Wolfgang Amadeus Mozart

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Δεκ 2019, 01:49

hellegennes έγραψε:
26 Δεκ 2019, 01:41
Όχι, δεν με κατάλαβες. Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να το ξέρει ο αναγνώστης γιατί δεν πιστεύω ότι η εκτέλεση είναι πιο σημαντική από το ίδιο το έργο και γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει μία άρτια εκτέλεση του έργου. Πρωτίστως το έργο πρέπει να έχει κάτι να πει και οι όποιες τεχνικές του ιδιομορφίες να είναι συμπλήρωμα. Αλλιώς δεν είναι καλλιτεχνικό έργο, είναι demo.

Κάποια στιγμή η ποίηση στράφηκε στην οπτικοποίηση και στα σχήματα, όπου οι στίχοι σχηματίζουν εικόνες ή αρκτικόλεξα ή διαβάζονται ανάποδα, διαγώνια και τα λοιπά. Αλλά τίποτα απ' αυτά δεν κράτησε πολύ γιατί ήταν περισσότερο παιχνίδι.

Κατά την γνώμη μου είναι πιο ενδιαφέρον να δεις τι βλέπει κάποιος στο έργο σου παρά ποια είναι η δική σου ιδανική ανάγνωση του έργου. Ο απόλυτος γνώστης της τέχνης και του έργου σου μπορεί να είναι σε θέση να αντιληφθεί πράγματα που δεν θα διακρίνει ένας απαίδευτος παρατηρητής και να θαυμάσει την δεξιοτεχνία σου ή ό,τι καινοτόμο έχεις να προσφέρεις, όμως ο οποισδήποτε μπορεί να δει στο έργο σου πράγματα που κι εσύ ο ίδιος δεν είχες δει ποτέ και να το διαβάσει με τρόπο απροσδόκητο.

Γι' αυτό λέω ότι το έργο πρέπει να στέκεται μόνο του και να μην είναι το ίδιο το έργο μόνο η τεχνική του ή η προσέγγιση που προσφέρει.

Ωραία. Νομίζω ότι κάπου αρχίζω να μπαίνω στο νόημα. Όταν όμως μιλάμε για περιεχόμενο μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο ή κάτι αφηρημένο και γενικό; Δώσε μου παράδειγμα σε ένα ποίημα που να ξέρουμε όλοι για χάρη της συζήτησης. Ας πούμε στον Ύμνο εις την Ελευθερίαν" ποιο θα λέγαμε ότι είναι το περιεχόμενο; Τι έχει να προσφέρει στο σκεπτόμενο άνθρωπο, τον Γερμανό, τον Αμερικανό, τον Βραζιλιάνο αυτό το έργο; Μη σταθούμε στο ότι για εμάς έχει μια ιδιαίτερη σημασία επειδή τμήμα του αποτελεί τον εθνικό ύμνο. Αυτό ως έργο τι έχει να πει για να στέκεται μόνο του;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Δεκ 2019, 10:38

Νομίζω ότι βρήκα ένα παράδειγμα που εξηγεί πιο απλά αυτό που λέω στις τελευταίες σελίδες. Κρητικός του Σολωμού:

Ἐκοίταα, κι ἤτανε μακριά ἀκόμη τ' ἀκρογιάλι·
«Ἀστροπελέκι μου καλό, γιά ξαναφέξε πάλι!»
Τρία ἀστροπελέκια ἐπέσανε, ἕνα ξοπίσω στ' ἄλλο
Πολύ κοντά στήν κορασιά μέ βρόντημα μεγάλο·
Τά πέλαγα στήν ἀστραπή κι ὁ οὐρανός ἀντήχαν,
Οἱ ἀκρογιαλιές καί τά βουνά μ' ὅσες φωνές κι ἄν εἶχαν.

Αν θεωρήσεις ότι εδώ έχουμε δεκαπεντασύλλαβο θα το απαγγείλεις αρκετά διαφορετικά. Αν δεν ξέρεις τι είναι ο δεκαπεντασύλλαβος και απαγγείλεις τις συλλαβές μία μία όπως είναι γραμμένες, η ρυθμική ροή αλλάζει (στον πρώτο στίχο μπορείς να μετρήσεις 17-18 συλλαβές). Αν δεχθούμε για χάρη της συζήτησης ότι ο ποιητής πετυχαίνει κάτι σημαντικό χρησιμοποιώντας τον δεκαπεντασύλλαβο, αυτό θα χαθεί.
Αν απαγγείλεις σε δεκαπεντασύλλαβο θα απαγγείλεις με ένα μοναδικό τρόπο; Όχι φυσικά. Υπάρχει περιθώριο για διάφορες ερμηνείες. Απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω τι θεωρώ ερμηνεία εντός και εκτός ορίων. Ορίων που θέτει το ποίημα, η εποχή του και ο ποιητής.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Δεκ 2019, 10:42


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Δεκ 2019, 18:16

ST48410 έγραψε:
26 Δεκ 2019, 01:49
hellegennes έγραψε:
26 Δεκ 2019, 01:41
Όχι, δεν με κατάλαβες. Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να το ξέρει ο αναγνώστης γιατί δεν πιστεύω ότι η εκτέλεση είναι πιο σημαντική από το ίδιο το έργο και γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει μία άρτια εκτέλεση του έργου. Πρωτίστως το έργο πρέπει να έχει κάτι να πει και οι όποιες τεχνικές του ιδιομορφίες να είναι συμπλήρωμα. Αλλιώς δεν είναι καλλιτεχνικό έργο, είναι demo.

Κάποια στιγμή η ποίηση στράφηκε στην οπτικοποίηση και στα σχήματα, όπου οι στίχοι σχηματίζουν εικόνες ή αρκτικόλεξα ή διαβάζονται ανάποδα, διαγώνια και τα λοιπά. Αλλά τίποτα απ' αυτά δεν κράτησε πολύ γιατί ήταν περισσότερο παιχνίδι.

Κατά την γνώμη μου είναι πιο ενδιαφέρον να δεις τι βλέπει κάποιος στο έργο σου παρά ποια είναι η δική σου ιδανική ανάγνωση του έργου. Ο απόλυτος γνώστης της τέχνης και του έργου σου μπορεί να είναι σε θέση να αντιληφθεί πράγματα που δεν θα διακρίνει ένας απαίδευτος παρατηρητής και να θαυμάσει την δεξιοτεχνία σου ή ό,τι καινοτόμο έχεις να προσφέρεις, όμως ο οποισδήποτε μπορεί να δει στο έργο σου πράγματα που κι εσύ ο ίδιος δεν είχες δει ποτέ και να το διαβάσει με τρόπο απροσδόκητο.

Γι' αυτό λέω ότι το έργο πρέπει να στέκεται μόνο του και να μην είναι το ίδιο το έργο μόνο η τεχνική του ή η προσέγγιση που προσφέρει.

Ωραία. Νομίζω ότι κάπου αρχίζω να μπαίνω στο νόημα. Όταν όμως μιλάμε για περιεχόμενο μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο ή κάτι αφηρημένο και γενικό; Δώσε μου παράδειγμα σε ένα ποίημα που να ξέρουμε όλοι για χάρη της συζήτησης. Ας πούμε στον Ύμνο εις την Ελευθερίαν" ποιο θα λέγαμε ότι είναι το περιεχόμενο; Τι έχει να προσφέρει στο σκεπτόμενο άνθρωπο, τον Γερμανό, τον Αμερικανό, τον Βραζιλιάνο αυτό το έργο; Μη σταθούμε στο ότι για εμάς έχει μια ιδιαίτερη σημασία επειδή τμήμα του αποτελεί τον εθνικό ύμνο. Αυτό ως έργο τι έχει να πει για να στέκεται μόνο του;
Σαν περιεχόμενο εξυμνεί την ελευθερία, δεν τίθεται θέμα ερμηνείας σ' αυτό. Και εννοείται ότι είναι ένα ιστορικό ποίημα που αφηγείται αληθινά περιστατικά και έχει συγκεκριμένο στόχο. Οπότε ναι, έχει ειδικό περιεχόμενο, δεν είναι κάτι που σαν περιεχόμενο έχει ιδιαίτερη σημασία για οποιονδήποτε δεν αισθάνεται κάποια σύνδεση σχετικά με την Επανάσταση. Ίσως να λέει κάτι παραπάνω σε λαούς που πάλεψαν για την ελευθερία τους, όπως στους Αμερικάνους· άλλωστε γίνεται ειδική μνεία στις διεθνείς αντιδράσεις στις στροφές 22-27. Φυσικά έχει κι άλλα πράγματα να πει σαν περιεχόμενο και σαν έργο, αλλά αυτά δεν εμπεριέχονται στην δομή του, η οποία δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, καινοτόμο ή δύσκολο στην ανάγνωση.

Εξάλλου- κι αυτό είναι πολύ σημαντικό- ο Σολωμός είχε τα ελληνικά σαν δεύτερη γλώσσα. Μπορείς να δεις όμως ότι δεν του λείπει η ικανότητα να παίξει δομικά με την γλώσσα σαν να ήταν μητρική του, το οποίο είναι κάτι που βγαίνει αυθόρμητα, μέσα από το καλλιτεχνικό του έργο γιατί δεν πιστεύω ότι είχε αυτήν την ευχέρεια σαν ομιλητής.

Νιώθω όμως άβολα που έχουμε καταχραστεί τον χώρο του νήματος και θα ήθελα να μεταφερθούν αυτά σε κάποιο άλλο νήμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Δεκ 2019, 00:46

Beria
O hellegennes έχει δίκιο. Έχει ξεφύγει αρκετά η κουβέντα από τον Μότσαρτ οπότε θα ευχαριστούσα εσένα ή όποιον από τους συντονιστές μπορεί να ανοίξει ένα άλλο νήμα με τίτλο "έμμετρος λόγος" ή κάτι παρεμφερές στην ενότητα της Λογοτεχνίας και να μεταφέρει εκεί όλη τη συζήτηση περί ποίησης. Νομίζω το τελευταίο του ποστ του hellegennes στην σελίδα 14 που απαντάει σε δικό μου είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Δεκ 2019, 21:47


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Δεκ 2019, 18:16

hellegennes έγραψε:
26 Δεκ 2019, 18:16
Νιώθω όμως άβολα που έχουμε καταχραστεί τον χώρο του νήματος και θα ήθελα να μεταφερθούν αυτά σε κάποιο άλλο νήμα.
Μετέφερα τις αναρτήσεις μας με παράθεση σε ένα νέο νήμα Έμμετρος λόγος και ερμηνεία
Ρίξε και συ μια ματιά αν έχει ξεφύγει κάτι. Αν κάποιος συντονιστής βρει χρόνο ας τις μεταφέρει χωρίς παράθεση γιατί δεν διαβάζονται τόσο εύκολα πλέον. Και ας τις βγάλει από αυτό το νήμα αν κρίνεται σκόπιμο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Δεκ 2019, 20:10


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Δεκ 2019, 16:06


Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 29 Δεκ 2019, 16:21

Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 31 Δεκ 2019, 23:37


Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 19 Ιαν 2020, 01:43

Mozart: Queen of the Night



τό ίδιο από τήν Μαρία Κάλλας

Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιαν 2020, 11:22

sibylic έγραψε:
19 Ιαν 2020, 01:43
τό ίδιο από τήν Μαρία Κάλλας

φίλε είναι σίγουρα η Κάλλας; Δεν μοιάζει καθόλου η φωνή και νομίζω ότι δεν έχει τραγουδήσει τον συγκεκριμένο ρόλο. Ας πει αν γνωρίζει κάποιος καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 20 Ιαν 2020, 14:43

ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:22

φίλε είναι σίγουρα η Κάλλας; Δεν μοιάζει καθόλου η φωνή και νομίζω ότι δεν έχει τραγουδήσει τον συγκεκριμένο ρόλο.
κι εμενα
δεν καθεται
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Ιαν 2020, 22:24

akirav έγραψε:
20 Ιαν 2020, 14:43
ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:22

φίλε είναι σίγουρα η Κάλλας; Δεν μοιάζει καθόλου η φωνή και νομίζω ότι δεν έχει τραγουδήσει τον συγκεκριμένο ρόλο.
κι εμενα
δεν καθεται
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι η Lucia Popp


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών