Ανώτερος Εαυτός

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 04 Απρ 2018, 22:22

Αν είναι αυτό για το οποίο παιδεύονται τόσοι στο Αγιον Ορος και στα μοναστήρια, για να το βρουν είναι το κατάλληλο νήμα

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17208
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Απρ 2018, 22:53

Όσους ξέρω που το παίζουν και καλά πνευματική ένωση, ανέβηκαν ενεργειακό επίπεδο κλπ .... καταρχάς δεν σερφάρουν στο Internet με τις ώρες.
Κάνουν διαλογισμό με τις ώρες, τη βγάζουν στη φύση με τις ώρες, πάντως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!



Άσχετο αλλά επίσης είναι απίστευτα σπαζ@@δικά άτομα, ζεν κλπ ενώ τους μιλάς σε γράφουν, ενώ βιάζεσαι για κάτι σου λένε ήρεμα :hammer: περίμενε :hammer: περιμένεις κανά δίωρο και αυτά : ζεν
Πχ ένα τέτοιο άτομο, γειτόνισσα, προσφέρθηκε να με πάει εκτός Αθηνών εκεί που έκαναν διακοπές οι δικοί μου γιατί ήταν στον δρόμο της.
Αλλά επειδή είδε μια ωραία παραλία, σταμάτησε, μου είπε "μια στιγμή", ΝΑΙ αυτό είπε και έστρωσε κανονικά στην άμμο, φορούσε ήδη μαγιό μέσα από τα ρούχα και βούτηξε. Μου ήρθε ταμπλάς. Καθόμουν περίμενα, περίμενα, άρχισε να σουρουπώνει της έλεγα στο μεταξύ "πότε θα φύγουμε;" και μου έλεγε, "ωραία δεν είναι εδώ;" πώς δεν της έσπασα το αυτοκίνητο δεν ξέρω ειλικρινά.
Τελικά θύμωσα, πήρα τους δικούς μα να έρθουν μέχρι εκεί και θύμωσε και αυτή και μου είπε ότι την άγχωσα και την έβγαλα από το κέντρο της. Τώρα τι να της πεις; Να φάει μερικές αμφοτερόπλευρες να κεντραριστεί.
Κατά την προσωπική μου άποψη τα άτομα αυτά είναι απίστευτες ατενσιοχορίτσες και γι'αυτό τα κάνουν όλα αυτά. Έχω ξαποστείλει 3 τέτοια άτομα (που γνώρισα στη yoga), γενικώς τους είπα να πάνε κάπου μακριά.

Τα υπογραμμισμένα είναι απάντηση στην Natasha, τα υπόλοιπα, απλώς είπα τον πόνο μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 04 Απρ 2018, 22:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17208
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Απρ 2018, 23:01

Το έχει πει ότι είναι η Matiolla.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 04 Απρ 2018, 23:06

Εγω αναφέρομαι στη Θεια Χάρη. Αυτό για το οποίο μιλάνε οι Ορθοδοξοι
Που αμα το νοιωσεις απαξ γεμίζεις απο εσωτερικό φώς, ετσι γραφουν

Ναι αλλα θελει νηστειες, συγκεντρωση, κομποσχοινια, προσευχες, και κυρίως καλο πνευματικο για τυχόν πλάνη

Οι γιογκες και τα ζεν είναι αλλα με ισως ιδιο σκοπο αλλα όχι ιδια

νύχτα

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 05 Απρ 2018, 00:31

Ανώτερο τον ονομάζει
προςΕλιτισμό φέρνει : ))

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Απρ 2018, 01:10

Juno έγραψε:
04 Απρ 2018, 22:53
Όσους ξέρω που το παίζουν και καλά πνευματική ένωση, ανέβηκαν ενεργειακό επίπεδο κλπ .... καταρχάς δεν σερφάρουν στο Internet με τις ώρες.
Κάνουν διαλογισμό με τις ώρες, τη βγάζουν στη φύση με τις ώρες, πάντως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!


Τα υπογραμμισμένα είναι απάντηση στην Natasha, τα υπόλοιπα, απλώς είπα τον πόνο μου.
Juno, καταρχάς οι φωτισμένοι και οι άγιοι μπορουν να βρίσκονται ΠΑΝΤΟΥ, όχι μόνο στο ίντερνετ, αλλά και σε ένα μπουρδέλο ακόμα. Ο λόγος είναι καθαρά πνευματικός και φυσικά δεν πάνε εκει για να "κατέβουν επίπεδο".
Η δική μου όμως η περίπτωση είναι διαφορετική, επειδή δεν κατάφερα να κρατήσω τον αγιασμό, (ήθελε περισσότερη προσευχή) είμαι εδώ εκτός των άλλων και για να σας περιγράψω το βίωμά μου ώστε να γνωρίσετε τί συμβαίνει με τα θεία γενικά.
Και μάλιστα έχω ευχή από τον πνευματικό μου να τα λέω αυτά.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Απρ 2018, 01:15

bluerose έγραψε:
04 Απρ 2018, 23:06
Εγω αναφέρομαι στη Θεια Χάρη. Αυτό για το οποίο μιλάνε οι Ορθοδοξοι
Που αμα το νοιωσεις απαξ γεμίζεις απο εσωτερικό φώς, ετσι γραφουν

Ναι αλλα θελει νηστειες, συγκεντρωση, κομποσχοινια, προσευχες, και κυρίως καλο πνευματικο για τυχόν πλάνη

Οι γιογκες και τα ζεν είναι αλλα με ισως ιδιο σκοπο αλλα όχι ιδια
Αυτό ακριβώς!

Και το κάνω θέμα επειδή διαπιστώνω ότι ο πολύς ο κόσμος δεν έχει καταλάβει ακόμα τί είναι η θεία ενέργεια, η θεία χάρη και ο αγιασμός. Νομίζουν ότι είμαστε κοντά στον Θεό από χίλιους δυο άλλους λόγους!

Η γιόγκα έχω ακουσει ότι σε απαλλάσει απο την αρνητική ενέργεια αλλά μετά είσαι ευάλωτος στους δαίμονες, πρέπει να πεις το όνομα του Χριστού για να σου στείλει την χάρη Του και να σου προσφέρει ασπιδα ψυχής.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20330
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Απρ 2018, 01:21

Κάπου εδώ να σας ενημερώσω, για κάτι που έμαθα και κουφάθηκα, αλλά μιας και μπλέξατε τις γιόγκες με την ορθοδοξία, κολλάει. Πλέον στην Αθήνα κάνουν "χριστιανικό Ρέικι". Δεν το γράφω, επειδή το πιστεύω, ούτε ασχολούμαι, αντίθετα κιόλας, απλά για όσους ψάχνονται με τέτοια, υπάρχει κι αυτή η εναλλακτική πια.

Πήγε μια γνωστή μου, έγώ πιστεύω της μασάνε λεφτά, αυτή νιώθει καλύτερα. Αφού νιώθει καλά, δεν ανακατεύομαι παραπάνω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17208
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 06 Απρ 2018, 17:46

Natasha έγραψε:
06 Απρ 2018, 01:10
Juno έγραψε:
04 Απρ 2018, 22:53
Όσους ξέρω που το παίζουν και καλά πνευματική ένωση, ανέβηκαν ενεργειακό επίπεδο κλπ .... καταρχάς δεν σερφάρουν στο Internet με τις ώρες.
Κάνουν διαλογισμό με τις ώρες, τη βγάζουν στη φύση με τις ώρες, πάντως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!


Τα υπογραμμισμένα είναι απάντηση στην Natasha, τα υπόλοιπα, απλώς είπα τον πόνο μου.
Juno, καταρχάς οι φωτισμένοι και οι άγιοι μπορουν να βρίσκονται ΠΑΝΤΟΥ, όχι μόνο στο ίντερνετ, αλλά και σε ένα μπουρδέλο ακόμα. Ο λόγος είναι καθαρά πνευματικός και φυσικά δεν πάνε εκει για να "κατέβουν επίπεδο".
Η δική μου όμως η περίπτωση είναι διαφορετική, επειδή δεν κατάφερα να κρατήσω τον αγιασμό, (ήθελε περισσότερη προσευχή) είμαι εδώ εκτός των άλλων και για να σας περιγράψω το βίωμά μου ώστε να γνωρίσετε τί συμβαίνει με τα θεία γενικά.
Και μάλιστα έχω ευχή από τον πνευματικό μου να τα λέω αυτά.
Πάντως τα λες πολύ γενικά και, sorry, αλλά αυτό δεν μου αρέσει. Μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς συνέβη και να πεις τι ακριβώς κάνει κάποιος αν θέλει να του συμβεί αυτό που λες; Και εννοείται ότι αν κάνει ό,τι λες, θα του συμβεί το ίδιο.
Αυτά τα γενικά δεν έγινε γιατί δεν ήσουν έτοιμος ακόμα κλπ δεν τα μπορώ.
Όταν μου μιλούν έτσι γενικά, αισθάνομαι ότι προσπαθούν να με εξαπατήσουν. Ίσως φταίω εγώ, επειδή έχω μπουχτίσει να τα ακούω ακόμα και όταν λέω πως δεν με ενδιαφέρει, αλλά δεν θα πάω αλλού για yoga αφού μου αρέσει εκεί που πάω τώρα.
Και επιμένω ότι τέτοια άτομα, αν όντως ισχύουν αυτά που λένε, δεν είναι στο web. Είπες ότι ήθελε περισσότερη προσευχή, Πώς να αυτοσυγκεντρωθείς αν είσαι στο web;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 07 Απρ 2018, 00:05

Juno έγραψε:
06 Απρ 2018, 17:46
Natasha έγραψε:
06 Απρ 2018, 01:10
Juno έγραψε:
04 Απρ 2018, 22:53
Όσους ξέρω που το παίζουν και καλά πνευματική ένωση, ανέβηκαν ενεργειακό επίπεδο κλπ .... καταρχάς δεν σερφάρουν στο Internet με τις ώρες.
Κάνουν διαλογισμό με τις ώρες, τη βγάζουν στη φύση με τις ώρες, πάντως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!


Τα υπογραμμισμένα είναι απάντηση στην Natasha, τα υπόλοιπα, απλώς είπα τον πόνο μου.
Juno, καταρχάς οι φωτισμένοι και οι άγιοι μπορουν να βρίσκονται ΠΑΝΤΟΥ, όχι μόνο στο ίντερνετ, αλλά και σε ένα μπουρδέλο ακόμα. Ο λόγος είναι καθαρά πνευματικός και φυσικά δεν πάνε εκει για να "κατέβουν επίπεδο".
Η δική μου όμως η περίπτωση είναι διαφορετική, επειδή δεν κατάφερα να κρατήσω τον αγιασμό, (ήθελε περισσότερη προσευχή) είμαι εδώ εκτός των άλλων και για να σας περιγράψω το βίωμά μου ώστε να γνωρίσετε τί συμβαίνει με τα θεία γενικά.
Και μάλιστα έχω ευχή από τον πνευματικό μου να τα λέω αυτά.
Πάντως τα λες πολύ γενικά και, sorry, αλλά αυτό δεν μου αρέσει. Μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς συνέβη και να πεις τι ακριβώς κάνει κάποιος αν θέλει να του συμβεί αυτό που λες; Και εννοείται ότι αν κάνει ό,τι λες, θα του συμβεί το ίδιο.
Αυτά τα γενικά δεν έγινε γιατί δεν ήσουν έτοιμος ακόμα κλπ δεν τα μπορώ.
Όταν μου μιλούν έτσι γενικά, αισθάνομαι ότι προσπαθούν να με εξαπατήσουν. Ίσως φταίω εγώ, επειδή έχω μπουχτίσει να τα ακούω ακόμα και όταν λέω πως δεν με ενδιαφέρει, αλλά δεν θα πάω αλλού για yoga αφού μου αρέσει εκεί που πάω τώρα.
Και επιμένω ότι τέτοια άτομα, αν όντως ισχύουν αυτά που λένε, δεν είναι στο web. Είπες ότι ήθελε περισσότερη προσευχή, Πώς να αυτοσυγκεντρωθείς αν είσαι στο web;
Juno, τα λέω γενικά διότι ΔΕΝ με βοηθάει άλλο να μπω σε λεπτομέρειες. Είναι πνευματικός ο λόγος, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Και μάλιστα είχα ζητήσει από την διαχείριση στο παλιό φόρουμ να διαγράψει το θέμα, γιατί ουτε τα μέλη μπορούσαν να με βοηθήσουν με τα σχόλιά τους, ουτε και γω να προσφέρω κάτι περισσότερο με τις περιγραφές μου.
Αυτό που μου ζητάς, να πω το ΠΩΣ γίνεται το λέω στο πρώτο μου ποστ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ. Και γράφω ότι κανείς μάλλον δεν ξέρει να σου πει με σιγουριά ποιός είναι ο δρόμος. Αλλιώς, σκέψου το, θα είχαμε γεμίσει αγίους!
Έγραψα μόνο ότι οι δρόμοι είναι 2 : ο πρώτος είναι της ασκητικής και ο άλλος της ικανοποιησης των επιθυμιών. Αλλά ουτε ο κόσμος που εγκρατεύεται, νηστεύει, προσεύχεται κτλ δεν θα αποκτήσει αγιασμό-ένωση με τον 2ο εαυτό- στα σίγουρα (πόσοι και πόσοι ασκητές δεν έφυγαν με αυτόν τον καημό από αυτήν την ζωή), ουτε και ο κόσμος που κάνει ότι του αρέσει πχ καριέρα, ελεύθερο έρωτα, οικογένεια, παιδιά κτλ δεν είναι βέβαιο ότι θα αγιάσει.
Γράφω ότι προφανώς η αγιότητα είναι θεμα του Θεού. Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζουμε ο ίδιος ο Θεός απόφασίζει να επισκεφτεί μια ψυχή και να της χαρίσει πολλές και πλουσιες δωρεές. Το "γιατί" ήρθε σε μένα ας πουμε και όχι στην φίλη μου μόνο Εκείνος το ξέρει.

Και ΔΕΝ νομίζω ότι από το ύφος των γραπτών μου βγαίνει ότι θέλω να γελάσω κάποιον. Πιστεύω ότι αποπνέω σοβαρότητα, ίσως περισσότερη μάλιστα απ όσο χρειάζεται.
Το ξαναλέω ότι οι άγιοι ΔΕΝ περιορίζονται στα μέρη όπου θέλουν ή είναι ανάγκη να πάνε. Πάνε παντου!

Τώρα που τα λέμε θυμήθηκα και μία τρίτη οδό που κατά την χριστιανική παράδοση λέγεται ότι οδηγεί με ασφάλεια και σιγουριά στην θεώση, μπορεί να την ξέρεις, πρόκειται για την ευχή "Κύριε, Ιησου Χριστέ, ελέησόν με". Λέγεται ότι αν μάθει κανείς να την κάνει (θέλει κάποια τεχνική) μπορεί να οδηγηθεί στην θέωση.
Αν θες, μπορείς να το δοκιμάσεις.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Αγαπημένιος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 18:54

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγαπημένιος » 07 Απρ 2018, 00:18

Natasha έγραψε:
31 Μαρ 2018, 02:43
Το έχω βιώσει και μιλώ εμπειρικά, υπάρχει ανώτερος εαυτός ο οποίος πρέπει να είναι ο παραδεισένιος [...]Οι οδοί είναι 2: είτε μέσω της Ασκητικής, είτε μέσω της ικανοποίησης των Επιθυμιών. Αλλά δεν είναι βέβαιο φυσικά, δεν υπάρχει μέθοδος, δεν υπάρχει σύστημα, ούτε προγραμματισμός.
όντως, αλλά βοηθάει σίγουρα η ταυτόχρονη είσοδος διά των δύο οδών :bored:
Το ύφος γραφής της εξαρτάται από το τέτοιο της!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23423
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Απρ 2018, 00:20

εγώ χρόνια προσπαθώ να συνδεθώ με τον κατώτερο εαυτό μου, εσείς πώς το κάνατε;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 07 Απρ 2018, 00:21

Αγαπημένιος έγραψε:
07 Απρ 2018, 00:18
Natasha έγραψε:
31 Μαρ 2018, 02:43
Το έχω βιώσει και μιλώ εμπειρικά, υπάρχει ανώτερος εαυτός ο οποίος πρέπει να είναι ο παραδεισένιος [...]Οι οδοί είναι 2: είτε μέσω της Ασκητικής, είτε μέσω της ικανοποίησης των Επιθυμιών. Αλλά δεν είναι βέβαιο φυσικά, δεν υπάρχει μέθοδος, δεν υπάρχει σύστημα, ούτε προγραμματισμός.
όντως, αλλά βοηθάει σίγουρα η ταυτόχρονη είσοδος διά των δύο οδών :bored:
Ταυτόχρονα και οι 2; Δεν γίνεται.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23423
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Απρ 2018, 00:22

μπορεί κάποιος να περιγράψει πώς είναι να συνδέεσαι με τον κατώτερο, θνητό εαυτό σου, να δω αν το έχω πάθει;

Αγαπημένιος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 18:54

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγαπημένιος » 07 Απρ 2018, 00:22

Natasha έγραψε:
07 Απρ 2018, 00:21
Αγαπημένιος έγραψε:
07 Απρ 2018, 00:18
Natasha έγραψε:
31 Μαρ 2018, 02:43
Το έχω βιώσει και μιλώ εμπειρικά, υπάρχει ανώτερος εαυτός ο οποίος πρέπει να είναι ο παραδεισένιος [...]Οι οδοί είναι 2: είτε μέσω της Ασκητικής, είτε μέσω της ικανοποίησης των Επιθυμιών. Αλλά δεν είναι βέβαιο φυσικά, δεν υπάρχει μέθοδος, δεν υπάρχει σύστημα, ούτε προγραμματισμός.
όντως, αλλά βοηθάει σίγουρα η ταυτόχρονη είσοδος διά των δύο οδών :bored:
Ταυτόχρονα και οι 2; Δεν γίνεται.
μισό, τελειώνω το σάντουιτς μου, να πάει κάτω η μπουκιά και θα σας το αναλύσω
Το ύφος γραφής της εξαρτάται από το τέτοιο της!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών