Προφητείες

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 05 Απρ 2019, 23:33

ksk έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:19
Natasha έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:13
ksk έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:10
Αυτο εμένα με προβληματίζει πολλαπλώς...σχετικά με τα ερπετά που ειπες
Τί σε προβληματίζει δηλ;
Χαλαρωςες μόλις πίστεψες ότι υπάρχουν, το ποια εσωτερική ανάγκη σου κάλυψε αυτο , το ¨ κάλυψε ¨ μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως διττό , αυτο θα το ανακαλύψεις μόνη σου
Ξέρεις γιατί χαλάρωσα; Γιατί συνειδητοποιησα την ανθρώπινη ματαιότητα (ΚΑΙ την δική μου) και είδα οοοοολο το δαιμονικό συστημα να καταρρέει μέσα μου ακριβώς επειδή τελικά ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ απο τα ανθρώπινα δεν χρειάζεται άγχος και ματαιοδοξία. Είμαστε ένα τίποτα. Με μπολικο καθόλου. Έτσι "άδειασα" απο όλα τα αρνητικά μέσα μου, τις σκέψεις, τα πάθη, τα άσχημα συναισθήματα κτλ. Και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ πιστεψα κατά κάποιον τρόπο περισσότερο στον Θεό και στην πρόνοιά Του. Επίσης όμως και πάλι ταυτόχρονα είδα τον Θεό κάπως διαφορετικά, ότι πέρα απο εμάς, έχει και άλλα όντα να αγαπάει και να προσέχει και να ευλογεί, εμείς οι άνθρωποι ερχόμαστε τελευταίοι στην Δημιουργία. Ταπεινώθηκα δηλαδή. Αυτή η σκέψη όμως θέλει προσοχή, μπορεί και να γεννήσει συναισθήματα απογοήτευσης για τον Θεό...

Ελπίζω να με αντιλαμβάνεσαι τί εννοώ.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 05 Απρ 2019, 23:35

ksk έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:28

Σε ένα θα συμφωνήσω μαζί σου, καθένας μας έχει να πολεμήσει τους προσωπικούς του δαίμονες... Νοητικους
Όταν ο Χριστός θεράπευσε τους δύο δαιμονισμένους των Γεργεσηνών, τα δαιμόνια που ήταν μέσα τους Τον παρακάλεσαν να μη τα στείλει στην άβυσσο αλλά να επιτρέψει να μπουν σε χοίρους που εβρίσκοντο εκεί κοντά. Και μόλις έγινε αυτό οι χοίροι αυτοκτόνησαν μέσα στη θάλασσα.
Και ως γνωστόν οι χοίροι δεν αυτοκτονούν υπό φυσιολογικές συνθήκες. Πιστεύω να με πιάνεις , τι γραμμή πάω να περάσω.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 05 Απρ 2019, 23:38

ksk έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:26
Natasha έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:16
ksk έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:15

Μίλησα και για ατομικό επίπεδο μόνο που αυτο επ ουδενη δεν θα το έλεγα προφητεία σύμφωνα βέβαια με την έννοια που την ορίσατε ως έτσι.
Εμένα πχ μου έχουν πει ότι έχω προφητική συνείδηση. Εχω "δει" κάποια γεγονότα που αφορουν τους άλλους αλλά και κάποια άλλα (τα περισσότερα) που αφορουν τον εαυτο μου. Σαν τί έννοια να δωσουμε δηλ;
Έχεις δλδ το χάρισμα;
Το χω, αλλά δεν είναι αναπτυγμένο καλά.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 05 Απρ 2019, 23:42

lonelyrider έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:20
Northern Spirit έγραψε:
05 Απρ 2019, 22:29
Natasha έγραψε:
05 Απρ 2019, 22:05


Αυτός ο λόγος όμως ειπώθηκε μαζί με άλλα. Κανονικά πρέπει να τα βάλω και κείνα.
Aυτο που με εκνευριζε παντοτε με τις προφητειες (και εχω διαβασει ενα βουνο απο αυτες) ειναι το ποσο διφορουμενες ειναι...Οπως και το ποσο μπορει καποιος να παραποιησει τα κειμενα απομονωνοντας κομματια που τον εξυπηρετουνε..

Οι δε προφητειες συνολικα δεν ευπηρετουνε κανεναν καλο σκοπο γιατι ειναι καταρχην διαρκως αρνητικες...στην πλειοψηφια τους προβλεπουνε καταστροφες και πολεμους, πεινες και δυστυχιες και ολες σκοπιμως αοριστες για το ποτε θα συμβουνε αυτα τα γεγονοτα..

Και ο σκοπος ειναι απλος ο ελεγχος μεσω του φοβου και του αγχους..Αγχωνεται ο πιστος μην γινει πολεμος η μην ερθει ο Αντιχριστιος και παει και κρυβεται πισω απο τον παπα για τον τον βοηθησει μεσω του..θεου να προστατευτει απο τα γεγονοτα που συνηθως δεν ερχονται ποτε..

Οι πρφητειες ειναι συστατικο καταθλιψης και απομονωτισμου. Και το χειροτερο, χωρις καποια βαση στην πραγματικοτητα..
Κάποιες προφητείες που υπάρχουν αναφέρουν για πείνες,πολέμους, δυστυχίες και τα συναφή , όχι για να προκαλέσουν τρόμο και αγωνία στον αναγνώστη αλλά για να προετοιμάσουν τις καλοπροαίρετες ψυχές ώστε να περάσουν τις διάφορες δοκιμασίες που συμβαίνουν λόγω της ανθρώπινης αποστασίας από το Θείο Θέλημα.
Επίσης, με δαιμονική επιρροή στα μυαλά κάποιων διεφθαρμένων ανθρώπων, επινοήθηκαν και οι λεγόμενες ψευδοπροφητείες. Με αυτόν τον τρόπο , ο διάβολος ο οποίος αντιστρατεύεται το έργο του Θεού και την Θεία Πρόνοια , θέλει να σκοτίσει τα μυαλά των ανθρώπων για να μην ξεχωρίζουν το άσπρο από το μαύρο, δηλαδή τις πράγματι προφητείες από τις κάλπικες με σκοπό να τους παρασύρει όλους (μα όλους αν ήτο δυνατό) στην απώλεια.
Τι να προετοιμασουνε ακριβως; εχω γνωρισει ατομα που πεθανανε ενω ειχανε παρε τα βουνα για να αποφυγουνε υποτιθεμενους ελληνοτουρκικους και πυρηνικους πολεμους..
τελικα πεθανανε απο φυσικα αιτια και πολεμους που τους λεγανε οι παπαδες και οι προφητειες οτι οπου να'ναι ερχονται και για τους οποιους ειχανε παρει τα βουνα δεν ηρθανε ποτε..

Οι δοκιμασιες του καθενος ερχονται απο την ζωη του καθενος..Οι πραξεις του δοκιμαζουνε τον ανθρωπο οχι ο Αντιχριστος η ο ελληνοτουρκικος πολεμος του Παισιου.

Οι προφητειες ολες καλπικες ειναι και εκτος του πενυματος τους Χριστου..
Ο χριστος δεν ειπα πουθενα πχ: ακολουθηστε με γιατι οπου να'ναι θα σας σφαξουνε οι Ρωμαιοι..

Βεβαια ειπε για την Δευτερα Παρουσια οπου ο ιδιος θα κρινει τους ανθρωπους που αλλου λεει οτι αγαπαει και συγχωρει..
Αλλα τουλαχιστον δεν ειχς την καθημερινη δοση "προφητειων" στη διδασκαλια..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 06 Απρ 2019, 16:50

Natasha έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:33
ksk έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:19
Natasha έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:13


Τί σε προβληματίζει δηλ;
Χαλαρωςες μόλις πίστεψες ότι υπάρχουν, το ποια εσωτερική ανάγκη σου κάλυψε αυτο , το ¨ κάλυψε ¨ μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως διττό , αυτο θα το ανακαλύψεις μόνη σου
Ξέρεις γιατί χαλάρωσα; Γιατί συνειδητοποιησα την ανθρώπινη ματαιότητα (ΚΑΙ την δική μου) και είδα οοοοολο το δαιμονικό συστημα να καταρρέει μέσα μου ακριβώς επειδή τελικά ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ απο τα ανθρώπινα δεν χρειάζεται άγχος και ματαιοδοξία. Είμαστε ένα τίποτα. Με μπολικο καθόλου. Έτσι "άδειασα" απο όλα τα αρνητικά μέσα μου, τις σκέψεις, τα πάθη, τα άσχημα συναισθήματα κτλ. Και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ πιστεψα κατά κάποιον τρόπο περισσότερο στον Θεό και στην πρόνοιά Του. Επίσης όμως και πάλι ταυτόχρονα είδα τον Θεό κάπως διαφορετικά, ότι πέρα απο εμάς, έχει και άλλα όντα να αγαπάει και να προσέχει και να ευλογεί, εμείς οι άνθρωποι ερχόμαστε τελευταίοι στην Δημιουργία. Ταπεινώθηκα δηλαδή. Αυτή η σκέψη όμως θέλει προσοχή, μπορεί και να γεννήσει συναισθήματα απογοήτευσης για τον Θεό...

Ελπίζω να με αντιλαμβάνεσαι τί εννοώ.
Δεν ασπάζομαι τις απόψεις σου περί του Θείου αλλά ότι βοηθάει τον άνθρωπο να νιώθει πιο δυνατός και πιο καλά δεν το κατακρίνω και ασφαλώς σε αντιλαμβάνομαι και χαίρομαι που έστω κι έτσι βρήκες ένα κομμάτι του εαυτού σου...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 06 Απρ 2019, 16:54

Natasha έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:38
ksk έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:26
Natasha έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:16


Εμένα πχ μου έχουν πει ότι έχω προφητική συνείδηση. Εχω "δει" κάποια γεγονότα που αφορουν τους άλλους αλλά και κάποια άλλα (τα περισσότερα) που αφορουν τον εαυτο μου. Σαν τί έννοια να δωσουμε δηλ;
Έχεις δλδ το χάρισμα;
Το χω, αλλά δεν είναι αναπτυγμένο καλά.
Πάντως δεν έχεις τον συνήθη τροπο σκέψης και αντίστασης αυτών των ατόμων αλλά όπως προείπα αν το πιστεύεις και σε βοηθάει ας ειναι...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 06 Απρ 2019, 16:56

lonelyrider έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:35
ksk έγραψε:
05 Απρ 2019, 23:28

Σε ένα θα συμφωνήσω μαζί σου, καθένας μας έχει να πολεμήσει τους προσωπικούς του δαίμονες... Νοητικους
Όταν ο Χριστός θεράπευσε τους δύο δαιμονισμένους των Γεργεσηνών, τα δαιμόνια που ήταν μέσα τους Τον παρακάλεσαν να μη τα στείλει στην άβυσσο αλλά να επιτρέψει να μπουν σε χοίρους που εβρίσκοντο εκεί κοντά. Και μόλις έγινε αυτό οι χοίροι αυτοκτόνησαν μέσα στη θάλασσα.
Και ως γνωστόν οι χοίροι δεν αυτοκτονούν υπό φυσιολογικές συνθήκες. Πιστεύω να με πιάνεις , τι γραμμή πάω να περάσω.
Ούτε να την σκεφτομαι...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 24 Απρ 2019, 02:27

Υπάρχει μια προφητεία που λέει ότι στις 5-5-2024 θα έχουμε Πασχάλιο Χαρά. ΑΝ η προφητεία αναφέρεται στην λήξη του 3ου παγκ. πολέμου, ο οποίος θα διαρκέσει 3μιση χρόνια, τότε η αρχή του πολέμου θα συμβεί περί τα τέλη του 2020, δηλ σε ενάμισυ χρόνο περίπου από τώρα. Δεν ξέρω όμως σε τι αναφέρεται η προφητεία όταν λέει «πασχάλιο χαρά». Ίσως να εννοεί ότι θα μας δώσουν την Πολη όπως λένε άλλες προφητείες.
Θα δουμε.
Ο καιρός εγγύς.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 24 Απρ 2019, 15:18

και ποιος ειναι ο ''προφητης'';
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 24 Απρ 2019, 15:28

Για το '20 και '24 αναφέρονται τουλάχιστο τρεις φωτισμένοι γέροντες
Θεσσαλονίκη δυο, ένας στο Όρος

Μήπως όμως τα : ζούμε:; Σιγά σιγά;
Όλες αυτές οι παραβιάσεις, όλα αυτά τα τραγικά στην οικονομικό κοινωνική πολιτική ζωή ;

Κι αυτοί βλέπουν τι γίνεται, έχουν την Χάρη κι όσο τους επιτρέπει αυτή τα λένε αυτά όλα

Το τρόπο και τον χρόνο ο Θεός τα γνωρίζει όμως.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Απρ 2019, 15:35

Κάποτε είχα ρωτήσει (με μορφή εσωτερικής προσευχής) πότε θα γίνουν τα καλά για την Ελλάδα ή και τον κόσμο (επέμβαση Θεού ή οτιδήποτε άλλο). Επί προεδρίας Κλίντον ήταν η απάντηση (είχε περάσει η προεδρία του Κλίντον). Η Κλίντον δεν έγινε πρόεδρος βέβαια, να αναφέρεται σε άλλον/η; Πάντως μου είχε κολλήσει η χρονολογία 2022. Επίσης δεν εννοώ ότι ο/η οποιοσδήποτε Κλίντον θα κάνει δίκαια πράγματα, μόνο σαν χρονική αναφορά.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 24 Απρ 2019, 15:45

Οι προσευχές δεν γίνονται αν δεν είσαι εξομολογημενος από μόνος
Γίνονται διαμέσου Αγίων ή Παναγίας

Από μόνη σου και χωρίς εξομολόγηση όλα λάθος,συγνώμη κιόλας

Ακούγονται αλλά δεν εισακουονται
Αφού φεύγει ο Χριστός με την αμαρτία
Φεύγει η Χάρη σιγά σιγά

Άστο δεν είμαστε Άγιοι

Ξες ποτέ εισακουεσε; Όταν ανάβεις κεράκι με κάποιο τίμημα και λες προσ - εύχεσε κι ο Άγιος της εκκλησίας καθώς καίει το κερί μεσιτευει

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 24 Απρ 2019, 15:48

και ειδικα αν ριξεις και κανα ψιλο στο παγκαρι,εκει να δεις ποσο εισακουγεσαι.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 24 Απρ 2019, 15:50

Ναι
Τα ειπα αυτά σ άλλο νήμα
Προσπαθώ να κάνω μεταπτυχιακό τώρα
Αν κολλήσω με κάτι κόλλησα

Εδώ εραψα ταγιέρ,κάποτε,τα παράτησα

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Προφητείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Απρ 2019, 15:53

Σίγουρα δεν είμαστε Άγιοι. Και εγώ το θεώρησα σαν μια απάντηση πονηρού πνεύματος.
Αλλά δεν είμαι μόνο εγώ που έχω κάποιο θέμα με τους ιερείς. Δεν θέλω να πάω και να με τρομάξουν. Ίσως υπάρχουν πολλοί διπρόσωποι και ασεβείς όπως είπε και ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Μια νεαρή γνωστή μου, λίγο φανατική με την θρησκεία, έπαθε ψύχωση, έβλεπε δαίμονες για δήθεν αμαρτίες που είχε κάνει.
Είχα σκοπό να βρω πνευματικό εδώ και χρόνια, αλλά κάποιος από εδώ μέσα με είχε αποτρέψει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών