Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20767
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 28 Μαρ 2021, 19:24

Όλοι μιλάνε για το πατριωτικό τραγούδι της Μόνικα
Η τραγουδοποιός εξέπληξε τους ακροατές με το κομμάτι που ανέβασε ανήμερα της 25ης Μαρτίου και οι αντιδράσεις είναι ανάμικτες

https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/yper- ... is-monika/


ELLAS 21

Παιδιά Παιδιά Παιδιά του ουρανού και της δόξας
Παιδιά του ουρανού και της δόξας
Παιδιά με αγγέλων φτερά
Μέσα στης μάχης την κρίσιμη ώρα
Στιγμή ιερή των ηρώων η ματιά Που κρύβει τις πράξεις παράλογης όψης Και αρχίζει να γράφει αιώνια πια
Με ένα τραγούδι πώς να σε τιμήσω Με μία γιορτή δεν είναι αρκετό
Την ίδια σημαία εγώ ανεμίζω Και ευγνώμων ελεύθερος ζω
Και τώρα και πάντα και τώρα και πάντα Και τώρα και πάντα και τώρα και πάντα Ελλάς, απ’ του ματιού σου την άκρη Ελλάς, ‘συ μου χάρισες δάκρυ
Πελάγη μες τα κύματα Φαντάζουνε τα όνειρά τους
Μα τόλμησαν και έδωσαν Ζωή στη λευτεριά
Ελλάδα, Ελλάδα Και τώρα και πάντα
Ελλάδα, Ελλάδα Και τώρα και πάντα!



Την 25 Μαρτίου η Μόνικα έγραψε: «Σήμερα ξύπνησα νωρίς το πρωί για να δω τη παρέλαση μαζί με τη κορούλα μου. Πληθώρα συναισθημάτων ξεδιπλώνονται μέσα μου. Συγκινούμαι. Υπερηφάνεια, ηρωισμός, αυτοθυσία που ρέει στο αίμα των Ελλήνων. Γλυκιά μου Ελλάδα, να ξέρεις πως όχι μόνο σήμερα αλλά και κάθε μέρα νιώθουμε βαθιά ευγνωμοσύνη για τη κάθε μάχη που τα παιδιά σου δίνουν και κερδίζουν… Είσαι μια ευλογημένη χώρα κι εμείς όλοι τυχεροί που βρεθήκαμε στην αγκαλιά σου.

“Με ένα τραγούδι πως να σε τιμήσω, με μία γιορτή δεν είναι αρκετό Την ίδια σημαία εγώ ανεμίζω, κι ευγνώμων ελεύθερος ζω!” Αυτός είναι ο μόνος τρόπος με τον οποίο μπορώ αληθινά να εκφραστώ… με ένα τραγούδι για την Ελλάδα μου

Χρόνια Πολλά! Μόνικα»

σχόλια στο Youtube

Κάποια αρνητικά
-Εάν το άκουγαν οι Τούρκοι αυτό, θα είχαν φύγει από τα 200 χρόνια, μόνοι τους!!

-Αν το ακούσεις δεύτερη φορά, δεν χρειάζεται να κάνεις το εμβόλιο.

-πως μπορω να ξε-ακουσω κατι

-Μόλις έμαθε κι ο Κολοκοτρώνης μέσα απ’τόν τάφο τι σημαίνει “cringe”.

-Όποιος καταφέρει να το ακούσει όλο είναι ένας Ήρωας του 2021.

-Μου θυμίζει Εθνικό Στάρ στην εκπομπή του Καμπούρη να τραγουδάει Βέμπο και η Κρανιδέλη να του πετάει χαρτοπετσέτες

-Έχω να ακούσω τόσο εμπνευσμένο κομμάτι από την εποχή του “Είμαι ένα τσιπάκι τόσο δα” των παπαροκάδων….

-Στην αρχή νόμιζα ότι τρολάρεις αλλά το έβγαλες σοβαρά. ΛΟΛ.

-Τι σου συνέβη; Τι απέγινε εκείνο το κορίτσι που μας συγκίνησε με το Over the hill :g094:



που μας έκανε να χορεύουμε με το Secret in the dark, να ερωτευτούμε με το Yes I do, που το ακούγαμε και δεν πιστεύαμε ότι είναι Ελληνίδα γιατί ο ήχος μας τα έσκαγε κατευθείαν από αγγλική σκηνή; Κρίμα. Πολύ κρίμα. Ελπίζω κι εύχομαι να είσαι καλά και αυτό που σου συμβαίνει τα τελευταία χρόνια να είναι μια κάκιστη παρένθεση στην ζωή σου.

-Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

-Ευχαριστούμε Μόνικα! Τώρα πια δεν αισθανόμαστε άσχημα που ακούμε τραπ.

-Είμαι ο μάνατζερ των Πατ Κιουτ, θα σας ενδιέφερε μια συνεργασία ;

-Κάτι τέτοιες στιγμές εκτιμώ την ερμηνεία του Εθνικού Σταρ στον εθνικό ύμνο!

-αμα το βαλεις να παιξει αναποδα, εμφανιζεται στον υπνο σου ο αδωνις ντυμενος παπαφλεσσας

Και κάποια θετικά
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25511
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 28 Μαρ 2021, 19:27

Ρε δεξιουληδες, ετσι θα ακυρωσετε την ιδεολογικη κυριαρχια της αριστερας στην τεχνη; με βιαστες και αταλαντους;

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14935
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 28 Μαρ 2021, 19:29

Έχει δηλώσει πως αποστρέφεται τη συνεργασία με τραγουδιστές της ελληνικής «έντεχνης» μουσικής όπως η Δήμητρα Γαλάνη, ο Διονύσης Τσακνής κ.α.[8]

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF ... E%BD%CE%AE
δεν την ξέρω την κυρία, αλλά μόλις της συμπάθησα :g094::g094::g094:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25511
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Μαρ 2021, 10:10

Σπανουδάκη είχε χτες ο Χατζηνικολάου. Θα μας ξεκάνουν

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25103
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Μαρ 2021, 10:22

https://mikropragmata.lifo.gr/wtf/171940/

Δεν κατάλαβα ποτέ μου γιατί η Μόνικα θεωρήθηκε τραγουδίστρια.

Κατάθλιψη για χιπστερς είναι η τύπισσα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 30 Μαρ 2021, 10:33

Μια χαρά ήταν το τραγούδι μαλακες αριστεροί, σίγουρα καλύτερο από τα εμβατήρια των εαμοβουλγαρων κατσαπλιαδων και από τα στιχάκια του Sinboy περί νέγρων που σνιφαρουν λευκή σκόνη καθώς πηδάνε λευκές κορασίδες.

Του πάτησα like και το τοποθέτησα στην λίστα μου δίπλα στην Μυθωδία του Βαγγέλη Παπαθανασίου και στο θα έρθεις σαν αστραπή του Σπανουδάκη!
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25103
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Μαρ 2021, 10:38

Και εις ανώτερα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.


Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 30 Μαρ 2021, 11:01

Υδράργυρος έγραψε:
28 Μαρ 2021, 19:27
αταλαντους;

Beria έγραψε:
30 Μαρ 2021, 10:22
https://mikropragmata.lifo.gr/wtf/171940/

Δεν κατάλαβα ποτέ μου γιατί η Μόνικα θεωρήθηκε τραγουδίστρια.
Μια χαρά δένει η φωνή της με τα τραγούδια.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20767
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 30 Μαρ 2021, 11:02

Ως νηματοθέτης νομίζω πως έχω την υποχρέωση να τοποθετηθώ για το θέμα της Μόνικας......

που όλη την Ελλάδα......

διχάζει στα δυο .....

Ενδιαφέρουσα περίπτωση στην Ελληνική δισκογραφία;

Αναμφίβολα :g030:

Υπερεκτιμημένη;

Αναμφίβολα :102:

Εκτός από ωραία τραγούδια έχει κάνει και άλλα αντίστοιχα φάουλ;

Αναμφίβολα :cry

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25103
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Μαρ 2021, 11:06

Golden Age έγραψε:
30 Μαρ 2021, 11:01
Υδράργυρος έγραψε:
28 Μαρ 2021, 19:27
αταλαντους;

Beria έγραψε:
30 Μαρ 2021, 10:22
https://mikropragmata.lifo.gr/wtf/171940/

Δεν κατάλαβα ποτέ μου γιατί η Μόνικα θεωρήθηκε τραγουδίστρια.
Μια χαρά δένει η φωνή της με τα τραγούδια.
Τράγκας, Μόνικα
Πόσο πιο κάτω ρε συ Γκόλντεν
:003:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 30 Μαρ 2021, 11:11

Beria έγραψε:
30 Μαρ 2021, 11:06
[
Τράγκας,
Που κολλάω εγώ με τον Τράγκα; :102:

Ναι, είχα πει ότι εαν συνεργαζόταν και δημιουργούσε συσπείρωση με ΧΑ, Κασιδιάρη και χώρο (φτάνει η συνεργασία να 'ταν επίσημη), θα τον ψήφιζα. Όχι λόγω Τράγκα, αλλά λόγω του χώρου. Όμως ουδέν πέραν αυτού. Εκτός κι αν βλέπεις έτσι το χαβαλέ που κάνω με τις μεταγραφές του. :102:

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20767
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 30 Μαρ 2021, 11:18

Η αδικημένη της χρονιάς :smt018

Μόνικα

Εικόνα

Χλευάστηκε και λοιδορήθηκε για την αλλοπρόσαλλη Στάλα της :+1:

όμως τώρα που τελειώνει η χρονιά πρέπει να πούμε κάτι :102:

https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/adiki ... as-monika/

Τώρα που τελειώνει η χρονιά, και κάνουμε τους απολογισμούς με τα καλύτερα και τα χειρότερα, θα ήθελα τιμήσω ένα πρόσωπο που θεωρώ ότι αδικήθηκε -και από μένα και από πολλούς.

Όταν η Μόνικα έβγαλε το τραγούδι Στάλα, το πρώτο ελληνόφωνό της κομμάτι δεν έγραψα κάποιο άρθρο που να το/την σχολιάζει -νομίζω βέβαια ότι το μοιράστηκα στο Facebook με το λιτό σχόλιο «Πείτε μου ότι είναι πλάκα» :o - αλλά πραγματικά τα έχασα. Το ότι ξεκινούσε με κάτι ψευδο-οπερετικά «ουου ουουου» που μου θύμιζαν την κυρία Ελισάβετ απ’ την Πάνια :-?


και το ότι το άκουσα βλέποντας ταυτόχρονα τους στίχους το lyric βίντεο (για λεβεντοπενιές, ματάκια, θαλασσάκια, αεράκια κλπ) δεν βοήθησαν. Η δε φωνή ήταν τόσο επιτηδευμένη που άγγιζε τα όρια του ξεκούρδιστου. :roll:

Είχα συγκρατηθεί και δεν τα είπα όλα αυτά δημοσίως γιατί την θεωρώ καλή καλλιτέχνη, αλλά καθώς παντού την έκραζαν και την κορόιδευαν, είχα κι εγώ ξενερώσει με το τραγούδι.

Τι άλλαξε όμως και την ανακηρύσσω αδικημένη της χρονιάς;


Φρόντισα να μην ξανακούσω τη ΣΤΑΛΑ :e040: , εκτός των άλλων για να μη νιώσω για δεύτερη φορά το συναίσθημα του να ντρέπεσαι για λογαριασμό κάπου άλλου, όμως κάποτε έπεσα πάνω στην πρώτη, λάιβ εκτέλεση του τραγουδιού -μπορεί και πριν αυτό ηχογραφηθεί- το οποίο η Μόνικα τραγούδησε στη συναυλία της στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Είχα διαβάσει σχόλια θεατών πως εκεί το έλεγε με διαφορετική και πολύ καλύτερη φωνή και υπέροχη ορχήστρα, κι αποφάσισα να το δω.

Και τότε, επιτέλους, το ‘έπιασα’. :smt018

Καθώς η Μόνικα να το τραγουδά, μ’ αυτό το αυτοϋπονομευτικό χαμόγελο, με το κέφι και τη γνήσια χαρά της, η Στάλα αποκαλυπτεται ως ένα πανέμορφο, διασκεδαστικό τραγούδι κλείσιμο ματιού. Το κομμάτι δουλεύει, χάρη στο πρόσωπο και το χαμόγελό της. :smt018

Εικάζω πως αυτή η αυτοϋπονόμευση με τους επίτηδες αφελείς στίχους, αυτή η χίπστερ ειρωνεία («λέω ένα τραγούδι ανάλαφρο και παλιομοδίτικο, αλλά για να μη θεωρήσετε ότι είμαι όντως ανάλαφρη και ότι το εννοώ στα σοβαρά, θα το τραγουδήσω λίγο ‘υπεράνω’, με εκατό κλεισίματα ματιού») που δούλεψε στην λάιβ εμφάνιση, παρουσίασε ένα πρόβλημα στην ηχογράφηση του κομματιού: Πώς θα μετέφερε αυτό το πονηρό χαμόγελο η Μόνικα στον ακροατή τώρα που δεν την είχε μπροστά του;

Επέλεξε να το κάνει με τη φωνή της, τραγουδώντας υπερβολικά επιτηδευμένα και παλιομοδίτικα, στα όρια του φάλτσου. Δυστυχώς στην προσπάθειά της να το απομυθοποιήσει, βαρυφόρτωσε και τελικά μουτζούρωσε ένα πανέμορφο τραγούδι. :smt018 Και επιπλέον το ‘αστείο’ της δεν πέρασε και πολύ στον κόσμο, που σε μεγάλο βαθμό θεώρησε -λανθασμένα- ότι έχασε το μυαλό και τη φωνή της.

Πρώτη αυτή αδίκησε τη μελωδία της, δικαίωμά της φυσικά, κι έπειτα την αδικήσαμε κι εμείς (κάποιοι μάλιστα το παράκαναν, λες και τους σκότωσε τη μάνα). Μακάρι να ηχογραφήσει τη Στάλα με την κανονική της φωνή – μέχρι τότε την έχω λιώσει :hammer: στο Spotify, στην εκτέλεση του Νιάρχου.

ΥΓ. Δεν έχουμε πολλές σαν τη Μόνικα, με τόσο ταλέντο, και μετανιώνω που αμφέβαλλα έστω και για λίγο γι’ αυτήν. Μην ξεχνάμε πως λίγο πριν βγάλει τη Στάλα, πάντα μέσα στο ’17, έβγαλε κι αυτό το εξαιρετικό, τελείως διαφορετικό, τραγούδι…
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10299
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 30 Μαρ 2021, 12:40

georgebi έγραψε:
28 Μαρ 2021, 19:24

-Τι σου συνέβη; Τι απέγινε εκείνο το κορίτσι που μας συγκίνησε με το Over the hill, που μας έκανε να χορεύουμε με το Secret in the dark, να ερωτευτούμε με το Yes I do, που το ακούγαμε και δεν πιστεύαμε ότι είναι Ελληνίδα γιατί ο ήχος μας τα έσκαγε κατευθείαν από αγγλική σκηνή; Κρίμα. Πολύ κρίμα. Ελπίζω κι εύχομαι να είσαι καλά και αυτό που σου συμβαίνει τα τελευταία χρόνια να είναι μια κάκιστη παρένθεση στην ζωή σου.
Τραγέλαφος. Όλη η κατάντια του νεοέλληνα σε μια παράγραφο. Πραγματική ψυχασθένεια
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25103
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Σαν να έκαναν παιδί ο Σπανουδάκης με το Βουκεφάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Μαρ 2021, 12:45

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
30 Μαρ 2021, 12:40
georgebi έγραψε:
28 Μαρ 2021, 19:24

-Τι σου συνέβη; Τι απέγινε εκείνο το κορίτσι που μας συγκίνησε με το Over the hill, που μας έκανε να χορεύουμε με το Secret in the dark, να ερωτευτούμε με το Yes I do, που το ακούγαμε και δεν πιστεύαμε ότι είναι Ελληνίδα γιατί ο ήχος μας τα έσκαγε κατευθείαν από αγγλική σκηνή; Κρίμα. Πολύ κρίμα. Ελπίζω κι εύχομαι να είσαι καλά και αυτό που σου συμβαίνει τα τελευταία χρόνια να είναι μια κάκιστη παρένθεση στην ζωή σου.
Τραγέλαφος. Όλη η κατάντια του νεοέλληνα σε μια παράγραφο. Πραγματική ψυχασθένεια
Ακριβώς

Είχε φανατικό κοινό :o επειδή έμοιαζε να τραγουδάει αγγλικά, ενώ στην πραγματικότητα δεν ακουγόταν η ερμη

Και απέκτησε εντελώς άλλο κοινό, που δηλώνει εκστασιασμένο επειδή τραγουδάει ψευδοπατριωτικές πίπες, ενώ συνεχίζει να μην ακούγεται.

Και γαμώ τα κριτήρια, δηλαδή, και στις δυο περιπτώσεις
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών