full album(s) 2

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 21 Νοέμ 2021, 17:52

Όχι,δεν λέει,θα το πουλήσω μου φαίνεται.
Το είχα ξεχασμένο εντελώς και μάλλον για τους σωστούς λόγους.
Παρωχημένος ήχος,αν και παρουσιάζεται ως long lost mod/psych classic.
Τέτοια λένε και τα μοσχοπουλάνε ως αριστουργήματα - μιλάω για ορίτζιναλ εκδόσεις.
Η επιρροή του Graham Bond είναι ολοφάνερη,αφού συνεργάστηκε κιόλας μαζί τους.
Επίσης,έχουν και ένα κομμάτι που λέγεται Love Is The Law = Aleister Crowley=Graham Bond (που ισχυρίζονταν ότι ήταν νόθος γιος του !)

5/10 με απόλυτη επιείκεια.


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 21 Νοέμ 2021, 23:08

Οι Love παίζει να είναι το δεύτερο αγαπημένο μου συγκρότημα μετά τους Doors.
Η πλάκα είναι ότι οι Doors ήταν φανς των Love !
Ο Arthur Lee ήταν όπως και ο Jim,one of a kind.
Αυτό το άλμπουμ δεν είναι με την κλασσική line-up,αλλά πολύ μεταγενέστερο,από το 1974 και με άλλους μουσικούς να τον συνοδεύουν.
Being Arthur Lee δεν μπορεί παρά να είναι πολύ παραπάνω από καλό.
Το έχω μόνο σε cd και σκέφτομαι κάποια στιγμή να βρω την επανέκδοση σε βινύλιο.

7+/10


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 22 Νοέμ 2021, 18:29

Κακό,τευτονικό beat αλλά όχι στα καλλίτερά του.
Τη συλλογή την είχα αγοράσει μόνο και μόνο για τον τίτλο/εξώφυλλο,Schnitzelbeat :romance-hearteyes: + ένας κλώνος των Kraftwerk,πριν τους Kraftwerk.
Πρόκειται για γκρουπς από την Αυστρία,αλλά δεν προσθέτουν τίποτα καινούριο στον surf/garage/beat ήχο που έκανε θραύση εκείνη την εποχή.
Περίμενα καλλίτερη παραγωγή,βασισμένη στα γερμανικά πρότυπα,αλλά δεν...
Επίσης η musicianship,σε πολλά κομμάτια,κυριολεκτικά πάσχει.

5/10


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 22 Νοέμ 2021, 22:57

Dave Brock = Hawkwind = space rock

Αυτό το άλμπουμ είναι από το 2015 και γράφτηκε ως "συνοδευτικό",ας το πούμε έτσι,ενός stage show που λέγονταν Machine.

Το είχα αγοράσει για το εξώφυλλό του κυρίως,αλλά κυρίως επειδή το βρήκα μπροστά μου απρόσμενα,καθώς τσεκάριζα τα CDs,σε ένα δισκάδικο στο Βερολίνο (δεν είχα ιδέα ότι είχε κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο).
Η παραγωγή είναι σούπερ,τα κομμάτια,από μέτρια έως αρκετά καλά,αλλά όχι και τίποτα συναρπαστικό.
Ακούγεται από την αρχή ως το τέλος σαν ένα ενιαίο έργο και προσωπικά μου αφήνει μία ευχάριστη upbeat αίσθηση.
Το παρακάνει λίγο μου φαίνεται με τα ηχητικά εφέ,αλλά Dave Brock είναι αυτός,πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι.

7/10


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 22 Νοέμ 2021, 23:48

Ω ! Εδώ μιλάμε για δισκάρα !
Πρόκειται για τον ex-Stereolab frontman Tim Gane,που τα τελευταία χρόνια ζει στο Βερολίνο και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στο άλμπουμ αυτό - πολύ kraut/motorik beat,αλλά και techno επιρροές.Φανταστικό !
Ακούγεται "μονορούφι" και είμαι έτοιμος να το παραγγείλω σε CD γιατί είναι ιδανικό για οδήγηση με αυτοκίνητο.
Καιρό είχα να ακούσω κάτι τόσο καλό και τόσο αυθεντικό ως προς τον kraut ήχο.Είναι του 2016 !

9/10,αβλεπί


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 24 Νοέμ 2021, 16:23

Αυτό το CD το αγόρασα στη Γερμανία,μόνο και μόνο επειδή η σύζυγος,κάπου,με κάποιο τρόπο,είχε ακούσει το πρώτο τραγούδι και της άρεσε πολύ (της το έκανα δώρο).
Εμένα δεν μου λέει τίποτα,αν και αργότερα διάβασα ένα review που έλεγε ότι ο τύπος είναι huge στην Ιαπωνία,πράγμα που τσιμεντώνει την αντίληψή μου ότι είναι τρελλοί αυτοί οι Γιαπωνέζοι.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχει ακούσει τόσο πολύ Ray Davies (και Kinks γενικότερα),σε σημείο που να τον έχει ξεπατικώσει.

5/10 και δεν πα'να λέει η άλλη ό,τι θέλει


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 25 Νοέμ 2021, 18:19

Από Τέξας και πάλι,ένας δίσκος μικρής διάρκειας,ούτε καν 30'.
Φυσικά,για όσους γνωρίζουν,είναι η μπάντα που μέλη της είχε δύο μέλη από τους μελλοντικούς ZZ Top - Dusty Hill + Frank Beard.
1968,σαφέστατες επιρροές από τους συντοπίτες θρύλους 13th Floor Elevators,αλλά όχι στο ίδιο επίπεδο.
Εμένα μου αρέσει,αν και είχα πάρα πολύ καιρό να τον ξεθάψω από τη δισκοθήκη για να τον ακούσω ξανά.

Γενικά,ο,τιδήποτε προέρχεται από το Τέξας,είναι για μένα κατά 80% καλό/πολύ καλό/αριστούργημα.

7/10



Και ένα σχόλιο κάτω από το βίντεο :

chris binckes

the reason texas was the centre of such wailin kinda blues that sounded like it was on the supernatural express bound for the planets and the western setting sun....was the gooood drugs.... even better than SF...!

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 25 Νοέμ 2021, 19:52

Εδώ τώρα έχουμε ένα άλμπουμ που κυκλοφόρησε το 1976,αν και ηχογραφήθηκε μεταξύ 1974-1975.
Είναι ένα από τα holy grails των απανταχού collectors,αλλά,για μία ακόμη φορά,το περιεχόμενο δεν δικαιολογεί σε καμμία περίπτωση τα...2200 δολλάρια (!) που κοστίζει μία original έκδοση.
Ο ήχος είναι παρόμοιος με Quicksilver Messenger Service,λίγο Grateful Dead,γενικά hippie folk-rock,αλλά ξανά,όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Φυσικά,το έχω απλά σε CD,αλλά και σε βινύλιο να το έβρισκα,παραπάνω από 40 ευρώ δεν θα έδινα.

5+/10



Εδώ μία μίνι κριτική/παρουσίαση :
https://www.psychedelicbabymag.com/2017 ... ivers.html

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 26 Νοέμ 2021, 12:52

10/10,δεν χρειάζεται να γράψω κάτι επιπλέον.


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 26 Νοέμ 2021, 18:34

Για πολύ λίγους.
Ολλανδικό prog rock από τα very early 70s.
Musicianship of the highest level,κάτι που γενικά διακρίνει τις ολλανδικές μπάντες.
Όπως αναφέρει και η wikipedia,είναι ίσως η μοναδική μπάντα που συνδέεται με την σκηνή του Canterbury (Soft Machine,Caravan,Hatfield and the North etc) - η αλήθεια είναι ότι είτε ακούς Caravan,είτε αυτούς,είναι σαν να ακούς το ίδιο γκρουπ.
Αυτό είναι το ντεμπούτο τους,όπως προείπα,πολύ "δύσκολο" άκουσμα.
Το έχω σε βινύλιο που το βρήκα σε original έκδοση σε Oxfam στο Λονδίνο για 3 ή 4 λίρες !!

8/10


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 28 Νοέμ 2021, 16:17

Το αγόρασα επειδή είχα διαβάσει μία κριτική σε βρεττανικό μουσικό περιοδικό,όπου κυριολεκτικά ο reviwer τους αποθέωνε.
Συν το ότι αποτελεί ακόμη ένα holy grail για τιυς συλλέκτες και μία original έκδοση (private pressing) πωλείται σε ridiculously high prices.
Ridiculously,αυτό ακριβώς.Γιατί,μόλις άκουσα το δίσκο,αναρωτήθηκα γιατί έδωσα 35 ευρώ :a040: για την επανέκδοση από την εταιρεία SOMMOR.

Τελικά,τίποτα δεν είναι τυχαίο.Ούτε και το ότι οι early Fleetwood Mac με τον Peter Green θεωρούνται το τοπ λευκό μπλουζ συγκρότημα από το Νησί - ή ο John Mayall με τους Bluesbreakers π.χ.
Διότι ακριβώς αυτοί οι παίκτες,έκαναν και τη διαφορά.

Το άλμπουμ αυτό λοιπόν,είναι απλά μία τίμια προσπάθεια κάποιων λευκών πιτσιρικάδων από το Νησί ώστε να προσεγγίσουν όσο πιο πιστά γίνεται τον blues ήχο - με (προσωπική άποψη) μάλλον απογοητευτικά αποτελέσματα.Κενός ήχος,κανένα πάθος,η γυναικεία φωνή ΔΕΝ είναι δα και Sandy Denny,υποτονικό τέμπο...απλά δεν.
Η πλάκα είναι ότι στην κριτική που είχα διαβάσει και με ανάγκασε να παραγγείλω το δίσκο,έδινε 5 στα 5 αστέρια ! Εμ,πως αλλιώς θα πουλήσουν την πραμάτεια...

4 με 5/10 από μένα,μόνο για την προσπάθεια


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 28 Νοέμ 2021, 17:01

Εξαιρετικό,mod/pop στα φόρτε της,ένα accomplished mini masterpiece,από τα early '80s.
Φοβερή δουλειά στα πλήκτρα,τρομερό songwriting,τέλεια φωνητικά,ένα LP αντάξιο των Jam,James Taylor Quartet και άλλων παλιότερων γκρουπ.

8+/10


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 29 Νοέμ 2021, 21:06

Ξανά ένα άλμπουμ για λίγους,λόγω του κατατονικού mood που το διακρίνει,από την αρχή μέχρι το τέλος.
Ιδανικό για χρήστες όπως η νύχτα για παράδειγμα :wave:

Πρόκειται για τον Δανό :romance-hearteyes: Emile Bureau,που ήταν (είναι ακόμα ; δεν ξέρω) κιθαρίστας με την μπάντα The Sonic Dawn.
Κάτι σε αυτό το άλμπουμ,με τον επαναλαμβανόμενο ήχο της κιθάρας,δύο τρία riffs όλα κι όλα,μου θυμίζει το soundtrack της ταινίας Ο Νεκρός,του Τζιμ Τζάρμους,με τον Τζώνυ Ντεπ.
Να σημειώσω ότι ο πρόσθετος δανέζικος τίτλος Det Kollektive Selvmord μεταφράζεται σε The Collective Suicide,οπότε καταλαβαίνετε... :-?

Επίσης,όπως βλέπετε στην κεντρική εικόνα του βίντεο,κάνει ένα εξώφθαλμο Eye of Horus :011:

Μου αρέσει,το έχω σε cd και του δίνω ένα

7+/10


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 30 Νοέμ 2021, 16:15

Αρκετά ασχοληθήκαμε με τους τρυπ-μπολ στο άλλο νήμα.

Πάμε για ένα 10/10 τώρα.

Από τα ελάχιστα άλμπουμ που δημιούργησαν ένα ολόκληρο - αν και βραχύβιο- κίνημα στην underground κουλτούρα.
Τέλειο,από την αρχή ως το τέλος,ο αυθορμητισμός,η mixed race φάση,το γενικότερο upbeat πνεύμα,η νεανικότητα που το διακρίνει,τα ίδια τα κομμάτια,τα διπλά φωνητικά,το στυλ,η DIY προσέγγιση στην παραγωγή,τι να πρωτοπεί κανείς.

Προσωπικό αγαπημένο το Blank Expression.

10/10 και ακόμη παραπάνω


Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 30 Νοέμ 2021, 16:52

Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών