Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 07 Αύγ 2023, 17:28

georgebi έγραψε:
07 Αύγ 2023, 16:33
Εικόνα
Εικόνα
https://mikropragmata.lifo.gr/wtf/monik ... o-allakse/

Η Μόνικα σε συνέντευξη της μοιράστηκε μια δυσάρεστη εμπειρία που είχε σε ένα ταξί, όταν έπαιξε στο ραδιόφωνο ένα δικό της τραγούδι:

«Μόλις είχε κυκλοφορήσει το Exit, ο δεύτερος δίσκος και ήμουν στην εποχή που κόντευα να ψωνιστώ. Μπαίνω στο ταξί στο κέντρο της Αθήνας και το ραδιόφωνο παίζει το Yes, I do.



Ανοίγω το παράθυρο να με χτυπήσει ο αέρας, είμαι πολύ χαρούμενη και ο οδηγός του ταξί λέει “έλεος” και αλλάζει τον σταθμό»

:smt038:smt038:smt038
Εικόνα

Ενίοτε,το πισωγύρισμα στην τέχνη και ιδιαίτερα στην μουσική,προμηνύει κακώς κείμενα και αντίστοιχα φρικτούς διθυράμβους .Εδώ μπορούμε να πούμε πως προμηνύει κάτι ευχάριστο ως νέο και αντιδρά στην φουτουριστική εποχή μας που θέλει τα κανόνια και τα οπλοπολυβόλα ως πρωτομάστορες μιας νέας εποχής.
Μπορώ να πώ ότι με εξέπλησε ευχάριστα το μεσαιωνικό(κι ακόμη παραπέρα) λυρικό πισωγύρισμα
που σε σχέση με την ''ατάλαντη'' καλλιτέχνιδα σου φέρνει στο νού τις καλές εποχές του γνήσιου ελληνικού κινηματογράφου και τις περσόνες του.
Δε μπορώ να καταλάβω ,προς τι η ντροπή της καλλιτέχνιδας για τους ανθρώπους που δεν έχουν άκουσμα?Κι αν είναι σωστή η ντροπή τότε μπορώ να υποθέσω πως χρειαζόμαστε μερικούς τόνους (και Tones) για την μουσική ακρόαση και αλίευση μαργαριταριών.


:+1:
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 07 Αύγ 2023, 17:31

Sid Vicious έγραψε:
07 Αύγ 2023, 17:17
Μια χαρα τραγουδια ειχε βγαλει η Μονικα, yes i do, bloody something κ.α., όμορφα. Την πολιτιστικη αναμορφωση του Beria θα αναλαβει η kulturkommandogruppen
Πάρε όλους τους δίσκους των Exploited και των Stiff Little Fingers και δωσ'τους σε φιλανθρωπία
Και πες 'δεν μου αξίζουν'
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Αύγ 2023, 17:34

Beria έγραψε:
07 Αύγ 2023, 17:31
Sid Vicious έγραψε:
07 Αύγ 2023, 17:17
Μια χαρα τραγουδια ειχε βγαλει η Μονικα, yes i do, bloody something κ.α., όμορφα. Την πολιτιστικη αναμορφωση του Beria θα αναλαβει η kulturkommandogruppen
Πάρε όλους τους δίσκους των Exploited και των Stiff Little Fingers και δωσ'τους σε φιλανθρωπία
Και πες 'δεν μου αξίζουν'


Χα! Μετα το λαιβ των Exploited τιποτα δεν εχει σημασια, τι ζησαμε
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sid Vicious την 07 Αύγ 2023, 17:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 07 Αύγ 2023, 17:39

Λυπούμαι ,μα είμαι ΥΠΕΡ της μουσικής,και όχι της Αριστερής μουσικής ή της Δεξιάς μουσικής (φιλελεύθερης) ή ό,τι άλλο έχει προκύψει εν τω μεταξύ.Και δυστυχώς ή ευτυχώς πριν ψάξω (που δεν θα το κάνω) τα φρονήματα του κάθε καλλιτέχνη ,θα έχω στο νού μου τους Πατέρες της(μουσικής) και τα όσα πρέσβευαν.Αλλά και επίσης δεν μπορώ να μπώ στην καλλιτεχνική ψυχοσύνθεση του κάθε ανθρώπου για να τον πείσω το τί ακριβώς πρέπει να ακούεί και το τι θα του αρέσει.Εξ άλλου σε όλα τα προαναφερθέντα τυγχάνουν να παίρνουν χώρα και οι κοινωνικές παλινδρομήσεις καθώς και οι Πολιτικές διαταραχές του εκάστοτε Πολιτισμού.Οπότε και δε μπαίνω στο τρυπάκι (Δεξιάς δεσποσύνης ή όχι)
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών