Ο neon imposter μας γλεντάει

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Ο neon imposter μας γλεντάει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 09 Ιαν 2023, 17:46

filitsa έγραψε:
09 Ιαν 2023, 17:45
neon imposter έγραψε:
08 Ιαν 2023, 14:02
Θα απαντήσω με καθαρό το κεφάλι

Εικόνα
μόλις άκουσα το δικό σου, ετοιμάζω την απάντηση

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Ο neon imposter μας γλεντάει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 09 Ιαν 2023, 18:16

filitsa έγραψε:
08 Ιαν 2023, 01:07
καταρχάς, είναι φανερό ότι τα μέλη του συγκροτήματος έχουν σχέση με μαθηματικά - θα έλεγα ότι τρεις τουλάχιστον είναι μαθηματικοί σε ΤΕΛ και ένας ήταν μόνιμα μετεξεταστέος στην άλγεβρα, την οποία μπέρδευε με τη γεωμετρία

σε προσωπικό επίπεδο μου θύμισε την πρώτη μου και μοναδική επίσκεψη σε ένα κλαμπ στου πσυρρή, που ονομάζεται τέντυ μπερ ή τέντυ μπόη (ποτέ δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομά του, με τον τρόπο που δεν θυμάται κανείς αν στον Βασιλιά της Σκόνης ο στίχος λέει τα τραγούδια, οι φίλοι, οι αγκαλιές, τα φιλιά Ή τα τα ξύδια, οι φίλοι, οι αγκαλιές, τα φιλιά, κατά κύριο λόγο επειδή είναι ανάδελφος).

Τεσπά θυμάμαι καλά εκείνη την ημέρα και μου τη θύμισε το γεγονός ότι αυτή τη σαχλαμάρα που ανέβασες δεν την έχω/είχα ακούσει ποτέ.

Γιόρταζα μία μεγάλη επαγγελματική αποτυχία (με τον τρόπο που θα τη γιόρταζε ο ήρωας του Φάητ Κλαμπ αλλά χωρίς να έχω δεύτερο εαυτό με τον τρόπο που οι ζούμερς δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το αλλά ως σύνδεσμο θεωρώντας το ως συνώνυμο του και με αποτέλεσμα να λένε προτάσεις που οποιοσδήποτε ψηφιακός μετανάστης θεωρεί ακατανόητες - του τύπου Είναι ελεεινός αλλά κλέβει το συσσίτιο των οικόσιτων και μάλιστα χωρίς να αναφέρονται απαραίτητα σε μένα), και έτσι είχα κοιμηθεί την προηγούμενη ακριβώς χαζεύοντας το Όταν ο Χάρυ γνώρισε τη Σάλυ και προσπαθώντας να καταλάβω γιατί ακριβώς θεωρείται μεγάλη επιτυχία αφού οι πρωταγωνιστές δεν έχουν καμία χημεία ανάμεσά τους και καμία μορφή ερωτισμού. Ακριβώς το ίδιο βράδυ, στο διαμέρισμα που τότε έμενα, και καθώς έσβηνα τα φώτα, ακούστηκε ο ήχος από τον εκρηκτικό μηχανισμό που είχε τοποθετηθεί στον Άρειο Πάγο και του οποίου η blast έφτασε ως το σπίτι μου.

Πολύ χαρούμενος λοιπόν (για την επαγγελματική μου αποτυχία και όχι απαραίτητα για την τοποθέτηση του εκρηκτικού μηχανισμού, αν και ομολογώ ότι αυτές οι δυσαρμονίες στον παγκόσμιο κανόνα του τάξη και ασφάλεια πάντα μου είναι συμπαθείς, κυρίως ίσως επειδή στην απόδοση μίας ντοστογιεφσκικής πρότασης του Ηλιθίου στα αγγλικά διακρίνω κάτι ιδιαίτερα αρμονικό - η πρόταση είναι Among the harmony of the proceedings a dissonant chord was struck - ή κάπως έτσι), αποφασίσαμε την επομένη της επαγγελματικής μου αποτυχίας και την προηγουμένη του αγώνα ρεάλ μπαρτσελόνα που είχαν βάλει στις 2 το μεσημέρι για το δουν ξεργώ οι Κινέζοι ή κάποιοι ταλαίπωροι άμπαλοι να πάμε σε ένα πάρτυ.

Το πάρτυ δεν ήταν ότι ήταν βαρετό αλλά το ότι εγώ συνοδευόμουν, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να απολαύσω τις άπειρες δυνατότητες που διανοίγονταν σαν διώρυγα μπροστά μου προς απόπλου και τα λοιπά, οπότε πρότεινα να φύγουμε.

Δεν ήταν ότι αποφασίσαμε να πάμε στον Παναμά αλλά στη ρημπάουντ για να ακούσουμε λίγη αυθεντική και ανεπιτήδευτη παρακμή. Χρησιμοποιώντας την απόσταση που μας χώριζε από την υπόλοιπη ανθρωπότητα που απολάμβανε το πάρτυ αποδράσαμε από αυτό διακριτικά, για να διαπιστώσουμε όμως πως η ρημπάουντ ήταν κλειστή.

Τότε κάποιος ή κάποια προτείναμε να πάμε σε αυτό το ελεεινό και τρισάθλιο μέρος, του πσυρρή, και συγκεκριμένα σε αυτό το τέντυ κάτι. Ήταν αργά μεν, αλλά βαριόμαστε να γυρίσουμε σπίτι, και άλλωστε ήθελα να γιορτάσω την επαγγελματική μου αποτυχία. Για κάποιο περίεργο λόγο επίσης πίστευα ότι θα είναι γεμάτο καουμπόησσες που μελαγχολούν - ίσως να σκεφτόμουν πάλι το αγαπημένο μου θέμα συζήτησης.

Κατευθυνθήκαμε στο τέντυ αυτό και μπήκαμε μέσα. Υποτίθεται πως αυτό είχε πρόγραμμα νιου γουέηβ ή ποστ πανκ ή τεσπά νταρκ γουέηβ.

Με το που μπήκαμε, μου έκανε εντύπωση πως δεν είδα πουθενά καουμπόησσες. Ίσα-ίσα. Ήταν γεμάτο ζούμερς. Μάλιστα, ανακάλυψα ότι αυτό που ενώνει τους ζούμερς με τους μπούμερς είναι οι ιδρωμένες μασχάλες και το ότι δεν χρησιμοποιούν αποσμητικά σώματος.

Το χειρότερο όλων ήταν πως όσο έκατσα σε αυτό το σκατόπραγμα δεν γνώριζα κανένα κομμάτι απ' όσα έβαλε αυτό το πράγμα που παρίστανε τον ντι τζέη. Νομίζω ότι είχε τζαμαρία, όχι διότι σκέφτηκα να τον πετάξω σαν άλλος ήρωας ταινίας δράσεως μέσα από τη τζαμαρία στον δρόμο, αλλά μάλλον επειδή κοίταζα σαν τον Καταλειφό διαμέσου της λες και ήμουν πρωταγωνιστής στα πέτρινα χρόνια. Ήταν γεγονός ότι περιστοιχιζόμουν βέβαια από τούβλα αλλά σε καμία περίπτωση από μπαζάκες.

Όπως και να έχει, υπέμεινα αυτό το μαρτύριο, και έφτασα στο συμπέρασμα πως Ή έβαζαν κάποια από αυτά τα καχεκτικά σύγχρονα κομμάτια που αντιγράφουν τα μεγάλα έπη του 80 οπότε λογικό να μην τα έχω ακούσει Ή είμαι μουσικά αστοιχείωτος.

Επειδή υποπτεύτηκα πως είμαι μουσικά αστοιχείωτος, έφυγα και δεν έφαγα καν κάτι σφολιατοειδές μη μπορώντας ίσως να χωνέψω τη συνειδητοποίηση ότι το σμάλτο πολύ συχνά σε απογοητεύει περισσότερο και από τη Γυναίκα.

Το κομμάτι που έβαλες υπό αυτή την έννοια μου θύμισε την εμπειρία μου στο τέντυ ρούζβελτ - δεν το γνωρίζω.

Επίσης, μετά από αυτό το βράδυ αποφάσισα να έχω μόνο επαγγελματικές επιτυχίες.

Είναι το τίμημα - επειδή είμαι σοβαρός άνθρωπος δεν μπορώ να γιορτάσω τις επαγγελματικές μου επιτυχίες, αλλά μόνο τις επαγγελματικές μου αποτυχίες, αλλά πολύ συχνά μία επαγγελματική αποτυχία σε οδηγεί σε ένα είδος ωρίμανσης που αποκλείει άλλες απολαύσεις, μη επαγγελματικές.

Πολύ σύντομα μετά από αυτή την εμπειρία επίσης άρχισα να ακούω πάλι μέγκαντεθ και όταν της είπα χωρίζουμε το εννοούσα

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Ο neon imposter μας γλεντάει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 09 Ιαν 2023, 18:22

:003:
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Ο neon imposter μας γλεντάει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 10 Ιαν 2023, 03:15

Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Ο neon imposter μας γλεντάει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 10 Ιαν 2023, 10:54

vantono έγραψε:
08 Ιαν 2023, 01:10
Πολύ περίεργο αυτό, θα το σκεφτώ λίγο, επρόκειτο για ένα πολιτιστικό σοκ

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο neon imposter μας γλεντάει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Ιαν 2023, 10:59

neon imposter έγραψε:
10 Ιαν 2023, 10:54
vantono έγραψε:
08 Ιαν 2023, 01:10
Πολύ περίεργο αυτό, θα το σκεφτώ λίγο, επρόκειτο για ένα πολιτιστικό σοκ
Αυτό ειναι διασκευοριμέικ. Οριστε και το πρωτότυπο :romance-hearteyes:

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Ο neon imposter μας γλεντάει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 10 Ιαν 2023, 11:02

καλά, να συνέλθω λίγο πρώτα

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Ο neon imposter μας γλεντάει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 10 Ιαν 2023, 14:41

vantono έγραψε:
10 Ιαν 2023, 10:59
neon imposter έγραψε:
10 Ιαν 2023, 10:54
vantono έγραψε:
08 Ιαν 2023, 01:10
Πολύ περίεργο αυτό, θα το σκεφτώ λίγο, επρόκειτο για ένα πολιτιστικό σοκ
Αυτό ειναι διασκευοριμέικ. Οριστε και το πρωτότυπο :romance-hearteyes:
Θ απαντήσω μόνο για το διασκευοριμέικ διότι αυτό με ανάγκασε να πάω να πιω έναν χυμό πορτοκάλι φρέσκο (χωρίς παγάκια) για να επανέλθω. Ωστόσο, προσοχή, το γεγονός ότι είναι φρούτο (το πορτοκάλι, όχι ο βαντόνος) δεν σημαίνει ότι το καταναλώνουμε κάθε ημέρα κλπ. Έχει φυσική ζάχαρη, πράγμα που δεν είναι απαραιτήτως καλό για τον οργανισμό μας.

Αντιθέτως, η γίδα βραστή τρώγεται καθημερινά, άλλωστε ακούω ότι ο Βαργκ Βίκερνες σκέφτεται αλυσίδα φαστ φουντ με εκλεκτά μεζεδάκια γίδας.

Στα του κομματιού, για να μην φεύγουμε από την ουσία.

Στην αρχή, δεχόμενος αυτή την αταβιστική επίθεση στ' αυτιά μου και βλέποντας τον καλλιτέχνη, πίστεψα ότι πρόκειται για μία αφρικανική εκδοχή των SOAD - χωρίς πάντως τα κοψίματα που λαμβάνουν χώρα όποτε λες Τι κωλάρα είναι αυτή στον άλλον κλπ, όπως έχω αναφέρει και αλλού.

Ο τύπος δεν μοιάζει με Ιάπωνα, τουλάχιστον στη φώτο, και ακούγοντας τους στίχους, προσπαθώντας να κτλβω τη γλώσσα, πίστεψα ότι πρόκειται για γαλλική κατακρεουργημένη ως προς την προφορά τουλάχιστον από κάποια υποσαχάρια φυλή που δέχτηκε την ηχητική επίθεση της γαλλικής, χωρίς να κατορθώσει να ανταποκριθεί σε αυτή με τον αριστουργηματικό τρόπο που το έκανε ο Δημητρακόπουλος.

Αφού δεν έβγαλα καμία άκρη, και έχοντας στην άκρη του μυαλού μου το Caucasian, πήγα στο ντισκόγκς όπου είδα ότι ο τύπος είναι Ιάπωνας.

Δλδ άκουγα ιαπωνικά;

Η πρώτη μου σκέψη ήταν ο ρωσο-ιαπωνικός πόλεμος του 1905 και το Πορτ Άρθουρ - δεν θυμάμαι γιατί μου είχε κάνει τόση εντύπωση, υποθέτω πως στη μεγάλη αλυσίδα γεγονότων προς τον Α ΠΠ αυτό το περιστατικό μοιάζει επιφανειακά άσχετο. Μάλιστα, καθώς το σκέφτομαι τώρα χωνεύοντας τη γίδα, ίσως να είναι κ το εξωτικό του όλου περιστατικού, πχ αν δεν κάνω λάθος η Συνθήκη που έκλεισε τον πόλεμο πρέπει να υπεγράφη στο Πόρτσμουθ.

Η μνήμη δυστυχώς δεν είναι πάντα καλός σύμμαχος.

Πανικόβλητος, και επειδή δεν έβρισκα σχέση με το συγκεκριμένο κομμάτι, αποφάσισα να κινηθώ πιο παραδοσιακά, σύμφωνα με το επίσκεψη ονομάτων αρχή σοφίας, οπότε έβαλα το επίθετο του τύπου στο γκουγκλ, και κοιτάζοντας το wiki διαπίστωσα ότι τύποι με αντίστοιχα επίθετα δεν μου έλεγαν τπτ.

Τότε πρέπει ίσως να σκέφτηκα ότι μία επιτυχημένη ΕΥΠ θα περιλάμβανε υπαλλήλους μόνο άτομα που το επίθετο τους είναι Παπαδόπουλος.

Αλλά αυτό έγινε παρενθετικά, καθώς έφυγα για το χυμό πορτοκάλι.

Σκεφτόμουν το 1905. Το 1905 έγινε εκτός από τον Ρ-Ι Πόλεμο και ο επίσημος χωρισμός Εκκλησίας κ Κράτους στη Γαλλία, ενώ έγραψε κ τον Οδυσσέα ο Τζόυς.

Αυτό τι μου έλεγε;

Μεσολάβησε ο χυμός, και σκεπτόμενος καλύτερα σκέφτηκα πως ο τύπος που παριστάνει το τραγουδιστή σε αυτό το συνονθύλευμα κραυγών που παριστάνει το κομμάτι μιλάει ιαπωνικά, αλλά με τον τρόπο που αυτά θα χρησιμοποιούσε ο αντίστοιχος Ιάπωνας Τζόυς για να γράψει κάτι αντίστοιχο του Φίννεγκανς Γουέηκ, δλδ κάτι ακατάληπτο, αμετάφραστο, αμετροεπές και οπωσδήποτε ασ τα να πάνε.

Εκεί, όμως, ακριβώς, η λογική άρχισε να εγκαταλείπει τον ειρμό μου και παραχώρησε τη θέση της στο μόνο ερώτημα που έχει σημασία.

Θα μάθαινα ποτέ Ιαπωνικά;

Αυτό είναι ένα ερώτημα που με απασχολεί εντόνως, κυρίως επειδή είμαι διχασμένος ανάμεσα στα Κινέζικα και τα Ιαπωνικά. Αν και είμαι πχ πεπεισμένος ότι οι πιο όμορφες Βερολινέζες είναι οι Γιαπωνέζες που είδα εκεί όταν επισκέφθηκε το συγκεκριμένο κοιμητήριο, δεν μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτιά ότι μου αρέσουν περισσότερο από τις Κινέζες. (όταν ο Φον λέει πχ I have slept with all the girls in Berlin, βλέπω πια καθαρά πως είναι ένας σαβουροτέτοιος. Αν είχε γούστο, ο τίτλος θα έπρεπε να είναι I have slept with all the japanese girls in Berlin).

Όπως μπορεί να δει κανείς, το ερώτημα αν θα μάθαινα Ιαπωνικά, ΔΕΝ μπορεί να απαντηθεί βάσει γυναικών - δεν είμαι σίγουρος ότι οι Γιαπωνέζες μου αρέσουν περισσότερο από τις Κινέζες.

Οπότε διά της ατόπου πέρασα στο επόμενο ερώτημα - δλδ Με ποιο τίμημα θα μάθαινα Ιαπωνικά;

Σε αυτό δεν χρειάστηκε ιδιαίτερη σκέψη

Είπα στον εαυτό μου

Θα θυσίαζες την όμορφη Ελληνική επαρχιακή πόλη στην οποία ζεις για να μάθεις Ιαπωνικά;

Η απάντηση αυτονόητη - Ναι, αλλά I would spare some lives

Δλδ πράγματι διέκρινα τη φλόγα που σιγοκαίει μέσα μου για να μάθω Ιαπωνικά.

Έτσι, είχα με έναν σμπάρο δυο τρυγόνια - απέφευγα το βασανιστικό δίλημμα Ιαπωνικά ή Κινέζικα και έκανα την πόλη μου δορυφόρο μίας μεγάλης Ιαπωνικής Αυτοκρατορίας

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9234
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Ο neon imposter μας γλεντάει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 10 Ιαν 2023, 14:47

neon imposter έγραψε:
08 Ιαν 2023, 14:34
καταλήγω δε στο συμπέρασμα ότι η τρομερή μου γνώση αγγλικών προέρχεται από το γεγονός ότι ποτέ δεν είχα σαρκική συνάφεια με αγγλίδα

δλδ υπάρχει ένας γενικός κανόνας - όσο καλύτερα μιλάς μια γλώσσα, τόσο λιγότερο κατέχεις το corpus της

γι αυτό άλλωστε είμαι εξπέρ στην Ελληνική
:smt005:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Ο neon imposter μας γλεντάει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 13 Ιαν 2023, 04:50

Bazoomba έγραψε:
10 Ιαν 2023, 14:47
neon imposter έγραψε:
08 Ιαν 2023, 14:34
καταλήγω δε στο συμπέρασμα ότι η τρομερή μου γνώση αγγλικών προέρχεται από το γεγονός ότι ποτέ δεν είχα σαρκική συνάφεια με αγγλίδα

δλδ υπάρχει ένας γενικός κανόνας - όσο καλύτερα μιλάς μια γλώσσα, τόσο λιγότερο κατέχεις το corpus της

γι αυτό άλλωστε είμαι εξπέρ στην Ελληνική
:smt005:

Καλησπέρα το συγκεκριμένο τοπικ είναι αυδιοικουμενο βάσει των αποφάσεων της Ιεράς Συνόδου μας και απαγορεύονται γυναίκες (επειδή θέλουν ταυτόχρονα και ισότητα και ψηλότερο) και Κοσμικοί Συντονιστές (διότι είναι κρυόκωλοι)

Σας παρακαλώ να αναχωρήσετε μέχρι να ετοιμάσω μια ορφανή μακαρονάδα να φάμε με τους αδερφούς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος filitsa την 13 Ιαν 2023, 04:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Ο neon imposter μας γλεντάει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 13 Ιαν 2023, 04:53

neon imposter έγραψε:
10 Ιαν 2023, 11:02
καλά, να συνέλθω λίγο πρώτα
:smt005:
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών