Ανώτερος Εαυτός

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Νοέμ 2023, 14:28

ksk έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 23:11
Isildur έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 21:11
Πασιφάη έγραψε:
26 Ιαν 2023, 20:06


Κάτσε, μισό..Φεύγει κι απ'το νέο φόρουμ επειδή ειδε το Δια; Εδώ δεν τον είδα εγώ, τότε που ασχολούμουν με τις συγκεκριμένες μαλακίες που πήγανε να με τρελλάνουν και τον είδε αυτή; Α..δεν παίζω φίλος. Θα έχουμε θέμα.. :lol:
Ω ρε φιλενάδα. Τι διαμάντια ήταν αυτά που έχανα όσο έλειπα; Καλά που έκανε bump ο Ρέμπελος τον νήμα δηλαδή και τον πέτυχα.

Τι αστέρι ήταν τούτη; :o
Διαττων...
Κάποια στιγμή θα την ξαναδιαβάσουμε...
Μας ακούς από το υπερπέραν του μυαλού σου; Χελοουυυυυ. :smt005::smt005::smt005:
:na!::vp20:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 08 Νοέμ 2023, 15:38

Πασιφάη έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 14:28
ksk έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 23:11
Isildur έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 21:11

Ω ρε φιλενάδα. Τι διαμάντια ήταν αυτά που έχανα όσο έλειπα; Καλά που έκανε bump ο Ρέμπελος τον νήμα δηλαδή και τον πέτυχα.

Τι αστέρι ήταν τούτη; :o
Διαττων...
Κάποια στιγμή θα την ξαναδιαβάσουμε...
Μας ακούς από το υπερπέραν του μυαλού σου; Χελοουυυυυ. :smt005::smt005::smt005:
:na!::vp20:
Πάντως ήταν έξω καρδιά. :P
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Νοέμ 2023, 15:42

ksk έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 15:38
Πασιφάη έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 14:28
ksk έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 23:11


Διαττων...
Κάποια στιγμή θα την ξαναδιαβάσουμε...
Μας ακούς από το υπερπέραν του μυαλού σου; Χελοουυυυυ. :smt005::smt005::smt005:
:na!::vp20:
Πάντως ήταν έξω καρδιά. :P
Ντάξει μωρέ, πλανεμένο κι αυτό. Δε βαριέσαι.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 850
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 06 Δεκ 2023, 14:50

Ποιός βρήκε τον ανώτερο εαυτό του,να ψάξουμε που και εμείς οι υπόλοιποι?
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 06 Δεκ 2023, 15:16

Garcia έγραψε:
06 Δεκ 2023, 14:50
Ποιός βρήκε τον ανώτερο εαυτό του,να ψάξουμε που και εμείς οι υπόλοιποι?
:goodpost:
Παπάρια μάντολες. Όποιος προσπαθήσει να σε πείσει για κάτι τέτοιο, είναι μαλάκας μεγίστου βεληνεκούς. Ή πίνει, αβέρτα μπάφους.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 06 Δεκ 2023, 15:21

Κάποτε ήξερα έναν που έκανε να βγει από το σπίτι του τρεις μήνες, άλλοι του πηγαίνανε φαγητό και μόλις τελικά βγήκε, είπε "τώρα είναι κάτι ανώτερο αυτό που με κινεί"
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 06 Δεκ 2023, 15:29

AlienWay έγραψε:
06 Δεκ 2023, 15:21
Κάποτε ήξερα έναν που έκανε να βγει από το σπίτι του τρεις μήνες, άλλοι του πηγαίνανε φαγητό και μόλις τελικά βγήκε, είπε "τώρα είναι κάτι ανώτερο αυτό που με κινεί"
Άπαξ και σήκωσε τον κώλο του, τί έκανε μετά; Κινήθηκε ο ''ανώτερος εαυτός'' ή το εξέλιξε σε φιλοσοφικό προβληματισμό, για να δουλεύει τον κοσμάκη τριγύρω;
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 06 Δεκ 2023, 15:36

Πασιφάη έγραψε:
06 Δεκ 2023, 15:29
AlienWay έγραψε:
06 Δεκ 2023, 15:21
Κάποτε ήξερα έναν που έκανε να βγει από το σπίτι του τρεις μήνες, άλλοι του πηγαίνανε φαγητό και μόλις τελικά βγήκε, είπε "τώρα είναι κάτι ανώτερο αυτό που με κινεί"
Άπαξ και σήκωσε τον κώλο του, τί έκανε μετά; Κινήθηκε ο ''ανώτερος εαυτός'' ή το εξέλιξε σε φιλοσοφικό προβληματισμό, για να δουλεύει τον κοσμάκη τριγύρω;
Δεν ξέρω. Μετά από χρόνια ήταν οκ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 850
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 06 Δεκ 2023, 20:22

Δλδ υπάρχει και κατώτερος εαυτός,το αντίθετο του ανώτερου εαυτού? Ας μας διαφωτίσει ο Τουλάτος του φόρουμ,οποίος και είναι αυτός.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 06 Δεκ 2023, 20:43

Νατάσα έγραψε:
02 Απρ 2018, 02:22
Juno έγραψε:
01 Απρ 2018, 02:09
Natasha έγραψε:
31 Μαρ 2018, 02:43
Το έχω βιώσει και μιλώ εμπειρικά.
Δηλαδή τι βίωσες;
Βίωσα την ένωση με τον δεύτερό μου εαυτό. Τον αγιασμό. Την ένωση με τον προσωπικό μου θεό και την ένωση ταυτόχρονα με το Πνεύμα. Υπέροχη εμπειρία και πανέμορφη και μοναδική. Το εύχομαι να μπορέσει να το ζήσει ο καθένας αυτό. Αλλά μάλλον δεν πάει έτσι. Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορεί να το βιώσει ο καθένας. Και όπως γράφω πιο πάνω, δεν ξέρω τί πρέπει να κάνει κανείς για να το ζήσει και να το πετύχει. Θεωρώ φυσικά ότι η κίνηση για ένωση γίνεται από την μεριά του Θεού, διαφορετικά, όσο και να προσπαθεί κανείς δεν είναι σίγουρο 100% ότι θα το καταφέρει.
Υπάρχουν πιστοί και μοναχοί και ασκητές που προσπαθούν όλη τους την ζωή γι αυτό, αλλά "φεύγουν" από τα εγκόσμια με αυτόν τον καημό χωρίς να πετύχουν την θέωση. Και άλλος κόσμος που ενώ έχει ικανοποιήσει σχεδόν όλες του τις επιθυμίες, ωστόσο, δεν το κατάφερε κι αυτός.
Άγνωστο το "πώς".
Juno έγραψε:
01 Απρ 2018, 02:09
Natasha έγραψε:
31 Μαρ 2018, 02:43
υπάρχει ανώτερος εαυτός ο οποίος πρέπει να είναι ο παραδεισένιος και να είναι ενωμένος με τον Θεό-Χριστό-άγιο Πνεύμα. Όποιος τον βρει στην ζωή του αγιάζει και μπορεί να κάνει θαύματα.
Οι Ινδουιστές τι θα κάνουν;
Οι Ινδουϊστές άμα το πετύχουν να τον φτάσουν θα δουν και αυτοί τον δικό μας τριαδικό Θεό. Ένας είναι ο Θεός και η εμπειρία της θέωσης είναι αποκαλυπτική γι αυτόν τον έναν Θεό. Έχεις επικοινωνία μαζί Του άμα ενωθείς και πρόκειται για σχέση προσώπων. Του μιλάς, προσεύχεσαι και σου απαντά με λόγο, με θαύματα, με χορήγηση θείας ενέργειας.
Νατάσσα,η γνώση της φιλοσοφίας της ζωής ,ανήκει αποκλειστικά στο Θεό.Οποιος θέλει να τον πλησιάσει και να πλησιάσει και τον Ανώτερο Εαυτό του,η οδός είναι μία.Να γίνεται καθημερινά καλύτερος άνθρωπος και να προσεύχεται στο Θεό για καλό και Ειρήνη στον Εαυτό του και γύρω του.Αλλος τρόπος δεν υπάρχει.
Και φυσικά υπάρχουν και οι άθλιοι οι μωροί ,που αναρωτιούνται ως δήθεν χαζοί και ηλίθιοι για το ποιός είναι ο δρόμος για την Θέωση.Εμένα κι εσένα μπορεί να μας κοροιδέψουν με την πονηρία τους και τα ψέματά τους.Τον Θεό ποτέ.Κι αστους να αναρωτιούνται για αιώνες,για το ποιός είναι ο δρόμος για την Σωτηρία
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 850
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 09 Δεκ 2023, 16:06

Yπαρχουν διαφορες επιλογες που υποστηριζουν οτι μπορουν να δουν,αισθανθουν,επικοινωνησουν με εναν ανωτερο εαυτο,το τι ειναι και ποια η χρησιμοτητα του,μονοι οι ιδιοι που το εχουν καταφερει μπορουν να το ερμηνευσουν.

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 850
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 28 Ιαν 2024, 17:51

Ψάχνω να βρω τον Ανώτερο Εαυτό,που να ψάξω ? :003:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 30 Ιαν 2024, 21:02

Garcia έγραψε:
28 Ιαν 2024, 17:51
Ψάχνω να βρω τον Ανώτερο Εαυτό,που να ψάξω ? :003:
Μεσα σου πρωτα και μετα πανε να βρεις εναν αγιο ανθρωπο να σε συνδεσει και να ενεργοποιησεις μεσα σου την θεια χαρη...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 30 Ιαν 2024, 21:04

vag_el έγραψε:
06 Δεκ 2023, 20:43
Νατάσα έγραψε:
02 Απρ 2018, 02:22
Juno έγραψε:
01 Απρ 2018, 02:09

Δηλαδή τι βίωσες;
Βίωσα την ένωση με τον δεύτερό μου εαυτό. Τον αγιασμό. Την ένωση με τον προσωπικό μου θεό και την ένωση ταυτόχρονα με το Πνεύμα. Υπέροχη εμπειρία και πανέμορφη και μοναδική. Το εύχομαι να μπορέσει να το ζήσει ο καθένας αυτό. Αλλά μάλλον δεν πάει έτσι. Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορεί να το βιώσει ο καθένας. Και όπως γράφω πιο πάνω, δεν ξέρω τί πρέπει να κάνει κανείς για να το ζήσει και να το πετύχει. Θεωρώ φυσικά ότι η κίνηση για ένωση γίνεται από την μεριά του Θεού, διαφορετικά, όσο και να προσπαθεί κανείς δεν είναι σίγουρο 100% ότι θα το καταφέρει.
Υπάρχουν πιστοί και μοναχοί και ασκητές που προσπαθούν όλη τους την ζωή γι αυτό, αλλά "φεύγουν" από τα εγκόσμια με αυτόν τον καημό χωρίς να πετύχουν την θέωση. Και άλλος κόσμος που ενώ έχει ικανοποιήσει σχεδόν όλες του τις επιθυμίες, ωστόσο, δεν το κατάφερε κι αυτός.
Άγνωστο το "πώς".
Juno έγραψε:
01 Απρ 2018, 02:09


Οι Ινδουιστές τι θα κάνουν;
Οι Ινδουϊστές άμα το πετύχουν να τον φτάσουν θα δουν και αυτοί τον δικό μας τριαδικό Θεό. Ένας είναι ο Θεός και η εμπειρία της θέωσης είναι αποκαλυπτική γι αυτόν τον έναν Θεό. Έχεις επικοινωνία μαζί Του άμα ενωθείς και πρόκειται για σχέση προσώπων. Του μιλάς, προσεύχεσαι και σου απαντά με λόγο, με θαύματα, με χορήγηση θείας ενέργειας.
Νατάσσα,η γνώση της φιλοσοφίας της ζωής ,ανήκει αποκλειστικά στο Θεό.Οποιος θέλει να τον πλησιάσει και να πλησιάσει και τον Ανώτερο Εαυτό του,η οδός είναι μία.Να γίνεται καθημερινά καλύτερος άνθρωπος και να προσεύχεται στο Θεό για καλό και Ειρήνη στον Εαυτό του και γύρω του.Αλλος τρόπος δεν υπάρχει.
Και φυσικά υπάρχουν και οι άθλιοι οι μωροί ,που αναρωτιούνται ως δήθεν χαζοί και ηλίθιοι για το ποιός είναι ο δρόμος για την Θέωση.Εμένα κι εσένα μπορεί να μας κοροιδέψουν με την πονηρία τους και τα ψέματά τους.Τον Θεό ποτέ.Κι αστους να αναρωτιούνται για αιώνες,για το ποιός είναι ο δρόμος για την Σωτηρία
:smt023
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8570
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 30 Ιαν 2024, 21:21

Η ψυχή που βρίσκεται συνδεδεμένη με το υλικό σώμα εδώ στο Υλαίο πεδίο που ζούμε είναι μια αιθερική προβολή από το αθάνατο πεδίο που υπάρχουν όλα τα όντα ως πλήθος του Ενός, δλδ της Αρχής. Στο αιώνιο πεδίο το Εν κλωνοποίησε τον εαυτό του και δημιούργησε αθάνατα όντα από τον ίδιο του τον Θεϊκό εαυτό. Τα όντα αυτά είναι αθάνατα και Θεοί εκ Θεού. Αυτά τα όντα είναι οι ανώτεροι εαυτοί που προβάλουν την οντότητα τους μέσα στο πεδίο του χρόνου δημιουργώντας την ψυχή εντός της ύλης.

Κάθε υλικό ον έχει ένα αιθερικό σώμα που το ονομάζουμε ψυχή και αυτό συνδέεται με το φθαρτό υλαίο σώμα μέσα στο πεδίο του Χρόνου.
Αυτό το αιθερικο σώμα - ψυχή είναι προβολή του αθάνατου εαυτού μας που βρίσκεται στην Βασιλεία των Ουρανών που είναι το πεδίο που υπάρχουν τα άφθαρτα αιώνια αθάνατα όντα. Κάθε Ανώτερος Εαυτός είναι Θεός εκ Θεού του Ενός.

Εμείς ως άνθρωποι με αθάνατη ψυχή μπορούμε κατά την διάρκεια του ύπνου ή σε έκσταση να επιστρέψουμε πίσω στο Αθάνατο πεδίο και να ενωθούμε με τον Ανώτερο Εαυτό μας. Αυτή η ένωση είναι η αποθέωση της ψυχής γιατί ενώνεται με το Ον που είναι κλώνος του Ενός δλδ το Εν σε πλήθος.

Η επιστροφή της ψυχής πίσω στον Ανώτερο Εαυτό ονομάζεται Αναγωγή της ψυχής πίσω στο Εν διότι με την ένωση ψυχής και Ανώτερου εαυτού βιώνουμε χωριστά η κάθε ψυχή την ένωση με το Εν που είναι η αποθέωση.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών