Musicians RIP

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Απρ 2023, 21:43

3/04/2023
Έσβησε η χρυσή φωνή της νιότης μας, εφυγε απο τη ζωη η Ρένα Κουμιώτη.

Εικόνα

Η δυσάρεστη είδηση γνωστοποιήθηκε με ανάρτηση στην επίσημη σελίδα της στο Facebook:


Εικόνα

H Ρένα Κουμιώτη δεν είναι πια μαζί μας. “Εφυγε” σήμερα ξημερώνοντας Δευτέρα 3 Απριλίου 2023 ύστερα από δύο μήνες προσωπικής μάχης με τη ζωή. Η μεγάλη ερμηνεύτρια όμως θα ζει πάντα ανάμεσά μας με τα τραγούδια της . Οσοι είχαμε τη μέγιστη τιμή, να τη ζήσουμε από κοντά , γνωρίσαμε το ήθος , την ψυχή, την σεμνότητα και την αξιοπρέπειά της . Μια μεγάλη κυρία “εφυγε” αλλά θα είναι πάντα εδώ..Δεν σταματούν έτσι του ρολογιού οι δείκτες..

Εικόνα

Σημερα αλλη μια υπεροχη φωνη προστεθηκε στην χορωδια των αγγελων.Μολις εχασα την φιλη μου την Ρενουλα μου! Μου κοπηκαν τα ποδια σταματησε το μυαλο μου. ΡΕΝΑ ΚΟΥΜΙΩΤΗ δεν θα σε ξεχασω ΠΟΤΕ. Καλο ταξιδι αγαπημενη μου φιλη! Θα σε κραταω ζεστα παντα μεσα στην καρδια μου!

ΡΕΝΑ ΚΟΥΜΙΩΤΗ (1941-2023)
“Εφυγε” πριν από λίγο απο κοντά μας η μεγάλη ερμηνεύτρια Ρένα Κουμιώτη.

Η Ρένα τους 2 τελευταίους μήνες έδωσε μάχη για τη ζωή της λόγω των εγκαυμάτων που της προκλήθηκαν από φωτιά από αναμμένο τσιγάρο.

Εικόνα

Δεν θα γράψω βιογραφικό όπως συνήθως. Θα μεταφέρω αυτούσια τη ζωή της , όπως την αφηγήθηκε τόσο αναλυτικά η ίδια στη Lifo τον Φεβρουαριο του 2015 .

“Οι γονείς μου ήταν πρόσφυγες. Από τη Νέα Ιωνία, όπου γεννήθηκα, βρεθήκαμε στη Δραπετσώνα και από κει στην Κοκκινιά. Μέχρι σήμερα αισθάνομαι πιο πολύ Β’ Πειραιάς, Κοκκινιώτισσα. Ο πατέρας μου ήταν ναυτικός. Τη μητέρα μου την έχασα όταν ήμουν επτά μηνών, νεότατη, στα 20 της, από επιπλοκές του θυρεοειδή, που τότε δεν ήταν αντιμετωπίσιμες οι αρρώστιες του. Μας μεγάλωσε η μητέρα της, η γιαγιά μου, εμένα, που ήμουν το πιο μωρό, και τα δύο αδέρφια μου. Αν και επίσης πολύ νέος ο μπαμπάς μου όταν χάσαμε τη μητέρα μου, όχι μόνο δεν ξαναπαντρεύτηκε αλλά ούτε καν ακούσαμε ότι «τον είδαμε εκεί με την τάδε γυναίκα». Δεν ήθελε επ’ ουδενί λόγω να βάλει μητριά να μας μεγαλώσει. Τα παιδικά μου χρόνια ήταν ήσυχα και αξιοπρεπή – εννοώ πως, παρ’ όλη τη φτώχεια, δεν πεινάσαμε.Τελείωσα το Δημοτικό στα δώδεκα και δεν συνέχισα σπουδές. Ξεκίνησα να κάνω πολλές δουλειές: δούλεψα κορδελιάστρα τον πρώτο καιρό, μετά πήγα σε τυπογραφείο, μετά στα «κολλητά» παπούτσια, σε παπουτσάδικο, ενώ στα δεκατρία μισό ήμουν βοηθητική νοσοκόμα στην κλινική του Περδίκη, στην Πέτρου Ράλλη. Έναν χρόνο μετά –γιατί δεν έπαιρναν πιο μικρά ως εργάτες– δούλεψα στου Παπαστράτου για μία πενταετία. Ταυτόχρονα είχα τις παρέες μου από τη δουλειά και από τη γειτονιά – όχι κλαμπ και τέτοια, δεν τα ξέραμε, αφού μέχρι να παντρευτώ καίγαμε λάμπα πετρελαίου.

Ο γάμος ήρθε πολύ νωρίς, το 1960, εννοείται προτού μπλεχτώ με το τραγούδι. Με τον άντρα μου δουλεύαμε μαζί στον Παπαστράτο και το βράδυ πήγαινε νυχτερινό Γυμνάσιο. Έμεινα έγκυος και παντρευτήκαμε. Γέννησα τον πρώτο μου γιο, που τον πρόλαβε η γιαγιά μου και μου τον μεγάλωσε. Ο γάμος αυτός κράτησε δύο χρόνια – να ξέρετε ότι εγώ πάνω στο «δύο» τις χάλαγα τις σχέσεις μου. Μόνο ο δεύτερος γάμος μου στην Αμερική, όπου πήγα το ’74 ως τραγουδίστρια πια, διήρκεσε πολύ παραπάνω. Χώρισα, λοιπόν, αφού ένιωσα ότι δεν μου πήγαινε αυτός ο άνθρωπος. Κατάλαβα ότι δεν ήταν ούτε έρωτας, ούτε αυτές οι βλακείες. Δεν κρατήσαμε καμιά επαφή. Σήμερα, και να τον δω στον δρόμο, δεν θα τον γνωρίσω. Εμένα με ενδιαφέρουν τα παιδιά μου και τα δυο εγγόνια μου.

Το 1968 γνώρισα τον Τάσο Σχορέλη, που πήγαινε στην Πλάκα κι έκλεινε ως ιμπρεσάριος μικρά σχηματάκια του ποιοτικού τραγουδιού πάντα. Ο «άγιος» Σχορέλης! Αυτός μου κλείνει μια μέρα ραντεβού στο γραφείο του. Πάμε με τον Γιώργο και μόλις μπαίνω σ’ ένα άδειο δευτερότριτο γραφείο, πέφτω πάνω σ’ ένα καλοριφέρ, λυμένη στα γέλια, και λέω: «Ρε συ, δηλαδή εγώ τώρα είμαι τραγουδίστρια;». Έρχεται ο Σχορέλης, «Πώς σε λένε, κορίτσι μου;», «Ρένα Κουμιώτου» – γιατί Κουμιώτη με έκανε μετά ο Πατσιφάς της Lyra. «Τι τραγούδια τραγουδάς;». «Μπιθικώτση και Μοσχολιού». Γίνεται ένα ωραίο σχηματάκι στην Πλάκα με τη Μαίρη Δαλάκου στο πιάνο κι ένα νέο παιδί που μόλις είχε έρθει από τη Θεσσαλονίκη – ο Μανώλης Μητσιάς ήτανε. Δεν ξέραμε ούτε πώς να στηθούμε. Ένα βράδυ, όμως, έρχεται καλεσμένος ο Μάνος Λοΐζος. Τότε έψαχναν μια λαϊκή τραγουδίστρια για τον «Δρόμο» του Πλέσσα. Πάει ο Μάνος στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, «σου βρήκα τραγουδίστρια». «Άσε μας τώρα, ρε» του κάνει ο Λευτέρης. «Έλα να παίξουμε μια παρτίδα τάβλι», συνεχίζει ο Μάνος, «κι άμα σε κερδίσω, θα πάμε να την ακούσεις!». Το τελευταίο δεν το ξέρω από τον Μάνο, μου το ‘χουν διηγηθεί. Πράγματι, τον κερδίζει ο Μάνος και μου τον φέρνει απ’ την Απανεμιά. Τραγουδάω εγώ, τσουπ στο τραπέζι του Μάνου μετά. «Από δω ο Λευτέρης Παπαδόπουλος» μου λέει, «Χαίρω πολύ» κάνω κι εγώ, που δεν είχα ιδέα ποιος ήταν ο Παπαδόπουλος. «Τραγουδάς πολύ ωραία, κοριτσάκι μου», λέει αυτός, «κι από μένα είσαι εντάξει, αλλά πρέπει να περάσεις και από τα μηχανήματα του στούντιο της Κολούμπια για οντισιόν». «Τι μου λέει τώρα αυτός;» αναρωτιόμουν, εν τω μεταξύ, εγώ, που πήγαινε κι αλλού ο νους μου. Ο Λευτέρης μου είχε αφήσει εκείνο το βράδυ ένα χαρτάκι με το όνομά του και τη διεύθυνση του στούντιο. Παίρνω μια φίλη μου μαζί και πάμε. Πέφτουμε πάνω σε μια ουρά 300 μέτρα! «Πάμε να φύγουμε» κάνω, γιατί το βράδυ δούλευα κι αρχίζαμε νωρίς. Ξαφνικά ακούω μια φωνή: «Πού πας εσύ;». Γυρνάω και βλέπω έναν ηλικιωμένο κύριο, τον Πατσιφά. Βγάζω το χαρτάκι, διαβάζω το όνομα και λέω «με έστειλε ο κ. Λευτέρης Παπαδόπουλος». Έτσι, ο Πατσιφάς παρέκαμψε τη σειρά και την ίδια μέρα με πέταξε στα βαθιά. Στο πιάνο ήταν ο Γιάννης Σπανός. «Γεια σας», «Γεια σας». «Τι τραγουδάκι θα μας πείτε;». Λέω: «Α, εγώ δεν τραγουδάω τέτοια», εννοώντας τα νεοκυματικά. «Τραγουδάω Μοσχολιού και Μπιθικώτση». Ούτε τους συνθέτες δεν ήξερα! Την ώρα που ο ηχολήπτης μού έφτιαχνε το μικρόφωνο, τόλμησα να ρωτήσω: «Δεν έχετε καμιά έτοιμη ορχήστρα να τραγουδήσω απάνω κάποιο της Μοσχολιού;». «Είμαι σίγουρος πως θα το πεις τέλεια» κάνει αυτός, μου φέρνει ακουστικά και αρχίζω να τραγουδάω το «Δεν είναι όνειρο η ζωή». Σε πληροφορώ ότι το ‘σκισα! Φτιάχτηκα με την ορχήστρα και ο Πατσιφάς απ’ έξω δεν το πίστευε. «Να κάνω και τη δεύτερη φωνή, το σιγόντο;» τον ρωτάω. «Κάν’ το κι αυτό» και γελούσε. «Αύριο θα είσαι Κριεζώτου 11». Πάω και, στον Θεό σου, μου δίνει 50.000 δραχμές, τεράστιο ποσό για την εποχή. Μου κάνει το πρώτο μου συμβόλαιο για δύο χρόνια. Έμεινα τέσσερα χρόνια στη Lyra και ηχογράφησα 160 τραγούδια – δεν υπήρχε μέρα που να μην έγραφα κι από ένα.

Το επόμενο μεγάλο ραντεβού ορίστηκε στου Πλέσσα. Πάω, ανοίγει η πόρτα και βλέπω τον Γιάννη Πουλόπουλο, τον Θεό, μου κόβεται η μισή φωνή μου. Ευγενέστατος ο Πλέσσας, κάθεται στο πιάνο και μου παίζει τα δύο τραγούδια, το «Δώσε μου το στόμα σου» και το «Πρώτη φορά». Τα λέω – «Πολύ ωραία» κάνει ο Πλέσσας. Μπαίνουμε στο στούντιο. Δυσκολεύομαι σε μια φάση που έπρεπε να ανεβάσω τη φωνή, αλλά έρχεται ο Γιάννης και μου λέει: «Πριν ανεβάσεις, να σκέφτεσαι κάτι και να θυμώνεις». Μου ‘χει μείνει μέχρι σήμερα. Πριν βγω να τραγουδήσω, θέλω πάντα έναν καβγά για να φτιαχτώ (γέλια). Μετά απ’ τον «Δρόμο», η καριέρα μου εκτινάχθηκε! Δεν υπήρχε συνθέτης που να μη μου ζητήσει συνεργασία!

Το «Θαλασσινό Τριφύλλι» έγινε με τον Λίνο Κόκοτο, τον αγαπημένο μου Λίνο, σε ποίηση Οδυσσέα Ελύτη. Θυμάμαι, όσο τραγουδούσα με το αναλόγιο μπροστά μου, το μάτι μου είχε πάρει έναν κύριο που καθόταν ακίνητος στις κονσόλες και παρακολουθούσε την εγγραφή. Κάνω να τον προσπεράσω και μου δίνει το χέρι του: «Κορίτσι μου, τα είπες πολύ ωραία τα τραγούδια». «Ευχαριστώ» απαντώ εγώ και τρέχω να με ακούσω, από την κονσόλα πλέον. Ο Πατσιφάς βλέπει την κίνησή μου, με πλησιάζει: «Τι λέγατε, τι λέγατε;». «Ποιος είναι ο κύριος αυτός;» ρωτάω εγώ. «Μη χειρότερα, ο Οδυσσέας Ελύτης είναι! Δεν τον ξέρεις;». «Όχι» απαντώ. «Χριστός και Παναγία!». Να πάρει η ευχή, δεν είχαμε τα κινητά τότε, αλλιώς σίγουρα θα είχα σήμερα μια φωτογραφία με τον Ελύτη που τον τραγούδησα!

Είπα τραγούδια των Γιώργου Κριμιζάκη-Σώτιας Τσώτου («Αγαπιόμασταν, Χριστέ μου, αγαπιόμασταν»), του Πιτσιλαδή, του Αργύρη Κουνάδη, κάναμε τα «Μονά-ζυγά», έναν πολύ ωραίο δίσκο με τον Μητσάκη. Ποτέ δεν μπήκα στη λογική του σταρ, απλώς απολάμβανα τα πράγματα όπως έρχονταν, στη ροή τους. Το 1970 ανεβάσαμε τον «Δρόμο» του Πλέσσα και του Λευτέρη στο θέατρο της Παξινού. Κάποιες μέρες εμείς και κάποιες η Παξινού με τον Μινωτή, που δεν είχαν ιδιαίτερη επιτυχία, γεγονός που εξώθησε τον Μινωτή να πει σε ραδιοφωνική εκπομπή ότι οι Έλληνες προτιμάνε πλέον τα μπουζούκια και όχι κάτι καλό! Μέσα στην παράστασή μας, όμως, υπήρχαν και κομμάτια σαν το «Μίλα μου για τη λευτεριά», που, εν μέσω χούντας, συγκέντρωναν τον πολύ κόσμο. Δεν κατάλαβα εγώ χούντα, τραγουδούσα τότε, κέρδιζα χρήματα, είχα την αναγνώριση ενός κόσμου που δεν τον ήξερα. Δεν αναμείχθηκα ποτέ σε τίποτα, τη δουλειά μου κοίταζα. Μια φορά, που τραγουδούσα στην Αθηναία, είπα το «Μίλα μου για τη λευτεριά». Κάνω να φύγω για ν’ ανέβει ο Πουλόπουλος κι έρχεται και με πιάνει ο Ασλανίδης, ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού της Επταετίας, ο «κάθε πόλη και στάδιο, κάθε χωριό και γυμναστήριο»: «Αυτό δεν θα το ξαναπείς!». «Ποιο; Το “Σταμάτησε του ρολογιού τους δείκτες;”». «Ξέρεις εσύ!». Συνεχίζω: «Το “Μίλα μου για τη λευτεριά;”». «Αυτό». «Ακούστε, εγώ είμαι τραγουδίστρια και τραγουδώ ό,τι μου δίνουν. Δεν θα ήθελα όμως να ενοχλήσω κανέναν». Και τότε μου απάντησε: «Επειδή είσαι ή πολύ καλή ή πολύ έξυπνη, λέγε ό,τι θέλεις!». Το άφησα, δεν το ξανάπα.

Με τη Lyra τα θαλάσσωσα. Έφυγα όμως στην Αμερική, πήγα Καναδά, παντρεύτηκα, έκανα τον δεύτερο γιο μου. Όταν κάποια στιγμή τηλεφωνήθηκα με τον Πατσιφά, «ποιος είναι;» ρωτάει. «Η Ρένα». «Αγάπη μου», μου κάνει αυτός, «γιατί μου ‘φυγες; Έπρεπε να έχουμε κάνει ακόμη έναν δίσκο». Μα, δεν ήμουν εγώ ποτέ επαγγελματίας τραγουδίστρια που κυνηγούσε τα πράγματα, μόνα τους έρχονταν. Γνώρισα τον δεύτερο άντρα μου στο Μόντρεαλ το ’74, τα φτιάξαμε και τον παντρεύτηκα το ’77. Αποφάσισα να μείνω εκεί, ανακόπτοντας μόνη μου στην ουσία την καριέρα μου. Μου έλειπε από μικρή η έννοια της οικογένειας, γι’ αυτό ίσως. Ήταν ένας άνθρωπος πανέξυπνος, ευκατάστατος επιχειρηματίας, καμία σχέση με τα καλλιτεχνικά. Κι εγώ πηγαινοερχόμουν Ελλάδα, έβλεπα τον πρώτο μου γιο, αλλά δισκογραφική δραστηριότητα δεν είχα. Έζησα πολύ ωραία χρόνια στον Καναδά.Αν δεν πέθαινε αυτός ο άνθρωπος, ακόμη θα ήμουν μαζί του, παρόλο που το 1983 του είπα «δεν αντέχω άλλο», πήρα το παιδί μου και γύρισα στην Ελλάδα. Δεν ήταν ότι δεν άντεχα τον ίδιο, αλλά τον Καναδά. Αν μπορούσε να κάνει εδώ όσα είχε κάνει εκεί για μένα, δεν θα τον άφηνα τότε.

«Χαρούμενη ζωή» είναι η φράση που θα ταίριαζε στα πρώτα χρόνια μου στο τραγούδι. Κι αν κάνω μια ανασκόπηση της πορείας μου, θα έλεγα πως δεν την είδα ποτέ επαγγελματικά. Εισπράττω ακόμη αγάπη από τον κόσμο, γιατί δεν εμφανίζομαι και συχνά, ούτε δίνω συνεντεύξεις. Σ’ εσένα δίνω τώρα γιατί ένα κείμενο του Στάθη Τσαγκαρουσιάνου που μπήκε σε μια συλλογή τραγουδιών μου πάντα θα μου φέρνει δάκρυα. Δεν μου αρέσει να γίνομαι μαϊντανός. Κάποτε μου είχαν τηλεφωνήσει έξι φορές για να πάω σε γνωστή τηλεοπτική εκπομπή. Την τελευταία, τους είπα: «Αν μου απαντήσετε σε τρία ερωτήματά μου, εγώ αύριο θα είμαι εκεί. Πρώτον, τραγουδάω κάπου για να το στηρίξω; Δεύτερον, έβγαλα καινούργιο δίσκο που χρειάζεται προμοτάρισμα; Τρίτον, θα πληρωθώ που θα ‘ρθω;». «Έχετε δίκιο» απάντησαν και δεν με ξαναπήραν. Θεωρώ την απουσία σημαντικότερη της παρουσίας, απ’ το να μην έχεις τίποτα να πεις. Έκανα πέντε πράγματα, ας μην τα κάνω σκόνη. Γι’ αυτό και το όνομά μου έχει διατηρηθεί εκεί που είναι.

Σήμερα μου αρέσουν η Γιώτα Νέγκα, ο Ορφέας Περίδης, ο Παντελής Θαλασσινός, η Λιζέτα Καλημέρη. Η Μελίνα Κανά μου άρεσε πάντα, πάρα πολύ! Ο Σωκράτης Μάλαμας, επίσης, οι Κατσιμιχαίοι και ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, που είμαστε και φίλοι. Η Γλυκερία εξακολουθεί να μου αρέσει.”
https://www.olympia.gr/1536905/viral/es ... -koymioti/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Απρ 2023, 19:05

25/04/2023
Πέθανε ο Χάρι Μπελαφόντε: Τραγουδιστής, ηθοποιός και ακτιβιστής που έσπασε κατεστημένα.
Στη δεκαετία του 1950, όταν ο φυλετικός διαχωρισμός ήταν ευρέως διαδεδομένος, η επιτυχία του υπήρξε ιστορική καθώς συνοδευόταν από μηνύματα για τα πολιτικά δικαιώματα.

Εικόνα
FILE PHOTO: Singer Harry Belafonte arrives at the Broadway opening of "Spider-Man: Turn Off The Dark" in New York June 14, 2011. REUTERS/Jessica Rinaldi/File PhotoJessica Rinaldi via Reuters.

Ο Χάρι Μπελαφόντε, ο οποίος εισέβαλε στα ποπ τσαρτ και έσπασε τα φυλετικά εμπόδια στη δεκαετία του 1950 με την εξαιρετική προσωπική του σφραγίδα στην αμερικανική φολκ μουσική σκηνή, ενώ εξελίχθηκε σε σημαντική δύναμη στο κίνημα για τα πολιτικά δικαιώματα, πέθανε την Τρίτη 25 Απριλίου 2023, στο σπίτι του στο Upper West Side του Μανχάταν, σε ηλικία 96 ετών.


Αιτία θανάτου ήταν η καρδιακή ανεπάρκεια, δήλωσε ο Κεν Σάνσαϊν, επί χρόνια εκπρόσωπός του.

Σε μια εποχή που ο φυλετικός διαχωρισμός ήταν ακόμα ευρέως διαδεδομένος και τα μαύρα πρόσωπα εξακολουθούσαν να εμφανίζονται σπάνια στις μεγάλες και μικρές οθόνες, η άνοδος του Χάρι Μπελαφόντε στο ανώτερο κλιμάκιο της show business ήταν ιστορική.

Εικόνα
FILE PHOTO: Harry Belafonte (C) laughs with a fellow audience member as they depart after a reception for the 2013 Kennedy Center Honors recipients at the White House in Washington, December 8, 2013. REUTERS/Jonathan Ernst/File PhotoJonathan Ernst via Reuters.

Δεν ήταν ο πρώτος μαύρος καλλιτέχνης που ξεπέρασε τα φυλετικά όρια. Ο Λούις Άρμστρονγκ, η Έλα Φιτζέραλντ και άλλοι είχαν προηγηθεί. Κανένας όμως δεν είχε κάνει τόσο θόρυβο όσο εκείνος, και για μερικά χρόνια κανείς στη μουσική, μαύρος ή λευκός, δεν ήταν «μεγαλύτερος».

Γεννημένος στο Χάρλεμ από Τζαμαϊκανή μητέρα και πατέρα από τη Μαρτινίκα, ο Μπελαφόντε έζησε οκτώ χρόνια στη Τζαμάικα. Επέστρεψε στη Νέα Υόρκη για το γυμνάσιο αλλά αντιμετώπιζε πρόβλημα με τη δυσλεξία και εγκατέλειψε το σχολείο στις αρχές της εφηβείας. Σε ηλικία 17 χρονών, τον Μάρτιο του 1944, κι αφού είχε κάνει διάφορες δουλειές, βρέθηκε στο Αμερικανικό Ναυτικό σε μια βάση στο Νιου Τζέρσεϊ.

Μετά το τέλος του πολέμου, εργάστηκε ως βοηθός επιστάτη, αλλά ύστερα από κάποιες παραστάσεις που παρακολούθησε στο American Negro Theatre της Νέας Υόρκης, ήθελε να γίνει ηθοποιός (μαζί με έναν άλλο επίδοξο τότε ηθοποιό, τον σπουδαίο Σίντνεϊ Πουατιέ). Παρακολούθησε μαθήματα υποκριτικής -με συμμαθητές τον Μάρλον Μπράντο και τον Γουόλτερ Ματάου -πληρώνοντας τα δίδακτρα με τα χρήματα που κέρδιζε τραγουδώντας φολκ, ποπ και τζαζ σε κλαμπ της Νέας Υόρκης, με μπάντες των οποίων μέλη ήταν μεταξύ άλλων, ο Μάιλς Ντέιβις και ο Τσάρλι Πάρκερ.

Το πρώτο του άλμπουμ, μία συλλογή παραδοσιακών φολκ τραγουδιών, κυκλοφόρησε το 1954. Το δεύτερο άλμπουμ του ήταν το πρώτο Νο 1 στο νέο τότε τσαρτ άλμπουμ του Billboard των ΗΠΑ τον Μάρτιο του 1956, αλλά η μεγάλη επιτυχία ήρθε με το τρίτο άλμπουμ.

Πυροδότησε σχεδόν μόνος του μια «τρέλα» για τη μουσική της Καραϊβικής με τραγούδια όπως το “Day-O (The Banana Boat Song)” και το “Jamaica Farewell”.

Το “Calypso”, το οποίο περιείχε και τα δύο αυτά τραγούδια, έφτασε στην κορυφή του τσαρτ του Billboard λίγο μετά την κυκλοφορία του το 1956 και έμεινε εκεί για 31 εβδομάδες!.

Εικόνα
Harry Belafonte poses with his cat in New York city on Oct. 6, 1981. (AP Photo/M. Reichenthal)via Associated Press.

Έχοντας έρθει λίγο πριν την εμφάνιση του Έλβις Πρίσλεϋ, λέγεται ότι ήταν το πρώτο άλμπουμ ενός καλλιτέχνη που πούλησε περισσότερα από ένα εκατομμύριο αντίτυπα.

Ήταν εξίσου επιτυχημένος ως πόλος έλξης σε συναυλίες: Όμορφος και χαρισματικός, κράτησε το κοινό μαγεμένο με δραματικές ερμηνείες ενός ρεπερτορίου που περιελάμβανε λαϊκά παραδοσιακά στοιχεία από όλο τον κόσμο - όπως το “Matilda”, το “Lead Man Holler”, αλλά και τρυφερές μπαλάντες όπως το “Scarlet Ribbons”.

Μέχρι το 1959 ήταν ο πιο ακριβοπληρωμένος μαύρος ερμηνευτής στην ιστορία, με πλούσια συμβόλαια για εμφανίσεις στο Λας Βέγκας, στο Greek Theatre στο Λος Άντζελες και στο Pallace της Νέας Υόρκης.

Εικόνα
Fan club photo of musician and actor Harry Belafonte, 1943. (Photo by Smith Collection/Gado/Getty Images)Smith Collection/Gado via Getty Images.
https://www.huffingtonpost.gr/entry/pet ... 40388ac85e

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Απρ 2023, 19:05






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Απρ 2023, 19:07






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Απρ 2023, 19:11






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Απρ 2023, 20:39






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Απρ 2023, 20:43






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Απρ 2023, 20:47






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Μάιος 2023, 18:51

1 Μαϊου, 2023
Πεθανε ο Tim Bachman των Bachman-Turner Overdrive.

Εικόνα

Ο Tim Bachman, ένα από τα ιδρυτικά μέλη του καναδικού rock συγκροτήματος Bachman-Turner Overdrive, πέθανε σε ηλικία 71 ετών.


Ο γιος του Tim, Ryder Bachman, ανακοίνωσε την είδηση του θανάτου του πατέρα του στις 28 Απριλίου με μία ανάρτησή του στο Facebook.

«Ο πατέρας μου πέθανε σήμερα το απόγευμα», έγραψε ο Ryder Bachman, δημοσιεύοντας παράλληλα μία παλαιότερη ασπρόμαυρη φωτογραφία από την παιδική ηλικία του, στην οποία στέκεται σε μία βουνοκορφή μαζί με τον πατέρα του.

«Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια Είμαι ευγνώμων που κατάφερα να περάσω λίγο χρόνο μαζί του στο τέλος. Πιάστε τους αγαπημένους σας και αγκαλιάστε τους σφιχτά, ποτέ δεν ξέρετε πόσο καιρό έχετε», πρόσθεσε ο Ryder.

Ο Ryder είχε αποκαλύψει σε προηγούμενη ανάρτηση ότι ο Tim Bachman του βρισκόταν σε κέντρο περίθαλψης ασθενών σε τελικό στάδιο, αφού είχε δώσει μάχη με τον καρκίνο του εγκεφάλου.

Ο Tim Bachman ίδρυσε τους Bachman-Turner Overdrive στις αρχές της δεκαετίας του 1970 μαζί με τους αδελφούς του, Randy και Robbie Bachman, και τον Fred Turner.

Ο Robbie Bachman, ο οποίος ήταν ο ντράμερ του συγκροτήματος, πέθανε τον Ιανουάριο σε ηλικία 69 ετών. Ο Randy Bachman και ο Fred Turner είναι τα μοναδικά εναπομείναντα μέλη των BTO.



Ο Tim Bachman συμμετείχε στα δύο πρώτα άλμπουμ του συγκροτήματος, τα οποία κυκλοφόρησαν το 1973, αλλά αποχώρησε από τους Bachman-Turner Overdrive και αντικαταστάθηκε από τον Blair Thornton το 1974.

Ωστόσο, επανήλθε στο συγκρότημα μετά από μία δεκαετία για την περιοδεία για την επανένωσή τους το 1984 και συνέχισε να συμμετέχει στις περιοδείες τους καθ’ όλη τη διάρκεια της δεκαετίας του 1980.

Το 1990, ο Tim Bachman αποκάλυψε ότι οι BTO είχαν αποφασίσει να διαλυθούν λίγο πριν κλείσουν δισκογραφικό συμβόλαιο. «Βάλαμε ό,τι είχαμε και δεν είχαμε», είπε για το πρώτο τους άλμπουμ, το οποίο είχε ηχογραφηθεί από το συγκρότημα με το όνομα Brave Belt.

Τα επόμενα χρόνια, ο Tim Bachman δραστηριοποιήθηκε ως κτηματομεσίτης στην Αλμπέρτα του Καναδά.

Το 2008, υπέστη καρδιακή προσβολή και υποβλήθηκε σε τετραπλό bypass. Επίσης, του είχαν απαγγελθεί κατηγορίες για σεξουαλική επίθεση σε περισσότερες από μία περιπτώσεις, αν και οι κατηγορίες αποσύρθηκαν σε κάθε περίπτωση.

Συνολικά 12 singles και 11 άλμπουμ των Bachman-Turner Overdrive εμφανίστηκαν στα charts των ΗΠΑ, συμπεριλαμβανομένου του Νο. 1 “Not Fragile” το 1974. Στον Καναδά, εν τω μεταξύ, ήταν εξαιρετικά διάσημοι και κέρδισαν πολλά βραβεία στα τοπικά Juno Awards.

Το 2014, οι Bachman-Turner Overdrive εντάχθηκαν στο Καναδικό Rock and Roll Hall of Fame.


https://www.simpleradio.gr/%CF%80%CE%AD ... overdrive/
https://nypost.com/2023/05/01/tim-bachm ... ead-at-71/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Μάιος 2023, 19:10

04.05.2023
«Έφυγε» από τη ζωή η γνωστή τραγουδίστρια Linda Lewis.
Η Linda Lewis είχε γίνει γνωστή λόγω της χαρακτηριστικής της φωνητικής της έκταση.

Εικόνα

Πέθανε σε ηλικία 72 ετών η τραγουδίστρια Linda Lewis, η οποία είχε πορεία στο χώρο για πάνω από 4 δεκαετίες.




Η οικογένεια της Linda Lewis ήταν αυτή που επιβεβαίωσε τη θλιβερή είδηση για την τραγουδίστρια, που έφυγε από τη ζωή την Τετάρτη (03.04.2023).

Η Linda Lewis είχε γίνει γνωστή λόγω της χαρακτηριστικής της φωνητικής της έκταση των πέντε οκτάβω.

Γνώρισε τόσο την επιτυχία κυρίως στη δεκαετία του 1970, ενώ είχε και μια μακρά καριέρα παρέχοντας δεύτερα φωνητικά σε καλλιτέχνες όπως ο David Bowie και ο Rod Stewart.

Ήταν γεννημένη ως Linda Ann Fredericks στο West Ham το 1950. Η μεγαλύτερη επιτυχία της ήρθε με το It’s In His Kiss – μια διασκευή ενός τραγουδιού του 1963 που αργότερα έγινε διάσημο από τη Cher ως The Shoop Shoop Song.


https://www.pronews.gr/politismos/proso ... is-vinteo/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Μάιος 2023, 19:13






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 15 Μάιος 2023, 19:00

15.05.2023
«Έφυγε» από τη ζωή ο τραγουδιστής Γιάννης Βογιατζής σε ηλικία 89 ετών.

Εικόνα

Ο τραγουδιστής έφυγε από τη ζωή νωρίς το πρωί της Δευτέρας ενώ το τελευταίο διάστημα νοσηλευόταν στο «Ιπποκράτειο» Νοσοκομείο.


Ο Γιάννης Βογιατζής γεννήθηκε στις 20 Δεκεμβρίου 1934 και ήταν ένας από τους σπουδαιότερους τραγουδιστές της γενιάς του.

Ο αγαπημένος τραγουδιστής, ξάδερφος του ηθοποιού Γιάννη Βογιατζή, άφησε το δικό του στίγμα στη «χρυσή εποχή» του ελληνικού κινηματογράφου.



Έντυσε με την φωνή του πολλές ελληνικές ταινίες, πρωταγωνίστησε μάλιστα και σε κάποιες από αυτές ενώ είχε πάρει δυο φορές το βραβείο του εμβληματικού Φεστιβάλ Ελληνικού Τραγουδιού της Θεσσαλονίκης.

Ξεκίνησε την ενασχόλησή του με το τραγούδι από τις βραδιές ταλέντων του Ζοζέφ Κορίνθιου.



Από το 1958 έως το 1962 ήταν επίσημος τραγουδιστής των ανακτόρων. Το 1970, πριν την εμφάνιση στο Φεστιβάλ, έκανε εγχείρηση για πολύποδες και έπειτα από τρία χρόνια σταμάτησε το τραγούδι.

Από το 1978 συνέχισε και πάλι να τραγουδά.

Έπειτα από 25 χρόνια πολιτικού γάμου, παντρεύτηκε το 2007 τη γυναίκα του και με θρησκευτικό γάμο.


https://www.pronews.gr/politismos/efyge ... vogiatzis/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 15 Μάιος 2023, 19:02






Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4836
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 15 Μάιος 2023, 21:03


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Μάιος 2023, 18:39

24 Μαΐου 2023
Tina Turner: Πέθανε η θρυλική τραγουδίστρια.
Πέθανε σε ηλικία 83 ετών η παγκοσμίου φήμης τραγουδίστρια Tina Turner, η οποία αντιμετώπιζε προβλήματα υγείας. Ποια ήταν η "Βασίλισσα του Rock'n Roll". Οι επιτυχίες της.

Εικόνα

Έφυγε από τη ζωή την Τετάρτη (24/05), σε ηλικία 83 ετών, η θρυλική τραγουδίστρια Tina Turner (Τίνα Τέρνερ), η οποία έγραψε τη δική της ιστορία στον χώρο της μουσικής.


Η δυσάρεστη είδηση έγινε γνωστή από τον εκπρόσωπό της, ο οποίος σε ανακοίνωσή του ανέφερε: "Η Tina Turner, η "Βασίλισσα του Rock'n Roll" πέθανε ειρηνικά σήμερα σε ηλικία 83 ετών, μετά από μακρά ασθένεια, στο σπίτι της στο Kusnacht κοντά στη Ζυρίχη της Ελβετίας. Μαζί της, ο κόσμος χάνει έναν θρύλο της μουσικής και ένα πρότυπο".



Η Turner αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα υγείας τα τελευταία χρόνια, καθώς πέρασε καρκίνο, εγκεφαλικό και νεφρική ανεπάρκεια.

Γεννήθηκε το 1939 ως Anna Mae Bullock (Άννα Μέι Μπούλοκ) στο Νάτμπους του Τενεσί, στις 26 Νοεμβρίου 1939.

Η καριέρα της ξεκίνησε τη δεκαετία του '50, ενώ το 1960, ο σύντροφός της και συνεργάτης της Ike Turner (Άικ Τέρνερ) άλλαξε το όνομά της σε Tina Turner. Στο τέλος της δεκαετίας του '70 ξεκίνησε τη σόλο καριέρα της.

Εικόνα

Συγκεκριμένα, το 1962 παντρεύτηκε τον Ike και ο γάμος τους έληξε το 1978. Σύμφωνα με όσα έγραψε η Turner στην αυτοβιογραφία της, ο σύζυγός της ήταν βίαιος και την κακοποιούσε συχνά. Μετά από το διαζύγιο, η Turner συνέχισε να έχει ακόμη μεγαλύτερη επιτυχία, ξαναχτίζοντας την καριέρα της και πραγματοποιώντας συναυλίες.

Έγινε ευρέως γνωστή και αναγνωρίστηκε παγκοσμίως. Έχει κερδίσει 12 βραβεία Grammy, εκ των οποίων τα 3 είναι τιμητικά. Επίσης, έχει εισαχθεί μαζί με τον Ike Turner στο Rock and Roll Hall of Fame και έχει το δικό της αστέρι στη Λεωφόρο της Δόξας στο Χόλυγουντ και στο St. Louis Walk of Fame. To 2005 τιμήθηκε με το βραβείο Κένεντι.

Επιπλέον, η Turner έχει εμφανιστεί σε κινηματογραφικές ταινίες, τηλεοπτικές σειρές και ντοκιμαντέρ.

Υπήρξε μια από τις καλλιτέχνιδες με τις περισσότερες πωλήσεις δίσκων στον κόσμο. Συγκεκριμένα, έχει πουλήσει πάνω από 200 εκατομμύρια δίσκους και singles παγκοσμίως, ενώ, σύμφωνα με το βιβλίο των Ρεκόρ Γκίνες, η Τέρνερ έχει πουλήσει τα περισσότερα εισιτήρια σε συναυλίες από οποιονδήποτε καλλιτέχνη στην ιστορία της μουσικής.

Ήταν διάσημη για τις θορυβώδεις και ενεργητικές σκηνικές ερμηνείες της, καθώς και για τα δυνατά φωνητικά της.

Το 2018 ο γιος της Κρεγκ αυτοπυροβολήθηκε στο κεφάλι και πέθανε, ενώ το 2022 αυτοκτόνησε και ο γιος της Ρόνι.

Εικόνα

Η καριέρα και οι επιτυχίες της Tina Turner.
Η Tina Turner γεννήθηκε στο Nutbush του Τενεσί. Έζησε σχεδόν σε όλες τις νοτιοανατολικές πολιτείες των Ηνωμένων Πολιτειών και ξεκίνησε να τραγουδά στις τοπικές εκκλησιαστικές χορωδίες. Ξεκίνησε την καριέρα της το 1958 ως τραγουδίστρια με το συγκρότημα Kings of Rhythm του Ike Turner, αρχικά κάνοντας ηχογραφήσεις με το όνομα "Little Ann". Η πρώτη εμφάνισή της στο κοινό με το όνομα Tina Turner έγινε το 1960 ως μέλος του συγκροτήματος Ike & Tina Turner Revue. Ακολούθησε η επιτυχία με μια σειρά από σημαντικά hits συμπεριλαμβανομένων των "A Fool in Love", "River Deep – Mountain High" (1966), "Proud Mary" (1971) και "Nutbush City Limits" (1973), ένα τραγούδι που έγραψε η ίδια. Στην αυτοβιογραφία της με τίτλο I, Tina (1986), αποκάλυψε αρκετές στιγμές σκληρής κακοποίησης της ίδιας από τον Ike Turner πριν τον χωρισμό τους το 1976 και το επακόλουθο διαζύγιό τους το 1978. Μεγαλωμένη ως βαπτίστρια, ασπάστηκε τον βουδισμό το 1971 χάρη στον ψαλμό Nam Myoho Renge Kyo, για τον οποίο η Turner έχει αναφέρει ότι την έχει βοηθήσει να ξεπεράσει τις δύσκολες στιγμές.



Μετά το διαζύγιό της από τον Ike, ξανάχτισε την καριέρα της πραγματοποιώντας συναυλίες. Την δεκαετία του 1980, η Turner έκανε μια ηχηρή επιστροφή στην δισκογραφία με αρκετά hits, ξεκινώντας στα τέλη του 1983 με το single "Let's Stay Together" και ακολούθησε υο 1984 η κυκλοφορία του πέμπτου σόλο δίσκου της με τίτλο Private Dancer, το οποίο έγινε παγκόσμια επιτυχία. Ο δίσκος περιλάμβανε το τραγούδι "What's Love Got to Do with It", που έγινε η μεγαλύτερη επιτυχία της Τέρνερ και κέρδισε τέσσερα βραβεία Γκράμμυ, μεταξύ των οποίων του Δίσκου της Χρονιάς. Η σόλο επιτυχία της συνεχίστηκε καθ'όλη την δεκαετία του 1980 και του 1990 με πλατινένιους δίσκους συμπεριλαμβανομένων των Break Every Rule και Foreign Affair αλλά και με singles όπως τα "We Don't Need Another Hero (Thunderdome)", "Typical Male", "The Best", "I Don't Wanna Fight" και "GoldenEye", παράλληλα με το ομώνυμο τραγούδι για την ταινία James Bond (1995).

Το 1993, η ταινία What's Love Got to Do with It, μια βιογραφική ταινία που διασκευάστηκε από την αυτοβιογραφία της, κυκλοφόρησε μαζί με ένα soundtrack album. Παράλληλα με την μουσική καριέρα της, η Τέρνερ απέκτησε φήμη και μέσω της υποκριτικής καθώς συμμετείχε σε ταινίες, συμπεριλαμβανομένων του ρόλου της Acid Queen στο ροκ μιούζικαλ Tommy (1975), του πρωταγωνιστικού ρόλου στην ταινία δράσης Mad Max Beyond Thunderdome (1985) μαζί με τον Μελ Γκίμπσον και έναν ρόλο στην ταινία Last Action Hero (1993). Το 2008 η Turner επέστρεψε στην δισκογραφία μετά από ένα σύντομο διάλειμμα με την σειρά συναυλιών Tina!: 50th Anniversary Tour. Η πειοδεία αυτή έγινε ένα από τα σόου με τον υψηλότερο αριθμό πωληθέντων εισιτηρίων για το 2008–09. Παρόλο που η Τέρνερ είναι Αμερικανίδα πολίτης εκ γενετής, η ίδια απαρνήθηκε την αμερικανική υπηκοότητά της το 2013 όταν απέκτησε την ελβετική υπηκοότητα.

Καθ'όλη την διάρκεια της καριέρας της, η Turner έχει κερδίσει 12 βραβεία Γκράμμυ, τρία βραβεία Grammy Hall of Fame και ένα βραβείο Grammy Lifetime Achievement. Είναι η μόνη γυναίκα καλλιτέχνης που έχει λάβει συνεχόμενες υποψηφιότητες στα βραβεία Γκράμμυ στις κατηγορίες pop, rock και R&B. Το 1993, τα World Music Awards αναγνώρισαν τα χρόνια και την προσφορά της στην μουσική βιομηχανία και της απένειμαν το βραβείο Legend Award. Το 2000 η Τέρνερ έγινε η γυναίκα καλλιτέχνης με τις περισσότερες συναυλίες μέσα σε έναν χρόνο, μεταξύ των οποίων 25 συναυλίες στην Wembley Arena και 5 συναυλίες στο Wembley Stadium (τρεις το 1996 και δυο το 2000). Στο Ηνωμένο Βασίλειο, είναι η πρώτη γυναίκα καλλιτέχνης της οποίας οι επιτυχίες βρίσκονται στο top 40 επί έξι συνεχόμενες δεκαετίες. Στο top 40 έχουν συμπεριληφθεί 34 επιτυχίες της. Το περιοδικό Rolling Stone κατέταξε την Turner στην 63η θέση στην λίστα με τους 100 καλύτερους καλλιτέχνες όλων των εποχών και στην 17η θέση στην λίστα με τους 100 καλύτερους τραγουδιστές όλων των εποχών. Το 1991, η Turner μπήκε στο Rock and Roll Hall of Fame. Η Turner έχει το δικό της αστέρι στην Λεωφόρο της Δόξας του Χόλυγουντ και το δικό της αστέρι στην Λεωφόρο της Δόξας του St. Louis. Το 2014 έλαβε το βραβείο Soul Music Hall of Fame Lifetime Achievement.
https://www.news247.gr/politismos/tina- ... 55531.html



Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών