Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 02:46


Ελάτε να συζητήσουμε όμορφα για το μέλλον μας.
Όλα θα πάνε καλά.
SpoilerShow
ST48410, Yochanan, Πασιφάη θα έβαζα και άλλους αλλά καλά είμαστε για αρχή, υπάρχει λόγος, πάντα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Σεπ 2021, 03:09

δεν βλέπω καποιο λάθος

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Σεπ 2021, 08:08

1. δεν το δα ολο ακομα, λεει αν η μουσικη που'χει μπακραου ειναι απο ΑΙ?
2. το ΑΙ εφκιασε φιλτρο με Μονα Λισα να μιλάει που τώρα χρησιμοποιείται στο τικτοξικο αππ - ειρωνικο γιατι το ΑΙ γινεται πιο εξυπνο την ιδια ωρα που ο ανθρωπος αποβλακωνεται τελειως
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Σεπ 2021, 08:14

Eν πάσει περιπτώσει, δράττομαι της ευκαιρίας να καλωσορίσω τους νέους μας, μεταλλικούς, επικυρίαρχους
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Σεπ 2021, 08:59

δεν εντυπωσιάστηκα.στην ουσία παίρνει δεκάδες πειραγμένους ήχους και φτιάχνει ένα κολαζ που φτάνει με μια λογική στο αυτί σου.όσο πιο πειραγμένο είναι τόσο πιο εύκολα μπορεί να κλέψει και να μοιάζει με αξιοπρεπής σύνθεση,κάτι που είναι ψιλοαδύνατο με μια κιθαρούλα-μπάσο-τύμπανα που παίζουν πλαστικά κ αψεγάδιαστα

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Σεπ 2021, 10:44

Καταλαβαίνω τι λες αλλα μετά πάμε στα χωράφια του Τούρινγκ τεστ- αν κάτι φαίνεται ευφυες σε βαθμό που να μην μπορείς να το ξεχωρίσεις απο την πραγματική ευφυία τότε ...
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24940
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 23 Σεπ 2021, 11:03

Yochanan έγραψε:
23 Σεπ 2021, 08:14
Eν πάσει περιπτώσει, δράττομαι της ευκαιρίας να καλωσορίσω τους νέους μας, μεταλλικούς, επικυρίαρχους
Αμήν και πότε

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 11:14

Δημοκράτης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 03:09
δεν βλέπω καποιο λάθος
Ο τίτλος είναι ένας ράντομ τίτλος νήματος του πχώρουμ, έτσι, για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 11:30

nowhere έγραψε:
23 Σεπ 2021, 08:59
δεν εντυπωσιάστηκα.στην ουσία παίρνει δεκάδες πειραγμένους ήχους και φτιάχνει ένα κολαζ που φτάνει με μια λογική στο αυτί σου.όσο πιο πειραγμένο είναι τόσο πιο εύκολα μπορεί να κλέψει και να μοιάζει με αξιοπρεπής σύνθεση,κάτι που είναι ψιλοαδύνατο με μια κιθαρούλα-μπάσο-τύμπανα που παίζουν πλαστικά κ αψεγάδιαστα
Δεν παίρνει "πειραγμένους" ήχους και δεν είναι ούτε ένα το παράδειγμα, υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις με διαφορετικά αποτελέσματα. Σε ένα από αυτά δίνει σαν είσοδο μία προηχογραφημένη μπασογραμμή και παίρνει στην έξοδο ένα midi track σετ τύμπανα που ταιριάζουν με την μπασογραμμή.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 11:34

Yochanan έγραψε:
23 Σεπ 2021, 08:08
1. δεν το δα ολο ακομα, λεει αν η μουσικη που'χει μπακραου ειναι απο ΑΙ?
2. το ΑΙ εφκιασε φιλτρο με Μονα Λισα να μιλάει που τώρα χρησιμοποιείται στο τικτοξικο αππ - ειρωνικο γιατι το ΑΙ γινεται πιο εξυπνο την ιδια ωρα που ο ανθρωπος αποβλακωνεται τελειως
1 δες το, σε κάποια φάση δείχνει πως ανασυνθέτει καινούργια μουσική (και μάλιστα κανάλι - κανάλι) βασισμένη στο στυλ - ύφος του μαυρούλη που κάνει την αφήγηση, ο μαυρούλης είναι ατομάρα, χώνει την δική του μουσική στα βιντεάκια του, κάνει αξιοπρεπέστατες παραγωγές και γενικά η θεματολογία του τα σπάει.
2 :a040:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Σεπ 2021, 11:42

Καταρχάς, δεν μπορείς να διδάξεις στον υπολογιστή να είναι δημιουργικός. Μπορείς να του μάθεις μόνο τον ορισμό. Ο άνθρωπος έχει συναισθήματα, ο υπολογιστής μόνο τα προσομοιώνει. Ο άνθρωπος έχει ψυχή που από μέσα της ξεβράζει απωθημένα, θυμό, χαρά, λύπη. Ο υπολογιστής δεν θα ήξερε να τα μιμηθεί ακόμα κι αν τον χτυπούσες με ένα τούβλο. Ο υπολογιστής είναι άψυχος.
Ειμαι σίγουρος ότι γράφονται ήδη τραγούδια από κομπιούτερ μα για να κάνει τέχνη η τεχνητή νουμοσύνη; Άραξε μάγκα. Φάε μια μπανάνα.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Σεπ 2021, 11:44

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 11:30
Δεν παίρνει "πειραγμένους" ήχους και δεν είναι ούτε ένα το παράδειγμα, υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις με διαφορετικά αποτελέσματα. Σε ένα από αυτά δίνει σαν είσοδο μία προηχογραφημένη μπασογραμμή και παίρνει στην έξοδο ένα midi track σετ τύμπανα που ταιριάζουν με την μπασογραμμή.
αυτό που κάνει με τους νιρβανα που τους γαμεί το κομματάκι με 2-3 διαφορετικούς τρόπους τι ακριβώς είναι αν δεν είναι πειραγμένοι ήχοι δλδ?

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Σεπ 2021, 11:47

nowhere έγραψε:
23 Σεπ 2021, 11:44
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 11:30
Δεν παίρνει "πειραγμένους" ήχους και δεν είναι ούτε ένα το παράδειγμα, υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις με διαφορετικά αποτελέσματα. Σε ένα από αυτά δίνει σαν είσοδο μία προηχογραφημένη μπασογραμμή και παίρνει στην έξοδο ένα midi track σετ τύμπανα που ταιριάζουν με την μπασογραμμή.
αυτό που κάνει με τους νιρβανα που τους γαμεί το κομματάκι με 2-3 διαφορετικούς τρόπους τι ακριβώς είναι αν δεν είναι πειραγμένοι ήχοι δλδ?
Διόρθωση, πειραγμένοι ως προς το χειρότερο, ήχοι.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 11:49

nowhere έγραψε:
23 Σεπ 2021, 11:44
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 11:30
Δεν παίρνει "πειραγμένους" ήχους και δεν είναι ούτε ένα το παράδειγμα, υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις με διαφορετικά αποτελέσματα. Σε ένα από αυτά δίνει σαν είσοδο μία προηχογραφημένη μπασογραμμή και παίρνει στην έξοδο ένα midi track σετ τύμπανα που ταιριάζουν με την μπασογραμμή.
αυτό που κάνει με τους νιρβανα που τους γαμεί το κομματάκι με 2-3 διαφορετικούς τρόπους τι ακριβώς είναι αν δεν είναι πειραγμένοι ήχοι δλδ?
Για το input που δέχεται σαν πληροφορία μιλάω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Σεπ 2021, 11:56

Είναι ένα εντυπωσιακό επίτευγμα αλλά νομίζω ότι δε θα μπορούσε να θεωρηθεί ακριβώς δημιουργία με την έννοια της αληθινής, καλλιτεχνικής δημιουργίας. Γιατί βασίζεται απόλυτα σε ένα συγκεκριμένο input. Το θέμα είναι όμως από που ξεκινάς; Υπάρχουν άπειρες επιλογές, δεν είναι trivial ερώτημα. 2ον, πώς μπορεί μέσα από αυτή τη διαδικασία να δημιουργηθεί ένα νέο είδος μουσικής, όπως συμβαίνει στην πραγματικότητα; Η μουσική δεν είναι κάτι στατικό, αλλά επίσης δεν είναι και αποκομμενο από την κοινωνική πραγματικότητα. Πχ η μουσική του Μπομπ Ντίλαν εκφράζει την εποχή και τις συγκεκριμένες συνθήκες που έχουν αποτελέσει έμπνευση για τα τραγούδια του.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών