Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Μάιος 2018, 02:50

[42] έγραψε:
01 Μάιος 2018, 02:42
π.χ. σιγά μην ψαρώσουμε επειδή ένας κλασσικός συνθέτης έκατσε 123123123 ώρες να ταιριάξει 150 όργανα, να γράψει ένα 20λεπτο κομμάτι ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΌ, δλδ χωρίς μελωδικές επαναλαμβανόμενες ρουτίνες και ενδεχομένως χωρίς ρυθμό. συγχαρητήρια κύριε συνθέτη, αλλά δεν μου αρέσει όσο και περίπλοκο κι αν είναι, γιατί -ξέρω γω- οι μελωδίες σου δεν είναι ωραίες. θα φάω ένα τηγανιτό αυγό instead- απλό και ωραίο. :bored:
Δεν είπε κανείς να σου αρέσει υποχρεωτικά κάτι. Από την άλλη το τι και αν θα αρέσει σε μένα και σε σένα προφανώς δεν είναι κριτήριο της αξίας του καλλιτέχνη.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Μάιος 2018, 11:35

ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2018, 02:09
enaon έγραψε:
30 Απρ 2018, 11:13
τα από πάνω είναι σάλτσες και λεπτομέρειες πάντως ουσιαστικά, απλά μου έκαναν εντύπωση, αλλά τα δέχομαι στο πλαίσιο του εκκεντρικού. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω αλήθεια, είναι η γενική αίσθηση που μου βγάζει, του ανθρώπου που είναι δημιουργός, καλλιτέχνης, αλλά απόλυτα συμβιβασμένος οτι δεν μπορεί να δημιουργηθεί τίποτε άλλο, τα έχουμε όλα.
Δεν λέει ότι δεν μπορεί να δημιουργηθεί τίποτε άλλο. Αυτό θα ήταν τεράστια ανοησία. Μου φαίνεται ότι υποστηρίζει ότι δεν έχει έρθει η ώρα του. Και ποιος όμως θα το ορίσει αυτό; Φαντάσου ο Μότσαρτ από θαυμασμό προς τον Μπαχ που προηγήθηκε να μην έγραφε επειδή θα θεωρούσε ότι δεν έχει έρθει η ώρα και ο Μπετόβεν από θαυμασμό προς τον Μότσαρτ και πάει λέγοντας.

Λέει επίσης ξεκάθαρα ότι σήμερα δεν δημιουργούνται έργα ανάλογου επιπέδου σαν αυτά του Μότσαρτ, του Μπετόβεν κλπ. Υπερβολική δήλωση. Και να γίνονται δεν είναι σίγουρο ότι μπορούμε να το καταλάβουμε. Πολλές φορές στο παρελθόν χρειάστηκε να περάσουν πολλά χρόνια για να αναδειχθεί η σημασία του έργου κάποιου καλλιτέχνη και να αντιληφθούμε το μέγεθος των επιτευγμάτων και την επίδραση του έργου του.

Για να είμαστε ειλικρινείς μέσα σε όλα όσα προσπαθεί να πει υπάρχει ένα στοιχείο πραγματικό και πρέπει να το επισημάνουμε. Κάθε φορά που έχεις μία καινούρια εποχή στην τέχνη ωριμάζουν διάφορες συνθήκες και έρχονται οι σπουδαίες προσωπικότητες, παίρνουν αυτά που βλέπουν γύρω, τα εξελίσσουν, τα κάνουν καλύτερα και δημιουργούν τα αριστουργήματα. Στην σύγχρονη εποχή είχες τόσες πολλές και μεγάλες αλλαγές σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα που ίσως δεν υπήρξε ο απαραίτητος χρόνος να δουλέψουν οι καλλιτέχνες με το υλικό τους σε τέτοιο βαθμό, που να το γνωρίσουν τόσο καλά ώστε να μπορούν να παράξουν τα αριστουργήματα. Εκεί λοιπόν μπορεί να έχει ένα δίκιο και μετά από 200-300 χρόνια να αποφανθεί η ιστορία ότι ο 20ος αιώνας ήταν πλούσιος σε πειραματισμούς αλλά φτωχός σε σπουδαία έργα. Προσωπικά δεν θα στοιχημάτιζα υπέρ μιας τέτοια απόψεως διότι ο αριθμός των ανθρώπων που δημιουργούν λόγια τέχνη είναι πολλές φορές μεγαλύτερος σε σχέση με μερικούς αιώνες πριν.
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που έδωσες να απαντήσεις, κυρίως γιατί έχεις καταλάβει οτι είμαι λίγο άξεστος αγροίκος στο επίπεδο αυτό, αλλά έχεις όλη την καλή διάθεση να μην με απαξιώσεις στα γρήγορα.

Αν είχα ακούσει εσένα να μιλάς αντί τον Καβάκο στον Ταγματάρχη, δεν θα υπήρχε αυτό το νήμα. Πάλι δεν θα καταλάβαινα γιατί πράγμα μιλάτε, αλλά θα ένοιωθα οτι μια χαρά περνάτε, καλή συνέχεια κλπ.

αλλά ο τρόπος που λέει "σε καμία περίπτωση" εδώ:
SpoilerShow
και η εξήγηση του παρακάτω, ότι είμαστε θνητοί και δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε εμείς τέτοια έργα, ότι μία θεία διάσταση τα έχει στείλει ως δώρα στην ανθρωπότητα μέσω των συνθετών μίας συγκεκριμένης περιόδου στον χρόνο, μου μοιάζει σα να ακούω τον σουμάχερ, καλά όχι τον σουμάχερ, κάποιον άλλο ασύλληπτα ικανό οδηγό που οδηγεί ακόμα, να περιγράφει το αυτοκίνητό του σαν κάτι που επειδή δεν το καταλαβαίνει το θεοποιεί, και περιορίζει τον ρόλο όλων μας στην οδήγηση.

Για κάποιο λόγο που αν δεν μοιάζει εμφανής θα προσπαθήσω να τον εξηγήσω καλύτερα, ο Καβάκος δεν μου μοιάζει καλλιτέχνης/δημιουργός, μου μοιάζει τεχνίτης/εκτελεστής.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8056
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Μάιος 2018, 11:49

Όποτε ακούω ή διαβάζω για καλλιτέχνη, θωπεύω λάγνα το Λούγκερ μου! :)
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Μάιος 2018, 12:35

ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2018, 02:12
sys3x έγραψε:
30 Απρ 2018, 22:05
Η μουσική είναι μία
Όχι. Μάλλον κάνεις πλάκα τώρα και τσιμπάω άδικα αλλά αυτή η έκφραση είναι η συμπύκνωση μιας σειράς παρεξηγήσεων με ιδιαίτερα σοβαρές συνέπειες.
Ο ήχος είναι ένα πράμα, τα ηχεία είναι πολλά.
Καλλίτερα;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Μάιος 2018, 21:37

enaon έγραψε:
01 Μάιος 2018, 11:35
Αν είχα ακούσει εσένα να μιλάς αντί τον Καβάκο στον Ταγματάρχη, δεν θα υπήρχε αυτό το νήμα. Πάλι δεν θα καταλάβαινα γιατί πράγμα μιλάτε, αλλά θα ένοιωθα οτι μια χαρά περνάτε, καλή συνέχεια κλπ.
Μια χαρά τα καταλαβαίνεις. Οι παρατηρήσεις σου ήταν ιδιαίτερα καίριες. Θα τις περίμενα από άνθρωπο που ασχολείται πολλά χρόνια με την μουσική, όχι απλώς από την θέση του ακροατή.
enaon έγραψε:
01 Μάιος 2018, 11:35
αλλά ο τρόπος που λέει "σε καμία περίπτωση" εδώ:
SpoilerShow
και η εξήγηση του παρακάτω, ότι είμαστε θνητοί και δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε εμείς τέτοια έργα, ότι μία θεία διάσταση τα έχει στείλει ως δώρα στην ανθρωπότητα μέσω των συνθετών μίας συγκεκριμένης περιόδου στον χρόνο, μου μοιάζει σα να ακούω τον σουμάχερ, καλά όχι τον σουμάχερ, κάποιον άλλο ασύλληπτα ικανό οδηγό που οδηγεί ακόμα, να περιγράφει το αυτοκίνητό του σαν κάτι που επειδή δεν το καταλαβαίνει το θεοποιεί, και περιορίζει τον ρόλο όλων μας στην οδήγηση.
Προφανείς υπερβολές. Δηλαδή αν γεννηθεί σήμερα ένας συνθέτης με αντίστοιχες ικανότητες των μεγάλων του παρελθόντος τι θα κάνει; Δεν θα δημιουργήσει αριστουργήματα αλλά θα περιμένει να κλείσει ο κύκλος;
Υπάρχει μία τάση που παρατηρείται όταν μιλούν κάποιοι δημόσια να χρησιμοποιούν ποιητικές ή μεταφορικές εκφράσεις από φόβο μήπως κατηγορηθούν ότι μιλούν πολύ τεχνικά ή ακατάληπτα για το ευρύ κοινό. Σε κάτι τέτοιες προσπάθειες μπορείς να ακούσεις να λέγονται περίεργα πράγματα που δεν ανταποκρίνονται στις γνώσεις αυτού που μιλάει.

Ο Καβάκος είναι πολύ σπουδαίος εκτελεστής. Κορυφαίος. Όταν μελετά και αναλύει τα έργα των κορυφαίων συνθετών του παρελθόντος καταλαβαίνει τι βλέπει. Οι μεγαλοφυείς συλλήψεις που αντικρίζει εκεί τον κάνουν να τους τοποθετεί πάρα πολύ ψηλά, και σωστά. Φαίνεται να μην έχει καβαλήσει κάποιο καλάμι όταν αρνείται τον χαρακτηρισμό "παιδί θαύμα" και την σύγκριση με τον Μότσαρτ. Αυτό μην το πάρουμε έτσι αψήφιστα δεδομένου ότι από μικρή ηλικία έχει πετύχει πολύ σπουδαία πράγματα. Θέλει δυνατό χαρακτήρα για να μην καβαλήσεις το καλάμι σε τέτοιες περιπτώσεις. Αυτός λοιπόν ο κορυφαίος εκτελεστής αισθάνεται μικρός μπροστά στους μεγάλους συνθέτες και θέλοντας να εκφράσει τον θαυμασμό του καταφεύγει στις υπερβολές. Δυστυχώς ο Ταγματάρχης δεν μπορεί να κάνει εκείνες τις ερωτήσεις που θα ξεκαθάριζαν που εδράζεται αυτό το απόλυτο "σε καμία περίπτωση". Δεν φαίνεται να καταλαβαίνει τόσο όσο εσύ το άτοπο αυτών που ακούει. Ίσως δεν θέλει να πιέσει στα πλαίσια αυτής της χαλαρής συνέντευξης.
enaon έγραψε:
01 Μάιος 2018, 11:35
Για κάποιο λόγο που αν δεν μοιάζει εμφανής θα προσπαθήσω να τον εξηγήσω καλύτερα, ο Καβάκος δεν μου μοιάζει καλλιτέχνης/δημιουργός, μου μοιάζει τεχνίτης/εκτελεστής.
Ο Καβάκος είναι καταρχήν εκτελεστής. Στο δικό του επίπεδο δεν εννοούμε ότι απλώς μπορεί να φέρει σε πέρας έργα ιδιαίτερα δεξιοτεχνικά. Περιμένουμε να κάνει μία ενδιαφέρουσα ερμηνεία. Ως εκ τούτου είναι και καλλιτέχνης.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Μάιος 2018, 21:39

sys3x έγραψε:
01 Μάιος 2018, 12:35
ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2018, 02:12
sys3x έγραψε:
30 Απρ 2018, 22:05
Η μουσική είναι μία
Όχι. Μάλλον κάνεις πλάκα τώρα και τσιμπάω άδικα αλλά αυτή η έκφραση είναι η συμπύκνωση μιας σειράς παρεξηγήσεων με ιδιαίτερα σοβαρές συνέπειες.
Ο ήχος είναι ένα πράμα, τα ηχεία είναι πολλά.
Καλλίτερα;
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς αλλά δεν έχω πρόβλημα με αυτή την διατύπωση, Η προηγούμενη είναι βεβαρημένη. Είναι μια έκφραση που χρησιμοποιήθηκε με ιδιαίτερη ατζέντα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Μάιος 2018, 21:50

ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2018, 21:39
sys3x έγραψε:
01 Μάιος 2018, 12:35
ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2018, 02:12


Όχι. Μάλλον κάνεις πλάκα τώρα και τσιμπάω άδικα αλλά αυτή η έκφραση είναι η συμπύκνωση μιας σειράς παρεξηγήσεων με ιδιαίτερα σοβαρές συνέπειες.
Ο ήχος είναι ένα πράμα, τα ηχεία είναι πολλά.
Καλλίτερα;
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς αλλά δεν έχω πρόβλημα με αυτή την διατύπωση, Η προηγούμενη είναι βεβαρημένη. Είναι μια έκφραση που χρησιμοποιήθηκε με ιδιαίτερη ατζέντα.
πλάκα έχει, εμένα αυτή η δεύτερη διατύπωση του συσ με παραξένεψε. Δηλαδή όχι, σίγουρα ο ήχος δεν είναι ένα πράγμα αν αλλάξουμε ηχεία, μάλλον μας κάνει πλάκα γιατί το ξέρει σίγουρα αυτό ;)

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Μάιος 2018, 21:52

Ας μας πει τι εννοεί να δούμε.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Μάιος 2018, 21:53

ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2018, 21:37


Υπάρχει μία τάση που παρατηρείται όταν μιλούν κάποιοι δημόσια να χρησιμοποιούν ποιητικές ή μεταφορικές εκφράσεις από φόβο μήπως κατηγορηθούν ότι μιλούν πολύ τεχνικά ή ακατάληπτα για το ευρύ κοινό. Σε κάτι τέτοιες προσπάθειες μπορείς να ακούσεις να λέγονται περίεργα πράγματα που δεν ανταποκρίνονται στις γνώσεις αυτού που μιλάει.

Ο Καβάκος είναι πολύ σπουδαίος εκτελεστής. Κορυφαίος. Όταν μελετά και αναλύει τα έργα των κορυφαίων συνθετών του παρελθόντος καταλαβαίνει τι βλέπει. Οι μεγαλοφυείς συλλήψεις που αντικρίζει εκεί τον κάνουν να τους τοποθετεί πάρα πολύ ψηλά, και σωστά.

Ο Καβάκος είναι καταρχήν εκτελεστής. Στο δικό του επίπεδο δεν εννοούμε ότι απλώς μπορεί να φέρει σε πέρας έργα ιδιαίτερα δεξιοτεχνικά. Περιμένουμε να κάνει μία ενδιαφέρουσα ερμηνεία. Ως εκ τούτου είναι και καλλιτέχνης.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλήθεια, είναι αυτά που θα ήθελα να ακούσω οτι καταλαβαίνει κάποιος που του αρέσει ο χώρος, πράγματι μοιάζει συνεσταλμένος ο Καβάκος τηρουμένων των αναλογιών, καλή συνέχεια :)

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Μάιος 2018, 22:07

enaon έγραψε:
01 Μάιος 2018, 21:50
ST48410 έγραψε:
01 Μάιος 2018, 21:39
sys3x έγραψε:
01 Μάιος 2018, 12:35


Ο ήχος είναι ένα πράμα, τα ηχεία είναι πολλά.
Καλλίτερα;
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς αλλά δεν έχω πρόβλημα με αυτή την διατύπωση, Η προηγούμενη είναι βεβαρημένη. Είναι μια έκφραση που χρησιμοποιήθηκε με ιδιαίτερη ατζέντα.
πλάκα έχει, εμένα αυτή η δεύτερη διατύπωση του συσ με παραξένεψε. Δηλαδή όχι, σίγουρα ο ήχος δεν είναι ένα πράγμα αν αλλάξουμε ηχεία, μάλλον μας κάνει πλάκα γιατί το ξέρει σίγουρα αυτό ;)
Ο ήχος είναι ένα ψυχοακουστικό φαινόμενο, ποτέ δεν ακούγεται το ίδιο, ακόμη και από τα ίδια ηχεία, δεν έχει να κάνει με τα ηχεία καθόλου βασικά, ούτε με τα αυτιά μας, μόνο άμα ανά πάσα στιγμή ήμασταν το ίδιο θα ακουγόταν το ίδιο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Μάιος 2018, 22:11

έλα ρε σύς, και αν ο ήχος έχει αρμονικές στα 27κ αλλά το ηχείο δεν μπορεί να αποδώσει πάνω απο 12, τί κάνουμε;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Μάιος 2018, 22:26

enaon έγραψε:
01 Μάιος 2018, 22:11
έλα ρε σύς, και αν ο ήχος έχει αρμονικές στα 27κ αλλά το ηχείο δεν μπορεί να αποδώσει πάνω απο 12, τί κάνουμε;
Κανένας άνθρωπος δεν ακούει τους 27.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Μάιος 2018, 22:28

sys3x έγραψε:
01 Μάιος 2018, 22:07
Ο ήχος είναι ένα ψυχοακουστικό φαινόμενο, ποτέ δεν ακούγεται το ίδιο, ακόμη και από τα ίδια ηχεία, δεν έχει να κάνει με τα ηχεία καθόλου βασικά, ούτε με τα αυτιά μας, μόνο άμα ανά πάσα στιγμή ήμασταν το ίδιο θα ακουγόταν το ίδιο.
Σε τι αναφέρεσαι σε σχέση με την συζήτηση ή το video; Στην μοναδικότητα της κάθε συναυλίας; Κάτι άλλο;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Μάιος 2018, 22:28

sys3x έγραψε:
01 Μάιος 2018, 22:26
enaon έγραψε:
01 Μάιος 2018, 22:11
έλα ρε σύς, και αν ο ήχος έχει αρμονικές στα 27κ αλλά το ηχείο δεν μπορεί να αποδώσει πάνω απο 12, τί κάνουμε;
Κανένας άνθρωπος δεν ακούει τους 27.
ναι γιαυτό ειπα αρμονικές, για να την πατήσεις. :)
Για να έχει αρμονικές στα 27 θα έχει κύρια κοντά στις 18 που την ακούμε, αλλά το ηχείο παίζει μέχρι τις 12 είπαμε, τί κάνουμε;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι εννοεί ο καλλιτέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Μάιος 2018, 22:30

enaon έγραψε:
01 Μάιος 2018, 22:28
sys3x έγραψε:
01 Μάιος 2018, 22:26
enaon έγραψε:
01 Μάιος 2018, 22:11
έλα ρε σύς, και αν ο ήχος έχει αρμονικές στα 27κ αλλά το ηχείο δεν μπορεί να αποδώσει πάνω απο 12, τί κάνουμε;
Κανένας άνθρωπος δεν ακούει τους 27.
ναι γιαυτό ειπα αρμονικές, για να την πατήσεις. :)
Για να έχει αρμονικές στα 27 θα έχει κύρια κοντά στις 18 που την ακούμε, αλλά το ηχείο παίζει μέχρι τις 12 είπαμε, τί κάνουμε;
Αλλάζουμε ηχειάκια. Βασικά σε αυτές τις ηλικίες ούτε τους 17 δεν ακούς.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών