Eurovision 2024

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 6136
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 10 Μαρ 2024, 20:31

georgebi έγραψε:
10 Μαρ 2024, 20:28
ST48410 έγραψε:
10 Μαρ 2024, 16:39


Πλάκα κάνω. Απλά βλέπω γενικώς ότι έχετε απαιτήσεις ποιότητας* σε λάθος πράγματα. Το τραγούδι που στέλνουμε στην Eurovision είναι καθαρά εμπορικό προϊόν. Ως τέτοιο φτιάχνεται, οπότε οι απαντήσεις που αναζητάτε είναι αλλού.

* καλώς έχετε, είναι θεμιτό να αναζητά ο άνθρωπος την ποιότητα σε όσο περισσότερα πράγματα μπορεί, ακόμα και στην διασκέδασή του. Ωστόσο αν πραγματικά σας ενδιαφέρει η ποιότητα στην τέχνη, χάνετε το χρόνο σας κυνηγώντας την σε αυτό το είδος. Είναι σαν να ενδιαφέρεται κάποιος να κάνει υγιεινή διατροφή και ρωτάει "τι γαριδάκια να φάω".
:g030::g030::g030:
Θα διαφωνήσω και πάλι για να το πάω με το παράδειγμα.
Το θέμα εδώ είναι ότι κάποιος βάφτισε τα γαριδάκια φέτα και το διαφημίζει σε όλη την Ευρώπη.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2757
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 10 Μαρ 2024, 20:33

Πάντως στην παρατήρηση ότι το βίντεο είναι μια ρεαλιστική απεικόνιση της σύγχρονης Ελλάδας, δεν έχω να αντιτάξω κάτι. Αν ο σκοπός ήταν αυτός, τον πέτυχαν. Ακρόπολη, τραπ, σουβλάκια, τουρίστες με πέδιλα και κάλτσες, κλαρίνα, γυφτοπαντιλίκια κτλ. Αυτός είναι ο πολιτισμός της χώρας σήμερα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24561
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Μαρ 2024, 20:40

AlienWay έγραψε:
10 Μαρ 2024, 20:19
Να εδώ βρήκα μια σχετικά αυστηρότερη κριτική, νομίζω πολλοί θα ταυτιστείτε (και συμφωνώ σε πολλά σημεία).

Έλληνας, εννοείται. Ήμουν σίγουρος. Τι σόι κομπλεξαρα θα ήταν αν δεν ήταν ελ :102:
Μόνο που (ευτυχώς) δεν ψηφίζουν Έλληνες στο διαγωνισμό(μόνο του εξωτερικού, που αυτοί θα είναι φουλ Μαρινικοι, περισσότερο κι από μένα και τον χιόνη) αλλά Ευρωπαίοι.

υγ. Δεν το είδα ακόμα το βιντεάκι, θα το δω και πω την άποψη μου αργότερα.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 24075
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μαρ 2024, 21:40

vantono έγραψε:
10 Μαρ 2024, 20:40
AlienWay έγραψε:
10 Μαρ 2024, 20:19
Να εδώ βρήκα μια σχετικά αυστηρότερη κριτική, νομίζω πολλοί θα ταυτιστείτε (και συμφωνώ σε πολλά σημεία).

Έλληνας, εννοείται. Ήμουν σίγουρος. Τι σόι κομπλεξαρα θα ήταν αν δεν ήταν ελ :102:
Μόνο που (ευτυχώς) δεν ψηφίζουν Έλληνες στο διαγωνισμό(μόνο του εξωτερικού, που αυτοί θα είναι φουλ Μαρινικοι, περισσότερο κι από μένα και τον χιόνη) αλλά Ευρωπαίοι.

υγ. Δεν το είδα ακόμα το βιντεάκι, θα το δω και πω την άποψη μου αργότερα.
Δες το. Δεν θάβει και προβλέπει οτι πάει για εντός δεκάδας.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 24075
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μαρ 2024, 21:44

Θα πέσουν μηνιέσεις.

Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 10 Μαρ 2024, 23:27

Εεε παιδιά, το επιχείρημα ότι το τραγούδι είναι ειρωνικό θα είχε βάση αν η τύπισσα δεν έβγαζε μόνο μαλακίες εδώ και χρόνια.

Ποιο είναι το τελευταίο "μη-ειρωνικό" τραγούδι που έβγαλε; (μετά από Μάντισσα πχ)

Μην κάνουμε λες και είναι το "I am the Walrus" των Beatles (που εκείνη την χρονιά έβγαλαν τα Penny Lane και Strawberry Fields Forever!)

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24561
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Μαρ 2024, 00:21

masterridley έγραψε:
10 Μαρ 2024, 23:27
Εεε παιδιά, το επιχείρημα ότι το τραγούδι είναι ειρωνικό θα είχε βάση αν η τύπισσα δεν έβγαζε μόνο μαλακίες εδώ και χρόνια.

Ποιο είναι το τελευταίο "μη-ειρωνικό" τραγούδι που έβγαλε; (μετά από Μάντισσα πχ)

Μην κάνουμε λες και είναι το "I am the Walrus" των Beatles (που εκείνη την χρονιά έβγαλαν τα Penny Lane και Strawberry Fields Forever!)
Γιατί βγάζει μαλακίες?
Δεν είναι καθόλου του στυλ μου η μουσική της και δεν την ακούω γενικά, αλλά προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει σαν σκηνική παρουσία, όσες φορές έχει τύχει να τη δω από κοντά λαιβ ή έστω από tv.
Στο πρωτοχρονιάτικο στην Αθήνα πχ, μπορεί να τραγουδούσε τραγούδια που δεν μ αρέσουν και δεν με εντυπωσιάζουν, αλλα με όλο αυτό το σκηνικό που έκανε και η ίδια και τα μπαλέτα τριγύρω που την πλαισίωναν, και με τον τρόπο που το επικοινωνούσε με τον κοσμο όλο αυτό, με έκανε να μη μπορώ να πάρω τα μάτια μου από πάνω της.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 11 Μαρ 2024, 00:25

AlienWay έγραψε:
10 Μαρ 2024, 21:40
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2024, 20:40
AlienWay έγραψε:
10 Μαρ 2024, 20:19
Να εδώ βρήκα μια σχετικά αυστηρότερη κριτική, νομίζω πολλοί θα ταυτιστείτε (και συμφωνώ σε πολλά σημεία).

Έλληνας, εννοείται. Ήμουν σίγουρος. Τι σόι κομπλεξαρα θα ήταν αν δεν ήταν ελ :102:
Μόνο που (ευτυχώς) δεν ψηφίζουν Έλληνες στο διαγωνισμό(μόνο του εξωτερικού, που αυτοί θα είναι φουλ Μαρινικοι, περισσότερο κι από μένα και τον χιόνη) αλλά Ευρωπαίοι.

υγ. Δεν το είδα ακόμα το βιντεάκι, θα το δω και πω την άποψη μου αργότερα.
Δες το. Δεν θάβει και προβλέπει οτι πάει για εντός δεκάδας.
Εσύ είσαι, τύπε μου; :p2:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 11 Μαρ 2024, 00:30

vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 00:21
Γιατί βγάζει μαλακίες?
Δεν είναι καθόλου του στυλ μου η μουσική της και δεν την ακούω γενικά, αλλά προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει σαν σκηνική παρουσία, όσες φορές έχει τύχει να τη δω από κοντά λαιβ ή έστω από tv.
Στο πρωτοχρονιάτικο στην Αθήνα πχ, μπορεί να τραγουδούσε τραγούδια που δεν μ αρέσουν και δεν με εντυπωσιάζουν, αλλα με όλο αυτό το σκηνικό που έκανε και η ίδια και τα μπαλέτα τριγύρω που την πλαισίωναν, και με τον τρόπο που το επικοινωνούσε με τον κοσμο όλο αυτό, με έκανε να μη μπορώ να πάρω τα μάτια μου από πάνω της.
Ρε συ, δεν χρειάζεται αιτιολόγηση. Άμα σου αρέσει η μουσική της, καλώς. Εγώ λέω γι'αυτούς που ντρέπονται και λένε "δεν είναι χάλια, ειρωνικό είναι!"

Κυρίως μιλάω για βιντεάκια όπως Tucutum και τέτοια (jesus christ).

Καλά στο πρωτοχρονιάτικο μπορεί να ήταν γαμάτη, και να είπε και ωραία τραγούδια, δεν το είδα. Ξέρω ότι έχει ταλέντο για πολύ παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9702
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 11 Μαρ 2024, 00:31

vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 00:21
masterridley έγραψε:
10 Μαρ 2024, 23:27
Εεε παιδιά, το επιχείρημα ότι το τραγούδι είναι ειρωνικό θα είχε βάση αν η τύπισσα δεν έβγαζε μόνο μαλακίες εδώ και χρόνια.

Ποιο είναι το τελευταίο "μη-ειρωνικό" τραγούδι που έβγαλε; (μετά από Μάντισσα πχ)

Μην κάνουμε λες και είναι το "I am the Walrus" των Beatles (που εκείνη την χρονιά έβγαλαν τα Penny Lane και Strawberry Fields Forever!)
Γιατί βγάζει μαλακίες?
Δεν είναι καθόλου του στυλ μου η μουσική της και δεν την ακούω γενικά, αλλά προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει σαν σκηνική παρουσία, όσες φορές έχει τύχει να τη δω από κοντά λαιβ ή έστω από tv.
Στο πρωτοχρονιάτικο στην Αθήνα πχ, μπορεί να τραγουδούσε τραγούδια που δεν μ αρέσουν και δεν με εντυπωσιάζουν, αλλα με όλο αυτό το σκηνικό που έκανε και η ίδια και τα μπαλέτα τριγύρω που την πλαισίωναν, και με τον τρόπο που το επικοινωνούσε με τον κοσμο όλο αυτό, με έκανε να μη μπορώ να πάρω τα μάτια μου από πάνω της.
Που κολλαει αυτο που γραφεις με το ποστ που παραθετεις;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 24075
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Μαρ 2024, 01:27

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
11 Μαρ 2024, 00:25
AlienWay έγραψε:
10 Μαρ 2024, 21:40
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2024, 20:40

Έλληνας, εννοείται. Ήμουν σίγουρος. Τι σόι κομπλεξαρα θα ήταν αν δεν ήταν ελ :102:
Μόνο που (ευτυχώς) δεν ψηφίζουν Έλληνες στο διαγωνισμό(μόνο του εξωτερικού, που αυτοί θα είναι φουλ Μαρινικοι, περισσότερο κι από μένα και τον χιόνη) αλλά Ευρωπαίοι.

υγ. Δεν το είδα ακόμα το βιντεάκι, θα το δω και πω την άποψη μου αργότερα.
Δες το. Δεν θάβει και προβλέπει οτι πάει για εντός δεκάδας.
Εσύ είσαι, τύπε μου; :p2:
Ναι, εγώ είμαι.
Ζούμε σε μία οικονομία.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15380
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 11 Μαρ 2024, 06:51

τι με βάζετε καΙ ψάχνω :a040:


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71949
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μαρ 2024, 08:55

AlienWay έγραψε:
10 Μαρ 2024, 20:19
Να εδώ βρήκα μια σχετικά αυστηρότερη κριτική, νομίζω πολλοί θα ταυτιστείτε (και συμφωνώ σε πολλά σημεία).

:lol::smt023
Gavalas for President! :grfl:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25250
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 11 Μαρ 2024, 09:02

nowhere έγραψε:
11 Μαρ 2024, 06:51
τι με βάζετε καΙ ψάχνω :a040:

Μαρεσει αυτή που όταν ξεκινούσε πουλούσε κουλτούρα και επιπεδο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71949
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Eurovision 2024

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Μαρ 2024, 09:22

masterridley έγραψε:
11 Μαρ 2024, 00:30
vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 00:21
Γιατί βγάζει μαλακίες?
Δεν είναι καθόλου του στυλ μου η μουσική της και δεν την ακούω γενικά, αλλά προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει σαν σκηνική παρουσία, όσες φορές έχει τύχει να τη δω από κοντά λαιβ ή έστω από tv.
Στο πρωτοχρονιάτικο στην Αθήνα πχ, μπορεί να τραγουδούσε τραγούδια που δεν μ αρέσουν και δεν με εντυπωσιάζουν, αλλα με όλο αυτό το σκηνικό που έκανε και η ίδια και τα μπαλέτα τριγύρω που την πλαισίωναν, και με τον τρόπο που το επικοινωνούσε με τον κοσμο όλο αυτό, με έκανε να μη μπορώ να πάρω τα μάτια μου από πάνω της.
Ρε συ, δεν χρειάζεται αιτιολόγηση. Άμα σου αρέσει η μουσική της, καλώς. Εγώ λέω γι'αυτούς που ντρέπονται και λένε "δεν είναι χάλια, ειρωνικό είναι!"

Κυρίως μιλάω για βιντεάκια όπως Tucutum και τέτοια (jesus christ).

Καλά στο πρωτοχρονιάτικο μπορεί να ήταν γαμάτη, και να είπε και ωραία τραγούδια, δεν το είδα. Ξέρω ότι έχει ταλέντο για πολύ παραπάνω.
Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. Η Σάττι σαφώς και έχει ταλέντο, μουσικές γνώσεις, σκηνική παρουσία, αυτοπεποίθηση και ξεφεύγει από το κλισέ της στρασάτης τραγουδίστριας πίστας (σε οποιοδήποτε είδος).

Παραδείγματος χάριν το βίντεο της Μάντισσας, το θεωρώ 1000 φάσεις καλύτερο από αυτήν την "ειρωνική" γυφτοπαπαριά που στείλαμε.

Ήταν μια σύγχρονη διασκευή σε κάτι παραδοσιακό, η εικόνα της συγκεκριμένης περιοχής απολύτως αυθεντική (κάπου Σοφοκλέους, Αρμοδίου, Αθηνάς νομίζω) και το "μπαλέτο" καθημερινά κορίτσια με πολύ καλό συγχρονισμό. Αν και είναι παλιό, κάθε φορά που το βλέπω έχει μια φρεσκάδα, που προσωπικώς γουστάρω.

Το φετινό βίντεο, με παραπέμπει σε αραβικό τάκος που έχει τα πάντα όλα. Και γύρο και λουκάνικο και ρώσικη και τυροκαφτερή και κέτσαπ και μουστάρδα και ρίξε και λίγο κρεμμύδι μάστορα για να γλυστράει. Μπορεί όντως να χτυπήσουμε δωδεκάρι, δε λέω. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών