Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Σεπ 2021, 16:06

Ναι, ήταν οχτακάθαρο από την πρώτη σου δημοσίευση ότι με παραξήγησες Τιπ.
(:
Τα νευρωνικά δίκτυα όντως πρέπει να εκπαιδευτούν πάνω σε τεράστιους όγκους πληροφορίας πριν αρχίσουν να κάνουν τους απροσδόκητους συσχετισμούς που ήδη κάνουν. Παρότι είναι σχεδιασμένα να προσομοιάζουν την εσωτερική λειτουργία ενός εγκεφάλου (που οκ δεν πολύγνωρίζουμε ακόμη τις λεπτομέρειες) οι συσχετισμοί που γίνονται μας φαίνονται απροσδόκητοι αλλά είναι λειτουργικοί και φέρνουν αποτέλεσμα.
(τώρα βαριέμαι να ψάχνω αλλά κάποια στιγμή αν - και - κτλ θα είχε ενδιαφέρον να σε εκθέσω στα πρόσφατα ευρήματα της τν, την απόπειρα εύρεσης λύσης σε διάφορα mini games που την έχουν υποβάλλει ή ακόμη πιο γλαφυρά σε κάποιες stickman καρικατούρες που τις βάλανε να μάθουνε να περπατάνε μόνες τους)
Έχω αναφέρει ήδη ότι όλο το μεγάλο παιχνίδι πλέον παίζεται στο λογισμικό, στην "ψυχή" της μηχανής δηλαδή, στο ghost in the machine :P, με το hardware ίσως γίνει το μεγάλο άλμα όταν τελικά αφού έχουμε κατασκευάσει ήδη τους πρώτους quantum computers μάθουμε επιτέλους και πως να τους μιλάμε - προγραμματίσουμε, γιατί ναι, ακόμη δεν ξέρουμε.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69541
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Σεπ 2021, 16:14

tipiti klop έγραψε:
26 Σεπ 2021, 16:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2021, 16:59
tipiti klop έγραψε:
24 Σεπ 2021, 22:44

Ποια είναι η ανάγκη εκείνη, που κάνει κάποιον τόσο εύπιστο στο να δεχθεί ότι μια μηχανή είναι, ή μπορεί να γίνει "πιο ανθρώπινη" από τον οποιονδήποτε άνθρωπο έχει υπάρξει ποτέ; Πιο καλλιτεχνική από τους καλλιτέχνες και πιο δημιουργική από τους δημιουργούς;
...
...
Και όμως, παραμένεις ακλόνητος ότι μια μηχανή είναι "δημιουργική", σαν ένα παιδί που δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί ότι το αρκουδάκι του δεν είναι ζωντανό.
Και εδώ βρίσκεται για μένα η ουσία αυτής της συζήτησης: το πόσο μάταιο είναι δηλαδή να μιλήσεις με λογικά επιχειρήματα, απέναντι σε μια φαντασίωση, απέναντι σε ένα τόσο μεγάλο πόθο για κάτι "πιο ανθρώπινο από το ανθρώπινο" που μόνο ΄μια "εξωπραγματική" μηχανή μπορεί να προσφέρει.

Δεν ξέρω ποια είναι η ουσία της συζήτησης αλλά με εκανες να αναρωτηθώ αν ο Θεός είναι η πιο τέλεια μηχανή που έφτιαξε ο άνθρωπος.
Πάρα πολύ σοφή παρατήρηση! Σε αυτό το σημείο , κατά τη γνώμη μου βρίσκεται όλη η σημασία της κριτικής για τον ανθρωποκεντρισμό των θρησκειών. Δεν μπορείς δηλαδή να αναζητάς εξωγενώς το "πιο ανθρώπινο", αφού η "ανθρωπινότητα" είναι τα δικά σου όρια, που εσύ πρέπει να εξαντλήσεις. Δεν μπορείς να επικαλείσαι έναν Εκδικητή Θεό, ή έναν Ελεήμονα Θεό, για συναισθήματα που εσύ ο ίδιος δεν μπορείς να διαχειριστείς στην ανθρώπινη ζωή σου. Δίνεις ανθρώπινα χαρακτηριστικά σε έναν Θεό, ή σε μια μηχανή, όταν δεν έχεις τρόπο να αποδεχτείς τις επιθυμίες σου, και να αναλάβεις την ευθύνη τους. Και όλο αυτό έχει μια παιδικότητα.
Νομίζω ότι τα παιδιά νοιώθουν δεν σκέπτονται. Και ότι η "ώριμη" σκέψη είναι μια ενστικτώδης προσπάθεια επανασύνδεσης με τη χαμένη οξυδέρκεια της παιδικής ματιάς. Ένα ξύλινο αλογάκι μπορεί να σε πάει πιο μακριά και πιο γρήγορα από ότι ένα άλογο κούρσας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2437
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 26 Σεπ 2021, 16:29

tipiti klop έγραψε:
26 Σεπ 2021, 15:49

Αυτό που καταλαβαίνω ότι έχει αλλάξει, είναι ότι η ΤΝ, δεν συσσωρεύει απλά πληροφορίες. Δημιουργεί επιπλέον νέες μορφές. Όχι απλά συσσωρεύει, "γεννά".
Δεν θα ελεγα οτι γεννα αλλα οτι συνθετει απο παλιοτερα ντατα, στην κλασσικη πρηροφοριακη λογικη "if this, then that". Εκ του μηδενος δεν πιστευω οτι θα μπορεσει να παραξει κατι καινουριο, που να συγκλονΙσει τον κοσμο τουλαχιστον.

Οχι για καποιον αλλο λογο αλλα γιατι οι μεγαλες δημιουργιες ειναι συναρτηση οχι μονο της μουσικης θεωριας, αλλα και της προσωπικης εμπειριας του καλιτεχνη αλλα και το γιγνεσθαι της εποχης του. Θεωρω τον ογκο δηλαδη της πληροφοριας τεραστιο για να γινει entry σε ενα πληροφοριακο συστημα.

Για παραδειγμα, ελεγα τις προαλλες για το πανκ που στο φιναλε ειναι 3 ακορντα. Για να φτιαξει ενας υπολογιστης το πανκ θα πρεπει να του φορτωσεις σχεδον ολη την μουσικη απ την αρχη του κοσμου, τις πολιτικες θεσεις απ τον μεσαιωνα τουλαχιστον και μετα, την θεση της εργατικης ταξης στην αγγλια, την κατασταση τοτε της ροκ μουσικης, καταπιεση καπιταλισμος, συντηρηση, φτωχεια και δεν ξερω και γω τι αλλο για να φτασεις στο NO FUTURE...

Μαζι με αυτα πρεπει εκει να μπει και η προσωπικη ζωη του καλιτεχνη, αν ο πατερας του ηταν μεθυσος και τον εδερνε, αν η μανα του ηταν υπερπροστατευτικη η οχι, ποσεσ γκομενες τονπληγωσαν, ποσες πληγωσε αυτος, αν εχει φιλους και ποσους τι εχει κερδισει και τι εχει χασει κλπ κλπ.
Την προσωπικοτητα του δηλαδη.

Επειδη η ζωη ειναι αναλογικη παντως και ως τετοια εχει τεραστιο ογκο δεδομενων. πιστευω οτι θα γινει οτι και με την μουσικη που εγινε ψηφιακη στα τελη του 20αι. Θα πεσει η ποιοτητα....
Με δυο λογια πιστευω οτι η ΤΝ θα μπορεσει να βγαλει μια καινουργια taylor swift, αλλα δεν θα μπορεσει να παιξει ποτε κατι οπως ενας ανθρωπος που βαζει και την ψυχη του μεσα στην συνθεση η στην ερμηνεια.

Άβαταρ μέλους
tipiti klop
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:24

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tipiti klop » 26 Σεπ 2021, 18:26

Blackdog έγραψε:
26 Σεπ 2021, 16:29
tipiti klop έγραψε:
26 Σεπ 2021, 15:49

Αυτό που καταλαβαίνω ότι έχει αλλάξει, είναι ότι η ΤΝ, δεν συσσωρεύει απλά πληροφορίες. Δημιουργεί επιπλέον νέες μορφές. Όχι απλά συσσωρεύει, "γεννά".
Δεν θα ελεγα οτι γεννα αλλα οτι συνθετει απο παλιοτερα ντατα, στην κλασσικη πρηροφοριακη λογικη "if this, then that". Εκ του μηδενος δεν πιστευω οτι θα μπορεσει να παραξει κατι καινουριο, που να συγκλονΙσει τον κοσμο τουλαχιστον.

Οχι για καποιον αλλο λογο αλλα γιατι οι μεγαλες δημιουργιες ειναι συναρτηση οχι μονο της μουσικης θεωριας, αλλα και της προσωπικης εμπειριας του καλιτεχνη αλλα και το γιγνεσθαι της εποχης του. Θεωρω τον ογκο δηλαδη της πληροφοριας τεραστιο για να γινει entry σε ενα πληροφοριακο συστημα.

Για παραδειγμα, ελεγα τις προαλλες για το πανκ που στο φιναλε ειναι 3 ακορντα. Για να φτιαξει ενας υπολογιστης το πανκ θα πρεπει να του φορτωσεις σχεδον ολη την μουσικη απ την αρχη του κοσμου, τις πολιτικες θεσεις απ τον μεσαιωνα τουλαχιστον και μετα, την θεση της εργατικης ταξης στην αγγλια, την κατασταση τοτε της ροκ μουσικης, καταπιεση καπιταλισμος, συντηρηση, φτωχεια και δεν ξερω και γω τι αλλο για να φτασεις στο NO FUTURE...

Μαζι με αυτα πρεπει εκει να μπει και η προσωπικη ζωη του καλιτεχνη, αν ο πατερας του ηταν μεθυσος και τον εδερνε, αν η μανα του ηταν υπερπροστατευτικη η οχι, ποσεσ γκομενες τονπληγωσαν, ποσες πληγωσε αυτος, αν εχει φιλους και ποσους τι εχει κερδισει και τι εχει χασει κλπ κλπ.
Την προσωπικοτητα του δηλαδη.

Επειδη η ζωη ειναι αναλογικη παντως και ως τετοια εχει τεραστιο ογκο δεδομενων. πιστευω οτι θα γινει οτι και με την μουσικη που εγινε ψηφιακη στα τελη του 20αι. Θα πεσει η ποιοτητα....
Με δυο λογια πιστευω οτι η ΤΝ θα μπορεσει να βγαλει μια καινουργια taylor swift, αλλα δεν θα μπορεσει να παιξει ποτε κατι οπως ενας ανθρωπος που βαζει και την ψυχη του μεσα στην συνθεση η στην ερμηνεια.
Νομίζω ότι η απάντηση με καλύπτει απόλυτα. Θα πρόσθετα μονάχα σε όλα αυτά, το βάρος της ενστικτικής ζωής (γι αυτό και επικαλέστηκα τον Δαρβίνο και τον Φρόυντ) το κομμάτι δηλαδή μέσα μας που λειτουργεί ασυνείδητα, και με έναν άρρητο, μη λεκτικό τρόπο. Σε αυτή την περίπτωση το πλήθος της πληροφορίας απειρίζεται, ή δεν είναι καν οικείο, αφού, όπως ανέφερες και συ sys3x, δεν έχουμε τρόπο να περιγράψουμε αυτό το "αλλού" της καλλιτεχνικής δημιουργίας, αυτή την αίσθηση του "μη εγώ", μια και η ίδια η γλώσσα μας μοιάζει ανεπαρκής, πόσο μάλλον μια προγραμματιστική γλώσσα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Σεπ 2021, 18:47

tipiti klop έγραψε:
26 Σεπ 2021, 18:26
Blackdog έγραψε:
26 Σεπ 2021, 16:29
tipiti klop έγραψε:
26 Σεπ 2021, 15:49

Αυτό που καταλαβαίνω ότι έχει αλλάξει, είναι ότι η ΤΝ, δεν συσσωρεύει απλά πληροφορίες. Δημιουργεί επιπλέον νέες μορφές. Όχι απλά συσσωρεύει, "γεννά".
Δεν θα ελεγα οτι γεννα αλλα οτι συνθετει απο παλιοτερα ντατα, στην κλασσικη πρηροφοριακη λογικη "if this, then that". Εκ του μηδενος δεν πιστευω οτι θα μπορεσει να παραξει κατι καινουριο, που να συγκλονΙσει τον κοσμο τουλαχιστον.

Οχι για καποιον αλλο λογο αλλα γιατι οι μεγαλες δημιουργιες ειναι συναρτηση οχι μονο της μουσικης θεωριας, αλλα και της προσωπικης εμπειριας του καλιτεχνη αλλα και το γιγνεσθαι της εποχης του. Θεωρω τον ογκο δηλαδη της πληροφοριας τεραστιο για να γινει entry σε ενα πληροφοριακο συστημα.

Για παραδειγμα, ελεγα τις προαλλες για το πανκ που στο φιναλε ειναι 3 ακορντα. Για να φτιαξει ενας υπολογιστης το πανκ θα πρεπει να του φορτωσεις σχεδον ολη την μουσικη απ την αρχη του κοσμου, τις πολιτικες θεσεις απ τον μεσαιωνα τουλαχιστον και μετα, την θεση της εργατικης ταξης στην αγγλια, την κατασταση τοτε της ροκ μουσικης, καταπιεση καπιταλισμος, συντηρηση, φτωχεια και δεν ξερω και γω τι αλλο για να φτασεις στο NO FUTURE...

Μαζι με αυτα πρεπει εκει να μπει και η προσωπικη ζωη του καλιτεχνη, αν ο πατερας του ηταν μεθυσος και τον εδερνε, αν η μανα του ηταν υπερπροστατευτικη η οχι, ποσεσ γκομενες τονπληγωσαν, ποσες πληγωσε αυτος, αν εχει φιλους και ποσους τι εχει κερδισει και τι εχει χασει κλπ κλπ.
Την προσωπικοτητα του δηλαδη.

Επειδη η ζωη ειναι αναλογικη παντως και ως τετοια εχει τεραστιο ογκο δεδομενων. πιστευω οτι θα γινει οτι και με την μουσικη που εγινε ψηφιακη στα τελη του 20αι. Θα πεσει η ποιοτητα....
Με δυο λογια πιστευω οτι η ΤΝ θα μπορεσει να βγαλει μια καινουργια taylor swift, αλλα δεν θα μπορεσει να παιξει ποτε κατι οπως ενας ανθρωπος που βαζει και την ψυχη του μεσα στην συνθεση η στην ερμηνεια.
Νομίζω ότι η απάντηση με καλύπτει απόλυτα. Θα πρόσθετα μονάχα σε όλα αυτά, το βάρος της ενστικτικής ζωής (γι αυτό και επικαλέστηκα τον Δαρβίνο και τον Φρόυντ) το κομμάτι δηλαδή μέσα μας που λειτουργεί ασυνείδητα, και με έναν άρρητο, μη λεκτικό τρόπο. Σε αυτή την περίπτωση το πλήθος της πληροφορίας απειρίζεται, ή δεν είναι καν οικείο, αφού, όπως ανέφερες και συ sys3x, δεν έχουμε τρόπο να περιγράψουμε αυτό το "αλλού" της καλλιτεχνικής δημιουργίας, αυτή την αίσθηση του "μη εγώ", μια και η ίδια η γλώσσα μας μοιάζει ανεπαρκής, πόσο μάλλον μια προγραμματιστική γλώσσα.
Πιθανότατα η τριβή με την τν θα μας αποκαλύψει κάποια δομικά στοιχεία της μέχρι στιγμής άρρητης δημιουργικής διαδικασίας στο γνωστικό επίπεδο.
Κατά τα άλλα νομίζω ότι η διατύπωση του μαύρου έχει πολλά λάθη σε σχέση με αυτό που ήδη συμβαίνει και κυρίως με αυτό που έρχεται, όχι τόσο συμπερασματικά αλλά στον τρόπο με τον οποίο οδηγείται το συμπέρασμα.
Επιφυλάσσομαι για μελλοντική διασαφήνιση καθώς τώρα βαριέμαι βασικά, αλλά ας μαζευτούν και μερικά περισσότερα σχόλια από τους υπόλοιπους.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4994
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 26 Σεπ 2021, 23:50

sys3x έγραψε:
25 Σεπ 2021, 16:15
Επίσης Τιπ θα ήθελα να σου απαντήσω εφόσον με την προηγούμενη μου δημοσίευση σε εσένα, hopefully, έθεσα την βάση στην οποία εγώ τουλάχιστον αναφέρομαι και συζητώ για αυτό το συγκεκριμένο θέμα στο παρόν νήμα.

Λοιπόν.
Έχω παρατηρήσει ότι κατά την διάρκεια της δημιουργικής διαδικασίας έτσι τουλάχιστον όπως την βιώνω εγώ ο ίδιος δεν είμαι ακριβώς παρών "εγώ", ή αυτός που αναγνωρίζω σαν "εγώ" κοιτώντας σε έναν καθρέπτη, αλλά παίρνει τον έλεγχο κάποιος ή κάποιοι άλλοι.
Δεν επιθυμώ να το πάω στη μεταφυσική απλά σου αναφέρω πως αισθάνομαι και πως βιώνω εγώ προσωπικά την επαφή μου με αυτό που ονομάζουμε τεχν. Δεν προσπαθώ να το εξηγήσω ή να ερμηνεύσω αυτό που μου συμβαίνει αλλά απλά το αναφέρω.
sys3x έγραψε:
25 Σεπ 2021, 16:37
Θέλω να πω, όλα αυτά που συζητάμε περί τεχνς εμένα προσωπικά μου φαίνονται τρομερά παρωχημένα σε σχέση με την πραγματικότητα την οποία βιώνουμε και εξελίσσεται καθημερινά μπροστά στα μάτια μας.

εισαι λαθος ως προς την περιγραφη και την ενσυναισθηση του χρονου, καθε δημιουργια ειτε καλλιτεχνικη ειτε πχ την κατασκευη μιας τσαντας ή ενος ξυλινου σκαμνιου σαν αυτα που φταχνει ο Chill, αλλα και καθε επιτευξη επαγγελματικου στοχου κλπ απαιτει συνειδητοτητα και υψηλη συγκεντρωση στο παρον κι αυτο ειναι που στρεβλωνει το χρονο του δημιουργου,

ο Andrew Carnegie ηταν ο πιο πλουσιος ανθρωπος του κοσμου στις αρχες του προηγουμενου αιωνα ηταν τοσο πετυχημενος που τον παρακολουθουσε το FBI γιατι πιστευαν οτι εκλεβε το κρατος, οταν λοιπον δεν βρηκαν τιποτα εναντιον του τον προσεγγισαν και τον ρωτησαν πως τα καταφερνει κι αυτος απαντησε οτι πολυ απλα μπορει και παραμενει συγκεντρωμενος επι 5 συνεχομενα λεπτα σε οτι καταπιανεται χωρις να περναει καμια αλλη σκεψη απο το μυαλο του μεχρι να παει στο επομενο προβλημα, δοκιμαστε να το κανετε κι εσεις για 1 λεπτο αν μπορειτε να το καταφερετε, κι αν δεν μπορουν να το κανουν οι πολιτικοι ταγοι σας που σας εστειλαν εδω θα επρεπε αυτους να πατε να συλλαβετε για την ανικανοτητα τους :lol:

tipiti klop έγραψε:
26 Σεπ 2021, 16:01
Πάρα πολύ σοφή παρατήρηση! Σε αυτό το σημείο , κατά τη γνώμη μου βρίσκεται όλη η σημασία της κριτικής για τον ανθρωποκεντρισμό των θρησκειών. Δεν μπορείς δηλαδή να αναζητάς εξωγενώς το "πιο ανθρώπινο", αφού η "ανθρωπινότητα" είναι τα δικά σου όρια, που εσύ πρέπει να εξαντλήσεις. Δεν μπορείς να επικαλείσαι έναν Εκδικητή Θεό, ή έναν Ελεήμονα Θεό, για συναισθήματα που εσύ ο ίδιος δεν μπορείς να διαχειριστείς στην ανθρώπινη ζωή σου. Δίνεις ανθρώπινα χαρακτηριστικά σε έναν Θεό, ή σε μια μηχανή, όταν δεν έχεις τρόπο να αποδεχτείς τις επιθυμίες σου, και να αναλάβεις την ευθύνη τους. Και όλο αυτό έχει μια παιδικότητα.
:smt023

αυτο ειναι το ανθρωπινο προβλημα με την ΑΙ οτι υπαρχει κινδυνος να ξεπερασει τα ανθρωπινα ορια οριζοντιως και καθετως οπως πχ πριν 4 χρονια οπου η AI του Facebook δημιουργησε μια νεα γλωσσα για να επικοινωνει μεταξυ των μηχανηματων μη κατανοητη απο τους ανθρωπους οπου αναγκαστηκαν τελικα να τα βγαλουν απο τη πριζα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Σεπ 2021, 00:03

Ομιτζί, αυτού του τύπου η συγκέντρωση είναι πράγματι σπουδαίο πράγμα και από τα πιο δύσκολα, συμφωνώ, αν το λες σε εμένα προσωπικά απλά να ξέρεις ότι εγώ παίζω ήδη μουσική και πιστεύω ότι είναι απολύτως απαραίτητη η τριβή με αυτήν στα πλαίσια της γενικότερης παιδείας που παίρνουμε, ένας από τους λόγους που την θεωρώ απαραίτητη είναι αυτός που περιέγραψες.
(η μουσική θα σώσει τον κόσμο, ο Ι. Σ. Μπαχ είναι ο Ένας, ο Μοναδικός Θεός :D)
Όσον αφορά στο λάθος της περιγραφής μου και της ενσυναίσθησης του χρόνου νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει ακόμη τι ακριβώς περιγράφω και μάλλον δεν φταις εσύ γι' αυτό αλλά εγώ.
*Παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχει τίποτε άλλο στην πραγματικότητα, χωροχρονικά τουλάχιστον, εκτός από το παρόν. Δεν είναι εύκολο να ζεις στο παρόν, αποκλειστικά και μόνον σε αυτό γιατί μόνον αυτό υπάρχει πραγματικά, αυτό είναι το ζητούμενο βασικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4994
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 27 Σεπ 2021, 00:12

sys3x έγραψε:
27 Σεπ 2021, 00:03
Ομιτζί, αυτού του τύπου η συγκέντρωση είναι πράγματι σπουδαίο πράγμα και από τα πιο δύσκολα, συμφωνώ, αν το λες σε εμένα προσωπικά απλά να ξέρεις ότι εγώ παίζω ήδη μουσική και πιστεύω ότι είναι απολύτως απαραίτητη η τριβή με αυτήν στα πλαίσια της γενικότερης παιδείας που παίρνουμε, ένας από τους λόγους που την θεωρώ απαραίτητη είναι αυτός που περιέγραψες.
Όσον αφορά στο λάθος της περιγραφής μου και της ενσυναίσθησης του χρόνου νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει ακόμη τι ακριβώς περιγράφω και μάλλον δεν φταις εσύ γι' αυτό αλλά εγώ.
*Παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχει τίποτε άλλο στην πραγματικότητα, χωροχρονικά τουλάχιστον, εκτός από το παρόν. Δεν είναι εύκολο να ζεις στο παρόν, αποκλειστικά και μόνον σε αυτό γιατί μόνον αυτό υπάρχει πραγματικά, αυτό είναι το ζητούμενο βασικά.

αν καταλαβα καλα λες οτι αισθανεσαι σα να κανεις επικληση στη μουσα δηλαδη βουτια στο ασυνειδητο εκει που σταματαει ο χρονος :)

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4994
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 29 Σεπ 2021, 15:05

Beethoven’s unfinished Tenth Symphony completed by artificial intelligence
28 September 2021



Beethoven’s previously unfinished Tenth Symphony has been completed by artificial intelligence technology. The work will have its world premiere in Germany next month, 194 years after the composer’s death.

The project was started in 2019 by a group made up of music historians, musicologists, composers and computer scientists. Using artificial intelligence meant they were faced with the challenge of ensuring the work remained faithful to Beethoven’s process and vision.

Previous uses of AI in compositional processes include Schubert’s final symphony being completed by the AI from the Huawei Mate 20 Pro smartphone, and an artificial intelligence harmoniser which harmonises any melody of your choice in the style of Bach.

There have also been previous attempts to complete Beethoven's unfinished symphony. In 1988 Barry Cooper pieced together Beethoven’s fragmentary sketches into a first movement, but was unable to go further than this section due to the limited material available.

Dr Ahmed Elgammal is a professor at the Department of Computer Science, Rutgers University, and lead computer scientist on the artificial intelligence project. He explained in The Conversation that in order for their project to go further, the team “had to use notes and completed compositions from Beethoven’s entire body of work – along with the available sketches from the Tenth Symphony – to create something that Beethoven himself might have written”.

He explained: “This was a tremendous challenge. We had to teach the machine how to take a short phrase, or even just a motif, and use it to develop a longer, more complicated musical structure, just as Beethoven would have done.”

The first test was to see if an audience of experts could determine where Beethoven’s phrases ended and where the AI extrapolation began. When they couldn’t, the team knew they were on the right track.

Over the next 18 months the artificial intelligence constructed and orchestrated two entire movements, each over 20 minutes.

The entire piece will premiere on 9 October 2021 at the Telekom Forum in Beethoven's birthplace of Bonn, Germany, with a recording being released on the same day.

While the highly anticipated event is sold out, Dr Elgammal says he does expect some pushback.

“There are those who will say that the arts should be off-limits from AI, and that AI has no business trying to replicate the human creative process,” he says in The Conversation, “yet when it comes to the arts, I see AI not as a replacement, but as a tool – one that opens doors for artists to express themselves in new ways.”

https://www.classicfm.com/composers/bee ... elligence/

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Σεπ 2021, 15:35

omg kai 3 lol έγραψε:
27 Σεπ 2021, 00:12
sys3x έγραψε:
27 Σεπ 2021, 00:03
Ομιτζί, αυτού του τύπου η συγκέντρωση είναι πράγματι σπουδαίο πράγμα και από τα πιο δύσκολα, συμφωνώ, αν το λες σε εμένα προσωπικά απλά να ξέρεις ότι εγώ παίζω ήδη μουσική και πιστεύω ότι είναι απολύτως απαραίτητη η τριβή με αυτήν στα πλαίσια της γενικότερης παιδείας που παίρνουμε, ένας από τους λόγους που την θεωρώ απαραίτητη είναι αυτός που περιέγραψες.
Όσον αφορά στο λάθος της περιγραφής μου και της ενσυναίσθησης του χρόνου νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει ακόμη τι ακριβώς περιγράφω και μάλλον δεν φταις εσύ γι' αυτό αλλά εγώ.
*Παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχει τίποτε άλλο στην πραγματικότητα, χωροχρονικά τουλάχιστον, εκτός από το παρόν. Δεν είναι εύκολο να ζεις στο παρόν, αποκλειστικά και μόνον σε αυτό γιατί μόνον αυτό υπάρχει πραγματικά, αυτό είναι το ζητούμενο βασικά.

αν καταλαβα καλα λες οτι αισθανεσαι σα να κανεις επικληση στη μουσα δηλαδη βουτια στο ασυνειδητο εκει που σταματαει ο χρονος :)
Πεστοκιέτς.
:D

*Το είχα προβλέψει ότι θα γίνει στα κοντά αυτό με την 10η αλλά δεν σας το έγραψα εδώ πέρα.
(τρου στόρυ).
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών