full album(s) 2

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 17 Νοέμ 2021, 23:08

Βάζω το 2 γιατί δεν μπορώ να βρω το παλιό νήμα.

Δισκάρα


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 18 Νοέμ 2021, 19:52

7 στα 10 για το άλμπουμ,που δεν μπορώ να το βρω ολόκληρο - παραγωγή του Swamp Dogg)

Μου άρεσε η διασκευή στο My babe.


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 18 Νοέμ 2021, 21:43

4/10,με επιείκεια.
Πολύ Hendrix άκουγε ο πιτσιρικάς αλλά δεν ξέρει τι ακριβώς να κάνει με τα πεντάλια.
Πάντως θεωρείται sought after από συλλέκτες - για ποιο λόγο,μην με ρωτάτε.


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 18 Νοέμ 2021, 22:15

Απογοητευτικό,αλλά δεν τολμώ να βαθμολογήσω τον Roky Erckson !
Τεξανός underground (αλλά και πάμπολλοι mainstream) και κακός,ΔΕΝ υπάρχει.

Υπ'όψη ότι πρόκειται για μία κυκλοφορία αποκλειστικά σε CD από την superb label επανεκδόσεων Light In The Attic,που συνοδεύεται από άλλα δύο άλμπουμ,τα Don't Slander Me και Gremlins Have Pictures,όπως και από βιβλιαράκι που περιέχει α-πί-στευ-τες πληροφορίες,άγνωστες ακόμη και στους πιο ψαγμένους aficionados του Roky και των 13th Floor Elevators.


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Νοέμ 2021, 16:24

Αυτό είναι κάπως καλλίτερο από το προηγούμενο που ανέβασα,αλλά δεν θα το βαθμολογούσα με πάνω από 6/10,με επιείκεια ξανά.
Βέβαια,αν είσαι ο Roky Erckson,ακόμη και ΑΜ rock να παίζεις,το κάνεις καλλίτερα από τον οποιονδήποτε επίδοξο σταρ του είδους.
Από φωνή σκίζει,δεν έχασε τίποτα από τη φλόγα που τον διέκρινε από τους υπόλοιπους,τότε στα 60ς.
Rest In Peace Roky,you were one of a kind - like Syd,like Jim,like Merrell Fankhauser and like Randy California



Ξεχωρίζω το Νο 5,Burn the Flame.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Νοέμ 2021, 16:25

Και λες και οι Έλληνες μουσικόφιλοι έχουμε το ίδιο γούστο,κοιτάζω στα σχόλια και βλέπω τον Stathis Reppas να γράφει


Stathis Reppas
πριν από 4 έτη
"burn the flames" is one of the greatest songs ever


Nice said,Mr. Reppas !

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Νοέμ 2021, 17:01

Και αυτό είναι το τρίτο από τα CDs της επανέκδοσης της Light In The Attic - εντάξει,έχει καλές στιγμές,η φωνή παραμένει φανταστική,η κιθάρα top class,πάσχει στη σύνθεση,λίγο flat - ένα 7/10,επειδή Roky !


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Νοέμ 2021, 19:02

Εξαιρετικό ! Δεν το είχα καν υπ'όψη - και είναι το δεύτερό τους !
Υπάρχει προϊστορία βέβαια,με πρώην δύο μέλη της θρυλικής neo-mod μπάντας The Clique να έχουν αναλάβει τα ηνία.
Διασκευή στο Satisfaction και στο Purple Haze - πολύ καλά και τα δύο.
Και τα originals σκίζουν.
8μιση/10 και ήδη μπαίνω σε διαδικασία παραγγελίας του CD από την εταιρεία Time for Action - πιο mod ονομασία,πεθαίνεις !


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Νοέμ 2021, 21:59

Είμαι στα μισά σχεδόν της συνολικής διάρκειας του άλμπουμ και έχω καταλάβει ότι μιλάμε για ένα από τα μουσικά landmarks της α' εικοσαετίας του αιώνα που διανύουμε.
Επιρροές από Sabbath,σκληρός και ανελέητος ήχος,ρυθμικές αλλαγές που συνεπαίρνουν,ένα Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΟ, πράγματι,άλμπουμ.

Πίσω από το όνομα κρύβεται ο γνωστός και μη εξαιρετέος Ty Segall.



Ξέχασα να βαθμολογήσω - 8μιση/10 +

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Νοέμ 2021, 22:43

Ουάου,που λένε και στο χωριό μου !
Από Σουηδία μόνο καλά να περιμένουμε.
Επιρροές από άλλους Σουηδούς,όπως Parson Sound (στο -a χρειάζεται και umlaut) αλλά και ολίγον από Terry Riley.
Τρομερή προσπάθεια.
Το είδος του άλμπουμ που πρέπει να ακουστεί από αρχή μέχρι τέλους,χωρίς διακοπή.

8/10+


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 20 Νοέμ 2021, 16:33

Αν και τα σχόλια από κάτω είναι ενθουσιώδη,εν τούτοις εμένα δεν με καλύπτει απόλυτα σαν ακροατή.
Το βρίσκω λίγο βαρετό σε ορισμένα σημεία και επίσης βρίσκω ότι πάσχει λίγο από έλλειψη πρωτοτυπίας.
Το template ,όπως εύστοχα αναφέρει και κάποιος σχολιαστής,είναι γκρουπ όπως οι Can και οι Neu!,αλλά θέλει δουλειά ο, κατά τ'άλλα, συμπαθέστατος Δανός psych/kraut/electronica maverick

Δίνω ένα 6/10 και δηλώνω ενθουσιασμένος με το κομμάτι Νο 5,με τον τίτλο Levania, στο 12:20 περίπου.


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 20 Νοέμ 2021, 23:08

Αυτό το άλμπουμ το πρωτάκουσα στα τέλη της δεκαετίας του ΄80,όταν ένας φίλος του μεγάλου μου αδερφού,που σπούδαζε στην Αγγλία,το έφερε στο σπίτι μας για να το ακούσουμε.Τότε,είχα πάθει πλάκα,μου είχε φανεί εντελώς εξωτικό σαν ήχος - βέβαια,δεν είχα χωθεί ακόμη για τα καλά στο prog.

Δεν θα το χαρακτήριζα prog καθ'αυτό,έχει πολλές επιρροές,λίγο από acid-folk,λίγο psych,λίγο jazzy,σε μερικά σημεία ακούω μέχρι και flamengo ή κλασσική μουσική.
Σήμερα,θα έλεγα ότι είναι ένα πολύ καλό άλμπουμ της εποχής (1971),αλλά σίγουρα, όχι αριστούργημα - αν και θεωρείται ως τέτοιο από πάμπολλους collectors.
7/10 λοιπόν,όχι παραπάνω,ίσως λίγο παρακάτω,αλλά ας είναι.


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 20 Νοέμ 2021, 23:13

Να πω κιόλας εδώ ότι,ο λόγος που άνοιξα το νήμα αυτό,είναι διότι έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου :8) ...τουλάχιστον μέχρι τις 6 με 7 Δεκεμβρίου,που ξεκινάω δουλειά στη νέα θέση εργασίας μου.Με τα χωράφια ξεμπερδέψαμε,η σύμβαση με τα Κοινωφελή τερματίστηκε πριν από ένα μήνα,οπότε έχω την ευκαιρία να ξεσκονίσω τα παλιά (αλλά και τα πιο πρόσφατα) αγγλόφωνα μουσικά περιοδικά μου,καθώς και τη δισκοθήκη μου και να διαλέγω άλμπουμ που είτε έχω χρόνια να τα ακούσω,είτε που βλέπω να προτείνονται από μουσικοκριτικές "πένες" που εκτιμώ και που τα ανακαλύπτω κι εγώ μαζί με εσάς (όσοι τουλάχιστον μπαίνετε στον κόπο να ακούσετε κάποια από αυτά).
Ελπίζω να μην σας κουράζω :)

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 20 Νοέμ 2021, 23:49

Πάμε και για ένα 10/10 ;
Πάμε !
Αυτό το άλμπουμ είναι ένα one man project,από τον κιθαρίστα Joseph Longeria,ο οποίος -φυσικά- δεν θα μπορούσε να είναι από κάπου αλλού,εκτός από το Τέξας (άντε,ας βάζαμε και Καλιφόρνια στην εξίσωση)

NEW, FACTORY SEALED! 180 GRAM! IN MONO! "Rooted in the steamy backroads of Texas and deep-fried at a Memphis recording studio, Joseph’s Stoned Age Man was served up like a sizzling hot rattlesnake appetizer slathered in fuzz-blooz grease in 1969. Legend has it that the titles of eight of the album’s nine songs came before they were written on the spot, which speaks volumes for the talents of Joseph (aka, Joseph Longeria) — who A&R man Steve Tyrell signed to Scepter Records after witnessing the Lone Star State bluesman gig with B.B. King and T-Bone Burnett. Brandishing his guitar like a Cro-Magnon’s club, Joseph mixes his fuzzy licks with meat-grinder vocals as he loudly ruminates of fattened snakes, fish heads, mountains, cavemen and gumbo in the maddest peyote hallucination Alley Oop never had. Long revered among collectors, this fine slab o’ rock gets its first-ever reissue from the original masters, pressed at RTI onto 180 grams of cold hard vinyl that’ll rip your turntable from its hinges." - Sundazed

Τα είπε όλα αυτή η περιγραφή.
Δεν υπάρχει κομμάτι που να μην μου αρέσει σε αυτό το artefact - όταν πρωταγόρασα την επανέκδοση από την SL Records (45 ευρώ :a040: ),έπαιξα μουσική σε ένα μπαρ στην πόλη και επέλεξα τα Cold Biscuits And Fish Heads (στο 8;16) καθώς και το τελευταίο,το Come The Sun Tomorrow.
Είδα πολλά κεφάλια να γυρίζουν και να μου κάνουν νεύμα (τι'ν'αυτό ρε ;).Δεν το μαρτύρησα σε κανέναν :D

10/10 είπα ; 11/10 !!


Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4308
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: full album(s) 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 21 Νοέμ 2021, 00:27

ιου!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών