Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Οκτ 2018, 18:08

stergiosbik έγραψε:
25 Οκτ 2018, 13:28
Δεν εχω ιδεα απο Βυζαντινη μουσικη.
Μπορω μονο να λεω αν μου αρεσει οπως ψελνει καποιος ή οχι.
Βεβαια το κακο ειναι οτι πολλες φορες αυτο που μας αρεσει δεν ειναι αποδοσμενο σωστα.
Ο κολλητος ειναι καθηγητης Βυζαντινης,με τεραστιο εργο παρα το νεαρο της ηλικιας (στα 44 χρονια σου θεωρεισαι νεος ακομη στην Βυζαντινη),διευθυντης της Βυζαντινης σχολης της Μητροπολης και ενας απο τους καλυτερους στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη.
Ενας απο τους αγαπημενους μαθητες του μακαριτη του Λυκουργου Αγγελοπουλου (θρυλος στην Βυζαντινη) που εχει γυρισει τον μισο πλανητη με την χορωδια του.
Αυτος μου 'χει πει οτι δυστυχως σημερα στην Βυζαντινη ελαχιστοι ψελνουν οπως πρεπει.
Οι περισσοτεροι ειτε ψελνουν λαθος ειτε τραγουδανε!
Μ' εχει φαει εδω και δεκαετιες να μου μαθει Βυζαντινη αλλα εγω εκει βραχος! :003:
Ουτε το' χω αλλα ουτε με τραβαει.
Αυτα τα κανεις οταν πραγματικα το θελει η ψυχη σου κι εμενα δεν μου δωσε αυτη τη χαρη ο Θεος.
Το μπολνταρισμένο όντως ισχύει. Και είναι γεγονός οτι η εκκλησιαστική μουσική (και τέχνη γενικότερα) έχει ρόλο λατρευτικό και διδάσκει το δόγμα, καθώς λένε οι Πατέρες.
Κι εγώ δεν γνωρίζω Βυζαντινή μουσική, θα ήθελα να μάθω αλλά δεν έχω χρόνο ούτε κουράγιο πια για διάβασμα, μόνο εμπειρικά πλέον θα μου άρεσε να ασχοληθώ (μου αρέσει πολύ η Βυζαντινή μουσική).

Από τον Λυκούργο Αγγελόπουλο μου έχει αρέσει πολύ το παρακάτω, αλλά και γι αυτό έχω ακούσει ενστάσεις (δεν βγάζεις άκρη και με τους ψαλτάδες επίσης από ό,τι έχω καταλάβει :) )

...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Οκτ 2018, 18:10

Παρεμπιπτόντως, τα πολυφωνικά δεν μου αρέσουν
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Οκτ 2018, 18:29

Kατευθυνθήτω ἡ προσευχή μου ὡς θυμίαμα ἐνώπιόν Σου...
SpoilerShow
Ψαλμός 140

Κατευθυνθήτω ἡ προσευχή μου ὡς θυμίαμα ἐνώπιόν σου, ἔπαρσις τῶν χειρῶν μου θυσία ἑσπερινή.
Κύριε, ἐκέκραξα πρὸς σέ, εἰσάκουσόν μου· πρόσχες τῇ φωνῇ τῆς δεήσεώς μου ἐν τῷ κεκραγέναι με πρὸς σέ.

Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στόματί μου καὶ θύραν περιοχῆς περὶ τὰ χείλη μου.
Μὴ ἐκκλίνῃς τὴν καρδίαν μου εἰς λόγους πονηρίας τοῦ προφασίζεσθαι προφάσεις ἐν ἁμαρτίαις.
...

Η θεία Λειτουργία των Προηγιασμένων Δώρων αποτελεί, την καρδιά της Μεγάλης Τεσσαρακοστής. Το «Κατευθυνθήτω η προσευχή μου…» αποτελεί τον κεντρικότερο ύμνο της Προηγιασμένης. Ψάλλεται, κατά την εκκλησιαστική τάξη, «σεμνά και κατανυκτικά». Τον συνοδεύει η προσφορά θυμιάματος. Και οι πιστοί προσευχόμαστε γονατιστοί.

Μια βαθύτερη προσέγγιση του ύμνου αυτού μας επιτρέπει να κατανοήσουμε ορισμένα βασικά γνωρίσματα της ορθόδοξης προσευχής· ευρύτερα, της ορθόδοξης εμπειρίας, θα λέγαμε.

Όμως, προτού καταπιαστούμε με την ερμηνεία του, θα πρέπει να επισημάνουμε ότι ο ύμνος αποτελεί ψαλμικό στίχο, τον οποίο για να εξηγήσουμε επιβάλλεται να τον δούμε στα πλαίσια του Ψαλμού στον οποίο ανήκει.

Πρόκειται για τον 140ό Ψαλμό του Δαβίδ , που τον συνέθεσε, όταν- ίσως- τον κατεδίωκε ο Σαούλ. Ο Ψαλμός χαρακτηρίζεται ως εσπερινός, και η αρχαία Εκκλησία τον ονόμαζε «επιλύχνιον», Ψαλμό δηλαδή που είχε θέση και που ψαλλόταν την ώρα που άναβαν τα λυχνάρια.
(συνέχεια)
http://www.diakonima.gr/2010/02/18/%CE% ... %BF%CF%85/
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 25 Οκτ 2018, 18:39

Russian orthodox angelic song
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 25 Οκτ 2018, 18:43

brb και tyt έγραψε:
25 Οκτ 2018, 16:28
stergiosbik έγραψε:
25 Οκτ 2018, 13:28
Μ' εχει φαει εδω και δεκαετιες να μου μαθει Βυζαντινη αλλα εγω εκει βραχος! :003:
Αιτία μπλοκ. Είσαι καλά; τέτοια ευκαιρία και την πετάς; Μακάρι να ήμουν στη θέση σου και συγγνώμη για το κράξιμο.

Η βυζαντινή δεν μου αρέσει και ίσως ήταν αυτός ο λόγος που δεν πήγαινα στην εκκλησία. Πήγα μετά για λίγα χρόνια -τέσσερα αν θυμάμαι καλά- σε τετράφωνη εκκλησιαστική. Τρίτη φωνή εγώ, βαρύτονος. Συνιστώ να πάτε αν σας δοθεί η ευκαιρία. Ψελναμε στη δεύτερη λειτουργία της Μητρόπολης Θεσσαλονίκης. Συνιστώ στους Θεσσαλονικείς να πηγαίνουν να ακούν είναι ανάταση ψυχής.

Ο ύμνος που μου έχει κολλήσει είναι η δοξολογία. Μόνον που εμείς το λέγαμε καλύτερα.

Δεν εχεις αδικο.
Σιγουρα ειναι ευκαιρια αλλα οπως προειπα πρεπει και να το θελεις.Να σε τραβαει απο μεσα σου.
Σε μενα δεν ισχυει αυτο.
Ακομη κι αν ξεκινησω θα το βαρεθω πολυ γρηγορα και δεν θα το κανω καλα.
Ο κολλητος ζει και αναπνεει για τη Βυζαντινη.
Το ζηταει η ψυχη του πως να το πω.
Ατελειωτο διαβασμα,προβες,συγγραφικο εργο, κλπ κλπ.
Μονο ετσι μπορεις να κανεις κατι καλα.
Ασε που οι γαιδαροι εχουν καλυτερη φωνη απο μενα.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 25 Οκτ 2018, 18:51

Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 25 Οκτ 2018, 18:51

Κανενας ρωσομαθης να μας πει τι λεει η ψαλμωδια στο περιπου?

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 25 Οκτ 2018, 18:53

Tchaikovsky - Hymn of the Cherubim
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 25 Οκτ 2018, 19:03

Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι είναι ο ψαλμός 102
SpoilerShow
ΕΥΛΟΓΕΙ, ἡ ψυχή μου, τὸν Κύριον καί, πάντα τὰ ἐντός μου, τὸ ὄνομα τὸ ἅγιον αὐτοῦ· 2 εὐλόγει, ἡ ψυχή μου, τὸν Κύριον καὶ μὴ ἐπιλανθάνου πάσας τὰς ἀνταποδόσεις αὐτοῦ· 3 τὸν εὐιλατεύοντα πάσας τὰς ἀνομίας σου, τὸν ἰώμενον πάσας τὰς νόσους σου· 4 τὸν λυτρούμενον ἐκ φθορᾶς τὴν ζωήν σου, τὸν στεφανοῦντά σε ἐν ἐλέει καὶ οἰκτιρμοῖς· 5 τὸν ἐμπιπλῶντα ἐν ἀγαθοῖς τὴν ἐπιθυμίαν σου, ἀνακαινισθήσεται ὡς ἀετοῦ ἡ νεότης σου. 6 ποιῶν ἐλεημοσύνας ὁ Κύριος καὶ κρῖμα πᾶσι τοῖς ἀδικουμένοις. 7 ἐγνώρισε τὰς ὁδοὺς αὐτοῦ τῷ Μωυσῇ, τοῖς υἱοῖς ᾿Ισραὴλ τὰ θελήματα αὐτοῦ. 8 οἰκτίρμων καὶ ἐλεήμων ὁ Κύριος, μακρόθυμος καὶ πολυέλεος· 9 οὐκ εἰς τέλος ὀργισθήσεται, οὐδὲ εἰς τὸν αἰῶνα μηνιεῖ· 10 οὐ κατὰ τὰς ἀνομίας ἡμῶν ἐποίησεν ἡμῖν, οὐδὲ κατὰ τὰς ἁμαρτίας ἡμῶν ἀνταπέδωκεν ἡμῖν, 11 ὅτι κατὰ τὸ ὕψος τοῦ οὐρανοῦ ἀπὸ τῆς γῆς ἐκραταίωσε Κύριος τὸ ἔλεος αὐτοῦ ἐπὶ τοὺς φοβουμένους αὐτόν· 12 καθόσον ἀπέχουσιν ἀνατολαὶ ἀπὸ δυσμῶν, ἐμάκρυνεν ἀφ᾿ ἡμῶν τὰς ἀνομίας ἡμῶν. 13 καθὼς οἰκτείρει πατὴρ υἱούς, ᾠκτείρησε Κύριος τοὺς φοβουμένους αὐτόν, 14 ὅτι αὐτὸς ἔγνω τὸ πλάσμα ἡμῶν, ἐμνήσθη ὅτι χοῦς ἐσμεν. 15 ἄνθρωπος, ὡσεὶ χόρτος αἱ ἡμέραι αὐτοῦ· ὡσεὶ ἄνθος τοῦ ἀγροῦ, οὕτως ἐξανθήσει· 16 ὅτι πνεῦμα διῆλθεν ἐν αὐτῷ, καὶ οὐχ ὑπάρξει καὶ οὐκ ἐπιγνώσεται ἔτι τὸν τόπον αὐτοῦ. 17 τὸ δὲ ἔλεος τοῦ Κυρίου ἀπὸ τοῦ αἰῶνος καὶ ἕως τοῦ αἰῶνος ἐπὶ τοὺς φοβουμένους αὐτόν, καὶ ἡ δικαιοσύνη αὐτοῦ ἐπὶ υἱοῖς υἱῶν 18 τοῖς φυλάσσουσι τὴν διαθήκην αὐτοῦ καὶ μεμνημένοις τῶν ἐντολῶν αὐτοῦ τοῦ ποιῆσαι αὐτάς. 19 Κύριος ἐν τῷ οὐρανῷ ἡτοίμασε τὸν θρόνον αὐτοῦ, καὶ ἡ βασιλεία αὐτοῦ πάντων δεσπόζει. 20 εὐλογεῖτε τὸν Κύριον, πάντες οἱ ἄγγελοι αὐτοῦ, δυνατοὶ ἰσχύϊ ποιοῦντες τὸν λόγον αὐτοῦ τοῦ ἀκοῦσαι τῆς φωνῆς τῶν λόγων αὐτοῦ. 21 εὐλογεῖτε τὸν Κύριον, πᾶσαι αἱ δυνάμεις αὐτοῦ, λειτουργοὶ αὐτοῦ ποιοῦντες τὸ θέλημα αὐτοῦ· 22 εὐλογεῖτε τὸν Κύριον, πάντα τὰ ἔργα αὐτοῦ, ἐν παντὶ τόπῳ τῆς δεσποτείας αὐτοῦ· εὐλόγει, ἡ ψυχή μου, τὸν Κύριον.
Πηγή http://www.apostoliki-diakonia.gr/bible ... 24.102.htm
Πηγή στα ρώσικα http://www.k-istine.ru/orationem/orationem-021.htm

Το βίντεο προφανώς είναι από ψεκασμένο Ρώσο.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 25 Οκτ 2018, 19:37

1451 έγραψε:
25 Οκτ 2018, 19:03
Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι είναι ο ψαλμός 102
SpoilerShow
ΕΥΛΟΓΕΙ, ἡ ψυχή μου, τὸν Κύριον καί, πάντα τὰ ἐντός μου, τὸ ὄνομα τὸ ἅγιον αὐτοῦ· 2 εὐλόγει, ἡ ψυχή μου, τὸν Κύριον καὶ μὴ ἐπιλανθάνου πάσας τὰς ἀνταποδόσεις αὐτοῦ· 3 τὸν εὐιλατεύοντα πάσας τὰς ἀνομίας σου, τὸν ἰώμενον πάσας τὰς νόσους σου· 4 τὸν λυτρούμενον ἐκ φθορᾶς τὴν ζωήν σου, τὸν στεφανοῦντά σε ἐν ἐλέει καὶ οἰκτιρμοῖς· 5 τὸν ἐμπιπλῶντα ἐν ἀγαθοῖς τὴν ἐπιθυμίαν σου, ἀνακαινισθήσεται ὡς ἀετοῦ ἡ νεότης σου. 6 ποιῶν ἐλεημοσύνας ὁ Κύριος καὶ κρῖμα πᾶσι τοῖς ἀδικουμένοις. 7 ἐγνώρισε τὰς ὁδοὺς αὐτοῦ τῷ Μωυσῇ, τοῖς υἱοῖς ᾿Ισραὴλ τὰ θελήματα αὐτοῦ. 8 οἰκτίρμων καὶ ἐλεήμων ὁ Κύριος, μακρόθυμος καὶ πολυέλεος· 9 οὐκ εἰς τέλος ὀργισθήσεται, οὐδὲ εἰς τὸν αἰῶνα μηνιεῖ· 10 οὐ κατὰ τὰς ἀνομίας ἡμῶν ἐποίησεν ἡμῖν, οὐδὲ κατὰ τὰς ἁμαρτίας ἡμῶν ἀνταπέδωκεν ἡμῖν, 11 ὅτι κατὰ τὸ ὕψος τοῦ οὐρανοῦ ἀπὸ τῆς γῆς ἐκραταίωσε Κύριος τὸ ἔλεος αὐτοῦ ἐπὶ τοὺς φοβουμένους αὐτόν· 12 καθόσον ἀπέχουσιν ἀνατολαὶ ἀπὸ δυσμῶν, ἐμάκρυνεν ἀφ᾿ ἡμῶν τὰς ἀνομίας ἡμῶν. 13 καθὼς οἰκτείρει πατὴρ υἱούς, ᾠκτείρησε Κύριος τοὺς φοβουμένους αὐτόν, 14 ὅτι αὐτὸς ἔγνω τὸ πλάσμα ἡμῶν, ἐμνήσθη ὅτι χοῦς ἐσμεν. 15 ἄνθρωπος, ὡσεὶ χόρτος αἱ ἡμέραι αὐτοῦ· ὡσεὶ ἄνθος τοῦ ἀγροῦ, οὕτως ἐξανθήσει· 16 ὅτι πνεῦμα διῆλθεν ἐν αὐτῷ, καὶ οὐχ ὑπάρξει καὶ οὐκ ἐπιγνώσεται ἔτι τὸν τόπον αὐτοῦ. 17 τὸ δὲ ἔλεος τοῦ Κυρίου ἀπὸ τοῦ αἰῶνος καὶ ἕως τοῦ αἰῶνος ἐπὶ τοὺς φοβουμένους αὐτόν, καὶ ἡ δικαιοσύνη αὐτοῦ ἐπὶ υἱοῖς υἱῶν 18 τοῖς φυλάσσουσι τὴν διαθήκην αὐτοῦ καὶ μεμνημένοις τῶν ἐντολῶν αὐτοῦ τοῦ ποιῆσαι αὐτάς. 19 Κύριος ἐν τῷ οὐρανῷ ἡτοίμασε τὸν θρόνον αὐτοῦ, καὶ ἡ βασιλεία αὐτοῦ πάντων δεσπόζει. 20 εὐλογεῖτε τὸν Κύριον, πάντες οἱ ἄγγελοι αὐτοῦ, δυνατοὶ ἰσχύϊ ποιοῦντες τὸν λόγον αὐτοῦ τοῦ ἀκοῦσαι τῆς φωνῆς τῶν λόγων αὐτοῦ. 21 εὐλογεῖτε τὸν Κύριον, πᾶσαι αἱ δυνάμεις αὐτοῦ, λειτουργοὶ αὐτοῦ ποιοῦντες τὸ θέλημα αὐτοῦ· 22 εὐλογεῖτε τὸν Κύριον, πάντα τὰ ἔργα αὐτοῦ, ἐν παντὶ τόπῳ τῆς δεσποτείας αὐτοῦ· εὐλόγει, ἡ ψυχή μου, τὸν Κύριον.
Πηγή http://www.apostoliki-diakonia.gr/bible ... 24.102.htm
Πηγή στα ρώσικα http://www.k-istine.ru/orationem/orationem-021.htm

Το βίντεο προφανώς είναι από ψεκασμένο Ρώσο.
Eυχαριστω πολυ να εισαι καλα. :wave:

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Οκτ 2018, 19:51





Αγιορείτικα
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 25 Οκτ 2018, 21:34

stergiosbik έγραψε:
25 Οκτ 2018, 18:43
Ασε που οι γαιδαροι εχουν καλυτερη φωνη απο μενα.
Κι εγώ νόμιζα ότι είμαι παράφωνος αλλά δεν ήμουν καλός κριτής γιατί ήμουν άσχετος. Πέρα από την εκκλησιαστική χορωδία που είχε πολύ καλούς δάσκαλους και μου είπαν ότι τους άρεσε η φωνή μου, το ίδιο είπε και η δασκάλα της χορωδίας που πάω τώρα και είναι καθηγήτρια μουσικής σε πανεπιστημιακή σχολή. Ο φίλος σου μπορεί να κρίνει.
Βέβαια αν δεν το θέλεις δεν θα το κάνεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 26 Οκτ 2018, 11:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4836
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 26 Οκτ 2018, 08:08

ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ
ΨΑΛΤΟΤΡΑΓΟΥΔΟ
ΨΑΛΛΕΙ Η ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ
ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ


brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 26 Οκτ 2018, 11:59

Χερουβικό Σακελαρίδη από τετράφωνη χορωδία. Το λένε πολύ καλά.

Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Εκκλησιαστικοί Ύμνοι και Ψαλμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 26 Οκτ 2018, 12:03

Το τροπάριο της Κασιανής. Είναι το μόνο βίντεο που υπάρχει στο youtube από τον Ακαδημαικό Σύνδεσμο που ψάλει στην δεύτερη Θεία λειτουργία στην Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Κάπου εκεί είμαι κι εγώ.
Χοράρχης ο εκλιπών Χρήστος Κώττας, ένας άνθρωπος με ιδιαίτερο ήθος που μεταδόθηκε και στην χορωδία.

Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών