Αγ. Σοφία Ακουστική

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 23 Φεβ 2020, 16:36

https://www.npr.org/2020/02/22/80840492 ... -years-ago

Listen: The Sound Of The Hagia Sophia, More Than 500 Years Ago

Two scholars at Stanford have joined forces to recreate what a Christian choir might have sounded like inside Istanbul's Hagia Sophia before it became a mosque in the 1400s.
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 23 Φεβ 2020, 16:51

akirav έγραψε:
23 Φεβ 2020, 16:36
https://www.npr.org/2020/02/22/80840492 ... -years-ago

Listen: The Sound Of The Hagia Sophia, More Than 500 Years Ago

Two scholars at Stanford have joined forces to recreate what a Christian choir might have sounded like inside Istanbul's Hagia Sophia before it became a mosque in the 1400s.
.

3 γραμμάς....κι αυτές στήν Αγγλικήν..... :e040:

Βάλε καί κανά άλλο γιατί αυτό έχει ψιλοπροβλήματα.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6987
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 23 Φεβ 2020, 17:23


Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6987
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 23 Φεβ 2020, 17:32

https://www.protagon.gr/themata/katafer ... 4341311731
Μετά από πολύχρονες προσπάθειες ερευνητές του Πανεπιστημίου Στάνφορντ κατάφεραν να αποκαλύψουν το είδος της ακουστικής που είχε η Αγία Σοφία όταν λειτουργούσε ως εκκλησία, να την ανασυνθέσουν ψηφιακά και τελικά να την κάνουν να ακουστεί ξανά!

«Η Αγία Σοφία με την υπέροχη αρχιτεκτονική της στην καρδιά της Κωνσταντινούπολης της πρωτεύουσας της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας ήταν σαν ένα μαργαριτάρι. Ακόμα και η αναπνοή με απίστευτα ακουστικά παιχνίδια μετατρέπονταν σε κραυγή. Το μεγάλο μέρος αυτής της ομορφιάς σήμερα έχει χαθεί, αλλά είναι δυνατόν να αναζητήσουμε τον χαμένο ήχο της Αγίας Σοφίας». Αυτά ήταν τα λόγια της ιστορικού τέχνης και καθηγήτριας του Στάνφορντ Μπισέρα Πέντσεβα πριν από μερικά χρόνια όταν μαζί με τον μηχανικό ήχου Τζόναθαν Αμπελ και μια ομάδα ειδικών ξεκίνησαν την προσπάθεια να ανασύρουν μετά από αιώνες την ακουστική της Αγίας Σοφίας. Οι ερευνητές αναζητούσαν το πώς ακουγόταν κατά την βυζαντινή περίοδο ένας ύμνος μέσα στην Αγία Σοφία.

Η ομάδα άρχισε την προσπάθεια έχοντας όπως είναι ευνόητο να ξεπεράσουν πολλά εμπόδια. Το πρώτο και πιο μεγάλο εμπόδιο όπως οι ίδιοι αναφέρουν ήταν ότι δεν είχαν στη διάθεση τους κάποιο καταγραμμένο μουσικό (θρησκευτικό ή μη) κομμάτι από το εσωτερικό του ναού.

Επινόησαν λοιπόν μια μέθοδο για να έχουν στην διάθεση τους κάποια ηχητικά δεδομένα. Εσκασαν ένα μπαλόνι που φούσκωσαν εντός της Αγίας Σοφίας και επέστρεψαν στα εργαστήρια τους. Δημιούργησαν στον υπολογιστή το μουσικό αντίστοιχο αυτού του ήχου. Επόμενο βήμα ήταν να εκφραστεί αυτός ο ήχος από χορωδία. Αρχικά η ομάδα δημιούργησε σε υπολογιστή ένα σε ένα εικονικό ακουστικό περιβάλλον της Αγίας Σοφίας. Στη συνέχεια οι ερευνητές κάλεσαν τα μέλη της μουσικής ομάδας Capella Romana από το Πόρτλαντ να αποδώσουν το μουσικό αντίστοιχο του ήχου μέσα στην εικονική Αγία Σοφία.

Τα αποτελέσματα ξεπέρασαν τις προσδοκίες ακόμη και των ίδιων των ερευνητών. Οπως διαπιστώθηκε η ηχώ που σε μια σύγχρονη αίθουσα συναυλιών φτάνει σε δύο δευτερόλεπτα, στην Αγία Σοφία έφτανε σε ένα διάστημα 11 δευτερολέπτων. Στην Αγία Σοφία ακόμη και για την απόδοση ενός τραγουδιού τριών στίχων χρειάζονταν 3 λεπτά και δημιουργούνταν η εντύπωση πως η μουσική ακουγόταν μέσα από τον άνθρωπο. Μετά από πολλές πρόβες και προσπάθειες στο εικονικό περιβάλλον οι ερευνητές αποφάσισαν να κάνουν μια αναπαράσταση και σε πραγματικό περιβάλλον. Τα μέλη της Capella Romana εμφανίστηκαν στην αίθουσα συναυλιών του Στάνφορντ για να εκτελέσουν έργα θρησκευτικής μουσικής του μεσαίωνα ακούγοντας από τα ακουστικά τους προσομοιωμένους ήχους της Αγίας Σοφίας. Οι φωνές τους περνούσε μέσα από τον ίδιο προσομοιωτή και έφτανε στα ηχεία της αίθουσας συναυλιών. Ετσι η ερμηνεία τους ακουγόταν στην αίθουσα συναυλιών έτσι όπως θα ακουγόταν και στην Αγία Σοφία. Η πρώτη προσομοίωση στην αίθουσα συναυλιών έγινε 2013 μέχρι και έκτοτε επαναλαμβάνεται με στόχο την τελειοποίηση του συστήματος.

Φυσικά όπως σημειώνουν και οι ερευνητές δεν υπάρχει υποκατάστατο της πραγματικής κατάστασης και των όσων συνέβαιναν στην Αγία Σοφία όταν λειτουργούσε ως εκκλησία. Ομως με την βοήθεια της τεχνολογίας μπορούμε να κάνουμε ένα ταξίδι στον χρόνο και να προσεγγίσουμε το τι γινόταν και κυρίως τι ακουγόταν στον ναό σύμβολο της ορθοδοξίας.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 23 Φεβ 2020, 17:37

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
23 Φεβ 2020, 16:51


.

3 γραμμάς....κι αυτές στήν Αγγλικήν..... :e040:

Βάλε καί κανά άλλο γιατί αυτό έχει ψιλοπροβλήματα.....

.
ακουσε το 4-Minute Listen
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Φεβ 2020, 18:00

άκι, έχω ηχογράφηση από χορωδία που τραγούδησε έναν πρωτοχριστιανικό ύμνο (ίσως και τον πρώτο πρώτο από όσο γνωρίζω) στη ροτόντα, την ηχογράφηση την έκανα εγώ με δύο rebranded nakamitchi cm300 σε xy διάταξη πλασαριμένα στο κέντρο του ναού του Διός, ακριβώς εκεί που την έπεφτε ο αυτοκράτωρ (έχει καταπληκτική ακουστική σε εκείνο ειδικά το σημείο ειδικά για χορωδιακό μέλος - πολλά ακουστικά όργανα με γρήγορη ατάκα ακούγονται λίγο προβληματικά λόγω των καθυστερήσεων που εισάγονται από τις ανακλάσεις και άρα του "θολώματος" που υφίσταται αυτή τους η ατάκα ειδικά όταν παίζουν σε σύνολα, οι φωνές όμως ακούγονται εντελώς απόκοσμα) και είναι κυριολεκτικά δυό βήματα από την πόρτα μας.
Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά πες με να την ψάξω να στην στείλω να την ακούσεις (μην είσαι βιαστικός μόνο ε).
Είναι πραγματικά πιο όμορφη από τις ηχογραφήσεις που ποστάρατε στο νήμα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

alamo

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 23 Φεβ 2020, 18:13

Πόνημα
https://frikipaideia.org/wiki/Κλάσιμο
, για την ακουστική της με ακούσανε από τον γυναικωνίτη! Στην επόμενη επίσκεψη θα ανέβω να δω και από ψηλα το Doppler

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 23 Φεβ 2020, 18:16

sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 18:00
άκι, έχω ηχογράφηση από χορωδία που τραγούδησε έναν πρωτοχριστιανικό ύμνο (ίσως και τον πρώτο πρώτο από όσο γνωρίζω) στη ροτόντα, την ηχογράφηση την έκανα εγώ με δύο rebranded nakamitchi cm300 σε xy διάταξη πλασαριμένα στο κέντρο του ναού του Διός, ακριβώς εκεί που την έπεφτε ο αυτοκράτωρ (έχει καταπληκτική ακουστική σε εκείνο ειδικά το σημείο ειδικά για χορωδιακό μέλος - πολλά ακουστικά όργανα με γρήγορη ατάκα ακούγονται λίγο προβληματικά λόγω των καθυστερήσεων που εισάγονται από τις ανακλάσεις και άρα του "θολώματος" που υφίσταται αυτή τους η ατάκα ειδικά όταν παίζουν σε σύνολα, οι φωνές όμως ακούγονται εντελώς απόκοσμα) και είναι κυριολεκτικά δυό βήματα από την πόρτα μας.
Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά πες με να την ψάξω να στην στείλω να την ακούσεις (μην είσαι βιαστικός μόνο ε).
Είναι πραγματικά πιο όμορφη από τις ηχογραφήσεις που ποστάρατε στο νήμα.
Μεσα
στειλε

πολυ ενδιαφερον
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 23 Φεβ 2020, 18:24

Αυτό που έκανε εντύπωση ήταν η φοβερή ακουστική που έχει η Αγιά Σοφιά και ο καθένας μπορεί να φανταστεί την καυτή έδρα που θα δημιουργείται από τους φίλους της Ένωσης στα εντός έδρας παιχνίδια με γεμάτες τις εξέδρες.
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 23 Φεβ 2020, 21:42

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
23 Φεβ 2020, 18:24
Αυτό που έκανε εντύπωση ήταν η φοβερή ακουστική που έχει η Αγιά Σοφιά και ο καθένας μπορεί να φανταστεί την καυτή έδρα που θα δημιουργείται από τους φίλους της Ένωσης στα εντός έδρας παιχνίδια με γεμάτες τις εξέδρες.
Με βυζαντινες ψαλμωδιες.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Φεβ 2020, 00:40

sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 18:00
άκι, έχω ηχογράφηση από χορωδία που τραγούδησε έναν πρωτοχριστιανικό ύμνο (ίσως και τον πρώτο πρώτο από όσο γνωρίζω) στη ροτόντα, την ηχογράφηση την έκανα εγώ με δύο rebranded nakamitchi cm300 σε xy διάταξη πλασαριμένα στο κέντρο του ναού του Διός, ακριβώς εκεί που την έπεφτε ο αυτοκράτωρ (έχει καταπληκτική ακουστική σε εκείνο ειδικά το σημείο ειδικά για χορωδιακό μέλος - πολλά ακουστικά όργανα με γρήγορη ατάκα ακούγονται λίγο προβληματικά λόγω των καθυστερήσεων που εισάγονται από τις ανακλάσεις και άρα του "θολώματος" που υφίσταται αυτή τους η ατάκα ειδικά όταν παίζουν σε σύνολα, οι φωνές όμως ακούγονται εντελώς απόκοσμα) και είναι κυριολεκτικά δυό βήματα από την πόρτα μας.
Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά πες με να την ψάξω να στην στείλω να την ακούσεις (μην είσαι βιαστικός μόνο ε).
Είναι πραγματικά πιο όμορφη από τις ηχογραφήσεις που ποστάρατε στο νήμα.
Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Γράψατε κανονικές ώρες ή τις μικρές; Οι ήχοι έξω από τη ροτόντα δεν ήταν πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Φεβ 2020, 00:51

akirav έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:37
ακουσε το 4-Minute Listen
Λίγο flat και "ονειρικό" μου ακούγεται το αποτέλεσμα. Η Βυζαντινή μουσική όποτε την έχω ακούσει στο φυσικό της περιβάλλον μοιάζει πιο ζωντανή, πιο ζωηρή. Αν όντως είναι τέτοια η ακουστική της Αγίας Σοφίας θα μπορούσαν οι πιστοί να καταλάβουν πχ την ανάγνωση του Ευαγγελίου;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Φεβ 2020, 01:41

sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 18:00
άκι, έχω ηχογράφηση από χορωδία που τραγούδησε έναν πρωτοχριστιανικό ύμνο (ίσως και τον πρώτο πρώτο από όσο γνωρίζω) στη ροτόντα, την ηχογράφηση την έκανα εγώ με δύο rebranded nakamitchi cm300 σε xy διάταξη πλασαριμένα στο κέντρο του ναού του Διός, ακριβώς εκεί που την έπεφτε ο αυτοκράτωρ (έχει καταπληκτική ακουστική σε εκείνο ειδικά το σημείο ειδικά για χορωδιακό μέλος - πολλά ακουστικά όργανα με γρήγορη ατάκα ακούγονται λίγο προβληματικά λόγω των καθυστερήσεων που εισάγονται από τις ανακλάσεις και άρα του "θολώματος" που υφίσταται αυτή τους η ατάκα ειδικά όταν παίζουν σε σύνολα, οι φωνές όμως ακούγονται εντελώς απόκοσμα) και είναι κυριολεκτικά δυό βήματα από την πόρτα μας.
Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά πες με να την ψάξω να στην στείλω να την ακούσεις (μην είσαι βιαστικός μόνο ε).
Είναι πραγματικά πιο όμορφη από τις ηχογραφήσεις που ποστάρατε στο νήμα.
Τι περιμένεις; Πραγματικά θα ήθελα πάρα πολύ να το ακούσω. :+1::+1::+1::+1::+1:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Φεβ 2020, 01:42

ST48410 έγραψε:
25 Φεβ 2020, 00:51
akirav έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:37
ακουσε το 4-Minute Listen
Λίγο flat και "ονειρικό" μου ακούγεται το αποτέλεσμα. Η Βυζαντινή μουσική όποτε την έχω ακούσει στο φυσικό της περιβάλλον μοιάζει πιο ζωντανή, πιο ζωηρή. Αν όντως είναι τέτοια η ακουστική της Αγίας Σοφίας θα μπορούσαν οι πιστοί να καταλάβουν πχ την ανάγνωση του Ευαγγελίου;
Εχμ... γιατί; Την καταλαβαίνουν τώρα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αγ. Σοφία Ακουστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 25 Φεβ 2020, 01:42

sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 18:00
άκι, έχω ηχογράφηση από χορωδία που τραγούδησε έναν πρωτοχριστιανικό ύμνο (ίσως και τον πρώτο πρώτο από όσο γνωρίζω) στη ροτόντα, την ηχογράφηση την έκανα εγώ
Γλυκιες αναμνησεις απο τα χρονια του κατηχητικου
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών