Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
Ελ_ρία
Δημοσιεύσεις: 921
Εγγραφή: 24 Σεπ 2021, 04:01

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελ_ρία » 06 Μαρ 2024, 15:15

Φτωχότεροι.
R.I.P.

“𝔜𝔬𝔲 𝔞𝔯𝔢 𝔱𝔥𝔢 𝔨𝔫𝔦𝔣𝔢 ℑ 𝔱𝔲𝔯𝔫 𝔦𝔫𝔰𝔦𝔡𝔢 𝔪𝔶𝔰𝔢𝔩𝔣”

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 15:16

τα τραγούδια της δεύτερης φάσης που λέτε-και της ψευτοροκιάς-δεν μου άρεσαν καθόλου...
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 06 Μαρ 2024, 15:16

Και μένα μου χάλασε όλην την εικόνα που είχα, αλλά ο δημιουργός δεν σημαίνει (και συνήθως δεν είναι) ότι είναι και σπουδαίος άνθρωπος



Με τον αδικοχαμένο Χρήστο Λεττονο
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 06 Μαρ 2024, 15:19

Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:16
τα τραγούδια της δεύτερης φάσης που λέτε-και της ψευτοροκιάς-δεν μου άρεσαν καθόλου...
Όλη του η καριερα γαμει, μην γίνεσαι ξεχωριστός τάχα μου.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 15:21

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:19
Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:16
τα τραγούδια της δεύτερης φάσης που λέτε-και της ψευτοροκιάς-δεν μου άρεσαν καθόλου...
Όλη του η καριερα γαμει, μην γίνεσαι ξεχωριστός τάχα μου.
Γιατί το λες αυτό, δεν καταβάλω καμιά προσπάθεια να γίνω ξεχωριστός...δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά τα τραγούδια (όπως δεν μου άρεσε και η φωνή του όταν τα τραγουδούσε, μου δημιουργούσε μια περίεργη κακή αντανάκλαση) :102:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 06 Μαρ 2024, 15:22



Ίσως το σπουδαιότερο τραγούδι του και ένα από τα μεγαλύτερα ελληνικά τραγούδια
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 06 Μαρ 2024, 15:23

Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:16
τα τραγούδια της δεύτερης φάσης που λέτε-και της ψευτοροκιάς-δεν μου άρεσαν καθόλου...
Αυτό εδώ σαν τραγούδι ισορροπεί γλυκά ανάμεσα στις δυο φάσεις του

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 06 Μαρ 2024, 15:23

Beria έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:22


Ίσως το σπουδαιότερο τραγούδι του και ένα από τα μεγαλύτερα ελληνικά τραγούδια
:g030:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 06 Μαρ 2024, 15:25

ειχε ξεφτιλισει και το τηλεσουργελο
στα συν


Μούτσης
Ο κ. Δήμος Μούτσης, τοποθετείται για τον κ. Αδωνι Γεωργιάδη με μία ανάρτησή του στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook υπό τον τίτλο «Αγέτης και Δαπίτης».



«Εξεταστική περίοδος Α΄εξαμ. Φιλοσοφικής σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών. ΔΑΠίτης φοιτητής που όχι μόνο δεν είχε πατήσει το πόδι του, δεν ήξερε καν τη διεύθυνση της Σχολής, βρέθηκε να περνάει όλα τα μαθήματα και μάλιστα με βαθμό, τη στιγμή που σοβαροί φοιτητές είχαν κοπεί τουλάχιστον σε δύο. Στην ερώτηση δε: «ρε συ πως τα κατάφερες;» η απάντηση ήταν συγκεκριμένη: «υπάρχουν και διαρροές». «Το παιδί μας επιστήμων τελειώνει» που λέω και σε ένα τραγούδι μου», αναφέρει.

Ο κ.Μούτσης αποκαλύπτει κι άλλα πράγματα, χαρακτηρίζοντας τονΆδωνη Γεωργιάδη ως «καλλιτεχνικό πράκτορα» που έσπρωχνε τη σύζυγό του κυρία Ευγενία Μανωλίδου!

Από τους Ολυμπιακούς αγώνες ήδη θυμάμαι, είχε αρχίσει, επιλέγοντας με δικά του κριτήρια ως «καλλιτεχνικός πράκτορας» να στείλει τη μαγείρισσα-μαέστρο του να πάει να παίξει στην Κίνα το τίς οίδεν θεόπνευστο έργο της, αρπάζοντας ο γλωσσοφτιάχτης και ως «εισπράκτορας» την αμοιβή, πολλά λεφτά, και στέλνοντάς τα κατ ευθείαν έξω ως ελέχθη. Το θέμα ψιλοσυζητήθηκε και ψάξτε βρέστε! Έκτοτε, μόλις προκύψει μουσική εκδήλωση στο εξωτερικό – επιδοτούμενη και μάλιστα γερά – πρακτορεύει γιατί έτσι θέλει και στέλνει την κυρία Ευγενία του, κι αυτή με τις γνώσεις της εξ Αμερικής, (λες και με τη Γραμματική με το Συντακτικό και την Ορθογραφία γίνεσαι Συγγραφέας) τρέχει, ανεβαίνει στο πόντιουμ, στερεώνεται καλά (πόδια κλειστά ή ανοιχτά), τη βεργούλα ανά χείρας, και με μια κίνηση ανεξαρτήτως προς πάσαν κατεύθυνση μαγεύει με τις μουσικές της τους Ευρωπαίους, ως η καλύτερη της Ελλάδας και τους Έλληνες ως η καλύτερη της Ευρώπης!
Δε βαριέσαι, και τι έγινε! Ας πά΄να λέω. Μήπως θα πάψει ο Πράκτωρ της τέχνης Αγέτης Μπουμπούκος συνάδελφος των Τσόμσκι – Μπαμπινιώτη να είναι αυτός που είναι και να λειτουργεί μ αυτό τον τρόπο; Αν είναι δυνατόν! Εδώ είπαμε τον κάνανε και Αντιπρόεδρο σε μέλλουσα κυβέρνηση. Ή το ΔΑΠίτικο μπουμπούκι που δεν ήξερε που πάν΄τα τέσσερα θ αλλάξει. Χαζός είναι ν αλλάξει; Ίσα ίσα που θα μασάει κι ό,τι θες για να του μοιάσει στην ομιλία! Ένα μπουμπούκι Μπουμπούκος μοιάζει με όνειρο ζωής, κι αυτό το στόχο θέλει να τον φτάσει, κι ίσως μια μέρα σίγουρα και να τον ξεπεράσει!

ΔHMOΣ ΜΟΥΤΣΗΣ

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 06 Μαρ 2024, 15:25

Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:21
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:19
Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:16
τα τραγούδια της δεύτερης φάσης που λέτε-και της ψευτοροκιάς-δεν μου άρεσαν καθόλου...
Όλη του η καριερα γαμει, μην γίνεσαι ξεχωριστός τάχα μου.
Γιατί το λες αυτό, δεν καταβάλω καμιά προσπάθεια να γίνω ξεχωριστός...δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά τα τραγούδια (όπως δεν μου άρεσε και η φωνή του όταν τα τραγουδούσε, μου δημιουργούσε μια περίεργη κακή αντανάκλαση) :102:
Μουσικά σπέρνουν, τρομερή έμπνευση, πλούσιες ενορχηστρώσεις, τι να λέμε


Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 15:25

georgebi έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:23
Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:16
τα τραγούδια της δεύτερης φάσης που λέτε-και της ψευτοροκιάς-δεν μου άρεσαν καθόλου...
Αυτό εδώ σαν τραγούδι ισορροπεί γλυκά ανάμεσα στις δυο φάσεις του

ναι έχεις δίκιο, και το άλλο επίσης με την Μπέλλου
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Μαρ 2024, 15:27

Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:16
τα τραγούδια της δεύτερης φάσης που λέτε-και της ψευτοροκιάς-δεν μου άρεσαν καθόλου...
Δεν νομίζω ότι ήταν ψευτοροκάς.

Είχε μπακγκράουντ ώστε να υποστηρίζει τόσο τα λαϊκά όσο και τα ροκ τραγούδια εξίσου καλά.

Στα αναφορικά με την ανθρώπινη και όχι δημιουργική εκτίμηση, συμφωνώ με τον Beria. Κι αυτό ισχύει για τους περισσότερους δημιουργούς σε όλα τα πεδία, καλλιτεχνικά και όχι μόνον.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 06 Μαρ 2024, 15:36

Το Μουτση τον είχα γνωρίσει από κοντά για επαγγελματικούς λόγους στο σπίτι του στο Ανω Ηρακλειο πριν από καμιά 20αρια χρονια... εξαιρετικα μέτρια η εντύπωση που μου χε κάνει

η οποία όμως ούτε στο ελάχιστο δεν μου στέρησε τη δυνατότητα να απολαμβάνω τραγουδαρες σαν κι αυτο

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 06 Μαρ 2024, 15:50

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
06 Μαρ 2024, 15:25


.... πλούσιες ενορχηστρώσεις, τι να λέμε

Να και κατι που δεν ηξερα
Το 1970 ανέθεσε ο Μάνος Χατζιδάκις στο 30χρονο Μούτση, τη φροντίδα της ενορχηστρώσης και της μουσικής διευθύνσης των τραγουδιών του στον δίσκο «Επιστροφή» Όλα σε στίχους Νίκου Γκάτσου και με ερμηνευτές τον Γρηγόρη Μπιθικώτση
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Πέθανε ο Δήμος Μουτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 06 Μαρ 2024, 16:02

Ο Μούτσης είναι σημαντικός συνθέτης του λαϊκού τραγουδιού. Τα τραγούδια του δεν θα σταματήσουν ποτέ να ακούγονται. Είναι αξεπέραστα όποια άλλα και να βάλεις δίπλα τους.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών