προορατικά όνειρα

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

προορατικά όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Οκτ 2018, 22:08

Αποφεύγω να χρησιμοποιήσω τον όρο "προφητικά", γιατί θα ακούγεται λίγο βαρύ. Θα προτιμούσα να ασχοληθούμε σε αυτό το νήμα με όνειρα που έχουμε δει οι ίδιοι ή κάποιοι γνωστοί μας, τα οποία αποδείχτηκαν πράγματι ως τέτοια που αναφέρει ο τίτλος. Έχετε δει ποτέ σας, ή έχετε ακούσει απο γνωστούς, συγγενείς ή φίλους να ισχυρίζονται πως έχουν δει κάτι τέτοιο;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: προορατικά όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 05 Οκτ 2018, 22:15

Ναι.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: προορατικά όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Οκτ 2018, 22:26

Είχα δει ένα όταν άρχισε το μουντιάλ του 98 στη Γαλλία. Έναν παίκτη της Κροατίας αιμόφυρτο στο έδαφος και τον Σιράκ να πανηγυρίζει στις εξέδρες. Στον ημιτελικό, Γαλλία-Κροατία έγινε πράγματι αυτή η φάση, και στον τελικό είδα τον Σιράκ με κασκόλ των μπλέ να πανηγυρίζει.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Ορέστης 35

Re: προορατικά όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 05 Οκτ 2018, 22:30

Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Οκτ 2018, 22:08
Αποφεύγω να χρησιμοποιήσω τον όρο "προφητικά", γιατί θα ακούγεται λίγο βαρύ. Θα προτιμούσα να ασχοληθούμε σε αυτό το νήμα με όνειρα που έχουμε δει οι ίδιοι ή κάποιοι γνωστοί μας, τα οποία αποδείχτηκαν πράγματι ως τέτοια που αναφέρει ο τίτλος. Έχετε δει ποτέ σας, ή έχετε ακούσει απο γνωστούς, συγγενείς ή φίλους να ισχυρίζονται πως έχουν δει κάτι τέτοιο;
Ναι.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15279
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: προορατικά όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 05 Οκτ 2018, 22:35

'Απειρες φορές.
Πώς εξηγείτε την ύπαρξη "προορατικών" ονείρων;

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: προορατικά όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 05 Οκτ 2018, 22:42

Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Οκτ 2018, 22:08
Αποφεύγω να χρησιμοποιήσω τον όρο "προφητικά", γιατί θα ακούγεται λίγο βαρύ. Θα προτιμούσα να ασχοληθούμε σε αυτό το νήμα με όνειρα που έχουμε δει οι ίδιοι ή κάποιοι γνωστοί μας, τα οποία αποδείχτηκαν πράγματι ως τέτοια που αναφέρει ο τίτλος. Έχετε δει ποτέ σας, ή έχετε ακούσει απο γνωστούς, συγγενείς ή φίλους να ισχυρίζονται πως έχουν δει κάτι τέτοιο;
Υπήρξαν φορές που ξύπνησα με την επίγευση κάποιου ονείρου στον ουρανίσκο μου, που ήξερα ότι ήταν προορατικό, αλλά αδυνατούσα να το ερμηνεύσω. Πιστεύω ότι μέχρι σήμερα βλέπω προορατικά όνειρα, αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να τα ερμηνεύσω. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω προσπαθήσει πάρα πολύ, μάλλον με ανατριχιάζει η όλη ιδέα. Της ερμηνείας δηλαδή των ονείρων.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15279
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: προορατικά όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 05 Οκτ 2018, 22:51

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Οκτ 2018, 22:42
Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Οκτ 2018, 22:08
Αποφεύγω να χρησιμοποιήσω τον όρο "προφητικά", γιατί θα ακούγεται λίγο βαρύ. Θα προτιμούσα να ασχοληθούμε σε αυτό το νήμα με όνειρα που έχουμε δει οι ίδιοι ή κάποιοι γνωστοί μας, τα οποία αποδείχτηκαν πράγματι ως τέτοια που αναφέρει ο τίτλος. Έχετε δει ποτέ σας, ή έχετε ακούσει απο γνωστούς, συγγενείς ή φίλους να ισχυρίζονται πως έχουν δει κάτι τέτοιο;
Υπήρξαν φορές που ξύπνησα με την επίγευση κάποιου ονείρου στον ουρανίσκο μου, που ήξερα ότι ήταν προορατικό, αλλά αδυνατούσα να το ερμηνεύσω. Πιστεύω ότι μέχρι σήμερα βλέπω προορατικά όνειρα, αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να τα ερμηνεύσω. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω προσπαθήσει πάρα πολύ, μάλλον με ανατριχιάζει η όλη ιδέα. Της ερμηνείας δηλαδή των ονείρων.
Πιστεύω οτι τα συμβολικά όνειρα είναι εκείνα που αφορούν κυρίως θέματα του υποσυνείδητου (επιθυμίες, φοβίες κλπ) και τα οποία χρήζουν ερμηνείας.
Τα προορατικά, συνήθως είναι εικόνες που δείχνουν άμεσα και επακριβώς γεγονότα που πρόκειται να συμβούν σε ένα άμεσο, ή και λίγο μακρινότερο, μέλλον. Σαν να βλέπει κανείς τα "προσεχώς", από κινηματογραφική ταινία που έχει ήδη γυριστεί.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: προορατικά όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Οκτ 2018, 23:00

Θα πω και ένα ακόμα που είχα δει παλιά, το οποίο όμως σχετίζεται με κάποιο που είχε δει ο πατέρας μου. Θα πω λοιπόν πρώτα για αυτό που είχε δει ο πατέρας μου. Λίγους μήνες λοιπόν μετά που είχε πεθάνει απο έμφραγμα ο μπατζανάκης του, ο πατέρας μου τον είχε δει να του δείχνει τα τέσσερα δάκτυλα του δεξιού του χεριού και να του λέει: Ακόμα τέσσερα και θα ήμαστε μαζί. Περάσαν τα τέσσερα χρόνια και τον πήγαμε λόγω ασταμάτητης αιμοραγίας στη μύτη, στο νοσοκομείο. Βγήκε μετά απο λίγες μέρες, και μιάς και οι εξετάσεις δείξαν πως όλα ήταν καλά, έρχεται και μας λέει πως την γλίτωσε, αναφερόμενος στο όνειρο που είχε δει αποκαλύπτοντάς το σε εμάς, στα αδέλφια μου και στη μητέρα μου. Η μάνα μου του είπε να πάει για καλό και για κακό για εξετάσεις καρδιάς με καθετήρα. Τελικά τον πείσαμε να πάει. Ο καρδιολόγος του είπε πως οι δύο αρτηρίες του ήταν κλειστές. Η μία 95% και η άλλη 98%. Του φάνηκε παράξενο πως δενείχε πάθει ακόμα έμφραγμα. Τελικά την γλίτωσε μετά απο αρκετές επεμβάσεις και ζει ακόμα. 20 χρόνια πάνε απο τότε.
Και τώρα θα έρθω στο όνειρο που είχα δει εγώ. Είχα δει λοιπόν, πριν απο 14 χρόνια (ήξερα τι είχε συμβεί δηλαδή), τον μακαρίτη τον παππού μου, να στέκεται στην αυλή του πατρικού μας, και να βαστάει στο δεξί του χέρι το μπαστούνι του. Αυτο που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν πως αντί για 5 που είχε, παρατήρησα και μέτρησα 6 δάκτυλα στο δεξί του χέρι. Δεν είχα δώσει και πολύ σημασία στο όνειρο τότε. Ήμουν τότε 30 χρονών, ελεύθερος και ωραίος. Σαν πλησίασε όμως εκείνη η χρονία, σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να κάνω μια ασφάλεια ζωής, για να έχει κάτι στην άκρη η γυναίκα μου και το παιδί μας, που τότε περίμενε. Τελικά, εγώ επέζησα το 36ο έτος της ηλικίας μου, αλλά το παιδί μου τελικά, το κήδεψα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23244
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: προορατικά όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Οκτ 2018, 23:08

δεν θυμάμαι αν εχω δει "προορατικο" ονειρο, αλλα σιγουρα εχω δει "ονειρο με συνειδηση"(δεν ξερω πως λεγεται) και μαλιστα πανω απο 2 φορες. Μου εχει τυχει δηλαδη να μπορω να καταλαβω μεσα στο ονειρο, οτι ονειρευομαι, και να κανω διαφορες μαλακιες πχ, αντιλαμβανοντας οτι δεν τα κανω στην πραγματικοτητα. Παλιοτερα πχ,ειχα δει οτι χτυπησα το αφεντικο μου και του φωναζα κατι σε στυλ "τι θα κανεις ρε μλκ θα με απολυσεις στο ονειρο? Χαχα", και αλλη φορα ειχα δει οτι παω να βουτηξω απο το μπαλκονι,και η αδερφη μου μου φωναζει και παει να με κρατησει, και τοτε της λεω κατι σε στυλ "μη φοβασαι ρε, θα πεταξω, ονειρο ειναι". Και τελικα βουταω στο κενο και οντως πετουσα. :lol:

Σε οσους το εχω πει, το θεωρουν φουλ creepy. Αλλα τι να το κανεις, σιγα τη μαλακια. Καλυτερα να εβλεπα προορατικα συνεχεια με τιποτα ομαδες στο στοιχημα, να κονομουσα κιολας. :bored:

νύχτα

Re: προορατικά όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 09 Οκτ 2018, 12:55

έχω δει, αλλά όπως απεδείχθη εκ των υστέρων,
είχα λάβει ήδη σήματα, ασυνείδητα
Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Οκτ 2018, 23:00
Τελικά, εγώ επέζησα το 36ο έτος της ηλικίας μου, αλλά...
μας διέλυσες

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: προορατικά όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Οκτ 2018, 13:07

Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Οκτ 2018, 23:00
Θα πω και ένα ακόμα που είχα δει παλιά, το οποίο όμως σχετίζεται με κάποιο που είχε δει ο πατέρας μου. Θα πω λοιπόν πρώτα για αυτό που είχε δει ο πατέρας μου. Λίγους μήνες λοιπόν μετά που είχε πεθάνει απο έμφραγμα ο μπατζανάκης του, ο πατέρας μου τον είχε δει να του δείχνει τα τέσσερα δάκτυλα του δεξιού του χεριού και να του λέει: Ακόμα τέσσερα και θα ήμαστε μαζί. Περάσαν τα τέσσερα χρόνια και τον πήγαμε λόγω ασταμάτητης αιμοραγίας στη μύτη, στο νοσοκομείο. Βγήκε μετά απο λίγες μέρες, και μιάς και οι εξετάσεις δείξαν πως όλα ήταν καλά, έρχεται και μας λέει πως την γλίτωσε, αναφερόμενος στο όνειρο που είχε δει αποκαλύπτοντάς το σε εμάς, στα αδέλφια μου και στη μητέρα μου. Η μάνα μου του είπε να πάει για καλό και για κακό για εξετάσεις καρδιάς με καθετήρα. Τελικά τον πείσαμε να πάει. Ο καρδιολόγος του είπε πως οι δύο αρτηρίες του ήταν κλειστές. Η μία 95% και η άλλη 98%. Του φάνηκε παράξενο πως δενείχε πάθει ακόμα έμφραγμα. Τελικά την γλίτωσε μετά απο αρκετές επεμβάσεις και ζει ακόμα. 20 χρόνια πάνε απο τότε.
Και τώρα θα έρθω στο όνειρο που είχα δει εγώ. Είχα δει λοιπόν, πριν απο 14 χρόνια (ήξερα τι είχε συμβεί δηλαδή), τον μακαρίτη τον παππού μου, να στέκεται στην αυλή του πατρικού μας, και να βαστάει στο δεξί του χέρι το μπαστούνι του. Αυτο που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν πως αντί για 5 που είχε, παρατήρησα και μέτρησα 6 δάκτυλα στο δεξί του χέρι. Δεν είχα δώσει και πολύ σημασία στο όνειρο τότε. Ήμουν τότε 30 χρονών, ελεύθερος και ωραίος. Σαν πλησίασε όμως εκείνη η χρονία, σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να κάνω μια ασφάλεια ζωής, για να έχει κάτι στην άκρη η γυναίκα μου και το παιδί μας, που τότε περίμενε. Τελικά, εγώ επέζησα το 36ο έτος της ηλικίας μου, αλλά το παιδί μου τελικά, το κήδεψα.
Οι νεκροί εν σώματι, πάνε σ' άλλη διάσταση
Η επικοινωνία δεν γίνεται παρά μόνο μέσω ανθρώπων που εν ζωή δέχτηκαν με πολύ κόπο τη Χάρη. Το να αλλάζουν διαστάσεις. Για αυτό ακούμε ο τάδε Άγιος εμφανιζόταν κι εν ζωή ακόμη, σε μιαν άλλη χώρα άυλα η και υλικα

Μεσολαβεί η χάρη για να επιτραπεί να δεις άτομο που δεν ήταν Άγιο ας πούμε,σ όνειρο. Αλλιώς είναι πλάνη.

Συνήθως προειδοποιούν η και δε νοιώθει άσχημα η τρόμο, μετά που τους βλέπεις,αλλιώς είναι πλάνη
Μη πολυασχολεισε. Χωρίς καθοδήγηση.
Αστο

Δες τι όμορφα τα εξηγεί εντωμεταξυ



Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών