Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8564
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 15 Μαρ 2019, 21:14

δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

User_601

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 15 Μαρ 2019, 21:37

Και εγω μπορω να πω οτι ειδα πρασινα στρογγυλα ανθρωπακια,ισχυει; :102:
Το πιο ,ας πουμε αξιοπροσεχτο για τις μεταθανατιες εμπειριες και ειναι η πιο μεγαλη ερευνα ενος γιατρου του δρ. Σαμ Πάρνια.
Ναι,εδω μπορω να δωσω μια προσοχη.Στη καθε παπαρια του καθε παπαρα στο γιουτιουμπ,δεν δινω.Να ειμαστε και λιγο σοβαροι.
ΤΙ ΛΕΝΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΠΑ

Ερευνα: Oταν πεθαίνεις γνωρίζεις ότι έχει έρθει το τέλος

Ορισμένοι ισχυρίζονται ότι έχουν δει φως στην άκρη του τούνελ και άλλοι ότι αιωρούνταν πάνω από το σώμα τους και παρακολουθούσαν τους γιατρούς να προσπαθούν να τους σώσουν τη ζωή.

Υπάρχουν αρκετές μαρτυρίες για μεταθανάτιες εμπειρίες ανθρώπων, που έφτασαν κοντά στο «τέλος» αλλά σώθηκαν την τελευταία στιγμή.

Μέχρι σήμερα, όμως, οι ερευνητές δεν ήταν σε θέση να επιβεβαιώσουν ή να απορρίψουν τους ισχυρισμούς αυτούς, με αποτέλεσμα να μαίνεται εδώ και χρόνια ένα ιδιότυπο «ντιμπέιτ».

Ερευνητές του Langone School of Medicine της Νέας Υόρκης, όμως, αποκάλυψαν τώρα ότι οι άνθρωποι συνεχίζουν να έχουν επίγνωση ακόμη και όταν το σώμα τους έχει πλέον σταματήσει να δουλεύει. Με απλά λόγια, οι άνθρωποι καταλαβαίνουν ότι πεθαίνουν.

Ο ισχυρισμός αυτός θυμίζει το σενάριο της καλτ ταινίας τρόμου «Flatliners», το σενάριο της οποίας παρουσίαζε μια ομάδα νεαρών γιατρών που έκαναν πειράματα για να μάθουν τι συμβαίνει στη μετά θάνατον ζωή. Και, όπως φαίνεται, ορισμένα από τα «ευρήματά» τους δεν διαφέρουν πολύ από την πραγματικότητα.

Η ερευνητική ομάδα του αμερικανικού πανεπιστημίου πραγματοποίησε δύο μελέτες, σε ΗΠΑ και Ευρώπη. Εξέτασε και πήρε συνεντεύξεις από ανθρώπους που υπέστησαν καρδιακά και «επέστρεψαν» με τη βοήθεια των γιατρών.

Πρόκειται, όπως αναφέρουν διεθνή ΜΜΕ, για τη μεγαλύτερη σχετική έρευνα που έχει πραγματοποιηθεί.

Ο επικεφαλής της μελέτης δρ. Σαμ Πάρνια δήλωσε στο Live Science: «Περιέγραφαν ότι έβλεπαν γιατρούς και νοσοκόμες να προσπαθούν να τους επαναφέρουν και λένε ότι είχαν πλήρη επίγνωση των συζητήσεων. Αναφέρουν, επίσης, ότι έβλεπαν όλα όσα συνέβαιναν γύρω τους -πράγματα που δεν θα μπορούσαν να γνωρίζουν».

Την ίδια ώρα, τόνισε ότι οι αναμνήσεις αυτές επιβεβαιώθηκαν από τις ιατρικές ομάδες που έφεραν τη φροντίδα των ασθενών.

Από ιατρικής άποψης, οι επιστήμονες θεωρούν ότι ένας άνθρωπος είναι νεκρός όταν η καρδιά του σταματά να χτυπά και, κατ’ επέκταση, δεν μεταφέρεται αίμα στον εγκέφαλο.

«Τεχνικά, έτσι βρίσκουμε την ώρα θανάτου. Ολα βασίζονται στην ώρα που η καρδιά σταματά» εξήγησε ο ειδικός, και συμπλήρωσε: «Μόλις συμβεί αυτό, το αίμα δεν κυκλοφορεί πλέον στον εγκέφαλο κάτι που σημαίνει ότι η εγκεφαλική λειτουργία σταματά σχεδόν αυτόματα. Χάνονται όλα τα αντανακλαστικά του εγκεφαλικού στελέχους, όπως το να μεγαλώνουν και να μικραίνουν οι κόρες των ματιών. Ολα αυτά χάνονται»

Ο εγκεφαλικός φλοιός – που είναι υπεύθυνος για τη σκέψη και την επεξεργασία πληροφοριών από τις πέντε αισθήσεις- επίσης σταματά άμεσα να λειτουργεί. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπου 2 έως 20 δευτερόλεπτα, δεν ανιχνεύονται πια εγκεφαλικά κύματα.

Αυτή η διαδικασία προκαλεί μια αλυσιδωτή αντίδραση που οδηγεί στο θάνατο των εγκεφαλικών κυττάρων. Αυτό, όμως, μπορεί να πάρει ώρες, όπως εξήγησε ο δρ. Πάρνια. Και αν συνεχίζεται η καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση -ακόμη και αν ο ασθενής δεν έχει ανταποκριθεί- τότε λίγο αίμα, περίπου το 15% αυτού που απαιτείται για τη φυσιολογική λειτουργία, φτάνει στον εγκέφαλο.

«Ο θάνατος των εγκεφαλικών κυττάρων συνεχίζεται, απλά σε πιο αργό ρυθμό» τόνισε ο επικεφαλής της επιστημονικής ομάδας.

Πηγές: Daily Mail, Live Science
https://www.iefimerida.gr/news/370259/e ... thei-telos

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 15 Μαρ 2019, 21:43

Παιδιά, αυτό το γραφικό που έχουν πει πολλοί ότι αιωρούνται πάνω από το χειρουργείο την ώρα που εγχειρίζονται το έχω πάθει και εγώ όταν με χειρουργούσαν στο πόδι.

Στα 6 χειρουργεία που έχω κάνει μια φορά μου έτυχε.
the end

User_601

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 15 Μαρ 2019, 21:47

Πάνας έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:43
Παιδιά, αυτό το γραφικό που έχουν πει πολλοί ότι αιωρούνται πάνω από το χειρουργείο την ώρα που εγχειρίζονται το έχω πάθει και εγώ όταν με χειρουργούσαν στο πόδι.

Στα 6 χειρουργεία που έχω κάνει μια φορά μου έτυχε.
Οπως και να εχει πανα μου,ειναι αλλη φαση μια ερευνα και αλλη φαση το καθε τυπακι στο γιουτιουμπι. :lol:

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 15 Μαρ 2019, 21:51

Εσθήρ έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:47
Πάνας έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:43
Παιδιά, αυτό το γραφικό που έχουν πει πολλοί ότι αιωρούνται πάνω από το χειρουργείο την ώρα που εγχειρίζονται το έχω πάθει και εγώ όταν με χειρουργούσαν στο πόδι.

Στα 6 χειρουργεία που έχω κάνει μια φορά μου έτυχε.
Οπως και να εχει πανα μου,ειναι αλλη φαση μια ερευνα και αλλη φαση το καθε τυπακι στο γιουτιουμπι. :lol:
Δηλαδή για μια εγχείρηση στο γόνατο έφτασα κοντά στο τέλος; Δεν νομίζω. Απλά κοιμόμουν, μετά από το όραμα ξύπνησα κιόλας και με προσγείωσαν πάλι στο μαξιλάρι με μια μάσκα με υπνωτικό αέριο. Ούτε ολική μου είχαν κάνει, επισκληρίδιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 15 Μαρ 2019, 21:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

User_601

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 15 Μαρ 2019, 21:52

Πάνας έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:51
Εσθήρ έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:47
Πάνας έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:43
Παιδιά, αυτό το γραφικό που έχουν πει πολλοί ότι αιωρούνται πάνω από το χειρουργείο την ώρα που εγχειρίζονται το έχω πάθει και εγώ όταν με χειρουργούσαν στο πόδι.

Στα 6 χειρουργεία που έχω κάνει μια φορά μου έτυχε.
Οπως και να εχει πανα μου,ειναι αλλη φαση μια ερευνα και αλλη φαση το καθε τυπακι στο γιουτιουμπι. :lol:
Δηλαδή για μια εγχείρηση στο γόνατο έφτασα κοντά στο τέλος; Δεν νομίζω. Απλά κοιμόμουν, μετά από το όραμα ξύπνησα κιόλας και με προσγείωσαν πάλι στο μαξιλάρι με μια μάσκα με υπνωτικό αέριο.
Εσυ το ειπες.Δεν αναφερθηκα σε εσενα. :lol:

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 15 Μαρ 2019, 21:52

Μα αυτό λέει η έρευνα.
the end

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 15 Μαρ 2019, 21:54

Όνειρο ήταν.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

User_601

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 15 Μαρ 2019, 21:55

Πάνας έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:52
Μα αυτό λέει η έρευνα.
Η ερευνα λεει για αυτους που θεωρηθηκαν νεκροι.Οχι για αυτους που εκαναν εγχειρηση στο γονατο.Αν ειδες κατι εσυ,ηταν επηρεασμος απο αυτα που εχεις διαβασει.Εσυ παντως ειχες κανονικα τις εγκεφαλικες σου λειτουργιες.Οι εγκεφαλικα νεκροι οχι.Τωρα αν θες να θεωρησε εγκεφαλικα νεκρος,.εγω δεν εχω προβλημα. :003:

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 15 Μαρ 2019, 21:56

Εσθήρ έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:55
Πάνας έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:52
Μα αυτό λέει η έρευνα.
Η ερευνα λεει για αυτους που θεωρηθηκαν νεκροι.Οχι για αυτους που εκαναν εγχειρηση στο γονατο.Αν ειδες κατι εσυ,ηταν επηρεασμος απο αυτα που εχεις διαβασει.Εσυ παντως ειχες κανονικα τις εγκεφαλικες σου λειτουργιες.Οι εγκεφαλικα νεκροι οχι.Τωρα αν θες να θεωρησε εγκεφαλικα νεκρος,.εγω δεν εχω προβλημα. :003:
Όχι δεν είχα διαβάσει τίποτα ήμουν πολύ μικρός και δεν είχαμε ούτε ίνδερνετ, κινητά κλπ...
the end

User_601

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 15 Μαρ 2019, 21:57

Πάνας έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:56
Εσθήρ έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:55
Πάνας έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:52
Μα αυτό λέει η έρευνα.
Η ερευνα λεει για αυτους που θεωρηθηκαν νεκροι.Οχι για αυτους που εκαναν εγχειρηση στο γονατο.Αν ειδες κατι εσυ,ηταν επηρεασμος απο αυτα που εχεις διαβασει.Εσυ παντως ειχες κανονικα τις εγκεφαλικες σου λειτουργιες.Οι εγκεφαλικα νεκροι οχι.Τωρα αν θες να θεωρησε εγκεφαλικα νεκρος,.εγω δεν εχω προβλημα. :003:
Όχι δεν είχα διαβάσει τίποτα ήμουν πολύ μικρός και δεν είχαμε ούτε ίνδερνετ, κινητά κλπ...
Ε αμα δεν το κατεχεις βρε πανα μ τι μιλας; :a015:

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 15 Μαρ 2019, 22:00

Την εμπειρία μου είπα, κακό είναι;
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 15 Μαρ 2019, 22:02

Ζενίθεδρος έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:54
Όνειρο ήταν.
Μπορεί, αλλά δεν ήμουν επηρεασμένος από κάτι. Δεν είχα ακούσει για τέτοια πράγματα, το ξεκαθαρίζω και πιο πάνω στην Εσθήρ.
the end

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Μαρ 2019, 22:05

Πάνας έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:43
Παιδιά, αυτό το γραφικό που έχουν πει πολλοί ότι αιωρούνται πάνω από το χειρουργείο την ώρα που εγχειρίζονται το έχω πάθει και εγώ όταν με χειρουργούσαν στο πόδι.

Στα 6 χειρουργεία που έχω κάνει μια φορά μου έτυχε.
Έκανες 6 χειρουργεία; Εγώ μόνο 1, θα κάνω και για αποκατάσταση στήθους σίγουρα και δεν το αντέχω. Υποθυρεοειδισμός (μπορεί να μου αφαιρέσουν τον θυρεοειδή λόγω του καρκίνου του μαστού), πίεση, χάπι για τον καρκίνο που μπορεί να επιταχύνει την οστεοπόρωση, να μου προκαλέσει τριχοφυία, ξηρότητα κόλπου. Ρε τι αμπούλα μου ρίξανε; Η μάνα μου στα 45 ξεκίνησε δουλειά στη Γερμανία σε εργοστάσιο, βραδινή βάρδια, δούλεψε 20 χρόνια και σήμερα στα 67 δεν έχει τίποτα, μόνο υποθυρεοειδισμό.
Καλύτερα να πάω στην Ικαρία, στο Θιβέτ, το Άγιο Όρος δεν δέχεται γυναίκες και εγώ δεν αντέχω τις γυναίκες για να πάω σε γυναικείο μοναστήρι.
Είχα και εγώ περίεργα φαινόμενα, όχι όμως να βλέπω το χειρουργείο από ψηλά. Πάντως όταν σκέφτομαι κάτι, όταν θέλει να μου πει κάτι ένας άγγελος, βλέπω τον Γαλαξία να γυρίζει, είναι κάτι σαν σήμα, όπως των καναλιών. :lol:

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Επέλεξε τη ζωή της πριν γεννηθεί (μεταθανάτια εμπειρία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 15 Μαρ 2019, 22:08

Antares έγραψε:
15 Μαρ 2019, 22:05
Πάνας έγραψε:
15 Μαρ 2019, 21:43
Παιδιά, αυτό το γραφικό που έχουν πει πολλοί ότι αιωρούνται πάνω από το χειρουργείο την ώρα που εγχειρίζονται το έχω πάθει και εγώ όταν με χειρουργούσαν στο πόδι.

Στα 6 χειρουργεία που έχω κάνει μια φορά μου έτυχε.
Έκανες 6 χειρουργεία; Εγώ μόνο 1, θα κάνω και για αποκατάσταση στήθους σίγουρα και δεν το αντέχω. Υποθυρεοειδισμός (μπορεί να μου αφαιρέσουν τον θυρεοειδή λόγω του καρκίνου του μαστού), πίεση, χάπι για τον καρκίνο που μπορεί να επιταχύνει την οστεοπόρωση, να μου προκαλέσει τριχοφυία, ξηρότητα κόλπου. Ρε τι αμπούλα μου ρίξανε; Η μάνα μου στα 45 ξεκίνησε δουλειά στη Γερμανία σε εργοστάσιο, βραδινή βάρδια, δούλεψε 20 χρόνια και σήμερα στα 67 δεν έχει τίποτα, μόνο υποθυρεοειδισμό.
Καλύτερα να πάω στην Ικαρία, στο Θιβέτ, το Άγιο Όρος δεν δέχεται γυναίκες και εγώ δεν αντέχω τις γυναίκες για να πάω σε γυναικείο μοναστήρι.
Είχα και εγώ περίεργα φαινόμενα, όχι όμως να βλέπω το χειρουργείο από ψηλά. Πάντως όταν σκέφτομαι κάτι, όταν θέλει να μου πει κάτι ένας άγγελος, βλέπω τον Γαλαξία να γυρίζει, είναι κάτι σαν σήμα, όπως των καναλιών. :lol:
Ναι, το ένα ήταν πάρα πολύ σοβαρό, εγχείρηση ανοικτού εγκεφάλου για να μου βγάλουν ένα κάλο που μεγάλωνε και μου είχε στριμώξει τα μυαλά, 21 ώρες στο χειρουργείο και 9 μέρες σε καταστολή στην εντατική..
Ευτυχώς ο όγκος ήταν καλοήθης.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών