Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 03 Αύγ 2020, 00:21

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:14

Όλες οι χώρες ανοίξαν από κάποιο σημείο και μετά τις οικονομίες τους, δε το έκανε μόνο η Ελλάδα.Τώρα το κατά πόσο το άνοιγμα των
οικονομιών εξαρτάται αποκλειστικά από τη θνητότητα του ιού, το αφήνω στην άκρη ως τροφή για σκέψη.
Αυτό λέω, ότι όλες οι χώρες ποντάρουν στη χαμηλότερη τώρα θνησιμότητα και ανοίγουν αφού δεν γίνεται να παραλύσει η οικονομία, αλλά η αρχική απόφαση για καραντίνα ήταν σωστή καθώς το αντιπαράδειγμα της Σουηδίας δεν δικαιώθηκε και επιπλέον εκείνη τη στιγμή η ιατρική κοινότητα γνώριζε λιγότερα για τα δεδομένα του ιού.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 03 Αύγ 2020, 00:25

foscilis έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:15
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 23:53
foscilis έγραψε:
02 Αύγ 2020, 23:38


Ποιες είναι μωρέ οι οικονομικές του απωλειες; Σοβαρά τι διαφορά έχει από την υποχρέωση να φοράς μπλουζα ή παπούτσια;
Πρώτα και κύρια, η κατάργηση των μικρών περιστασιακών αγορών. Ένας πελάτης που θέλει να πάρει γάλα από το σούπερ μάρκετ δε θα το κάνει
γιατί θα πρέπει να αγοράσει μάσκα.Οι ουρές και οι αποστάσεις οδηγούν και αυτές στο ίδιο αποτέλεσμα. Τα κυριότερο όμως δεν είναι αυτά, το κυριότερο είναι ότι με το κλίμα τρόμου που έχει καλλιεργηθεί, έχουν μπει τα οικονομικά πράγματα σε μιά φάση στασιμότητας. Ο τουρισμός π.χ βαράει μύγες διότι κανένας τουρίστας δεν είναι τόσο αφελής για να κάνει ταξίδι όταν υπάρχει το ενδεχόμενο επιβολής νέας καραντίνας.Είπαμε σε λίγο καιρό
θα έχουμε νεό γύρο μετανοημένων καραντινιστών που θα λένε "Δε γίνεται να προχωρήσουν τα περιοριστικά μέτρα ρε παιδιά,βλάπτουν την οικονομία,
εγώ σας τα έλεγα" :D
Την ξέρουμε αυτή τη λογική που περιγράφεις. "Αφήστε τον πελάτη να παρκάρει στη ράμπα των αναπήρων γιατί αλλιώς θα βαρεθεί να περπατήσει τρία μέτρα παραπάνω και δε θα ψωνίσει τις μαλακίες μου".

Η απάντηση είναι ότι δεν κάνεις για έμπορος αλλά για εργάτης γης ή σεκιουριτας ή ίσως πουτανα του δρόμου (με τέτοια αντίληψη για το πώς κσλοπιανουμε τον πελατη) και κακώς η κυβέρνηση βάζει το κοινωνικό σύνολο μέσα δέκα για να κουτσοβγαζεις εσύ δύο μπαίνοντας μέσα δυομισυ και καθυστερώντας το αναπόφευκτο. Και μόνο που πιστεύεις εσύ ότι το Χ θα σου φέρει παραπάνω λεφτά σημαίνει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι πρέπει να γίνει -Χ.
Πρώτον, δεν είμαι έμπορος. Δεύτερον, ρώτα όσους ανοίξαν την οικονομία το Μαϊο,γιατί την ανοίξαν. Τρίτον, προσπερνάω πολλά πράγματα που με ενοχλούν και δε δικαιούμαι να θίξω, για να σταθώ στο εξής ένα:Όχι άλλο κήρυγμα.Παρακαλώ.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Αύγ 2020, 00:27

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:25
foscilis έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:15
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 23:53


Πρώτα και κύρια, η κατάργηση των μικρών περιστασιακών αγορών. Ένας πελάτης που θέλει να πάρει γάλα από το σούπερ μάρκετ δε θα το κάνει
γιατί θα πρέπει να αγοράσει μάσκα.Οι ουρές και οι αποστάσεις οδηγούν και αυτές στο ίδιο αποτέλεσμα. Τα κυριότερο όμως δεν είναι αυτά, το κυριότερο είναι ότι με το κλίμα τρόμου που έχει καλλιεργηθεί, έχουν μπει τα οικονομικά πράγματα σε μιά φάση στασιμότητας. Ο τουρισμός π.χ βαράει μύγες διότι κανένας τουρίστας δεν είναι τόσο αφελής για να κάνει ταξίδι όταν υπάρχει το ενδεχόμενο επιβολής νέας καραντίνας.Είπαμε σε λίγο καιρό
θα έχουμε νεό γύρο μετανοημένων καραντινιστών που θα λένε "Δε γίνεται να προχωρήσουν τα περιοριστικά μέτρα ρε παιδιά,βλάπτουν την οικονομία,
εγώ σας τα έλεγα" :D
Την ξέρουμε αυτή τη λογική που περιγράφεις. "Αφήστε τον πελάτη να παρκάρει στη ράμπα των αναπήρων γιατί αλλιώς θα βαρεθεί να περπατήσει τρία μέτρα παραπάνω και δε θα ψωνίσει τις μαλακίες μου".

Η απάντηση είναι ότι δεν κάνεις για έμπορος αλλά για εργάτης γης ή σεκιουριτας ή ίσως πουτανα του δρόμου (με τέτοια αντίληψη για το πώς κσλοπιανουμε τον πελατη) και κακώς η κυβέρνηση βάζει το κοινωνικό σύνολο μέσα δέκα για να κουτσοβγαζεις εσύ δύο μπαίνοντας μέσα δυομισυ και καθυστερώντας το αναπόφευκτο. Και μόνο που πιστεύεις εσύ ότι το Χ θα σου φέρει παραπάνω λεφτά σημαίνει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι πρέπει να γίνει -Χ.
Πρώτον, δεν είμαι έμπορος. Δεύτερον, ρώτα όσους ανοίξαν την οικονομία το Μαϊο,γιατί την ανοίξαν. Τρίτον, προσπερνάω πολλά πράγματα που με ενοχλούν και δε δικαιούμαι να θίξω, για να σταθώ στο εξής ένα:Όχι άλλο κήρυγμα.Παρακαλώ.

Είδα το νικ σου και πάτησα αμέσως να δω τι πόσταρες. Γράφε ρε πιο συχνά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Αύγ 2020, 00:32

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 20:38
Ζαίικο λουμπεναριό, τίποτα να δείτε εδώ, πάμε παρακάτω
Εδώ είναι το ζουμί ρε χαρχάλιαγκα. Με λούμπεν του ΣΥΡΙΖΑ θα δούμε κάνα τραβέλι, κάνα μπαφο, καμια κρασοκατάνυξη, κάνα χασίσι.
Με λούμπεν δικό σας θα έχουμε γιαούρτια με βιολογικό μέλι, ρόλεξ και ισοτονικά :011:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 03 Αύγ 2020, 00:34

Otto Weininger έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:04
kameron έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:02

Το μεγάλο πρόβλημα νομίζω θα το έχουν όλες οι χώρες μετά το φθινόπωρο και μέχρι να βρεθεί αποτελεσματικό εμβόλιο.
Νοέμβρη θα έχουν ξεκινήσει οι εμβολιασμοί.
https://www.theguardian.com/world/ng-in ... -a-vaccine

εδώ λέει σε 12-18 μήνες από σήμερα το εμβόλιο.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 03 Αύγ 2020, 00:35

kameron έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:21
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:14

Όλες οι χώρες ανοίξαν από κάποιο σημείο και μετά τις οικονομίες τους, δε το έκανε μόνο η Ελλάδα.Τώρα το κατά πόσο το άνοιγμα των
οικονομιών εξαρτάται αποκλειστικά από τη θνητότητα του ιού, το αφήνω στην άκρη ως τροφή για σκέψη.
Αυτό λέω, ότι όλες οι χώρες ποντάρουν στη χαμηλότερη τώρα θνησιμότητα και ανοίγουν αφού δεν γίνεται να παραλύσει η οικονομία, αλλά η αρχική απόφαση για καραντίνα ήταν σωστή καθώς το αντιπαράδειγμα της Σουηδίας δεν δικαιώθηκε και επιπλέον εκείνη τη στιγμή η ιατρική κοινότητα γνώριζε λιγότερα για τα δεδομένα του ιού.
Ναι οκ αποδίδεις την αλλαγή πολιτικής πλεύσης των κυβερνήσεων σε υγιειονομικά αίτια. Δε συμφωνώ απόλυτα με αυτή την εκτίμηση για να είμαι
ειλικρινής, ας αφήσουμε το μέλλον να απαντήσει τι ισχύει τελικά.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 03 Αύγ 2020, 00:37

Οι Στέρεο Νόβα ήταν χάλια πάντως.
Οι Καζαντζίδηδες της ελέκτρο.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 03 Αύγ 2020, 00:41

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:35

Ναι οκ αποδίδεις την αλλαγή πολιτικής πλεύσης των κυβερνήσεων σε υγιειονομικά αίτια. Δε συμφωνώ απόλυτα με αυτή την εκτίμηση για να είμαι
ειλικρινής, ας αφήσουμε το μέλλον να απαντήσει τι ισχύει τελικά.
Όχι μόνο σε υγειονομικά, σε συνδυασμό οικονομικών/υγειονομικών.
Γι'αυτό λέω ότι το πρόβλημα θα το έχει όλη η Ευρώπη από φθινόπωρο γιατί οι τοπικές καραντίνες είναι πολύ αμφίβολο αν θα αρκέσουν.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Αύγ 2020, 00:44

mao mao έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:34
Otto Weininger έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:04
kameron έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:02

Το μεγάλο πρόβλημα νομίζω θα το έχουν όλες οι χώρες μετά το φθινόπωρο και μέχρι να βρεθεί αποτελεσματικό εμβόλιο.
Νοέμβρη θα έχουν ξεκινήσει οι εμβολιασμοί.
https://www.theguardian.com/world/ng-in ... -a-vaccine

εδώ λέει σε 12-18 μήνες από σήμερα το εμβόλιο.
Δεν παίζει.
Το αργότερο Δεκεμβρη. Πιο πέρα δεν πάει.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 03 Αύγ 2020, 01:00

Χαοτικός έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:27
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:25
foscilis έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:15


Την ξέρουμε αυτή τη λογική που περιγράφεις. "Αφήστε τον πελάτη να παρκάρει στη ράμπα των αναπήρων γιατί αλλιώς θα βαρεθεί να περπατήσει τρία μέτρα παραπάνω και δε θα ψωνίσει τις μαλακίες μου".

Η απάντηση είναι ότι δεν κάνεις για έμπορος αλλά για εργάτης γης ή σεκιουριτας ή ίσως πουτανα του δρόμου (με τέτοια αντίληψη για το πώς κσλοπιανουμε τον πελατη) και κακώς η κυβέρνηση βάζει το κοινωνικό σύνολο μέσα δέκα για να κουτσοβγαζεις εσύ δύο μπαίνοντας μέσα δυομισυ και καθυστερώντας το αναπόφευκτο. Και μόνο που πιστεύεις εσύ ότι το Χ θα σου φέρει παραπάνω λεφτά σημαίνει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι πρέπει να γίνει -Χ.
Πρώτον, δεν είμαι έμπορος. Δεύτερον, ρώτα όσους ανοίξαν την οικονομία το Μαϊο,γιατί την ανοίξαν. Τρίτον, προσπερνάω πολλά πράγματα που με ενοχλούν και δε δικαιούμαι να θίξω, για να σταθώ στο εξής ένα:Όχι άλλο κήρυγμα.Παρακαλώ.

Είδα το νικ σου και πάτησα αμέσως να δω τι πόσταρες. Γράφε ρε πιο συχνά.
Ευχαριστώ. Δε ποστάρω πολύ σπάνια, δεν είμαι και πολύ συχνός σχολιαστής από την άλλη βέβαια. Προτιμώ, να κλείνω τον υπολογιστή μου
όταν μπορώ, χτες ήμουν όλη μέρα στη παραλία π.χ.Κατά τα άλλα όσο είμαι online προτιμώ να συζητώ με τους φορουμίτες παρά να χαζεύω ανόητα βίντεο στο Youtube ή κλισέ(και εγωκεντρικές ενίοτε) φωτογραφίες στα social media. Για να είμαι ακριβής, ακόμα ακόμα και οι φορουμικές συζητήσεις που μου τραβούν το ενδιαφέρον είναι όσες έχουν να μου προσφέρουν κάτι το διαφορετικό.Ως προς το θέμα τους αλλά και την επιχειρηματολογία ή την ανεκδοτολογία των σχολιαστών.Διαβάζω πολλές συζητήσεις, χωρίς να συμμετέχω σε αυτές.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Αύγ 2020, 01:08

Δεν καταλαβαίνω την ανάγκη να ταυτίζεται κανεις με τον καλλιτέχνη σε τέτοιο επίπεδο. Δηλαδή τι να πουνε κ οι βλακμεταλαδες που ακούν burzum (ψυχανωμαλος νεοναζί δολοφονος) :102:

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3421
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 03 Αύγ 2020, 01:28

foscilis έγραψε:
02 Αύγ 2020, 23:52
Ελπίζω απλα κάποια στιγμή να είναι ποινικό αδίκημα και να τιμωρείται με έξι μέρες υποχρεωτικό εγκλεισμό με ασθενείς COVID19.
Κι εγώ ελπίζω η τρομολάγνεια να γίνει ποινικό αδίκημα που να τιμωρείται με εκτέλεση μετα συνοπτικών διαδικασιών.

Αλλά επειδή έχουμε δημιουργήσει μια κοινωνία οπού το να είσαι χέστης φαντάζει σαν ύψιστη αρετή, πιό πολλές πιθανότητες έχει να παίξει το δικό σου σενάριο. Κανονικά θα έπρεπε να σε ανησυχεί αυτό.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Αύγ 2020, 01:29

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Αύγ 2020, 01:08
Δεν καταλαβαίνω την ανάγκη να ταυτίζεται κανεις με τον καλλιτέχνη σε τέτοιο επίπεδο. Δηλαδή τι να πουνε κ οι βλακμεταλαδες που ακούν burzum (ψυχανωμαλος νεοναζί δολοφονος) :102:
Ήταν αυτοάμυνα.

Πάντως επειδή κακώς μεν αλλά όντως υπάρχει αυτή η ταύτιση, ο καλλιτέχνης που επιλέγει σε θέμα δημόσιας υγείας ξεκαθαρα υπεράνω του μορφωτικού του επιπέδου να αρχίσει τις ραχηλμακριές αντί να κρατήσει την τσιμπουκοτρυπα του κλειστή ορθώς ακουει το χεσιδι του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 03 Αύγ 2020, 01:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Αύγ 2020, 01:33

Imperium έγραψε:
03 Αύγ 2020, 01:28
foscilis έγραψε:
02 Αύγ 2020, 23:52
Ελπίζω απλα κάποια στιγμή να είναι ποινικό αδίκημα και να τιμωρείται με έξι μέρες υποχρεωτικό εγκλεισμό με ασθενείς COVID19.
Κι εγώ ελπίζω η τρομολάγνεια να γίνει ποινικό αδίκημα που να τιμωρείται με εκτέλεση μετα συνοπτικών διαδικασιών.

Αλλά επειδή έχουμε δημιουργήσει μια κοινωνία οπού το να είσαι χέστης φαντάζει σαν ύψιστη αρετή, πιό πολλές πιθανότητες έχει να παίξει το δικό σου σενάριο. Κανονικά θα έπρεπε να σε ανησυχεί αυτό.
Στ'αληθεια δεν καταλαβαίνω ποιο το προβλημα αν όλοι όσοι λένε ότι δεν τρέχει τίποτα με την ελεύθερη διάδοση του ιού υποχρεώνονταν να εκτεθούν σε αυτόν έξι μέρες.

Όσοι -οπως εσυ- πιστεύουν ότι πρέπει να κολλήσουμε όσο το δυνατόν συντομότερο θα έπρεπε να χαίρονται στην προοπτική.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 03 Αύγ 2020, 01:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Και ο Μιχάλης Δέλτα των Στέρεο Νόβα...... συνωμοσιολογος... οχι ρε γμτ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Αύγ 2020, 01:39

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:25
foscilis έγραψε:
03 Αύγ 2020, 00:15
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 23:53


Πρώτα και κύρια, η κατάργηση των μικρών περιστασιακών αγορών. Ένας πελάτης που θέλει να πάρει γάλα από το σούπερ μάρκετ δε θα το κάνει
γιατί θα πρέπει να αγοράσει μάσκα.Οι ουρές και οι αποστάσεις οδηγούν και αυτές στο ίδιο αποτέλεσμα. Τα κυριότερο όμως δεν είναι αυτά, το κυριότερο είναι ότι με το κλίμα τρόμου που έχει καλλιεργηθεί, έχουν μπει τα οικονομικά πράγματα σε μιά φάση στασιμότητας. Ο τουρισμός π.χ βαράει μύγες διότι κανένας τουρίστας δεν είναι τόσο αφελής για να κάνει ταξίδι όταν υπάρχει το ενδεχόμενο επιβολής νέας καραντίνας.Είπαμε σε λίγο καιρό
θα έχουμε νεό γύρο μετανοημένων καραντινιστών που θα λένε "Δε γίνεται να προχωρήσουν τα περιοριστικά μέτρα ρε παιδιά,βλάπτουν την οικονομία,
εγώ σας τα έλεγα" :D
Την ξέρουμε αυτή τη λογική που περιγράφεις. "Αφήστε τον πελάτη να παρκάρει στη ράμπα των αναπήρων γιατί αλλιώς θα βαρεθεί να περπατήσει τρία μέτρα παραπάνω και δε θα ψωνίσει τις μαλακίες μου".

Η απάντηση είναι ότι δεν κάνεις για έμπορος αλλά για εργάτης γης ή σεκιουριτας ή ίσως πουτανα του δρόμου (με τέτοια αντίληψη για το πώς κσλοπιανουμε τον πελατη) και κακώς η κυβέρνηση βάζει το κοινωνικό σύνολο μέσα δέκα για να κουτσοβγαζεις εσύ δύο μπαίνοντας μέσα δυομισυ και καθυστερώντας το αναπόφευκτο. Και μόνο που πιστεύεις εσύ ότι το Χ θα σου φέρει παραπάνω λεφτά σημαίνει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι πρέπει να γίνει -Χ.
Πρώτον, δεν είμαι έμπορος.
Το ξέρω, αυτό λέω.

Αλλιώς δε θα μου έλεγες ότι το αν θα πάρω γάλα εξαρτάται από το αν θα πρέπει να φορέσω δύο λεπτά μάσκα. (ή αν μπορώ να παρκάρω παράνομα ή αν μπορώ να καπνίσω ή να πιάσω τον κωλο της ταμίας ή πόσες άλλες μαλακίες έχουμε ακούσει αυτό τα χρονια)

Η μόνη διαφορά που έχεις από τους εμπόρους που πίεσαν την κυβέρνηση ότι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο και ο υπάλληλος είναι σκουπίδι με αποτελεσμα την απαραδεκτα ηλίθια πολιτική για τα ατομικά μέσα προστασίας μέχρι πριν μια εβδομαδα, η οποια πολιτική ήδη εκπυρσοκροτει στη μούρη τους γιατί οι πιο πολλοί πελατες ξαναγυρίζουν σε λογική καραντίνας είναι ότι αυτοί ενώ επίσης δεν κάνουν για έμποροι δανειστηκαν και πήραν κόσμο στο λαιμό τους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών