Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 14:23

Ωραία, κάτι κάνουμε μέχρι στιγμής.
Σε αυτό το σημείο θέλω να αναφέρω ότι η πραγματικότητα ξεπερνά - γαμάει για πλάκα την μανούλα και της πιο τρελής φαντασίας.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Σεπ 2021, 14:25

omg kai 3 lol έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:13
το αν θα γινουν σε 5, 10, 50 ή 100 χρονια ειναι αδιαφορο εφοσον ειναι αναποφευκτο
Όχι και τόσο. Γιατί σε 200 χρόνια ας πούμε μπορεί να έχει αλλάξει τόσο πολύ ο άνθρωπος που να μην έχουν καμία βάση τα συμπεράσματα που βγάζουμε σήμερα. Εγώ νομίζω ότι πρακτικά θα βλέπουμε να γίνονται κάποια βήματα το πολύ σε 10 χρόνια. Πρώτα από πανεπιστήμια και μετά ευρύτερα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Σεπ 2021, 14:27

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:23
Σε αυτό το σημείο θέλω να αναφέρω ότι η πραγματικότητα ξεπερνά - γαμάει για πλάκα την μανούλα και της πιο τρελής φαντασίας.
Δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς. Σκέψου ότι αυτοί που αγαπάμε και είδαν μπροστά από την εποχή τους (ο Ιωάννης, ο Βόλφι, ο Δομίνικος κλπ) είναι μια χούφτα άνθρωποι. Σιγά μη μπορούσε ο καθένας μας να δει 200 χρόνια μπροστά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Σεπ 2021, 14:29

AlienWay έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:22
Στη σημερινή εποχή, με βάση τη διαθέσιμη τεχνολογία, βγαίνουν τα συγκεκριμένα συμπεράσματα.
Η τεχνολογία είναι nothing short of breathtaking στο επίπεδο του αποτελέσματος. Αυτό κανείς δεν το αμφισβητεί. Εννοώ σοβαρά τώρα, μουσική σύνθεση, λογοτεχνική παραγωγή (!) - η ΤΝ γράφει σήμερα ολόκληρα μυθιστορηματα, εικαστικές τέχνες, είναι πραγματικά εντυπωσιακό, και τρομακτικό.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 23 Σεπ 2021, 14:40

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 02:46

Ελάτε να συζητήσουμε όμορφα για το μέλλον μας.
Όλα θα πάνε καλά.
SpoilerShow
ST48410, Yochanan, Πασιφάη θα έβαζα και άλλους αλλά καλά είμαστε για αρχή, υπάρχει λόγος, πάντα.
Πολύ εύκολο μαν,

Δεν ήταν κλοουν.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 23 Σεπ 2021, 14:45

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:01
EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:54
omg kai 3 lol έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:38


διαβασε αυτο:

Who needs democracy when you have data?
https://www.technologyreview.com/2018/0 ... have-data/

και αυτο:

The Exponential Age will transform economics forever
https://www.wired.co.uk/article/exponen ... popular4-1

και τα ξαναλεμε
:wave:
Είναι πάντοτε ενδιαφέρον να διαβάζεις άρθρα τα οποία απευθύνονται στο ευρύ κοινό, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα δυστυχώς παίζει πολύ το hype. Θα σου έλεγα λοιπόν να μελετησεις τους αλγόριθμους μηχανικής μάθησης με βάση τις επιστημονικές πήγες. Έστω και σε ένα βασικό επίπεδο γιατί τα μαθηματικά πολλές φορές είναι απαιτητικά ακόμα κ σε παραδοσιακους αλγορίθμους. Ψαξτο από την αρχή, ξεκινά από τους παραδοσιακους αλγοριθμους (SVMs, Naive Bayes κτλ), γιατί η λογική του τι πραγματικά συμβαίνει δεν είναι εντελώς διαφορετική σε σχέση με τα πιο σύγχρονα (πχ Bert κτλ). Παράλληλα, αξίζει να μελετήσεις τις εξελίξεις στην κατανόηση κάποιων φαινομένων του εγκεφάλου, πάλι σε ένα βασικό επίπεδο. Πχ τι είναι η περιοχή Μπροκα; τι ξέρουμε για τη γλώσσα και τη μουσική στον εγκεφαλο; Είναι ολιστικα φαινόμενα ή τοπικά; Τέλος, νομίζω ότι και στο φιλοσοφικό επίπεδο αγνόησε καλύτερα ό,τι διαβάζεις ή έστω παρτο με grain of salt που λένε σε περιοδικά τύπου wired κτλ, και ξεκινά από τα κανονικά, basic πράγματα (τα κλασικά πχ Nagel, Searle), και μετά χτίζεις από εκει. Καλή τύχη.
Η δημιουργική διαδικασία είναι ανθρώπινη ιδιότητα ή εάν την κάνουμε πενηνταράκια μπορεί να επιτευχθεί με τον ίδιο τρόπο το αποτέλεσμα της από μία μηχανή;
Η ανθρωπινη δημιουργικοτητα ειναι αποτελεσμα ενος παζλ παρα πολλων ψηφιδων. Ακομη και το οποιο αυθορμητο ειναι αποτελεσμα της συνθεσης των κομματιων του παζλ αυτου. Θεωρητικα ισως μπορει σε καποια μελλοντικη στιγμη να επιτευχθει το ιδιο αποτελεσμα απο μια μηχανη.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Σεπ 2021, 14:47

Yochanan έγραψε:
23 Σεπ 2021, 10:44
Καταλαβαίνω τι λες αλλα μετά πάμε στα χωράφια του Τούρινγκ τεστ- αν κάτι φαίνεται ευφυες σε βαθμό που να μην μπορείς να το ξεχωρίσεις απο την πραγματική ευφυία τότε ...
https://en.wikipedia.org/wiki/Turing_test

parakalo poly
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22687
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 23 Σεπ 2021, 14:49

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:29
AlienWay έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:22
Στη σημερινή εποχή, με βάση τη διαθέσιμη τεχνολογία, βγαίνουν τα συγκεκριμένα συμπεράσματα.
Η τεχνολογία είναι nothing short of breathtaking στο επίπεδο του αποτελέσματος. Αυτό κανείς δεν το αμφισβητεί. Εννοώ σοβαρά τώρα, μουσική σύνθεση, λογοτεχνική παραγωγή (!) - η ΤΝ γράφει σήμερα ολόκληρα μυθιστορηματα, εικαστικές τέχνες, είναι πραγματικά εντυπωσιακό, και τρομακτικό.
Εγώ επειδή διάβαζα "κυβερνοπάνκ" από τα 80s, δεν μπορώ να πω ότι εκστασιάστηκα με όλα αυτά. Τα περίμενα σε κάποιο βαθμό. "Το λάθος" (που αναφέρει ο τίτλος του νήματος) είναι ότι δεν μπορούμε να βγάζουμε μεγαλόστομα συμπεράσματα με βάση μια δεδομένη τεχνολογία.

Δηλαδή το να πει κανείς ότι "η ΑΙ δεν θα μπορέσει ποτέ να συλλάβει την έννοια της δημιουργικότητας" είναι πολύ πρόωρο να λέγεται.

Εντωμεταξύ έχω συνειδητοποιήσει τελευταία ότι το κυβερνοπάνκ είναι το μόνο ρεύμα της επιστημονικής φαντασίας που ήταν πραγματικά προφητικό.

Τον καιρό που όλοι οι άλλοι συγγραφείς επιστημονικής φαντασίας προέβλεπαν ότι "το 2020 θα βγούμε από το ηλιακό σύστημα" ή έστω, "θα φτάσουμε μέχρι τους δορυφόρους του Δία", το κυβερνοπάνκ επισήμανε ότι το μέλλον βρίσκεται στις τεχνολογικές εξελίξεις εντός της Γης:
- Προέβλεψε το ίντερνετ από τα 70s
- Προέβλεψε τα smartphones και τα κινητά από τα 70s
- Προέβλεψε την εικονική πραγματικότητα

Ο λόγος είναι ότι οι άλλοι συγγραφείς είχανε επηρεαστεί από την αλματώδη πρόοδο της διαστημικής τεχνολογίας, η οποία όμως οφειλόταν στον Ψυχρό Πόλεμο (και στον ανταγωνισμό των υπερδυνάμεων). Σου λέει "αν συνεχίσουμε έτσι, τότε το 2020 θα έχουμε φτάσει στον Α του Κενταύρου".

Το κυβερνοπάνκ πάντως δικαιώθηκε :003:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Σεπ 2021, 14:54

πολυ ωραιο ποστ απο αλιεν γουεη για το cyberpank - να πω εδω οτι και οι ιδιωτικοι στρατοι (blackwater, wagner etc.) ήδη υπάρχουν και σε λίγα χρονια θα δουμε και microsoft/facebook etc. Η google κι ο Bezos δε θα κανουνε δικο τους στρατο - θα εχουν τους US Marines
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22687
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 23 Σεπ 2021, 14:59

Yochanan έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:54
πολυ ωραιο ποστ απο αλιεν γουεη για το cyberpank - να πω εδω οτι και οι ιδιωτικοι στρατοι (blackwater, wagner etc.) ήδη υπάρχουν και σε λίγα χρονια θα δουμε και microsoft/facebook etc. Η google κι ο Bezos δε θα κανουνε δικο τους στρατο - θα εχουν τους US Marines
:smt023
Ζούμε σε μια οικονομία.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 23 Σεπ 2021, 15:00

Εγω ειδα το βιντεο και καταλαβα οτι αυτο που κανουν κατι τυποι (που συνηθως δεν γνωριζουν μουσικη), φτιαχνουν ενα μπιτ, βαζουν ενα μπας λαιν απο πανω και μετα πληκτρα και ραντομ φωνητικα, το κανει ο υπολογιστης μονος του.

Η αν το ταισεις με ντατα απο ενα συγκροτημα θα σου φτιαξει καινουριο τραγουδι στο στυλ της μπαντας. Αυτο δεν ξερω ποσο ιντελιτζεντ ειναι γιατι πχ το εκαναν οι greta van fleet με την μουσικη των zeppelin και τους εκραξε το μισο συμπαν

Σιγα το πραγμα και στις δυο περιπτωσεις, αν βρεθει υπολογιστης να φτιαξει απο σκρατς την μουσικη του Χεντριξ (πχ) ξαναφωναξτε με

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Σεπ 2021, 15:04

Blackdog έγραψε:
23 Σεπ 2021, 15:00
Σιγα το πραγμα και στις δυο περιπτωσεις, αν βρεθει υπολογιστης να φτιαξει απο σκρατς την μουσικη του Χεντριξ (πχ) ξαναφωναξτε με
οταν γινει αυτο δε θα χρειαστει να σε φωνάξουμε, θα το καταλάβεις απο τα πυρηνικά μανιτάρια
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Σεπ 2021, 15:07

Blackdog έγραψε:
23 Σεπ 2021, 15:00
Σιγα το πραγμα και στις δυο περιπτωσεις, αν βρεθει υπολογιστης να φτιαξει απο σκρατς την μουσικη του Χεντριξ (πχ) ξαναφωναξτε με
Γιατί τέτοια απαίτηση πάντως; Ο μουσικός που θα συνθέσει σε τέτοιο επίπεδο είναι "ταϊσμένος" με πληροφορία επί δεκαετίες.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 15:10

Yochanan έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:47
Yochanan έγραψε:
23 Σεπ 2021, 10:44
Καταλαβαίνω τι λες αλλα μετά πάμε στα χωράφια του Τούρινγκ τεστ- αν κάτι φαίνεται ευφυες σε βαθμό που να μην μπορείς να το ξεχωρίσεις απο την πραγματική ευφυία τότε ...
https://en.wikipedia.org/wiki/Turing_test

parakalo poly
Turing describes the new form of the problem in terms of a three-person game called the "imitation game", in which an interrogator asks questions of a man and a woman in another room in order to determine the correct sex of the two players. Turing's new question is: "Are there imaginable digital computers which would do well in the imitation game?
This didn't age well.
Ευτυχώς εξελίσσονται, οι μηχανές.
:a040:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 23 Σεπ 2021, 15:12

Yochanan έγραψε:
23 Σεπ 2021, 15:04
Blackdog έγραψε:
23 Σεπ 2021, 15:00
Σιγα το πραγμα και στις δυο περιπτωσεις, αν βρεθει υπολογιστης να φτιαξει απο σκρατς την μουσικη του Χεντριξ (πχ) ξαναφωναξτε με
οταν γινει αυτο δε θα χρειαστει να σε φωνάξουμε, θα το καταλάβεις απο τα πυρηνικά μανιτάρια
Δεν διαφωνω :lol:
ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 15:07

Γιατί τέτοια απαίτηση πάντως; Ο μουσικός που θα συνθέσει σε τέτοιο επίπεδο είναι "ταϊσμένος" με πληροφορία επί δεκαετίες.
Με τι πληροφοριες ομως;

Ο αλλος για να παιζει ετσι κουβαλαει ολοκληρη ζωη απο πισω, δεν ειναι μονο η θεωρια μουσικης. Που ο συγκεκριμενος δεν ειχε καν κανονες στο παιξιμο του, να δω πως θα περασει αυτο σαν ντατα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών