Ψηφίστε τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.

Ποια είναι τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ;

Whole Lotta Love - Led Zeppelin
5
5%
Child in Time - Deep Purple
11
12%
Paranoid - Black Sabbath
6
7%
50000 Miles Beneath My Brain - Ten Years After
1
1%
I Feel Free - Cream
2
2%
Pinball Wizard - Who
7
8%
Gloria - Them
3
3%
Wild Thing - Troggs
3
3%
House of the Rising Sun - Animals
8
9%
Paint it Black - Rolling Stones
9
10%
Looking Back - John Mayall and the Bluesbreakers
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ticket to Ride - Beatles
5
5%
Till The End Of The Day - Kinks
2
2%
Sha-La-La-La-Lee - Small Faces
1
1%
For Your Love - Yardbirds
3
3%
Dear Mr Fantasy - Traffic
2
2%
Arnold Layne - Pink Floyd
2
2%
Epitaph - King Crimson
4
4%
If There is Something - Roxy Music
2
2%
Tuesday Afternoon - Moody Blues
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Bohemian Rapsody - Queen
10
11%
Lady Stardust - David Bowie
1
1%
The Slider - T. Rex
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Father of Day Father of Night - Manfred Mann's Earth Band
2
2%
Black Magic Woman - Fleetwood Mac
2
2%
 
Σύνολο ψήφων: 91

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ψηφίστε τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Φεβ 2023, 16:19

Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2023, 16:04
Ευτυχως βγηκε το πανκ και εσωσε τον πλανητη μετα απο αυτη την περιοδο 60ς-70ς που κυριαρχουσε η φλωρια, η σηψη, η μουχλα, η μιζερια επιστρεψαμε στην αλητεια του αυθεντικου ροκ ν ρολλ, του Θριαμβου της Ζωης
Το Σουβλακοπανκ rules!... :smt005: Αϊντε κόψε τα κρεμμυδια ρε Sid. Αλητεια λεμε, το να τυλιγεις πιτες... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ψηφίστε τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Φεβ 2023, 16:29

Νομιζω εχεις πρόβλημα διαχειρισης θυμου γερο χιππυ, σε εχουν καταστρεψει οι μουχλιασμενες βαρετες σουπες που ακους

Nα παρε και μια αφιερωση
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Ψηφίστε τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 28 Φεβ 2023, 16:44

taxalata xalasa έγραψε:
28 Φεβ 2023, 16:19
Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2023, 16:04
Ευτυχως βγηκε το πανκ και εσωσε τον πλανητη μετα απο αυτη την περιοδο 60ς-70ς που κυριαρχουσε η φλωρια, η σηψη, η μουχλα, η μιζερια επιστρεψαμε στην αλητεια του αυθεντικου ροκ ν ρολλ, του Θριαμβου της Ζωης
Το Σουβλακοπανκ rules!... :smt005: Αϊντε κόψε τα κρεμμυδια ρε Sid. Αλητεια λεμε, το να τυλιγεις πιτες... :003:
υπονοείς ότι ο Sid δραστηριοποιείται στον συγκεκριμένο τομέα;

Αν ναι, να συμφωνώ μαζί του σε περισσότερα ακόμη (αν κ γενικά συμφωνώ σε πολλά) ώστε να μασαμπουκιάσω καλά όταν ανέβω

επί παραδείγματι συμφωνώ ότι το πανκ έσωσε τον κόσμο από τη ροκ αλλά το θεωρώ παρακλάδι της ποπ

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39726
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ψηφίστε τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Φεβ 2023, 18:22

Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2023, 16:04
Ευτυχως βγηκε το πανκ και εσωσε τον πλανητη μετα απο αυτη την περιοδο 60ς-70ς που κυριαρχουσε η φλωρια, η σηψη, η μουχλα, η μιζερια επιστρεψαμε στην αλητεια του αυθεντικου ροκ ν ρολλ, του Θριαμβου της Ζωης


Aυτα πιστευαμε στην κυριολεξια το 1977-78 οταν ο Νικος απο την παρεα μας πηγαινε καθε τοσο Λονδινο για να φερει πανκ δισκακια, μεγαλα και 45αρια.

Αυτα πιστευε κι ο Νηλ Γιανγκ οταν εγραψε το τραγουδι για τον Τζονυ Ροτεν...

αλλα δυστυχως το πανκ εκφυλιστηκε πολυ πιο γρηγορα απο το παραδοσιακο ροκ.

Και καπου μαθαμε στην πορεια οτι η εκρηξη του δεν ηταν και τοσο αυθορμητη αλλα προετοιμασμενη απο μανατζερια.

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ψηφίστε τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Φεβ 2023, 19:15

Μαέστρο, πολύ καλή η λίστα και μ' αρέσουν τα περισσότερα (δυο-τρία απ' αυτά η αλήθεια είναι δεν τα 'ξερα κιόλας), αλλά νομίζω ότι έχεις κάνει κανά-δυο φάουλ.

Από τη στιγμή για παράδειγμα που από Sabbath επιλέγεις το Paranoid, φρονώ ότι στους Purple θα έπρεπε (αντίστοιχα) να βάλεις το Smoke on the water. Ναι, ΟΚ, ξέρω ότι δεν είναι το καλύτερο τραγούδι τους, κι εμένα μ' αρέσει περισσότερο το Child in time πχ, αλλά το Smoke είναι αυτό που λέω συχνά ένας "κανόνας" για την rock. Καθαρή ξερή ροκιά, πιασάρικα ριφ, πασίγνωστο σόλο, παντελώς αδιάφοροι στίχοι, εισαγωγή "by the book" και τα ρέστα. Αν έβγαινε τώρα απ' τη σπηλιά του κάποιος μετά από 60 χρόνια και ήθελε να μάθει τι έχει χάσει, όταν φτάναμε στο ροκ αυτό θα του βάζαμε να ακούσει, πιστεύω.

Επίσης, στους Zeppelin πιο "καθαρή ροκιά" θεωρώ το When the levee breaks απ' το τεσσάρι.

Προσωπικές μου απόψεις φυσικά. Ξες, αυτό που λένε για τις απόψεις και τις κωλοτρυπίδες... :lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39726
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ψηφίστε τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Φεβ 2023, 19:35

Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 19:15
Μαέστρο, πολύ καλή η λίστα και μ' αρέσουν τα περισσότερα (δυο-τρία απ' αυτά η αλήθεια είναι δεν τα 'ξερα κιόλας), αλλά νομίζω ότι έχεις κάνει κανά-δυο φάουλ.

Από τη στιγμή για παράδειγμα που από Sabbath επιλέγεις το Paranoid, φρονώ ότι στους Purple θα έπρεπε (αντίστοιχα) να βάλεις το Smoke on the water. Ναι, ΟΚ, ξέρω ότι δεν είναι το καλύτερο τραγούδι τους, κι εμένα μ' αρέσει περισσότερο το Child in time πχ, αλλά το Smoke είναι αυτό που λέω συχνά ένας "κανόνας" για την rock. Καθαρή ξερή ροκιά, πιασάρικα ριφ, πασίγνωστο σόλο, παντελώς αδιάφοροι στίχοι, εισαγωγή "by the book" και τα ρέστα. Αν έβγαινε τώρα απ' τη σπηλιά του κάποιος μετά από 60 χρόνια και ήθελε να μάθει τι έχει χάσει, όταν φτάναμε στο ροκ αυτό θα του βάζαμε να ακούσει, πιστεύω.

Επίσης, στους Zeppelin πιο "καθαρή ροκιά" θεωρώ το When the levee breaks απ' το τεσσάρι.

Προσωπικές μου απόψεις φυσικά. Ξες, αυτό που λένε για τις απόψεις και τις κωλοτρυπίδες... :lol:


Για το Smoke on the water σχεδον συμφωνω, για πες τωρα απο περιεργεια τι ψηφισες.

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ψηφίστε τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Φεβ 2023, 19:46

Αρίστος έγραψε:
28 Φεβ 2023, 19:35
Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 19:15
Μαέστρο, πολύ καλή η λίστα και μ' αρέσουν τα περισσότερα (δυο-τρία απ' αυτά η αλήθεια είναι δεν τα 'ξερα κιόλας), αλλά νομίζω ότι έχεις κάνει κανά-δυο φάουλ.

Από τη στιγμή για παράδειγμα που από Sabbath επιλέγεις το Paranoid, φρονώ ότι στους Purple θα έπρεπε (αντίστοιχα) να βάλεις το Smoke on the water. Ναι, ΟΚ, ξέρω ότι δεν είναι το καλύτερο τραγούδι τους, κι εμένα μ' αρέσει περισσότερο το Child in time πχ, αλλά το Smoke είναι αυτό που λέω συχνά ένας "κανόνας" για την rock. Καθαρή ξερή ροκιά, πιασάρικα ριφ, πασίγνωστο σόλο, παντελώς αδιάφοροι στίχοι, εισαγωγή "by the book" και τα ρέστα. Αν έβγαινε τώρα απ' τη σπηλιά του κάποιος μετά από 60 χρόνια και ήθελε να μάθει τι έχει χάσει, όταν φτάναμε στο ροκ αυτό θα του βάζαμε να ακούσει, πιστεύω.

Επίσης, στους Zeppelin πιο "καθαρή ροκιά" θεωρώ το When the levee breaks απ' το τεσσάρι.

Προσωπικές μου απόψεις φυσικά. Ξες, αυτό που λένε για τις απόψεις και τις κωλοτρυπίδες... :lol:


Για το Smoke on the water σχεδον συμφωνω, για πες τωρα απο περιεργεια τι ψηφισες.

.
Ακόμα τίποτε. Ταλαντεύομαι μεταξύ αρκετών. Αλλά μόλις το κάνω θα ποστάρω.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ψηφίστε τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Φεβ 2023, 20:10

Child in Time - Deep Purple
I Feel Free - Cream
Pinball Wizard - Who
Wild Thing - Troggs
Father of Day Father of Night - Manfred Mann's Earth Band

(με τη σειρά που εμφανίζονται στο poll).
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...


Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ψηφίστε τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Φεβ 2023, 23:23

neon imposter έγραψε:
28 Φεβ 2023, 16:44
taxalata xalasa έγραψε:
28 Φεβ 2023, 16:19
Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2023, 16:04
Ευτυχως βγηκε το πανκ και εσωσε τον πλανητη μετα απο αυτη την περιοδο 60ς-70ς που κυριαρχουσε η φλωρια, η σηψη, η μουχλα, η μιζερια επιστρεψαμε στην αλητεια του αυθεντικου ροκ ν ρολλ, του Θριαμβου της Ζωης
Το Σουβλακοπανκ rules!... :smt005: Αϊντε κόψε τα κρεμμυδια ρε Sid. Αλητεια λεμε, το να τυλιγεις πιτες... :003:
υπονοείς ότι ο Sid δραστηριοποιείται στον συγκεκριμένο τομέα;

Αν ναι, να συμφωνώ μαζί του σε περισσότερα ακόμη (αν κ γενικά συμφωνώ σε πολλά) ώστε να μασαμπουκιάσω καλά όταν ανέβω

επί παραδείγματι συμφωνώ ότι το πανκ έσωσε τον κόσμο από τη ροκ αλλά το θεωρώ παρακλάδι της ποπ
Παραδεχομαι οτι δεν ειναι εντελως αχρηστοι οι παλαιοροκ δισκοι, εγω τους χρησιμοποιω για να πεφτουν επανω τα λιπη που καιγονται



Εικόνα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ψηφίστε τα καλύτερα διαμάντια του βρετανικού ροκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Μαρ 2023, 10:47

Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2023, 23:23
neon imposter έγραψε:
28 Φεβ 2023, 16:44
taxalata xalasa έγραψε:
28 Φεβ 2023, 16:19

Το Σουβλακοπανκ rules!... :smt005: Αϊντε κόψε τα κρεμμυδια ρε Sid. Αλητεια λεμε, το να τυλιγεις πιτες... :003:
υπονοείς ότι ο Sid δραστηριοποιείται στον συγκεκριμένο τομέα;

Αν ναι, να συμφωνώ μαζί του σε περισσότερα ακόμη (αν κ γενικά συμφωνώ σε πολλά) ώστε να μασαμπουκιάσω καλά όταν ανέβω

επί παραδείγματι συμφωνώ ότι το πανκ έσωσε τον κόσμο από τη ροκ αλλά το θεωρώ παρακλάδι της ποπ
Παραδεχομαι οτι δεν ειναι εντελως αχρηστοι οι παλαιοροκ δισκοι, εγω τους χρησιμοποιω για να πεφτουν επανω τα λιπη που καιγονται



Εικόνα
:lol::lol:

Μλκ μου, είσαι απίστευτος. Κάρφωσες το βινύλιο στη σούβλα, για να βγάλεις τη φωτό; :smt005:


Btw, για όσους δεν έχουν δοκιμάσει (και για όσους, σαν κι εμένα, έχουν πολύ καιρό να πάνε) ο γύρος του Sid είναι σαν τον ίδιο: γαμεί και δέρνει. Και το γεμιστό μπιφτέκι, φυσικά.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών