Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 27 Δεκ 2023, 11:02

Ερμής έγραψε:
25 Δεκ 2023, 12:28
stergiosbik έγραψε:
24 Δεκ 2023, 20:40
Νταξ.
Δεν ειμαι του λαΐκου αλλα η συγκριση Καρρα με Τερζη ειναι ιεροσυλια.
Ουτε μια τριχα απο τα αρχιδια του Τερζη δεν ηταν ο μακαριτης.
Ναι απλά στον Καρρα δε πήγαινε κάποιος για να ακούσει φωνητικές ικανότητες. Γιαυτό που πήγαινε ήταν ο κορυφαίος.
Είναι γνωστό πως μπουζούκια δεν ακούω αλλά ο συγχωρεμένος ήταν ένας από αυτούς τους ελάχιστους που θα πήγαινα.
Το μόνο σχήμα σε σημερινά μπουζούκια που εγώ θα μπορούσα να σταθώ, χωρίς να θέλω να κόψω το λαιμο μου εκεινη τη στιγμή και να ξεψυχήσω πανω στο τραπέζι, ειναι κάτι σε Μπάσης-Μαζώ-Σαμπάνης-Αργυρός-Μάστορας. Θα έβαζα και Πρωτοψάλτη με Γλυκερία μεσα, αλλά αυτες δεν τις λες και ακριβώς μπουζούκια*.
Στοιχειωδώς μη κακός ερμηνευτικά και σκηνικοπαρουσιακά, ειναι και ο Οικονομόπουλος, αλλά εκει μιλαμε για τρομερά χαμηλή στάθμη ποιότητας θαμώνων, που σε απωθεί αυτο απο μόνο του. Φουλ στις κομμώτριες, τις νυχούδες, τους ξεπλυματίες γκόμενούς τους και στους ψέκες φυσικά.

*ούτε τους αλλους που ανέφερα λες και ακριβώς "μπουζούκια", αλλά οκ, κουβέντα να γινεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 27 Δεκ 2023, 11:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 27 Δεκ 2023, 11:03

Επισης αιδοιόπανα του ελέους, ΘΑ CΕΒΕCΤΕ ΦΟΣΙΛΑΡΟ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΜΙΛΑΤΕ!!! ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΟΥΤΡΟ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΑΚΟΥΤΕ!!!1

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13508
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 27 Δεκ 2023, 11:42

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
27 Δεκ 2023, 09:26
(...) Τώρα είναι μόνο η σκουπιδοτραπ, ότι πιο εμετικό θα μπορούσε να σκεφτεί ανδρικός νους.
Εικόνα

Κατά τ' άλλα, πέρα από κάποιες χοροεσπερίδες, στα μπουζούκια δεν πήγα ποτέ ή εν πάση περιπτώσει τα απέφυγα όσο μπορούσα. Συνωστισμός, ηλίθιο ξενύχτι μέχρι πρωίας, ηχορύπανση μέχρι πονοκεφάλου, νεοπλουτισμός, δηθενιά, ξεφτίλισμα του χρήματος, ντεκαντάνς.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Δεκ 2023, 17:07

Τώρα μου ήρθε στο νου και το Mr Brightside, που είναι 10 φορές πιο κοντά σε αυτό που λέει ο foscillis για το άσμα του Καρρά.

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Δεκ 2023, 17:47

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
27 Δεκ 2023, 09:26
Μια χαρά, είχε και καλά τραγούδια έκανε και τον χαβαλε του. Στα 90ς υπήρχαν άλλωστε τόσες μουσικές υποκουλτούρες να διαλέξεις να συμμετέχεις ενεργά ως νέος. Επίσης και το πιο μεινστριμ λαϊκό είχε ωραιους καλλιτέχνες, Μαζωνάκης, Σφακιανάκης, Νατάσα, κλπ.Τώρα είναι μόνο η σκουπιδοτραπ, ότι πιο εμετικό θα μπορούσε να σκεφτεί ανδρικός νους.
Δεν μου λέει κάτι αυτό. Αν σε μια τάξη σχολείου σήμερα ένα 30% ακούει κάτι διαφορετικό από τραπ, το λες και νίκη.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 27 Δεκ 2023, 17:54

Ο Καράς ανήκει σε μια πολύ μικρή κατηγορία Ελλήνων τραγουδιστών , σαυτούς που είχαν οπαδούς.
αυτοί υπήρξαν από όσο ξέρω με τυχαία σειρά: 1. Καζαντζίδης 2. Β. Παπακωνσταντίνου 3. Καράς 4. Παντελίδης 5. Σφακιανάκης 6. Πανούσης ίσως και κάποιοι απο μουσικά είδη που δεν παρακολουθώ

Οταν έφυγε ο Καρας απο τη Θεσσαλονίκη κάποιοι είχαν γράψει σε όλες τις γέφυρες «Καρρά γύρνα πίσω»
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 27 Δεκ 2023, 18:02

εγω θα ηθελα κανω μια ερωτησις σε ολους αυτους που την ειδαν υπερανω

για πειτε μας ρε παιδια, ΤΙ ακουτε?

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 27 Δεκ 2023, 18:04

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
27 Δεκ 2023, 09:26
είχε ωραιους καλλιτέχνες, Μαζωνάκης, .Τώρα είναι μόνο η σκουπιδοτραπ, ότι πιο εμετικό θα μπορούσε να σκεφτεί ανδρικός νους.
O Μαζωνάκης είναι πρωτοτράπ, το άθλιο Gucci φόρεμα είναι ίσως το πρώτο τραπ τραγούδι (πάλι σύνθεση Φοίβου και πάλι αντιγραμμένο/κλεμμένο)
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7320
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 27 Δεκ 2023, 18:05

Δε ξέρω σεις τι λέτε πάντως και σε τραγούδια που δεν είναι δικά του, προτιμώ τις εκτελέσεις του Καρρά οπως "Μια φωτοβολίδα" "Πριγκιπέσα" ή "Τσιγάρο ατέλειωτο".

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 27 Δεκ 2023, 18:09

''Όταν ο Μιχαλακος δούλευε νταλίκα στα μάρμαρα, πηγαίνοεφερνε τον Βασιλάκη τον Καρρά, 17-18 χρόνων τότε, στη Θεσσαλονίκη, που δούλευε ως σερβιτόρος για τα προς το ζην. Και επειδή δεν περισσεύαν λεφτά για λεωφορεία, έκανε ωτοστόπ στη παλιά εθνική οδό Καβάλας-Θεσσαλονικης, να περάσει καμία νταλίκα να τον πάρει. Τον έβαζε από καμία φορά να τραγουδάει και στη νταλίκα, γιατί τα έλεγε τα γράμματα το παιδί, πατούσε καλά.
Κάποια στιγμή στο κέντρο που δούλευε, αρρώστησε ένας από τους καλλιτέχνες και επειδή ξέρανε οτι ο Βασίλης τα λέει, του είπαν να μπει τσόντα, να αντικαταστήσει τον τραγουδιστή. Έτσι και έγινε. Και από τότε ο Βασίλης ξεκίνησε να χτίζει μια καριέρα που πολλοι ζήλεψαν.
Ο φίλος μου ο Π. που έτυχε να συνεργαστεί μαζί του, με είχε πει: καλοπληρωτης σε όλα του, σερβιτόροι , λουλουδουδες, παιδιά του μεροκάματου, και άμα είχες πρόβλημα, δεν ρώτουσε, απλα έβγαζε και σε έδινε. Ρε χόρτα/σκονες ήταν , τζόγος ήταν, ο Βασίλης θα εδινε. Ήξερε τι πάει να πει αδυναμία, ήξερε πως είναι να "καίει το αίμα" σε τέτοιες περιπτώσεις και άμα δεν έχεις περάσει από αυτό το στάδιο, βουλώνε και μη μιλάς, δεν ξέρεις ούτε τα μισά.
Άμα δεν είχε ουϊσκι στο καμαρίνι, δεν μπορούσε να βγεί, θα επινε το μισό πριν βγει κι όταν θα έμπαινε να αλλάξει πουκάμισο ( το έλεγε πάντα στις εμφανίσεις του) έπινε το άλλο μισό. Και μετά το υπόλοιπο βράδυ, πάλι ουϊσκι αλλά το παρεϊστικο.
1985 και έπειτα.
Η Ελλάδα δεν έχει πολλά χρόνια που είναι στην μεταπολίτευση, η λαϊκή τάξη δεν ξέρει ακόμα τι σημαίνει χρήμα, έρχεται στην εξουσία ο Ανδρέας με το παλιό ΠΑΣΟΚ το ορθόδοξο. Πέφτουν λεφτά, πακέτα Ντελόρ, μελορ και η εργατική τάξη από το πουθενά, βλέπει γεμάτες τσέπες. Εκεί ξεκινάνε και ανθούν τα σκύλαδικα της επαρχίας, τα μπουζούξιδικα των πόλεων με τα μεγάλα ονόματα και γενικότερα επικρατεί μια εποχή πλουραλισμου, υπερβολής, δουλειάς το πρωί και ξενύχτιου το βράδυ και στο καπάκι δουλειά. Μπορεί να έβγαζες ένα χαρτί και το ίδιο βράδυ να το έτρωγες στον Καρρά η σε κάποιο άλλο όνομα της εποχής.
Ο Καρράς τραγουδάει εκείνη την εποχή, τον έρωτα, την καψούρα, αλλά όχι κάποιον έρωτα γκλαμορους, αλλά τον απλό, τον λαϊκο, του ουισκιου και του κλαματος.
Το πρωί στη δουλειά, φάμπρικες, συνεργεία, μαγαζια, αποθηκες, μεταφορείς στα βανακια και όπου μπορείς να φανταστείς, ακούνε Καρρά, Τερζή , Γονίδη και το βραδυ τους τα ακουμπάνε.
Αλλά και τα μπουζούξιδικα της επαρχίας παίζουν Καρρά, οπότε υποσυνείδητα, μπαίνει στο μυαλό όλων. Φεύγανε από καβαλα να πάνε Θεσσαλονίκη για ένα βράδυ, να ακούσουν Καρρά, να τα φάνε όλα, και το πρωί κατευθείαν στην δουλειά.
Ο Καρράς είπε τα σωστά τραγούδια, την σωστή εποχή, και ήταν ακριβώς το ιδανικό timing, να δημιουργήσει γύρω απο το όνομα του, τον μύθο του.
Εποχή δεκαετία 90.
Τα λεφτά συνεχίζονται με μια πιο μικρής κλίμακας εισροή.
Ο Δρακουμέλ aka μπαμπάς Μητσοτάκης ανοίγει τα σύνορα και ξεπηδάνε σιγά σιγά τα πρώτα κλμπαρα.
Τι νομίζατε ότι έπαιζε στα κλμπαρα; Τσαϊκόφσκι;
Καρράς, Μελάς, λαϊδη και δεν συμμαζευεται, έχουν την τιμητική τους.
Εκείνη την περίοδο ξεκινάνε και τα πρώτα ερωτικά σκιρτήματα λαϊκών άνθρωπων του μεροκάματου, που έπιασαν απότομα λεφτά στα χέρια, έκαναν τη καλή καβατζα τους, αφού από μαρτυρίες που έχω ακούσει ο ίδιος, έτρωγες και δεν τελειωναν, και ετσι αρχίζουν να ερωτεύονται παράφορα τα "εισαγόμενα κορίτσια" ως επί το πλείστον γυναίκες του ανατολικού μπλοκ.
Σπίτια, αυτοκίνητά, περιουσίες ολόκληρες στα πόδια τους. Ξενύχτια μέχρι το πρωί, έρωτες επίκαιροι χαμένοι, μέσα στο αλκοόλ τους καπνούς και στους ήχους του Καρρά και το πρωί στο σπίτι κουβέντα με την γυναίκα, ότι το πήρε απόφαση, έχει ερωτευτεί την Ρωσίδα και πως θα χωρίσουν.
Η Ρωσίδα βέβαια έχει κάνει φτερά, η γυναίκα του προφανώς και τον έχει στείλει στο διάολο αφού τα έφαγε όλα και ο τύπος έχει μείνει στον άσσο (εξού και η ατάκα το μνι και το μπουκάλι με έφεραν σαυτο το χαλί) και ποιος θα τραγουδήσει καλύτερα τον πόνο μου; ο Καρράς.
Όλα αυτά που περιγράφω, εμείς τα παιδιά της γενιάς του 85 και άνω, που ζούσαμε στην επαρχία, που καταγόμαστε από οικογένειες λαϊκών στρωμάτων και που αυτό ήταν το περιβάλλον συναναστροφής μας, τα είχαμε στην καθημερινότητα μας.
Πώς λοιπόν αυτός ο άνθρωπος ο Τεράστιος Βασίλης Καρράς, να μην δημιουργήσει μια κουλτούρα η μία υποκουλτούρα όπως συνηθίζουν πολλοί να λένε;
Δεν ξέρω αν ήταν υπό η όχι.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι έδωσε παρηγοριά σε πάρα πολλούς ανθρώπους, που είτε καλά έκαναν είτε όχι, πήραν καποιες αποφάσεις στη ζωή τους, που τους βγήκαν ή δεν τους βγήκαν. Το έβλεπα καθημερινά, το ζουσα τόσο συνηθισμένα, οπως μπαίνεις κάθε μέρα στο αυτοκίνητο σου ή να παίρνεις τον ηλεκτρικό για να πας στη δουλειά.
Αν εκείνη την εποχή δεν υπήρχε ένας Καρράς, ένας Μελάς, ένας Τερζής, η Αντζελα ένας Γονίδης για να κάνουν τους ψυχολόγους, η Ελλάδα θα έπεφτε από τα μπαλκόνια, όπως έγινε με το κραχ του χρηματιστηρίου το 99.
Εγώ τον Μπιλ Κάρρας να τον άκουσα λάιβ 5-6 φορές. Τις μισές έτυχε, τις άλλες το επιδίωξα, γιατι ήθελα να ακούσω Καρρά, το ζητούσε η ψυχή μου.
Και ώρες ατελείωτες, χωρισμών, καψουρας, πόνου και αχ βαχ, πάντα έπαιζαν τα λάιβ του Καρρά.
Καλησπέρα και καλή βραδιά και δως του ουίσκι και τσιγάρο, από φυλάκια και σκοπιές μέχρι άκυρες παρέες, καταγώγια που σου παίρνουν το νεφρό για πλάκα, με άγνωστες παρέες που έγιναν "αδέρφια" στην εικόνα του ήλιου του ξημερώματος, όταν μας έδιωχναν για να κλείσουν.
Τέλειος δεν είναι κάνεις.
Ζητάμε να βρούμε την πολιτική ορθότητα σε νέες γενιές και δεν την βρίσκουμε, και την απαιτούμε από ανθρώπους όπως ο Καρράς που έζησαν σε μια εποχή που όλα επιτρεπόταν και όλα συγχωρούταν.
Υπάρχουν πολύ χειρότεροι από τον Καρρά, που ούτε στον Άγγελο τους έδωσαν νερό, ούτε και προσαρμόστηκαν ποτέ με τις συνθήκες των εποχών και έχουν πει πολύ χειρότερα. Ο Καρράς είχε πει πως όταν κουράστω, θα πάω στο Κοκκινοχωρι και θα βγάζω κρασί και τσίπουρο. Και αυτό και έκανε. Ούτε βαρυγδουπες δηλώσεις, ούτε φανφάρες.
Να ξέρουν οι αδαείς ότι ο Βασίλης ο Καρράς βοηθήσε παρα πολύ κόσμο, χωρίς να κοιτάει σεξουαλικό προσανατολισμό, χρώμα, καταγωγή κτλπ, χωρίς να το διαφημίσει, χωρίς να το φωνάξει, ανθρώπους που τον πρόδιδαν και μετά ξαναγυρνουσαν για τα ρέστα.
Αυτά τα λίγα, ως φόρο τιμής στον άρχοντα και ως απάντηση στους δενακουγαΚαρρα.
Ωστόσο αν ψάξουν πολύ βαθιά στο υποσυνείδητο τους, κάπου θα παίζει το "νύχτα ξελογιαστρα", "αστην να λέει", " μη με παίρνεις και με ψάχνεις κάθε Αύγουστο".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Δεκ 2023, 18:13

vantono έγραψε:
27 Δεκ 2023, 11:02
Ερμής έγραψε:
25 Δεκ 2023, 12:28
stergiosbik έγραψε:
24 Δεκ 2023, 20:40
Νταξ.
Δεν ειμαι του λαΐκου αλλα η συγκριση Καρρα με Τερζη ειναι ιεροσυλια.
Ουτε μια τριχα απο τα αρχιδια του Τερζη δεν ηταν ο μακαριτης.
Ναι απλά στον Καρρα δε πήγαινε κάποιος για να ακούσει φωνητικές ικανότητες. Γιαυτό που πήγαινε ήταν ο κορυφαίος.
Είναι γνωστό πως μπουζούκια δεν ακούω αλλά ο συγχωρεμένος ήταν ένας από αυτούς τους ελάχιστους που θα πήγαινα.
Το μόνο σχήμα σε σημερινά μπουζούκια που εγώ θα μπορούσα να σταθώ, χωρίς να θέλω να κόψω το λαιμο μου εκεινη τη στιγμή και να ξεψυχήσω πανω στο τραπέζι, ειναι κάτι σε Μπάσης-Μαζώ-Σαμπάνης-Αργυρός-Μάστορας. Θα έβαζα και Πρωτοψάλτη με Γλυκερία μεσα, αλλά αυτες δεν τις λες και ακριβώς μπουζούκια*.
Στοιχειωδώς μη κακός ερμηνευτικά και σκηνικοπαρουσιακά, ειναι και ο Οικονομόπουλος, αλλά εκει μιλαμε για τρομερά χαμηλή στάθμη ποιότητας θαμώνων, που σε απωθεί αυτο απο μόνο του. Φουλ στις κομμώτριες, τις νυχούδες, τους ξεπλυματίες γκόμενούς τους και στους ψέκες φυσικά.

*ούτε τους αλλους που ανέφερα λες και ακριβώς "μπουζούκια", αλλά οκ, κουβέντα να γινεται.
Στο κοινό του Οικονομόπουλου αναφέρεσαι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 27 Δεκ 2023, 18:15

Sid Vicious έγραψε:
27 Δεκ 2023, 18:04
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
27 Δεκ 2023, 09:26
είχε ωραιους καλλιτέχνες, Μαζωνάκης, .Τώρα είναι μόνο η σκουπιδοτραπ, ότι πιο εμετικό θα μπορούσε να σκεφτεί ανδρικός νους.
O Μαζωνάκης είναι πρωτοτράπ, το άθλιο Gucci φόρεμα είναι ίσως το πρώτο τραπ τραγούδι (πάλι σύνθεση Φοίβου και πάλι αντιγραμμένο/κλεμμένο)
Ε καλά ο Μαζωνάκης ήταν κορυφή στα 90ς πριν ξεπέσει στον Φοίβο.αλλα πάλι μπροστά στο έκτρωμα Τραπ, το γκουτσι φόρεμα είναι απλά μια ακίνδυνη γραφικότητα.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 27 Δεκ 2023, 18:21

AlienWay έγραψε:
27 Δεκ 2023, 17:47
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
27 Δεκ 2023, 09:26
Μια χαρά, είχε και καλά τραγούδια έκανε και τον χαβαλε του. Στα 90ς υπήρχαν άλλωστε τόσες μουσικές υποκουλτούρες να διαλέξεις να συμμετέχεις ενεργά ως νέος. Επίσης και το πιο μεινστριμ λαϊκό είχε ωραιους καλλιτέχνες, Μαζωνάκης, Σφακιανάκης, Νατάσα, κλπ.Τώρα είναι μόνο η σκουπιδοτραπ, ότι πιο εμετικό θα μπορούσε να σκεφτεί ανδρικός νους.
Δεν μου λέει κάτι αυτό. Αν σε μια τάξη σχολείου σήμερα ένα 30% ακούει κάτι διαφορετικό από τραπ, το λες και νίκη.
Το πρόβλημα είναι πως πλέον δεν υπάρχουν μουσικές κοινότητες, όπως μέχρι τα 90ς, μόνο η χιπ χοπ έχει επιβιώσει, κι από και πέρα φασεισμος, άρα ο πιτσιρικάς που θέλει να είναι έτζι, πάει αυτόματα στην τραποκαφριλα, αντί να γίνει μεταλας, η γκοθας, πανκης, ρειβας κλπ. Βεβαι η Τραπ είναι για πολύ πιτσιρίκια, κάπως κριντζι, υπάρχει μετά η Ντριλ για πιο σοβαρή εγκληματική καριέρα. :lol: τουλάχιστον ελπίζω να πηγαίνουν στη σοβαρή χιπ χοπ γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 27 Δεκ 2023, 18:22

vantono έγραψε:
27 Δεκ 2023, 11:02
Φουλ στις κομμώτριες, τις νυχούδες,
Τι κακό έχουν οι κομμώτριες και οι αισθητικοί/νυχούδες;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Έφυγε από τη ζωή ο Βασίλης Καρράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 27 Δεκ 2023, 18:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Δεκ 2023, 18:13
vantono έγραψε:
27 Δεκ 2023, 11:02
Ερμής έγραψε:
25 Δεκ 2023, 12:28


Ναι απλά στον Καρρα δε πήγαινε κάποιος για να ακούσει φωνητικές ικανότητες. Γιαυτό που πήγαινε ήταν ο κορυφαίος.
Είναι γνωστό πως μπουζούκια δεν ακούω αλλά ο συγχωρεμένος ήταν ένας από αυτούς τους ελάχιστους που θα πήγαινα.
Το μόνο σχήμα σε σημερινά μπουζούκια που εγώ θα μπορούσα να σταθώ, χωρίς να θέλω να κόψω το λαιμο μου εκεινη τη στιγμή και να ξεψυχήσω πανω στο τραπέζι, ειναι κάτι σε Μπάσης-Μαζώ-Σαμπάνης-Αργυρός-Μάστορας. Θα έβαζα και Πρωτοψάλτη με Γλυκερία μεσα, αλλά αυτες δεν τις λες και ακριβώς μπουζούκια*.
Στοιχειωδώς μη κακός ερμηνευτικά και σκηνικοπαρουσιακά, ειναι και ο Οικονομόπουλος, αλλά εκει μιλαμε για τρομερά χαμηλή στάθμη ποιότητας θαμώνων, που σε απωθεί αυτο απο μόνο του. Φουλ στις κομμώτριες, τις νυχούδες, τους ξεπλυματίες γκόμενούς τους και στους ψέκες φυσικά.

*ούτε τους αλλους που ανέφερα λες και ακριβώς "μπουζούκια", αλλά οκ, κουβέντα να γινεται.
Στο κοινό του Οικονομόπουλου αναφέρεσαι;
Ε ναι :102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών