Paul Simon

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 27 Απρ 2020, 09:30

O Paul Frederic Simon εβραιόπουλο που γεννήθηκε στο New Jersey από γονείς μετανάστες ξεκίνησε τη μουσική του πορεία σαν το καλό μισό του γκρουπ Simon & Garfunkel με μια χαρακτηριστική αρμονία δύο φωνών. Δείγματα της πρώιμης μουσικής του πορείας αποτελούν κλασικά έργα όπως:



Αρχικά το sound of silence ήταν παταγώδη αποτυχία και οδήγησε στη διάλυση του συγκροτήματος μα μετά από κανα δυο χρόνια άρχισε να παίζεται σε σταθμούς οδηγώντας στην επανένωση του γκρουπ.

Τη δεκαετία του '70 οι Simon και Garfunkel έπαιζαν σε ένα θεατράκι στο Παρίσι όπου άκουσαν ένα κομματάκι "el condor pasa" (το πέταγμα του κόνδορα) από μια άλλη μπάντα. Τους άρεσε και ρώτησαν την μπάντα αν μπορούσαν να το παίξουν. Φυσικά, απάντησε η άλλη μπάντα, είναι παραδοσιακό, μπορείτε να το κάνετε ό,τι θέλετε.
Τελικά το κομματάκι δεν ήταν παραδοσιακό και ο γιος αυτού που το έγραψε έκανε μήνυση στους S&G και τους πήρε τα λεφτά, αντίθετα από το στερεότυπο που θέλει να μην μπορεί κάποιος να ξεκολλήσει τους εβραίους από τα λεφτά τους, ο Paul Simon δήλωσε ότι δεν ήξερε ότι δεν είναι παραδοσιακό και έσταξε το χρήμα πρόθυμα.



Οι S&G συνεχίζουν με ένα αυτοβιογραφικό τραγουδάκι που πήρε πάνω από 100 ώρες να ηχογραφηθεί. Ο Πολ αισθάνεται μόνος, φτωχός και παραγνωρισμένος. Χαρακτηριστική η αρμονία των φωνών και πάλι καθώς και η εισαγωγή snare drum στο chorus.


Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 27 Απρ 2020, 10:08

Το bridge over troubled water αποτελεί το τελευταίο άλμπουμ των S&G. To τραγούδι είναι ένας ύμνος στη φιλία χωρίς προϋποθέσεις, στον αλτρουισμό, στην αγάπη για τον πλησίον και ο Garfunkel χτυπάει με άνεση εκείνο το γαμημένο Σι ύφεση. Μετά από αυτό ο καθένας παίρνει τον ξεχωριστό του δρόμο. Ο Paul συνεχίζει με τη μουσική ενώ ο Garfunkel ακολουθεί μια καριέρα στο σινεμά σε ένα παράλληλο σύμπαν. Εθεάθη κάποια στιγμή σε ένα μπαρ να κλαίει και να ομολογεί ότι ναι είχαν ομοφυλοφιλική σχέση αυτός και ο Paul. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Μετά από χρόνια ο Paul παραδέχεται πως ο Art είχε πολύ καλύτερη φωνή από τον ίδιο αλλά στα αρχίδια του αφού αυτός ήταν η δημιουργική δύναμη πίσω από τα τραγούδια.


Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 06 Ιούλ 2020, 12:56

Ο Paul ξεκινά τη σόλο καριέρα του με το Paul Simon. Αν και η κριτική αποδοχή ήταν παραληρηματική ο δίσκος δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Ξεχωρίζω μόνο ένα κομματάκι.



Συνεχίζει το '73 με το There goes rhymin' Simon. Μετριότατο άλμπουμ για ακρόαση στα ασανσέρ.

Το '75 συνεχίζει με το Still crazy after all these years. To μόνο που αξίζει είναι το τραγούδι του τίτλου.



Το ίδιο άνευρο και μέτριο είναι και το επόμενο άλμπουμ του. One trick pony. Easy listening πριν τον ύπνο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πορφύριος Εξαρχίδης την 06 Ιούλ 2020, 13:12, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 06 Ιούλ 2020, 13:07

gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 06 Ιούλ 2020, 13:16

To '83 o Paul φαίνεται να αναγεννιέται μουσικά με το Hearts and Bones. Ξεχωρίζω τα παρακάτω.




Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 06 Ιούλ 2020, 13:30

Το '86 έρχεται το Graceland. Ο Paul εγκαταλείπει τον παραδοσιακό του τρόπο σύνθεσης και υιοθετεί αυτοσχεδιαστικά μοτίβα. Τα τραγούδια του δεν γράφονται πλέον με μια κιθάρα αλλά με μια διαδικασία αλληλοεπίδρασης μουσικών. Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.








Tα περισσότερα τραγούδια του δίσκου θεωρούνται πια κλασικά.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 06 Ιούλ 2020, 14:02

Ακολουθεί το αδιάφορο Rhythm of the Saints.

Μετά όμως από αυτό ο Paul κυκλοφορεί το μεγαλεπήβολο Songs from the Capeman. Το άλμπουμ είναι μια θαυμάσια μίξη πουερτορικανικού ρυθμού και ροκ ενώ είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιεί στους στίχους του ακατάλληλο περιεχόμενο. Πραγματεύεται την πραγματική ιστορία του Salvador Agron που σε πολύ νεαρή ηλικία δολοφόνησε 2 εφήβους. Στα 16 του ήταν ο πρώτος ανήλικος που καταδικάστηκε σε θάνατο. Κατά τον εγκλεισμό του "μεταμορφώθηκε" σε χριστιανό, έμαθε να διαβάζει και να γράφει και τελικά η ποινή του μετατράπηκε σε ισόβια.

Το άλμπουμ ήταν αποτυχία μα όλα τα τραγούδια είναι εκπληκτικά. Ο Paul τάσσεται υπέρ της θανατικής ποινής.

Ενδεικτικά βάζω κάποια αλλά το άλμπουμ είναι απαραίτητο να ακουστεί ολόκληρο.





Killer wants to go to college
He wants to get his parole
So the department of corrections
Will release him in the fall
Killer wants to go on t.v.

He wants to talk about his book
Make my life into a movie

I got the style, I got the look
This boy used to be on death row
Will his violence return?
Will he call out to his mother

Mama, you can watch me burn
Killer wants to go to college
Another bull-shit degree
Tell the little town new paltz
You ain't got nothin to be scared about with me


Άλεξλαμπ
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 14 Οκτ 2019, 11:10

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άλεξλαμπ » 07 Ιούλ 2020, 14:40

Τρολαρχίδη όλος σου ο πρόλογος ήταν για να καταλήξεις στον ψευδή ισχυρισμό ότι ο Paul Simon είναι υπέρμαχος της θανατικής ποινής. Οι τακτικές σου δεν περνούν απαρατήρητες και δεν θα καταφέρεις να προσελκύσεις κανένα στον σκοταδισμό σου. Επιπλέον, εάν συνεχίσεις θα σε καταγγείλω. Ξέρω ποιος είσαι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Ιούλ 2020, 15:05

Άλεξλαμπ έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 14:40
Τρολαρχίδη όλος σου ο πρόλογος ήταν για να καταλήξεις στον ψευδή ισχυρισμό ότι ο Paul Simon είναι υπέρμαχος της θανατικής ποινής. Οι τακτικές σου δεν περνούν απαρατήρητες και δεν θα καταφέρεις να προσελκύσεις κανένα στον σκοταδισμό σου. Επιπλέον, εάν συνεχίσεις θα σε καταγγείλω. Ξέρω ποιος είσαι.
Αν είσαι η γυναίκα του, τα καλύτερα έχουμε ακούσει για σένα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Ιούλ 2020, 15:07

Μόνο το sound of silence, ξερω απο αυτούς. Όλη την ιστορία δεν την ήξερα ότι, όπως την διάβασα μου αποτυπώθηκε στο μυαλό. Ωραίο νήμα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 07 Ιούλ 2020, 19:08

Μαλάκα αλεξλαμπ θες ψυχίατρο. Δεν σε ξέρω. Είμαι χρόνια στο φόρουμ, ποτέ δεν έχω κάνει αναφορά και ποτέ δεν έχω στείλει μνμ πρώτος σε κανένα. Δεν σε ξέρω. Βρες έναν καλό ψυχίατρο και παρακάλεσε τον άντρα σου να σε γαμάει που και που για να χαλαρώσεις.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9157
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 07 Ιούλ 2020, 19:09

:lol:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14591
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 07 Ιούλ 2020, 19:30

Άλεξλαμπ έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 14:40
Τρολαρχίδη όλος σου ο πρόλογος ήταν για να καταλήξεις στον ψευδή ισχυρισμό ότι ο Paul Simon είναι υπέρμαχος της θανατικής ποινής. Οι τακτικές σου δεν περνούν απαρατήρητες και δεν θα καταφέρεις να προσελκύσεις κανένα στον σκοταδισμό σου. Επιπλέον, εάν συνεχίσεις θα σε καταγγείλω. Ξέρω ποιος είσαι.
παραλίγο να ψηθώ με τον σκοταδισμό του εξαρχίδη.με έσωσε η απέχθεια για τον σάιμον και τον γκαρφάνκελ και αυτό το ποστ.να σαι καλά

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 07 Ιούλ 2020, 19:39

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 19:08
Μαλάκα αλεξλαμπ θες ψυχίατρο. Δεν σε ξέρω. Είμαι χρόνια στο φόρουμ, ποτέ δεν έχω κάνει αναφορά και ποτέ δεν έχω στείλει μνμ πρώτος σε κανένα. Δεν σε ξέρω. Βρες έναν καλό ψυχίατρο και παρακάλεσε τον άντρα σου να σε γαμάει που και που για να χαλαρώσεις.
Μην την προγκάς, μπορεί να σε προσεγγίζει αδέξια ή επιθετικά.

Επί του πολιτικού σκέλους τώρα, ο Παύλος Συμεών δόξασε όσο λίγοι την φυλή που κάνει κουμάντο στις ΗΠΑ (και στο ροκ)
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Paul Simon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 07 Ιούλ 2020, 19:46

Μπίστης έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 19:39
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 19:08
Μαλάκα αλεξλαμπ θες ψυχίατρο. Δεν σε ξέρω. Είμαι χρόνια στο φόρουμ, ποτέ δεν έχω κάνει αναφορά και ποτέ δεν έχω στείλει μνμ πρώτος σε κανένα. Δεν σε ξέρω. Βρες έναν καλό ψυχίατρο και παρακάλεσε τον άντρα σου να σε γαμάει που και που για να χαλαρώσεις.
Μην την προγκάς, μπορεί να σε προσεγγίζει αδέξια ή επιθετικά.

Επί του πολιτικού σκέλους τώρα, ο Παύλος Συμεών δόξασε όσο λίγοι την φυλή που κάνει κουμάντο στις ΗΠΑ (και στο ροκ)
Μαλάκα είναι άρρωστη η γυναίκα. Από τα 10 ποστς της τα 9 αφορούν εμένα ενώ της ξεκαθάρισα ότι προτιμώ να γαμήσω άρρωστη κατσίκα παρά αυτή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών