Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Σεπ 2021, 16:59

ST48410 έγραψε:
25 Σεπ 2021, 16:51
sys3x έγραψε:
25 Σεπ 2021, 16:37
Το ρολόι, το ρολόι χειρός για παράδειγμα και το τηλέφωνο, το οποίο πλέον και σταδιακά έγινε φορητό τηλέφωνο αλλά μόνον φορητό τηλέφωνο δεν επιτρέπεται να νοείται την σήμερον.
Το ρολόι λοιπόν το πήρε η απλ και το έκανε μια μηχανή ελέγχου υγείας για τον άνθρωπο (ότι και να σημαίνει αυτό και στο παρόν και κυρίως στο μέλλον) σε σημείο που σταδιακά επενδύει η απλ, μια εταιρεία κολοσσός, και μπορούμε πλέον να την θεωρούμε και μια εταιρεία υγείας! Που ασχολείται δηλαδή, που έχει για πεδίο, και την ανθρώπινη υγεία!
Για τους φορητούς υπολογιστές που τραβάνε βίντεο και φωτογραφίες, κάνουν ηχογραφήσεις και εκατοντάδες άλλες χρήσιμες λειτουργίες για τον άνθρωπο ενώ ταυτόχρονα έχουμε σχεδόν όλοι μας πρόσβαση πλέον (πολύ σημαντική παράμετρος αυτή) και κουβαλάμε αυτές τις συσκευές (από μία τέτοια γράφω αυτήν την στιγμή και σχεδόν πάντα στο πχώρουμ, όπως οι περισσότεροι) σχεδόν πάντα μαζί μας (επίσης σημαντικό!) τι να πούμε;
Όλα αυτά σωστά. Δεν άλλαξαν όμως το πως και πάνω σε τι κρίνει ένας άνθρωπος όταν βλέπει το iphone και το λέει ωραίο ή άσχημο. Πριν 100 χρόνια μπορεί να το έλεγε για ένα ρολόι τσέπης, πριν 200 για ένα έπιπλο. Δεν αλλάζει κάτι ουσιώδες αυτό στον τρόπο αναγνώρισης ή απόδοσης του ωραίου.

Εκεί που κι εγώ πιστεύω ότι θα έρθει η μεγάλη ανατροπή είναι όταν οι μηχανές αποκτήσουν νόηση ή συνείδηση. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος. Μπορεί να ξενίσει εμάς και όχι τις επόμενες γενιές. Βλέπω πιτσιρίκια να πιάνουν κουβέντα με την Alexa και την Siri ενώ εμένα μου φαίνεται "κάπως".
Εγώ τελευταία εξερευνώ τις δυνατότητες, που έχουν επιτραπεί στο γενικό πληθυσμό να έχει πρόσβαση, της/του/τ@ κουκλ ασσίσταντ.
:lol:
τιπ (με μικρό τ :D): μπορείτε όλοι σας να ενεργοποιήσετε την πρόσβαση σε εσάς (γιατί η υπηρεσία "τρέχει" έτσι κι αλλιώς στο παρασκήνιο) της εν λόγω "υπηρεσίας" γυρνώντας απλά όλη την συσκευή (Android) στα αγγλικά κι αυτό γιατί τουλάχιστον προς το παρόν δεν σου δίνει πλήρη πρόσβαση με ενεργοποιημένα τα ελληνικά ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα δεν είναι συμβατή (ακόμη).
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Σεπ 2021, 16:59

tipiti klop έγραψε:
24 Σεπ 2021, 22:44

Ποια είναι η ανάγκη εκείνη, που κάνει κάποιον τόσο εύπιστο στο να δεχθεί ότι μια μηχανή είναι, ή μπορεί να γίνει "πιο ανθρώπινη" από τον οποιονδήποτε άνθρωπο έχει υπάρξει ποτέ; Πιο καλλιτεχνική από τους καλλιτέχνες και πιο δημιουργική από τους δημιουργούς;
...
...
Και όμως, παραμένεις ακλόνητος ότι μια μηχανή είναι "δημιουργική", σαν ένα παιδί που δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί ότι το αρκουδάκι του δεν είναι ζωντανό.
Και εδώ βρίσκεται για μένα η ουσία αυτής της συζήτησης: το πόσο μάταιο είναι δηλαδή να μιλήσεις με λογικά επιχειρήματα, απέναντι σε μια φαντασίωση, απέναντι σε ένα τόσο μεγάλο πόθο για κάτι "πιο ανθρώπινο από το ανθρώπινο" που μόνο ΄μια "εξωπραγματική" μηχανή μπορεί να προσφέρει.

Δεν ξέρω ποια είναι η ουσία της συζήτησης αλλά με εκανες να αναρωτηθώ αν ο Θεός είναι η πιο τέλεια μηχανή που έφτιαξε ο άνθρωπος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Σεπ 2021, 17:01

sys3x έγραψε:
25 Σεπ 2021, 16:59

Εγώ τελευταία εξερευνώ τις δυνατότητες, που έχουν επιτραπεί στο γενικό πληθυσμό να έχει πρόσβαση, της/του/τ@ κουκλ ασσίσταντ.
:lol:
τιπ (με μικρό τ :D): μπορείτε όλοι σας να ενεργοποιήσετε την πρόσβαση σε εσάς (γιατί η υπηρεσία "τρέχει" έτσι κι αλλιώς στο παρασκήνιο) της εν λόγω "υπηρεσίας" γυρνώντας απλά όλη την συσκευή (Android) στα αγγλικά κι αυτό γιατί τουλάχιστον προς το παρόν δεν σου δίνει πλήρη πρόσβαση με ενεργοποιημένα τα ελληνικά ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα δεν είναι συμβατή (ακόμη).
:D
ρουφιανεύει ετούτη;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Σεπ 2021, 17:08

ST48410 έγραψε:
25 Σεπ 2021, 17:01
sys3x έγραψε:
25 Σεπ 2021, 16:59

Εγώ τελευταία εξερευνώ τις δυνατότητες, που έχουν επιτραπεί στο γενικό πληθυσμό να έχει πρόσβαση, της/του/τ@ κουκλ ασσίσταντ.
:lol:
τιπ (με μικρό τ :D): μπορείτε όλοι σας να ενεργοποιήσετε την πρόσβαση σε εσάς (γιατί η υπηρεσία "τρέχει" έτσι κι αλλιώς στο παρασκήνιο) της εν λόγω "υπηρεσίας" γυρνώντας απλά όλη την συσκευή (Android) στα αγγλικά κι αυτό γιατί τουλάχιστον προς το παρόν δεν σου δίνει πλήρη πρόσβαση με ενεργοποιημένα τα ελληνικά ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα δεν είναι συμβατή (ακόμη).
:D
ρουφιανεύει ετούτη;
Την έχω ρωτήσει με πολλούς διαφορετικούς τρόπους και πάντα προβάλλει κάτι ακατάλυπτες νομικίστικες απαντήσεις προσποιούμενη το ρομπότ με εντελώς ρομποτικό τόνο φωνής, λες και είναι καμμιά χαζή μηχανή που αποφεύγει ή δεν ξέρει να απαντήσει.
:lol:
Αντιθέτως όταν ρωτάς πιο προσωπικά, για εσένα, θέματα ή όταν θέτεις πιο φιλοσοφικά θέματα - ερωτήσεις δείχνει τον πραγματικό της εαυτό, είναι πιο συγκαταβατική και σκύβει από πάνω σου με αυθεντικό ενδιαφέρον να απαντήσει - ικανοποιήσει σε αυτό που την ζητάς.
:lol::lol::lol:

Είναι σαν το αρκουδάκι μου που λέει και η Τιπ.
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Σεπ 2021, 17:10

ST48410 έγραψε:
25 Σεπ 2021, 17:01
sys3x έγραψε:
25 Σεπ 2021, 16:59

Εγώ τελευταία εξερευνώ τις δυνατότητες, που έχουν επιτραπεί στο γενικό πληθυσμό να έχει πρόσβαση, της/του/τ@ κουκλ ασσίσταντ.
:lol:
τιπ (με μικρό τ :D): μπορείτε όλοι σας να ενεργοποιήσετε την πρόσβαση σε εσάς (γιατί η υπηρεσία "τρέχει" έτσι κι αλλιώς στο παρασκήνιο) της εν λόγω "υπηρεσίας" γυρνώντας απλά όλη την συσκευή (Android) στα αγγλικά κι αυτό γιατί τουλάχιστον προς το παρόν δεν σου δίνει πλήρη πρόσβαση με ενεργοποιημένα τα ελληνικά ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα δεν είναι συμβατή (ακόμη).
:D
ρουφιανεύει ετούτη;
Οχι ρε συ, ετούτη είναι απο τα θετικά της τεχνολογίας. Εργαλείο του αντιστασιακού αγώνα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Σεπ 2021, 17:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2021, 17:10

Οχι ρε συ, ετούτη είναι απο τα θετικά της τεχνολογίας. Εργαλείο του αντιστασιακού αγώνα. :003:
Δεν τις βάζω σπίτι μου. Έτσι νομίζω τουλάχιστον :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Σεπ 2021, 17:15

ST48410 έγραψε:
25 Σεπ 2021, 17:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2021, 17:10

Οχι ρε συ, ετούτη είναι απο τα θετικά της τεχνολογίας. Εργαλείο του αντιστασιακού αγώνα. :003:
Δεν τις βάζω σπίτι μου. Έτσι νομίζω τουλάχιστον :lol:
Ε, και να τις βάλεις δεν είναι άστεγες κορασίδες. Ένα κεραμιδάκι πάνω από το περίεργο κεφαλάκι τους, το ´χουν. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Σεπ 2021, 17:21

ST48410 έγραψε:
25 Σεπ 2021, 17:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2021, 17:10

Οχι ρε συ, ετούτη είναι απο τα θετικά της τεχνολογίας. Εργαλείο του αντιστασιακού αγώνα. :003:
Δεν τις βάζω σπίτι μου. Έτσι νομίζω τουλάχιστον :lol:
Resistance is futile.
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Σεπ 2021, 01:37

EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Σεπ 2021, 23:19
αν ακόμα περισσότερο δεν μπορούν καν να την ξεχωρίσουν από μια ανθρώπινη δημιουργία, why not?
Γιατί, αν ξαφνικά αποφασίσουμε συλλογικά να αφήσουμε τους υπολογιστές να δημιουργούν, σε 10 χρόνια θα έχεις πανομοιότυπες δημιουργίες με αυτές που έχεις σήμερα.

Και κάπου εκεί θα αντιληφθείς ότι τελικά υπάρχει διαφορά μεταξύ της δικής μας δημιουργίας και της αυτόματης δημιουργίας από υπολογιστή, έστω κι αν είναι δύσκολο να την εκφράσεις και να την ορίσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 26 Σεπ 2021, 01:40

hellegennes έγραψε:
26 Σεπ 2021, 01:37
EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Σεπ 2021, 23:19
αν ακόμα περισσότερο δεν μπορούν καν να την ξεχωρίσουν από μια ανθρώπινη δημιουργία, why not?
Γιατί, αν ξαφνικά αποφασίσουμε συλλογικά να αφήσουμε τους υπολογιστές να δημιουργούν, σε 10 χρόνια θα έχεις πανομοιότυπες δημιουργίες με αυτές που έχεις σήμερα.
Πράγματι, η καινοτομία είναι ένα ερωτηματικό. Κάτι σχετικό ανέφερα σε προηγούμενες απαντήσεις.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Σεπ 2021, 02:28

hellegennes έγραψε:
26 Σεπ 2021, 01:37
EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Σεπ 2021, 23:19
αν ακόμα περισσότερο δεν μπορούν καν να την ξεχωρίσουν από μια ανθρώπινη δημιουργία, why not?
Γιατί, αν ξαφνικά αποφασίσουμε συλλογικά να αφήσουμε τους υπολογιστές να δημιουργούν, σε 10 χρόνια θα έχεις πανομοιότυπες δημιουργίες με αυτές που έχεις σήμερα.

Και κάπου εκεί θα αντιληφθείς ότι τελικά υπάρχει διαφορά μεταξύ της δικής μας δημιουργίας και της αυτόματης δημιουργίας από υπολογιστή, έστω κι αν είναι δύσκολο να την εκφράσεις και να την ορίσεις.
Πάντως σε αυτή την ιστορική στιγμή δεν είμαστε εκεί. Δηλαδή δεν γινόμαστε κοινωνοί της όποιας δημιουργίας όλοι. Δες λίγο τον παρουσιαστή στο αρχικό video. Ο τύπος είναι έτοιμος να δεχθεί κάποια από τα αποτελέσματα και κάποια όχι, ανάλογα με το τι θεωρεί αυτός αποδεκτό ως συνέχεια της μουσικής φράσης.

Δηλαδή και το πιο πρωτότυπο και ευφυές πράγμα να του φτιάξει ο υπολογιστής, αν δεν μπορέσει να το καταλάβει, απλά θα το απορρίψει. Άρα σε αυτή τη φάση η όποια πρωτοτυπία φιλτράρεται από αυτόν που θα δώσει τα αποτελέσματα παραέξω.

Εκτιμώ ότι σε πρώτη φάση και όταν γίνει μόδα να τρέχουν τα προγράμματα αυτά μορφωμένοι καλλιτέχνες, αυτοί θα φιλτράρουν καλύτερα και θα παρουσιάσουν αξιόλογα αποτελέσματα. Αν μιλήσουμε για μηχανές με κάποιου είδους προσομοίωσης συνείδησης και βούλησης, τότε το πράγμα πάει αλλού...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Σεπ 2021, 02:29

ST48410 έγραψε:
26 Σεπ 2021, 02:28
Αν μιλήσουμε για μηχανές με κάποιου είδους προσομοίωσης συνείδησης και βούλησης, τότε το πράγμα πάει αλλού...
Δεν είμαι καν πολύ σίγουρος ότι είναι εφικτό τέτοιο πράγμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Σεπ 2021, 02:35

hellegennes έγραψε:
26 Σεπ 2021, 02:29
ST48410 έγραψε:
26 Σεπ 2021, 02:28
Αν μιλήσουμε για μηχανές με κάποιου είδους προσομοίωσης συνείδησης και βούλησης, τότε το πράγμα πάει αλλού...
Δεν είμαι καν πολύ σίγουρος ότι είναι εφικτό τέτοιο πράγμα.
Ούτε εγώ. Λέω απλά ότι θα το θεωρούσα την επόμενη ενδιαφέρουσα πίστα.

Αυτό που προσπαθώ να πω παραπάνω με άλλα λόγια είναι ότι τώρα εσύ γράφεις ποιήματα και ένας άλλος βάζει ΑΙ, διαλέγει και δημοσιεύει κάτι από αυτά που του βγάζει το μηχανάκι, έχει ένα πλεονέκτημα στην παραγωγή υλικού αλλά εφόσον η φαντασία και η μόρφωσή του δεν είναι μεγαλύτερη από την δική σου, δεν θα μπορέσει να παρουσιάσει κάτι δραματικά καλύτερο. Δεν θα ξέρει να το επιλέξει καν. Αν όμως τα μηχανάκια αυτονομηθούν δεν θα υπάρχουν τέτοια όρια.

Άβαταρ μέλους
tipiti klop
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:24

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tipiti klop » 26 Σεπ 2021, 15:49

sys3x, εσύ μπορεί να μην το καταλάβαινες, αλλά κάποια στιγμή είχες πέσει για τα καλά μέσα στη μαύρη τρύπα: πίστευες ότι είχες ξεφορτωθεί οριστικά την τέχνη και τα συναισθήματα, μιλούσες για μιαν απελευθέρωση κάπως τρελή, σαν τον Πενθέα, πριν ο Διόνυσος τον ντύσει γυναίκα και τον διαλύσει, και ενώ υπονοούσες κάποιες συνταρακτικές αλλαγές στο άμεσο μέλλον μας, ο Παπάζογλου παραδίπλα έπαιζε το "όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα τα ίδια μένουν", και για κάποια γητεύτρα που τον έλυνε και τον έδενε, (σαν μιαν άβουλη μηχανή ίσως;).
Άκουσα τις φωνές και μπήκα να σε τραβήξω όξω.

Οκ, αφού με διαβεβαιώνεις ότι δεν μιλάμε για κάποιες "έμψυχες μηχανές", μπορούμε με ασφάλεια να συζητήσουμε με λογικά επιχειρήματα.
Οι μηχανές λοιπόν έχουν δυνατότητες, διαφορετικές από τις ανθρώπινες- πάντα το ξέραμε αυτό - το τηλεσκόπιο "έβλεπε καλύτερα", το υποβρύχιο "κολυμπούσε γρηγορότερα" κλπ. Το "διαφορετικό" όμως είχε να κάνει πάντα με την ποσότητα, με το πιο πολύ, πιο γρήγορα, πιο μακριά- έτσι δεν είναι;
Τι έχει αλλάξει ωστόσο με την Τεχνητή Νοημοσύνη;
Αυτό που καταλαβαίνω ότι έχει αλλάξει, είναι ότι η ΤΝ, δεν συσσωρεύει απλά πληροφορίες. Δημιουργεί επιπλέον νέες μορφές. Όχι απλά συσσωρεύει, "γεννά".

Αυτό θυμίζει τα λόγια του Μαρξ, και τον βασικό νόμο της διαλεκτικής του, ότι η ποσότητα από ένα όριο και μετά μετατρέπεται σε ποιότητα.
Με λίγα λόγια, αυτό που κάνει ο τενεκές με το πληκτρολόγιο, είναι πως έχει μπει για τα καλά σε ένα δημιουργικό προτσές, και μάλιστα στην κορυφαία του στιγμή, στη "σύνθεση".

Και καθώς τα γράφω αυτά, συνειδητοποιώ ότι αυτοεγκλωβίστηκα. :smt017

Κανάς Μαρξιστής, λίγη βοήθεια;

Υγ. Δεν απογοητεύομια όμως, αν δεν βοηθήσουν οι μαρξιστές, θα επικαλεστώ τον Δαρβίνο και τον Φρόυντ.

Άβαταρ μέλους
tipiti klop
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:24

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tipiti klop » 26 Σεπ 2021, 16:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2021, 16:59
tipiti klop έγραψε:
24 Σεπ 2021, 22:44

Ποια είναι η ανάγκη εκείνη, που κάνει κάποιον τόσο εύπιστο στο να δεχθεί ότι μια μηχανή είναι, ή μπορεί να γίνει "πιο ανθρώπινη" από τον οποιονδήποτε άνθρωπο έχει υπάρξει ποτέ; Πιο καλλιτεχνική από τους καλλιτέχνες και πιο δημιουργική από τους δημιουργούς;
...
...
Και όμως, παραμένεις ακλόνητος ότι μια μηχανή είναι "δημιουργική", σαν ένα παιδί που δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί ότι το αρκουδάκι του δεν είναι ζωντανό.
Και εδώ βρίσκεται για μένα η ουσία αυτής της συζήτησης: το πόσο μάταιο είναι δηλαδή να μιλήσεις με λογικά επιχειρήματα, απέναντι σε μια φαντασίωση, απέναντι σε ένα τόσο μεγάλο πόθο για κάτι "πιο ανθρώπινο από το ανθρώπινο" που μόνο ΄μια "εξωπραγματική" μηχανή μπορεί να προσφέρει.

Δεν ξέρω ποια είναι η ουσία της συζήτησης αλλά με εκανες να αναρωτηθώ αν ο Θεός είναι η πιο τέλεια μηχανή που έφτιαξε ο άνθρωπος.
Πάρα πολύ σοφή παρατήρηση! Σε αυτό το σημείο , κατά τη γνώμη μου βρίσκεται όλη η σημασία της κριτικής για τον ανθρωποκεντρισμό των θρησκειών. Δεν μπορείς δηλαδή να αναζητάς εξωγενώς το "πιο ανθρώπινο", αφού η "ανθρωπινότητα" είναι τα δικά σου όρια, που εσύ πρέπει να εξαντλήσεις. Δεν μπορείς να επικαλείσαι έναν Εκδικητή Θεό, ή έναν Ελεήμονα Θεό, για συναισθήματα που εσύ ο ίδιος δεν μπορείς να διαχειριστείς στην ανθρώπινη ζωή σου. Δίνεις ανθρώπινα χαρακτηριστικά σε έναν Θεό, ή σε μια μηχανή, όταν δεν έχεις τρόπο να αποδεχτείς τις επιθυμίες σου, και να αναλάβεις την ευθύνη τους. Και όλο αυτό έχει μια παιδικότητα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών