ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 05 Οκτ 2018, 19:26

Δ εν ξέρω αν έχει μπει αυτό το θέμα αλλά θα μου άρεσε να λέμε γιατί αγαπήσαμε κάποια τραγούδια, τι μας θυμίζουν και αν κάποια από αυτά έχουν συνδεθεί με στιγμές της ζωής μας.
(Αν το θέμα υπάρχει ας το ενσωματώσουν το τόπικ αυτό σ' εκείνο)

Ένα τραγούδι που θα μου μείνει αξέχαστο είναι το "Γιατί" των Πυξ-Λαξ που το άκουγα συνεχώς στο αυτοκίνητο όταν πηγαινοερχόμουν από την πόλη που μένω, σε άλλη μεγαλύτερη πόλη για ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας που είχε ο πατερούλης μου. Ο πατέρας μου έξη χρόνια πάλεψε με την αρρώστεια του αλλά στο τέλος νικήθηκε. Κάθε φορά που ακούω αυτό το τραγούδι συγκινούμαι...


Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 07 Οκτ 2018, 19:26

Ο αγαπημένος μου :g094:


Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 07 Οκτ 2018, 19:37

Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 07 Οκτ 2018, 19:50

Ωραίος !!!! :hebit:

Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 07 Οκτ 2018, 20:00

Εἶναι κάποιες μνῆμες ἀπό τά παιδικά χρόνια πού ζωντανεύουν ἄξαφνα ἀπό ἕνα ἀνεπαίσθητο ψίθυρο, ἀπό μιά μακρινή μουσική, μιά παλιά μυρωδιά πού κεντρίζει τούς νευρῶνες τής θύμησης καί γεμίζεις ἀπό νοσταλγία. Ἔψαχνα καιρό νά βρῶ τήν μουσική ὑπόκρουση ἀπό την ραδιοφωνική σειρά «Το σπίτι των ἀνέμων» με τόν Ὀρέστη Λαμπίρη, τήν Τζοβάνα καί τή γιαγιά Αννούσκα. Τότε, τήν δεκαετία τού ’70, μέ τά ὑπέροχα πρωινά των ραδιοφωνικῶν ἐκπομπῶν, καί μέ τήν μητέρα νά συγυρίζει τό σπίτι, νά τινάζει τά σεντόνια ἀπό τό παράθυρο, νά μαγειρεύει, ἀκούγοντας στή διαπασων τή βελούδινη φωνή της Ἀφροδίτης Γρηγοριάδου καί τήν αὐστηρή φωνή τού Βύρωνα Πάλλη πού σταδιοδρομοῦσε κάθε πρωί στίς ἔντεκα καί δέκα στή δικηγορία. Ἀκούγοντας τίς ἱστορίες τού ραδιοφώνου ἡ παιδική μου φαντασία ἔφτιαχνε ἕναν ὀνειρεμένο κόσμο ὅπου θά γινόμουν ὀνομαστή δικηγόρος γιά νά μέ πάρουν νά δουλέψω στό ραδιόφωνο. Ἡ ὑπέροχη μουσική ἀπό «Τό σπίτι των ἀνέμων», εἶναι του Rodrigo. Τήν ἀνακάλυψα καί σάς τήν ἀφιερώνω.


Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 09 Οκτ 2018, 17:40

:hebit::hebit:


Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 10 Οκτ 2018, 23:13

:g094:


Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15233
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 11 Οκτ 2018, 02:38

ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 11 Οκτ 2018, 19:38

Θυμαμαι ενα χιτακι της εποχης '91-'92 που συνεπεσε με την μεγαλη καψουρα που ενιωθα για ενα κοριτσακι συνομιληκο που ηταν συμμαθητρια μου στην ιδια ταξη.Ηταν το "Καιγομαι" Του Χαριτοδιπλωμενου.Οποτε εβλεπα το βιντεοκλιπ στην τηλεοραση η καρδια μου χτυπαγε πολυ πολυ δυνατα.


Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 26 Οκτ 2018, 00:26

Ἡ ἀφήγηση εἶναι ἀριστουργηματική, ἡ ἀμηχανία τῶν χωρισμῶν φυλακισμένη σέ μία θολή στιγμιαία φωτογραφία. Ὁ τελεσίδικος ἦχος τῆς βροχῆς πού ρέει ἐπάνω στήν μαρκίζα χωρίς νά ψελλίζει, μιά λέξη ἔστω, παρηγορητική. Ἡ Μαρκίζα ὅμως ἀνακόπτει τήν ὁρμή τῶν ἀναμνήσεων, τήν τιθασεύει καί προφυλάσσει τήν γυναῖκα ἀπό τή συντριπτική τους δύναμη. Ἐκεῖνος πού κουβαλᾶ μέσα του τήν σοφία τῶν κεραυνῶν δέν μπορεῖ νά ἀγαπήσει. Ἐκτίει τήν βαριά ποινή του σέ ἕνα κόσμο χωρίς ὁρίζοντα, μέ μόνη θέα τό τοπίο τῆς βροχῆς.
Ἡ περίφημη Μαρκίζα πού ἀναφέρει τό τραγούδι ἀνήκει, σύμφωνα μέ μαρτυρία τοῦ ἴδιου τοῦ ποιητή, στό πάλαι ποτέ Ξενοδοχεῖο Παλλάδιον (πανέμορφο δημιούργημα τοῦ ἀρχιτέκτονα Παναγιώτη Ζίζηλα το 1915 ) καί μετέπειτα στό Μetropolis πού στεγαζόταν ἐκεῖ, Πανεπιστημίου 54 καί Ἐμμανουήλ Μπενάκη γωνία.



Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 26 Οκτ 2018, 00:30


νύχτα

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 26 Οκτ 2018, 07:06


Συννεφιασμένη Κυριακή - Μαρίκα Νίνου, Β.Τσιτσάνης

Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 26 Οκτ 2018, 09:16

Θά βάλω ἀκόμη ἕνα τραγούδι τοῦ Μάνου Ἐλευθερίου γιατί εἶναι στή φύση ὁρισμένων ἀνθρώπων νά ὑπάρχουν πάντα γύρω μας ἤ μέσα μας ἀκόμη κι ἄν ἔχουν φύγει ἀπ’ αὐτό τόν κόσμο. Ὁ Μάνος Ἐλευθερίου ἀνήκη σ’ αὐτή τήν κατηγορία ἤ ἀκόμη πιό ξεκάθαρα, στήν κατηγορία ἐκείνων πού ἔδωσαν λάμψη στήν πλατιά καί ἀκαθόριστη σύσταση τοῦ λαϊκοῦ τραγουδιοῦ ἀφοῦ κατάφερε νά ἀποδώσει στούς στίχους του ἕναν ὀνειρικό συμβολισμό κι ἕναν ἑρμηνευτικό κώδικα στά ἀνομολόγητα καί βαθιά συναισθήματα τῆς ψυχῆς. Ἡ «Διαθήκη» πού μᾶς κληροδότησε εἶναι σπουδαία καί ὁ ταπεινός του βίος παράδειγμα πρός μίμηση. Ἀπολαύστε τον μέ τήν σπάνια φωνή τῆς Ἄννας Βίσση.

«Δίψασα στήν πόρτα σου γι' ἀγάπη»


Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 26 Οκτ 2018, 21:31

Ἡ βροχή δέν εἶναι τίποτε ἄλλο παρά ἕνα κομμάτι οὐρανοῦ πού μᾶς ἔκανε τήν τιμή νά κατεβεῖ στή γῆ.


Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9963
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 26 Οκτ 2018, 21:50

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών