Το επίσημο τραγούδι του 1821

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Το επίσημο τραγούδι του 1821

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 22 Οκτ 2020, 18:47

Μπα, κι ο Τραγκαϊσκάκης είναι πολύ βλαχοκαμπόικο και κάνει μπαμ ότι είναι νεοελληνιόλικα επιτηδευμένα ψευδο"λαϊκό". Πραγματικά αν είναι να βάλεις αυτό, χίλιες φορές προτιμότερο να βάλεις το "λάμπουν τα χιόνια στα βουνά...κι οι Κολοκοτρωναίοι" που είναι και γνήσιο folk tune. Αν και εγώ προσωπικά θα προτιμούσα κάτι σε Σκαλκώτα/Χατζιδάκι/Παπαθανασίου, να δείξουμε ότι έχουμε και μπολιτιζμό σ' αυτά τα 200 χρόνια. Ας πούμε, τον "Τσάμικο" του Γκάτσου, ξέρω 'γω, ή κάτι μελοποιημένο από Σεφέρη/Ελύτη.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Το επίσημο τραγούδι του 1821

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 22 Οκτ 2020, 18:50

Jolly Roger έγραψε:
22 Οκτ 2020, 18:47
Μπα, κι ο Τραγκαϊσκάκης είναι πολύ βλαχοκαμπόικο και κάνει μπαμ ότι είναι νεοελληνιόλικα επιτηδευμένα ψευδο"λαϊκό". Πραγματικά αν είναι να βάλεις αυτό, χίλιες φορές προτιμότερο να βάλεις το "λάμπουν τα χιόνια στα βουνά...κι οι Κολοκοτρωναίοι" που είναι και γνήσιο folk tune. Αν και εγώ προσωπικά θα προτιμούσα κάτι σε Σκαλκώτα/Χατζιδάκι/Παπαθανασίου, να δείξουμε ότι έχουμε και μπολιτιζμό σ' αυτά τα 200 χρόνια. Ας πούμε, τον "Τσάμικο" του Γκάτσου, ξέρω 'γω, ή κάτι μελοποιημένο από Σεφέρη/Ελύτη.
Ε ναι. Αυτονόητα πράγματα.
Ή εντελώς καινούργιο του Παπαθανασιού, ειδικά για τη περίσταση.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Το επίσημο τραγούδι του 1821

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Οκτ 2020, 19:23

Jolly Roger έγραψε:
22 Οκτ 2020, 18:47
Μπα, κι ο Τραγκαϊσκάκης είναι πολύ βλαχοκαμπόικο και κάνει μπαμ ότι είναι νεοελληνιόλικα επιτηδευμένα ψευδο"λαϊκό". Πραγματικά αν είναι να βάλεις αυτό, χίλιες φορές προτιμότερο να βάλεις το "λάμπουν τα χιόνια στα βουνά...κι οι Κολοκοτρωναίοι" που είναι και γνήσιο folk tune. Αν και εγώ προσωπικά θα προτιμούσα κάτι σε Σκαλκώτα/Χατζιδάκι/Παπαθανασίου, να δείξουμε ότι έχουμε και μπολιτιζμό σ' αυτά τα 200 χρόνια. Ας πούμε, τον "Τσάμικο" του Γκάτσου, ξέρω 'γω, ή κάτι μελοποιημένο από Σεφέρη/Ελύτη.
Ε γι' αυτό έγραψα "αλλά δεν"...
Ο "Τσάμικος" των Χατζηδάκι-Γκάτσου, ή κάτι από Ελύτη, Ρίτσο, Σεφέρη, Παπαθανσίου κ.λπ, είναι ιδανικές επιλογές, αλλά και πάλι δεν...
Όταν ένα κράτος "δονείται" σε ρυθμούς Γιουροβίζιον, δεν...

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Το επίσημο τραγούδι του 1821

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 22 Οκτ 2020, 19:34

Τι πίπες είναι αυτές πάλι; :e040:

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Το επίσημο τραγούδι του 1821

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 22 Οκτ 2020, 19:35

Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις. Όλα τα άλλα είναι αλοιφές.
+1821
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 926
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Το επίσημο τραγούδι του 1821

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 22 Οκτ 2020, 19:39

Ο Άλκης ο μικρός γιατί ενώ τρέχει μένει στο ίδιο μέρος; Ο Ανδρόνικος γιατί είναι πάνω από την Ααρών στην αλφαβητική σειρά; Το social distancing τηρήθηκε; Ποιος πλήρωσε για όλο αυτό; Πολλά ερωτήματα...
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Το επίσημο τραγούδι του 1821

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 28 Οκτ 2020, 11:15

Μάνος Βουλαρίνος
Αυτό έπρεπε να είναι το βίντεο της επιτροπής «Ελλάδα 2021»

https://www.athensvoice.gr/politics/688 ... llada-2021

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών