τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 24 Φεβ 2023, 13:08

Έχω εδώ και μερικούς μήνες που είμαι σε μία rock n' roll φάση, και ξεκίνησα να εξερευνώ την δισκογραφία κάποιων παλαιότερων συγκροτημάτων που είχα ξεχάσει ή αμελήσει όταν έμπαινα στον σκληρό ήχο. Η διαδρομή μου 20+ χρόνια πριν ήταν η εξής: Scorpions, Iron Maiden, Metallica, Nirvana, Iced Earth, Judas Priest, Manowar, Bathory (πάνω στον θάνατο του Quorthon), και μετά με πήρε η μπάλα με Primordial, Immortal, Graveland, και πέρασα 10+ χρόνια ακούγοντας κάθε είδους black metal.

Οπότε τον τελευταίο καιρό τον έχω περάσει ακούγοντας κλασικές μπάντες (που ήδη προανέφερα), αλλά και άλλες όπως Led Zeppelin, Motorhead, Cream.

Καμία δεν με έχει εντυπωσιάσει τον τελευταίο καιρό περισσότερο από τους Black Sabbath. Τι υπέρτατη διαστημική μπαντάρα ήταν αυτή; Βάζω ένα κομμάτι τους στο Spotify και όταν ξαναβρίσκω τον εαυτό μου έχουν περάσει 1-2 ώρες, είμαι με ένα χαμόγελο, και το κεφάλι πηγαίνει πάνω κάτω.

Τα πρώτα 5 τους είναι απίστευτοι δίσκοι, ίσως οι καλύτεροι 5 στην σειρά δίσκοι που μία μπάντα έχει κυκλοφορήσει. Φρέσκες ιδέες, απίστευτες ριφάρες, τρομερή έμπνευση. Από τα επόμενα ξεχωρίζω κυρίως το Heaven and Hell και το Headless Cross, ενώ θα ήθελα να ακούσω περισσότερο και το Sabotage. Τα υπόλοιπα εν καιρώ.

Αγαπημένο τραγούδι το National Acrobat, με το υπνωτιστικό ριφ και τους μυστικιστικούς στίχους.

Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23700
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Φεβ 2023, 13:18

Συμφωνώ με όλα.
Εμένα μ'αρέσει πάρα πολύ και αυτο

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15272
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 24 Φεβ 2023, 13:19

Τα περισσότερα είναι ψιλο-dated, αλλά ακούω ακόμα το master of reality στο repeat. Ίσως το πιο υποτιμημένο album ever, αναλογικά με την επιρροή που είχε στην ιστορία της μουσικής, απο kyuss μέχρι gorgoroth. Είναι ωραίο να ακούς

αυτό



και στο καπάκι αυτό



και να σκέφτεσαι ότι μια ιδιοφυία κατάφερε με κάποιο τρόπο να τα συνδυάσει και να φτιάξει τους soundgarden :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21543
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 24 Φεβ 2023, 13:22

τι να πει κανείς για τους black sabbath
ό,τι ακούμε σήμερα εμείς του σκληρού ήχου υπάρχει εξαιτίας τους
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38040
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Φεβ 2023, 13:25

Σκληρός ήχος, λες και ακούτε τπτ Βιβάλντι, φλώροι. 😁
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23007
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 24 Φεβ 2023, 13:36

Ε ήταν κωλοφαρδος. αυτό δημιούργησε το Μέταλ με την ριφολογικη του, αυτός βρήκε ευκολα και τα πρώτα ριφς. μετά για τους επόμενους, ήταν και πιο δύσκολο να βρούνε αλλά. φαντάσου τώρα,53 χρόνια κερά, να βρεις πρωτότυπα ριφς, δράμα.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14867
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 24 Φεβ 2023, 13:46

Aυτά που κάνουν οι Buttler & Ward στις αρχές τους είναι τόσο έξυπνα και γεμάτα μουσικότητα, και το μεταλ κατάντησε να είναι το πιό προβλέψιμο και κυρίως βαρετό είδος.

Και ο όποιος σατανισμός του Όζυ μοιάζει να είναι υπαρξιακή αγωνία, αναζήτηση & λοξοδρόμηση, ενώ μετά με στυγνούς επαγγελματίες τύπου μέιντεν, πάμε να φορτώσουμε πράγματα που δεν πιστε'υουμε και τα γραφουμε και στα αρχίδια μας, να έχουμε να αγοράζουν : 250γρ Άντι, ξύσμα δράκου, 9 τραγούδια αντρίλας και 1 λυρικό σλώου γιατί οι μαλλιάδες είναι αγνά λαικά παιδιά και τον πούτσο κλαίγανε

Δοξα και τιμή στους Σάμπαθ
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15272
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 24 Φεβ 2023, 14:02

Μπίστης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 13:46
Aυτά που κάνουν οι Buttler & Ward στις αρχές τους είναι τόσο έξυπνα και γεμάτα μουσικότητα, και το μεταλ κατάντησε να είναι το πιό προβλέψιμο και κυρίως βαρετό είδος.

Και ο όποιος σατανισμός του Όζυ μοιάζει να είναι υπαρξιακή αγωνία, αναζήτηση & λοξοδρόμηση, ενώ μετά με στυγνούς επαγγελματίες τύπου μέιντεν, πάμε να φορτώσουμε πράγματα που δεν πιστε'υουμε και τα γραφουμε και στα αρχίδια μας, να έχουμε να αγοράζουν : 250γρ Άντι, ξύσμα δράκου, 9 τραγούδια αντρίλας και 1 λυρικό σλώου γιατί οι μαλλιάδες είναι αγνά λαικά παιδιά και τον πούτσο κλαίγανε

Δοξα και τιμή στους Σάμπαθ
ποιες υπαρξιακές ανησυχίες ρε ψηλέ, ο άνθρωπος είναι μόνιμα χαπακομένος εδώ και 70 χρόνια, έχει πέσει στη μαρμίτα και δεν μπορεί ούτε την καρέκλα του να παλέψει



που χρόνος για υπαρξιακές ανησυχίες? Ο "σατανισμός" ήταν μάρκετιγκ τρικ, εφεύρεση της Σάρον(που όντως παίζει να είναι σπόρος του σατανά btw)
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14867
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 24 Φεβ 2023, 14:17

:102:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15272
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 24 Φεβ 2023, 14:21

Μπίστης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 14:17
:102:
όχι, δες την. Αλήθεια, με κάνει και πιστεύω στα κακά πνεύματα, με τρομάζει. Η Γιόκο και η Κόρτνι έχουν δεχτεί άδικες επιθέσεις, η Σάρον είναι όντως σατανική φιγούρα :smt090


Εικόνα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23007
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 24 Φεβ 2023, 14:23

η αλήθεια είναι πως οι black Sabbath έχουν και πολλές τζαζ επιρροές και πολλά τραγούδια τους τελειώνουν κάπως.. κουφά, αφηρημένα, με τους νεομεταλαδες να τα θεωρούν πιο αδύναμα ,γιατί δεν ακολουθούν την κλασική συνταγή, ριφς, κούπλε, ρεφρέν, σόλο,αουτρο και πάει λέγοντας.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38040
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Φεβ 2023, 14:24

Σενέκας έγραψε:
24 Φεβ 2023, 14:21
Μπίστης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 14:17
:102:
όχι, δες την. Αλήθεια, με κάνει και πιστεύω στα κακά πνεύματα, με τρομάζει. Η Γιόκο και η Κόρτνι έχουν δεχτεί άδικες επιθέσεις, η Σάρον είναι όντως σατανική φιγούρα :smt090


Εικόνα
Πες, τι σε φοβίζει; ότι θα στον καταπιεί και θα στον εξαφανίσει; φοβάσαι μην μπεις και τελικά είναι μαύρη τρύπα;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Φεβ 2023, 14:31

Λεγεών έγραψε:
24 Φεβ 2023, 13:08
SpoilerShow
Έχω εδώ και μερικούς μήνες που είμαι σε μία rock n' roll φάση, και ξεκίνησα να εξερευνώ την δισκογραφία κάποιων παλαιότερων συγκροτημάτων που είχα ξεχάσει ή αμελήσει όταν έμπαινα στον σκληρό ήχο. Η διαδρομή μου 20+ χρόνια πριν ήταν η εξής: Scorpions, Iron Maiden, Metallica, Nirvana, Iced Earth, Judas Priest, Manowar, Bathory (πάνω στον θάνατο του Quorthon), και μετά με πήρε η μπάλα με Primordial, Immortal, Graveland, και πέρασα 10+ χρόνια ακούγοντας κάθε είδους black metal.

Οπότε τον τελευταίο καιρό τον έχω περάσει ακούγοντας κλασικές μπάντες (που ήδη προανέφερα), αλλά και άλλες όπως Led Zeppelin, Motorhead, Cream.

Καμία δεν με έχει εντυπωσιάσει τον τελευταίο καιρό περισσότερο από τους Black Sabbath. Τι υπέρτατη διαστημική μπαντάρα ήταν αυτή; Βάζω ένα κομμάτι τους στο Spotify και όταν ξαναβρίσκω τον εαυτό μου έχουν περάσει 1-2 ώρες, είμαι με ένα χαμόγελο, και το κεφάλι πηγαίνει πάνω κάτω.

Τα πρώτα 5 τους είναι απίστευτοι δίσκοι, ίσως οι καλύτεροι 5 στην σειρά δίσκοι που μία μπάντα έχει κυκλοφορήσει. Φρέσκες ιδέες, απίστευτες ριφάρες, τρομερή έμπνευση. Από τα επόμενα ξεχωρίζω κυρίως το Heaven and Hell και το Headless Cross, ενώ θα ήθελα να ακούσω περισσότερο και το Sabotage. Τα υπόλοιπα εν καιρώ.

Αγαπημένο τραγούδι το National Acrobat, με το υπνωτιστικό ριφ και τους μυστικιστικούς στίχους.

Τιτανοτεράστιοι και εμβληματικοί. Κι όλα αυτά, με μια φωνή σαν του Όζυ, που αν αφήσουμε στην άκρη συμπάθειες και νοσταλγίες, κακά τα ψέματα, σαν χαλασμένη ντουντούκα ήταν* (οκ, βαράτε οι οζικοί, αντέχω). Δεν λέω ότι δεν ταίριαζε με τα τραγούδια τους (τα περισσότερα), ούτε ότι δεν είχε έναν δικό της χαρακτήρα. Αλλά σαν φωνή, έτσι από μόνη της... νοπ.

* Με εξαίρεση το Solitude φυσικά.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 24 Φεβ 2023, 19:32

Bic έγραψε:
24 Φεβ 2023, 14:31
Λεγεών έγραψε:
24 Φεβ 2023, 13:08
SpoilerShow
Έχω εδώ και μερικούς μήνες που είμαι σε μία rock n' roll φάση, και ξεκίνησα να εξερευνώ την δισκογραφία κάποιων παλαιότερων συγκροτημάτων που είχα ξεχάσει ή αμελήσει όταν έμπαινα στον σκληρό ήχο. Η διαδρομή μου 20+ χρόνια πριν ήταν η εξής: Scorpions, Iron Maiden, Metallica, Nirvana, Iced Earth, Judas Priest, Manowar, Bathory (πάνω στον θάνατο του Quorthon), και μετά με πήρε η μπάλα με Primordial, Immortal, Graveland, και πέρασα 10+ χρόνια ακούγοντας κάθε είδους black metal.

Οπότε τον τελευταίο καιρό τον έχω περάσει ακούγοντας κλασικές μπάντες (που ήδη προανέφερα), αλλά και άλλες όπως Led Zeppelin, Motorhead, Cream.

Καμία δεν με έχει εντυπωσιάσει τον τελευταίο καιρό περισσότερο από τους Black Sabbath. Τι υπέρτατη διαστημική μπαντάρα ήταν αυτή; Βάζω ένα κομμάτι τους στο Spotify και όταν ξαναβρίσκω τον εαυτό μου έχουν περάσει 1-2 ώρες, είμαι με ένα χαμόγελο, και το κεφάλι πηγαίνει πάνω κάτω.

Τα πρώτα 5 τους είναι απίστευτοι δίσκοι, ίσως οι καλύτεροι 5 στην σειρά δίσκοι που μία μπάντα έχει κυκλοφορήσει. Φρέσκες ιδέες, απίστευτες ριφάρες, τρομερή έμπνευση. Από τα επόμενα ξεχωρίζω κυρίως το Heaven and Hell και το Headless Cross, ενώ θα ήθελα να ακούσω περισσότερο και το Sabotage. Τα υπόλοιπα εν καιρώ.

Αγαπημένο τραγούδι το National Acrobat, με το υπνωτιστικό ριφ και τους μυστικιστικούς στίχους.

Τιτανοτεράστιοι και εμβληματικοί. Κι όλα αυτά, με μια φωνή σαν του Όζυ, που αν αφήσουμε στην άκρη συμπάθειες και νοσταλγίες, κακά τα ψέματα, σαν χαλασμένη ντουντούκα ήταν* (οκ, βαράτε οι οζικοί, αντέχω). Δεν λέω ότι δεν ταίριαζε με τα τραγούδια τους (τα περισσότερα), ούτε ότι δεν είχε έναν δικό της χαρακτήρα. Αλλά σαν φωνή, έτσι από μόνη της... νοπ.

* Με εξαίρεση το Solitude φυσικά.
Δεν θεωρώ ότι οι ορίτζιναλ Black Sabbath είναι με Όζυ κι ούτε είναι ο αγαπημένος μου. Ξέρεις ποιος είναι, όμως μου αρέσει εξίσου παρά πολύ και ο Τόνυ Μάρτιν, ο οποίος έχει κάνει επίσης πολλές άλλες καταπληκτικές δουλειές. Μου αρέσει όμως πολύ κι ο Ozzy.
Οι αγαπημένες μου εποχές Black Sabbath είναι με Dio και Tony Martin.

Το Tyr ήταν η πρώτη μου επαφή με Tony Martin 🔥


Αλλά πάρε έναν Ozzy :003:
Σου την έφερα



Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12566
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: τι απίστευτη μπαντάρα ήταν οι Black Sabbath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 24 Φεβ 2023, 19:36

People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών