Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 18 Ιαν 2021, 19:08

Papa John έγραψε:
18 Ιαν 2021, 18:49
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
18 Ιαν 2021, 18:44

Οχι. Ποτε δεν ημουν μεγαλος φαν των ramones. Ακουγα που και που αλλα μεχρι εκει.
Ήταν πολύ ιδιαίτεροι όμως και 100% ορίτζιναλ.

Ο Paul Mc Cartney,όταν ήθελε να μείνει ινκόγκνιτο σε κάποιο ξενοδοχείο (συνήθως μεταμφιεσμένος σε Άραβα),υπέγραφε ως Paul Ramone.Την είδηση αυτή διάβασε ο Joey σε κάποιο έντυπο της εποχής και, αυτόματα,βρέθηκε το όνομα της νέας μπάντας.
:P

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14742
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 18 Ιαν 2021, 19:36

Δεν ήξερα πως ζούσε ;

Ποιός ήταν ο τελευταίος του δίσκος ; :smt017
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20977
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 18 Ιαν 2021, 22:11

Papa John έγραψε:
18 Ιαν 2021, 18:02
Spot on,φίλε georgebi :smt023

Τέσσερις (4) είναι για μένα οι αγαπημένοι μου μουσικοί παραγωγοί

-Phil Spector
-Brian Wilson
-George Martin
και,φυσικά
-Lee "Scratch" Perry

Ο τελευταίος μάλιστα,ίσως να είναι ο ευφυέστερος όλων,κρίνοντας από τον less than basic εξοπλισμό που διέθετε στην καλύβα του.στη Τζαμάικα !

Μιλάμε για avant garde reggae,δεν το λες και μικρό επίτευγμα
Η αγάπη σου και κυρίως η γνώση σου στη μουσική
είναι κάτι μου το έχω παρατηρήσει (ανεξάρτητα που δεν συμμετέχω στα νήματα )
και το σέβομαι. :smt023

Συνέχισε να γράφεις για μουσική και να δίνεις ερεθίσματα ...

Σε άλλα θέματα βέβαια - ενίοτε - μας χωρίζει χάος....νομίζω μάλιστα πως στο παρελθόν για κάτι είχαμε ψυχρανθεί - αλλά φυσικά αυτό δεν είναι του παρόντος.....

Ο Lee "Scratch" Perry που αναφέρεις (το κομμάτι που έβαλες δεν μου έκανε κλικ...) μου είναι άγνωστος σαν όνομα....αλλά και γενικά η reggae ποτέ δεν ήταν my cup of tea...
Θα τον ψάξω παρ όλα αυτά... καθώς για να τον βάζεις δίπλα στους τρεις τιτάνες... δεν μπορεί... κάτι θα μου διαφεύγει....

Μια,λοιπόν, που ανέφερες τον George Martin.... ας βάλουμε και μια ιστορία για ένα από τα δικά μου top 10 τραγουδια που πιθανότατα την ξέρεις....αλλά έτσι...... για να μαθαίνουν οι νεότεροι


How the Horror Classic ‘Psycho’ Inspired ‘Eleanor Rigby’

https://www.cheatsheet.com/entertainmen ... igby.html/
https://www.beatlesbible.com/1966/04/28 ... nor-rigby/


The violin is an instrument known for creating a warm, lush sound. It’s not an instrument associated with horror movies.

Despite this, Bernard Herrmann went against the grain when he wrote the score for Alfred Hitchcock’s Psycho. He made the violin sound violent and terrifying. Most famously, the strings from Psycho sound piercing in the shower scene from Psycho. They almost sound less like instrumentation and more like shrieking.



The story behind those ‘Eleanor Rigby’ strings


Paul initially dismissed classical music as a genre. However, he felt “Eleanor Rigby” needed some atypical strings. George Martin, the Beatles’ producer, recalled “He [Paul] came to me with ‘Eleanor Rigby,’ which cried out for strings.” Martin said the strings shouldn’t be “the smooth, legato stuff of ‘Yesterday,’ but something very biting…[and] very edgy.” Paul introduced him to the score for Psycho in order to give Martin an idea of what he wanted for the track.

Martin took inspiration from the Psycho score. He also claimed he was inspired by Herrmann’s score for François Truffaut’s film adaptation of Farenheit 451. He noticed how both scores combined strings with electronic instruments. Martin wanted to make sure the strings from “Eleanor Rigby” had a “tight rhythm” even though strings aren’t generally known for tight rhythms.

Studio engineer Geoff Emerick put the microphone very close to the session musicians who performed on the track. The session musicians were quite irritated by this choice.



''On Eleanor Rigby we miked very, very close to the strings, almost touching them. No one had really done that before; the musicians were in horror.΄΄

They initially refused to play with the microphone stationed so close to them. However, they capitulated at Martin’s instruction.

The choice to place the microphone so close to these musicians gave “Eleanor Rigby”’s string a “biting sound,” in Emerick’s words. The song’s sound helped to covey the desperate loneliness of its lyrics. The resulting instrumentation was a bit Psycho, very Martin, and very Beatles.

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Ιαν 2021, 22:44

georgebi έγραψε:
18 Ιαν 2021, 22:11
.........................................
Excellent post :smt038

Κάτι γνώριζα βέβαια :003:

Δεν είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα που ξέρω από ιστορία της ποπ μουσικής.
Μερικά ονόματα που μου έρχονται στο μυαλο :
Tarkovsky
νύχτα
sharp
Πάρταλος

και πολλοί άλλοι.
Έχουμε εξαιρετικό μουσικό team :8)

Δεν θυμάμαι βέβαια να έχουμε ψυχρανθεί εμείς οι δύο.Αν έγινε,θα οφείλεται σε μένα,γιατί ώρες ώρες γίνομαι ο απόλυτος μαλάκας :102:


Τώρα,για τον Lee "Scratch" Perry,τα λόγια περιττεύουν.
Δεν θα πω παραπάνω,απλά ότι μιλάμε για μία ακόμη μουσική ιδιοφυϊα,που κατά τη γνώμη μου στέκει ένα σκαλί πιο πάνω από τους υπόλοιπους,για έναν απλό λόγο : ο άνθρωπος κυριολεκτικά ηχογραφούσε σε καλύβα,με έναν do it yourself εξοπλισμό,χρησιμοποιώντας μόνο την αστείρευτη μουσική του έμπνευση και φαντασία.
Θα σου πω επίσης ότι χωρίς αυτόν,οι Wailers δεν θα ήταν αυτοί που έγιναν στην πορεία.
Ο μόνος άνθρωπος για τον οποίο ο Marley έτρεφε αγνό και ατόφιο θαυμασμό.Μέντοράς του,κατά κάποιον τρόπο.

Απλά,γκουγκλάρισέ τον και βυθίσου στη μουσική του (μαύρη) μαγεία :003:
Μόνο που θέλει δουλειά πολλή για να τον νιώσεις και να τον κατανοήσεις.Η reggae έτσι κι αλλιώς,είναι "δύσκολη" περίπτωση.Εγώ δηλώνω λάτρης.

Αλλά,δεν μπορεί να μην έχεις ακούσει ποτέ αυτό το διαμάντι !



(έχουμε κάψει με τον Junior Murvin κάτι τεράστια spliffs,στο πρώτο Reggae Festival,στην Ασπροβάλτα της Χαλικιδικής,που ήταν (μαζί με τον Max Romeo),οι headliners - όχι εγώ κι αυτός,αλλά εγώ,αυτός και άλλα 150 άτομα περίπου :003: - επίσης,στο ίδιο event,έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση (ή μία από τις πρώτες τους τέλος πάντων)οι δικοί μας οι Locomondo,οι οποίοι τότε μας ενθουσίασαν,αλλά στην πορεία αποδείχτηκαν οι απόλυτοι μαλάκες.

Αυτό το κομμάτι άκουσαν οι Clash και έκτοτε δημιουργήθηκε ο άρρηκτος σύνδεσμος μεταξύ punks και rude boys.Τόσο πολύ τους άρεσε,που το έκαναν διασκευή



..........................................................................................

Τέλος,έχω δηλώσει άπειρες φορές,εδώ στο φόρουμ,στη σύζυγο,στα παιδιά,στους φίλους και γνωστούς,ότι το κομμάτι που θέλω να παιχτεί στην κηδεία μου,είναι αυτό το αριστούργημα του Lee "Scratch" Perry (τραγουδάει ο ίδιος)



Είναι το καλλίτερο και πιο αγαπημένο μου κομμάτι,ever.Δύσκολο να το καταλάβεις τώρα,αλλά αν εντρυφήσεις,θα καταλάβεις το γιατί.Απλά,ακολούθα την κλιμάκωση της κιθάρας,της μελωδίας,του ρυθμού,μία τελειότητα !

*και δες τι γράφει ακριβώς κάτω από το βίντεο,Lee "Scratch" Perry,CREATOR OF REGGAE :g030: Exactly :wave:

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20977
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 18 Ιαν 2021, 23:21

Papa John έγραψε:
18 Ιαν 2021, 22:44
...................
:wave:
Εν συντομία.....

Ευχαριστώ για την κατάθεση.....

Το police and thieves φυσικά και το ξέρω ..........σαν τραγούδι των Clash.... :oops:

....αλλά και η αυθεντική εκτέλεση, που τώρα άκουσα, έχει μια γλύκα...


:wave:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8749
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 18 Ιαν 2021, 23:22

Papa John έγραψε:
18 Ιαν 2021, 22:44
Δεν είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα που ξέρω από ιστορία της ποπ μουσικής.
Μερικά ονόματα που μου έρχονται στο μυαλο :
Tarkovsky
νύχτα
sharp
Πάρταλος

και πολλοί άλλοι.
Έχουμε εξαιρετικό μουσικό team :8)
δεν το ήξερα ότι ξέρω ιστορία της μουσικής, μπράβομου :003:
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 18 Ιαν 2021, 23:37

Καπου εδω να προσθεσουμε και τον steve albini?

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Ιαν 2021, 23:50

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
18 Ιαν 2021, 23:37
Καπου εδω να προσθεσουμε και τον steve albini?
Τον είχα σκεφτεί,αλλά δεν...
Και οι τέσσερις που ανέφερα πριν,υπήρξαν πρωτοπόροι,ο Steve Albini δεν θα έλεγα ότι στέκει στο ίδιο επίπεδο.
Χωρίς αυτό βέβαια αυτό να μειώνει στο ελάχιστο τη συνεισφορά του στη μουσική μετά τα 90ς

Άποψή μου πάντα.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 18 Ιαν 2021, 23:54

Papa John έγραψε:
18 Ιαν 2021, 23:50
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
18 Ιαν 2021, 23:37
Καπου εδω να προσθεσουμε και τον steve albini?
Τον είχα σκεφτεί,αλλά δεν...
Και οι τέσσερις που ανέφερα πριν,υπήρξαν πρωτοπόροι,ο Steve Albini δεν θα έλεγα ότι στέκει στο ίδιο επίπεδο.
Χωρίς αυτό βέβαια αυτό να μειώνει στο ελάχιστο τη συνεισφορά του στη μουσική μετά τα 90ς

Άποψή μου πάντα.
καλα δε μπορεις να συγκρινεις τον george martin με τον αλμπινι αλλα εχει συνεισφερει και ο αλμπινι πολυ. Οπως και ο Quincy Jones πχ.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 19 Ιαν 2021, 00:00

Αμάν ! Τι είπες τώρα ! Quincy Jones !

Κάν' τους πέντε τους γίγαντες !

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11442
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 19 Ιαν 2021, 00:04

Papa John έγραψε:
17 Ιαν 2021, 20:57
Από τις πλέον εμβληματικές (και Ιλλουμινατικές) φυσιογνωμίες
:smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 19 Ιαν 2021, 00:16

Papa John έγραψε:
18 Ιαν 2021, 18:02
Spot on,φίλε georgebi :smt023

Τέσσερις (4) είναι για μένα οι αγαπημένοι μου μουσικοί παραγωγοί

-Phil Spector
-Brian Wilson
-George Martin
και,φυσικά
-Lee "Scratch" Perry
και Joe Meek



και για να επιστρέψουμε στο θέμα που έθεσε ο συνταξιούχος νουδούλος δημοδιδάσκαλος, με Phil και ηχότοιχο:









και


Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 19 Ιαν 2021, 00:32

αν πιάσουμε παραγωγούς, δε γίνεται να μη γίνει αναφορά σε Butch Vig, Rick Rubin (πριν αρχίσει να κωλοβαράει και μεταβληθεί σε glorified ηχολήπτη), Brian Eno, Sam Phillips, Quincy Jones (που εκτός από τις δισκάρες Thriller και Bad, εκτός από το Soul Bossa Nova, μας έδωσε και αυτό), Giorgio Moroder, Mike Chapman, Jim Steinman και (κυρίως) Nile Rodgers.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 19 Ιαν 2021, 00:57

Jolly Roger έγραψε:
19 Ιαν 2021, 00:16
και Joe Meek
:smt023 Υπαχει και ενα ωραιο ταινιακι για τον meek.
Jolly Roger έγραψε:
19 Ιαν 2021, 00:32
αν πιάσουμε παραγωγούς, δε γίνεται να μη γίνει αναφορά σε Butch Vig, Rick Rubin (πριν αρχίσει να κωλοβαράει και μεταβληθεί σε glorified ηχολήπτη), Brian Eno, Sam Phillips, Quincy Jones (που εκτός από τις δισκάρες Thriller και Bad, εκτός από το Soul Bossa Nova, μας έδωσε και αυτό), Giorgio Moroder, Mike Chapman, Jim Steinman και (κυρίως) Nile Rodgers.
Οντως. Ολοι πολυ καλοι.


BTW, αν σας ενδιαφερει υπαρχει ενα ωραιο βιβλιο με διαφορες ιστοριες του Phill Brown. Πολυ ευκολοδιαβαστο. Απλες ιστοριουλες αλλα ωραιες ιστοριες :)

http://www.phillbrown.net/phill-brown-a ... ll-rolling

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Phil Spector - December 26, 1939 – January 16, 2021

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 19 Ιαν 2021, 06:58

Jolly Roger έγραψε:
19 Ιαν 2021, 00:16
Papa John έγραψε:
18 Ιαν 2021, 18:02
Spot on,φίλε georgebi :smt023

Τέσσερις (4) είναι για μένα οι αγαπημένοι μου μουσικοί παραγωγοί

-Phil Spector
-Brian Wilson
-George Martin
και,φυσικά
-Lee "Scratch" Perry
και Joe Meek

:smt023

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών