Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Σεπ 2021, 23:27

hellegennes έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:21
Αν μιλάς όμως για δημιουργία ex nihilo, καταφανώς χρειάζεσαι έμπνευση και μια στατιστική μηχανή δεν έχει έμπνευση γιατί δεν έχει βιώματα. Πέρα από ράντομ δημιουργήματα, δεν μπορεί να συνθέσει κάτι πάνω σε μια λογική που δημιούργησε η ίδια.
Δεν υπάρχει όμως δημιουργία από το μηδέν ούτε στον άνθρωπο. Δεν μπορείς να φέρεις κάποιον που γεννήθηκε στη ζούγκλα, δεν άκουσε ποτέ του τη δική μας μουσική και ξαφνικά να αρχίσει να γράφει σονάτες επειδή είχε έμπνευση, φαντασία ή ταλέντο. Μπορεί να λες κάτι διαφορετικό εσύ πάντως.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 23:39

ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:27
hellegennes έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:21
Αν μιλάς όμως για δημιουργία ex nihilo, καταφανώς χρειάζεσαι έμπνευση και μια στατιστική μηχανή δεν έχει έμπνευση γιατί δεν έχει βιώματα. Πέρα από ράντομ δημιουργήματα, δεν μπορεί να συνθέσει κάτι πάνω σε μια λογική που δημιούργησε η ίδια.
Δεν υπάρχει όμως δημιουργία από το μηδέν ούτε στον άνθρωπο. Δεν μπορείς να φέρεις κάποιον που γεννήθηκε στη ζούγκλα, δεν άκουσε ποτέ του τη δική μας μουσική και ξαφνικά να αρχίσει να γράφει σονάτες επειδή είχε έμπνευση, φαντασία ή ταλέντο. Μπορεί να λες κάτι διαφορετικό εσύ πάντως.
ΜΟΥ αρέσει τελικά αρκετά ο τρόπος που εξελίσσεται η συζήτηση, βασικά νομίζω αυτός ήταν και ο αρχικός σκοπός, να ορίσουμε - θέσουμε στην ορθή τους βάση κάποια πράγματα και μετά, στην συνέχεια να αρχίσουμε να τα αμφισβητούμε με όλα τα σύγχρονα εργαλεία - δεδομένα που έχουμε πλέον στην διάθεση μας.
Άσχετο, η επιστήμη του μέλλοντος είναι η εξωγήινη αρχαιολογία αλλά μάλλον θα χρειαστεί να ανοίξουμε καινούργιο νήμα για αυτό, όχι ότι θα ήμασταν και εκτός θέματος βάσει του οπ, ουπς.
:oops:
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Σεπ 2021, 23:47

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:39
ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:27
hellegennes έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:21
Αν μιλάς όμως για δημιουργία ex nihilo, καταφανώς χρειάζεσαι έμπνευση και μια στατιστική μηχανή δεν έχει έμπνευση γιατί δεν έχει βιώματα. Πέρα από ράντομ δημιουργήματα, δεν μπορεί να συνθέσει κάτι πάνω σε μια λογική που δημιούργησε η ίδια.
Δεν υπάρχει όμως δημιουργία από το μηδέν ούτε στον άνθρωπο. Δεν μπορείς να φέρεις κάποιον που γεννήθηκε στη ζούγκλα, δεν άκουσε ποτέ του τη δική μας μουσική και ξαφνικά να αρχίσει να γράφει σονάτες επειδή είχε έμπνευση, φαντασία ή ταλέντο. Μπορεί να λες κάτι διαφορετικό εσύ πάντως.
ΜΟΥ αρέσει τελικά αρκετά ο τρόπος που εξελίσσεται η συζήτηση, βασικά νομίζω αυτός ήταν και ο αρχικός σκοπός, να ορίσουμε - θέσουμε στην ορθή τους βάση κάποια πράγματα και μετά, στην συνέχεια να αρχίσουμε να τα αμφισβητούμε με όλα τα σύγχρονα εργαλεία - δεδομένα που έχουμε πλέον στην διάθεση μας.
Άσχετο, η επιστήμη του μέλλοντος είναι η εξωγήινη αρχαιολογία αλλά μάλλον θα χρειαστεί να ανοίξουμε καινούργιο νήμα για αυτό, όχι ότι θα ήμασταν και εκτός θέματος βάσει του οπ, ουπς.
:oops:
:lol:
Εγώ δεν είμαι αρνητικός στην εξέλιξη. Βασικά δεν έχει και νόημα. Δεν μπορείς να την σταματήσεις αν κάποιος με καλό υπολογιστή μπορεί να κάνει πειράματα. Εδώ οι άλλοι πειραματίζονται με κορωνοϊούς σε νυχτερίδες. :lol:

Έτρωγα αρκετό "ξύλο" κάθε φορά πριν 20 χρόνια που έλεγα στους συμμαθητές ότι θα έχουμε μια ορχήστρα στον υπολογιστή μας και θα την κάνουμε ό,τι θέλουμε. Μα το αποτέλεσμα δεν θα είναι πειστικό, μα ένα καλό αυτί θα μπορεί να ξεχωρίσει αμέσως τη διαφορά, μα δεν μπορεί να μείνουν οι μουσικοί χωρίς δουλειά, μα το ένα, μα το άλλο. Φυσικά δεν έγιναν τα πράγματα όπως τα φανταζόμουν γιατί η επεξεργαστική ισχύ δεν συνέχισε να αυξάνεται με τους ίδιους ρυθμούς και γιατί οι extended techniques που ενδιαφέρουν εμένα απαιτούν εκτεταμένες βιβλιοθήκες που μπορεί και να μην υπάρχουν. Ωστόσο όλα τα μα πήγαν περίπατο.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 23:57

ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:47
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:39
ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:27


Δεν υπάρχει όμως δημιουργία από το μηδέν ούτε στον άνθρωπο. Δεν μπορείς να φέρεις κάποιον που γεννήθηκε στη ζούγκλα, δεν άκουσε ποτέ του τη δική μας μουσική και ξαφνικά να αρχίσει να γράφει σονάτες επειδή είχε έμπνευση, φαντασία ή ταλέντο. Μπορεί να λες κάτι διαφορετικό εσύ πάντως.
ΜΟΥ αρέσει τελικά αρκετά ο τρόπος που εξελίσσεται η συζήτηση, βασικά νομίζω αυτός ήταν και ο αρχικός σκοπός, να ορίσουμε - θέσουμε στην ορθή τους βάση κάποια πράγματα και μετά, στην συνέχεια να αρχίσουμε να τα αμφισβητούμε με όλα τα σύγχρονα εργαλεία - δεδομένα που έχουμε πλέον στην διάθεση μας.
Άσχετο, η επιστήμη του μέλλοντος είναι η εξωγήινη αρχαιολογία αλλά μάλλον θα χρειαστεί να ανοίξουμε καινούργιο νήμα για αυτό, όχι ότι θα ήμασταν και εκτός θέματος βάσει του οπ, ουπς.
:oops:
:lol:
Εγώ δεν είμαι αρνητικός στην εξέλιξη. Βασικά δεν έχει και νόημα. Δεν μπορείς να την σταματήσεις αν κάποιος με καλό υπολογιστή μπορεί να κάνει πειράματα. Εδώ οι άλλοι πειραματίζονται με κορωνοϊούς σε νυχτερίδες. :lol:

Έτρωγα αρκετό "ξύλο" κάθε φορά πριν 20 χρόνια που έλεγα στους συμμαθητές ότι θα έχουμε μια ορχήστρα στον υπολογιστή μας και θα την κάνουμε ό,τι θέλουμε. Μα το αποτέλεσμα δεν θα είναι πειστικό, μα ένα καλό αυτί θα μπορεί να ξεχωρίσει αμέσως τη διαφορά, μα δεν μπορεί να μείνουν οι μουσικοί χωρίς δουλειά, μα το ένα, μα το άλλο. Φυσικά δεν έγιναν τα πράγματα όπως τα φανταζόμουν γιατί η επεξεργαστική ισχύ δεν συνέχισε να αυξάνεται με τους ίδιους ρυθμούς και γιατί οι extended techniques που ενδιαφέρουν εμένα απαιτούν εκτεταμένες βιβλιοθήκες που μπορεί και να μην υπάρχουν. Ωστόσο όλα τα μα πήγαν περίπατο.
Νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει και μαζί παλιότερα, όλο το παιχνίδι για εμένα από εδώ και πέρα είναι στο λογισμικό, η επεξεργαστική ισχύ είναι σχεδόν εκεί ήδη.
Υπάρχουν ήδη εργαλεία που με σωστό χειρισμό ακόμη και ένα εκπαιδευμένο αυτί θα δυσκολευτεί να βρει τις διαφορές (οκ, με διάφορα τρυκ αλλά γίνεται) και δεν είναι αναγκαστικά αυτά τα εργαλεία libraries των 100gb.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 24 Σεπ 2021, 00:05

ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:27
hellegennes έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:21
Αν μιλάς όμως για δημιουργία ex nihilo, καταφανώς χρειάζεσαι έμπνευση και μια στατιστική μηχανή δεν έχει έμπνευση γιατί δεν έχει βιώματα. Πέρα από ράντομ δημιουργήματα, δεν μπορεί να συνθέσει κάτι πάνω σε μια λογική που δημιούργησε η ίδια.
Δεν υπάρχει όμως δημιουργία από το μηδέν ούτε στον άνθρωπο. Δεν μπορείς να φέρεις κάποιον που γεννήθηκε στη ζούγκλα, δεν άκουσε ποτέ του τη δική μας μουσική και ξαφνικά να αρχίσει να γράφει σονάτες επειδή είχε έμπνευση, φαντασία ή ταλέντο. Μπορεί να λες κάτι διαφορετικό εσύ πάντως.

Σωστά, το ερώτημα είναι όμως, με ποιον τρόπο εξελίσσονται οι μουσικές; Σε κάποιες φάσεις κάποιοι μουσικοί έκαναν κάποια υπέρβαση, προφανώς επηρεασμένοι από συγκεκριμένα ακούσματα. Και δημιούργησαν μια τάση. Πχ η μεταλ δημιουργήθηκε από τη ροκ, αλλά γιατί κάποιοι εμπνεύστηκαν από αυτό; Και αφού μιλάμε για έμπνευση, δε μιλάμε για εσωτερικούς, ψυχολογικούς παράγοντες; Δεν αφορά την πρόσληψη δηλαδή της μουσικής αυτό, σε ένα ψυχολογικό επίπεδο; πχ άκουσαν έναν πιο σκληρό ήχο κ τους έκανε κάτι, ένα κλικ.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Σεπ 2021, 00:18

EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Σεπ 2021, 00:05
Σωστά, το ερώτημα είναι όμως, με ποιον τρόπο εξελίσσονται οι μουσικές; Σε κάποιες φάσεις κάποιοι μουσικοί έκαναν κάποια υπέρβαση, προφανώς επηρεασμένοι από συγκεκριμένα ακούσματα. Και δημιούργησαν μια τάση. Πχ η μεταλ δημιουργήθηκε από τη ροκ, αλλά γιατί κάποιοι εμπνεύστηκαν από αυτό; Και αφού μιλάμε για έμπνευση, δε μιλάμε για εσωτερικούς, ψυχολογικούς παράγοντες; Δεν αφορά την πρόσληψη δηλαδή της μουσικής αυτό, σε ένα ψυχολογικό επίπεδο; πχ άκουσαν έναν πιο σκληρό ήχο κ τους έκανε κάτι, ένα κλικ.
Ωραίο ερώτημα. Κινηματογράφος και δημοσιογράφοι καλλιεργούν μια λανθασμένη εικόνα του ανθρώπου που κλείνει τα μάτια και του κατεβαίνουν ιδέες στο κεφάλι. Στην πράξη είναι αρκετά πιο χειροπιαστή εργασία. Το πόσο επηρεάζουν οι ψυχολογικοί παράγοντες δεν μπορώ να το πω. Κάπως θα πρέπει. Αλλά σκέψου τώρα ότι σου παραγγέλνουν να γράψεις μουσική για ένα θρίλερ. Τι σημαίνει αυτό; Ότι τις εβδομάδες ή τους μήνες που ασχολείσαι με αυτό, θα ζεις μέσα στον τρόμο; Ή αν σου ζητήσουν να γράψεις για κάτι χαρούμενο και μεγαλειώδες (πχ τελετή έναρξης, εγκαινίων κλπ) εσύ για εκείνο το διάστημα δεν θα έχεις προσωπικά προβλήματα και στεναχώριες; Υπάρχει πράγματι ένας τρόπος που το μυαλό κατεβάζει πρώτες ιδέες που μπορεί να γίνουν μελωδίες ή κάτι άλλο, ανάλογα με το είδος της μουσικής. Αλλά αυτό μπορεί να μην είναι ούτε το 1/10 της δουλειάς. Μετά έρχονται οι εμπειρίες, οι γνώσεις, η καλλιέργεια και το ταλέντο σου να πάρεις αυτή την ιδέα και να την αξιοποιήσεις. Δεν ισχύει αυτό που φαντάζεται ο κόσμος ότι σου κατεβαίνει όλο το έργο στο κεφάλι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Σεπ 2021, 00:55

ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:27
hellegennes έγραψε:
23 Σεπ 2021, 23:21
Αν μιλάς όμως για δημιουργία ex nihilo, καταφανώς χρειάζεσαι έμπνευση και μια στατιστική μηχανή δεν έχει έμπνευση γιατί δεν έχει βιώματα. Πέρα από ράντομ δημιουργήματα, δεν μπορεί να συνθέσει κάτι πάνω σε μια λογική που δημιούργησε η ίδια.
Δεν υπάρχει όμως δημιουργία από το μηδέν ούτε στον άνθρωπο. Δεν μπορείς να φέρεις κάποιον που γεννήθηκε στη ζούγκλα, δεν άκουσε ποτέ του τη δική μας μουσική και ξαφνικά να αρχίσει να γράφει σονάτες επειδή είχε έμπνευση, φαντασία ή ταλέντο. Μπορεί να λες κάτι διαφορετικό εσύ πάντως.
Δεν είναι αυτό δημιουργία από το μηδέν. Εξάλλου είναι καταχρηστικός ο όρος, έτσι κι αλλιώς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Σεπ 2021, 00:59

hellegennes έγραψε:
24 Σεπ 2021, 00:55
Δεν είναι αυτό δημιουργία από το μηδέν. Εξάλλου είναι καταχρηστικός ο όρος, έτσι κι αλλιώς.
Ωραία, συμφωνούμε. Ας γυρίσουμε στο ερώτημα. Γιατί τέτοια απαίτηση από την AI; Εμένα μου φαίνεται ήδη εντυπωσιακό να μπορούν να δημιουργούνται έργα που να μην ξέρεις τι/ποιος τα έφτιαξε. Γιατί να με νοιάζει να την τάισαν με 50 ή 100 έργα αφού σε επόμενο στάδιο ίσως είναι δυνατό να ταΐζεται από μόνη της;

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 24 Σεπ 2021, 01:01

EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Σεπ 2021, 00:05
Σωστά, το ερώτημα είναι όμως, με ποιον τρόπο εξελίσσονται οι μουσικές; Σε κάποιες φάσεις κάποιοι μουσικοί έκαναν κάποια υπέρβαση, προφανώς επηρεασμένοι από συγκεκριμένα ακούσματα. Και δημιούργησαν μια τάση. Πχ η μεταλ δημιουργήθηκε από τη ροκ, αλλά γιατί κάποιοι εμπνεύστηκαν από αυτό; Και αφού μιλάμε για έμπνευση, δε μιλάμε για εσωτερικούς, ψυχολογικούς παράγοντες; Δεν αφορά την πρόσληψη δηλαδή της μουσικής αυτό, σε ένα ψυχολογικό επίπεδο; πχ άκουσαν έναν πιο σκληρό ήχο κ τους έκανε κάτι, ένα κλικ.
Μπορεί να είναι και πιο παράξενα τα πράγματα, π.χ. υποτίθεται είναι δόκιμη υπόθεση ότι το μέταλ προέκυψε βασικά επειδή ο Tony Iommi έχασε τις άκρες των δακτύλων του σε εργατικό ατύχημα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Σεπ 2021, 02:04

ST48410 έγραψε:
24 Σεπ 2021, 00:59
hellegennes έγραψε:
24 Σεπ 2021, 00:55
Δεν είναι αυτό δημιουργία από το μηδέν. Εξάλλου είναι καταχρηστικός ο όρος, έτσι κι αλλιώς.
Ωραία, συμφωνούμε. Ας γυρίσουμε στο ερώτημα. Γιατί τέτοια απαίτηση από την AI; Εμένα μου φαίνεται ήδη εντυπωσιακό να μπορούν να δημιουργούνται έργα που να μην ξέρεις τι/ποιος τα έφτιαξε. Γιατί να με νοιάζει να την τάισαν με 50 ή 100 έργα αφού σε επόμενο στάδιο ίσως είναι δυνατό να ταΐζεται από μόνη της;
Ναι, αλλά τι έργα; Αυτό είναι το θέμα. Όταν λέω ex nihilo, εννοώ να αποφασίσει η ΑΙ να δημιουργήσει ένα νέο στυλ. Πράγμα που προς ώρας δεν βλέπω εφικτό. Όχι με τον τρόπο που λειτουργεί η «AI» που έχουμε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 24 Σεπ 2021, 09:43

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:25
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:14
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:46


Φαίνεται ότι τα καταφέρνει αν πούμε ότι δεν τα έχει καταφέρει ήδη, που και αυτό θέμα χρόνου είναι από ότι φαίνεται.
Η ανάγκη είναι παρούσα παντού, είτε στην οργανική είτε στην ανόργανη ύλη, δεν κάνει διακρίσεις ούτε είναι ρατσίστρια όπως εμείς.
:D
Είναι παρούσα και ορίζει και στα γκομπιούτερ θέλω να πω.

Χμ, πραγματικά δεν είχα ποτέ σκοπό να πείσω κανέναν για οποιαδήποτε μου άποψή αλλά διαβλέπω ότι σε κάποια φάση θα πεις και μόνος σου την ατάκα "δεν υπάρχει τεχν" και θα απελευθερωθείς, όπως πχ ένας ομοφυλόφιλος ντύνεται για πρώτη φορά γυναίκα, κάπως έτσι την κόβω την φάση.
:lol:
Η ανάγκη δεν είναι παρούσα παντού. Η ανάγκη, για το επίπεδο έκφρασης που συζητιέται, είναι μόνο στον άνθρωπο. Μπορεί κάποιος να φτιάξει έναν υπολογιστή που θα λέει: Έχω την ανάγκη να εκφραστώ, έχω την ανάγκη για αναγνώριση, έχω να πω τον πόνο μου, έχω καύλα, έχω σκέψεις, νικώ τον θάνατο και θα τα πει όλα αυτά ο υπολογιστής μα δεν θα καταλάβει ποτέ τι σημαίνουν. Ό,τι καταφέρει να δημιουργήσει θα είναι αναμασήματα που του τάισαν.
Όσο για την τέχνη, με τον καιρό θα αναφωνήσεις: δεν υπάρχει τίποτα εκτός από τέχνη
Για ποιον λόγο να μην διέπει η ανάγκη την μη οργανική ύλη;
Ας πάρουμε όλοι μαζί μια βαθιά ανάσσα και ας συνειδητοποιήσουμε ότι αυτά που γνωρίζουμε μέχρι τώρα είναι τόσο πολύ λίγα που θα μπορούσαμε να πούμε ότι μακροσκοπικά δεν γνωρίζουμε στην πραγματικότητα τίποτε καθώς στην προσπάθεια μας να ποσοστοποιήσουμε την γνώση μας σε σχέση με αυτό που υπάρχει εκεί έξω ο αριθμός που προκύπτει από τα πολλά μηδενικά μετά την υποδιαστολή δεν χωράει σε όλο το χαρτί και τις οθόνες που έχουμε παράξει συνολικά σαν ανθρωπότητα.
Γενικά πάντως μην βιάζεσαι και μην σε τρομοκρατούν ερωτηματικά που σπάνε τα θεμέλια πάνω στα οποία έχεις οργανώσει την σκέψη σου μέχρι τώρα, όλα, όλα θα πάνε καλά.
:D
Δεν υπάρχει τεχν φίλε μου, μέχρι στιγμής στα σίγουρα αυτό που μπορώ να σε πω ότι υπάρχει είναι ελεύθερος χρόνος και ανάγκη, κυρίως ανάγκη, από αυτήν προκύπτει και ο ελεύθερος χρόνος και αυτό μόνο
Και μόνο για να ικανοποιηθεί άλλη μία ανάγκη, που προκύπτει από ανάγκη και αυτή, ξες, αναγκαστικά.
:D
Γιατί αν δεν έλειπε θα είχαμε πέτρες να τραγουδούν Μποφίλιου κσι Βράχους να τραγουδούν Χαρούλη. Ανέβα στον Όλυμπο έτσι αν μπορείς 6 ώρες σερί μποφίλιου και χαρούλη. Απλά δε γίνεται.
Αυτά που γνωρίζουμε είναι όντως πολύ λίγα μα έχουν να κάνουν με τον άνθρωπο. Οι υπολογιστές που αποκτούν αυτεπίγνωση είναι επιστημονική φαντασία.
Φυσικά δεν τρομοκρατούμαι και κανείς δεν θα έπρεπε να σκιάζεται γιατί τα θεμέλια που έχει οργανωθεί η ανθρώπινη σκέψη δεν είναι τόσο ρευστά και σίγουρα η τεχνολογική επανάσταση μπροστά στην ανθρώπινη εμπειρία μοιάζει με νήπιο που πηδάει για να πιάσει το φεγγάρι.
Δεν υπάρχει λόγος να τρομοκρατούμαι. Η τεχνολογία είναι εργαλείο για τον άνθρωπο και μέχρι εκεί. Η κάθε έκφανση δημιουργίας είναι και θα είναι πάντα ανθρώπινο χαρακτηριστικό.

Και βέβαια υπάρχει τέχνη. Μια επίσκεψη σε οποιοδήποτε μουσείο θα σε πείσει. Μια ματιά σε βιβλιοθήκη θα σε πείσει.
Ο ελεύθερος χρόνος, ναι, είναι βασική προυπόθεση και δεν προκύπτει πάντα από την ανάγκη. Και όχι, η ανάγκη που δημιουργείται καλύπτεται από τη δημιουργία. Έως την επόμενη φορά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Σεπ 2021, 10:20

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
24 Σεπ 2021, 09:43
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:25
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:14


Η ανάγκη δεν είναι παρούσα παντού. Η ανάγκη, για το επίπεδο έκφρασης που συζητιέται, είναι μόνο στον άνθρωπο. Μπορεί κάποιος να φτιάξει έναν υπολογιστή που θα λέει: Έχω την ανάγκη να εκφραστώ, έχω την ανάγκη για αναγνώριση, έχω να πω τον πόνο μου, έχω καύλα, έχω σκέψεις, νικώ τον θάνατο και θα τα πει όλα αυτά ο υπολογιστής μα δεν θα καταλάβει ποτέ τι σημαίνουν. Ό,τι καταφέρει να δημιουργήσει θα είναι αναμασήματα που του τάισαν.
Όσο για την τέχνη, με τον καιρό θα αναφωνήσεις: δεν υπάρχει τίποτα εκτός από τέχνη
Για ποιον λόγο να μην διέπει η ανάγκη την μη οργανική ύλη;
Ας πάρουμε όλοι μαζί μια βαθιά ανάσσα και ας συνειδητοποιήσουμε ότι αυτά που γνωρίζουμε μέχρι τώρα είναι τόσο πολύ λίγα που θα μπορούσαμε να πούμε ότι μακροσκοπικά δεν γνωρίζουμε στην πραγματικότητα τίποτε καθώς στην προσπάθεια μας να ποσοστοποιήσουμε την γνώση μας σε σχέση με αυτό που υπάρχει εκεί έξω ο αριθμός που προκύπτει από τα πολλά μηδενικά μετά την υποδιαστολή δεν χωράει σε όλο το χαρτί και τις οθόνες που έχουμε παράξει συνολικά σαν ανθρωπότητα.
Γενικά πάντως μην βιάζεσαι και μην σε τρομοκρατούν ερωτηματικά που σπάνε τα θεμέλια πάνω στα οποία έχεις οργανώσει την σκέψη σου μέχρι τώρα, όλα, όλα θα πάνε καλά.
:D
Δεν υπάρχει τεχν φίλε μου, μέχρι στιγμής στα σίγουρα αυτό που μπορώ να σε πω ότι υπάρχει είναι ελεύθερος χρόνος και ανάγκη, κυρίως ανάγκη, από αυτήν προκύπτει και ο ελεύθερος χρόνος και αυτό μόνο
Και μόνο για να ικανοποιηθεί άλλη μία ανάγκη, που προκύπτει από ανάγκη και αυτή, ξες, αναγκαστικά.
:D
Γιατί αν δεν έλειπε θα είχαμε πέτρες να τραγουδούν Μποφίλιου κσι Βράχους να τραγουδούν Χαρούλη. Ανέβα στον Όλυμπο έτσι αν μπορείς 6 ώρες σερί μποφίλιου και χαρούλη. Απλά δε γίνεται.
Αυτά που γνωρίζουμε είναι όντως πολύ λίγα μα έχουν να κάνουν με τον άνθρωπο. Οι υπολογιστές που αποκτούν αυτεπίγνωση είναι επιστημονική φαντασία.
Φυσικά δεν τρομοκρατούμαι και κανείς δεν θα έπρεπε να σκιάζεται γιατί τα θεμέλια που έχει οργανωθεί η ανθρώπινη σκέψη δεν είναι τόσο ρευστά και σίγουρα η τεχνολογική επανάσταση μπροστά στην ανθρώπινη εμπειρία μοιάζει με νήπιο που πηδάει για να πιάσει το φεγγάρι.
Δεν υπάρχει λόγος να τρομοκρατούμαι. Η τεχνολογία είναι εργαλείο για τον άνθρωπο και μέχρι εκεί. Η κάθε έκφανση δημιουργίας είναι και θα είναι πάντα ανθρώπινο χαρακτηριστικό.

Και βέβαια υπάρχει τέχνη. Μια επίσκεψη σε οποιοδήποτε μουσείο θα σε πείσει. Μια ματιά σε βιβλιοθήκη θα σε πείσει.
Ο ελεύθερος χρόνος, ναι, είναι βασική προυπόθεση και δεν προκύπτει πάντα από την ανάγκη. Και όχι, η ανάγκη που δημιουργείται καλύπτεται από τη δημιουργία. Έως την επόμενη φορά.
Η ανάγκη δεν είναι η έμπνευση, είναι η βαρύτητα. Υπάρχει πίσω από όλα χωρίς να φαίνεται. Η τεχν είναι κοινωνική κατασκευή, όπως η δικαιοσύνη, a means to an end όπως λέμε και στο χωριό, ένα άπιαστο ανύπαρκτό καρότο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 24 Σεπ 2021, 10:45

sys3x έγραψε:
24 Σεπ 2021, 10:20
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
24 Σεπ 2021, 09:43
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:25


Για ποιον λόγο να μην διέπει η ανάγκη την μη οργανική ύλη;
Ας πάρουμε όλοι μαζί μια βαθιά ανάσσα και ας συνειδητοποιήσουμε ότι αυτά που γνωρίζουμε μέχρι τώρα είναι τόσο πολύ λίγα που θα μπορούσαμε να πούμε ότι μακροσκοπικά δεν γνωρίζουμε στην πραγματικότητα τίποτε καθώς στην προσπάθεια μας να ποσοστοποιήσουμε την γνώση μας σε σχέση με αυτό που υπάρχει εκεί έξω ο αριθμός που προκύπτει από τα πολλά μηδενικά μετά την υποδιαστολή δεν χωράει σε όλο το χαρτί και τις οθόνες που έχουμε παράξει συνολικά σαν ανθρωπότητα.
Γενικά πάντως μην βιάζεσαι και μην σε τρομοκρατούν ερωτηματικά που σπάνε τα θεμέλια πάνω στα οποία έχεις οργανώσει την σκέψη σου μέχρι τώρα, όλα, όλα θα πάνε καλά.
:D
Δεν υπάρχει τεχν φίλε μου, μέχρι στιγμής στα σίγουρα αυτό που μπορώ να σε πω ότι υπάρχει είναι ελεύθερος χρόνος και ανάγκη, κυρίως ανάγκη, από αυτήν προκύπτει και ο ελεύθερος χρόνος και αυτό μόνο
Και μόνο για να ικανοποιηθεί άλλη μία ανάγκη, που προκύπτει από ανάγκη και αυτή, ξες, αναγκαστικά.
:D
Γιατί αν δεν έλειπε θα είχαμε πέτρες να τραγουδούν Μποφίλιου κσι Βράχους να τραγουδούν Χαρούλη. Ανέβα στον Όλυμπο έτσι αν μπορείς 6 ώρες σερί μποφίλιου και χαρούλη. Απλά δε γίνεται.
Αυτά που γνωρίζουμε είναι όντως πολύ λίγα μα έχουν να κάνουν με τον άνθρωπο. Οι υπολογιστές που αποκτούν αυτεπίγνωση είναι επιστημονική φαντασία.
Φυσικά δεν τρομοκρατούμαι και κανείς δεν θα έπρεπε να σκιάζεται γιατί τα θεμέλια που έχει οργανωθεί η ανθρώπινη σκέψη δεν είναι τόσο ρευστά και σίγουρα η τεχνολογική επανάσταση μπροστά στην ανθρώπινη εμπειρία μοιάζει με νήπιο που πηδάει για να πιάσει το φεγγάρι.
Δεν υπάρχει λόγος να τρομοκρατούμαι. Η τεχνολογία είναι εργαλείο για τον άνθρωπο και μέχρι εκεί. Η κάθε έκφανση δημιουργίας είναι και θα είναι πάντα ανθρώπινο χαρακτηριστικό.

Και βέβαια υπάρχει τέχνη. Μια επίσκεψη σε οποιοδήποτε μουσείο θα σε πείσει. Μια ματιά σε βιβλιοθήκη θα σε πείσει.
Ο ελεύθερος χρόνος, ναι, είναι βασική προυπόθεση και δεν προκύπτει πάντα από την ανάγκη. Και όχι, η ανάγκη που δημιουργείται καλύπτεται από τη δημιουργία. Έως την επόμενη φορά.
Η ανάγκη δεν είναι η έμπνευση, είναι η βαρύτητα. Υπάρχει πίσω από όλα χωρίς να φαίνεται. Η τεχν είναι κοινωνική κατασκευή, όπως η δικαιοσύνη, a means to an end όπως λέμε και στο χωριό, ένα άπιαστο ανύπαρκτό καρότο.
Η ανάγκη προέρχεται από την έμπνευση και τη διάθεση. Είναι αποτέλεσμα πολλών πραγμάτων και διαφορετικών από άνθρωπο σε άνθρωπο μα μια σταθερά παραμένει αναλλοίωτη και ασυμβίβαστη. Η μούσα. Χωρίς αυτή λίγα πράγματα μπορούν να δημιουργηθούν με σημασία. Και η μούσα πάντα θα ψυθιρίζει για την ανθρώπινη κατάσταση.
Η τέχνη δεν είναι μόνο κοινωνική κατασκευή. Είναι αποτέλεσμα πολλών πραγμάτων. Είναι αποτέλεσμα μιας συλλογικής συνείδησης, ναι, μα κυρίως την διέπει η προσωπική έκθεση. Η προσωπική έκθεση που πολλές φορές αντιτίθεται στην κοινωνική εύνοια και στη μάζα. Η τέχνη, αντίθετα από τη δικαιοσύνη, εκφέρει ενίοτε ένα μήνυμα ελευθερίας. Από κει και πέρα, για το ευαίσθητο στην κάθαρση και λύτρωση κοινό, η εμπειρία είναι μοναδική. Πόσους θεμελιωμένους σε πέτρα ανθρώπινους νόμους καταπάτησε το "αποκάλυψη τώρα". Και τι ήταν αυτή η ταινία παρά το αποτέλεσμα της μούσας που εμμονικά ψυθιρίζει στο αυτί του δημιουργού; Που είναι η μούσα στη μηχανή; Πουθενά. Τι ξέρει η μηχανή για την ανθρώπινη κατάσταση; Τίποτα.

Να σημειώσουμε πως το "αποκάλυψη τώρα" βασίζεται στην Οδύσσεια.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 24 Σεπ 2021, 10:49

Ας πάρουμε όμως την "Οδύσσεια του διαστήματος" του Κιούμπρικ που έχει τις προθέσεις της στον τίτλο. Τι συμβαίνει στην πορεία προς την εξέλιξη αμφότερων ανθρώπου και μηχανής; Ο άνθρωπος γίνεται αιώνιος και η μηχανή χαλάει. Ένα ον μόνο μπορεί να εξελιχθεί σε θεό σε τούτο τον πλανήτη. Ο άνθρωπος.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4995
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 24 Σεπ 2021, 11:17

“I don’t want to be human. I want to see gamma rays, I want to hear X-rays, and I want to smell dark matter. Do you see the absurdity of what I am? I can’t even express these things properly, because I have to—I have to conceptualize complex ideas in this stupid, limiting spoken language, but I know I want to reach out with something other than these prehensile paws, and feel the solar wind of a supernova flowing over me. I’m a machine, and I can know much more.
SpoilerShow
—John Cavil, Cylon Model Number One, “No Exit” - Battlestar Galactica

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών