Αλβανοί Αυτοκράτορες

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 24 Μαρ 2024, 16:01

Σέλευκας έγραψε:
24 Μαρ 2024, 11:28
taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 08:21
Annibas έγραψε:
24 Μαρ 2024, 05:49


Ακριβώς, στην βόρεια Αλβανία είτε Σλάβοι είναι είτε από την Αλβανία του Καυκάσου δηλαδή Αζέροι.
και γιατί μιλάνε αρβανίτικα; είναι σλαβική ή αζέρικη γλώσσα;
Για τον ίδιο λόγο που οι Ούγγροι μιλάνε ουγγρικά χωρίς να κατάγονται από εκεί, από την Πανονια δηλαδή, και χωρίς να έχουν καμιά απολύτως φυλετική σχέση ούτε με τους μεσαιωνικούς Ούγγρους. Όλα αυτά τα μεσαιωνικά εθνοφυλετικά κατασκεύασματα έχουν την ίδια μορφή. Η ομοιοτητα Ούγγρων και Αλβανών ως φυλετική κατασκευή είναι ότι και οι δύο γλώσσες ήρθαν από άλλα μέρη και ότι οι αρχαίοι κάτοικοι της σημερινής τους πατρίδας ήταν άλλοι τους οποίους εκδίωξαν. Οι Σκιπεταροι έμαθαν την Αλβανία δύο χιλιάδες χρόνια μετά τους Έλληνες (το λιγότερο).
σε ρωτώ αν ή αρβανίτικη γλώσσα είναι σλαβική ή αζέρικη και απαντάς άλλαντάλλων.. απάντησε στο ρώτημα που προκύπτει από τα λεγόμενα σου.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 24 Μαρ 2024, 17:16

taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 15:52
Annibas έγραψε:
24 Μαρ 2024, 08:25
taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 08:21


και γιατί μιλάνε αρβανίτικα; είναι σλαβική ή αζέρικη γλώσσα;
Οι γλωσσολόγοι όπως έγραψε ο Smeraldeos την κατατάσσουν την γλώσσα στις Σλάβικες, η Αρβανίτικη είναι κάτι το ενδιάμεσο για αυτό παλιότερα την είχαν απαγορεύσει.
από το blog που αναφέρεις
Η PA περίοδος πάλι χωρίζεται σε μία πρώιμη πρωτο-αλβανική περίοδο (Early PA, EPA) που αντιστοιχεί στην φάση της γλώσσας όταν αρχίζουν οι επαφές με την λατινική (~1ος μ.Χ. αιώνας)

Υπήρχαν σλάβοι τον ~1ο μ.Χ. αιώνα;
Εντελώς λάθος η κατάταξη στηις σλαβικές γλώσσες.
Η Τόσκικη (αρβανιτικη) και η Γκέκικη είναι ίδια γλώσσα.
Οι Σλάβοι ήρθαν μετά τον 6ο αιώνα πήγαν και στην νοτιότερη Ελλάδα όχι μόνο στους Γκέγκηδες. Σε κάθε περίπτωση τα Αρβανίτικα τα απαγόρευσαν βίαια ως μη Ελληνική γλώσσα και σήμερα δεν τα μιλάει κανένας.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 24 Μαρ 2024, 17:52

Annibas έγραψε:
24 Μαρ 2024, 17:16
taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 15:52
Annibas έγραψε:
24 Μαρ 2024, 08:25


Οι γλωσσολόγοι όπως έγραψε ο Smeraldeos την κατατάσσουν την γλώσσα στις Σλάβικες, η Αρβανίτικη είναι κάτι το ενδιάμεσο για αυτό παλιότερα την είχαν απαγορεύσει.
από το blog που αναφέρεις
Η PA περίοδος πάλι χωρίζεται σε μία πρώιμη πρωτο-αλβανική περίοδο (Early PA, EPA) που αντιστοιχεί στην φάση της γλώσσας όταν αρχίζουν οι επαφές με την λατινική (~1ος μ.Χ. αιώνας)

Υπήρχαν σλάβοι τον ~1ο μ.Χ. αιώνα;
Εντελώς λάθος η κατάταξη στηις σλαβικές γλώσσες.
Η Τόσκικη (αρβανιτικη) και η Γκέκικη είναι ίδια γλώσσα.
Οι Σλάβοι ήρθαν μετά τον 6ο αιώνα πήγαν και στην νοτιότερη Ελλάδα όχι μόνο στους Γκέγκηδες. Σε κάθε περίπτωση τα Αρβανίτικα τα απαγόρευσαν βίαια ως μη Ελληνική γλώσσα και σήμερα δεν τα μιλάει κανένας.
αφού οι Σλάβοι ήρθαν μετά τον 6ο αι. και η πρώιμη πρωτο-αλβανική περίοδος άρχισε επαφές με την λατινική τον 1ο αι. μ.Χ., τότε δεν γίνεται να είναι σλαβικιά η γλώσσα που άρχισε επαφές με την λατινική 5 αιώνες πριν εμφανιστούν τα σλαβικά φύλα στην περιοχή.

Δεν βλέπω πως ο Smeraldeos την κατατάσσει στις Σλάβικες. :102: Δεν νομίζω να κάνει το απλό λάθος και να φάσκει αντιφάσκοντας...

Για δες το πάλι...
________________
Που απαγόρευτηκαν τα Αρβανίτικα; Κάποιοι τα μιλάνε ακόμα..

Και έχουμε και νεο-Αρβανίτες που ήρθαν από το ±1990 με τον Σαμαρά που ψαχνε φτηνά χεριά για τσ' ελιές και τις συκιές... :smt005:

Ίδια περίπτωση με παλαιά....
Μιλάνε Αρβανίτικα (σκπτρ) και ελληνικά και συζούν σ' ελληνικές κοινότητες. Τα παιδιά τους μιλάνε άπταιστα ελληνικά σχολείου και αρβανίτικα (σκπτρ) του οίκου τών.

ένιοι δε και δίγλωσσοι εισίν
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 24 Μαρ 2024, 18:01

taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 17:52
αφού οι Σλάβοι ήρθαν μετά τον 6ο αι. και η πρώιμη πρωτο-αλβανική περίοδος άρχισε επαφές με την λατινική τον 1ο αι. μ.Χ., τότε δεν γίνεται να είναι σλαβικιά η γλώσσα που άρχισε επαφές με την λατινική 5 αιώνες πριν εμφανιστούν τα σλαβικά φύλα στην περιοχή.

Δεν βλέπω πως ο Smeraldeos την κατατάσσει στις Σλάβικες. :102: Δεν νομίζω να κάνει το απλό λάθος και να φάσκει αντιφάσκοντας...

Για δες το πάλι...
________________
Που απαγόρευτηκαν τα Αρβανίτικα; Κάποιοι τα μιλάνε ακόμα..

Και έχουμε και νεο-Αρβανίτες που ήρθαν από το ±1990 με τον Σαμαρά που ψαχνε φτηνά χεριά για τσ' ελιές και τις συκιές... :smt005:

Ίδια περίπτωση με παλαιά....
Μιλάνε Αρβανίτικα (σκπτρ) και ελληνικά και συζούν σ' ελληνικές κοινότητες. Τα παιδιά τους μιλάνε άπταιστα ελληνικά σχολείου και αρβανίτικα (σκπτρ) του οίκου τών.

ένιοι δε και δίγλωσσοι εισίν
Δεν λέει Σλαβικά αλλά καινούργια γλώσσα που εμφανίστηκε τον 6ο αιώνα μαζί με τους Σλάβους, πιο συγκεκριμένα μεγάλες ομοιότητες με τους Ρουμάνους. Τα Αρβανίτικα είχαν απαγορευτεί πιο παλιά δεκαετία 60 και πίσω για αυτό σταδιακά τα ξέχασαν, σήμερα εννοείται επιτρέπονται τα πάντα άλλωστε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού της Αθήνας δεν μιλάει Ελληνικά.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 24 Μαρ 2024, 18:14

Annibas έγραψε:
24 Μαρ 2024, 18:01
taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 17:52
αφού οι Σλάβοι ήρθαν μετά τον 6ο αι. και η πρώιμη πρωτο-αλβανική περίοδος άρχισε επαφές με την λατινική τον 1ο αι. μ.Χ., τότε δεν γίνεται να είναι σλαβικιά η γλώσσα που άρχισε επαφές με την λατινική 5 αιώνες πριν εμφανιστούν τα σλαβικά φύλα στην περιοχή.

Δεν βλέπω πως ο Smeraldeos την κατατάσσει στις Σλάβικες. :102: Δεν νομίζω να κάνει το απλό λάθος και να φάσκει αντιφάσκοντας...

Για δες το πάλι...
________________
Που απαγόρευτηκαν τα Αρβανίτικα; Κάποιοι τα μιλάνε ακόμα..

Και έχουμε και νεο-Αρβανίτες που ήρθαν από το ±1990 με τον Σαμαρά που ψαχνε φτηνά χεριά για τσ' ελιές και τις συκιές... :smt005:

Ίδια περίπτωση με παλαιά....
Μιλάνε Αρβανίτικα (σκπτρ) και ελληνικά και συζούν σ' ελληνικές κοινότητες. Τα παιδιά τους μιλάνε άπταιστα ελληνικά σχολείου και αρβανίτικα (σκπτρ) του οίκου τών.

ένιοι δε και δίγλωσσοι εισίν

Δεν λέει Σλαβικά
αλλά καινούργια γλώσσα που εμφανίστηκε τον 6ο αιώνα μαζί με τους Σλάβους, πιο συγκεκριμένα μεγάλες ομοιότητες με τους Ρουμάνους. Τα Αρβανίτικα είχαν απαγορευτεί πιο παλιά δεκαετία 60 και πίσω για αυτό σταδιακά τα ξέχασαν, σήμερα εννοείται επιτρέπονται τα πάντα άλλωστε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού της Αθήνας δεν μιλάει Ελληνικά.
Annibas έγραψε:
24 Μαρ 2024, 18:01
Οι γλωσσολόγοι όπως έγραψε ο Smeraldeos την κατατάσσουν την γλώσσα στις Σλάβικες
αναποφάσιστος;

Κι αφού είναι όπως λες καινούργια γλώσσα που εμφανίστηκε τον 6ο αιώνα μαζί με τους Σλάβους, τότε πως γίνεται να στέκει ταυτόχρονα αυτό που γράφει ο σμερδαλέος για την πρώιμη πρωτο-αλβανική περίοδο που άρχισε επαφές με την λατινική τον 1ο αι. μ.Χ.;

Πάλι υπάρχουν 5 αιώνες gap...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taxalata xalasa την 24 Μαρ 2024, 18:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 24 Μαρ 2024, 18:17

taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 18:14
Annibas έγραψε:
24 Μαρ 2024, 18:01
taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 17:52
αφού οι Σλάβοι ήρθαν μετά τον 6ο αι. και η πρώιμη πρωτο-αλβανική περίοδος άρχισε επαφές με την λατινική τον 1ο αι. μ.Χ., τότε δεν γίνεται να είναι σλαβικιά η γλώσσα που άρχισε επαφές με την λατινική 5 αιώνες πριν εμφανιστούν τα σλαβικά φύλα στην περιοχή.

Δεν βλέπω πως ο Smeraldeos την κατατάσσει στις Σλάβικες. :102: Δεν νομίζω να κάνει το απλό λάθος και να φάσκει αντιφάσκοντας...

Για δες το πάλι...
________________
Που απαγόρευτηκαν τα Αρβανίτικα; Κάποιοι τα μιλάνε ακόμα..

Και έχουμε και νεο-Αρβανίτες που ήρθαν από το ±1990 με τον Σαμαρά που ψαχνε φτηνά χεριά για τσ' ελιές και τις συκιές... :smt005:

Ίδια περίπτωση με παλαιά....
Μιλάνε Αρβανίτικα (σκπτρ) και ελληνικά και συζούν σ' ελληνικές κοινότητες. Τα παιδιά τους μιλάνε άπταιστα ελληνικά σχολείου και αρβανίτικα (σκπτρ) του οίκου τών.

ένιοι δε και δίγλωσσοι εισίν

Δεν λέει Σλαβικά
αλλά καινούργια γλώσσα που εμφανίστηκε τον 6ο αιώνα μαζί με τους Σλάβους, πιο συγκεκριμένα μεγάλες ομοιότητες με τους Ρουμάνους. Τα Αρβανίτικα είχαν απαγορευτεί πιο παλιά δεκαετία 60 και πίσω για αυτό σταδιακά τα ξέχασαν, σήμερα εννοείται επιτρέπονται τα πάντα άλλωστε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού της Αθήνας δεν μιλάει Ελληνικά.
Annibas έγραψε:
24 Μαρ 2024, 18:01
Οι γλωσσολόγοι όπως έγραψε ο Smeraldeos την κατατάσσουν την γλώσσα στις Σλάβικες
αναποφάσιστος;
Ακόμα Ναί δεν γνωρίζουμε επειδή δεν έχει διασωθεί η Ιλλυρική γλώσσα, παραθέτει έναν μεγάλο αριθμό γλωσσολόγων.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 24 Μαρ 2024, 18:26

Annibas έγραψε:
24 Μαρ 2024, 18:17
taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 18:14
Annibas έγραψε:
24 Μαρ 2024, 18:01


Δεν λέει Σλαβικά
αλλά καινούργια γλώσσα που εμφανίστηκε τον 6ο αιώνα μαζί με τους Σλάβους, πιο συγκεκριμένα μεγάλες ομοιότητες με τους Ρουμάνους. Τα Αρβανίτικα είχαν απαγορευτεί πιο παλιά δεκαετία 60 και πίσω για αυτό σταδιακά τα ξέχασαν, σήμερα εννοείται επιτρέπονται τα πάντα άλλωστε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού της Αθήνας δεν μιλάει Ελληνικά.
Annibas έγραψε:
24 Μαρ 2024, 18:01
Οι γλωσσολόγοι όπως έγραψε ο Smeraldeos την κατατάσσουν την γλώσσα στις Σλάβικες
αναποφάσιστος;
Ακόμα Ναί δεν γνωρίζουμε επειδή δεν έχει διασωθεί η Ιλλυρική γλώσσα, παραθέτει έναν μεγάλο αριθμό γλωσσολόγων.
και η κουργκανική ινδοευρωπαϊκή δεν έχει διασωθεί, αλλά οι γλωσσολόγοι είναι λαλίστατοι για δαύτηνε... :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13499
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 24 Μαρ 2024, 19:47

taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 15:57
Ναύτης έγραψε:
24 Μαρ 2024, 10:39
taxalata xalasa έγραψε:
23 Μαρ 2024, 21:57


μαλλον νοχλάω την καθεστηκυία τάξη του φόρουμ.... :smt005:
Ρε σου λέω είσαι ψέκι απ' τα λίγα, μιλάμε για αλβανικό παρατράγουδο που βγαίνει μια φορά κάθε εκατό χρόνια.
Σού δίνω ότι μ' έπιασες κώτσο, το γράφανε οι άλλοι ότι είσαι εντελώς ΓΤΠ αλλά εγώ έλεγα ότι είσαι απλώς εκκεντρικός.
Λάθος μου.
μην το κουράζεις άλλο... είσαι συμπλεγματικά ανόητος και ανέτοιμος να κάνεις αναλυτική συζήτηση...
πίστευε ό,τι μαλακία θες όπως κάνεις όλη σου την ζωή...

ούτως ή άλλως σε έχω γραμμένο στ'αρχίδια μου ανέκαθεν... κι εσένα και την γνώμη σου...
Δε μου λες,, εναλλαντικό αλβανοψέκι, τουλάχιστον βγάζεις κάνα χαρτζιλίκι απ' τις παπάντζες που αραδιάζεις;

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 24 Μαρ 2024, 20:32

taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 16:01
Σέλευκας έγραψε:
24 Μαρ 2024, 11:28
taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 08:21


και γιατί μιλάνε αρβανίτικα; είναι σλαβική ή αζέρικη γλώσσα;
Για τον ίδιο λόγο που οι Ούγγροι μιλάνε ουγγρικά χωρίς να κατάγονται από εκεί, από την Πανονια δηλαδή, και χωρίς να έχουν καμιά απολύτως φυλετική σχέση ούτε με τους μεσαιωνικούς Ούγγρους. Όλα αυτά τα μεσαιωνικά εθνοφυλετικά κατασκεύασματα έχουν την ίδια μορφή. Η ομοιοτητα Ούγγρων και Αλβανών ως φυλετική κατασκευή είναι ότι και οι δύο γλώσσες ήρθαν από άλλα μέρη και ότι οι αρχαίοι κάτοικοι της σημερινής τους πατρίδας ήταν άλλοι τους οποίους εκδίωξαν. Οι Σκιπεταροι έμαθαν την Αλβανία δύο χιλιάδες χρόνια μετά τους Έλληνες (το λιγότερο).
σε ρωτώ αν ή αρβανίτικη γλώσσα είναι σλαβική ή αζέρικη και απαντάς άλλαντάλλων.. απάντησε στο ρώτημα που προκύπτει από τα λεγόμενα σου.
Η αλβανική γλώσσα είναι ένας ξεχωριστός κλάδος της ΙΕ
Η σλαβικές γλώσσες είναι άλλος κλάδος της ΙΕ ενώ η αζέρικη είναι κλάδος των τουρκικών γλωσσών. Δεν προκύπτει από τα λεγόμενά μου τίποτε τέτοιο που λες.
Θα έπρεπε να καταλάβεις ότι είμαι αυστηρά στις επίσημες επιστημονικές γραμμές και μόνο, δεν είμαι εναλλακτικός ούτε άσχετος.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 24 Μαρ 2024, 21:39

Ναύτης έγραψε:
24 Μαρ 2024, 19:47
taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 15:57
Ναύτης έγραψε:
24 Μαρ 2024, 10:39

Ρε σου λέω είσαι ψέκι απ' τα λίγα, μιλάμε για αλβανικό παρατράγουδο που βγαίνει μια φορά κάθε εκατό χρόνια.
Σού δίνω ότι μ' έπιασες κώτσο, το γράφανε οι άλλοι ότι είσαι εντελώς ΓΤΠ αλλά εγώ έλεγα ότι είσαι απλώς εκκεντρικός.
Λάθος μου.
μην το κουράζεις άλλο... είσαι συμπλεγματικά ανόητος και ανέτοιμος να κάνεις αναλυτική συζήτηση...
πίστευε ό,τι μαλακία θες όπως κάνεις όλη σου την ζωή...

ούτως ή άλλως σε έχω γραμμένο στ'αρχίδια μου ανέκαθεν... κι εσένα και την γνώμη σου...
Δε μου λες,, εναλλαντικό αλβανοψέκι, τουλάχιστον βγάζεις κάνα χαρτζιλίκι απ' τις παπάντζες που αραδιάζεις;
παπάντζες υπάρχουν μέσα στο κρανίο σου...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 24 Μαρ 2024, 21:48

Σέλευκας έγραψε:
24 Μαρ 2024, 11:28
taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 08:21
Σέλευκας έγραψε:
24 Μαρ 2024, 11:28


Για τον ίδιο λόγο που οι Ούγγροι μιλάνε ουγγρικά χωρίς να κατάγονται από εκεί, από την Πανονια δηλαδή, και χωρίς να έχουν καμιά απολύτως φυλετική σχέση ούτε με τους μεσαιωνικούς Ούγγρους. Όλα αυτά τα μεσαιωνικά εθνοφυλετικά κατασκεύασματα έχουν την ίδια μορφή. Η ομοιοτητα Ούγγρων και Αλβανών ως φυλετική κατασκευή είναι ότι και οι δύο γλώσσες ήρθαν από άλλα μέρη και ότι οι αρχαίοι κάτοικοι της σημερινής τους πατρίδας ήταν άλλοι τους οποίους εκδίωξαν. Οι Σκιπεταροι έμαθαν την Αλβανία δύο χιλιάδες χρόνια μετά τους Έλληνες (το λιγότερο).
σε ρωτώ αν ή αρβανίτικη γλώσσα είναι σλαβική ή αζέρικη και απαντάς άλλαντάλλων.. απάντησε στο ρώτημα που προκύπτει από τα λεγόμενα σου.
Η αλβανική γλώσσα είναι ένας ξεχωριστός κλάδος της ΙΕ
Η σλαβικές γλώσσες είναι άλλος κλάδος της ΙΕ ενώ η αζέρικη είναι κλάδος των τουρκικών γλωσσών. Δεν προκύπτει από τα λεγόμενά μου τίποτε τέτοιο που λες.
Θα έπρεπε να καταλάβεις ότι είμαι αυστηρά στις επίσημες επιστημονικές γραμμές και μόνο, δεν είμαι εναλλακτικός ούτε άσχετος.
Ρωτάω τον Annibas κάτι συγκεκριμένο και απαντάς εσύ σε άλλη ανύπαρκτη ερώτηση.

επίσης και αφού υπήρχε επαφή πρωτο-αλβανικής με λατινικά από τον 1ο αι., αυτό σημαίνει πως δεν ήρθε η γλώσσα τον 6ο αι. με τις μετακινήσεις των Αβαρο-Σλάβων και λοιπών.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 24 Μαρ 2024, 23:55

taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 21:48
Σέλευκας έγραψε:
24 Μαρ 2024, 11:28
taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 08:21


σε ρωτώ αν ή αρβανίτικη γλώσσα είναι σλαβική ή αζέρικη και απαντάς άλλαντάλλων.. απάντησε στο ρώτημα που προκύπτει από τα λεγόμενα σου.
Η αλβανική γλώσσα είναι ένας ξεχωριστός κλάδος της ΙΕ
Η σλαβικές γλώσσες είναι άλλος κλάδος της ΙΕ ενώ η αζέρικη είναι κλάδος των τουρκικών γλωσσών. Δεν προκύπτει από τα λεγόμενά μου τίποτε τέτοιο που λες.
Θα έπρεπε να καταλάβεις ότι είμαι αυστηρά στις επίσημες επιστημονικές γραμμές και μόνο, δεν είμαι εναλλακτικός ούτε άσχετος.
Ρωτάω τον Annibas κάτι συγκεκριμένο και απαντάς εσύ σε άλλη ανύπαρκτη ερώτηση.

επίσης και αφού υπήρχε επαφή πρωτο-αλβανικής με λατινικά από τον 1ο αι., αυτό σημαίνει πως δεν ήρθε η γλώσσα τον 6ο αι. με τις μετακινήσεις των Αβαρο-Σλάβων και λοιπών.
Γιατί όχι, αυτό ακριβώς έγινε, η επαφή έγινε πιο βόρεια λέμε γιατί αν υπήρχε αυτή η γλώσσα στη σημερινή περιοχή θα είχε έρθει σε επαφή και με τα ελληνικά, και αυτό δεν συνέβη άρα καλά κρασιά.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Μαρ 2024, 04:21

Σέλευκας έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:55
taxalata xalasa έγραψε:
24 Μαρ 2024, 21:48
Σέλευκας έγραψε:
24 Μαρ 2024, 11:28

Η αλβανική γλώσσα είναι ένας ξεχωριστός κλάδος της ΙΕ
Η σλαβικές γλώσσες είναι άλλος κλάδος της ΙΕ ενώ η αζέρικη είναι κλάδος των τουρκικών γλωσσών. Δεν προκύπτει από τα λεγόμενά μου τίποτε τέτοιο που λες.
Θα έπρεπε να καταλάβεις ότι είμαι αυστηρά στις επίσημες επιστημονικές γραμμές και μόνο, δεν είμαι εναλλακτικός ούτε άσχετος.
Ρωτάω τον Annibas κάτι συγκεκριμένο και απαντάς εσύ σε άλλη ανύπαρκτη ερώτηση.

επίσης και αφού υπήρχε επαφή πρωτο-αλβανικής με λατινικά από τον 1ο αι., αυτό σημαίνει πως δεν ήρθε η γλώσσα τον 6ο αι. με τις μετακινήσεις των Αβαρο-Σλάβων και λοιπών.
Γιατί όχι, αυτό ακριβώς έγινε, η επαφή έγινε πιο βόρεια λέμε γιατί αν υπήρχε αυτή η γλώσσα στη σημερινή περιοχή θα είχε έρθει σε επαφή και με τα ελληνικά, και αυτό δεν συνέβη άρα καλά κρασιά.
1. Δεν ύπηρχαν Αβαρο-Σλάβοι στην περιοχή τον 1ο αι. μ.Χ. Άρα δεν είναι αβαρο-σλαβικιά γλώσσα η αλβανικιά.

2. Η πρωτοαλβανική είναι η προγονική ανακατασκευασμένη γλώσσα της αλβανικής, πριν από τη διαλεκτική διαφοροποίηση Γκεγκο-Τοσκικών (πριν από περίπου  600 μ.Χ.). Τα αλβανοειδή και άλλες παλαιοβαλκανικές γλώσσες είχαν τον διαμορφωτικό τους πυρήνα στα Βαλκάνια μετά τις ινδοευρωπαϊκές μεταναστεύσεις στην περιοχή. Είτε οι απόγονοι είτε οι αδελφές γλώσσες αυτού που ονομαζόταν Ιλλυρική από τις κλασικές πηγές, η Αλβανική και η Μεσσαπική, βάσει κοινών χαρακτηριστικών και καινοτομιών, ομαδοποιούνται σε έναν κοινό κλάδο στην τρέχουσα φυλογενετική ταξινόμηση της ινδοευρωπαϊκής γλωσσικής οικογένειας. Ο πρόδρομος της αλβανικής μπορεί να θεωρηθεί μια πλήρως διαμορφωμένη ανεξάρτητη γλώσσα ΙΕ από την πρώτη χιλιετία τουλάχιστον π.Χ., με την έναρξη της πρώιμης πρωτοαλβανικής φάσης.
...
H εμφάνιση της Τοσκικής από τα πρωτοαλβανικά προκλήθηκε πριν από τις σλαβικές επαφές γύρω στο 600 μ.Χ., όπως αποδεικνύεται από το γεγονός ότι τα λατινικά και αρχαία ελληνικά δάνεια αντιμετωπίζονται σαν γηγενείς λέξεις όσον αφορά τις ταξινομικές διαφορές μεταξύ γεγκικών και τοσκικών, αλλά δεν ισχύει το ίδιο για Σλαβικά δάνεια.
...

Οι πρώτες επαφές με τους Νότιους Σλάβους

Όταν οι σλαβόφωνοι αγρότες μετανάστευσαν στα Βαλκάνια και εγκαταστάθηκαν στις πεδιάδες από τον 6ο έως τον 7ο αιώνα μ.Χ., οι αλβανόφωνοι είχαν καταφύγει στις ορεινές περιοχές της σημερινής βόρειας και κεντρικής Αλβανίας, του ανατολικού Μαυροβουνίου, της δυτικής Βόρειας Μακεδονίας και του Κοσσυφοπεδίου.

Ακολουθώντας ποιμαντικό τρόπο ζωής και παρόλο που ήταν χωρισμένοι από τους σλαβόφωνους, οι αλβανόφωνοι δεν ήταν απομονωμένοι και επαφές μεταξύ Αλβανών και Σλάβων εμφανίστηκαν στη συνέχεια.

Ειδικότερα, τα Τοσκικά Αλβανικά ήρθαν σε επαφή με τις ανατολικές νοτιοσλαβικές διαλέκτους και τα γκεκικά αλβανικά με τις δυτικές νοτιοσλαβικές διαλέκτους.

Οι πρώιμες μακροχρόνιες επαφές μεταξύ σλαβόφωνων και αλβανόφωνων μπορεί να ήταν κοινές σε ορεινά περάσματα και γεωργία ή ψάρεμα, όπως οι κοιλάδες των Λευκών και Μαύρων κλάδων του Δρίν και γύρω από τις λίμνες Σκόδρα και Οχρίδα.

Τέτοιες επαφές σε αυτές τις περιοχές προκάλεσαν πολλές αλλαγές στις σλαβικές και αλβανικές τοπικές ποικιλίες.

Καθώς τα αλβανικά και τα νοτιοσλαβικά βρίσκονται σε επαφή από τον πρώιμο Μεσαίωνα, τα δάνεια και στα δύο ανήκουν σε διαφορετικά χρονολογικά στρώματα και αποκαλύπτουν διαφορετικές περιόδους απόκτησης.

Η αρχαιότερη φάση των επαφών χρονολογείται στον 6ο–8ο αιώνα Κ.Χ., αντανακλώντας μερικά από τα πιο αρχαϊκά φωνητικά χαρακτηριστικά της σλαβικής καθώς και της πρώιμης αλβανικής φωνολογίας.

Τα πρώιμα σλαβικά δάνεια στα αλβανικά ανέπτυξαν τα σλαβικά *s ως /ʃ/ και *y ως /u/ στην αλβανική φωνολογία εκείνης της εποχής.

Τέτοια τοπωνύμια περιλαμβάνουν Bushtricë (Kukës), Dishnica (Përmet), Dragoshtunjë (Elbasan), Leshnjë (Leshnjë, Berat και άλλες περιοχές), Shelcan (Elbasan), Shishtavec (Kukës/Gora), Shuec (Devoll) και Shtëpëz (Gjirokastër). Shopël (Iballë), Veleshnjë (Skrapar) και άλλοι.

Μέρος των τοπωνυμίων πρώιμης σλαβικής προέλευσης αποκτήθηκαν στα αλβανικά πριν υποστούν τις αλλαγές της σλαβικής υγρής μετάθεσης (πριν από το τέλος του 8ου αι. μ.Χ. περίπου).

Περιλαμβάνουν Ardenicë (Lushnjë), Berzanë (Lezhë), Gërdec και Berzi (Tiranë) και ένα σύμπλεγμα τοπωνυμίων κατά μήκος της διαδρομής Berat-Tepelenë-Përmet

Η εξέλιξη του αρχαίου τοπωνυμίου Lychnidus σε Oh(ë)r(id) (πόλη και λίμνη), που μαρτυρείται με αυτή τη μορφή από το 879 μ.Χ., απαιτούσε μια πρώιμη μακροχρόνια περίοδο της διγλωσσίας Τοσκοαλβανικής-Ανατολικής Νοτοσλαβικής διγλωσσίας, ή τουλάχιστον επαφής, που προκύπτει από τον τοσκοαλβανικό ροτακισμό -n- σε -r- και την ανατολική νοτιοσλαβική λ-φωνή ly- σε ο-.

Το όνομα της περιοχής Labëri προέκυψε μέσω της σλαβικής υγρής μετάθεσης: Νοτοσλαβικό *Labanьja < Ύστερη Κοινή Σλαβική *Olbanьja «Αλβανία» και ξαναδανείστηκε με αυτή τη μορφή στα αλβανικά, την περίοδο που ο ροτακισμός ήταν ακόμα ενεργός στα Τοσκικά Αλβανικά.
https://en.wikipedia.org/wiki/Proto-Albanian_language

4. Labëri - Λιαπουριά
Το τοπωνύμιο Labëri/-a και το όνομα της αλβανικής υποομάδας: Lab (επίσης Labe, Labi), πληθ. Lebër, είναι ενδώνυμα που σχηματίζονται από τη ρίζα *arb/*alb (πρβλ. το αρχαίο εθώνυμο Αλβανοί, Albanoi του Πτολεμαίου και Αλβανοί, Αρβανίται στις βυζαντινές πηγές). Η παραλλαγή lab-, η οποία πηγαίνει πίσω στο *alb-, προέκυψε από μια μετάθεση χαρακτηριστική της Κοινής Σλαβικής, και ξαναδανείστηκε με αυτή τη μορφή στα αλβανικά. Το τοπωνύμιο Arbëri, που χρησιμοποιείται τώρα ως παραλλαγή του Labëri και μόνο για να αναφέρεται σε μια μικρή ορεινή περιοχή που εκτείνεται εντός του τριγώνου: Vlorë-Sarandë-Tepelenë, παλαιότερα είχε ευρύτερη χρήση που αναφερόταν στην παλιά εποχή γενικά στην Αλβανία και στους Αλβανούς (arbëror, αρμπέρες). Οι παραλλαγές Arbëri/Labëri χρησιμοποιήθηκαν στενά για να προσδιορίσουν μια χώρα που κατοικείται από τους Labs, δηλαδή τους Αλβανούς.

Labëri
Ετυμολογία ΙΕ
Αόριστη μορφή της Λαμπέριας («η χώρα των Labs»). Από το lëpe, lëbozë..

• Ιστορικά οι κάτοικοι της περιοχής της Λαμπερίας. Σύγκρινε το Ιλλυρικό *Labeati. *
SpoilerShow
[ Wilkes, J. J. The Illyrians, 1992, →ISBN, page 172, "...area, including Oaneum on a river Aratus, which controlled the route leading west to the kingdom of Gentius among the Labeates around Scodra."]
Σύμφωνα με τους Descnickaja και Cabej, άμεσο δανεισμό από την αρχαία Ιλλυρική *alb, Ιλλυρική *arb

lëbozë = horizon : Η σύγκριση των εναλλακτικών μορφών υποδηλώνει ένα υποκοριστικό σε -zë του αρχαϊκού *labeita, κοντά στο όνομα της ιλλυρικής φυλής Labeatae, υποδηλώνοντας μια αρχαϊκή έννοια του «μικρού ουρανού».

Λαβεάται
Labeatae
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 25 Μαρ 2024, 11:23

Ρε μλκ είσαι χαζός; Ποιος σου είπε ότι η επαφή με τα λατινικά έγινε στο έδαφος της σημερινής Αλβανίας; Μπορεί να έγινε στο έδαφος της σημερινής Ρουμανίας η Σερβίας. Γι'αυτό δεν ήρθαν σε επαφή με τα ελληνικά αλλά μόνο με τα λατινικά.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αλβανοί Αυτοκράτορες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Μαρ 2024, 18:50

Σέλευκας έγραψε:
25 Μαρ 2024, 11:23
Ρε μλκ είσαι χαζός; Ποιος σου είπε ότι η επαφή με τα λατινικά έγινε στο έδαφος της σημερινής Αλβανίας; Μπορεί να έγινε στο έδαφος της σημερινής Ρουμανίας η Σερβίας. Γι'αυτό δεν ήρθαν σε επαφή με τα ελληνικά αλλά μόνο με τα λατινικά.
Είναι λάθος αυτό που γράφεις...

Και δεν διαβάζεις τι σου γράφω για να μάθεις...

H εμφάνιση της Τοσκικής από τα πρωτοαλβανικά προκλήθηκε πριν από τις σλαβικές επαφές γύρω στο 600 μ.Χ., όπως αποδεικνύεται από το γεγονός ότι τα λατινικά και αρχαία ελληνικά δάνεια αντιμετωπίζονται σαν γηγενείς λέξεις όσον αφορά τις ταξινομικές διαφορές μεταξύ γεγκικών και τοσκικών, αλλά δεν ισχύει το ίδιο για Σλαβικά δάνεια.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών