που να το βάλω, εδώ μοιάζει ταιριαστό. :003:

Νήμα για να συζητήσουμε τις παρατηρήσεις μας σχετικά με το κακό μας χέρι, το αριστερό συνήθως.

Αφορμή κάτι που έκανε μόνο του σήμερα και είχε πλάκα, αυτό που έχω παρατηρήσει μέσα στα χρόνια ειναι οτι το αριστερό χέρι που σε εμένα ειναι το κακό μου, έχει αλλάξει. Δεν βελτιώθηκε με την έννοια να μπορώ να το ελέγχω με ακρίβεια, αλλά απέκτησε αυτόβουλες κινήσεις ακριβείας, έγινε διαφορετικό απο το δεξί και όχι χειρότερο, σε μερικά πράγματα όπως να πιάνει μόνο του κάτι που πέφτει είναι καλύτερο.

έχουμε παρόμοιες εμπειρίες ή γενικά κάποια παρατήρηση, παρέμεινε κακό χέρι το κακό, άλλαξε κάτι;
Μπορεί να φτάσει να κάνει σχεδόν τα ίδια το ένα μέλος (για χέρι μιλάμε βέβαια). Τη βελτίωση που νιώθεις, τη νιώθεις επειδή απλά ήταν παρατημενο το χέρι σου από δραστηριότητες και φυσικά σε χειρότερο επίπεδο λειτουργικής κινητικότητας.

Το χέρι που είπα ότι μορεί να φτάσει να κάνει τα ίδια πράγματα, δεν σημαίνει ότι θα καταναλώνει την ίδια ενέργεια. Θα καταναλώνει περισσότερη και η δραστηριότητα στκν εγκέφαλο θα καταγράφει άλλα κέντρα ενεργά. Η πλευρίωση έχει εγκατασταθεί από τα 4 κι αυτό δεν αλλάζει. Κι όταν λέμε δεν αλλάζει, φαντάσου ότι αυτό δεν γράφεται μόνο σαν ντάτα όπως στους σκληρούς. Έχουμε και ανατομική διαφοροποίηση κατά την πορεία της αυτης της διαδικασίας.
Μιλάμε για, να ένα φούσκωμα σε όγκο κάποια κομμάτια των νεύρων.
ένοιωθα μία σιγουριά οτι θα σε πετύχω στο νήμα :)

τα καταλαβαίνω αυτά που γράφεις, περίπου δηλαδή, αλλά νομίζω δεν ρωτάω αυτό. Γενικά δεν το έχω παρατημένο γιατί έχω μόνο δύο και τα χρειάζομαι συχνά. αλλα όταν πρέπει εγώ του πώ να κάνει κάτι ακριβείας συμβαίνει αυτό που λές, μου τρωει ενέργεια και είναι αριστερό ό,τι και να λέμε. Είναι περίπου 10 χρόνια όμως που πέρα απο την καριέρα του σαν αριστερό χέρι, έχει και μία καριέρα σαν αυτόνομο χέρι.
Ξεκίνησε πιάνοντας πράγματα που έπεφταν κατά λάθος, ένα κουτάκι φάρμακα απο το ράφι που το δεξί δεν το ακούμπησε καλά, μία βίδα, το ξυραφάκι κλπ. Στην αρχή σπάνια, τελευταία σχεδόν συνέχεια, δεν του λέω να πάει να πιάσει κάτι όπως θα έκανα με το δεξί, ούτε στο δεξί λέω εκείνες τις στιγμές γιατί ξέρω οτι δεν προλαβαίνω, παρόλα αυτά μόνο του το αριστερό προλαβαίνει άνετα, πιάνει το αντικείμενο την ώρα που εγώ εμπεδώνω την δράση, ίσως και πιο πριν λίγο. Δεν μοιάζει με την κίνηση που κάνει όταν το ελέγχω εγώ, ειναι πολύ πιο γρήγορο και σίγουρο απο το δεξί μου για κάποιο λόγο όταν πάει μόνο του.

Τελευταία κάνει και άλλα κολπάκια, αφορμή ήταν ένα τσιγάρο που πήγα να στρίψω, έπιασα το χύμα χαρτάκι που ήταν στο τραπέζι με το αριστερό και κοίταξα να δώ που είναι η κόλλα. δεν ήταν απο πάνω πάνω και το χέρι έκανε ένα ταχυδακτυλουργικό και την έφερε σωστά μόνο του. Το έκανε τόσο ωραία όπως που το δοκίμασα πάλι με άλλο χαρτάκι, πάλι πολύ ωραία, καμιά χαμένη κίνηση. Δεν συζητάω καν τι έγινε όταν προσπάθησα να το κάνω εγώ με το αριστερό μου, αλλά και το δεξί μου τόσο καλά δεν το κατάφερνε.

γενικά κάνει και σε άλλους δράσεις το κακό χέρι μόνο του;

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 25 Σεπ 2018, 03:31

Τα χερια ειναι στο ιδιο επιπεδο.Το αριστερο ποδι ειναι ας πουμε 20% κατω απο το δεξι στον τομεα της δυναμης και της ακριβειας.Το αριστερο ματι βλεπει καλυτερα απο το δεξι.Επισης το δεξι αρχιδι ειναι μεγαλυτερο απο το αριστερο.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Σεπ 2018, 03:47

enaon έγραψε:
25 Σεπ 2018, 03:23
Χαοτικός έγραψε:
24 Σεπ 2018, 22:04
enaon έγραψε:
24 Σεπ 2018, 19:53
Δεν ξέρω που να το βάλω, εδώ μοιάζει ταιριαστό. :003:

Νήμα για να συζητήσουμε τις παρατηρήσεις μας σχετικά με το κακό μας χέρι, το αριστερό συνήθως.

Αφορμή κάτι που έκανε μόνο του σήμερα και είχε πλάκα, αυτό που έχω παρατηρήσει μέσα στα χρόνια ειναι οτι το αριστερό χέρι που σε εμένα ειναι το κακό μου, έχει αλλάξει. Δεν βελτιώθηκε με την έννοια να μπορώ να το ελέγχω με ακρίβεια, αλλά απέκτησε αυτόβουλες κινήσεις ακριβείας, έγινε διαφορετικό απο το δεξί και όχι χειρότερο, σε μερικά πράγματα όπως να πιάνει μόνο του κάτι που πέφτει είναι καλύτερο.

έχουμε παρόμοιες εμπειρίες ή γενικά κάποια παρατήρηση, παρέμεινε κακό χέρι το κακό, άλλαξε κάτι;
Μπορεί να φτάσει να κάνει σχεδόν τα ίδια το ένα μέλος (για χέρι μιλάμε βέβαια). Τη βελτίωση που νιώθεις, τη νιώθεις επειδή απλά ήταν παρατημενο το χέρι σου από δραστηριότητες και φυσικά σε χειρότερο επίπεδο λειτουργικής κινητικότητας.

Το χέρι που είπα ότι μορεί να φτάσει να κάνει τα ίδια πράγματα, δεν σημαίνει ότι θα καταναλώνει την ίδια ενέργεια. Θα καταναλώνει περισσότερη και η δραστηριότητα στκν εγκέφαλο θα καταγράφει άλλα κέντρα ενεργά. Η πλευρίωση έχει εγκατασταθεί από τα 4 κι αυτό δεν αλλάζει. Κι όταν λέμε δεν αλλάζει, φαντάσου ότι αυτό δεν γράφεται μόνο σαν ντάτα όπως στους σκληρούς. Έχουμε και ανατομική διαφοροποίηση κατά την πορεία της αυτης της διαδικασίας.
Μιλάμε για, να ένα φούσκωμα σε όγκο κάποια κομμάτια των νεύρων.
ένοιωθα μία σιγουριά οτι θα σε πετύχω στο νήμα :)

τα καταλαβαίνω αυτά που γράφεις, περίπου δηλαδή, αλλά νομίζω δεν ρωτάω αυτό. Γενικά δεν το έχω παρατημένο γιατί έχω μόνο δύο και τα χρειάζομαι συχνά. αλλα όταν πρέπει εγώ του πώ να κάνει κάτι ακριβείας συμβαίνει αυτό που λές, μου τρωει ενέργεια και είναι αριστερό ό,τι και να λέμε. Είναι περίπου 10 χρόνια όμως που πέρα απο την καριέρα του σαν αριστερό χέρι, έχει και μία καριέρα σαν αυτόνομο χέρι.
Ξεκίνησε πιάνοντας πράγματα που έπεφταν κατά λάθος, ένα κουτάκι φάρμακα απο το ράφι που το δεξί δεν το ακούμπησε καλά, μία βίδα, το ξυραφάκι κλπ. Στην αρχή σπάνια, τελευταία σχεδόν συνέχεια, δεν του λέω να πάει να πιάσει κάτι όπως θα έκανα με το δεξί, ούτε στο δεξί λέω εκείνες τις στιγμές γιατί ξέρω οτι δεν προλαβαίνω, παρόλα αυτά μόνο του το αριστερό προλαβαίνει άνετα, πιάνει το αντικείμενο την ώρα που εγώ εμπεδώνω την δράση, ίσως και πιο πριν λίγο. Δεν μοιάζει με την κίνηση που κάνει όταν το ελέγχω εγώ, ειναι πολύ πιο γρήγορο και σίγουρο απο το δεξί μου για κάποιο λόγο όταν πάει μόνο του.

Τελευταία κάνει και άλλα κολπάκια, αφορμή ήταν ένα τσιγάρο που πήγα να στρίψω, έπιασα το χύμα χαρτάκι που ήταν στο τραπέζι με το αριστερό και κοίταξα να δώ που είναι η κόλλα. δεν ήταν απο πάνω πάνω και το χέρι έκανε ένα ταχυδακτυλουργικό και την έφερε σωστά μόνο του. Το έκανε τόσο ωραία όπως που το δοκίμασα πάλι με άλλο χαρτάκι, πάλι πολύ ωραία, καμιά χαμένη κίνηση. Δεν συζητάω καν τι έγινε όταν προσπάθησα να το κάνω εγώ με το αριστερό μου, αλλά και το δεξί μου τόσο καλά δεν το κατάφερνε.

γενικά κάνει και σε άλλους δράσεις το κακό χέρι μόνο του;
Αυτό ακριβώς νομίζω συμβαίνει με το αριστερό χέρι σε όλους τους δεξιόχειρες πιανίστες, από ένα σημείο και μετά παίζει μόνο του, αλλά έτσι κι αλλιώς από ένα σημείο και μετά και τα δύο παίζουν μόνα τους αλλά μαζί.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Ορέστης 35

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 25 Σεπ 2018, 07:38

sys3x έγραψε:
24 Σεπ 2018, 23:37
lolek1 έγραψε:
24 Σεπ 2018, 22:07
γεννηθηκα αριστερος αλλα η μαμα μου εδενε το χερι μου για να μαθω να γραφω με το δεξι. αμα γραψω με το αριστερο το κανω οπως οταν εγραφα στην τριτη δημοτικου.
οπως οι περισσοτεροι αριστεροι ετσι και εγω ειμαι αμφιχειρας.
πολλες φορες δεν ξερω με ποιο χερι να κανω κατι για να μου βγει καλυτερο.
επιπλεον ειμαι και ψευδος στο ρο, υποπτευομαι οτι χτυπησα μπιελες απο οταν αρχισαν να μου δενουν το χερι κτλ
Είχα και γω μια παρόμοια εμπειρία αλλά όχι από την μητέρα μου αλλά από μια καργιόλα θεούσα γαμώσταυρη χριστιανή γειτόνισσα, όταν με είδε να γράφω και με το αριστερό, ενώ έλλειπε η μητέρα μου, ήρθε με έναν πλάστη και σχεδόν μου έσπασε το αριστερό μου χέρι ουρλιάζοντας ότι μπήκε ο σατανάς μέσα μου και αν δεν σταματήσω θα πέσει φωτιά να μας κάψει και τέτοια.
Και γιατι δεν ξερασες πρασινη χολη επανω της στριβοντας 180 μοιρες το κεφαλι σου;

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: το κακό χέρι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 25 Σεπ 2018, 08:32

stergiosbik έγραψε:
24 Σεπ 2018, 22:23
Μηχανικός έγραψε:
24 Σεπ 2018, 21:55
Γίνεται να έχεις καλό δεξί χέρι και καλό αριστερό πόδι;
Nαι.
Ο μικρος μου ο γιος ειναι δεξιοχειρας και κλοτσαει με το αριστερο.
Εγώ πάλι γράφω με το αριστερό πόδι και κλωτσάω με το δεξί ρουθούνι.
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών