Musicians RIP

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
nowhere
Δημοσιεύσεις: 14585
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 14 Αύγ 2022, 20:39

The Rebel έγραψε:
14 Αύγ 2022, 20:22
Bill Pitman, Guitarist in the Wrecking Crew, Dead at 102.

όχι ρε γαμώτο.τιναυτο το πράμα φέτος

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14585
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 14 Αύγ 2022, 21:02

αν δεν πεθάνει κανείς για μια βδομάδα θα παραφυλάει ο ρεμπελ να τους πατήσει με τ αμάξι

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4836
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 21 Αύγ 2022, 12:06

Πέθανε ο Ρόμπερτ Γουίλιαμς.
https://agioitheodoroi.com/pethane-o-tr ... -oyiliams/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Αύγ 2022, 19:00






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Οκτ 2022, 19:10

01/10/2022
Πέθανε ο Σταμάτης Κόκοτας.
Σε ηλικία 85 ετών.

Εικόνα

Εφυγε από την ζωή ο Ελληνας τραγουδιστής, Σταμάτης Κόκοτας.


Ταλαιαπωρούνταν χρόνια από την ασθένεια του καρκίνου και κατέληξε σε ηλικία 85 ετών.

Η κατάσταση της υγείας του επιδεινώθηκε ραγδαία και κατέληξε τα ξημερώματα στο Ασκληπιείο Βούλας που νοσηλευόταν από τις 20 Σεπτεμβρίου.

Με σημαντική δισκογραφική παρουσία κατά τη διάρκεια των δεκαετιών του 1960 και 1970, ο Σταμάτης Κόκοτας συνεργάστηκε με ορισμένους από τους σημαντικότερους Έλληνες συνθέτες της εποχής, όπως ο Σταύρος Ξαρχάκος, ο Δήμος Μούτσης, ο Απόστολος Καλδάρας, ο Γιώργος Χατζηνάσιος, ο Γιάννης Σπανός, ο Γιώργος Ζαμπέτας, ο Αντώνης Κατινάρης, ο Χάρης Λυμπερόπουλος, ο Βαγγέλης Πιτσιλαδής, ο Λυκούργος Μαρκέας, ο Ανδρέας Καραγιαννόπουλος κ.ά.



«Τον θάνατο δεν τον φοβάμαι. Καθόλου. Η πορεία μου, άλλωστε, αυτό δείχνει. Πολλές φορές τον ξεπέρασα και πλέον δεν με φοβίζει - έχω ”πληρωθεί” στη ζωή μου απ′ όλας και καθ′ όλας τας απόψεις», είχε πει σε συνέντευξή του στην Lifo και στον δημοσιογράφο Γιάννη Ζατζηγεωργίου το 2013.

Γεννήθηκε από πατέρα γιατρό και μητέρα τραπεζικό.

«Ήμασταν μεγάλη οικογένεια -τρία αγόρια, τρία κορίτσια-, ο πατέρας γιατρός, τον οποίο έχασα όσο ήμουν ακόμα μικρό παιδί. Μεγάλωσα σωστά, με πολύ καλούς τρόπους, σε σωστή οικογένεια, με μία χρυσή μάνα. Από τότε που μεγάλωνα μάθαινα από τους γονείς και τα′ αδέλφια μου το ”σωστό”. Αυτό ακολούθησα στην πορεία της ζωής μου» (Lifo)

Bρέθηκε στο Παρίσι για να σπουδάσει ιατρική κι εκείνος άρχισε το τραγούδι στα καμπαρέ. Δούλεψε κοντά σε μεγάλους όπως οι Αζναβούρ, Ζιλμπέρ Μπεκό κ.α. κι εκεί εντοπίστηκε από τον Σταύρο Ξαρχάκο που του πρότεινε να επιστρέψει στην Ελλάδα.

Ο Σταμάτης Κόκοτας πρωτοεμφανίστηκε στις «Διπλοπενιές» του Γιώργου Σκαλενάκη, με τους Βουγιουκλάκη-Παπαμιχαήλ, παίζοντας μπουζούκι στην ορχήστρα. Και μπορεί τα τραγούδια «Στου Οθωνα τα χρόνια» και «Με τι καρδιά να σ’ αποχαιρετήσω» σε στίχους Νίκου Γκάτσου και μουσική Σταύρου Ξαρχάκου στην ταινία να ακούστηκαν από τον Παπαμιχαήλ, όμως αγαπήθηκαν από τον Κόκοτα στο «Ενα μεσημέρι» που βγήκε στην Columbia. Ηταν το 1966. Ακολούθησαν μεγάλες συνεργασίες με σημαντικούς μουσικούς και στιχουργούς όπως μαρτυρά η δισκογραφία του που ακολούθησε.

Δισκογραφία Σταμάτη Κόκοτα.
1966 - Ένα μεσημέρι (μουσική Σταύρος Ξαρχάκος)
1967 - Όνειρο απατηλό
1968 - Κόκοτας
1968 - Κάποιο Καλοκαίρι (μουσική Δήμος Μούτσης)
1968 - Επιλογή
1968 - Χρώματα (μουσική Σταύρος Ξαρχάκος)
1969 - Ένα Χαμόγελο (μουσική Δήμος Μούτσης)
1969 - Κόσμε Αγάπη Μου (μουσική Σταύρος Ξαρχάκος)
1969 - Μαζί με τον Σταμάτη
1970 - Ξαρχάκος + Κόκοτας (μουσική Σταύρος Ξαρχάκος)
1971 - Χαλάλι σου ζωή (μουσική Λυκούργος Μαρκέας)
1971 - Σταμάτης Κόκοτας
1972 - Μικρές ώρες (μουσική Γιώργος Κατσαρός)
1972 - 4-5-3 (μουσική Γιώργος Χατζηνάσιος)
1972 - 12 Φύλλα της καρδιάς
1973 - Μέρες αγάπης (μουσική Γιάννης Σπανός)
1973 - Διαδρομή (μουσική Γιώργος Χατζηνάσιος)
1973 - Νο 4
1973 - Τα ωραία του Τσιτσάνη (μουσική Βασίλης Τσιτσάνης)
1973 - Παλιά μεράκια
1974 - Νο 5 - Εγώ και ο έρωτας
1974 - Συναναστροφές (μουσική Αντώνης Κατινάρης)
1975 - Μια ζωγραφιά (μουσική Χάρης Λυμπερόπουλος)
1975 - Θα συναντηθούμε (μουσική Βαγγέλης Πιτσιλαδής)
1977 - Τελευταία νύχτα (μουσική Απόστολος Καλδάρας)
1978 - Θα σου χρωστώ (μουσική Γιώργος Χατζηνάσιος)
1979 - Με αγάπη Σταμάτης
1980 - Το διάταγμα... και άλλα (μουσική Γιώργος Ζαμπέτας)
1980 - Ο Σταμάτης Κόκοτας τραγούδα για όλους Απόστολο Καλδάρα
1983 - Για πάντα
1984 - Καρδιά παραπονιάρα
1985 - Τσιτσάνης-Θεοδωράκης-Κόκοτας– Ανέκδοτα τραγούδια
1987 - Κάθε τραγούδι μου για σένα
1988 - Ένας καλεσμένος
1989 - Ευτυχώς υπάρχουν και τα όνειρα
1990 - Θα μείνει η αγάπη μας
1993 - Οι διπλοπενιές
1994 - Για σας τα διάλεξα
2002 - Αυτά που ήθελα να πω
2002 - Μια ζωή...(μουσική Ανδρέας Καραγιαννόπουλος)
2003 - Τραγουδά Βασίλη Τσιτσάνη
2003 - Τραγουδά Γιώργο Μητσάκη
2019- Όλα για μένα είσαι εσύ

«Με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση δουλεύαμε 17 χρόνια μαζί και ποτέ δεν είπαμε ο ένας στον άλλον κάτι πιο πέρα. Από τις 9 το βράδυ μέχρι το ξημέρωμα. Εγώ δούλευα και παραπάνω γιατί ο Ωνάσης μου ζητούσε να τραγουδάω για τους διάσημους καλεσμένους του», είχε πει στην Καθημερινή και στην δημοσιογράφο Γιώτα Συκκά το 2019. Και είχε συμπληρώσει:

«Ο Αρίστος (Ωνάσης) με ξεχώριζε και η Μαρία μού έλεγε “τι γλυκά που τραγουδάς Σταμάτη”. Με τη Μαρία δεν ήταν εύκολο να μιλήσει κάποιος, δεν συζητούσαμε πολύ, λίγα πράγματα. Της χάρισα όμως έξι long play δικά μου τα οποία άκουγε κάθε βράδυ, όταν ήθελε να ξεκουραστεί. Χάρηκα που είχα την τύχη να γνωρίσω μια τέτοια κυρία. Ο μεγάλος Ωνάσης δεν κοιμόταν πολύ. Επέστρεφα από το μαγαζί το πρωί και έπειτα από δύο ώρες ύπνου, ερχόταν ο οδηγός του κάτω από το σπίτι μου και μου έλεγε “σήκω, το αφεντικό είπε να πάμε στον Σκορπιό”. Ξέρεις, με ελικόπτερο και τα σχετικά. Ηταν εξαιρετικός ο Αρίστος. “Σταματάκη, όλα καλά;” έλεγε. ΄Η με ρωτούσε: “Τον Αλέξανδρο πώς τον βλέπεις, οδηγεί καλά;” Ασ’ τα να μην τα θυμάμαι. Με πειράζει…»

Το 2013 είχε κάνει comeback στο Ηρώδειο στο πλευρό του Σταύρου Ξαρχάκου: «Είναι τόσο καλό που μου το θυμίζετε τώρα! Χάλασε ο κόσμος! Ξαρχάκος ειν’ όμως αυτός, μιλάμε για πολύ μεγάλο μέγεθος», έχει πει στον Αντώνη Μποσκοΐτη και στο Κουτί της Πανδώρας το 2020.

Ο Σταμάτης Κόκοτας ήταν γνωστός για τις χαρακτηριστικές, μακριές φαβορίτες του: «Πόσα μου έδιναν οι Αμερικάνοι για να κόψω τις φαβορίτες, ξέρετε; Τους έκανα εγώ αντιπρόταση να τους βάλω μεσ’ στο συντριβάνι της Ομόνοιας να τους λούσω. Τις φαβορίτες τις καθιέρωσα όταν άφησα τη Γαλλία και γύρισα στην Ελλάδα» (Κουτί της Πανδώρας).

Λάτρης του μηχανοκίνητου αθλητισμού αλλά και του ωραίου φύλου, ο Σταμάτης Κόκοτας είχε πει επίσης στην Lifo:

«Έζησα μεγάλους έρωτες, μικρούς έρωτες, έρωτες της μιας βραδιάς. Οι μεγάλοι έρωτες, δυστυχώς, συνήθως δεν κρατάνε πολλά χρόνια. Κάποια στιγμή, κάτι θα γίνει, κάτι θα βρεθεί, κάποιος θα δυσανασχετήσει, κάπου θα στενοχωρηθείς. Αυτή, όμως, είναι η ζωή. Κι όπως μου έλεγαν κι οι φίλοι μου οι Γάλλοι, ”τη ζωή πρέπει να την παίρνεις όπως πάει”. Ωστόσο, εκείνο που πρέπει να ξέρει ένας άντρας δεν είναι πόσες γυναίκες θα αγαπήσει αλλά πόσες θα σεβαστεί και πόσες θα προφυλάξει».
https://www.huffingtonpost.gr/entry/pet ... 76dbf71850






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Οκτ 2022, 19:17

01.10.2022
«Έφυγε» ο μεγάλος του λαϊκού πενταγράμμου Σταμάτης ΚόκοταςΑποκλειστικό βίντεο από την τελευταία του εμφάνιση.

Εικόνα

«Έφυγε»από την ζωή σε ηλικία 85 ετών ο Σταμάτης Κόκοτας.

Ο Σταμάτης Κόκοτας νοσηλευόταν στο νοσοκομείο Ασκπληπιείο της Βούλας. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο, ωστόσο τα ξημερώματα κατέληξε έπειτα από ραγδαία επιδείνωση της υγείας του.

Στο αποκλειστικό βίντεο που θα δείτε είναι η τελευταία του εμφάνιση, φέτος στις 28 Αυγούστου στο νησί της Σχοινούσας των Κυκλάδων, σε ειδική βραδιά αφιερωμένη σε αυτόν.



Εικόνα

Γεννήθηκε το 1937 ενώ στα 60’s και τα 70’s είχε σημαντική παρουσία στην ελληνική δισκογραφία καθώς συνεργάστηκε με σπουδαίους δημιουργούς όπως ο Σταύρος Ξαρχάκος, ο Δήμος Μούτσης, ο Απόστολος Καλδάρας, ο Γιώργος Χατζηνάσιος, ο Γιάννης Σπανός, ο Γιώργος Ζαμπέτας, ο Αντώνης Κατινάρης, ο Χάρης Λυμπερόπουλος, ο Βαγγέλης Πιτσιλαδής, ο Λυκούργος Μαρκέας, ο Ανδρέας Καραγιαννόπουλος κ.ά.

Ο γιος του, Δημήτρης, είναι επίσης τραγουδιστής. Υπήρξε δηλωμένος φίλαθλος του Παναθηναϊκού. Επίσης, ασχολήθηκε με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό.

Για τις περιβόητες φαβορίτες του «σήμα κατατεθέν» είχε πει:
«Τις φαβορίτες δεν τις είχα από την αρχή που βγήκα. Μετά μού ήρθε, πώς να το πω, έπρεπε κάπως να επισημοποιήσω τον εαυτό μου.

Και ήρθε από μόνο του. Και τις άφησα. Και πέσαν οι Αμερικάνοι με τα εκατομμύρια για να μου τις κόψουνε και να διαφημίσω κάποια ξυραφάκια. (σ.σ. 5.000.000 δραχμές φημολογείται ότι του πρόσφεραν τότε).»

Εγώ τους είπα: “Δεν είμαι για τέτοια πράγματα. Αν θέλετε, εδώ στην Ομόνοια υπάρχει σιντριβάνι. Να σας πάω και να σας λούσω όλους με 50 κιλά Tide –πώς το λένε– για να το διαφημίσουμε”.






https://www.pronews.gr/politismos/ektak ... s-kokotas/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Οκτ 2022, 19:18






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Οκτ 2022, 01:02

28/10/2022
Πέθανε ο θρύλος του rock n’roll Τζέρι Λι Λιούις σε ηλικία 87 ετών.

Εικόνα

Ο θρύλος του rock n’ roll, Τζέρι Λι Λιούις, έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 87 ετών, όπως ανακοίνωσε σήμερα ο ατζέντης του.


Ήταν ένας από τους πρωτοπόρους του ροκ’ν’ρολ στη δεκαετία του ‘50, όταν ήταν ένα σαρωτικό μουσικό και κοινωνικό φαινόμενο.

Ο Τζέρι Λι Λιούις γεννήθηκε στο Φέρριντει της πολιτείας Λουιζιάνα, μία φτωχή κωμόπολη. Μεγάλωσε σε συνθήκες ανέχειας, ενώ από μικρή ηλικία άρχισε να παίζει πιάνο. Οι γονείς του έβαλαν σε υποθήκη τη φάρμα τους προκειμένου να του αγοράσουν ένα πιάνο. Ο Λιούις άρχισε από το 1949, σε ηλικία 14 ετών να εκτελεί δημόσιες παραστάσεις, παίζοντας πιάνο.

Το 1956 ο Λιούις έκανε τις πρώτες ηχογραφήσεις του στην εταιρεία Sun Records στο Μέμφις του Τενεσί. Το τραγούδι του “Crazy Arms” πούλησε 300.000 αντίτυπα, ενώ το 1957 η επιτυχία του “Whole Lotta Shakin’ Goin’ On” έκανε τον Λιούις παγκοσμίως γνωστό, καθιερώνοντας τον στη Ροκ εντ ρολ σκηνή εκείνης της εποχής.



Ακολούθησαν οι επίσης μεγάλες επιτυχίες “Great Balls of Fire”, “Breathless” και “High School Confidential”. Συμμετείχε επίσης από το 1956 στο διάσημο “Million Dollar Quartet”, μαζί με τους Έλβις Πρίσλεϊ, Τζόνι Κας και Καρλ Πέρκινς, μία σπουδαία στιγμή στην ιστορία του Ροκ εντ ρολ. Ο Λιούις έγινε γνωστός και για τη μεγάλη ενεργητικότητα που επεδείκνυε στη σκηνή, κάνοντας έντονες κινήσεις επί σκηνής.



Το 1958, η καριέρα του Λιούις υπέστη μεγάλο πλήγμα, όταν αποκαλύφθηκε στο κοινό ότι είχε παντρευτεί την μόλις 13 ετών ξαδέλφη του. Το γεγονός αυτό προκάλεσε μεγάλη ζημιά στη φήμη του, με αποτέλεσμα η παρουσία του στη ροκ εντ ρολ μουσική σκηνή να μειωθεί.

Στις αρχές της δεκαετίας του 1960, ο Λιούις δεν είχε σημαντικές επιτυχίες.

Το 1964 ωστόσο, το άλμπουμ του “Live at the Star Club” παρουσίασε μεγάλη επιτυχία και θεωρήθηκε από τους κριτικούς ως ένα από τα καλύτερα στην ιστορία της ροκ μουσικής. Στο άλμπουμ αυτό ο Λιούις είχε μία από τις πιο εκρηκτικές σκηνικές παρουσίες.

Το 1968, ο Λιούις έκανε στροφή στην Κάντρι μουσική, όπου είχε επιτυχίες όπως με το τραγούδι “Another Place, Another Time”. Η στροφή αυτή έδωσε νέα ώθηση στην καριέρα του στα τέλη της δεκαετίας του 1960 και στη δεκαετία του 1970, με τον Λιούις να βρίσκεται συνεχώς στην κορυφή των τσαρτς της Κάντρι μουσικής.

Οι μεγαλύτερες επιτυχίες του ήταν τα τραγούδια “To Make Love Sweeter for You” το 1968, “There Must Be More to Love Than This” το 1970, “Would You Take Another Chance on Me” και “Me and Bobby McGee” το 1971, που έφτασαν το νούμερο 1. Στα επόμενα χρόνια, ο Λιούις συνέχισε να διεξάγει συναυλίες στις ΗΠΑ, αλλά και σε χώρες του εξωτερικού. Το 1986, ο Λιούις εντάχθηκε στο Rock and Roll Hall of Fame.

To 2006 κυκλοφόρησε το άλμπουμ του Λιούις “Last Man Standing”, που πούλησε πάνω από ένα εκατομμύριο αντίτυπα, αποτελώντας το πιο επιτυχημένο του άλμπουμ και το 2010 το άλμπουμ “Mean Old Man”,που ήταν επίσης επιτυχημένο. Στη δεκαετία του 2010 συνέχισε τις μουσικές εμφανίσεις του, αν και το 2019 υπέστη ένα εγκεφαλικό επεισόδιο, που τον ανάγκασε να περιορίσει τις δραστηριότητές του.

Ο Λιούις κέρδισε πολλά βραβεία στη Ροκ και Κάντρι μουσική. Κατατάχθηκε 24ος στη λίστα των 100 Σπουδαιότερων Καλλιτεχνών Όλων των Εποχών από το περιοδικό Rolling Stone.

Ήταν ένας από τους τελευταίους εν ζωή καλλιτέχνες της πρώτης περιόδου γέννησης της Ροκ μουσικής.
https://www.newsbeast.gr/world/arthro/9 ... ia-87-eton

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Οκτ 2022, 01:03






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Οκτ 2022, 01:05







Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Οκτ 2022, 18:13

31.10.2022
Η στιγμή που ο Μπομπ Ντίλαν μαθαίνει ότι πέθανε ο Τζέρι Λι Λιούις – Διέκοψε συναυλία για να πει τραγούδι του.
«Δεν ξέρω πόσοι από εσάς γνωρίζετε, αλλά ο Τζέρι Λι έχει φύγει. Θα παίξουμε αυτό το τραγούδι, ένα δικό του»

Εικόνα

Ο Μπομπ Ντίλαν απέτισε φόρο τιμής στον αείμνηστο Τζέρι Λι Λιούις κατά τη διάρκεια της συναυλίας του στο Νότιγχαμ, διασκευάζοντας την επιτυχία του Λιούις του 1970 «I Can’t Seem to Say Goodbye».


Μετά από μία σειρά από πρόωρες ανακοινώσεις για τον θάνατο του 87χρονου που κυκλοφόρησαν την προηγούμενη εβδομάδα, ο θάνατος του Λιούις επιβεβαιώθηκε επίσημα το πρωί της Παρασκευής. «Η Τζούντιθ, η έβδομη σύζυγός του, ήταν δίπλα του όταν πέθανε», έγραψε ο εκπρόσωπός του Ζακ Φάρνουμ σε μια δήλωση. «Της είπε, στις τελευταίες του στιγμές, ότι καλωσόρισε το μέλλον και ότι δεν φοβόταν».

Την ίδια μέρα, ο Μπόμπ Ντίλαν διέκοψε το σόου του στην Αγγλία για να αποτίσει τα σέβη του, λέγοντας στους θαυμαστές του, που παρακολουθούσαν τη συναυλία, στο Motorpoint Arena: «Δεν ξέρω πόσοι από εσάς γνωρίζετε, αλλά ο Τζέρι Λι έχει φύγει. Θα παίξουμε αυτό το τραγούδι, ένα δικό του. Ο Τζέρι Λι θα ζει για πάντα – όλοι το ξέρουμε αυτό». Στη συνέχεια ξεκίνησε μια συγκινητική διασκευή του «I Can’t Seem To Say Goodbye»

Δείτε το βίντεο:



Σε μια συνέντευξη του 1969 στο Rolling Stone, ο Μπομπ Ντίλαν είχε αναφερθεί στον χρόνο που είχε περάσει με τον Λιούις δουλεύοντας στο ίδιο στούντιο. Ο Λιούις από την πλευρά του έχει διασκευάσει το τραγούδι «Rita May» του Ντίλαν.
https://www.pronews.gr/politismos/i-sti ... goudi-tou/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Οκτ 2022, 18:20

30 Οκτωβρίου 2022
Σκοτώθηκε ο ντράμερ των Dead Kennedys.

Εικόνα

Ο D.H.Peligro πέθανε μετά από πτώση, σε ηλικία 63 ετών.


Ο θάνατός του ανακοινώθηκε από το συγκρότημα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: "Ο ντράμερ των Dead Kennedys D.H. Peligro (Darren Henley) απεβίωσε στο σπίτι του στο Λος Άντζελες χθες, 28 Οκτωβρίου. Η αστυνομία που βρέθηκε στο σημείο δήλωσε ότι πέθανε από τραύμα στο κεφάλι που προκλήθηκε από τυχαία πτώση. Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες. Ζητάμε να σεβαστείτε την ιδιωτική ζωή της οικογένειας κατά τη διάρκεια αυτής της δύσκολης περιόδου. Σας ευχαριστούμε για τις σκέψεις και τα λόγια παρηγοριάς σας".

Ο Peligro, επίσης γνωστός ως Darren Henley, μπήκε στο συγκρότημα το 1981, όταν αντικατέστησε τον αρχικό ντράμερ Bruce Slesinger, ο οποίος ήταν περισσότερο γνωστός ως Ted. Το συγκρότημα διαλύθηκε το 1986, αλλά επανασχηματίστηκε το 2001 χωρίς τον ιδρυτικό τραγουδιστή Jello Biafra, και ο Peligro επανέλαβε τα καθήκοντά του πίσω από το drum κιτ. Ηχογράφησε τέσσερα άλμπουμ με τους Dead Kennedys - In God We Trust, Inc, Plastic Surgery Disasters, Frankenchrist και Bedtime for Democracy. Συμμετείχε επίσης στη συλλογή singles των DK Give Me Convenience Or Give Me Death.



Το 1988, ο Peligro είχε ένα σύντομο πέρασμα από τους Red Hot Chili Peppers, όταν αντικατέστησε τον Jack Irons. Τον σταμάτησαν όμως λόγω προβλημάτων με τα ναρκωτικά και το αλκοόλ. Ο μπασίστας των Chili Peppers, Flea, ήταν από τους πρώτους που απέτισαν φόρο τιμής στον πρώην συμπαίκτη του. Λέει: "Αγαπημένε μου φίλε, αδελφέ μου, μου λείπεις τόσο πολύ. Είμαι συντετριμμένος σήμερα, σε όλη μου τη ζωή θα θυμάμαι κάθε δευτερόλεπτο. Την πρώτη φορά που σε είδα να παίζεις με τους DKs το '81 μου πήρες τα μυαλά. Η δύναμη, η ψυχή, η απερισκεψία. Έγινες ο αγαπημένος μου φίλος. Διασκεδάσαμε τόσο πολύ, είχαμε τόση χαρά, καλύπτοντας ο ένας την πλάτη του άλλου. Σε αγαπώ με όλη μου την καρδιά. Είσαι ο πιο αληθινός ροκάς και ένα κρίσιμο κομμάτι της ιστορίας των RHCP. DHP στο μέρος που πρέπει να είσαι, θα ζεις για πάντα στις καρδιές μας, άγριος και, γιγαντόκαρδος άντρας. Θα σε τιμώ πάντα. Αναπαύσου εν ειρήνη με ελευθερία από όλα όσα σε περιόρισαν".


https://www.e-tetradio.gr/Article/35593 ... -kennedys-
https://www.musicradar.com/news/dead-ke ... es-aged-63

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Οκτ 2022, 18:21






Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4836
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 09 Νοέμ 2022, 10:47

Πέθανε ο Dan McCafferty τραγουδιστής των Nazareth
https://apotis4stis5.com/epikairotita/1 ... GNrby1JBc8


Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 11 Νοέμ 2022, 19:20


Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών