Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Σεπ 2021, 13:24

omg kai 3 lol έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:22
EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:13
omg kai 3 lol έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:59

δεν καταλαβες, δε θα του ταισει μονο ολα τα εργα του Μοτσαρτ αλλα ολα τα εργα απο ολες τις μορφες τεχνης, της ιστοριας, του πολιτισμου απο την αρχη της ανθρωπινης ιστοριας εως τωρα, επισης θα ειναι εξοπλισμενος με αισθητηρες που θα βιωνει το τωρα οχι σαν ενας ανθρωπος αλλα σαν εκατομμυρια ανθρωποι ταυτοχρονα
Αυτά που λες δεν παίζουν με τη σημερινή τεχνολογία κ τους αλγορίθμους που χρησιμοποιούνται σήμερα.
:giggle:

Quantum supremacy

Nevertheless, progress continues to be made. Google, for instance, is claiming to have achieved quantum supremacy – a milestone at which quantum computing outperforms the best of traditional computing. Google claimed that a quantum processor comprising 54 qubits was able to perform a random sampling calculation in just 3 minutes and 20 seconds; they also claimed that IBM’s Summit, the world’s most powerful supercomputer, would have needed 10 ,000 years to complete the same task.

Zuchongzhi is a 66-qubit quantum supercomputer designed by a team from the University of Science and Technology of China in Hefei. They say Zuchongzhi completed an experiment that was 100 times more challenging than the one that Google's Sycamore 54-qubit processor completed two years ago when it set the benchmark in this next-generation field.

This is a significant milestone, however, and we should expect more jostling for pole position in the technology's development over the years to come. IBM last year announced it would produce a 1,000-qubit quantum computer that's about 20 times more powerful than Zuchongzhi, by the end of 2023.
Πάντως δεν διαφωνείτε όσο νομίζεις. Η τεχνολογία μπορεί να υπάρχει αλλά δεν είναι προσβάσιμη στο κοινό. Καθόλου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 13:25

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:14
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:46
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:36


Νομίζω ότι κάθε άνθρωπος που έχει ελάχιστη σχέση με το αντικείμενο αντιλαμβάνεται τη δημιουργικότητα και την κάνει πράξη με τρόπο που κανένας υπολογιστής δεν θα καταφέρει. Η δημιουργικότητα έχει προυποθέσεις που ο υπολογιστής απλούστατα δεν μπορεί να έχει. Ο άνθρωπος έχει την ανάγκη. Ο άνθρωπος συνθέτει μεν μα το κάνει με τρόπο που κανένα μηχάνημα δεν θα κάνει. Αντλώντας όχι μόνο από εξωτερικά ερεθίσματα, αντλώντας από μέσα. Ο έξω κόσμος ερμηνεύεται μέσω αυτού. Το κομπιούτερ δεν έχει προσωπικότητα. Δεν έχει μνήμη. Είναι ένα πράγμα νεκρό.

Ως προς το δεύτερο, δε σπάζεται σε πενηνταράκια η διεργασία ούτε και μπορείς να φτάσεις στο αποτέλεσμα ανεξάρτητα αυτής. Να έχεις μόνο το αποτέλεσμα, χωρίς τις εικόνες, τις μνήμες, τη σκέψη, που οδήγησαν σ' αυτό, είναι μεταφυσική.

Δε συμφωνώ ούτε με το τελευταίο. Σε μένα τουλάχιστον ότι μ' αρέσει από τέχνες έχει μέχρι τώρα φτιαχτεί από άνθρωπο.
Φαίνεται ότι τα καταφέρνει αν πούμε ότι δεν τα έχει καταφέρει ήδη, που και αυτό θέμα χρόνου είναι από ότι φαίνεται.
Η ανάγκη είναι παρούσα παντού, είτε στην οργανική είτε στην ανόργανη ύλη, δεν κάνει διακρίσεις ούτε είναι ρατσίστρια όπως εμείς.
:D
Είναι παρούσα και ορίζει και στα γκομπιούτερ θέλω να πω.

Χμ, πραγματικά δεν είχα ποτέ σκοπό να πείσω κανέναν για οποιαδήποτε μου άποψή αλλά διαβλέπω ότι σε κάποια φάση θα πεις και μόνος σου την ατάκα "δεν υπάρχει τεχν" και θα απελευθερωθείς, όπως πχ ένας ομοφυλόφιλος ντύνεται για πρώτη φορά γυναίκα, κάπως έτσι την κόβω την φάση.
:lol:
Η ανάγκη δεν είναι παρούσα παντού. Η ανάγκη, για το επίπεδο έκφρασης που συζητιέται, είναι μόνο στον άνθρωπο. Μπορεί κάποιος να φτιάξει έναν υπολογιστή που θα λέει: Έχω την ανάγκη να εκφραστώ, έχω την ανάγκη για αναγνώριση, έχω να πω τον πόνο μου, έχω καύλα, έχω σκέψεις, νικώ τον θάνατο και θα τα πει όλα αυτά ο υπολογιστής μα δεν θα καταλάβει ποτέ τι σημαίνουν. Ό,τι καταφέρει να δημιουργήσει θα είναι αναμασήματα που του τάισαν.
Όσο για την τέχνη, με τον καιρό θα αναφωνήσεις: δεν υπάρχει τίποτα εκτός από τέχνη
Για ποιον λόγο να μην διέπει η ανάγκη την μη οργανική ύλη;
Ας πάρουμε όλοι μαζί μια βαθιά ανάσσα και ας συνειδητοποιήσουμε ότι αυτά που γνωρίζουμε μέχρι τώρα είναι τόσο πολύ λίγα που θα μπορούσαμε να πούμε ότι μακροσκοπικά δεν γνωρίζουμε στην πραγματικότητα τίποτε καθώς στην προσπάθεια μας να ποσοστοποιήσουμε την γνώση μας σε σχέση με αυτό που υπάρχει εκεί έξω ο αριθμός που προκύπτει από τα πολλά μηδενικά μετά την υποδιαστολή δεν χωράει σε όλο το χαρτί και τις οθόνες που έχουμε παράξει συνολικά σαν ανθρωπότητα.
Γενικά πάντως μην βιάζεσαι και μην σε τρομοκρατούν ερωτηματικά που σπάνε τα θεμέλια πάνω στα οποία έχεις οργανώσει την σκέψη σου μέχρι τώρα, όλα, όλα θα πάνε καλά.
:D
Δεν υπάρχει τεχν φίλε μου, μέχρι στιγμής στα σίγουρα αυτό που μπορώ να σε πω ότι υπάρχει είναι ελεύθερος χρόνος και ανάγκη, κυρίως ανάγκη, από αυτήν προκύπτει και ο ελεύθερος χρόνος και αυτό μόνο
Και μόνο για να ικανοποιηθεί άλλη μία ανάγκη, που προκύπτει από ανάγκη και αυτή, ξες, αναγκαστικά.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Σεπ 2021, 13:27

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:25
Στοιχηματίζω ότι η δυο σας έχετε διαφορετικό ορισμό του τι είναι τέχνη και αφού μιλάτε για άλλο πράγμα μπορεί κι οι δυο να έχετε δίκιο έτσι όπως το σκέφτεστε. :)

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 23 Σεπ 2021, 13:29

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:17
omg kai 3 lol έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:59
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:54


Φίλε μου, η δημιουργική διαδικασία δεν έχει να κάνει μόνο με υπολογισμούς. Έχει να κάνει κυρίως με ψυχή. Με ζωή. Δε μιλάμε για σκάκι. Ποιον υπολογιστή βαραίνει ο θάνατος; Ποιον ο έρωτας; Η σύγκρουση, ο πόλεμος.
Τέχνη παράγουν μόνο ζωντανά πλάσματα με φαντασία. Όχι επεξεργαστές. Τάισε του όλα τα έργα του μοζαρτ αν θέλεις και καντο σε εκατό χρόνια από τώρα. Μετά πες του. Γράψε κάτι εφάμιλλο. Θα παράγει ένα αρχίδι. Και μετά από 100 και μετά από 500 χρόνια πάλι αρχίδια θα παράξει. Αφού είναι άψυχο.

δεν καταλαβες, δε θα του ταισει μονο ολα τα εργα του Μοτσαρτ αλλα ολα τα εργα απο ολες τις μορφες τεχνης, της ιστοριας, του πολιτισμου απο την αρχη της ανθρωπινης ιστοριας εως τωρα, επισης θα ειναι εξοπλισμενος με αισθητηρες που θα βιωνει το τωρα οχι σαν ενας ανθρωπος αλλα σαν εκατομμυρια ανθρωποι ταυτοχρονα
Ακόμα κι αν είναι έτσι όπως τα λες που δεν είναι, είναι παιδιάστικο ακόμα και να το συζητάμε, ποιο πιστεύεις ότι θα είναι το αποτέλεσμα; Ξέρεις τι θα ήσουν εσύ αν ήσουν ταυτόχρονα εκατομμύρια άνθρωποι;
Τίποτα. Είναι η ατομικότητα σου που προσδιορίζει πρώτα εσένα κι έπειτα το έργο σου.

το θεμα και ολο το ζουμι ειναι το collective consciousness που ολοι το εχουμε μεσα μας και ειναι στο χερι μας να το ενεργοποιησουμε

το ζητημα ειναι αν η τεχνολογια θα μας βοηθησει σε αυτο ή θα γινουμε μαριονετες της μαζι με αλλους 5-10 ανθρωπους σε ολο το πλανητη που θα την ελεγχουν
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 23 Σεπ 2021, 13:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 13:32

akirav έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:21
EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:21
ΤΝ βγάλει τους επόμενους νιρβάνα.

ΤΝ να φτιαξει κινημα αποκλειεται
Αυτό είναι πιο εύκολο κι από το φεηκάρισμα της μουσικής που νομίζει ότι δεν φεηκάρεται εύκολα, του nowhere.
:D
Σε κάθε περίπτωση όμως, εδώ δεν μιλάμε για απλό φεηκάρισμα, πάει αλλού η φάση και αυτό θα ήθελα, εγώ προσωπικά, να συζητήσουμε, το που το πως τι επιπτώσεις θα έχει κτλ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Σεπ 2021, 13:35

ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:24

Πάντως δεν διαφωνείτε όσο νομίζεις. Η τεχνολογία μπορεί να υπάρχει αλλά δεν είναι προσβάσιμη στο κοινό. Καθόλου.
Η τεχνολογία και ακόμα περισσότερο η επιστήμη πίσω από αυτήν δεν υπάρχει, και όχι, διαφωνούμε κάθετα*. Το πρόβλημα που αναφέρεις είναι διαφορετικό, δεν είναι τόσο πρόβλημα σε βάθος χρόνου. Πχ και οι φασματογραφοι δεν ήταν προσβάσιμοι πριν 30 χρόνια, αλλά σήμερα είναι στον καθένα που έχει ένα pc.

*αυτό το καταλαβαίνω όταν διαβάζω new age μαλακιες τύπου
το θεμα και ολο το ζουμι ειναι το collective consciousness ολοι μας το εχουμε μεσα μας και ειναι στο χερι μας να το ενεργοποιησουμε

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 23 Σεπ 2021, 13:38

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:35
ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:24

Πάντως δεν διαφωνείτε όσο νομίζεις. Η τεχνολογία μπορεί να υπάρχει αλλά δεν είναι προσβάσιμη στο κοινό. Καθόλου.
Η τεχνολογία και ακόμα περισσότερο η επιστήμη πίσω από αυτήν δεν υπάρχει, και όχι, διαφωνούμε κάθετα*. Το πρόβλημα που αναφέρεις είναι διαφορετικό, δεν είναι τόσο πρόβλημα σε βάθος χρόνου. Πχ και οι φασματογραφοι δεν ήταν προσβάσιμοι πριν 30 χρόνια, αλλά σήμερα είναι στον καθένα που έχει ένα pc.

*αυτό το καταλαβαίνω όταν διαβάζω new age μαλακιες τύπου
το θεμα και ολο το ζουμι ειναι το collective consciousness ολοι μας το εχουμε μεσα μας και ειναι στο χερι μας να το ενεργοποιησουμε

διαβασε αυτο: (που και τα 2 αρθρα αξιζουν δικο τους ξεχωριστο θρεντ)

Who needs democracy when you have data?
https://www.technologyreview.com/2018/0 ... have-data/

και αυτο:

The Exponential Age will transform economics forever
https://www.wired.co.uk/article/exponen ... popular4-1

και τα ξαναλεμε
:wave:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 23 Σεπ 2021, 13:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 13:39

ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:27
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:25
Στοιχηματίζω ότι η δυο σας έχετε διαφορετικό ορισμό του τι είναι τέχνη και αφού μιλάτε για άλλο πράγμα μπορεί κι οι δυο να έχετε δίκιο έτσι όπως το σκέφτεστε. :)
Οχι. Μόνον εγώ έχω δίκιο σε αυτό το συγκεκριμένο θέμα.
:D
Δεν περίμενα ότι θα το έλεγα αυτό ποτέ αλλά μάλλον τελικά θα το καταλάβετε καλλίτερα και οι υπόλοιποι πλέον, βοηθάει πολύ το παράδειγμα του νήματος και οι ραγδαίες εξελίξεις στην τν αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει σε κάτι στην τελική αυτή η συνειδητοποίηση.
Φάση:

:a040:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14699
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 23 Σεπ 2021, 13:44

Ωραίο νήμα, /subbed


bonus: απ τις αρχικές αναφορές - artflow.ai
"ex-pasokos on kyriakos mitsotakis and kostas mpakoyannis' diarrhea diet"
Εικόνα
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Σεπ 2021, 13:54

omg kai 3 lol έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:38


διαβασε αυτο:

Who needs democracy when you have data?
https://www.technologyreview.com/2018/0 ... have-data/

και αυτο:

The Exponential Age will transform economics forever
https://www.wired.co.uk/article/exponen ... popular4-1

και τα ξαναλεμε
:wave:
Είναι πάντοτε ενδιαφέρον να διαβάζεις άρθρα τα οποία απευθύνονται στο ευρύ κοινό, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα δυστυχώς παίζει πολύ το hype. Θα σου έλεγα λοιπόν να μελετησεις τους αλγόριθμους μηχανικής μάθησης με βάση τις επιστημονικές πήγες. Έστω και σε ένα βασικό επίπεδο γιατί τα μαθηματικά πολλές φορές είναι απαιτητικά ακόμα κ σε παραδοσιακους αλγορίθμους. Ψαξτο από την αρχή, ξεκινά από τους παραδοσιακους αλγοριθμους (SVMs, Naive Bayes κτλ), γιατί η λογική του τι πραγματικά συμβαίνει δεν είναι εντελώς διαφορετική σε σχέση με τα πιο σύγχρονα (πχ Bert κτλ). Παράλληλα, αξίζει να μελετήσεις τις εξελίξεις στην κατανόηση κάποιων φαινομένων του εγκεφάλου, πάλι σε ένα βασικό επίπεδο. Πχ τι είναι η περιοχή Μπροκα; τι ξέρουμε για τη γλώσσα και τη μουσική στον εγκεφαλο; Είναι ολιστικα φαινόμενα ή τοπικά; Τέλος, νομίζω ότι και στο φιλοσοφικό επίπεδο αγνόησε καλύτερα ό,τι διαβάζεις ή έστω παρτο με grain of salt που λένε σε περιοδικά τύπου wired κτλ, και ξεκινά από τα κανονικά, basic πράγματα (τα κλασικά πχ Nagel, Searle), και μετά χτίζεις από εκει. Καλή τύχη.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 14:01

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:54
omg kai 3 lol έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:38


διαβασε αυτο:

Who needs democracy when you have data?
https://www.technologyreview.com/2018/0 ... have-data/

και αυτο:

The Exponential Age will transform economics forever
https://www.wired.co.uk/article/exponen ... popular4-1

και τα ξαναλεμε
:wave:
Είναι πάντοτε ενδιαφέρον να διαβάζεις άρθρα τα οποία απευθύνονται στο ευρύ κοινό, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα δυστυχώς παίζει πολύ το hype. Θα σου έλεγα λοιπόν να μελετησεις τους αλγόριθμους μηχανικής μάθησης με βάση τις επιστημονικές πήγες. Έστω και σε ένα βασικό επίπεδο γιατί τα μαθηματικά πολλές φορές είναι απαιτητικά ακόμα κ σε παραδοσιακους αλγορίθμους. Ψαξτο από την αρχή, ξεκινά από τους παραδοσιακους αλγοριθμους (SVMs, Naive Bayes κτλ), γιατί η λογική του τι πραγματικά συμβαίνει δεν είναι εντελώς διαφορετική σε σχέση με τα πιο σύγχρονα (πχ Bert κτλ). Παράλληλα, αξίζει να μελετήσεις τις εξελίξεις στην κατανόηση κάποιων φαινομένων του εγκεφάλου, πάλι σε ένα βασικό επίπεδο. Πχ τι είναι η περιοχή Μπροκα; τι ξέρουμε για τη γλώσσα και τη μουσική στον εγκεφαλο; Είναι ολιστικα φαινόμενα ή τοπικά; Τέλος, νομίζω ότι και στο φιλοσοφικό επίπεδο αγνόησε καλύτερα ό,τι διαβάζεις ή έστω παρτο με grain of salt που λένε σε περιοδικά τύπου wired κτλ, και ξεκινά από τα κανονικά, basic πράγματα (τα κλασικά πχ Nagel, Searle), και μετά χτίζεις από εκει. Καλή τύχη.
Η δημιουργική διαδικασία είναι ανθρώπινη ιδιότητα ή εάν την κάνουμε πενηνταράκια μπορεί να επιτευχθεί με τον ίδιο τρόπο το αποτέλεσμα της από μία μηχανή;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Σεπ 2021, 14:03

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:01

Η δημιουργική διαδικασία είναι ανθρώπινη ιδιότητα ή εάν την κάνουμε πενηνταράκια μπορεί να επιτευχθεί με τον ίδιο τρόπο το αποτέλεσμα της από μία μηχανή;
Το δεύτερο, πιστεύω. Δε διαφωνώ μαζί του οτι στο μέλλον θα γίνουν αυτά. Απλά διαφωνώ ότι θα γίνουν στο άμεσο μέλλον.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 23 Σεπ 2021, 14:13

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:03
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:01

Η δημιουργική διαδικασία είναι ανθρώπινη ιδιότητα ή εάν την κάνουμε πενηνταράκια μπορεί να επιτευχθεί με τον ίδιο τρόπο το αποτέλεσμα της από μία μηχανή;
Το δεύτερο, πιστεύω. Δε διαφωνώ μαζί του οτι στο μέλλον θα γίνουν αυτά. Απλά διαφωνώ ότι θα γίνουν στο άμεσο μέλλον.

μιλαμε για βεβαιοτητα απλα δεν ξερουμε το ποτε,
το αν θα γινουν σε 5, 10, 50 ή 100 χρονια ειναι αδιαφορο εφοσον ειναι αναποφευκτο

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22687
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 23 Σεπ 2021, 14:22

Στη σημερινή εποχή, με βάση τη διαθέσιμη τεχνολογία, βγαίνουν τα συγκεκριμένα συμπεράσματα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Σεπ 2021, 14:22

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:39
ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:27
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:25
Στοιχηματίζω ότι η δυο σας έχετε διαφορετικό ορισμό του τι είναι τέχνη και αφού μιλάτε για άλλο πράγμα μπορεί κι οι δυο να έχετε δίκιο έτσι όπως το σκέφτεστε. :)
Οχι. Μόνον εγώ έχω δίκιο σε αυτό το συγκεκριμένο θέμα.
:D
Δεν περίμενα ότι θα το έλεγα αυτό ποτέ αλλά μάλλον τελικά θα το καταλάβετε καλλίτερα και οι υπόλοιποι πλέον, βοηθάει πολύ το παράδειγμα του νήματος και οι ραγδαίες εξελίξεις στην τν αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει σε κάτι στην τελική αυτή η συνειδητοποίηση.
Φάση:

:a040:
Όταν μιλάμε για τέχνη (δηλαδή καλές τέχνες) μέχρι τις μέρες μας υπάρχει ένα γενικά αποδεκτός ορισμός και ξέρουμε σε τι αναφερόμαστε (διεθνώς δηλαδή εξαιρουμένων των δημοσιογράφων). Αύριο αυτό μπορεί να αλλάξει για να συμπεριλάβει κι άλλα πράγματα ή να έχει αλλάξει τόσο η κοινωνία που να έχει έρθει μία νέα έννοια να τα καπελώσει όλα. Αυτό στο οποίο αναφέρομαι εγώ (καλές τέχνες) έχει σχέση με επιτεύγματα που αφορούν μορφές/σχήματα και μπορούν να χαρακτηριστούν/αξιολογηθούν ως προς αυτό (έχουν καλή μορφή = είναι όμορφα). Μέχρι στιγμής δεν βλέπω πως το αποτέλεσμα μια σύνθεσης από AI ξεφεύγει από τον παραπάνω ορισμό. Δημιουργείται ένα αντικείμενο που θα είναι λιγότερο η περισσότερο όμορφο εξαιτίας της μορφής του (της χρήσης σχημάτων, μουσικού υλικού σε μικροσκοπικό και μακροσκοπικό επίπεδο) και θα αρέσει λίγο ή πολύ ή καθόλου σε κάποιον που θα το ακούσει. Το ίδιο και αν η ΑΙ φτιάξει έναν πίνακα ή ένα άγαλμα κλπ. Ο προβληματισμός είναι κάπως του ποιος το δημιούργησε. Για να απαντήσω θα έπρεπε να έχω ικανή γνώση του πως λειτουργεί το ml ή άλλες μορφές AI και δεν ξέρω πολλά προς το παρόν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών