Επίσκεψη από το μέλλον.

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4524
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 28 Απρ 2023, 00:47

John Titor ακούει;
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4524
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 28 Απρ 2023, 00:59

Λοξίας έγραψε:
27 Απρ 2023, 20:26
Gherschaagk έγραψε:
27 Απρ 2023, 16:19
Λοξίας έγραψε:
27 Απρ 2023, 16:02

Χαχαχαχα...τον θυμήθηκες ε;
Αυτός όμως έχει μείνει στην δική του την χρονο-σπηλιά και έτσι και βγει τώρα θα είναι ίσαμε δύο χρονών... :003:
Αυτός είναι;
Δεν ξέρω αν είναι αυτός.
Αλλά θυμάμαι τον Ορεοφύλακα που έγραφε ότι όταν καθόταν στην σπηλιά 1 ώρα, έξω είχαν περάσει 4.
Γι' αυτό είπα πως πιθανόν να είναι σήμερα 2 χρονών... :lol:
Πριν 20-25 χρονια, περιοδικά του μεταφυσικού έκαναν συχνά πυκνά αναφορά για μια σπηλιά που βρίσκεται Όλυμπο σε μια περιοχή που λεγόταν "το τομάρι της αρκούδας".
Αν θυμάμαι καλά είχαν πάει και καλά κάτι φίλοι και ο ένας χάθηκε μέσα στη σπηλιά, οι άλλοι φίλοι έφεραν βοήθεια και τον βρήκαν μετά από ώρες και ο φακός του δούλευε ακόμα ενώ θα έπρεπε να είχε εξαντληθεί.

Είναι γοητευτικό αυτό το κονσεπτ ( να υπάρχει ένας χώρος που να κυλά πιο αργά ο χρόνος) και γι'αυτο ευδοκιμούν τέτοιες ιστορίες.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 28 Απρ 2023, 01:06

Στην εκπομπή του Χαρδαβέλα είχε πει ένας που μπήκε στη σπηλιά του Νταβέλη, ότι ενώ κατευθυνόταν προς τον τοίχο απέναντι από την είσοδο, θόλωσε η όρασή του και το αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο βρέθηκε να είναι στραμμένος ανάποδα, δηλαδή προς την είσοδο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4524
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 28 Απρ 2023, 01:11

AlienWay έγραψε:
28 Απρ 2023, 01:06
Στην εκπομπή του Χαρδαβέλα είχε πει ένας που μπήκε στη σπηλιά του Νταβέλη, ότι ενώ κατευθυνόταν προς τον τοίχο απέναντι από την είσοδο, θόλωσε η όρασή του και το αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο βρέθηκε να είναι στραμμένος ανάποδα, δηλαδή προς την είσοδο.
Εχω διαβάσει τόσα πολλά γι'αυτη την σπηλιά (κυρίως από Γ. Μπαλάνο) που πραγματικά θέλω να πάω έτσι για το γαμωτο.
Αν κάποιος από δω μέσα έχει την γνώση και την όρεξη, να το κανονίσουμε να πάμε.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 28 Απρ 2023, 10:56

Πτολεμαίος έγραψε:
28 Απρ 2023, 00:59
Λοξίας έγραψε:
27 Απρ 2023, 20:26
Gherschaagk έγραψε:
27 Απρ 2023, 16:19
Αυτός είναι;
Δεν ξέρω αν είναι αυτός.
Αλλά θυμάμαι τον Ορεοφύλακα που έγραφε ότι όταν καθόταν στην σπηλιά 1 ώρα, έξω είχαν περάσει 4.
Γι' αυτό είπα πως πιθανόν να είναι σήμερα 2 χρονών... :lol:
Πριν 20-25 χρονια, περιοδικά του μεταφυσικού έκαναν συχνά πυκνά αναφορά για μια σπηλιά που βρίσκεται Όλυμπο σε μια περιοχή που λεγόταν "το τομάρι της αρκούδας".
Αν θυμάμαι καλά είχαν πάει και καλά κάτι φίλοι και ο ένας χάθηκε μέσα στη σπηλιά, οι άλλοι φίλοι έφεραν βοήθεια και τον βρήκαν μετά από ώρες και ο φακός του δούλευε ακόμα ενώ θα έπρεπε να είχε εξαντληθεί.

Είναι γοητευτικό αυτό το κονσεπτ ( να υπάρχει ένας χώρος που να κυλά πιο αργά ο χρόνος) και γι'αυτο ευδοκιμούν τέτοιες ιστορίες.
Η σπηλιά που επισκέπτομαι (έχω μπει δυο φορές εως τώρα και το περιστατικό συνέβη τη δεύτερη), δεν είναι στον Όλυμπο αλλά ισαπέχει με 55 στάδια διφορά από τον Λευκό Πύργο. Απλά σε άλλη κατεύθυνση. Είναι σε απόσταση 519,8 στάδια σε ευθεία απ'αυτόν.
Θα μου πεις γιατί σε στάδια.
Όταν έφυγα από τη σπηλιά με το "καινούριο" κινητό αναρρωτήθηκα πόσο δρόμο έχω να περπατήσω ως το σπίτι πάλι και μου έβγαλε τον αριθμό 22 κι από κάτω τον 13200. Έφαγα δύο μέρες για να καταλάβω πως ήταν τα 4 χλμ που έπρεπε να περπατήσω σε στάδια και σε πόδια! Γι'αυτό μιλάω και για επίσκεψη από το παρελθόν. Εκτός κι αν στο μέλλον υιοθέτησαν για κάποιο λόγο αυτό το σύστημα μέτρησης.

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 28 Απρ 2023, 11:25

Πτολεμαίος έγραψε:
28 Απρ 2023, 00:59
Λοξίας έγραψε:
27 Απρ 2023, 20:26
Gherschaagk έγραψε:
27 Απρ 2023, 16:19
Αυτός είναι;
Δεν ξέρω αν είναι αυτός.
Αλλά θυμάμαι τον Ορεοφύλακα που έγραφε ότι όταν καθόταν στην σπηλιά 1 ώρα, έξω είχαν περάσει 4.
Γι' αυτό είπα πως πιθανόν να είναι σήμερα 2 χρονών... :lol:
Πριν 20-25 χρονια, περιοδικά του μεταφυσικού έκαναν συχνά πυκνά αναφορά για μια σπηλιά που βρίσκεται Όλυμπο σε μια περιοχή που λεγόταν "το τομάρι της αρκούδας".
Αν θυμάμαι καλά είχαν πάει και καλά κάτι φίλοι και ο ένας χάθηκε μέσα στη σπηλιά, οι άλλοι φίλοι έφεραν βοήθεια και τον βρήκαν μετά από ώρες και ο φακός του δούλευε ακόμα ενώ θα έπρεπε να είχε εξαντληθεί.

Είναι γοητευτικό αυτό το κονσεπτ ( να υπάρχει ένας χώρος που να κυλά πιο αργά ο χρόνος) και γι'αυτο ευδοκιμούν τέτοιες ιστορίες.
Κάτι παρόμοιο μου συνέβη και την πρώτη φορά που επισκέφτηκα την σπηλιά. Λοιπόν στην "νιότ" (όπως την ονόμαζε ένας παλιός μου μου είπε γι'αυτή), έφτασα ένα πρωί στις 8μιση. Είχα φύγει από το σπίτι στις 7 το πρωί. Μπήκα μέσα εξερεύνησα τρία δωμάτια που όλα είχαν είσοδο απέναντι από την κύρια. στο κάθε ένα επειδή ήταν πολύ μεγάλα κάθησα από 1 λεπτό περίπου μια και ήμουν μόνος μου. Ο καιρός υπέθεσα πως ήταν συννεφιασμένος βαριά και πως θα έβρεχε από την σκοτεινιά που είχε έξω ενώ όταν μπήκα ο ουρανός δεν είχε το παραμικρό σύννεφο. Βγήκα έξω μετά από 4 λεπτά από την είσοδόμου και διαπίστωσα πως μόλις είχε δύσει ο ήλιος και είχε ψιλοσκοτεινιάσει τελικά. Η φάση είναι πως όταν πήγα στο σπίτι διαπίστωσα πως ήταν Κυριακή απόγευμα ενώ είχα φύγει Σάββατο πρωί. Και δεν πεινούσα καθόλου, ούτε αναζήτησα τουαλέτα. Η γυναίκα μου δεν με αναζήτησε γιατί της είχα πει πως θα πάω με παρέα για να καθήσουμε βράδι όπως και είχα σκοπό να κάνω με δυο φίλους. Πήγα όμως μόνος τελικά μια κι αυτοί δεν ήθελαν την προηγούμενη φορά να μπούμε μέσα φοβούμενοι λύκους νυχτερίδες κι άλλες τέτοιες παπαριές.
Αν ο χρόνος μέσα είχε τρέξει 4 λεπτά έξω είχε τρέξει 36 ώρες. Δηλ σε κάθε λεπτό αντιστοιχούσαν 9 ώρες.
Πλάκα - πλάκα σκέφτομαι αν ήταν μεγαλύτερη να την εκμεταλλευτώ σαν ψυγείο. Από την άλλη λέω να πάω να καθήσω με την οικογένειά μου μια εβδομάδα μέσα. Έξω υπολόγισα πως θα έχουν περάσει 3789 μέρες ή 10,3 χρόνια. Αν δε μ'αρέσει παίρνω προμήθειες και ξαναμπαίνω μέσα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Απρ 2023, 11:35

alto_sem έγραψε:
28 Απρ 2023, 11:25
Από την άλλη λέω να πάω να καθήσω με την οικογένειά μου μια εβδομάδα μέσα. Έξω υπολόγισα πως θα έχουν περάσει 3789 μέρες ή 10,3 χρόνια. Αν δε μ'αρέσει παίρνω προμήθειες και ξαναμπαίνω μέσα.
Λες για οικογένεια, δλδ παιδιά;
Θα χάσουν τα παιδιά σου 10 χρόνια από διάφορα πράγματα που θα κάνουν με τους φίλους τους και είναι οκ αυτό;

Το σκέφτηκες καλά όλο αυτό; Επίσης 36 ώρες χωρίς τηλέφωνο και είστε ζευγάρι και δεν αναζήτησε ο ένας τον άλλο; Δουλευόμαστε;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 28 Απρ 2023, 11:44

Gherschaagk έγραψε:
28 Απρ 2023, 11:35
alto_sem έγραψε:
28 Απρ 2023, 11:25
Από την άλλη λέω να πάω να καθήσω με την οικογένειά μου μια εβδομάδα μέσα. Έξω υπολόγισα πως θα έχουν περάσει 3789 μέρες ή 10,3 χρόνια. Αν δε μ'αρέσει παίρνω προμήθειες και ξαναμπαίνω μέσα.
Λες για οικογένεια, δλδ παιδιά;
Θα χάσουν τα παιδιά σου 10 χρόνια από διάφορα πράγματα που θα κάνουν με τους φίλους τους και είναι οκ αυτό;

Το σκέφτηκες καλά όλο αυτό; Επίσης 36 ώρες χωρίς τηλέφωνο και είστε ζευγάρι και δεν αναζήτησε ο ένας τον άλλο; Δουλευόμαστε;
Μου είπε πως έστειλα ένα μύνημα όλα οκ και πωε θα γυρίσουμε Κυριακή απόγευμα. Αλλά το δέχτηκα για να μην αμφισβητήσει την πνευματική μου κατάσταση. Μια μέρα της είπα το γεγονός σαν ένα έργο που είδα και την άλλη μέρα μου έκανε περίεργες ερωτήσεις. Από τότε αποφεύγω την συζήτηση κι αλλάζω κουβέντα. Όσο για τα παιδιά δεν είπα πως θα το κάνω σίγουρα, αλλά αν βρω κάτι που θα λειτουργούσε προς το συμφέρον τους γιατί όχι; Αν υπήρχε τρόπος να αντιστραφεί η λειτουργία της σπηλιάς θα τα έπαιρνα να διαβάσουν δέκα χρόνια εκεί μέσα και έξω θα είχαν περάσει 4 λεπτά. Φαντάσου πως θα έβγαιναν....

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Απρ 2023, 11:47

alto_sem έγραψε:
28 Απρ 2023, 11:44
Gherschaagk έγραψε:
28 Απρ 2023, 11:35
alto_sem έγραψε:
28 Απρ 2023, 11:25
Από την άλλη λέω να πάω να καθήσω με την οικογένειά μου μια εβδομάδα μέσα. Έξω υπολόγισα πως θα έχουν περάσει 3789 μέρες ή 10,3 χρόνια. Αν δε μ'αρέσει παίρνω προμήθειες και ξαναμπαίνω μέσα.
Λες για οικογένεια, δλδ παιδιά;
Θα χάσουν τα παιδιά σου 10 χρόνια από διάφορα πράγματα που θα κάνουν με τους φίλους τους και είναι οκ αυτό;

Το σκέφτηκες καλά όλο αυτό; Επίσης 36 ώρες χωρίς τηλέφωνο και είστε ζευγάρι και δεν αναζήτησε ο ένας τον άλλο; Δουλευόμαστε;
Μου είπε πως έστειλα ένα μύνημα όλα οκ και πωε θα γυρίσουμε Κυριακή απόγευμα. Αλλά το δέχτηκα για να μην αμφισβητήσει την πνευματική μου κατάσταση. Μια μέρα της είπα το γεγονός σαν ένα έργο που είδα και την άλλη μέρα μου έκανε περίεργες ερωτήσεις. Από τότε αποφεύγω την συζήτηση κι αλλάζω κουβέντα. Όσο για τα παιδιά δεν είπα πως θα το κάνω σίγουρα, αλλά αν βρω κάτι που θα λειτουργούσε προς το συμφέρον τους γιατί όχι; Αν υπήρχε τρόπος να αντιστραφεί η λειτουργία της σπηλιάς θα τα έπαιρνα να διαβάσουν δέκα χρόνια εκεί μέσα και έξω θα είχαν περάσει 4 λεπτά. Φαντάσου πως θα έβγαιναν....
Ηλίθια;

Σοβαρά ρε φίλε. Αν όλο αυτό είναι σενάριο για ταινία ή προσχέδιο για βιβλίο, όλα καλά.

Αν τα πιστεύεις τότε μήπως είσαι βαθιά χωμένος στην ψύχωση και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 28 Απρ 2023, 11:54

Το πρώτο δεν ισχύει. Για το δεύτερο δεν μπορώ να ξέρω. Ποιος τρελός παραδέχεται πως είναι τρελός; Κι αν το παραδεχτεί σημαίνει πως τελικά δεν είναι οπότε καταλήγουμε σε άτοπο. (Την απόδειξη πάντως την έχω στα χέρια μου και όταν δεν μπαίνω στη σπηλιά δεν συμβαίνει κάτι.).

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 28 Απρ 2023, 12:09

Αν συνέβαινε το αντίθετο δηλ. ο χρόνος κυλούσε γρηγορότερα μέσα και πιο αργά έξω και είχα 4g στη σπηλιά θα μπορούσα να διαβάσω εφημερίδα της επομένης των εκλογών και να βγω να πω το ακριβές αποτέλεσμα αριθμό ψήφων βουλευτών κτλ και θα υπήρχε απόδειξη. Για την κατάσταση που ισχύει τώρα τι μπορώ να αποδείξω στους ανθρώπους του μέλλλοντος για το παρελθόν; Καμιά ιδέα;

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Απρ 2023, 12:26

alto_sem έγραψε:
28 Απρ 2023, 12:09
......Καμιά ιδέα;
Ψυχολόγος;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
alto_sem
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2020, 13:04
Phorum.gr user: alto_sem

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alto_sem » 28 Απρ 2023, 12:51

Gherschaagk έγραψε:
28 Απρ 2023, 12:26
alto_sem έγραψε:
28 Απρ 2023, 12:09
......Καμιά ιδέα;
Ψυχολόγος;
Λες να μπήκα στο phorum για να σας μελετήσω και να κάνω καμιά διατριβή; Όχι αν και θα ήταν καλή ιδέα για κανα νέο υποψήφιο δι(κτ)δάκτορα... Έχει κανείς ιδέες πως θα μπορούσα να αποδείξω την αλήθεια της περίπτωσης; Φωτογραφίες και περιγραφές δεν αποδεικνύουν τίποτα. Κάτι χειροπιαστό όπως π.χ να το πω σε κάποιους τώρα και να καθήσω μέσα δυο βδομάδες και να ΄μεξαναδούν μετά από 20 χρόνια που πέρασαν γι'αυτούς όπως με άφησαν; Κι αν ανάμεσα γίνει κάτι και έχουν πεθάνει; Δημόσια αποκλείεται..... Δεν θα το αφήσουν έτσι...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Απρ 2023, 13:10

alto_sem έγραψε:
28 Απρ 2023, 11:25
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Απρ 2023, 00:59
Λοξίας έγραψε:
27 Απρ 2023, 20:26

Δεν ξέρω αν είναι αυτός.
Αλλά θυμάμαι τον Ορεοφύλακα που έγραφε ότι όταν καθόταν στην σπηλιά 1 ώρα, έξω είχαν περάσει 4.
Γι' αυτό είπα πως πιθανόν να είναι σήμερα 2 χρονών... :lol:
Πριν 20-25 χρονια, περιοδικά του μεταφυσικού έκαναν συχνά πυκνά αναφορά για μια σπηλιά που βρίσκεται Όλυμπο σε μια περιοχή που λεγόταν "το τομάρι της αρκούδας".
Αν θυμάμαι καλά είχαν πάει και καλά κάτι φίλοι και ο ένας χάθηκε μέσα στη σπηλιά, οι άλλοι φίλοι έφεραν βοήθεια και τον βρήκαν μετά από ώρες και ο φακός του δούλευε ακόμα ενώ θα έπρεπε να είχε εξαντληθεί.

Είναι γοητευτικό αυτό το κονσεπτ ( να υπάρχει ένας χώρος που να κυλά πιο αργά ο χρόνος) και γι'αυτο ευδοκιμούν τέτοιες ιστορίες.
Κάτι παρόμοιο μου συνέβη και την πρώτη φορά που επισκέφτηκα την σπηλιά. Λοιπόν στην "νιότ" (όπως την ονόμαζε ένας παλιός μου μου είπε γι'αυτή), έφτασα ένα πρωί στις 8μιση. Είχα φύγει από το σπίτι στις 7 το πρωί. Μπήκα μέσα εξερεύνησα τρία δωμάτια που όλα είχαν είσοδο απέναντι από την κύρια. στο κάθε ένα επειδή ήταν πολύ μεγάλα κάθησα από 1 λεπτό περίπου μια και ήμουν μόνος μου. Ο καιρός υπέθεσα πως ήταν συννεφιασμένος βαριά και πως θα έβρεχε από την σκοτεινιά που είχε έξω ενώ όταν μπήκα ο ουρανός δεν είχε το παραμικρό σύννεφο. Βγήκα έξω μετά από 4 λεπτά από την είσοδόμου και διαπίστωσα πως μόλις είχε δύσει ο ήλιος και είχε ψιλοσκοτεινιάσει τελικά. Η φάση είναι πως όταν πήγα στο σπίτι διαπίστωσα πως ήταν Κυριακή απόγευμα ενώ είχα φύγει Σάββατο πρωί. Και δεν πεινούσα καθόλου, ούτε αναζήτησα τουαλέτα. Η γυναίκα μου δεν με αναζήτησε γιατί της είχα πει πως θα πάω με παρέα για να καθήσουμε βράδι όπως και είχα σκοπό να κάνω με δυο φίλους. Πήγα όμως μόνος τελικά μια κι αυτοί δεν ήθελαν την προηγούμενη φορά να μπούμε μέσα φοβούμενοι λύκους νυχτερίδες κι άλλες τέτοιες παπαριές.
Αν ο χρόνος μέσα είχε τρέξει 4 λεπτά έξω είχε τρέξει 36 ώρες. Δηλ σε κάθε λεπτό αντιστοιχούσαν 9 ώρες.
Πλάκα - πλάκα σκέφτομαι αν ήταν μεγαλύτερη να την εκμεταλλευτώ σαν ψυγείο. Από την άλλη λέω να πάω να καθήσω με την οικογένειά μου μια εβδομάδα μέσα. Έξω υπολόγισα πως θα έχουν περάσει 3789 μέρες ή 10,3 χρόνια. Αν δε μ'αρέσει παίρνω προμήθειες και ξαναμπαίνω μέσα.
Κάτσε, γιατί τα 'χεις μπλέξει λίγο, και θα έχει movie mistakes το σενάριο.

Δεν μπορεί, από τη μια να έχει τουλάχιστον τρία μεγάλα δωμάτια (συν τον κεντρικό χώρο), αλλά από την άλλη να μην είναι αρκετά μεγάλη για να χρησιμοποιηθεί σαν ψυγείο. Τι θα ήθελες να συντηρήσεις, κανένα κοπάδι πρόβατα;

Η οποία χρήση παρεμπιπτόντως, να ξες ότι είναι γαμάτη ιδέα. Μια χαρά μπορείς να την κολλήσεις κάπου παρακάτω στην αφήγηση.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10302
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Επίσκεψη από το μέλλον.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Απρ 2023, 15:19

alto_sem έγραψε:
28 Απρ 2023, 11:25
Πτολεμαίος έγραψε:
28 Απρ 2023, 00:59
Λοξίας έγραψε:
27 Απρ 2023, 20:26

Δεν ξέρω αν είναι αυτός.
Αλλά θυμάμαι τον Ορεοφύλακα που έγραφε ότι όταν καθόταν στην σπηλιά 1 ώρα, έξω είχαν περάσει 4.
Γι' αυτό είπα πως πιθανόν να είναι σήμερα 2 χρονών... :lol:
Πριν 20-25 χρονια, περιοδικά του μεταφυσικού έκαναν συχνά πυκνά αναφορά για μια σπηλιά που βρίσκεται Όλυμπο σε μια περιοχή που λεγόταν "το τομάρι της αρκούδας".
Αν θυμάμαι καλά είχαν πάει και καλά κάτι φίλοι και ο ένας χάθηκε μέσα στη σπηλιά, οι άλλοι φίλοι έφεραν βοήθεια και τον βρήκαν μετά από ώρες και ο φακός του δούλευε ακόμα ενώ θα έπρεπε να είχε εξαντληθεί.

Είναι γοητευτικό αυτό το κονσεπτ ( να υπάρχει ένας χώρος που να κυλά πιο αργά ο χρόνος) και γι'αυτο ευδοκιμούν τέτοιες ιστορίες.
Κάτι παρόμοιο μου συνέβη και την πρώτη φορά που επισκέφτηκα την σπηλιά. Λοιπόν στην "νιότ" (όπως την ονόμαζε ένας παλιός μου μου είπε γι'αυτή), έφτασα ένα πρωί στις 8μιση. Είχα φύγει από το σπίτι στις 7 το πρωί. Μπήκα μέσα εξερεύνησα τρία δωμάτια που όλα είχαν είσοδο απέναντι από την κύρια. στο κάθε ένα επειδή ήταν πολύ μεγάλα κάθησα από 1 λεπτό περίπου μια και ήμουν μόνος μου. Ο καιρός υπέθεσα πως ήταν συννεφιασμένος βαριά και πως θα έβρεχε από την σκοτεινιά που είχε έξω ενώ όταν μπήκα ο ουρανός δεν είχε το παραμικρό σύννεφο. Βγήκα έξω μετά από 4 λεπτά από την είσοδόμου και διαπίστωσα πως μόλις είχε δύσει ο ήλιος και είχε ψιλοσκοτεινιάσει τελικά. Η φάση είναι πως όταν πήγα στο σπίτι διαπίστωσα πως ήταν Κυριακή απόγευμα ενώ είχα φύγει Σάββατο πρωί. Και δεν πεινούσα καθόλου, ούτε αναζήτησα τουαλέτα. Η γυναίκα μου δεν με αναζήτησε γιατί της είχα πει πως θα πάω με παρέα για να καθήσουμε βράδι όπως και είχα σκοπό να κάνω με δυο φίλους. Πήγα όμως μόνος τελικά μια κι αυτοί δεν ήθελαν την προηγούμενη φορά να μπούμε μέσα φοβούμενοι λύκους νυχτερίδες κι άλλες τέτοιες παπαριές.
Αν ο χρόνος μέσα είχε τρέξει 4 λεπτά έξω είχε τρέξει 36 ώρες. Δηλ σε κάθε λεπτό αντιστοιχούσαν 9 ώρες.
Πλάκα - πλάκα σκέφτομαι αν ήταν μεγαλύτερη να την εκμεταλλευτώ σαν ψυγείο. Από την άλλη λέω να πάω να καθήσω με την οικογένειά μου μια εβδομάδα μέσα. Έξω υπολόγισα πως θα έχουν περάσει 3789 μέρες ή 10,3 χρόνια. Αν δε μ'αρέσει παίρνω προμήθειες και ξαναμπαίνω μέσα.
Ναι...αλλά μπορεί μόνο στο ένα δωμάτιο να ξεδιπλώνεται το μέλλον τόσο γρήγορα. :102:
Πως είσαι τόσο σίγουρος;
Μπορεί απλά και μόνο που μπαίνεις να ξεκινάει το συμβάν...
Ωχ Θεοί!
Παρατηρητής...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών