Musicians RIP

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Μάιος 2023, 18:40






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Μάιος 2023, 18:41


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Ιουν 2023, 21:36

03.06.2023
Κουβανός τραγουδιστής καταρρέει και αφήνει την τελευταία του πνοή στη σκηνή στη Νέα Υόρκη.

Εικόνα

Ο Χουάν Κάρλος Φόρμελ, ο διάσημος Κουβανός τραγουδιστής και τραγουδοποιός, πέθανε σε ηλικία 59 ετών.


Ο τραγουδιστής πέθανε μετά από καρδιακή προσβολή την ώρα που τραγουδούσε στη σκηνή στο Lehman Center for the Performing Arts στο Μπρονξ της Νέας Υόρκης στις 26 Μαΐου.

Ο Formell, ο οποίος ήταν γιος του θρύλου της μουσικής Juan Formell, ήταν υποψήφιος για Grammy το 2000 για το ντεμπούτο του άλμπουμ «Songs from a Little Blue House».

Έφυγε από την Κούβα για τη Νέα Υόρκη το 1993, και μετά το θάνατο του πατέρα του Χουάν Φόρμελ το 2014, ανέλαβε ως μπασίστας στην αφροκουβανέζικη μπάντα του, Los Van Van.


https://www.pronews.gr/koinonia/vinteo- ... nea-yorki/







Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4874
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 07 Ιουν 2023, 09:04

Astrud Gilberto, bossa nova singer of The Girl from Ipanema, dies aged 83
https://www.theguardian.com/music/2023/ ... 1686051040

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4463
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 07 Ιουν 2023, 09:05

χθες πέθανε και ο Φλωρινιώτης.

άγνωστος γνωστός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 00:33

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από άγνωστος γνωστός » 07 Ιουν 2023, 09:15

kongrosian έγραψε:
07 Ιουν 2023, 09:05
χθες πέθανε και ο Φλωρινιώτης.
Πονεμένος ήταν κι αυτός.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 07 Ιουν 2023, 12:17

"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Higher Than the Sun
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 26 Οκτ 2019, 13:43
Phorum.gr user: Higher Than the Sun

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Higher Than the Sun » 07 Ιουν 2023, 15:43

Στις 19 Μαΐου πέθανε ο Πητ Μπράουν: ποιητής, στιχουργός (είχε γράψει και τους στίχους στα τραγούδια των Cream: «I Feel Free», «White Room», «SWLABR», «Sunshine of Your Love» κ.ά.), τραγουδιστής.


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Ιουν 2023, 18:47

άγνωστος γνωστός έγραψε:
07 Ιουν 2023, 09:15
kongrosian έγραψε:
07 Ιουν 2023, 09:05
χθες πέθανε και ο Φλωρινιώτης.
Πονεμένος ήταν κι αυτός.
06/06/2023
Πέθανε ο Γιάννης Φλωρινιώτης.
Ο γνωστός τραγουδιστής και ηθοποιός έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 76 ετών.

Εικόνα

Ο Γιάννης Φλωρινιώτης έφυγε από τη ζωή την Τρίτη (6/6) σε ηλικία 76 ετών. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο δημοφιλής τραγουδιστής νοσηλεύοταν στο νοσοκομείο Σωτηρία με πνευμονικό οίδημα.


Είχε πνευμονικό εμφύσημα και κολπική μαρμαρυγή. Αιτία θανάτου ήταν η ανακοπή καρδιάς. Την είδηση του θανάτου του έκανε γνωστή η φίλη του Εύη Κρανιδέλη.



Ο Γ.Φλωρινιώτης γεννήθηκε στις 15 Φεβρουαρίου του 1947 στη Φλώρινα. Το πραγματικό του επώνυμο ήταν Αποστολίδης και η καταγωγή του ήταν Ποντιακή. Ξεκίνησε να τραγουδάει σε ηλικία 16 ετών με ένα λαικό συγκρότημα που έφτιαξαν 5 άτομα.

Στην Θεσσαλονίκη τραγούδησε δίπλα σε μεγάλους ρεμπέτες, όπως ο Μάρκος Βαμβακάρης, ο Γιάννης Παπαιωάνου, ο Γιώργος Λούκας, ο Πρόδρομος Τσαουσάκης, ο Θεόδωρος Πολυκανδριώτης και για δύο σεζόν, ντουέτο με τη Ρίτα Σακελλαρίου.



Το 1970-71, ήρθε για πρώτη φορά στην Αθήνα. Δούλεψε σε διάφορα κέντρα, τραγουδώντας και χορεύοντας ντυμένος πολύ εκκεντρικά. Το 1974, συμμετείχε στο σχήμα του Κουήν Αν, με την Ρίτα Σακελαρίου, μετά στο Πανόραμα με Πάνο Γαβαλά και λίγο πιο πριν με την Καίτη Γκρέυ.

Το 1978, συνεργάστηκε με την Ζωζώ Σαπουντζάκη στο κέντρο Αθηναία κάνοντας ένα εντυπωσιακό σόου. Το 1979, έκανε την πρώτη του κινηματογραφική εμφάνιση στην ταινία «Τώρα Θέλω Τώρα», του Ν.Αβραμέα.

To 1980, έκανε την δεύτερη κινηματογραφική ταινία, με αρχικό τίτλο: «Το Είδωλο» ή «Ξανά Προς Τη Δόξα Τράβα» του Γιώργου Σταμπουλόπυλου, που πήρε και τιμητική διάκριση στο festival Θεσσαλονίκης.



Το 1982 έκανε ένα δίσκο με ποιήματα Μεγάλων Ελλήνων Ποιητών σε μουσική Γιώργου Γεωργιάδη. Το ίδιο έτος έκανε τον πρώτο του ποντικό δίσκο, με παλιά παραδοσιακά και νεοποντιακά τραγούδια.

Το 1985, δημιούργησε μία βιντεοταινία με παραδοσιακά και άλλα, με διάφορα χορευτικά συγκροτήματα, με την ιστορία του Πόντου και της Παναγίας Σουμελά και ήταν τα πρώτα Ποντιακά videoclips, που βγήκαν στο εμπόριο.

Το 1986, έγραψε το σενάριο της Πρώτης Ποντιακής Ταινίας, σε ποντιακή διάλεκτο, που έγινε μεγάλη επιτυχία. Επίσης, έκανε έναν ποντιακό δίσκο με παραδοσιακά σε μοντερνους ρυθμούς, που από πολλούς πόντιους κατακρίθηκε.

Πραγματοποίησε πολυάριθμες εμφανίσεις στην ελληνική τηλεόραση, έδωσε συνεντεύξεις και έκανε φωτογραφήσεις σε πολλά περιοδικά και είχε συμμετοχή στο σίριαλ «Εν Ιορδάνει» με την Βάνα Μπάρμπα.

Το Δεκέμβριο του 2004 κυκλοφόρησε η αυτοβιογραφία του με τίτλο «Το Τίμημα Της Δόξας».

Είχε συνεργασία με πολλούς καλλιτέχνες και πραγματοποίησε αναρίθμητες συναυλίες σε Ελλάδα, Αμερική, Καναδά, Ευρώπη, Αυστραλία και Αφρική.
https://www.huffingtonpost.gr/entry/pet ... ce248b4099

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Ιουν 2023, 18:47






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Ιουν 2023, 18:50






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Ιούλ 2023, 20:01

02/07/2023
Πέθανε ο Βασίλης Κωνσταντινίδης των θρυλικών Idols.

Εικόνα
Ο Βασίλης Κωνσταντινίδης ήταν η ψυχή των Idols. Γεννήθηκε το 1946 στην Αθήνα.

Θλίψη στον μουσικό κόσμο με την απώλεια του Βασίλη Κωνσταντινίδη. Ο ιστορικός «αρχηγός» του θρυλικού συγκροτήματος Idols της δεκαετίας του 60′ υπέστη ανακοπή καρδιάς στο νοσοκομείο όπου νοσηλευόταν και άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 77 ετών.



Η δυσάρεστη είδηση έγινε γνωστή από τον δημοσιογράφο Δημήτρη Κωνσταντάρα, ο οποίος τον αποχαιρέτησε με μία συγκινητική ανάρτηση στα social media.

Συγκεκριμένα, δημοσίευσε μία φωτογραφία του μουσικού και στη λεζάντα έγραψε:

«Τα χέρια μου τρέμουν, τα μάτια μου πλημμυρίζουν δάκρυα, η καρδιά μου σπαράζει… τρεις το μεσημέρι Κυριακή και πριν από τρεις ώρες έφυγε από κοντά μας για το Μεγάλο του Ταξίδι ο καλός μου, ο κολλητός μου, ο φίλος μου, η παρέα μου στους καφέδες στη Φωκίωνος με τα σκυλιά μας, ο Βασίλης Κωνσταντινίδης. Σπουδαίος καλλιτέχνης, η ψυχή των IDOLS που επέμενε ακόμα, έφυγε από ανακοπή καρδιάς στο νοσοκομείο. Δεν μπορώ να γράψω κάτι άλλο… δεν το πιστεύω….δεν θέλω να το πιστέψω….θα τραγουδάει στη Γειτονιά των Αγγέλων μου έγραψε η σύντροφός του, η Λίζα».



Η ψυχή των Idols.
Ο Βασίλης Κωνσταντινίδης ήταν η ψυχή των Idols. Γεννήθηκε το 1946 στην Αθήνα και τα παιδικά του χρόνια ήταν φτωχικά. Η σχέση του με τη μουσική ξεκίνησε στην παιδική του ηλικία.

Όπως ο ίδιος αφηγήθηκε σε συνέντευξή του στο Maxmag: «Ξεκίνησα στα 18 μου μόνος μου. Δεν είχα σπουδάσει μουσική. Απλά είχα μέσα μου το ρυθμό. Πήγαινα σε μαγαζάκια που πουλούσαν τύμπανα και άλλα μουσικά όργανα. Βρήκα ένα στην οδό Αναξαγόρα. Πήρα τα ντραμς μου από εκεί και μάλιστα με χίλια βάσανα κατάφερα τότε να πληρώσω.



Ήμουν γύρω στα 12 ή 14 τότε. Έτσι παίζοντας ντραμς γνώρισα αρκετούς μουσικούς όπως τον συγχωρεμένο τον συνθέτη Νίκο Ιγνατιάδη. Ένας πολύ μεγάλος μαέστρος με τον οποίο αρχίσαμε και παίζαμε. Μετά μαζί με άλλα τέσσερα παιδιά κάναμε και ένα συγκρότημα που το ονομάσαμε The esquires. Μέσα στο γκρουπ ήταν και ο σημερινός αστρολόγος Βαγγέλης Γεωργιάδης. Έπαιζε μπάσο τότε».

Έγινε μέλος των Idols το 1968. Αρχικά ήταν στα ντραμς και μετά στο τραγούδι, όπου έγραψε τη δική του ιστορία στο ελληνικό πεντάγραμμο. Το 1969 αποχώρησε και επέστρεψε το 1972. «Έπρεπε να κάνουμε όλοι τη θητεία μας ως φαντάροι. Και εγώ έφυγα εκεί προς το τέλος του 1969 και ξαναμπήκα στο συγκρότημα το 1972… Δυστυχώς τώρα κάποια μέλη της μπάντας έχουν φύγει από τη ζωή από διάφορες αιτίες. Έτσι συνεχίζω να κρατάω εγώ ακόμα ψηλά τη σημαία των Idols», ανέφερε στην ίδια συνέντευξη πριν μερικούς μήνες.

Τα τελευταία χρόνια ο Βασίλης Κωνσταντινίδης έκανε special quest εμφανίσεις, ενώ συνεργάστηκε και με τον αγαπημένο του γιο, Ανδρέα.
https://www.newsbomb.gr/ellada/story/14 ... ikon-idols

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Ιούλ 2023, 20:03






Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Ιούλ 2023, 19:18

21.07.2023
Πέθανε ο θρυλικός τραγουδιστής Τόνι Μπένετ.

Εικόνα

Την τελευταία του πνοή άφησε σε ηλικία 96 ετών ο θρυλικός τραγουδιστής της ποπ και της τζαζ Τόνι Μπένετ.


Ο Μπένετ, γνωστός για τις εμφανίσεις του με τραγουδιστές από τον Φρανκ Σινάτρα μέχρι τη Lady Gaga, πούλησε εκατομμύρια δίσκους σε όλο τον κόσμο και κέρδισε 20 Grammy, συμπεριλαμβανομένου ενός βραβείου για το επίτευγμα ζωής, κατά τη διάρκεια της καριέρας του.

Ένας από τους τελευταίους μεγάλους τραγουδιστές της Αμερικής, ο Μπένετ κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ το 1952, όταν ήταν στα μέσα της δεκαετίας των 20 και συνέχισε να βρίσκεται στα charts των ΗΠΑ σε κάθε επόμενη δεκαετία της ζωής του.



Διαγνώστηκε με νόσο Αλτσχάιμερ το 2016 και βγήκε στη δημοσιότητα πέντε χρόνια αργότερα. Συνέχισε να δίνει τις τελευταίες του συναυλίες, μαζί με τη Lady Gaga, αργότερα την ίδια χρονιά.

Θεωρείται ο πιο διάσημος από τους Ιταλούς τραγουδιστές του bel canto και ένας από τους πιο διάσημους και επιδραστικούς τραγουδιστές της τζαζ όλων των εποχών, ενώ ο Φρανκ Σινάτρα τον αποκάλεσε τον «καλύτερο τραγουδιστή της εποχής μας».

Ένας φτωχός Ιταλός του Κουίνς.
Ο Τόνι Μπένετ γεννήθηκε στις 3 Αυγούστου 1923 στην Αστόρια του Κουίνς. Έγινε τραγουδιστής σε νεαρή ηλικία, εν μέρει για να ξεφύγει από τη φτώχεια της ανατροφής του στην εποχή της μεγάλης αμερικανικής κρίσης ενώ ο πατέρας του είχε πεθάνει όταν ο Τόνι ήταν δέκα ετών. Στο γυμνάσιο δούλευε σαν σερβιτόρος ενώ τραγουδούσε ιταλικά τραγούδια στα τοπικά ιταλικά εστιατόρια.



Μετά τον Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο στον οποίο υπηρέτησε τους επετράπη να συνεχίσει τις σπουδές που είχε διακόψει. Εντάχθηκε στο αμερικανικό θέατρο Wing, όπου έμαθε ιταλικό bel canto φωνητικό και τζαζ scatting. Στην καριέρα του κατάφερε κάτι μοναδικό να συνδέσει με την ποπ μουσική την κάντρι και έφτασε στην κορυφή τη δεκαετία του 60, για το μοναδικό στιλ με το οποίο τραγουδούσε. Κατέρρευσε και η καριέρα του στα τέλη της δεκαετίας του 70 έφτασε στο ναδίρ εξαιτίας του εθισμού του στην κοκαΐνη. Έκανε μια ακόμα εκπληκτική επιστροφή στα τέλη της δεκαετίας του ’80 και στις αρχές της δεκαετίας του ’90, απευθυνόμενη στους hipsters που εκτιμούσαν το φωνητικό του στιλ.

Η συνεργασία με την Έιμι Γουαϊνχάουζ.
Mε την Έιμι Γουαϊνχάουζ ηχογράφησαν το 2011 το «Body & Soul», για το άλμπουμ του Duets ΙΙ, το οποίο κυκλοφόρησε στις 20 Σεπτεμβρίου 2011, μετά από το θάνατό της.

«Μερικοί άνθρωποι πιστεύουν ότι ο καθένας θα μπορούσε να τραγουδήσει τζαζ, αλλά δεν μπορεί. Είναι ένα δώρο να μαθαίνεις πώς να συγχρονίζεις, αλλά είναι επίσης ένα πνεύμα που είτε γεννιέσαι είτε όχι. Και η Έιμι γεννήθηκε με αυτό το πνεύμα», είπε για την πρόωρα χαμένη τραγουδίστρια.

Η συνεργασία με τη Lady Gaga.
Πριν από επτά χρόνια η Lady Gaga έχει πει ότι ο Τόνι Μπένετ «έσωσε τη ζωή της» πείθοντάς την να συνεχίσει να τραγουδά όταν ήθελε να τα παρατήσει, τονίζοντας ότι ο Μπένετ είναι ένας από τους λίγους ανθρώπους με τους οποίους μπορεί να «συσχετιστεί». «Ήμουν τόσο λυπημένη», συνέχισε. «Δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Ένιωθα νεκρή. Και μετά πέρασα πολύ χρόνο με τον Τόνι. Δεν ήθελε παρά τη φιλία μου και τη φωνή μου». Ο τότε 88χρoνος τραγουδιστής έγινε το πρότυπο της Gaga.
https://www.pronews.gr/politismos/proso ... ni-mpenet/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Musicians RIP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Ιούλ 2023, 18:28

23/07/2023
Vince Hill: Πέθανε ο τραγουδιστής του Edelweiss.
Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 86 ετών.

Εικόνα

Ο τραγουδιστής Vince Hill που ερμήνευσε τη μεγάλη επιτυχία Edelweiss πέθανε, σύμφωνα με ανακοίνωση που εξέδωσε η οικογένεια του.


Συγκεκριμένα, έκανε ανάρτηση στο Twitter και ανέφερε πως «δυστυχώς πρέπει να μοιραστούμε νέα που κανείς μας δεν θέλει να ακούσει. Λυπούμαστε πολύ που πρέπει να σας πούμε ότι ο Vince μας άφησε.

«”Έφυγε ειρηνικά στο σπίτι του αφού δημιούργησε μια μουσική κληρονομιά. Οι μελωδίες του θα παραμείνουν για πάντα στις καρδιές μας», πρόσθεσε στη συνέχεια.

Η ανάρτηση με την γνωστοποίηση της τραγικής είδησης:









https://www.newsbeast.gr/world/arthro/9 ... -edelweiss

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών