Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 01 Φεβ 2019, 13:36

Κανονικά, γράφοντας για τα Παράλληλα Σύμπαντα, δεν θα χρειαστεί να γράψω τίποτα άλλο και σε κανένα άλλο θέμα.
Διότι, αν και εφόσον ζουμε τα πάντα όλοι μας σε χιλιάδες κόσμους και δοκιμαζόμαστε όλοι σε όλα, τότε δεν υπάρχει λόγος να μας πειράζει τίποτε και ουτε και να μας απασχολεί. Τουλάχιστον θεωρητικά. Ούτε η πίστη που έχουμε, ουτε το περιβάλλον που ζούμε, ουτε τα ιδανικά μας και οι αξίες, ούτε τίποτε. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι απλά να ελπιζουμε ότι κάπου ζούμε μια τέλεια ζωή φέρνοντας σε πέρας την αποστολή μας ως άνθρωποι.
Γιατί, δεν μπορεί, όλο και σε κάποιο παράλληλο σύμπαν θα το έχουμε καταφέρει αυτό. Υπάρχει βέβαια πάντα και το ενδεχόμενο να μην έχουμε πετύχει τίποτα και πουθενά, αλλά ας σκεφτόμαστε την καλή έκβαση πιο πολύ. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
Όσο για τα δεδομένα μας, εδώ, σ αυτόν τον κόσμο που ζούμε τώρα, κάπου αλλού, αλλάζουν ριζικά.
Για παράδειγμα, εγώ, ενώ εδώ γεννήθηκα γυναίκα, ελληνίδα και βαπτίστηκα χριστιανή, σε ένα άλλο παράλληλο μπορεί να γεννήθηκα αλλόφυλη και αλλόπιστη μέσα σε ένα σώμα αντρικό.
Αλλού μπορεί να είμαι άθεη, μπορεί μουσουλμάνα, ή οτιδήποτε άλλο.
Επίσης, μπορεί εδώ μεν να είμαι μια καλή κοπέλα, αλλά καπου αλλού να είμαι μέχρι και δολοφόνος.
Κάπου να έχω διαφορετικά χαρίσματα απ ότι εδώ και να έχω γεννηθεί και σε διαφορετικές εποχές, ας πουμε την εποχή των σπηλαίων και να προσπαθώ να επιβιώνω απλώς χωρίς καμία απολύτως πνευματικότητα.
Και πολλά άλλα ενδεχόμενα και σενάρια ζωής όπως καταλαβαίνετε.
Δεν ξέρω όμως αν σε όλα τα παράλληλα είμαι άνθρωπος, ή είμαι κάτι ανώτερο, όπως άγγελος για παράδειγμα.

Να πω και κάτι ακόμα, κάποιος μου είπε ότι η κατάσταση των παράλληλων συμπάντων είναι ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ και ΟΧΙ ΧΩΡΟΧΡΟΝΙΚΗ.
Αυτό σημαίνει μήπως ότι δεν πρόκειται ποτέ η επιστήμη να αποδείξει την ύπαρξή τους;

Μπορείτε κυρίως όσοι από εσάς γνωρίζετε φυσική να μου πείτε μερικά πράγματα γι αυτήν την θεωρία;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 03 Φεβ 2019, 00:53

Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:36
Κανονικά, γράφοντας για τα Παράλληλα Σύμπαντα, δεν θα χρειαστεί να γράψω τίποτα άλλο και σε κανένα άλλο θέμα.
Διότι, αν και εφόσον ζουμε τα πάντα όλοι μας σε χιλιάδες κόσμους και δοκιμαζόμαστε όλοι σε όλα, τότε δεν υπάρχει λόγος να μας πειράζει τίποτε και ουτε και να μας απασχολεί. Τουλάχιστον θεωρητικά. Ούτε η πίστη που έχουμε, ουτε το περιβάλλον που ζούμε, ουτε τα ιδανικά μας και οι αξίες, ούτε τίποτε. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι απλά να ελπιζουμε ότι κάπου ζούμε μια τέλεια ζωή φέρνοντας σε πέρας την αποστολή μας ως άνθρωποι.
Γιατί, δεν μπορεί, όλο και σε κάποιο παράλληλο σύμπαν θα το έχουμε καταφέρει αυτό. Υπάρχει βέβαια πάντα και το ενδεχόμενο να μην έχουμε πετύχει τίποτα και πουθενά, αλλά ας σκεφτόμαστε την καλή έκβαση πιο πολύ. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
Όσο για τα δεδομένα μας, εδώ, σ αυτόν τον κόσμο που ζούμε τώρα, κάπου αλλού, αλλάζουν ριζικά.
Για παράδειγμα, εγώ, ενώ εδώ γεννήθηκα γυναίκα, ελληνίδα και βαπτίστηκα χριστιανή, σε ένα άλλο παράλληλο μπορεί να γεννήθηκα αλλόφυλη και αλλόπιστη μέσα σε ένα σώμα αντρικό.
Αλλού μπορεί να είμαι άθεη, μπορεί μουσουλμάνα, ή οτιδήποτε άλλο.
Επίσης, μπορεί εδώ μεν να είμαι μια καλή κοπέλα, αλλά καπου αλλού να είμαι μέχρι και δολοφόνος.
Κάπου να έχω διαφορετικά χαρίσματα απ ότι εδώ και να έχω γεννηθεί και σε διαφορετικές εποχές, ας πουμε την εποχή των σπηλαίων και να προσπαθώ να επιβιώνω απλώς χωρίς καμία απολύτως πνευματικότητα.
Και πολλά άλλα ενδεχόμενα και σενάρια ζωής όπως καταλαβαίνετε.
Δεν ξέρω όμως αν σε όλα τα παράλληλα είμαι άνθρωπος, ή είμαι κάτι ανώτερο, όπως άγγελος για παράδειγμα.

Να πω και κάτι ακόμα, κάποιος μου είπε ότι η κατάσταση των παράλληλων συμπάντων είναι ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ και ΟΧΙ ΧΩΡΟΧΡΟΝΙΚΗ.
Αυτό σημαίνει μήπως ότι δεν πρόκειται ποτέ η επιστήμη να αποδείξει την ύπαρξή τους;

Μπορείτε κυρίως όσοι από εσάς γνωρίζετε φυσική να μου πείτε μερικά πράγματα γι αυτήν την θεωρία;
Στο τέλος της ζωής μας, ή μάλλον των ζωών μας στα διάφορα παράλληλα σύμπαντα αν ισχύει αυτή η θεωρία δε θα πρέπει να ενωθούν όλες αυτές οι παράλληλες υπάρξεις μας σε μία άυλη, πνευματική ύπαρξη η οποία θα έρχεται σε Κοινωνία με τον Θεό;
Συνεπώς πως θα κρινόμαστε αφού θα είναι διαφορετική η στάση μας σε κάθε σύμπαν απέναντι σε Θεό και συνανθρώπους;
Στην περίπτωση που δεν ενωνόνται οι παράλληλες υπάρξεις μας, τότε πόσο δικές μας μπορούν να θεωρηθούν οι άλλες υπάρξεις από τη στιγμή που ακόμη και μετά από το τέλος της ζωής μας θα μείνουμε διαιρεμένοι και λειψοί; Πως γίνεται αυτό; Ως πνευματικές και άυλες υπάρξεις, θα πρέπει να είμαστε τέλειοι και όχι λειψοί.
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Φεβ 2019, 01:14

nikos_hellas έγραψε:
03 Φεβ 2019, 00:53


Στο τέλος της ζωής μας, ή μάλλον των ζωών μας στα διάφορα παράλληλα σύμπαντα αν ισχύει αυτή η θεωρία δε θα πρέπει να ενωθούν όλες αυτές οι παράλληλες υπάρξεις μας σε μία άυλη, πνευματική ύπαρξη η οποία θα έρχεται σε Κοινωνία με τον Θεό;
Συνεπώς πως θα κρινόμαστε αφού θα είναι διαφορετική η στάση μας σε κάθε σύμπαν απέναντι σε Θεό και συνανθρώπους;
Στην περίπτωση που δεν ενωνόνται οι παράλληλες υπάρξεις μας, τότε πόσο δικές μας μπορούν να θεωρηθούν οι άλλες υπάρξεις από τη στιγμή που ακόμη και μετά από το τέλος της ζωής μας θα μείνουμε διαιρεμένοι και λειψοί; Πως γίνεται αυτό; Ως πνευματικές και άυλες υπάρξεις, θα πρέπει να είμαστε τέλειοι και όχι λειψοί.

Και εδώ συμφωνώ μαζί σου, πιστέυω ότι μάλλον στο τέλος θα γίνει μια ένωση όλων αυτών των εαυτών μας κατά έναν ασύλληπτο τρόπο.

Για την κρίση που ρωτάς, το πνευματικό σκεπτικό είναι ότι ο Θεός στο τέλος θα διαλέξει την καλύτερή μας έκδοση, εκεί δηλ που τα καταφεραμε σε τέλειο βαθμό, ώστε να πάμε στον Παράδεισο. Ο Θεός δηλ. θέλει το καλύτερο για έμας. Όμως δεν είναι βέβαιο ότι τα έχουμε καταφέρει κάπου αλλού,
γι αυτό και η προσπάθεια σε κάθε σύμπαν πρέπει να γίνεται ως το τέλος με την καλύτερη διάθεση για να πετύχουμε. Άλλωστε, ουτε νιώθουμε τους υπολοιπους εαυτούς μας στα υπόλοιπα σύμπαντα, ούτε και γίνεται να επισκεφτούμε τα άλλα σύμπαντα για να δουμε τις επιδόσεις μας εκεί και να αλλάξουμε κάτι. Θα μου πεις τότε, τί μας προσφέρει αυτή η γνώση; Μόνο την ελπίδα είναι η απάντηση.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Φεβ 2019, 20:13

Νομίζω ότι "παράλληλα σύμπαντα" δεν σημαίνει και "παράλληλοι χρόνοι". Δηλαδή το "ταυτόχρονο" της ζωής σε παράλληλα σύμπαντα δεν πιστεύω ότι έχει νόημα, ως προς τη Φυσική.

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 09 Φεβ 2019, 14:08

Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:36

Για παράδειγμα, εγώ, ενώ εδώ γεννήθηκα γυναίκα, ελληνίδα και βαπτίστηκα χριστιανή, σε ένα άλλο παράλληλο μπορεί να γεννήθηκα αλλόφυλη και αλλόπιστη μέσα σε ένα σώμα αντρικό.

Μια φορά γεννιόμαστε, και ως είναι φυσικό, μια φορά πεθαίνουμε.
Αυτό έχει ξεκαθαρισθεί από τον Απόστολο Παύλο:
Εβρ. 9,27 καὶ καθ᾿ ὅσον ἀπόκειται τοῖς ἀνθρώποις ἅπαξ ἀποθανεῖν, μετὰ δὲ τοῦτο κρίσις

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 09 Φεβ 2019, 21:40

Vassilis_1 έγραψε:
09 Φεβ 2019, 14:08
Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:36

Για παράδειγμα, εγώ, ενώ εδώ γεννήθηκα γυναίκα, ελληνίδα και βαπτίστηκα χριστιανή, σε ένα άλλο παράλληλο μπορεί να γεννήθηκα αλλόφυλη και αλλόπιστη μέσα σε ένα σώμα αντρικό.

Μια φορά γεννιόμαστε, και ως είναι φυσικό, μια φορά πεθαίνουμε.
Αυτό έχει ξεκαθαρισθεί από τον Απόστολο Παύλο:
Εβρ. 9,27 καὶ καθ᾿ ὅσον ἀπόκειται τοῖς ἀνθρώποις ἅπαξ ἀποθανεῖν, μετὰ δὲ τοῦτο κρίσις
Τί λέει ρε! Και γω απο τον Θεό φωτίστηκα για να το "δω" αυτό, οποτε ο απόστολος Παύλος κάτι δεν γράφει καλά εδώ.

Φίλε Βασίλη, και γω του Χριστού είμαι, ωστόσο δεν πιστεύω ότι οι Γραφές μας παραδόθηκαν όπως πραγματικά γράφτηκαν. Κάτι μεσολάβησε και δεν είναι λογικά όλα εκεί μέσα. Η Παλαιά για μένα είναι άχρηστη, το έχω ξαναπεί. Και να θυμάσαι, ΔΕΝ είναι γραμμένα όλα απο τον Θεό μέσα. Για πολλούς και διαφόρους λόγους. Είτε γιατί δεν άντεχαν την αλήθεια ολάκερη οι μαθητές Του ακόμα και δεν τους τα είπε όλα, είτε επειδή κάτι δεν πήγε καλά στις αντιγραφές που κάναν όσοι ήθελαν να διασώσουν τα χειρόγραφα.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 10 Φεβ 2019, 16:20

Vassilis_1 έγραψε:
09 Φεβ 2019, 14:08
Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:36

Για παράδειγμα, εγώ, ενώ εδώ γεννήθηκα γυναίκα, ελληνίδα και βαπτίστηκα χριστιανή, σε ένα άλλο παράλληλο μπορεί να γεννήθηκα αλλόφυλη και αλλόπιστη μέσα σε ένα σώμα αντρικό.

Μια φορά γεννιόμαστε, και ως είναι φυσικό, μια φορά πεθαίνουμε.
Αυτό έχει ξεκαθαρισθεί από τον Απόστολο Παύλο:
Εβρ. 9,27 καὶ καθ᾿ ὅσον ἀπόκειται τοῖς ἀνθρώποις ἅπαξ ἀποθανεῖν, μετὰ δὲ τοῦτο κρίσις
Natasha έγραψε:
09 Φεβ 2019, 21:40

ο απόστολος Παύλος κάτι δεν γράφει καλά εδώ.
Θα αστειεύεσαι φυσικά.
Natasha έγραψε:
09 Φεβ 2019, 21:40

Η Παλαιά για μένα είναι άχρηστη
Σοβαρά;;;;!!!!

Τώρα τι να εμπιστευτούμε, εσένα, ή την Επιστήμη;

Ως γνωστό η Επιστήμη απέδειξε αληθείς τις βάσει των περιγραφών της Παλαιάς Διαθήκης (που μαζί με την Καινή Διαθήκη αποτελούν την Αγία Γραφή), κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: Vassilis_1 @ Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Τι σημαίνει αυτό;

Σημαίνει το εξής: Όλες οι περιγραφές της Αγίας Γραφής είναι αληθείς.

Οπότε αληθής είναι και η ακόλουθη θέση του Αποστόλου Παύλου:
Εβρ. 9,27 καὶ καθ᾿ ὅσον ἀπόκειται τοῖς ἀνθρώποις ἅπαξ ἀποθανεῖν, μετὰ δὲ τοῦτο κρίσις

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 10 Φεβ 2019, 16:41

Vassilis_1 έγραψε:
10 Φεβ 2019, 16:20
Vassilis_1 έγραψε:
09 Φεβ 2019, 14:08
Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:36

Για παράδειγμα, εγώ, ενώ εδώ γεννήθηκα γυναίκα, ελληνίδα και βαπτίστηκα χριστιανή, σε ένα άλλο παράλληλο μπορεί να γεννήθηκα αλλόφυλη και αλλόπιστη μέσα σε ένα σώμα αντρικό.

Μια φορά γεννιόμαστε, και ως είναι φυσικό, μια φορά πεθαίνουμε.
Αυτό έχει ξεκαθαρισθεί από τον Απόστολο Παύλο:
Εβρ. 9,27 καὶ καθ᾿ ὅσον ἀπόκειται τοῖς ἀνθρώποις ἅπαξ ἀποθανεῖν, μετὰ δὲ τοῦτο κρίσις
Natasha έγραψε:
09 Φεβ 2019, 21:40

ο απόστολος Παύλος κάτι δεν γράφει καλά εδώ.
Θα αστειεύεσαι φυσικά.
Natasha έγραψε:
09 Φεβ 2019, 21:40

Η Παλαιά για μένα είναι άχρηστη
Σοβαρά;;;;!!!!

Τώρα τι να εμπιστευτούμε, εσένα, ή την Επιστήμη;

Ως γνωστό η Επιστήμη απέδειξε αληθείς τις βάσει των περιγραφών της Παλαιάς Διαθήκης (που μαζί με την Καινή Διαθήκη αποτελούν την Αγία Γραφή), κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: Vassilis_1 @ Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Τι σημαίνει αυτό;

Σημαίνει το εξής: Όλες οι περιγραφές της Αγίας Γραφής είναι αληθείς.

Οπότε αληθής είναι και η ακόλουθη θέση του Αποστόλου Παύλου:
Εβρ. 9,27 καὶ καθ᾿ ὅσον ἀπόκειται τοῖς ἀνθρώποις ἅπαξ ἀποθανεῖν, μετὰ δὲ τοῦτο κρίσις
:smt005::smt005::smt005:
Προσπάθησα να διαβάσω την γελοιότητα που παραθέτεις αλλά με έπιασαν τα γέλια.

Έλα, παραδέξου το, δεν έχεις ιδέα τι είναι η "εις άτοπον απαγωγή". Δεν είναι ντροπη. Με την ίδια συλλογιστική σειρά μπορώ να σου "αποδείξω" την κάθε αστήρικτη ανοησία

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 11 Φεβ 2019, 14:01

Είναι ξεκάθαρο ότι ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ κοσμογονική πρόταση (κοσμογονική πρόταση = θέσεις στα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας) είναι δυνατό να υπάρχει. Αυτή που Δεν εμπίπτει σε αντίφαση.

Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ κοσμογονική πρόταση, η οποία δεν υπέπεσε σε αντίφαση,
αποδείχθηκε ως είναι φυσικό αληθής από την Επιστήμη: Vassilis_1 @ Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
10 Φεβ 2019, 16:41

Με την ίδια συλλογιστική σειρά μπορώ να σου "αποδείξω" την κάθε αστήρικτη ανοησία
Φίλε ΓΕΣΑΡ για να υλοποιήσεις τον ισχυρισμό σου, με συνέπεια να απορριφθεί το πάνω αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης σχετικά με τα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας (= πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή), ένας μόνο τρόπος υπάρχει.

Ο τρόπος αυτός είναι ο εξής: Να εμφανίσεις μία άλλη κοσμογονική πρόταση (κοσμογονική πρόταση = θέσεις στα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας), η οποία καθώς θα εξετασθεί από την Επιστήμη, δεν θα εμπίπτει σε αντίφαση.

Τι λες ΓΕΣΑΡ, μιας και είσαι τόσο σίγουρος. Μπορείς να εμφανίσεις μία άλλη κοσμογονική πρόταση η οποία καθώς θα εξετασθεί από την Επιστήμη, δεν θα εμπίπτει σε αντίφαση;

Αν ναι, περιμένω να την δω.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 11 Φεβ 2019, 14:05

Vassilis_1 έγραψε:
10 Φεβ 2019, 16:20
Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:36

Η Παλαιά για μένα είναι άχρηστη
Σοβαρά;;;;!!!!

:o Και οι Ψαλμοί ;;; !!!
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 11 Φεβ 2019, 19:45

Μπίστης έγραψε:
11 Φεβ 2019, 14:05
Vassilis_1 έγραψε:
10 Φεβ 2019, 16:20
Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:36

Η Παλαιά για μένα είναι άχρηστη
Σοβαρά;;;;!!!!

:o Και οι Ψαλμοί ;;; !!!

Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας τους ψαλμούς κάπως ικανοποιείται το αίσθημα δικαίου μέσα μου.
Αλλά αυτό μπορεί κανείς να το πετυχει με σκέτη την ευχή του Ιησου. Οποτε...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 11 Φεβ 2019, 19:46

Vassilis_1 έγραψε:
10 Φεβ 2019, 16:20
Vassilis_1 έγραψε:
09 Φεβ 2019, 14:08
Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:36

Για παράδειγμα, εγώ, ενώ εδώ γεννήθηκα γυναίκα, ελληνίδα και βαπτίστηκα χριστιανή, σε ένα άλλο παράλληλο μπορεί να γεννήθηκα αλλόφυλη και αλλόπιστη μέσα σε ένα σώμα αντρικό.

Μια φορά γεννιόμαστε, και ως είναι φυσικό, μια φορά πεθαίνουμε.
Αυτό έχει ξεκαθαρισθεί από τον Απόστολο Παύλο:
Εβρ. 9,27 καὶ καθ᾿ ὅσον ἀπόκειται τοῖς ἀνθρώποις ἅπαξ ἀποθανεῖν, μετὰ δὲ τοῦτο κρίσις
Natasha έγραψε:
09 Φεβ 2019, 21:40

ο απόστολος Παύλος κάτι δεν γράφει καλά εδώ.
Θα αστειεύεσαι φυσικά.
Natasha έγραψε:
09 Φεβ 2019, 21:40

Η Παλαιά για μένα είναι άχρηστη
Σοβαρά;;;;!!!!

Τώρα τι να εμπιστευτούμε, εσένα, ή την Επιστήμη;

Ως γνωστό η Επιστήμη απέδειξε αληθείς τις βάσει των περιγραφών της Παλαιάς Διαθήκης (που μαζί με την Καινή Διαθήκη αποτελούν την Αγία Γραφή), κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: Vassilis_1 @ Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Τι σημαίνει αυτό;

Σημαίνει το εξής: Όλες οι περιγραφές της Αγίας Γραφής είναι αληθείς.

Οπότε αληθής είναι και η ακόλουθη θέση του Αποστόλου Παύλου:
Εβρ. 9,27 καὶ καθ᾿ ὅσον ἀπόκειται τοῖς ἀνθρώποις ἅπαξ ἀποθανεῖν, μετὰ δὲ τοῦτο κρίσις
Εντάξει, εσύ πιστευε τα δικά σου. Συζήτηση με κολλημένα άτομα δεν γίνεται. Βαριέμαι.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 12 Φεβ 2019, 13:49

Vassilis_1 έγραψε:
11 Φεβ 2019, 14:01

Είναι ξεκάθαρο ότι ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ κοσμογονική πρόταση (κοσμογονική πρόταση = θέσεις στα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας) είναι δυνατό να υπάρχει. Αυτή που Δεν εμπίπτει σε αντίφαση.

Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ κοσμογονική πρόταση, η οποία δεν υπέπεσε σε αντίφαση,
αποδείχθηκε ως είναι φυσικό αληθής από την Επιστήμη: Vassilis_1 @ Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
10 Φεβ 2019, 16:41

Με την ίδια συλλογιστική σειρά μπορώ να σου "αποδείξω" την κάθε αστήρικτη ανοησία
Φίλε ΓΕΣΑΡ για να υλοποιήσεις τον ισχυρισμό σου, με συνέπεια να απορριφθεί το πάνω αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης σχετικά με τα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας (= πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή), ένας μόνο τρόπος υπάρχει.

Ο τρόπος αυτός είναι ο εξής: Να εμφανίσεις μία άλλη κοσμογονική πρόταση (κοσμογονική πρόταση = θέσεις στα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας), η οποία καθώς θα εξετασθεί από την Επιστήμη, δεν θα εμπίπτει σε αντίφαση.

Τι λες ΓΕΣΑΡ, μιας και είσαι τόσο σίγουρος. Μπορείς να εμφανίσεις μία άλλη κοσμογονική πρόταση η οποία καθώς θα εξετασθεί από την Επιστήμη, δεν θα εμπίπτει σε αντίφαση;

Αν ναι, περιμένω να την δω.

Natasha, μιας και ο ΓΕΣΑΡ δεν ανταποκρίθηκε στην πάνω πρόκληση, μήπως μπορείς εσύ;

Φυσικά η προτροπή ισχύει και για όσους παρακολουθούν τη συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 12 Φεβ 2019, 13:51

Νατάσα πρόσεχε αυτός ο Νίκος χελάς φαίνεται πολύ πέφτουλας.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 12 Φεβ 2019, 13:55

Δεν υπάρχουν παράλληλα σύμπαντα.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών