BWGT Forumvision #11

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2013
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

BWGT Forumvision #11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 30 Μαρ 2024, 18:25

Πρόκειται για ένα μουσικό παιχνίδι με απλούς κανόνες: Παίζουν 10-20 παίκτες οι οποίοι στέλνουν από ένα τραγούδι και μετά βαθμολογούν τα τραγούδια με το σύστημα της Eurovision (χωρίς να γνωρίζουν τί έχει στείλει ο κάθε παίκτης). Αυτό επαναλαμβάνεται 12 φορές (12 γύροι) και οι βαθμοί προστίθενται ώστε στο τέλος να προκύπτει μια κατάταξη ανάλογα με τους συνολικούς βαθμούς του κάθε παίκτη. Εδώ θα ανεβαίνουν τα τραγούδια και τα αποτελέσματα του κάθε γύρου από ένα παιχνίδι που έχει ήδη ξεκινήσει σε άλλο φόρουμ, έτσι ώστε πιθανώς κάποια στιγμή να ξεκινήσει κι εδώ κάτι παρόμοιο.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2013
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: BWGT Forumvision #11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 30 Μαρ 2024, 18:37

Γύρος #1

Playlist

01. Marina Satti - Zari
02. Snow - Informer
03. Mind Machine - We Keep Walking
04. Lost Horizons ft. Ural Thomas - In Quiet Moments
05. Nina Simone - Don't Let Me Be Misunderstood
06. Urban Trad - Sanomi
07. Αλγιμωτρα-Ριτα Αντωνοπουλου - Ματωμενος Ουρανος
08. Kenny Drew - A Simple Need
09. The Savage Rose - A Girl I Knew
10. Ghost - Here Comes The Sun
11. Art Of Noise - Camilla
12. Tv Smith - Immortal Rich
13. Nahuel Pennisi - Cubrámonos Con Cenizas
14. Παυλος Σιδηροπουλος - Καποτε Θαρθου
15. Sigur Rós, Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson & María Huld Markan Sigfúsdóttir - Stendur Æva
16. Ricardo Maranhão ft. Indiara Sfair - I'm Tired
17. Σκιαδαρέσες - Ισόβια Μουνάρα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: BWGT Forumvision #11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 30 Μαρ 2024, 18:49

Το μικρό ΝΔκρατικό μου μυαλό δεν κατάλαβε ακριβώς πως παίζεται. Κάθε πότε αλλάζει ο γύρος; Σε κάθε γύρο στέλνουμε διαφορετικό τραγούδι;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2013
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: BWGT Forumvision #11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 30 Μαρ 2024, 19:11

Bazoomba έγραψε:
30 Μαρ 2024, 18:49
Το μικρό ΝΔκρατικό μου μυαλό δεν κατάλαβε ακριβώς πως παίζεται. Κάθε πότε αλλάζει ο γύρος; Σε κάθε γύρο στέλνουμε διαφορετικό τραγούδι;
Οι παίκτες έχουν 7 μέρες προθεσμία για να βαθμολογήσουν, και μετά βγαίνουν τα αποτελέσματα (μαζί με τα σχόλια των παικτών για το κάθε τραγούδι). Ύστερα από 1-2 μέρες ανεβαίνει ο νέος γύρος, όπου κάθε παίκτης έχει διαλέξει φυσικά διαφορετικό τραγούδι. Υπάρχει και dedicated σελίδα, οι παίκτες βαθμολογούν και σχολιάζουν μέσω αυτής (κάθε παίκτης έχει δική του σελίδα). https://forumvision.github.io/bwgt/game.html

Θα ανέβαζα τα τραγούδια κατευθείαν με links, αλλά το φόρουμ έχει περιορισμό 10 links ανά post οπότε θα έπρεπε να σπάσω το ποστ στα δύο. Έτσι κι αλλιώς φαίνονται όλα είτε στη σελίδα του παιχνιδιού είτε στο youtube playlist.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11923
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: BWGT Forumvision #11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 30 Μαρ 2024, 19:15

Tv Smith - Immortal rich 12
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
NovaLacertae
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 30 Ιαν 2024, 22:55

Re: BWGT Forumvision #11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NovaLacertae » 31 Μαρ 2024, 00:12

Για να δούμε τι λέει η εξέδρα, για να βλέπουμε τι ψηφίζει το κοινό :003::smt005:

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2013
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 05 Απρ 2024, 23:42

Γύρος #1 - Αποτελέσματα

Κώδικας: Επιλογή όλων

 # Τίτλος                                          ∑ ARI CIN DRH ERA FER FLO HAM LAL MIC MOJ MOU NOM NOV OLI RIF STR VEN 
 1 Lost Horizons ft. Ural Thomas - In Quiet Mom…  98   0   0   7   4   1   5   6  12   7   #   2   0  12  12   6  12  12 
 2 Kenny Drew - A Simple Need                     94   6   0   6   0   6  12   #   7  10   4  10   2   0   8  10   7   6 
 3 Sigur Rós, Steindór Andersen, Hilmar Örn Hil…  93   0  10   2   5  10   6   7   4   1   5   4  10   #  10   4   8   7 
 4 Art Of Noise - Camilla                         89   0   7  10   6   7   #  12  10  12   7   0   0  10   0   7   1   0 
 5 Παυλος Σιδηροπουλος - Καποτε Θαρθου            86  12   6   0   3   8   1   1   1   8   6  12   8   8   #   0   2  10 
 6 Nahuel Pennisi - Cubrámonos Con Cenizas        83   4  12   1   0  12   0   0   6   #   0   6  12   5   7   0  10   8 
 7 Tv Smith - Immortal Rich                       70  10   2   #   8   5   3   0   5   0   8   3   5   6   0  12   0   3 
 8 The Savage Rose - A Girl I Knew                60   3   0   8   2   2   7  10   #   3  12   7   1   0   1   2   0   2 
 9 Mind Machine - We Keep Walking                 59   0   8  12   7   3   0   5   0   0   1   1   3   7   6   #   6   0 
10 Ghost - Here Comes The Sun                     56   1   4   0  12   4   4   2   8   0  10   0   #   1   0   0   5   5 
11 Nina Simone - Don't Let Me Be Misunderstood    55   8   3   4   1   0   8   4   3   2   3   8   0   4   4   0   3   # 
12 Ricardo Maranhão ft. Indiara Sfair - I'm Tir…  42   7   0   5   0   0   2   3   0   0   0   0   6   2   5   8   #   4 
13 Snow - Informer                                31   #   0   0  10   0  10   8   0   0   0   0   0   0   3   0   0   0 
14 Urban Trad - Sanomi                            26   0   0   0   0   #   0   0   0   5   0   5   4   3   0   5   4   0 
15 Αλγιμωτρα-Ριτα Αντωνοπουλου - Ματωμενος Ουρα…  21   2   5   0   0   0   0   0   2   0   2   #   7   0   2   1   0   0 
16 Σκιαδαρέσες - Ισόβια Μουνάρα                   18   5   #   3   0   0   0   0   0   6   0   0   0   0   0   3   0   1 
17 Marina Satti - Zari                             5   0   1   0   #   0   0   0   0   4   0   0   0   0   0   0   0   0 
Σχόλια ανά τραγούδι
SpoilerShow
Round #1 έγραψε:CIN: Καλη μας αρχη, οπως εγραψα και για το ζαρι, ελπιζω να μαθω αρκετα αγνωστα τραγουδια που θα μου αρεσουν.
Αυτη μαλλον θα ειναι και η 1η και τελευταια φορα που βαζω σχολια. δεν εχω τον χρονο, και δεν εχω και κατι εξυπνο να πω, ισως να βαζω μονο στα 2-3 που θα μου αρεσουν περισσοτερο.

Ασε που πλεον με δυσκολευει μα γραφω σε λαπτοπ, για πολλα χρόνια δεν εχω γραψει τιποτα και μου παιρνει πολυ χρονο.
LAL: Αν εξαιρέσω δύο κομμάτια όλα τα υπόλοιπα δεν είναι για μηδέν..Ωραίος πρώτος γύρος με δύσκολα μηδέν και δύσκολο 10. Ακόμη και κομμάτια που δεν είναι, του γούστου μου δυσκολεύομαι να τα μηδενίσω αλλά πρέπει!🙂
Επίσης τα κομμάτια που χω με 10, 8, 7 ήταν όλα για 10 κανονικά. Με δυσκολία επέλεξα τους βαθμούς..🥹
MIC: Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού θα αναφέρομαι συχνά στο ΕΥΜΠΔΕΠΗΡ. Οπότε για να μην επαναλαμβάνομαι συνέχεια, πρόκειται για τα αρχικά του "Επίδομα Υποβολής Μουσικής Που Δεν Είναι Ποπ Ή Ροκ". Υπάρχει και η ΠΥΜΠΕΠΗΡ ("Ποινή Υποβολής Μουσικής Που Είναι Ποπ Ή Ροκ")
MOJ: Δεν βγαινουν τα μηδενικα . 3 μονο δεν μ αρεσαν . Αναγκαστικα θα βαλω και σε καποια που δεν ειναι για μηδεν .
NOV: Πρόβλημα, μεγάλο πρόβλημα, δεν μπορώ να βρω μηδενικά, μόνο δύο βγήκαν εύκολα, Satti και Snow
Lost Horizons ft. Ural Thomas - In Quiet Moments (MOJ) έγραψε:LAL (12): Το πιο ωραίο κομμάτι του γύρου, η φωνή υπέροχη απόλυτα δεμένη με τη μουσική. Με ηρεμεί και με ταξιδεύει.🫠
NOV (12): Πόσο όμορφη μελωδία!
DRH (7): Αυτό το σημείο που ξεκινά στο 4:04 το ρίχνει 2 επίπεδα πιο κάτω
MIC (7): Καλό είναι, αλλά σε χαμηλή ένταση. Να μην σε ξυπνάει δηλαδή.
ARI (0): Λιγο ανευρο λαουντζακι... Ψιλοσυμπαθητικο. Παει φλατ για 6 λεπτα. Obviously I don't feel the same...
CIN (0): Βαρεθηκα, ξερω ποιοτητα, αλλα σκηλοβαρεθηκα
NOM (0): Αυτά κάποτε, τα έβαζαν οι dj στα μαγαζιά που έμεναν ανοιχτά μέχρι το πρωί, για να μας διώξουν.
Kenny Drew - A Simple Need (HAM) έγραψε:MIC (10): Ok για το ασανσέρ. Αλλά δεν βλέπω το λόγο να μην ακούσει κανείς πχ Bill Evans.
LAL (7): Όμορφο..🫠🫠
ARI (6): Συμπαθητικο τζαζακι. Σαν φρεσκο αερακι. Δυστυχως δεν ειναι πολυ του γουστου μου η τοσο ελευθερη τζαζ.
NOM (2): Ωραίο πιάνο αλλά μόνο για μεταμεσονύκτια γλέντια!
CIN (0): Αλλη μια βαρετη ποιότητα
NOV (0): Ωραία μελωδία! Χωρίς όμως να εχω αλλους βαθμούς για να του δώσω βαθμούς
Sigur Rós, Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson & María Huld Markan Sigfúsdóttir - Stendur Æva (NOV) έγραψε:CIN (10): Αν δεν υπηρχε το αλλα που εβαλα 12 αυτο θα ηταν το ανετο 12αρι μου απο τους αγαπημενους μου Ισλανδούς Σίγκουρ Ρος. Μιλαμε για τραγουδαρα σε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ εκτελεση, δεν εχω λογια!
NOM (10): Πολύ ιδιαίτερο, φαντασμαγορικό, μεγαλειώδες, καλοερμηνευμένο και σε πολλά σημεία υπέροχο. Μέσα απ' αυτό το παιχνίδι, γνωρίσαμε τις μουσικές του κόσμου. Εδώ, μαθαίνουμε μουσική από την Ισλανδία κι αυτό το παράξενο κρουστό όργανο,
που δεν ξέρω πώς λέγεται αλλά έχει εκπληκτικό ήχο, παρόμοιο με το σαντούρι και το κανονάκι.
LAL (4): Το πιο "ιδιαίτερο" κομμάτι του γύρου κι αυτό που με δυσκόλεψε περισσότερο...Έχει σημεία που μ' αρέσουν πολύ αλλά και σημεία που δεν μ' αρέσουν καθόλου..Το άκουσα πολλές πολλές φορές για ν' αποφασίσω .. 😋
DRH (2): Αν εξαιρέσεις τα σημεία με το γατί που κλαψουρίζει στο μισό κομμάτι, το υπόλοιπο είναι πολύ ωραίο. Είχα πολύ καιρό να τους ακούσω και έβαλα κι άλλα δικά τους να τους θυμηθώ. Ευτυχώς δεν "τραγουδά" συχνά τόσο εκνευριστικά.
MIC (1): Θα πάρει κάτι από το ΕΥΜΠΔΕΠΗΡ, αλλά δεν είναι για πολλά-πολλά. Ίσως αν διασκεύαζαν Τερλέγκα...
ARI (0): Τα χομπιτ παιζανε ξυλοφωνο, ο κυριος τραγουδουσε... η ορχηστρα εμπαινε σιγα σιγα... λεω παμε να το κανουμε επικο! Να μπουν κρουστα, χαλκινα, να πεσουν τα τειχη της Μορντορ σαν αυτα της Ιερηχους. 😡 Αντι γι αυτο μπηκαν ... ΠΑΡΑΣΙΤΑ! Τι τους εχει πιασει ολους με το θορυβο? Και μετα το το τραγουδι εμοιαζε με κεραμιδογατες το Γεναρη. 9 λεπτα μονοτονια...
NOV (#): Η πρώτη μου συμμετοχή σε αυτό το παιχνίδι είναι ένα κομμάτι από μια ομάδα μουσικών από την Ισλανδία και είναι αφιερωμένο στους φίλους μας που έχουν μεταναστεύσει εκεί, Cinemakis, Hammockbalky και Flofs. Παιδιά, εχετε τους χαιρετισμούς μας και καλά να περνάτε!
Art Of Noise - Camilla (FLO) έγραψε:MIC (12): Όπως είχε πει και ο Λάο Τσε "καλύτερα να βαριέσαι παρά να υποφέρεις".
DRH (10): Μια καμήλα όμορφη που μασάει φύλλα!
LAL (10): Πολύ πολύ πολύ ωραίο, μπήκε στ'αγαπημένα μου.. 😍
CIN (7): Πολυ ενδιαφερον, δεν το ηξερα καθόλου!
ARI (0): Σοβαρα τωρα 7 λεπτα? το noise το πετυχαν... το art ουτε που το ακουμπησαν. Μεχρι το 2:50 ενα ριφφακι το ιδιο και το ιδιο... και μετα βγηκαν τα φαντασματα! Και στα 4 λεπτα το ριφφακι ξαναμπηκε για να κανει παρεα στα ζομπι. Καπου στα 5 λεπτα σολαρανε κ λιγο τζαζε για να μας πεισουν οτι εχουν μουσικο αυτι (παντα εννοειται με το Σαρουμαν να κανει τρολολο στα φωνητικα ... παρεα με τα ορκ)
NOM (0): Αν αυτό είναι τραγούδι, εγώ είμαι πρωθυπουργός και δεν μου το έχουν πει.
Παυλος Σιδηροπουλος - Καποτε Θαρθου (OLI) έγραψε:ARI (12): Πολυτραγουδισμενο και παλιο! Δεν χανει ποτε την αξια του... Το εχουμε πει, τραγουδησει, νιωσει με κιθαρες, σε παραλιες, καταληψεις, φεστιβαλ, πορειες και μας εχει εκφρασει τοτε που ημασταν παιδια (και συνεχιζει να μας εκφραζει τωρα που εχουμε παιδια).
MIC (8): Αυτό παρόλο που το έχουμε χιλιοακούσει θα πάρει πόντους επειδή είναι λιγότερο βαρετό από τα περισσότερα. Θα ήθελα να πριμοδοτώ τα λιγότερο γνωστά, αλλά τα λιγότερο γνωστά που βάζετε συνήθως επιθυμώ να παραμείνουν λιγότερο γνωστά.
NOV (8): Το αγαπημένο μου τραγούδι του Πρίγκηπα, εξαιρετική μουσική, ερμηνεία, για τους δε στίχους τι να πεις;;; ότι και να πεις είναι λίγο και είναι πάντα επίκαιροι, ισως ακόμα περισσότερο αυτή την εποχή
CIN (6): Ναι πασιγνωστος ο Σιδηροπουλος, και πασιγνωστη η φραση "Άμα γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα." αλλα εγω δεν το ηξερα το τραγουδι και ειναι τραγουδαρα!
LAL (1): Αγαπημένος Παύλος..αλλά όπως έγραψα και για Simone έδωσα προτεραιότητα σε κομμάτια που δεν ήξερα..🫠
Nahuel Pennisi - Cubrámonos Con Cenizas (MIC) έγραψε:CIN (12): Ακριβως ο λογος που θέλω να ειμαι σε αυτον τον μουσικο διαγωνισμο!😍
Ενα τραδουδι που μαλλον δεν θα το ανακάλυπτα ποτέ μόνος μου.
Ειναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ και πως το λεει, και τι λεει και το ολο συνολο (και φωνάρα)
1000 μπράβο σε οποιον το εβαλε.
NOM (12): Οι L'Arpeggiata, είναι ένα σπουδαίο μουσικό σύνολο και ερμηνεύουν υπέροχα τραγούδια, σαν κι αυτό εδώ! Μπράβο σε όποιον/α μας το γνωρίζει.
ΥΓ. Η κραυγή στο τέλος, είναι συγκλονιστική!
LAL (6): Όμορφο..🫠
ARI (4): Πολυ κλαμμα για την Ευριδικη βρε παιδι μου. Επισης πολυ μονοτονο... Φανταζομαι στο θεατρικο εχει το νοημα του αλλα σαν τραγουδι το παρακανανε. Απο τη μεση και μετα εγινε πιο ωραιο με τις δευτερες φωνες! Η κραυγη στο τελος αχρειαστη 😳
DRH (1): Δεν είναι κακό αλλά δίνω 1 βαθμό εκεί από όπου θα πάρω 0 βαθμούς σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι...περίπου όσους είχα πάρει και σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια μαζί 😋😘😜😝
MIC (#): Ο τραγουδιστής είναι τυφλός, εσείς είστε κουφοί... μπορώ να προβλέψω τί θα βγει από αυτόν τον συνδυασμό.
Tv Smith - Immortal Rich (DRH) έγραψε:ARI (10): Cudos για τα lyrics! Πολυ ζωντανο ανεβαστικο τραγουδι και ακουγεται πολυ ευχαριστα. Σε αλλο γυρο ισως να μην ηταν τοσο ψηλα αλλα σε συνδυασμο με τις εμπνευσεις του Γαλατη βαρδου που κοσμουν το γυρο, σκοραρει...
ERA (8): very interesting!
LAL (5): Ωραίο..🙂
NOM (5): Επί τέλους! Μετά από 10 τραγούδια + το δικό μου, ιδού ένα κανονικό τραγούδι, με κανονικό ρυθμό!
CIN (2): Καλο για αυτο που ειναι!
MIC (0): Ε, αφού είναι και Immortal και Rich, τί να τα κάνει τα φτωχά μου ποντάκια;
DRH (#): Το είχα το κομμάτι σε ένα cd συλλογή από το 1995, αν θυμάμαι καλά. Τώρα κατάλαβα ότι αν αφαιρέσεις τα φωνητικά ακούγεται το This is the life της Amy McDonald. Ή είναι η ιδέα μου;
The Savage Rose - A Girl I Knew (LAL) έγραψε:ARI (3): Λιγο ασυναρτητο... Δε με πηρε μαζι του. Ασε που σε καθε ανεβασμα της φωνης μου θυμιζε το Baker Street απο Gerry Raferty (χωρις να το φτανει βεβαια...). Μου εριξε κ κατι καμπανες στο τελος!
MIC (3): Συμπαθητικούλι αλλά σ'αυτό το παιχνίδι θα βάζω ποινή σε ποπ και -ιδίως- σε ροκ. Δεν ακούω ροκ πλέον, εκτός αν είναι κάτι το πολύ-πολύ ιδιαίτερο. Με έχουν κουράσει. Τα έχω βαρεθεί. Όχι άλλο κάρβουνο. Κανονικά για 6, αλλά -3 λόγω ΠΥΜΠΕΠΗΡ.
NOM (1): Δεν μπόρεσα να το ακούσω ολόκληρο και δεν ξέρω τί έγινε στο τέλος.
CIN (0): Αυτο μου αρεσε καμπόσο αλλα ξεμεινα απο βαθμούς.
NOV (0): Αξιόλογο!
LAL (#): Δανέζικο psychedelic/progressive/folk rock συγκρότημα που δημιουργήθηκε το 1967. Το κομμάτι που επέλεξα είναι από τον πρώτο τους δίσκο "The savage rose" που κυκλοφόρησε το 1968. Ακόμη και αν δεν σας κερδίσει το συγκεκριμένο κομμάτι, αξίζει να τους ψάξετε λίγο παραπάνω..Ειδικά ο δίσκος τους Ild Og Frihed με παραδοσιακά κομμάτια απ"όλο τον κόσμο στα Δανέζικα είναι υπέροχος. 🙂
Mind Machine - We Keep Walking (RIF) έγραψε:CIN (8): Αυτα ειναι τα Παπασπυροπουλεικα της καρδια μου! 🎉
NOM (3): Μετρίου αναστήματος.
ARI (0): Χαλαρο electronic. Περισσοτερο για background το βλεπω... Λιγο ανιαρο και επισης ο τραγουδιστης δεν παταγε ακριβως κατα καιρους.
LAL (0): Θυμίζει Depeche Mode...δεν με κέρδισε όμως..
MIC (0): Συμπαθητικούλι για playlist ντισκοταβέρνας.
Ghost - Here Comes The Sun (NOM) έγραψε:ERA (12): ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ!!! <3
LAL (8): Το έκαναν δικό τους!Δυσκολεύτηκα να καταλάβω πως είναι όντως διασκευή, έλεγα μπααα απλή συνωνυμία οι τίτλοι..😝😝 Από τα πιο ωραία κομμάτια του γύρου!!
CIN (4): Διασκευάρα!
ARI (1): Ενταξει... μικρη αγαπημενη, παει ο χειμωνας, ηρθε ο ηλιος. Τα καταλαβαινω τα παιδια! Στη Σουηδια δεν τον πολυβλεπουν τον ηλιο οποτε ενθουσιαζονται! Το τραγουδι βεβαια μονο ενθουσιασμο δε βγαζει.
NOV (1): Ενδιαφέρουσα διασκευή, μ' αρεσε!
DRH (0): Ιεροσυλία. Δεν τους έφτασε το It's a sin; Ικανούς τους έχω να πούνε και το Sympathy for the devil ή το Enter sandman μέσα σε μπουζούκια.
MIC (0): Θα μπορούσαμε να πούμε ότι δεν είναι κακό... αν δεν ήταν όντως κακό.
NOM (#): Η συμμετοχή μου.
Τραγούδι των Beatles, διασκευασμένο.
Nina Simone - Don't Let Me Be Misunderstood (VEN) έγραψε:ARI (8): Old classic. Φωναρα! Το κομματι το εχω αγαπησει απο Animals βεβαια παρολο που δεν ηταν πρωτη η δικια τους εκτελεση. (Για μενα ηταν 😁)
DRH (4): Ωραίο το κομμάτι αλλά δεν της ταιριάζει καθόλου
CIN (3): Τραγουδαρα, φωναρα!
LAL (3): Την αγαπώ, την λατρεύω!!! Και το κομμάτι το απογειώνει...Κανονικά είναι εκτός συναγωνισμού αλλά δεν μπορώ να βάλω 0 όπως δεν μπορώ να βάλω και 12 γιατί υπάρχουν κομμάτια άγνωστα σε μενα που με κέρδισαν και θα δώσω εκεί τους μεγάλους βαθμούς. Συγγνώμη Nina...😋😋
MIC (2): Αν το ακούσω άλλη μια φορά θα πάω στον τάφο της Nina Simone και θα αρχίσω να τον μαχαιρώνω. Αλλά παίρνει ποντάκια λόγω ΕΥΜΠΔΕΠΗΡ.
NOM (0): Το τραγούδι υπέροχο και πολύ αγαπημένο. Η Nina Simone υπέροχη και πολύ αγαπημένη. Απλά, η ερμηνεία της μειώνει δραματικά το τραγούδι και απορώ γιατί τόσο μεγάλοι καλλιτέχνες, κατά καιρούς, έκαναν τα πάντα για να καταστρέψουν θρυλικά τραγούδια.
Ricardo Maranhão ft. Indiara Sfair - I'm Tired (STR) έγραψε:ARI (7): Χαλαρο μπλουζακι (που σου πεφτει ριχτο και ανετο). Πολυ ωραια φυσαρμονικα και γκρουβαρει τελεια παρεα με τον κυριο! Ευγε!
NOM (6): Την Indiara Sfair, την έβαλα κι εγώ κάποτε στο παιχνίδι, γιατί παίζει εκπληκτική φυσαρμόνικα. Δεν ήξερα όμως ότι έχει και καταπληκτικούς μηρούς!
Το τραγούδι εξαιρετικό.
CIN (0): Όλα λαθος, εντελως αντιγραφη σε ολα, για τραγουδια του ειδους.
LAL (0): Ωραίο....Μα με κέρδισαν άλλα για βαθμό...Είπαμε κάποια αναγκαστικά θα πέσουν στο μηδέν..😋
MIC (0): Είχα κάποιες ελπίδες βλέποντας δυο Βραζιλιάνους, αλλά ο τίτλος με έκανε να μην περιμένω πολλά. Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα.
Snow - Informer (ARI) έγραψε:CIN (0): Αγαπημενο της τοτε εποχης, το ακουγαμε σε ολα τα παιδικα παρτθ.
Ξεπερασμενο πλεον, μονο αν γινει reunion με του συμμαθητες απο το δημοτικο.
DRH (0): Ακόμα δεν αρχίσαμε, αρχίσαμε το τρολάρισμα
LAL (0): Που το ξεθάψατε αυτό..😝😝
MIC (0): Τώρα κάτι θέλει να πει ο κυριούλης και κατά πως φαίνεται πρέπει να έχει δίκιο βουνό, αλλά ποιός να βρεθεί να τον ακούσει...
NOM (0): Πάρα πολύ μακριά από τις μουσικές προτιμήσεις μου και πολύ μεγάλο για να μπορώ να το αντέξω.
NOV (0): Και δεύτερο στη λίστα και δευτερο εύκολο μηδέν
Urban Trad - Sanomi (FER) έγραψε:MIC (5): Μάλλον έγινε παρεξήγηση... Forumvision λέγεται το παιχνίδι, όχι Eurovision. Θα μπορούσε να είναι καλύτερο αν δεν είχε υποστεί αφαλάτωση, αφυδάτωση, απεντόμωση και λοιπή επεξεργασία για την Eurovision.
NOM (4): Πόση Eurovision μπορώ να αντέξω σ' ένα γύρο ρε παιδιά; Είμαι και μιάς κάποιας ηλικίας και οι μεγάλες συγκινήσεις δεν με ωφελούν. Ευτυχώς που δεν είναι σαν το ζάρι, γιατί θα το πάθαινα το έμφραγμα.
NOV (3): Θυμάμαι που είχα παρακολουθήσει τον διαγωνισμό της γιουροβιζιον τότε (το 2003) και μου αρεσε το κομματι ήρθε 2ο αλλά αξιζε να κερδίσει κατα τη γνώμη μου. Εδώ το έβαλα χαμηλά στη βαθμολογία γιατι δεν περίσσεψαν βαθμοί...
ARI (0): Τι παιζει εδω? 2η eurovision στον ιδιο γυρο? Σανομι και χαλελε, απολελε και τρελελε... Πολυ μονοτονο
CIN (0): Δεν μου αρεσε καθολου. Σαν παιδικο νανουρισμα.
DRH (0): Ακόμα δεν αρχίσαμε, αρχίσαμε το τρολάρισμα
LAL (0): Δεν θα το άκουγα δεύτερη φορά ...😋
Αλγιμωτρα-Ριτα Αντωνοπουλου - Ματωμενος Ουρανος (MOU) έγραψε:NOM (7): Ιδιαίτερο τραγούδι, με εξαιρετική ερμηνεία!
CIN (5): Εντελώς άγνωστο σε μένα, ωραιοτατο ηταν, και ας ειναι μεγαλη η διαρκεια.
ARI (2): Ξεκιναει πολλα υποσχομενο! Ενδιαφερουσα μουσικη αλλα λιγο συγκεχυμενη σαν να μην εχει αποφασισει την ταυτοτητα της. Αν στοχος ηταν να παντεψει διαφορα μουσικα ειδη... το πειραμα δεν πολυπετυχε. Οι στιχοι οχι κατι φοβερο, αλλα εκει κυριως που χανει ειναι η μελωδικη γραμμη.
LAL (2): Πολύ ωραία μουσική!! Η φωνή της μ'αρέσει γενικά δεν ξέρω όμως γιατί σε αυτό το κομμάτι δεν μου κάθεται καλά..Νιώθω πως δεν δένει η φωνή με τη μουσική..😋
MIC (0): Ματωμένος ο ουρανός, ματωμένη κι η καρδιά μου που θα το αφήσω στα μηδενικά.
Σκιαδαρέσες - Ισόβια Μουνάρα (CIN) έγραψε:MIC (6): Παίζει να είναι το χειρότερο από όσα δικά τους έχω ακούσει. Αλλά επειδή ταυτίζομαι θα βάλω ποντάκια.
ARI (5): Πολυ ταλαντουχες οι Σκιαδαρεσες! Ωραιες φωνες και ο στιχος ακρως καταγγελτικος. Το μονο που δε δουλευει (για μενα ισως) ειναι η μουσικη. Εχουν το δικο τους στιλ βεβαια (τα τραγουδια τους ξεχωριζουν με τη μια - και μοιαζουν και αναμεταξυ τους) αλλα στο αυτι μου ηχουν καπως ατεχνα. Πεφτει πολλη επεξεργασια και προσοχη σε διφωνιες ενω μετρο και μελωδια μονοτονιζουν.
DRH (3): Μου θύμισε το Δε σε γουστάρω του Παπακωνσαντίνου που έλεγε "Που τ'ανακάλυψες" και τα 10χρονα στο σχολείο εκστασιάζονταν που άκουγαν το "κάλυψες" σε τραγούδι.
ERA (0): ιχ
LAL (0): Συμπαθητικό...Αλλά..Κάποια αναγκαστικά τα μηδένισα..😋
NOM (0): Σίχαμα.
NOV (0): Με δυσκόλεψε να το αφήσω στο μηδέν
CIN (#): Όλα τα τραγουδια που εχω βαλει σε αυτον τον μουσικο διαγωνισμο να ακουσα κάπου καποτε και να εκανα shazam. Οποτε πηγα στην λιστα του Shazam και εβαλα και τα 12 τραγουδια.
Τραγουδαρα με ιντριδακορικο τιτλο, που στην ουσια μιλαει για την ομορφια και πως ανοιγουν ολες οι πορτες και αυτο κανει κακο και στις ιδιες που ειναι ομορφες και στουςς αλλους που τις εχουν μονο για την ομορφια τους και αυτο ειναι αρκετο
Marina Satti - Zari (ERA) έγραψε:MIC (4): Έχουν γίνει τα νεύρα μου τσα-τα-τα-τά-λια να το ακούω. Εντωματαξύ το ξέρατε ότι γι'αυτούς τους φοβερούς στίχους αναφέρονται στα credits του τραγουδιού ΤΕΣΣΕΡΙΣ στιχουργοί; Ε βέβαια, που να γράψει ένα άτομο αυτό το στιχουργικό έπος... Αλλά πάντως θα πάρει πόντους λόγω της ακριβούς απεικόνισης της νεοελληνικής πραγματικότητας... και λόγω ΕΥΜΠΔΕΠΗΡ.
CIN (1): Νομίζω ότι κάποιοι θα νομιζουν οτι το εβαλα εγω , γιατί το ειχα βαλει στον τοίχο μου στο facebook.
Οχι παιδια, να ξανασυστηθουμε, ο διαγωνισμος παντα ηταν για μενα να μάθω άγνωστα τραγουδια, ή να θυμηθω παλια αγαπημενα που ειναι διαχρονικ, ή να μαθω αγνωστα τραγούδια απο γνωστούς καλλιτεχνες.
Προσφατα, ας πουμε ακουσα ενα τρσγουδι της Μαντόνας που δεν ειχα ακουσει ποτε. Και ηταν θαυμασιο.
Οποτε 1 ποντο γιατι μου αρεσει το τραγουδι για τον διαγωνισμο, οχι παραπανω γιατι δεν ειναι αυτο που ψαχνω απο τον διαγωνισμό.
Καλη επιτυχία μας στην Γιοροβιζιον.
ARI (0): Στις ψηλες μου φυγαν κατι σφραγισματα... Χαιλαιτς το περιστρεφομενο γιαουρτι και το αναβοσβηνον πιτογυρο! Ολα τα εχει... αλλα με χαλασε που δεν εδειξε, εστω στα γρηγορα, εκεινες τισ καρτποσταλ με τα γαιδουρια, τις γυμνοστηθες και τους φαφουτηδες συμπαθεστατους παππουδογιαγιαδες...
DRH (0): Ακόμα δεν αρχίσαμε, αρχίσαμε το τρολάρισμα
LAL (0): Δεν μ"αρέσει καθόλου..καθόλου όμως!!
NOM (0): Δεν θέλω να το κράξω άλλο, το έχω ήδη κράξει πολύ!
Α, ναι! Αυτό δεν το έχω πει: Το τραγούδι, το βίντεο, ο ρυθμός, οι καρακιτσάτες ελληνικούρες που υποτιμούν βαθιά την πατρίδα μας, είναι κακέκτυπο και προχειράντζα αντιγραφή της τουρκικής κουλτούρας. Κι αυτό ανήκει στο σχέδιο του βίαιου εκτουρκισμού μας, μόνο που δεν περίμενα να το κάνουν τόσο απροκάλυπτα. Χάθηκε ένα φύλλο συκής ρε παιδιά;
Λυπάμαι, γιατί είχα σε μεγάλη εκτίμηση τη Μαρίνα Σάττι. ΄Ομως, πέρασαν οι εποχές που κάποιοι καλλιτέχνες κρατούσαν την αξιοπρέπειά τους και δεν έκαναν ευτελείς και χυδαίους συμβιβασμούς, στο όνομα της
αναγνωρισιμότητας.
NOV (0): Πρώτο εύκολο μηδέν
Σχόλια ανά παίκτη
SpoilerShow
ARI έγραψε:Παυλος Σιδηροπουλος - Καποτε Θαρθου (12): Πολυτραγουδισμενο και παλιο! Δεν χανει ποτε την αξια του... Το εχουμε πει, τραγουδησει, νιωσει με κιθαρες, σε παραλιες, καταληψεις, φεστιβαλ, πορειες και μας εχει εκφρασει τοτε που ημασταν παιδια (και συνεχιζει να μας εκφραζει τωρα που εχουμε παιδια).
Tv Smith - Immortal Rich (10): Cudos για τα lyrics! Πολυ ζωντανο ανεβαστικο τραγουδι και ακουγεται πολυ ευχαριστα. Σε αλλο γυρο ισως να μην ηταν τοσο ψηλα αλλα σε συνδυασμο με τις εμπνευσεις του Γαλατη βαρδου που κοσμουν το γυρο, σκοραρει...
Nina Simone - Don't Let Me Be Misunderstood (8): Old classic. Φωναρα! Το κομματι το εχω αγαπησει απο Animals βεβαια παρολο που δεν ηταν πρωτη η δικια τους εκτελεση. (Για μενα ηταν 😁)
Ricardo Maranhão ft. Indiara Sfair - I'm Tired (7): Χαλαρο μπλουζακι (που σου πεφτει ριχτο και ανετο). Πολυ ωραια φυσαρμονικα και γκρουβαρει τελεια παρεα με τον κυριο! Ευγε!
Kenny Drew - A Simple Need (6): Συμπαθητικο τζαζακι. Σαν φρεσκο αερακι. Δυστυχως δεν ειναι πολυ του γουστου μου η τοσο ελευθερη τζαζ.
Σκιαδαρέσες - Ισόβια Μουνάρα (5): Πολυ ταλαντουχες οι Σκιαδαρεσες! Ωραιες φωνες και ο στιχος ακρως καταγγελτικος. Το μονο που δε δουλευει (για μενα ισως) ειναι η μουσικη. Εχουν το δικο τους στιλ βεβαια (τα τραγουδια τους ξεχωριζουν με τη μια - και μοιαζουν και αναμεταξυ τους) αλλα στο αυτι μου ηχουν καπως ατεχνα. Πεφτει πολλη επεξεργασια και προσοχη σε διφωνιες ενω μετρο και μελωδια μονοτονιζουν.
Nahuel Pennisi - Cubrámonos Con Cenizas (4): Πολυ κλαμμα για την Ευριδικη βρε παιδι μου. Επισης πολυ μονοτονο... Φανταζομαι στο θεατρικο εχει το νοημα του αλλα σαν τραγουδι το παρακανανε. Απο τη μεση και μετα εγινε πιο ωραιο με τις δευτερες φωνες! Η κραυγη στο τελος αχρειαστη 😳
The Savage Rose - A Girl I Knew (3): Λιγο ασυναρτητο... Δε με πηρε μαζι του. Ασε που σε καθε ανεβασμα της φωνης μου θυμιζε το Baker Street απο Gerry Raferty (χωρις να το φτανει βεβαια...). Μου εριξε κ κατι καμπανες στο τελος!
Αλγιμωτρα-Ριτα Αντωνοπουλου - Ματωμενος Ουρανος (2): Ξεκιναει πολλα υποσχομενο! Ενδιαφερουσα μουσικη αλλα λιγο συγκεχυμενη σαν να μην εχει αποφασισει την ταυτοτητα της. Αν στοχος ηταν να παντεψει διαφορα μουσικα ειδη... το πειραμα δεν πολυπετυχε. Οι στιχοι οχι κατι φοβερο, αλλα εκει κυριως που χανει ειναι η μελωδικη γραμμη.
Ghost - Here Comes The Sun (1): Ενταξει... μικρη αγαπημενη, παει ο χειμωνας, ηρθε ο ηλιος. Τα καταλαβαινω τα παιδια! Στη Σουηδια δεν τον πολυβλεπουν τον ηλιο οποτε ενθουσιαζονται! Το τραγουδι βεβαια μονο ενθουσιασμο δε βγαζει.
Lost Horizons ft. Ural Thomas - In Quiet Moments (0): Λιγο ανευρο λαουντζακι... Ψιλοσυμπαθητικο. Παει φλατ για 6 λεπτα. Obviously I don't feel the same...
Sigur Rós, Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson & María Huld Markan Sigfúsdóttir - Stendur Æva (0): Τα χομπιτ παιζανε ξυλοφωνο, ο κυριος τραγουδουσε... η ορχηστρα εμπαινε σιγα σιγα... λεω παμε να το κανουμε επικο! Να μπουν κρουστα, χαλκινα, να πεσουν τα τειχη της Μορντορ σαν αυτα της Ιερηχους. 😡 Αντι γι αυτο μπηκαν ... ΠΑΡΑΣΙΤΑ! Τι τους εχει πιασει ολους με το θορυβο? Και μετα το το τραγουδι εμοιαζε με κεραμιδογατες το Γεναρη. 9 λεπτα μονοτονια...
Art Of Noise - Camilla (0): Σοβαρα τωρα 7 λεπτα? το noise το πετυχαν... το art ουτε που το ακουμπησαν. Μεχρι το 2:50 ενα ριφφακι το ιδιο και το ιδιο... και μετα βγηκαν τα φαντασματα! Και στα 4 λεπτα το ριφφακι ξαναμπηκε για να κανει παρεα στα ζομπι. Καπου στα 5 λεπτα σολαρανε κ λιγο τζαζε για να μας πεισουν οτι εχουν μουσικο αυτι (παντα εννοειται με το Σαρουμαν να κανει τρολολο στα φωνητικα ... παρεα με τα ορκ)
Mind Machine - We Keep Walking (0): Χαλαρο electronic. Περισσοτερο για background το βλεπω... Λιγο ανιαρο και επισης ο τραγουδιστης δεν παταγε ακριβως κατα καιρους.
Urban Trad - Sanomi (0): Τι παιζει εδω? 2η eurovision στον ιδιο γυρο? Σανομι και χαλελε, απολελε και τρελελε... Πολυ μονοτονο
Marina Satti - Zari (0): Στις ψηλες μου φυγαν κατι σφραγισματα... Χαιλαιτς το περιστρεφομενο γιαουρτι και το αναβοσβηνον πιτογυρο! Ολα τα εχει... αλλα με χαλασε που δεν εδειξε, εστω στα γρηγορα, εκεινες τισ καρτποσταλ με τα γαιδουρια, τις γυμνοστηθες και τους φαφουτηδες συμπαθεστατους παππουδογιαγιαδες...
CIN έγραψε:Round #1: Καλη μας αρχη, οπως εγραψα και για το ζαρι, ελπιζω να μαθω αρκετα αγνωστα τραγουδια που θα μου αρεσουν.
Αυτη μαλλον θα ειναι και η 1η και τελευταια φορα που βαζω σχολια. δεν εχω τον χρονο, και δεν εχω και κατι εξυπνο να πω, ισως να βαζω μονο στα 2-3 που θα μου αρεσουν περισσοτερο.

Ασε που πλεον με δυσκολευει μα γραφω σε λαπτοπ, για πολλα χρόνια δεν εχω γραψει τιποτα και μου παιρνει πολυ χρονο.
Nahuel Pennisi - Cubrámonos Con Cenizas (12): Ακριβως ο λογος που θέλω να ειμαι σε αυτον τον μουσικο διαγωνισμο!😍
Ενα τραδουδι που μαλλον δεν θα το ανακάλυπτα ποτέ μόνος μου.
Ειναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ και πως το λεει, και τι λεει και το ολο συνολο (και φωνάρα)
1000 μπράβο σε οποιον το εβαλε.
Sigur Rós, Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson & María Huld Markan Sigfúsdóttir - Stendur Æva (10): Αν δεν υπηρχε το αλλα που εβαλα 12 αυτο θα ηταν το ανετο 12αρι μου απο τους αγαπημενους μου Ισλανδούς Σίγκουρ Ρος. Μιλαμε για τραγουδαρα σε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ εκτελεση, δεν εχω λογια!
Mind Machine - We Keep Walking (8): Αυτα ειναι τα Παπασπυροπουλεικα της καρδια μου! 🎉
Art Of Noise - Camilla (7): Πολυ ενδιαφερον, δεν το ηξερα καθόλου!
Παυλος Σιδηροπουλος - Καποτε Θαρθου (6): Ναι πασιγνωστος ο Σιδηροπουλος, και πασιγνωστη η φραση "Άμα γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα." αλλα εγω δεν το ηξερα το τραγουδι και ειναι τραγουδαρα!
Αλγιμωτρα-Ριτα Αντωνοπουλου - Ματωμενος Ουρανος (5): Εντελώς άγνωστο σε μένα, ωραιοτατο ηταν, και ας ειναι μεγαλη η διαρκεια.
Ghost - Here Comes The Sun (4): Διασκευάρα!
Nina Simone - Don't Let Me Be Misunderstood (3): Τραγουδαρα, φωναρα!
Tv Smith - Immortal Rich (2): Καλο για αυτο που ειναι!
Marina Satti - Zari (1): Νομίζω ότι κάποιοι θα νομιζουν οτι το εβαλα εγω , γιατί το ειχα βαλει στον τοίχο μου στο facebook.
Οχι παιδια, να ξανασυστηθουμε, ο διαγωνισμος παντα ηταν για μενα να μάθω άγνωστα τραγουδια, ή να θυμηθω παλια αγαπημενα που ειναι διαχρονικ, ή να μαθω αγνωστα τραγούδια απο γνωστούς καλλιτεχνες.
Προσφατα, ας πουμε ακουσα ενα τρσγουδι της Μαντόνας που δεν ειχα ακουσει ποτε. Και ηταν θαυμασιο.
Οποτε 1 ποντο γιατι μου αρεσει το τραγουδι για τον διαγωνισμο, οχι παραπανω γιατι δεν ειναι αυτο που ψαχνω απο τον διαγωνισμό.
Καλη επιτυχία μας στην Γιοροβιζιον.
Lost Horizons ft. Ural Thomas - In Quiet Moments (0): Βαρεθηκα, ξερω ποιοτητα, αλλα σκηλοβαρεθηκα
Kenny Drew - A Simple Need (0): Αλλη μια βαρετη ποιότητα
The Savage Rose - A Girl I Knew (0): Αυτο μου αρεσε καμπόσο αλλα ξεμεινα απο βαθμούς.
Ricardo Maranhão ft. Indiara Sfair - I'm Tired (0): Όλα λαθος, εντελως αντιγραφη σε ολα, για τραγουδια του ειδους.
Snow - Informer (0): Αγαπημενο της τοτε εποχης, το ακουγαμε σε ολα τα παιδικα παρτθ.
Ξεπερασμενο πλεον, μονο αν γινει reunion με του συμμαθητες απο το δημοτικο.
Urban Trad - Sanomi (0): Δεν μου αρεσε καθολου. Σαν παιδικο νανουρισμα.
Σκιαδαρέσες - Ισόβια Μουνάρα (#): Όλα τα τραγουδια που εχω βαλει σε αυτον τον μουσικο διαγωνισμο να ακουσα κάπου καποτε και να εκανα shazam. Οποτε πηγα στην λιστα του Shazam και εβαλα και τα 12 τραγουδια.
Τραγουδαρα με ιντριδακορικο τιτλο, που στην ουσια μιλαει για την ομορφια και πως ανοιγουν ολες οι πορτες και αυτο κανει κακο και στις ιδιες που ειναι ομορφες και στουςς αλλους που τις εχουν μονο για την ομορφια τους και αυτο ειναι αρκετο
DRH έγραψε:Art Of Noise - Camilla (10): Μια καμήλα όμορφη που μασάει φύλλα!
Lost Horizons ft. Ural Thomas - In Quiet Moments (7): Αυτό το σημείο που ξεκινά στο 4:04 το ρίχνει 2 επίπεδα πιο κάτω
Nina Simone - Don't Let Me Be Misunderstood (4): Ωραίο το κομμάτι αλλά δεν της ταιριάζει καθόλου
Σκιαδαρέσες - Ισόβια Μουνάρα (3): Μου θύμισε το Δε σε γουστάρω του Παπακωνσαντίνου που έλεγε "Που τ'ανακάλυψες" και τα 10χρονα στο σχολείο εκστασιάζονταν που άκουγαν το "κάλυψες" σε τραγούδι.
Sigur Rós, Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson & María Huld Markan Sigfúsdóttir - Stendur Æva (2): Αν εξαιρέσεις τα σημεία με το γατί που κλαψουρίζει στο μισό κομμάτι, το υπόλοιπο είναι πολύ ωραίο. Είχα πολύ καιρό να τους ακούσω και έβαλα κι άλλα δικά τους να τους θυμηθώ. Ευτυχώς δεν "τραγουδά" συχνά τόσο εκνευριστικά.
Nahuel Pennisi - Cubrámonos Con Cenizas (1): Δεν είναι κακό αλλά δίνω 1 βαθμό εκεί από όπου θα πάρω 0 βαθμούς σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι...περίπου όσους είχα πάρει και σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια μαζί 😋😘😜😝
Ghost - Here Comes The Sun (0): Ιεροσυλία. Δεν τους έφτασε το It's a sin; Ικανούς τους έχω να πούνε και το Sympathy for the devil ή το Enter sandman μέσα σε μπουζούκια.
Snow - Informer (0): Ακόμα δεν αρχίσαμε, αρχίσαμε το τρολάρισμα
Urban Trad - Sanomi (0): Ακόμα δεν αρχίσαμε, αρχίσαμε το τρολάρισμα
Marina Satti - Zari (0): Ακόμα δεν αρχίσαμε, αρχίσαμε το τρολάρισμα
Tv Smith - Immortal Rich (#): Το είχα το κομμάτι σε ένα cd συλλογή από το 1995, αν θυμάμαι καλά. Τώρα κατάλαβα ότι αν αφαιρέσεις τα φωνητικά ακούγεται το This is the life της Amy McDonald. Ή είναι η ιδέα μου;
ERA έγραψε:Ghost - Here Comes The Sun (12): ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ!!! <3
Tv Smith - Immortal Rich (8): very interesting!
Σκιαδαρέσες - Ισόβια Μουνάρα (0): ιχ
LAL έγραψε:Round #1: Αν εξαιρέσω δύο κομμάτια όλα τα υπόλοιπα δεν είναι για μηδέν..Ωραίος πρώτος γύρος με δύσκολα μηδέν και δύσκολο 10. Ακόμη και κομμάτια που δεν είναι, του γούστου μου δυσκολεύομαι να τα μηδενίσω αλλά πρέπει!🙂
Επίσης τα κομμάτια που χω με 10, 8, 7 ήταν όλα για 10 κανονικά. Με δυσκολία επέλεξα τους βαθμούς..🥹
Lost Horizons ft. Ural Thomas - In Quiet Moments (12): Το πιο ωραίο κομμάτι του γύρου, η φωνή υπέροχη απόλυτα δεμένη με τη μουσική. Με ηρεμεί και με ταξιδεύει.🫠
Art Of Noise - Camilla (10): Πολύ πολύ πολύ ωραίο, μπήκε στ'αγαπημένα μου.. 😍
Ghost - Here Comes The Sun (8): Το έκαναν δικό τους!Δυσκολεύτηκα να καταλάβω πως είναι όντως διασκευή, έλεγα μπααα απλή συνωνυμία οι τίτλοι..😝😝 Από τα πιο ωραία κομμάτια του γύρου!!
Kenny Drew - A Simple Need (7): Όμορφο..🫠🫠
Nahuel Pennisi - Cubrámonos Con Cenizas (6): Όμορφο..🫠
Tv Smith - Immortal Rich (5): Ωραίο..🙂
Sigur Rós, Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson & María Huld Markan Sigfúsdóttir - Stendur Æva (4): Το πιο "ιδιαίτερο" κομμάτι του γύρου κι αυτό που με δυσκόλεψε περισσότερο...Έχει σημεία που μ' αρέσουν πολύ αλλά και σημεία που δεν μ' αρέσουν καθόλου..Το άκουσα πολλές πολλές φορές για ν' αποφασίσω .. 😋
Nina Simone - Don't Let Me Be Misunderstood (3): Την αγαπώ, την λατρεύω!!! Και το κομμάτι το απογειώνει...Κανονικά είναι εκτός συναγωνισμού αλλά δεν μπορώ να βάλω 0 όπως δεν μπορώ να βάλω και 12 γιατί υπάρχουν κομμάτια άγνωστα σε μενα που με κέρδισαν και θα δώσω εκεί τους μεγάλους βαθμούς. Συγγνώμη Nina...😋😋
Αλγιμωτρα-Ριτα Αντωνοπουλου - Ματωμενος Ουρανος (2): Πολύ ωραία μουσική!! Η φωνή της μ'αρέσει γενικά δεν ξέρω όμως γιατί σε αυτό το κομμάτι δεν μου κάθεται καλά..Νιώθω πως δεν δένει η φωνή με τη μουσική..😋
Παυλος Σιδηροπουλος - Καποτε Θαρθου (1): Αγαπημένος Παύλος..αλλά όπως έγραψα και για Simone έδωσα προτεραιότητα σε κομμάτια που δεν ήξερα..🫠
Mind Machine - We Keep Walking (0): Θυμίζει Depeche Mode...δεν με κέρδισε όμως..
Ricardo Maranhão ft. Indiara Sfair - I'm Tired (0): Ωραίο....Μα με κέρδισαν άλλα για βαθμό...Είπαμε κάποια αναγκαστικά θα πέσουν στο μηδέν..😋
Snow - Informer (0): Που το ξεθάψατε αυτό..😝😝
Urban Trad - Sanomi (0): Δεν θα το άκουγα δεύτερη φορά ...😋
Σκιαδαρέσες - Ισόβια Μουνάρα (0): Συμπαθητικό...Αλλά..Κάποια αναγκαστικά τα μηδένισα..😋
Marina Satti - Zari (0): Δεν μ"αρέσει καθόλου..καθόλου όμως!!
The Savage Rose - A Girl I Knew (#): Δανέζικο psychedelic/progressive/folk rock συγκρότημα που δημιουργήθηκε το 1967. Το κομμάτι που επέλεξα είναι από τον πρώτο τους δίσκο "The savage rose" που κυκλοφόρησε το 1968. Ακόμη και αν δεν σας κερδίσει το συγκεκριμένο κομμάτι, αξίζει να τους ψάξετε λίγο παραπάνω..Ειδικά ο δίσκος τους Ild Og Frihed με παραδοσιακά κομμάτια απ"όλο τον κόσμο στα Δανέζικα είναι υπέροχος. 🙂
MIC έγραψε:Round #1: Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού θα αναφέρομαι συχνά στο ΕΥΜΠΔΕΠΗΡ. Οπότε για να μην επαναλαμβάνομαι συνέχεια, πρόκειται για τα αρχικά του "Επίδομα Υποβολής Μουσικής Που Δεν Είναι Ποπ Ή Ροκ". Υπάρχει και η ΠΥΜΠΕΠΗΡ ("Ποινή Υποβολής Μουσικής Που Είναι Ποπ Ή Ροκ")
Art Of Noise - Camilla (12): Όπως είχε πει και ο Λάο Τσε "καλύτερα να βαριέσαι παρά να υποφέρεις".
Kenny Drew - A Simple Need (10): Ok για το ασανσέρ. Αλλά δεν βλέπω το λόγο να μην ακούσει κανείς πχ Bill Evans.
Παυλος Σιδηροπουλος - Καποτε Θαρθου (8): Αυτό παρόλο που το έχουμε χιλιοακούσει θα πάρει πόντους επειδή είναι λιγότερο βαρετό από τα περισσότερα. Θα ήθελα να πριμοδοτώ τα λιγότερο γνωστά, αλλά τα λιγότερο γνωστά που βάζετε συνήθως επιθυμώ να παραμείνουν λιγότερο γνωστά.
Lost Horizons ft. Ural Thomas - In Quiet Moments (7): Καλό είναι, αλλά σε χαμηλή ένταση. Να μην σε ξυπνάει δηλαδή.
Σκιαδαρέσες - Ισόβια Μουνάρα (6): Παίζει να είναι το χειρότερο από όσα δικά τους έχω ακούσει. Αλλά επειδή ταυτίζομαι θα βάλω ποντάκια.
Urban Trad - Sanomi (5): Μάλλον έγινε παρεξήγηση... Forumvision λέγεται το παιχνίδι, όχι Eurovision. Θα μπορούσε να είναι καλύτερο αν δεν είχε υποστεί αφαλάτωση, αφυδάτωση, απεντόμωση και λοιπή επεξεργασία για την Eurovision.
Marina Satti - Zari (4): Έχουν γίνει τα νεύρα μου τσα-τα-τα-τά-λια να το ακούω. Εντωματαξύ το ξέρατε ότι γι'αυτούς τους φοβερούς στίχους αναφέρονται στα credits του τραγουδιού ΤΕΣΣΕΡΙΣ στιχουργοί; Ε βέβαια, που να γράψει ένα άτομο αυτό το στιχουργικό έπος... Αλλά πάντως θα πάρει πόντους λόγω της ακριβούς απεικόνισης της νεοελληνικής πραγματικότητας... και λόγω ΕΥΜΠΔΕΠΗΡ.
The Savage Rose - A Girl I Knew (3): Συμπαθητικούλι αλλά σ'αυτό το παιχνίδι θα βάζω ποινή σε ποπ και -ιδίως- σε ροκ. Δεν ακούω ροκ πλέον, εκτός αν είναι κάτι το πολύ-πολύ ιδιαίτερο. Με έχουν κουράσει. Τα έχω βαρεθεί. Όχι άλλο κάρβουνο. Κανονικά για 6, αλλά -3 λόγω ΠΥΜΠΕΠΗΡ.
Nina Simone - Don't Let Me Be Misunderstood (2): Αν το ακούσω άλλη μια φορά θα πάω στον τάφο της Nina Simone και θα αρχίσω να τον μαχαιρώνω. Αλλά παίρνει ποντάκια λόγω ΕΥΜΠΔΕΠΗΡ.
Sigur Rós, Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson & María Huld Markan Sigfúsdóttir - Stendur Æva (1): Θα πάρει κάτι από το ΕΥΜΠΔΕΠΗΡ, αλλά δεν είναι για πολλά-πολλά. Ίσως αν διασκεύαζαν Τερλέγκα...
Tv Smith - Immortal Rich (0): Ε, αφού είναι και Immortal και Rich, τί να τα κάνει τα φτωχά μου ποντάκια;
Mind Machine - We Keep Walking (0): Συμπαθητικούλι για playlist ντισκοταβέρνας.
Ghost - Here Comes The Sun (0): Θα μπορούσαμε να πούμε ότι δεν είναι κακό... αν δεν ήταν όντως κακό.
Ricardo Maranhão ft. Indiara Sfair - I'm Tired (0): Είχα κάποιες ελπίδες βλέποντας δυο Βραζιλιάνους, αλλά ο τίτλος με έκανε να μην περιμένω πολλά. Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα.
Snow - Informer (0): Τώρα κάτι θέλει να πει ο κυριούλης και κατά πως φαίνεται πρέπει να έχει δίκιο βουνό, αλλά ποιός να βρεθεί να τον ακούσει...
Αλγιμωτρα-Ριτα Αντωνοπουλου - Ματωμενος Ουρανος (0): Ματωμένος ο ουρανός, ματωμένη κι η καρδιά μου που θα το αφήσω στα μηδενικά.
Nahuel Pennisi - Cubrámonos Con Cenizas (#): Ο τραγουδιστής είναι τυφλός, εσείς είστε κουφοί... μπορώ να προβλέψω τί θα βγει από αυτόν τον συνδυασμό.
MOJ έγραψε:Round #1: Δεν βγαινουν τα μηδενικα . 3 μονο δεν μ αρεσαν . Αναγκαστικα θα βαλω και σε καποια που δεν ειναι για μηδεν .
NOM έγραψε:Nahuel Pennisi - Cubrámonos Con Cenizas (12): Οι L'Arpeggiata, είναι ένα σπουδαίο μουσικό σύνολο και ερμηνεύουν υπέροχα τραγούδια, σαν κι αυτό εδώ! Μπράβο σε όποιον/α μας το γνωρίζει.
ΥΓ. Η κραυγή στο τέλος, είναι συγκλονιστική!
Sigur Rós, Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson & María Huld Markan Sigfúsdóttir - Stendur Æva (10): Πολύ ιδιαίτερο, φαντασμαγορικό, μεγαλειώδες, καλοερμηνευμένο και σε πολλά σημεία υπέροχο. Μέσα απ' αυτό το παιχνίδι, γνωρίσαμε τις μουσικές του κόσμου. Εδώ, μαθαίνουμε μουσική από την Ισλανδία κι αυτό το παράξενο κρουστό όργανο,
που δεν ξέρω πώς λέγεται αλλά έχει εκπληκτικό ήχο, παρόμοιο με το σαντούρι και το κανονάκι.
Αλγιμωτρα-Ριτα Αντωνοπουλου - Ματωμενος Ουρανος (7): Ιδιαίτερο τραγούδι, με εξαιρετική ερμηνεία!
Ricardo Maranhão ft. Indiara Sfair - I'm Tired (6): Την Indiara Sfair, την έβαλα κι εγώ κάποτε στο παιχνίδι, γιατί παίζει εκπληκτική φυσαρμόνικα. Δεν ήξερα όμως ότι έχει και καταπληκτικούς μηρούς!
Το τραγούδι εξαιρετικό.
Tv Smith - Immortal Rich (5): Επί τέλους! Μετά από 10 τραγούδια + το δικό μου, ιδού ένα κανονικό τραγούδι, με κανονικό ρυθμό!
Urban Trad - Sanomi (4): Πόση Eurovision μπορώ να αντέξω σ' ένα γύρο ρε παιδιά; Είμαι και μιάς κάποιας ηλικίας και οι μεγάλες συγκινήσεις δεν με ωφελούν. Ευτυχώς που δεν είναι σαν το ζάρι, γιατί θα το πάθαινα το έμφραγμα.
Mind Machine - We Keep Walking (3): Μετρίου αναστήματος.
Kenny Drew - A Simple Need (2): Ωραίο πιάνο αλλά μόνο για μεταμεσονύκτια γλέντια!
The Savage Rose - A Girl I Knew (1): Δεν μπόρεσα να το ακούσω ολόκληρο και δεν ξέρω τί έγινε στο τέλος.
Lost Horizons ft. Ural Thomas - In Quiet Moments (0): Αυτά κάποτε, τα έβαζαν οι dj στα μαγαζιά που έμεναν ανοιχτά μέχρι το πρωί, για να μας διώξουν.
Art Of Noise - Camilla (0): Αν αυτό είναι τραγούδι, εγώ είμαι πρωθυπουργός και δεν μου το έχουν πει.
Nina Simone - Don't Let Me Be Misunderstood (0): Το τραγούδι υπέροχο και πολύ αγαπημένο. Η Nina Simone υπέροχη και πολύ αγαπημένη. Απλά, η ερμηνεία της μειώνει δραματικά το τραγούδι και απορώ γιατί τόσο μεγάλοι καλλιτέχνες, κατά καιρούς, έκαναν τα πάντα για να καταστρέψουν θρυλικά τραγούδια.
Snow - Informer (0): Πάρα πολύ μακριά από τις μουσικές προτιμήσεις μου και πολύ μεγάλο για να μπορώ να το αντέξω.
Σκιαδαρέσες - Ισόβια Μουνάρα (0): Σίχαμα.
Marina Satti - Zari (0): Δεν θέλω να το κράξω άλλο, το έχω ήδη κράξει πολύ!
Α, ναι! Αυτό δεν το έχω πει: Το τραγούδι, το βίντεο, ο ρυθμός, οι καρακιτσάτες ελληνικούρες που υποτιμούν βαθιά την πατρίδα μας, είναι κακέκτυπο και προχειράντζα αντιγραφή της τουρκικής κουλτούρας. Κι αυτό ανήκει στο σχέδιο του βίαιου εκτουρκισμού μας, μόνο που δεν περίμενα να το κάνουν τόσο απροκάλυπτα. Χάθηκε ένα φύλλο συκής ρε παιδιά;
Λυπάμαι, γιατί είχα σε μεγάλη εκτίμηση τη Μαρίνα Σάττι. ΄Ομως, πέρασαν οι εποχές που κάποιοι καλλιτέχνες κρατούσαν την αξιοπρέπειά τους και δεν έκαναν ευτελείς και χυδαίους συμβιβασμούς, στο όνομα της
αναγνωρισιμότητας.
Ghost - Here Comes The Sun (#): Η συμμετοχή μου.
Τραγούδι των Beatles, διασκευασμένο.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2013
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: BWGT Forumvision #11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 05 Απρ 2024, 23:46

SpoilerShow
NOV έγραψε:Round #1: Πρόβλημα, μεγάλο πρόβλημα, δεν μπορώ να βρω μηδενικά, μόνο δύο βγήκαν εύκολα, Satti και Snow
Lost Horizons ft. Ural Thomas - In Quiet Moments (12): Πόσο όμορφη μελωδία!
Παυλος Σιδηροπουλος - Καποτε Θαρθου (8): Το αγαπημένο μου τραγούδι του Πρίγκηπα, εξαιρετική μουσική, ερμηνεία, για τους δε στίχους τι να πεις;;; ότι και να πεις είναι λίγο και είναι πάντα επίκαιροι, ισως ακόμα περισσότερο αυτή την εποχή
Urban Trad - Sanomi (3): Θυμάμαι που είχα παρακολουθήσει τον διαγωνισμό της γιουροβιζιον τότε (το 2003) και μου αρεσε το κομματι ήρθε 2ο αλλά αξιζε να κερδίσει κατα τη γνώμη μου. Εδώ το έβαλα χαμηλά στη βαθμολογία γιατι δεν περίσσεψαν βαθμοί...
Ghost - Here Comes The Sun (1): Ενδιαφέρουσα διασκευή, μ' αρεσε!
Kenny Drew - A Simple Need (0): Ωραία μελωδία! Χωρίς όμως να εχω αλλους βαθμούς για να του δώσω βαθμούς
The Savage Rose - A Girl I Knew (0): Αξιόλογο!
Snow - Informer (0): Και δεύτερο στη λίστα και δευτερο εύκολο μηδέν
Σκιαδαρέσες - Ισόβια Μουνάρα (0): Με δυσκόλεψε να το αφήσω στο μηδέν
Marina Satti - Zari (0): Πρώτο εύκολο μηδέν
Sigur Rós, Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson & María Huld Markan Sigfúsdóttir - Stendur Æva (#): Η πρώτη μου συμμετοχή σε αυτό το παιχνίδι είναι ένα κομμάτι από μια ομάδα μουσικών από την Ισλανδία και είναι αφιερωμένο στους φίλους μας που έχουν μεταναστεύσει εκεί, Cinemakis, Hammockbalky και Flofs. Παιδιά, εχετε τους χαιρετισμούς μας και καλά να περνάτε!
Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Κώδικας: Επιλογή όλων

 # +/-       ∑  Γ01 Γ02 Γ03 Γ04 Γ05 Γ06 Γ07 Γ08 Γ09 Γ10 Γ11 Γ12 
 1     MOJ   98  98                                             
 2     HAM   94  94                                             
 3     NOV   93  93                                             
 4     FLO   89  89                                             
 5     OLI   86  86                                             
 6     MIC   83  83                                             
 7     DRH   70  70                                             
 8     LAL   60  60                                             
 9     RIF   59  59                                             
10     NOM   56  56                                             
11     VEN   55  55                                             
12     STR   42  42                                             
13     ARI   31  31                                             
14     FER   26  26                                             
15     MOU   21  21                                             
16     CIN   18  18                                             
17     ERA    5   5                                             

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2013
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 08 Απρ 2024, 00:02

Γύρος #2

Playlist

01. Haevn - Bright Lights
02. Ren - Hi Ren
03. Anna Linardou - Ahmedo
04. José Larralde - Quimey Neuquén
05. Habitants - Alma
06. Leprous - Slave
07. Starsailor - Four To The Floor
08. Βασιλης Τσιτσανης - Αχαρις
09. Deep Water - Portishead
10. Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα
11. Wojciech Kilar - Vocalise- Theme From The Ninth Gate
12. Βασιλης Ανδρικοπουλος- Δεσποινα Στεφανιδου - Ονειρο
13. Mark Bernes - Cranes
14. A Projection - Darwin's Eden
15. Mississippi Fred McDowell - Just A Little More Faith
16. David Bowie - Wild Is The Wind
17. The Irrepressibles - In This Shirt


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2013
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 14 Απρ 2024, 23:30

Γύρος #2 - Αποτελέσματα

Κώδικας: Επιλογή όλων

 # Τίτλος                                          ∑ ARI CIN DRH ERA FER FLO HAM LAL MIC MOJ MOU NOM NOV OLI RIF STR VEN 
 1 Mark Bernes - Cranes                          110   #  10   0   0   8   1   1  10  10   6  10  12   6   6  10  10  10 
 2 Wojciech Kilar - Vocalise- Theme From The Ni… 107   7   5   4   5  12   4   4  12   2   #  12   8   7   4   1  12   8 
 3 David Bowie - Wild Is The Wind                 87  10   6   7  12   0   8   7   4   5   4   8   1   3   8   0   4   # 
 4 Βασιλης Ανδρικοπουλος- Δεσποινα Στεφανιδου -…  73  12   1   0   0   4   0   0   8   6  10   #  10  10   0   0   8   4 
 5 Haevn - Bright Lights                          67   0   8   1   6   0   6   5   3   3   3   2   7  12   3   7   #   1 
 6 Βασιλης Τσιτσανης - Αχαρις                     66   0   0   0   1  10   7   8   1   8   1   4   4   0   #   4   6  12 
 7 Anna Linardou - Ahmedo                         57   5  12   0   0   7  10  10   0   #   0   6   0   0   0   0   2   5 
 8 Starsailor - Four To The Floor                 55   0   0  10  10   5   0   0   #   0   8   1   3   8   2   6   0   2 
 9 Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα        50   8   0   3   0   #   0   0   0   4   0   5   6   0  12  12   0   0 
10 Habitants - Alma                               45   0   7   #   8   3   0   0   7   0   7   0   5   4   0   3   1   0 
11 Mississippi Fred McDowell - Just A Little Mo…  41   1   0   2   0   0  12   #   0   7   0   3   0   0   7   0   3   6 
11 The Irrepressibles - In This Shirt             41   0   2   5   2   0   2   3   2   0   0   0   #   2  10   8   5   0 
13 Deep Water - Portishead                        40   2   0   6   7   6   #  12   0   1   0   0   0   1   5   0   0   0 
13 José Larralde - Quimey Neuquén                 40   6   3   0   0   0   3   2   5   0   5   7   2   #   0   0   0   7 
15 A Projection - Darwin's Eden                   39   3   4  12   4   2   0   0   0   0   2   0   0   5   0   #   7   0 
16 Ren - Hi Ren                                   36   4   #   0   3   1   5   6   0  12   0   0   0   0   0   5   0   0 
17 Leprous - Slave                                32   0   0   8   #   0   0   0   6   0  12   0   0   0   1   2   0   3 
Σχόλια ανά τραγούδι
SpoilerShow
Round #2 έγραψε:MIC: Ωραία ιδέα να βάλετε τους ύμνους των κομμάτων, ειδικά τώρα που πλησιάζουν και εκλογές! Συγχαρητήρια για την συνεννόηση και την ωραία έκπληξη!
MOJ: Ο πρωτος γυρος ηταν καλυτερος ..
NOM: Καταπληκτικός γύρος! Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να βαθμολογήσω. ΄Ολα τα τραγούδια στα οποία έβαλα βαθμό, άξιζαν για 12άρι. Είναι από τις ελάχιστες φορές που έδωσα τους μεγάλους βαθμούς σε πασίγνωστα (τουλάχιστον σε μένα) τραγούδια. Ο λόγος είναι ότι δεν άντεχα να τα υποτιμήσω, επειδή τα λατρεύω. Μπράβο σε όλους σας! Πετάει η ομάδα!
Mark Bernes - Cranes (ARI) έγραψε:NOM (12): "΄Οταν πετούν οι γερανοί"(1957) του Μιχαήλ Καλατόζοφ. Μία από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Το τραγούδι είναι εξαίσιο, τόσο όσο και η ταινία. Μάλιστα, το έχω βάλει σε προηγούμενο γύρο του άλλου
παιχνιδιού που παίζουμε στο Insomnia. Ferelpis, πιστεύω πως το έχεις υποβάλει εσύ, καθώς εσύ ήσουν αυτός που κάποτε δώρισε την ταινία και μου έδωσες την ευκαιρία να τη δω. Χαίρομαι ιδιαίτερα που ξαναήρθες κοντά μας. Οι μουσικές επιλογές σου, άγγιξαν βαθιά την ψυχή μου και μου είχαν λείψει.
LAL (10): Μ"αρέσει πολύ🙂🙂
MIC (10): Το ξέρατε ότι αν και αδυσώπητοι εχθροί με αγεφύρωτες ιδελογικές διαφορές, το Μ-Λ ΚΚΕ και το ΚΚΕ (μ-λ) έχουν κοινό ύμνο; Αυτός είναι, και αν τον ακούσετε με την καρδιά σας δεν μπορεί παρά να ψηφίσετε έναν απ'τους δύο. Το θέμα είναι ποιόν;
MOJ (6): Ωραιο , μελαγχολικο , νοσταλγικο ..
NOV (6): Πολύ καλό και με ωραίο θέμα κατά του πολέμου σε μια εποχή που ο κόσμος βράζει και κωφεύει
HAM (1): βαρετούτσικο.
Wojciech Kilar - Vocalise- Theme From The Ninth Gate (MOJ) έγραψε:LAL (12): ΥΠΕΡΟΧΟ!!ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΟ...Μπράβο πραγματικά σε όποιον/όποια το έβαλε...Με συγκίνησε..Και λυπάμαι που ενώ έχω δει την ταινία δύο φορές μου ξέφυγε αυτό το αριστούργημα..🫠
NOM (8): Μαγικό, θεσπέσιο!
ARI (7): Ατμοσφαιρικοτατο και αρμονικα τελειο soundtrack.
NOV (7): Ναι, εντάξει και εδώ κάνει αααααα, οοοοοοο, ουουουουου, αλλά το κάνει με χάρη, το κάνει ωραία!
HAM (4): περνάει τη βάση.
MIC (2): Εδώ η Μαρία Φαραντούρη μας δίνει μια ατμοσφαιρική εικόνα της κομμουνιστικής ουτοπίας. Τον ύμνο του ΚΚΕ πρέπει να τον ακούσετε ως εξής: Κλείστε τα μάτια και φανταστείτε ότι τρέχετε γυμνοί σε καταπράσινα λιβάδια διάσπαρτα με δωρεάν νοσοκομεία και σχολεία. Μόνο τότε θα βυθιστείτε στην ευδαιμονία του διεθνιστικού σοσιαλισμού.
David Bowie - Wild Is The Wind (VEN) έγραψε:ARI (10): Υπεροχo πιανο, υπεροχος Bowie. Τα λογια ειναι περιττα ...
FLO (8): A classic one.
DRH (7): Βάλτε το βρε σε βιντεάκι με καλό ήχο.
Να κομμάτι για να πει ο Φραγκούλην να γελάσουμε 😝😝😝😝
HAM (7): λίγη προσωπικότητα κάνει καλό.
MIC (5): Το πρωτοεμφανιζόμενο κόμμα του Ανδρέα Λοβέρδου επιλέγει έναν ύμνο για να συγκινήσει αλλά και για να αφυπνίσει. Να ξεσηκώσει αλλά και να ηρεμήσει. Να καταστρέψει αλλά και να δημιουργήσει. Ο ίδιος ο Ανδρέας Λοβέρδος παίζει ντραμς.
MOJ (4): Αν ειχες βαλει την στουντιακη εκτελεση θα του εβαζα ανετα 8-10 .. εδω χανει ολη την δυναμικη της διασκευης .. σαν ν ακουω την αρσενικη Nina Simone .
NOV (3): Εντάξει, ο David Bowie είναι εξαιρετικός καλλιτέχνης και μου αρέσουν πολλά κομματια του, αλλά αυτό όχι και τόσο
NOM (1): Εξαιρετικό τραγούδι, υπέροχος David Bowie!
RIF (0): Δεν μπορώ να τον βαθμολογήσω.
Βασιλης Ανδρικοπουλος- Δεσποινα Στεφανιδου - Ονειρο (MOU) έγραψε:ARI (12): Υπεροχη εκτελεση και μελοποιηση! Ευχαριστω... (εχει παραληφθει βεβαια η 3η στροφη του ποιηματος...)
MOJ (10): Υπεροχο, με κερδισε απο την πρωτη στιγμη .Η φωνη πολυ μου αρεσει.
NOM (10): Πανέμορφο τραγούδι, μελοποιημένη ποίηση της αγαπημένης μου ποιήτριας Μαρίας Πολυδούρη. Σ' ευχαριστώ Moucca μου αγαπημένη που μας το γνωρίζεις. Η δική μας γνωριμία, ήταν καρμική.
NOV (10): Όνειρο! Μιλάμε το κομμάτι είναι όνειρο!
LAL (8): Όμορφο όνειρο..🙂
MIC (6): Το όνειρο του Βασίλη Λεβέντη έγινε κάποτε πραγματικότητα, μα κράτησε λίγο... πολύ λίγο. Έχοντας πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να ξαναεκλεγεί ποτέ, προσάρμοσε ανάλογα και τον ύμνο της Ένωσης Κεντρώων. Θλιβερό μα αληθινό.
HAM (0): όχι φαν των μελωποιήσεων.
Haevn - Bright Lights (STR) έγραψε:NOV (12): Ααα! Πολύ ωραία ξεκίνησε η λίστα! Και μάλιστα αυτή η εκτέλεση του κομματιού (Live Consert) μου αρέσει περισσότερο
NOM (7): Πανέμορφο, γλυκύτατο, εμπνευσμένο, με πλούσια ορχήστρα και φωνητικά! Με ταξίδεψε σε αέρινο ταξίδι.
FLO (6): Η φωνή με χαλάει
HAM (5): Όχι και τόσο bright, παρομοίως το σκηνικό και η ενδυμασία, αλλά δεν ράψαμε και τα αυτιά μας.
MIC (3): Ο ύμνος της Πλεύσης Ελευθερίας. Αγάπη μόνο.
MOJ (3): Περιμενοντας να παρει τα πανω του αλλα μενει στο ιδο σημειο .. δεν το σωζει η ορχηστρα.
ARI (0): Σχεδον 6 λεπτα μονοτονια... Φανταζομαι το ambient ειναι το στυλακι τους, αλλα δυστυχως εγω δεν τα ειδα τα bright lights, και αντι για home, πηγα στο zero.
Βασιλης Τσιτσανης - Αχαρις (OLI) έγραψε:HAM (8): η ελληνική ποιότητα, καθότι σπανίζει, αξίζει την επιβράβευση. Ελλάδα χαμένη.
MIC (8): Λέει SyraRempetiko αλλά είναι τυπογραφικό λάθος. Κανονικά είναι SyrizaRempetiko. Ο νέος ύμνος του κόμματος που έγραψε προσωπικά ο Αλέξης Τσίπρας μετά την ήττα των τελευταίων εκλογών. Εδώ με την εκφραστική φωνή του Παύλου Πολάκη, ο οποίος για όσους δεν το ξέρουν είναι νόθος γιος του Βασίλη Τσιτσάνη (η ομοιότητα είναι άλλωστε παραπάνω από προφανής).
FLO (7): Πάμε λίγο
NOM (4): Θρυλικό τραγούδι, συγκλονιστικό! ΄Ομως, επειδή σήμερα ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, θα χάσει αρκετούς βαθμούς λόγω υψηλής αναγνωρισιμότητας, παρότι χαίρομαι ιδιαίτερα που το βλέπω στο παιχνίδι.
MOJ (1): Μεγαλος ο Τσιτσανης ..τιμης ενεκεν 1 .
ARI (0): Κλασσικο ρεμπετικο. Μεγαλωσα μ αυτα τα ακουσματα οποτε ο ηχος (και το τραγουδι) πολυ γνωριμα. Το συγκεκριμενο δεν εντυπωσιαζει και πολυ απο πλευρας μουσικης και ο στιχος αναπαραγει το (πολυ κλασσικο για την εποχη) στερεοτυπο του βασανισμενου αρσενικου που προδοθηκε απο μια ακαρδη συμφεροντολογα γυναικα. (Αντιστοιχα ο 'μαγκας' στο βοτανικο, που σκιζεται για τη μελαχροινη και ζηταει και την ξανθια ειναι ... μαγκας). Αποτυπωνει εννοειται και την πραγματικοτητα της ξενητειας που επισης εκεινη την εποχη κυριαρχουσε (οπως και τωρα θα πω εγω...). Διχαστηκα αν θα βαθμλογησω λογω συνηθειας η εντελει θα αξιολογησω κλινοντας προς το δευτερο.
DRH (0): Καλό είναι...αλλά όχι για το παιχνίδι
NOV (0): ... μηδένισες και μένα ...κι αυτό το βρίσκω να 'ναι άδικο!
Άδικο ξε-άδικο δεν έχει πόντους για σενα καρντιά μου
Anna Linardou - Ahmedo (MIC) έγραψε:FLO (10): Ωραίο για το είδος του.
HAM (10): ωραία φωνή κι ενορχήστρωση.
ARI (5): Ωραιος αμανες. Θα ταιριαζε σε σκηνη ταινιας γυρισμενη στην Ταγγερη. Ηλιος, ερημος, καμηλες, ασσασινοι και μαμελουκοι. Λιγο μακρυ το 7λεπτο και θα ηθελα να ζωντανευε καπου με λιγο ρυθμο...
DRH (0): Ευτυχώς που είναι ετεροτοπισμένο και δεν πρόκειται να εμφανίζεται συχνά μπροστά μου.
MOJ (0): Ποιον κλαιμε ; κατσε να βαλω καρβουνο στον ναργιλε γιατι εσβησε .
NOM (0): Αυτή είναι ή Τουρκάλα εξελληνισμένη ή Ελληνίδα εκτουρκισμένη. Και τα δύο χάλια είναι.
NOV (0): Ααααααα, αααααα, ααααα, ααααα, 00000, 00000, 0000, (δεν είναι όμικρον, μηδενικά είναι)
Starsailor - Four To The Floor (LAL) έγραψε:DRH (10): Μ'αρέσουν αυτοί, αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα μαζί τους. Δεν ξέρω γιατί, μάλλον απλά έτυχε.
MOJ (8): Γνωστο αλλα καλυτερο απο πολλα που μπηκαν .
NOV (8): Ωραίοι οι Starsailor, μου αρέσουν πολλά κομμάτια τους. Και αυτό είναι πολύ καλό
NOM (3): Εξαιρετικό!
ARI (0): Μονοτονια... απο την αρχη μεχρ το τελος. Ευτυχως δεν κρατησε πολυ.
HAM (0): όχι.
MIC (0): Η Αφροδίτη Λατινοπούλου επιλέγει κλασικούς ήχους χωρίς εκπλήξεις. Δεν θέλουμε εδώ χοντρές ή/και αξύριστες αριστεράντζες. Αφροδίτη: Αυτήν ξέρουμε, αυτήν εμπιστευόμαστε.
LAL (#): Το άκουσα πριν λίγες μέρες κατά τύχη μετά από πολλά χρόνια και σκέφτηκα να του δώσω μια ευκαιρία στο παιχνίδι..😊
Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα (FER) έγραψε:RIF (12): Υπέροχη η κυριούλα.
ARI (8): Εκλασα στο γελιο! Υπεροχο! Και η φωνη απιστευτη!!!!
NOM (6): Καταπληκτικό! Εξαίσια ερμηνεία απ΄ όλους.
MIC (4): Να και ο νέος, ολόφρεσκος ύμνος της Νέας Δημοκρατίας! Τώρα που έχουν λυμένα όλα τους τα προβλήματα εκεί πέρα, ασχολούνται με μαλακίες. Θέλω να δω τον Πάπα, θέλω να δω τον Πατριάρχη, θέλω να δω τον Καπουτζίδη κτλ. Άλλωστε έπρεπε να αλλάξει ο ύμνος, αυτά τα "ζήτω η πατρίδα, ζήτω η θρησκεία" κτλ δεν ταιριάζουν πλέον με την φυσιογνωμία του κόμματος.
DRH (3): Έτσι! Να έχει κανείς στόχους στη ζωή του!
Πάντως, θέλει λίγο να δουλέψει το πως μας τονίζει το π και το ρ. Ίσως σε ένα ντουέτο με τον Β.Παπακωνσταντίνου. Θα έχει πολύ γέλιο. Ίσως να ερμηνεύσουν το "Στο όρος Αραράρ ρέουν γάργαρα νερά" και το "Μια πάπια μα ποια πάπια".
Τέλος πάντων, έχει λιγάκι την πλάκα του, έχει και πολύ πολύ πολύ χειρότερα ο γύρος.....και το κυριότερο: Νομίζω ποτέ δε θα έχω την ευκαιρία να βάλω πάλι βαθμούς σε κομμάτι που συμμετέχει ο λατρεμένος μου...ο ένας...ο ανεπανάληπτος...ο μοναδικος....ο Φραγκούλης!!!!!
FLO (0): Αίσχος.
HAM (0): με το καλό.
MOJ (0): Φωναρα η μανταμ αλλα το κομματι δεν παλευεται .Τι πινουν ολοι και ειναι μεσ' την τρελη χαρα;
NOV (0): Εδώ ο πάπας, εκεί ο πάπας που έιναι οι πόντοι; οεο;
Habitants - Alma (DRH) έγραψε:MOJ (7): Φρεσκαδουρα . Ενδιαφερον αν και του λειπει το κατι παραπανω για τριαδα .
NOM (5): Από τις πρώτες κι όλας νότες, είπα: Κάτι πολύ όμορφο συμβαίνει εδώ πέρα. Και στη συνέχεια, δεν διαψεύστηκα.
NOV (4): Καλούλι!
ARI (0): Πολλες αλλαγες στο υφος... δεν καταφεραν να με ξυπνησουν! Το μισο τραγουδι ειναι μια συγχορδια μονο, και η φωνη τραβαει τενουτες ικανες να γιατρεψουν χρονια αυπνια...
FLO (0): Lana del Ray απ΄τα Lidl. Βαρετούλι.
HAM (0): κοινότοπο.
MIC (0): Ο ύμνος του ΠΑΣΟΚ έχει μια ιδιαιτερότητα: Τραγουδάνε το πρόγραμμα του κόμματος αυτολεξεί. Όπως βλέπετε υπάρχουν σημαντικές διαφορές από τις μέρες του "Καλημέρα Ήλιε" και του "Carmina Burana" και αυτό αντανακλάται και στα ποσοστά τους.
Mississippi Fred McDowell - Just A Little More Faith (HAM) έγραψε:FLO (12): Μεράκλωμα
MIC (7): Περισσότερη πίστη μας ζητάει ο Δημήτρης Νατσιός. Δεν ξέρω βέβαια πόση απήχηση βρίσκει με αυτήν την παλιομοδίτικη ενορχήστρωση. Πάντως αυτοί που είναι να ψηφίσουν θα ψηφίσουν. Όσοι πιστοί προσέλθετε.
ARI (1): Απο οτι ξερω οταν τραγουδουν spirituals ουσιαστικα τζαμαρουν με τις φωνες τους. Παιζει να ειναι τρελλη πορωση να συμμετεχεις... να το ακους παλι δε νομιζω...
MOJ (0): Δεν μπορω σημερα ..την αλλη Κυριακη εκκλησια και gospel blues.Θα φερω και την κιθαρα .
NOM (0): ΄Οχι τόσο καλό
The Irrepressibles - In This Shirt (NOM) έγραψε:HAM (3): κάπως μονότονο αλλά τα βιολιά το ανέβασαν ελαφρώς.
ARI (0): Χαλαρο και ανευρο... το organ οχι τοσο πετυχημενη επιλογη. Περιμενεις να πετχτουν η νυφη κι ο γαμπρος με τουρτες και ανθοδεσμες...
MIC (0): Η Δημιουργία, χωρίς τον Θάνο Τζήμερο πλέον, μας υπενθυμίζει με ύμνο που προσομοιάζει πένθιμο εμβατήριο ότι μόνοι μας βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας. Ας προσέχαμε.
MOJ (0): Δεν μου ειπε κατι οσες φορες και να τ ακουσα ... βρε μιλα του λεγα .. τιποτα αυτο ..
Deep Water - Portishead (FLO) έγραψε:HAM (12): πόσο ανάλαφρα μπορούν τα βαθιά νερά να γίνουν.
DRH (6): Δε θα μου έκανε έκπληξη αν όντως κάποιος θεωρεί ότι Deep Water είναι ο καλλιτέχνης και Portishead το κομμάτι
ARI (2): Σαν μουσικουλα σε διαλειμμα θερινου σινεμα... Συμπαθητικο αλλα τιποτα σπουδαιο
MIC (1): Στο Κίνημα Φτωχών δεν είχαν λεφτά να παραγγείλουν μεγαλύτερο ύμνο, γι'αυτό περιορίστηκαν στο 1,5 λεπτό. Τον υπόλοιπο ύμνο θα τον γράψουν όταν καταφέρουν να μαζέψουν άλλα 100 ευρώ.
NOV (1): Έχουν πολύ καλύτερα, αυτό δεν μ'άρεσε, ευτυχώς ήταν σύντομο
MOJ (0): Δεν το ειχα ξανακουσει αυτο το κομματι..ευτυχως . τους ελειπε 1.30 για να γεμισουν τον χρονο του αλμπουμ;
NOM (0): Μου αρέσει πολύ ο ήχος τους και η ιδιαίτερη μουσική τους.
José Larralde - Quimey Neuquén (NOV) έγραψε:ARI (6): Μελωδικο και νοσταλγικο... Μακαρι τα νερα που κυλανε να μπορουσαν να γυρισουν.
MOJ (5): Ωραιο αν και γνωστο ..
FLO (3): Εν λευκώ radio
HAM (2): Θα το 'θελα λίγο πιο δυναμικό.
NOM (2): Ο José Larralde είναι σπουδαίος Αργεντινός καλλιτέχνης. Το τραγούδι το γνωρίζω, είναι υπέροχο και το έχω ακούσει άπειρες φορές. Μάλιστα, το έχω ανεβάσει και στο facebook.
DRH (0): Πόσο μου είχαν λείψει τα έθνικ με το κιλό στα καλάθια των σούπερ μάρκετ! Με 3 κιλά πατάτες, δώρο 2 cd με έθνικ.
MIC (0): Εδώ έχουμε τη Νέα Αριστερά, που σ'αυτό το συγκινητικό βιντεάκι μας δείχνει τον κόσμο που οραματίζεται: Δάση, λιβάδια, τρεχούμενα νερά, χιονισμένες βουνοκορφές και ειδυλλιακά ηλιοβασιλέματα. Σ'αυτήν την παραμυθένια πλάση, ο Νίκος Φίλης φτεροκοπάει από λουλούδι σε λουλούδι σαν πεταλουδίτσα.
NOV (#): Για πάμε και ένα πέρασμα από Αργεντινή...
A Projection - Darwin's Eden (RIF) έγραψε:NOV (5): Καλό, μ' άρεσε!
ARI (3): Zωηρο synthακι. Ακουγεται αρκετα ευχαριστα αλλα μεχρι εκει.
MOJ (2): Δεν με κερδισε ..
FLO (0): Ομοιο με χιλιάδες άλλες μετριότητες του είδους του και χειρότερο απο πολλές εξ αυτών.
HAM (0): λέτε ν' άρεσε στον Δαρβίνο;
MIC (0): Ο Κυριάκος Βελόπουλος πρωταγωνιστεί στο επίσημο βιντεοκλίπ του ύμνου της Ελληνικής Λύσης, κατατροπώνοντας διάφορα δαιμόνια, βαμπίρ και ζόμπι.
NOM (0): Αρκετά καλό αλλά όχι συγκλονιστικό.
Ren - Hi Ren (CIN) έγραψε:MIC (12): Να και ο ύμνος του Μέρα25, και μάλιστα με τον ίδιο τον Γιάνη να τον ερμηνεύει αναλύοντας τις θέσεις του κόμματος.
HAM (6): τουλάχιστον προσπάθησε να το δει αλλιώς.
FLO (5): Το περφόρμανς καλύτερο απ' τη μουσική. Φανερά επηρεασμένος απο το rapping του Eminem.
ARI (4): Εντυπωσιακο και σπανιο. Μου θυμισε με τη μια το Split με τον James McAvoy. Ωραια λογια αν και οταν ο εσωτερικος διαλογος ταυτιζεται με δαιμονες και αγγελους καπου υποβαθμιζει το ολο νοημα. Μουσικα δε λεει πολλα αν και υπαρχει σιγουρα ταλεντο.
DRH (0): Κάτι θέλει να μας πει ο κυριούλης. Και δείχνει να το θεωρεί σημαντικό. Να ένα κομμάτι ακόμα που θα είχε γέλιο να το ακούσουμε από τον Φραγκούλη
MOJ (0): Δεν το παλεψα για πολυ ...ταλαντουχος παντως ..
NOM (0): ΄Εχω παρατηρήσει ότι τα βασανιστικά τραγούδια, είναι τεράστια. Κι αυτός ο κακομοίρης, φαίνεται ότι βασανίζεται.
NOV (0): Πολύ οργή βγάζεις βρε παιδί μου
Leprous - Slave (ERA) έγραψε:MOJ (12): Το 12αρι μου στον σουπερ ντραμερ και γενικα στο κομματι σαν συνολο .Δυο ντραμερ , 8χορδη ηλεκτρικη κιθαρα , ιδιαιτερος ηχος , το ακουσα χωρις να το βαρεθω .Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος .
DRH (8): Το έχω ξαναπεί. Δεν τους αντέχω τους Leprous. Καθόλου όμως. Και κυρίως με ενοχλεί η φωνή του. Εδώ είναι μάλλον η λιγότερη ενοχλητική φορά που τους έχω ακούσει. Αλλά δεν μπορώ να μην σκέφτομαι πόσο καλύτερο θα ήταν το κομμάτι αν απλά έβγαζε το σκασμό το μαλακισμένο. Τέλος πάντων, θα πάρει αρκετούς βαθμούς...εδώ έβαλα βαθμούς σε κομμάτι με τον Φραγκούλη! Με τον Φραγκούλη!
ARI (0): Ο θορυβος ο ιδιος... Λογια για τα μπαζα, μελωδια μηδεν, φωνητικα χαλια, παραμορφωση φουλ και 9 λεπτα δοκιμασια για την υπομονη μου. Οι καημενοι οι λεπροι και οι σκλαβοι τι φταινε?
FLO (0): Τουλάχιστον περνάνε όμορφα
HAM (0): λεπρούς για ποιους.
MIC (0): Να και οι Σπαρτιάτες. Δυναμικό κομμάτι, όπως αρμόζει στον χαρακτήρα του κόμματος. Δικαιολογημένος ο πόνος στη φωνή του τραγουδιστή καθότι ο ύμνος γράφτηκε μετά τα τελευταία γεγονότα στο κόμμα.
NOM (0): Εντάξει, καλό είναι αλλά πολύ μεγάλο κι αργοκίνητο. Αυτά τα τραγούδια, είναι μόνο για Live.
NOV (0): Ομολογουμένως και μόνο από το όνομα δεν προδιαθετουν θετικά, μετά κάνουν πολύ φασαρία, κρατάει και εννιά λεπτα, που να τους αντέξεις τόση ώρα;

Σχόλια ανά παίκτη
SpoilerShow
ARI έγραψε:Βασιλης Ανδρικοπουλος- Δεσποινα Στεφανιδου - Ονειρο (12): Υπεροχη εκτελεση και μελοποιηση! Ευχαριστω... (εχει παραληφθει βεβαια η 3η στροφη του ποιηματος...)
David Bowie - Wild Is The Wind (10): Υπεροχo πιανο, υπεροχος Bowie. Τα λογια ειναι περιττα ...
Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα (8): Εκλασα στο γελιο! Υπεροχο! Και η φωνη απιστευτη!!!!
Wojciech Kilar - Vocalise- Theme From The Ninth Gate (7): Ατμοσφαιρικοτατο και αρμονικα τελειο soundtrack.
José Larralde - Quimey Neuquén (6): Μελωδικο και νοσταλγικο... Μακαρι τα νερα που κυλανε να μπορουσαν να γυρισουν.
Anna Linardou - Ahmedo (5): Ωραιος αμανες. Θα ταιριαζε σε σκηνη ταινιας γυρισμενη στην Ταγγερη. Ηλιος, ερημος, καμηλες, ασσασινοι και μαμελουκοι. Λιγο μακρυ το 7λεπτο και θα ηθελα να ζωντανευε καπου με λιγο ρυθμο...
Ren - Hi Ren (4): Εντυπωσιακο και σπανιο. Μου θυμισε με τη μια το Split με τον James McAvoy. Ωραια λογια αν και οταν ο εσωτερικος διαλογος ταυτιζεται με δαιμονες και αγγελους καπου υποβαθμιζει το ολο νοημα. Μουσικα δε λεει πολλα αν και υπαρχει σιγουρα ταλεντο.
A Projection - Darwin's Eden (3): Zωηρο synthακι. Ακουγεται αρκετα ευχαριστα αλλα μεχρι εκει.
Deep Water - Portishead (2): Σαν μουσικουλα σε διαλειμμα θερινου σινεμα... Συμπαθητικο αλλα τιποτα σπουδαιο
Mississippi Fred McDowell - Just A Little More Faith (1): Απο οτι ξερω οταν τραγουδουν spirituals ουσιαστικα τζαμαρουν με τις φωνες τους. Παιζει να ειναι τρελλη πορωση να συμμετεχεις... να το ακους παλι δε νομιζω...
Haevn - Bright Lights (0): Σχεδον 6 λεπτα μονοτονια... Φανταζομαι το ambient ειναι το στυλακι τους, αλλα δυστυχως εγω δεν τα ειδα τα bright lights, και αντι για home, πηγα στο zero.
Βασιλης Τσιτσανης - Αχαρις (0): Κλασσικο ρεμπετικο. Μεγαλωσα μ αυτα τα ακουσματα οποτε ο ηχος (και το τραγουδι) πολυ γνωριμα. Το συγκεκριμενο δεν εντυπωσιαζει και πολυ απο πλευρας μουσικης και ο στιχος αναπαραγει το (πολυ κλασσικο για την εποχη) στερεοτυπο του βασανισμενου αρσενικου που προδοθηκε απο μια ακαρδη συμφεροντολογα γυναικα. (Αντιστοιχα ο 'μαγκας' στο βοτανικο, που σκιζεται για τη μελαχροινη και ζηταει και την ξανθια ειναι ... μαγκας). Αποτυπωνει εννοειται και την πραγματικοτητα της ξενητειας που επισης εκεινη την εποχη κυριαρχουσε (οπως και τωρα θα πω εγω...). Διχαστηκα αν θα βαθμλογησω λογω συνηθειας η εντελει θα αξιολογησω κλινοντας προς το δευτερο.
Starsailor - Four To The Floor (0): Μονοτονια... απο την αρχη μεχρ το τελος. Ευτυχως δεν κρατησε πολυ.
Habitants - Alma (0): Πολλες αλλαγες στο υφος... δεν καταφεραν να με ξυπνησουν! Το μισο τραγουδι ειναι μια συγχορδια μονο, και η φωνη τραβαει τενουτες ικανες να γιατρεψουν χρονια αυπνια...
The Irrepressibles - In This Shirt (0): Χαλαρο και ανευρο... το organ οχι τοσο πετυχημενη επιλογη. Περιμενεις να πετχτουν η νυφη κι ο γαμπρος με τουρτες και ανθοδεσμες...
Leprous - Slave (0): Ο θορυβος ο ιδιος... Λογια για τα μπαζα, μελωδια μηδεν, φωνητικα χαλια, παραμορφωση φουλ και 9 λεπτα δοκιμασια για την υπομονη μου. Οι καημενοι οι λεπροι και οι σκλαβοι τι φταινε?
DRH έγραψε:Starsailor - Four To The Floor (10): Μ'αρέσουν αυτοί, αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα μαζί τους. Δεν ξέρω γιατί, μάλλον απλά έτυχε.
Leprous - Slave (8): Το έχω ξαναπεί. Δεν τους αντέχω τους Leprous. Καθόλου όμως. Και κυρίως με ενοχλεί η φωνή του. Εδώ είναι μάλλον η λιγότερη ενοχλητική φορά που τους έχω ακούσει. Αλλά δεν μπορώ να μην σκέφτομαι πόσο καλύτερο θα ήταν το κομμάτι αν απλά έβγαζε το σκασμό το μαλακισμένο. Τέλος πάντων, θα πάρει αρκετούς βαθμούς...εδώ έβαλα βαθμούς σε κομμάτι με τον Φραγκούλη! Με τον Φραγκούλη!
David Bowie - Wild Is The Wind (7): Βάλτε το βρε σε βιντεάκι με καλό ήχο.
Να κομμάτι για να πει ο Φραγκούλην να γελάσουμε 😝😝😝😝
Deep Water - Portishead (6): Δε θα μου έκανε έκπληξη αν όντως κάποιος θεωρεί ότι Deep Water είναι ο καλλιτέχνης και Portishead το κομμάτι
Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα (3): Έτσι! Να έχει κανείς στόχους στη ζωή του!
Πάντως, θέλει λίγο να δουλέψει το πως μας τονίζει το π και το ρ. Ίσως σε ένα ντουέτο με τον Β.Παπακωνσταντίνου. Θα έχει πολύ γέλιο. Ίσως να ερμηνεύσουν το "Στο όρος Αραράρ ρέουν γάργαρα νερά" και το "Μια πάπια μα ποια πάπια".
Τέλος πάντων, έχει λιγάκι την πλάκα του, έχει και πολύ πολύ πολύ χειρότερα ο γύρος.....και το κυριότερο: Νομίζω ποτέ δε θα έχω την ευκαιρία να βάλω πάλι βαθμούς σε κομμάτι που συμμετέχει ο λατρεμένος μου...ο ένας...ο ανεπανάληπτος...ο μοναδικος....ο Φραγκούλης!!!!!
Βασιλης Τσιτσανης - Αχαρις (0): Καλό είναι...αλλά όχι για το παιχνίδι
Anna Linardou - Ahmedo (0): Ευτυχώς που είναι ετεροτοπισμένο και δεν πρόκειται να εμφανίζεται συχνά μπροστά μου.
José Larralde - Quimey Neuquén (0): Πόσο μου είχαν λείψει τα έθνικ με το κιλό στα καλάθια των σούπερ μάρκετ! Με 3 κιλά πατάτες, δώρο 2 cd με έθνικ.
Ren - Hi Ren (0): Κάτι θέλει να μας πει ο κυριούλης. Και δείχνει να το θεωρεί σημαντικό. Να ένα κομμάτι ακόμα που θα είχε γέλιο να το ακούσουμε από τον Φραγκούλη
FLO έγραψε:Mississippi Fred McDowell - Just A Little More Faith (12): Μεράκλωμα
Anna Linardou - Ahmedo (10): Ωραίο για το είδος του.
David Bowie - Wild Is The Wind (8): A classic one.
Βασιλης Τσιτσανης - Αχαρις (7): Πάμε λίγο
Haevn - Bright Lights (6): Η φωνή με χαλάει
Ren - Hi Ren (5): Το περφόρμανς καλύτερο απ' τη μουσική. Φανερά επηρεασμένος απο το rapping του Eminem.
José Larralde - Quimey Neuquén (3): Εν λευκώ radio
Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα (0): Αίσχος.
Habitants - Alma (0): Lana del Ray απ΄τα Lidl. Βαρετούλι.
A Projection - Darwin's Eden (0): Ομοιο με χιλιάδες άλλες μετριότητες του είδους του και χειρότερο απο πολλές εξ αυτών.
Leprous - Slave (0): Τουλάχιστον περνάνε όμορφα
HAM έγραψε:Deep Water - Portishead (12): πόσο ανάλαφρα μπορούν τα βαθιά νερά να γίνουν.
Anna Linardou - Ahmedo (10): ωραία φωνή κι ενορχήστρωση.
Βασιλης Τσιτσανης - Αχαρις (8): η ελληνική ποιότητα, καθότι σπανίζει, αξίζει την επιβράβευση. Ελλάδα χαμένη.
David Bowie - Wild Is The Wind (7): λίγη προσωπικότητα κάνει καλό.
Ren - Hi Ren (6): τουλάχιστον προσπάθησε να το δει αλλιώς.
Haevn - Bright Lights (5): Όχι και τόσο bright, παρομοίως το σκηνικό και η ενδυμασία, αλλά δεν ράψαμε και τα αυτιά μας.
Wojciech Kilar - Vocalise- Theme From The Ninth Gate (4): περνάει τη βάση.
The Irrepressibles - In This Shirt (3): κάπως μονότονο αλλά τα βιολιά το ανέβασαν ελαφρώς.
José Larralde - Quimey Neuquén (2): Θα το 'θελα λίγο πιο δυναμικό.
Mark Bernes - Cranes (1): βαρετούτσικο.
Βασιλης Ανδρικοπουλος- Δεσποινα Στεφανιδου - Ονειρο (0): όχι φαν των μελωποιήσεων.
Starsailor - Four To The Floor (0): όχι.
Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα (0): με το καλό.
Habitants - Alma (0): κοινότοπο.
A Projection - Darwin's Eden (0): λέτε ν' άρεσε στον Δαρβίνο;
Leprous - Slave (0): λεπρούς για ποιους.
LAL έγραψε:Wojciech Kilar - Vocalise- Theme From The Ninth Gate (12): ΥΠΕΡΟΧΟ!!ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΟ...Μπράβο πραγματικά σε όποιον/όποια το έβαλε...Με συγκίνησε..Και λυπάμαι που ενώ έχω δει την ταινία δύο φορές μου ξέφυγε αυτό το αριστούργημα..🫠
Mark Bernes - Cranes (10): Μ"αρέσει πολύ🙂🙂
Βασιλης Ανδρικοπουλος- Δεσποινα Στεφανιδου - Ονειρο (8): Όμορφο όνειρο..🙂
Starsailor - Four To The Floor (#): Το άκουσα πριν λίγες μέρες κατά τύχη μετά από πολλά χρόνια και σκέφτηκα να του δώσω μια ευκαιρία στο παιχνίδι..😊
MIC έγραψε:Round #2: Ωραία ιδέα να βάλετε τους ύμνους των κομμάτων, ειδικά τώρα που πλησιάζουν και εκλογές! Συγχαρητήρια για την συνεννόηση και την ωραία έκπληξη!
Ren - Hi Ren (12): Να και ο ύμνος του Μέρα25, και μάλιστα με τον ίδιο τον Γιάνη να τον ερμηνεύει αναλύοντας τις θέσεις του κόμματος.
Mark Bernes - Cranes (10): Το ξέρατε ότι αν και αδυσώπητοι εχθροί με αγεφύρωτες ιδελογικές διαφορές, το Μ-Λ ΚΚΕ και το ΚΚΕ (μ-λ) έχουν κοινό ύμνο; Αυτός είναι, και αν τον ακούσετε με την καρδιά σας δεν μπορεί παρά να ψηφίσετε έναν απ'τους δύο. Το θέμα είναι ποιόν;
Βασιλης Τσιτσανης - Αχαρις (8): Λέει SyraRempetiko αλλά είναι τυπογραφικό λάθος. Κανονικά είναι SyrizaRempetiko. Ο νέος ύμνος του κόμματος που έγραψε προσωπικά ο Αλέξης Τσίπρας μετά την ήττα των τελευταίων εκλογών. Εδώ με την εκφραστική φωνή του Παύλου Πολάκη, ο οποίος για όσους δεν το ξέρουν είναι νόθος γιος του Βασίλη Τσιτσάνη (η ομοιότητα είναι άλλωστε παραπάνω από προφανής).
Mississippi Fred McDowell - Just A Little More Faith (7): Περισσότερη πίστη μας ζητάει ο Δημήτρης Νατσιός. Δεν ξέρω βέβαια πόση απήχηση βρίσκει με αυτήν την παλιομοδίτικη ενορχήστρωση. Πάντως αυτοί που είναι να ψηφίσουν θα ψηφίσουν. Όσοι πιστοί προσέλθετε.
Βασιλης Ανδρικοπουλος- Δεσποινα Στεφανιδου - Ονειρο (6): Το όνειρο του Βασίλη Λεβέντη έγινε κάποτε πραγματικότητα, μα κράτησε λίγο... πολύ λίγο. Έχοντας πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να ξαναεκλεγεί ποτέ, προσάρμοσε ανάλογα και τον ύμνο της Ένωσης Κεντρώων. Θλιβερό μα αληθινό.
David Bowie - Wild Is The Wind (5): Το πρωτοεμφανιζόμενο κόμμα του Ανδρέα Λοβέρδου επιλέγει έναν ύμνο για να συγκινήσει αλλά και για να αφυπνίσει. Να ξεσηκώσει αλλά και να ηρεμήσει. Να καταστρέψει αλλά και να δημιουργήσει. Ο ίδιος ο Ανδρέας Λοβέρδος παίζει ντραμς.
Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα (4): Να και ο νέος, ολόφρεσκος ύμνος της Νέας Δημοκρατίας! Τώρα που έχουν λυμένα όλα τους τα προβλήματα εκεί πέρα, ασχολούνται με μαλακίες. Θέλω να δω τον Πάπα, θέλω να δω τον Πατριάρχη, θέλω να δω τον Καπουτζίδη κτλ. Άλλωστε έπρεπε να αλλάξει ο ύμνος, αυτά τα "ζήτω η πατρίδα, ζήτω η θρησκεία" κτλ δεν ταιριάζουν πλέον με την φυσιογνωμία του κόμματος.
Haevn - Bright Lights (3): Ο ύμνος της Πλεύσης Ελευθερίας. Αγάπη μόνο.
Wojciech Kilar - Vocalise- Theme From The Ninth Gate (2): Εδώ η Μαρία Φαραντούρη μας δίνει μια ατμοσφαιρική εικόνα της κομμουνιστικής ουτοπίας. Τον ύμνο του ΚΚΕ πρέπει να τον ακούσετε ως εξής: Κλείστε τα μάτια και φανταστείτε ότι τρέχετε γυμνοί σε καταπράσινα λιβάδια διάσπαρτα με δωρεάν νοσοκομεία και σχολεία. Μόνο τότε θα βυθιστείτε στην ευδαιμονία του διεθνιστικού σοσιαλισμού.
Deep Water - Portishead (1): Στο Κίνημα Φτωχών δεν είχαν λεφτά να παραγγείλουν μεγαλύτερο ύμνο, γι'αυτό περιορίστηκαν στο 1,5 λεπτό. Τον υπόλοιπο ύμνο θα τον γράψουν όταν καταφέρουν να μαζέψουν άλλα 100 ευρώ.
Starsailor - Four To The Floor (0): Η Αφροδίτη Λατινοπούλου επιλέγει κλασικούς ήχους χωρίς εκπλήξεις. Δεν θέλουμε εδώ χοντρές ή/και αξύριστες αριστεράντζες. Αφροδίτη: Αυτήν ξέρουμε, αυτήν εμπιστευόμαστε.
Habitants - Alma (0): Ο ύμνος του ΠΑΣΟΚ έχει μια ιδιαιτερότητα: Τραγουδάνε το πρόγραμμα του κόμματος αυτολεξεί. Όπως βλέπετε υπάρχουν σημαντικές διαφορές από τις μέρες του "Καλημέρα Ήλιε" και του "Carmina Burana" και αυτό αντανακλάται και στα ποσοστά τους.
The Irrepressibles - In This Shirt (0): Η Δημιουργία, χωρίς τον Θάνο Τζήμερο πλέον, μας υπενθυμίζει με ύμνο που προσομοιάζει πένθιμο εμβατήριο ότι μόνοι μας βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας. Ας προσέχαμε.
José Larralde - Quimey Neuquén (0): Εδώ έχουμε τη Νέα Αριστερά, που σ'αυτό το συγκινητικό βιντεάκι μας δείχνει τον κόσμο που οραματίζεται: Δάση, λιβάδια, τρεχούμενα νερά, χιονισμένες βουνοκορφές και ειδυλλιακά ηλιοβασιλέματα. Σ'αυτήν την παραμυθένια πλάση, ο Νίκος Φίλης φτεροκοπάει από λουλούδι σε λουλούδι σαν πεταλουδίτσα.
A Projection - Darwin's Eden (0): Ο Κυριάκος Βελόπουλος πρωταγωνιστεί στο επίσημο βιντεοκλίπ του ύμνου της Ελληνικής Λύσης, κατατροπώνοντας διάφορα δαιμόνια, βαμπίρ και ζόμπι.
Leprous - Slave (0): Να και οι Σπαρτιάτες. Δυναμικό κομμάτι, όπως αρμόζει στον χαρακτήρα του κόμματος. Δικαιολογημένος ο πόνος στη φωνή του τραγουδιστή καθότι ο ύμνος γράφτηκε μετά τα τελευταία γεγονότα στο κόμμα.
MOJ έγραψε:Round #2: Ο πρωτος γυρος ηταν καλυτερος ..
Leprous - Slave (12): Το 12αρι μου στον σουπερ ντραμερ και γενικα στο κομματι σαν συνολο .Δυο ντραμερ , 8χορδη ηλεκτρικη κιθαρα , ιδιαιτερος ηχος , το ακουσα χωρις να το βαρεθω .Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος .
Βασιλης Ανδρικοπουλος- Δεσποινα Στεφανιδου - Ονειρο (10): Υπεροχο, με κερδισε απο την πρωτη στιγμη .Η φωνη πολυ μου αρεσει.
Starsailor - Four To The Floor (8): Γνωστο αλλα καλυτερο απο πολλα που μπηκαν .
Habitants - Alma (7): Φρεσκαδουρα . Ενδιαφερον αν και του λειπει το κατι παραπανω για τριαδα .
Mark Bernes - Cranes (6): Ωραιο , μελαγχολικο , νοσταλγικο ..
José Larralde - Quimey Neuquén (5): Ωραιο αν και γνωστο ..
David Bowie - Wild Is The Wind (4): Αν ειχες βαλει την στουντιακη εκτελεση θα του εβαζα ανετα 8-10 .. εδω χανει ολη την δυναμικη της διασκευης .. σαν ν ακουω την αρσενικη Nina Simone .
Haevn - Bright Lights (3): Περιμενοντας να παρει τα πανω του αλλα μενει στο ιδο σημειο .. δεν το σωζει η ορχηστρα.
A Projection - Darwin's Eden (2): Δεν με κερδισε ..
Βασιλης Τσιτσανης - Αχαρις (1): Μεγαλος ο Τσιτσανης ..τιμης ενεκεν 1 .
Anna Linardou - Ahmedo (0): Ποιον κλαιμε ; κατσε να βαλω καρβουνο στον ναργιλε γιατι εσβησε .
Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα (0): Φωναρα η μανταμ αλλα το κομματι δεν παλευεται .Τι πινουν ολοι και ειναι μεσ' την τρελη χαρα;
Mississippi Fred McDowell - Just A Little More Faith (0): Δεν μπορω σημερα ..την αλλη Κυριακη εκκλησια και gospel blues.Θα φερω και την κιθαρα .
The Irrepressibles - In This Shirt (0): Δεν μου ειπε κατι οσες φορες και να τ ακουσα ... βρε μιλα του λεγα .. τιποτα αυτο ..
Deep Water - Portishead (0): Δεν το ειχα ξανακουσει αυτο το κομματι..ευτυχως . τους ελειπε 1.30 για να γεμισουν τον χρονο του αλμπουμ;
Ren - Hi Ren (0): Δεν το παλεψα για πολυ ...ταλαντουχος παντως ..
NOM έγραψε:Round #2: Καταπληκτικός γύρος! Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να βαθμολογήσω. ΄Ολα τα τραγούδια στα οποία έβαλα βαθμό, άξιζαν για 12άρι. Είναι από τις ελάχιστες φορές που έδωσα τους μεγάλους βαθμούς σε πασίγνωστα (τουλάχιστον σε μένα) τραγούδια. Ο λόγος είναι ότι δεν άντεχα να τα υποτιμήσω, επειδή τα λατρεύω. Μπράβο σε όλους σας! Πετάει η ομάδα!
Mark Bernes - Cranes (12): "΄Οταν πετούν οι γερανοί"(1957) του Μιχαήλ Καλατόζοφ. Μία από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Το τραγούδι είναι εξαίσιο, τόσο όσο και η ταινία. Μάλιστα, το έχω βάλει σε προηγούμενο γύρο του άλλου
παιχνιδιού που παίζουμε στο Insomnia. Ferelpis, πιστεύω πως το έχεις υποβάλει εσύ, καθώς εσύ ήσουν αυτός που κάποτε δώρισε την ταινία και μου έδωσες την ευκαιρία να τη δω. Χαίρομαι ιδιαίτερα που ξαναήρθες κοντά μας. Οι μουσικές επιλογές σου, άγγιξαν βαθιά την ψυχή μου και μου είχαν λείψει.
Βασιλης Ανδρικοπουλος- Δεσποινα Στεφανιδου - Ονειρο (10): Πανέμορφο τραγούδι, μελοποιημένη ποίηση της αγαπημένης μου ποιήτριας Μαρίας Πολυδούρη. Σ' ευχαριστώ Moucca μου αγαπημένη που μας το γνωρίζεις. Η δική μας γνωριμία, ήταν καρμική.
Wojciech Kilar - Vocalise- Theme From The Ninth Gate (8): Μαγικό, θεσπέσιο!
Haevn - Bright Lights (7): Πανέμορφο, γλυκύτατο, εμπνευσμένο, με πλούσια ορχήστρα και φωνητικά! Με ταξίδεψε σε αέρινο ταξίδι.
Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα (6): Καταπληκτικό! Εξαίσια ερμηνεία απ΄ όλους.
Habitants - Alma (5): Από τις πρώτες κι όλας νότες, είπα: Κάτι πολύ όμορφο συμβαίνει εδώ πέρα. Και στη συνέχεια, δεν διαψεύστηκα.
Βασιλης Τσιτσανης - Αχαρις (4): Θρυλικό τραγούδι, συγκλονιστικό! ΄Ομως, επειδή σήμερα ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, θα χάσει αρκετούς βαθμούς λόγω υψηλής αναγνωρισιμότητας, παρότι χαίρομαι ιδιαίτερα που το βλέπω στο παιχνίδι.
Starsailor - Four To The Floor (3): Εξαιρετικό!
José Larralde - Quimey Neuquén (2): Ο José Larralde είναι σπουδαίος Αργεντινός καλλιτέχνης. Το τραγούδι το γνωρίζω, είναι υπέροχο και το έχω ακούσει άπειρες φορές. Μάλιστα, το έχω ανεβάσει και στο facebook.
David Bowie - Wild Is The Wind (1): Εξαιρετικό τραγούδι, υπέροχος David Bowie!
Anna Linardou - Ahmedo (0): Αυτή είναι ή Τουρκάλα εξελληνισμένη ή Ελληνίδα εκτουρκισμένη. Και τα δύο χάλια είναι.
Mississippi Fred McDowell - Just A Little More Faith (0): ΄Οχι τόσο καλό
Deep Water - Portishead (0): Μου αρέσει πολύ ο ήχος τους και η ιδιαίτερη μουσική τους.
A Projection - Darwin's Eden (0): Αρκετά καλό αλλά όχι συγκλονιστικό.
Ren - Hi Ren (0): ΄Εχω παρατηρήσει ότι τα βασανιστικά τραγούδια, είναι τεράστια. Κι αυτός ο κακομοίρης, φαίνεται ότι βασανίζεται.
Leprous - Slave (0): Εντάξει, καλό είναι αλλά πολύ μεγάλο κι αργοκίνητο. Αυτά τα τραγούδια, είναι μόνο για Live.
NOV έγραψε:Haevn - Bright Lights (12): Ααα! Πολύ ωραία ξεκίνησε η λίστα! Και μάλιστα αυτή η εκτέλεση του κομματιού (Live Consert) μου αρέσει περισσότερο
Βασιλης Ανδρικοπουλος- Δεσποινα Στεφανιδου - Ονειρο (10): Όνειρο! Μιλάμε το κομμάτι είναι όνειρο!
Starsailor - Four To The Floor (8): Ωραίοι οι Starsailor, μου αρέσουν πολλά κομμάτια τους. Και αυτό είναι πολύ καλό
Wojciech Kilar - Vocalise- Theme From The Ninth Gate (7): Ναι, εντάξει και εδώ κάνει αααααα, οοοοοοο, ουουουουου, αλλά το κάνει με χάρη, το κάνει ωραία!
Mark Bernes - Cranes (6): Πολύ καλό και με ωραίο θέμα κατά του πολέμου σε μια εποχή που ο κόσμος βράζει και κωφεύει
A Projection - Darwin's Eden (5): Καλό, μ' άρεσε!
Habitants - Alma (4): Καλούλι!
David Bowie - Wild Is The Wind (3): Εντάξει, ο David Bowie είναι εξαιρετικός καλλιτέχνης και μου αρέσουν πολλά κομματια του, αλλά αυτό όχι και τόσο
Deep Water - Portishead (1): Έχουν πολύ καλύτερα, αυτό δεν μ'άρεσε, ευτυχώς ήταν σύντομο
Βασιλης Τσιτσανης - Αχαρις (0): ... μηδένισες και μένα ...κι αυτό το βρίσκω να 'ναι άδικο!
Άδικο ξε-άδικο δεν έχει πόντους για σενα καρντιά μου
Anna Linardou - Ahmedo (0): Ααααααα, αααααα, ααααα, ααααα, 00000, 00000, 0000, (δεν είναι όμικρον, μηδενικά είναι)
Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα (0): Εδώ ο πάπας, εκεί ο πάπας που έιναι οι πόντοι; οεο;
Ren - Hi Ren (0): Πολύ οργή βγάζεις βρε παιδί μου
Leprous - Slave (0): Ομολογουμένως και μόνο από το όνομα δεν προδιαθετουν θετικά, μετά κάνουν πολύ φασαρία, κρατάει και εννιά λεπτα, που να τους αντέξεις τόση ώρα;
José Larralde - Quimey Neuquén (#): Για πάμε και ένα πέρασμα από Αργεντινή...
RIF έγραψε:Ειρήνη Καραγιάννη - Θέλω Να Δω Τον Πάπα (12): Υπέροχη η κυριούλα.
David Bowie - Wild Is The Wind (0): Δεν μπορώ να τον βαθμολογήσω.
Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Κώδικας: Επιλογή όλων

 #  /-       ∑  Γ01 Γ02 Γ03 Γ04 Γ05 Γ06 Γ07 Γ08 Γ09 Γ10 Γ11 Γ12 
 1     MOJ  205  98 107                                         
 2   3 OLI  152  86  66                                         
 3   8 VEN  142  55  87                                         
 4   9 ARI  141  31 110                                         
 5   1 MIC  140  83  57                                         
 6  -4 HAM  135  94  41                                         
 7  -4 NOV  133  93  40                                         
 8  -4 FLO  129  89  40                                         
 9  -2 DRH  115  70  45                                         
 =  -1 LAL  115  60  55                                         
11   1 STR  109  42  67                                         
12  -3 RIF   98  59  39                                         
13  -3 NOM   97  56  41                                         
14   1 MOU   94  21  73                                         
15  -1 FER   76  26  50                                         
16     CIN   54  18  36                                         
17     ERA   37   5  32                                         

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2013
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 16 Απρ 2024, 21:03

Γύρος #3

Playlist

01. Alison Moyet - The Windmills Of Your Mind
02. Γιωργος Τσιριγωτης- Μαριαστελλα Τζανουδακη - Περσεφόνη
03. Bacamarte - Ultimo Entardecer
04. The Georgian Six - Sait Midikhar
05. Nilton Castro - As Ondas
06. Kerala Dust - Violet Drive
07. Κραουνακης - Πηρα Κοκκινα Γυαλιαπηρα Κοκκινα Γυαλια
08. Carminho - O Quarto ( Fado Pagem )
09. Thefatrat - Monody
10. Dark Vampire Music - The Vampire Masquerade
11. Niaz Diasamidze & 33a - Dromale
12. Amy Winehouse - [there Is] No Greater Love
13. Rosemary Standley & Helstroffer's Band - Love I Obey
14. Incirrina - Only One Smile Alone
15. Synthony - Darude Sandstorm
16. Artemas - I Like The Way You Kiss Me
17. Γιάννης Διονυσίου & Αστέρης Κωνσταντίνου - Θα Κοροϊδέψω Τον Καιρό


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2013
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: BWGT Forumvision #11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 23 Απρ 2024, 19:48

Γύρος #3 - Αποτελέσματα

Κώδικας: Επιλογή όλων

 # Τίτλος                                          ∑ ARI CIN DRH ERA FER FLO HAM LAL MIC MOJ MOU NOM NOV OLI RIF STR VEN 
 1 Carminho - O Quarto ( Fado Pagem )            110   3   #   6   0  12   5   7   5   8   0  10  12  10  10   0  10  12 
 2 Alison Moyet - The Windmills Of Your Mind     108  10   4   8   4   0   4  10  10   5  12   7   4   0  12   6  12   # 
 3 Rosemary Standley & Helstroffer's Band - Lov…  83   5  10   0   0   3   7   6   4   #   7  12  10   0   5   0   4  10 
 4 Amy Winehouse - [there Is] No Greater Love     72   0   2   5   6   8  12   #   2  12   3   2   0   0   6   8   3   3 
 5 Dark Vampire Music - The Vampire Masquerade    70   6   8   4   5   #   0   0   7   3   8   4   7   8   4   0   6   0 
 6 Bacamarte - Ultimo Entardecer                  68   1   5   7   3   2   0   0  12   6   #   8   5   7   3   1   1   7 
 7 Nilton Castro - As Ondas                       56   0   0  10   2   0   #  12   8  10   6   0   0   1   0   3   0   4 
 8 Kerala Dust - Violet Drive                     54   0   0   #  10   1  10   8   0   4   0   0   2   5   0  12   2   0 
 9 Γιάννης Διονυσίου & Αστέρης Κωνσταντίνου - Θ…  53   7   1   0   0   6   0   2   1   2   2   1   #   0   7  10   8   6 
10 Incirrina - Only One Smile Alone               52   0   6  12  12   5   8   5   0   0   0   0   1   3   0   #   0   0 
11 Niaz Diasamidze & 33a - Dromale                49  12  12   0   0  10   0   0   0   0   0   6   8   #   0   0   0   1 
12 Κραουνακης - Κοκκινα Γυαλια                    44   4   0   3   1   7   0   0   3   0   4   3   0   6   #   0   5   8 
13 Γιωργος Τσιριγωτης- Μαριαστελλα Τζανουδακη -…  42   8   0   0   0   0   1   0   0   1   5   #   3  12   0   0   7   5 
14 Synthony - Darude Sandstorm                    38   2   3   2   8   0   2   3   6   0   1   0   0   4   2   5   #   0 
15 Artemas - I Like The Way You Kiss Me           32   0   7   1   #   4   6   4   0   0   0   0   0   0   8   2   0   0 
16 TheFatRat - Monody                             28   #   0   0   7   0   0   0   0   0   0   5   6   2   1   7   0   0 
17 The Georgian Six - Sait Midikhar               27   0   0   0   0   0   3   1   #   7  10   0   0   0   0   4   0   2 
Σχόλια ανά τραγούδι
SpoilerShow
Round #3 έγραψε:FER: Να σας καλησπερίσω κι από εδώ αγαπητοί συμπαίκτες. Συμφωνώ ότι καλό είναι να στέλνουμε σχόλια και είναι κάτι που έλεγα πάντα. Απλά σ΄ αυτό το παιχνίδι ίσα που παίζω. Λόγω προβλημάτων υγείας με κόπο κάθομαι ακόμα και στον υπολογιστή ίσα - ίσα για να βαθμολογήσω. Σ΄ αυτόν το γύρο κάτι έγραψα. Αν όμως δε γράψω σε επόμενους γύρους, ζητώ να με συγχωρήσετε. Να πω εδώ ότι ο 3ο γύρος μου φάνηκε αρκετά μέτριος μετά τον εξαιρετικό πρώτο γύρο και τον πολύ καλό 2ο. Καλή μας συνέχεια παίδες.
LAL: Με δυσκόλεψε αυτός ο γύρος.Έπεσε και σε δύσκολη βδομάδα για μενα..
MOJ: Βραζιλία - Γεωργία 2-2 τελικό σε επεισοδιακό ματς .Σκόρερ για την Βραζιλία οι Bacamarte , Castro και για την Γεωργία οι Kancheli και Diasamidze .Μέσω VAR ακυρώθηκε 3ο γκολ των Selecao sto 90' ως οφσαιντ του Carminho με αποτέλεσμα να υπάρξει εισβολή οπαδών στο γήπεδο και κυνηγητό στον διαιτητή α λα Μπένυ Χιλ. Μετά από ολιγόλεπτη διακοπή το ματς συνεχίστηκε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις ενώ μετά την λήξη έπεσαν κάποιες ψιλές στην φυσούνα μεταξύ των παιχτών των 2 ομάδων.
NOM: Εξαιρετικός γύρος! Μπράβο σας! ΄Ολα τα τραγούδια στα οποία έβαλα βαθμό μου άρεσαν πολύ και τα περισσότερα άξιζαν 12άρι.
NOV: Γενικά δεν μου άρεσε ο γύρος, τέσσερα κομμάτια ξεχώρησαν, καλούτσικα ειναι και τα κόκκινα γυαλιά (μετά την διόρθωση)
Carminho - O Quarto ( Fado Pagem ) (CIN) έγραψε:FER (12): Ευχαριστώ για το πανέμορφο fado, μ΄ αυτήν την πανέμορφη φωνή.
NOM (12): Λατρεύω τα fado και στο πρώτο παιχνίδι είχα βάλει κι εγώ ένα. Την Carminho δεν την γνώριζα. Είναι απλά συγκλονιστική και το τραγούδι θεσπέσιο! Με μάγεψε!
Κλείνω τα μάτια και ταξιδεύω!
NOV (10): Ωραίο το πέρασμα από την Πορτογαλία, γενικά μου αρέσουν οι μουσικές τους, παλαιότερα είχα βάλει και 12 σε Πορτογαλικό (της Μουκα) και εγω σε παλαιοτερο παιχνιδι. Ήήταν από τα κομμάτια που ξεχώρησαν σε αυτό τον μέριο γύρο και η Carminho πολύ καλή!
MIC (8): Έχουμε ακούσει και καλύτερα φάντα στο παιχνίδι αλλά κι αυτού του φάντου θα του βάλου καλού βαθμού. Είδατε πώς το μιλάω το πορτογαλικό;
ARI (3): Υπεροχη φωνη και νοσταλγικη κιθαρα!
MOJ (0): 3 λεπτά τις ίδιες 2-3 συγχορδίες - αρπίσματα χωρίς φαντασία και εναλλαγές , και η τραγουδίστρια προσπαθεί αλλά καίγεται μόνη της χωρίς υποστήριξη και κουράζει κι εμάς .
CIN (#): Δική μου επιλογη! έχετε δει το εξαιρετικο φετινο "Poor things". Υπαρχει μια καταπληκτικη σκηνη που παιζουν αυτη την τραγουδαρα.
Alison Moyet - The Windmills Of Your Mind (VEN) έγραψε:MOJ (12): Εξαίσια διασκευή σε ένα κλασσικό και αγαπημένο κομμάτι .Γυναικεία φωνή υπέροχη .Όσες φορές και να το άκουσα το απόλαυσα .
ARI (10): Απο υποθεση Τομας Κραουν! Κλεβετε εκκλησια αλλα χαλαλι γιατι ειναι φοβερο τραγουδι! ΕΙχε κερδισει και στα Academy Awards αν θυμαμαι καλα...
LAL (10): Πολύ αγαπημένο μου κομμάτι που κέρδισε βαθμούς αν και γνωστό λόγω έλλειψης ανταγωνισμού.
MIC (5): Α να χαθείτε παλιόπαιδα, με κάνατε να δακρύσω. Και δεν δακρύζω εύκολα, τελευταία φορά είχα δακρύσει στην κηδεία του Μένιου Κουτσόγιωργα.
NOM (4): Υπέροχο και πασίγνωστο, τουλάχιστον για τους ανθρώπους της γενιάς μου. Εγώ το γνώρισα αρχικά, από την Βίκυ Λέανδρος.

FER (0): Γνωστό πολύ!!!
NOV (0): Μου αρέσουν πολλές εκτελέσεις από αυτό το τραγούδι! Μου αρέσουν πολλες ερμηνιές από την Alison Moyet! Δεν μου αρέσει αυτό το τραγούδι, σε αυτή την εκτέλεση, από την Alison Moyet...
Rosemary Standley & Helstroffer's Band - Love I Obey (MIC) έγραψε:CIN (10): 😍
NOM (10): Ξετρελάθηκα με τη φωνή της, τη μελωδία και το δεξιοτεχνικό παίξιμο στην κιθάρα! Πανέμορφο τραγούδι! Κάπου λίγο χάνει στον ήχο αλλά δε βαριέσαι! Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Θα το ακούω συνέχεια...
MOJ (7): Όμορφο . Δεν το περίμενα ότι θα μ άρεσε αναγεννησιακή φολκ με τσέμπαλο . μ 'αρεσε και η ζωντανή ηχογράφηση σαν μουσική δωματίου .
ARI (5): Πολυ μελωδικο και ωραια εκτελεσμενο!
FER (3): Αρκετά καλό. Αν ήταν μικρότερο, ίσως να ήταν και καλύτερο.
NOV (0): Και είμαστε σε μια ωραία οικογενειακή ατμόσφαιρα
Amy Winehouse - [there Is έγραψε: No Greater Love (HAM)]MIC (12): Είναι τζαζ. Έχουμε ιερό καθήκον και ύψιστη υποχρέωση να βάλουμε καλό βαθμό.
FER (8): Το κομμάτι δεν είναι τόσο του γούστου μου, αλλά δεν μπορώ παρά να υποκλιθώ στην φωνάρα της Amy που δυστυχώς τη χάσαμε νωρίς.
MOJ (3): Καλούτσικο .. μ άρέσουν άλλα δικά της πιο πολύ .Αυτό δεν έχει τον χαρακτήρα της.θα μπορούσε να το πει οποιαδήποτε .
LAL (2): Φωνάρα..Μ"αρέσουν άλλα δικά της περισσότερο.
ARI (0): Λιγο ανευρο τζαζακι...
NOM (0): Βαρετό και κοιμιστερό. Ευτυχώς κράτησε λίγο.
NOV (0): Μπα, δεν
Dark Vampire Music - The Vampire Masquerade (FER) έγραψε:CIN (8): Βαλς ωραιοτατο!
MOJ (8): Πολύ καλό . Μου άρεσε από το πρώτο άκουσμα . Είναι από τα κομμάτια που θα τα ακούσω άνετα αν είμαι σε mood . Και ήμουν .
NOV (8): Πολύ καλό, σχεδόν ισάξιο με τα δύο πρώτα στη βαθμολογία μου
NOM (7): Κάτι τέτοια κομμάτια, εξηγούν την αδυναμία που έχω στα βαλς! Εξαίσιο!
ARI (6): Τα τριηχα των βαλς ειναι μαγικα. Πολυ επιβλητικο! Θα του πηγαινε και μια βαθια φωνη με γρεζι να τραγουδαει για φεγγαρια, σπασμενους καθρεφτες και μαυρες γατες!
MIC (3): Ωραίο βαλσάκι για να το χορέψουν βαμπίρ στο γάμο τους.
Bacamarte - Ultimo Entardecer (MOJ) έγραψε:LAL (12): Ξεχώρισε αμέσως για μενα!Οι εναλλαγές του φοβερές και δεν με κούρασε καθόλου η διάρκειά του.Εξαιρετικό!
NOV (7): Από τα καλά του γύρου
MIC (6): Κρίμα που δεν βαθμολογούμε ανάλογα με τη διάρκεια. Θα ήταν σίγουρο 12άρι. Αλλά πάντως τσιμπάει τα ποντάκια λόγω του περάσματος με την κλασική κιθάρα.
CIN (5): To τραγουδι που με μπερδεψε περιρισσοτερο. θα μπορουσα να του ειχα βαλει και 0 ή 12
NOM (5): Ευχαριστώ όποιον/α μας γνωρίζει αυτό το τραγούδι, γιατί μάλλον ήταν εξαιρετικά απίθανο να γνωρίσω βραζιλιάνικο ροκ - πολλώ δε μάλλον αυτή την τραγουδάρα - με άλλον τρόπο.
Διαβάζω πως, οι Bacamarte είναι ένα βραζιλιάνικο συμφωνικό/προοδευτικό ροκ συγκρότημα που δημιουργήθηκε αρχικά το 1974 από τρεις φίλους, οι οποίοι όμως, σύντομα διαλύθηκαν.
Το τραγούδι κυκλοφόρησε το 1974 και περιλαμβάνεται στο album "Depois do fim". Είναι πολύ μεγάλο αλλά καθόλου βαρετό, λόγω των συνεχών εναλλαγών.
FER (2): Αυτό το κομμάτι πάλι με μπέρδεψε πολύ σαν να είναι 2-3 κομμάτια κι όχι ένα. Είχε όμως παρόλα αυτά όμορφα μέρη. Ένα 2αράκι λοιπόν.
ARI (1): Αρκετα ωραιο και μελωδικο κατα τοπους αλλα πολλες αλλαγες και 9μισι λεπτα. Ενω οταν ξεκιναγε ελεγες ουαου... μετα το 4λεπτο κουραζε.
MOJ (#): Ένα διαφορετικό χαρμάνι από ροκ με έθνικ/κλασικές πινελιές και κλιμακωτά μέρη. Ελπίζω να σας αρέσει .
Nilton Castro - As Ondas (FLO) έγραψε:MIC (10): Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα, γι'αυτό και μου άρεσε. Αποφεύγω να το ξανακούσω γιατί φοβάμαι ότι θα σταματήσει να μου αρέσει.
MOJ (6): Ωραία μουσική αλλά δεν κάνει την ανατροπή παρόλο που έχει την δυνατότητα .. μ ' αρέσει αλλά θα ήθελα να κάνει κάποια αλλαγή και δεν την κάνει . Πάντως έχει καλά στοιχεία .
NOV (1): Αρκετά μονότονο
ARI (0): Μελωδικη εισαγωγη, μετα μπηκαν τα ταμ ταμ... σαν σαουντρακ θα ηταν πολυ καλο! Αλλα πολυ ambient για standalone τραγουδι.
FER (0): Ντούμπα, ντούμπα, ντούμπα και η ανία στα ύψη!
NOM (0): ΄Ετσι όπως δυνάμωνε ο ήχος του κρουστού όργανου, είπα "ωχ! έρχεται κατά πάνω μου"! Μετά ηρέμησα και με πήρε ο ύπνος.
Kerala Dust - Violet Drive (DRH) έγραψε:RIF (12): Υποπτεύομαι πως ήταν επιλογή του DRH. Υποπτεύομαι επίσης πως μόνο μαζί του έχω κοινά ακούσματα και γούστα. Είμαστε πάντα η μειοψηφία Doctor 😂
NOV (5): Στο πρώτο άκουσμα δεν με ενθουσίασε και υο προειτοίμασα για μηδέν, τελικά ο ''ανταγωνισμός'' το ανέβασε αρκετά ψιλά
MIC (4): Με διαφορετική μουσική, στίχους και βίντεο θα ήταν πραγματικά εξαιρετικό.
NOM (2): Μου θύμισε ένα άλλο που αγαπάω πολύ. Σαν να λέμε δηλαδή, "αγαπάω εσένα και όλο σου το σόι". ΄Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!
FER (1): Αυτό το είχα πολύ ψηλά, αλλά όσο το άκουγα έπεφτε. Τελικά δεν μού είπε και τίποτα.
ARI (0): Ψιλο ανεμπνευστο... Μονοτονο και απο φωνη επισης μηδεν. Τι σχεση εχει τωρα ο πυρηνας του ηλιου με τα ραδιοκυματα... κυριος οιδε! Τα ηλιακα ραδιοκυματα προερχονται κυριως απο την ανωτερη ατμοσφαιρα του ηλιου και το στεμμα, οχι απο τον πυρηνα...😡😠
CIN (0): Δεν ηταν για 0, δεν ειχα βαθμους
MOJ (0): Εδώ όσες φορές και να το άκουσα δεν με κέρδισε . Αρχίζει με προσδοκίες αλλά δεν τις εκπληρώνει . Στάσιμο κομμάτι μένει στο ίδιο άνευρο τέμπο και το ίδιο μοτίβο σαν να είναι κολλημένο σε κινούμενη άμμο .
Γιάννης Διονυσίου & Αστέρης Κωνσταντίνου - Θα Κοροϊδέψω Τον Καιρό (NOM) έγραψε:RIF (10): Θα το έβαζα στην Amy το 10 αλλά ο κυριούλης εδώ τα σπάει, αν και δεν ακούω τέτοιου είδους μουσική.
ARI (7): Απιστευτη κρουστη φωνη ο Γιαννης Διονυσιου! Δυνατο ζειμπεκικο!!!
FER (6): Πάντα έλεγα να μη βάζουμε γνωστά κομμάτια, να προσπαθούμε ρε παιδί μου -όσο μπορούμε τέλος πάντων- να βάζουμε άγνωστα. Παρόλα αυτά έλεγα ότι αυτό δεν μπορεί να ισχύσει για τα ελληνικά κομμάτια επειδή λίγο πολύ είναι γνωστά. Να που εδώ διαψεύδομαι διότι το κομμάτι μού είναι άγνωστο και είναι και πολύ καλό και όσο το άκουγα, τόσο και ανέβαινε.
MIC (2): Τον καιρό μπορείς να τον κοροϊδέψεις, εμένα όμως όχι.
MOJ (2): Συμπαθητικό αν και δεν με τραβάει αυτό το είδος ..
NOV (0): Πολύ βαρύ βρε παιδί μου, πήγα να το βάλω στους βαθμούς αλλά ήταν ασήκωτο
NOM (#): Η συμμετοχή μου.
Ανεξάρτητη παραγωγή (2019)
Στίχοι/μουσική: Αστέρης Κωνσταντίνου
Ερμηνεία: Γιάννης Διονυσίου
Ο Γιάννης Διονυσίου, γεννήθηκε στη Λεμεσό της Κύπρου το 1990.
Ο Αστέρης Κωνσταντίνου γεννήθηκε το 1988 στη Λάρισα.
Incirrina - Only One Smile Alone (RIF) έγραψε:DRH (12): Ποιος να το έβαλε αυτό άραγε; Μουμπλε μούμπλε
FER (5): Κάτι από τα παλιά μού θύμισε, κάτι από alternative, κάτι από new wave. Αρκετά καλό όμως.
NOM (1): Με ξεσήκωσε, με παρέσυρε, με ταξίδεψε όμορφα!
ARI (0): Θορυβος? Πολλα χαμογελα στους στιχους...κανενα στη φατσα μου οσο το ακουγα...😒
MIC (0): Άλλο ένα για ντισκοταβέρνα, αλλά αυτό ήταν δευτεράντζα. Έπαιζε μόνο σε επαρχιακές ντισκοταβέρνες.
MOJ (0): Κι εδώ αρχίζουμε με προσδοκίες μπαίνει ωραία αλλά όσο προχωράει κολλάει η βελόνα .Κινούμενη άμμος νο2 .
Niaz Diasamidze & 33a - Dromale (NOV) έγραψε:ARI (12): Τι ρεμπετο-παραδοσιακη πινελια ηταν αυτη? Υπεροχοι στιχοι (οσους καταλαβα!) και μελωδια και φωνη!
CIN (12): το καλυτερο του γυρου (μετα το δικο μου)
FER (10): Ιδιαίτερο και όμορφο κομμάτι.
NOM (8): Υπέροχο τραγούδι! Σπουδαίος καλλιτέχνης ο Γεωργιανός Niaz Diasamidze και φυσικά, άγνωστος σε μένα!
FLO (0): The addition of reggae rythm gives me the f* chills
LAL (0): Κι άλλο Γεωργιανό...αλλά δεν μ'άρεσε καθόλου.
MIC (0): Θα ταίριαζε νομίζω στο Παχαλινό τραπέζι το άσμα. Χρειάζονται μερικά κοψίδια και 2-3 ποτηράκια για να το εκτιμήσει κανείς.
MOJ (0): Μπα .. όχι για μένα .. too much ethnik with oriental scent to handle .
NOV (#): Σε αυτό το γύρο έβαλα ένα κομμάτι από την Ευδοκία εεεε την Γεωργία ήθελα να πω, ναι, ναι, από εκεί ήταν και οι Triο Mantili αν θυμάστε, που είχα βάλει στο ΙNS-1, πάλι στον τρίτο γύρο
Κραουνακης - Κοκκινα Γυαλια (OLI) έγραψε:FER (7): Αγαπημένος Κραουνάκης και το κομμάτι ωραίο. Το έχω ακούσει από τον ίδιο ζωντανά σε μαγαζί με μια ερμηνεία εξαιρετική.
NOV (6): Μολις ανέβηκε η λίστα είδα διάρκεια 115 λεπτά! Έλα Παναγία μου λέω, που τα βρήκαν τόσα... όσπου έφτασα στα κόκκινα γυαλιά, 45 λεπτά, επεισόδιο σειράς α! ωραία λέω εύκολο μηδέν αλλά μετα ήρθε η διόρθωση και άλλαξαν οι συσχετισμοί, είναι σχετικά καλό και επειδή είναι αδύναμος ο γύρος κατέληξε να πάρει αρκετούς βαθμούς
ARI (4): Παλιο αγαπημενο τραγουδακι. Ταξιδιαρικο, καλοκαιρινο και αγαπησιαρικο.
MOJ (4): Ωραίο - αν και πασίγνωστο - , παίρνει βαθμούς γιατί προτιμώ να ακούω αυτό από κάτι άλλα .
FLO (0): Μπίου
MIC (0): Παρόλο που είναι πολύ γνωστό θα του έβαζα κάνα βαθμουλάκι, αλλά τι ντραμ μασίν είν'αυτό ρε Κραουνάκη; Σαν αυτά που πουλαει το Jumbo ακούγεται.
NOM (0): Α! Αυτό είναι; Το ήξερα βρε! Ωραίο είναι αλλά δεν μπορώ να πω όμως πως υπήρξε ποτέ εποχή που να με τρελαίνει.
Γιωργος Τσιριγωτης- Μαριαστελλα Τζανουδακη - Περσεφόνη (MOU) έγραψε:NOV (12): Είχε μπει και παλαιότερα (από τον ΟΖΟ) μία Περσεφόνη, αυτή που κοιμότανε, της είχα βάλει 12 τότε, αλλα και σε αυτή που είναι ξύπνια 12 θα βάλω
ARI (8): Πολυ ωραια μιξη παραδοσιακων ηχων και εντεχνου υφους!
MOJ (5): Ωραίο , συμπαθητικό αλλά δεν είναι του γούστου μου για να πάει πιο ψηλά .
Το άκουσα πάντως ευχάριστα .
NOM (3): Πολύ ευχάριστο άκουσμα με εξαιρετική ερμηνεία και ενορχήστρωση.
MIC (1): Αυτό μου ακούγεται σα να έχει κάνει αλλαγή φύλου ο Παντελής Θαλασσινός. Ή έστω σα να τραγουδάει μετά από κλωτσιά στο ευαίσθητο σημείο.
CIN (0): Δεν ηταν για 0, δεν ειχα βαθμους
FER (0): "Καίγεται η Περσεφόνη!" Κι εγώ τι φταίω;
Synthony - Darude Sandstorm (STR) έγραψε:LAL (6): Μου θύμισε φοιτητικά χρόνια, αν το χω χορέψει χαχαχαχα
Με τη συμφωνική πήγε σε άλλο επίπεδο και γι"αυτό οι βαθμοί.😋
NOV (4): Συμπαθητικός ρυθμός, κυρίως για αυτούς που βρίσκονται στον χώρο της συναυλίας
ARI (2): Πολυ γνωστο! Ανηκει στην κατηγορια που ενω το ξερεις και το τραγουδας δεν ξερεις ποιο τραγουδι ειναι... Δεν ξερω αν μ'αρεσει η απλα το εχω συνηθισει τοσο πολυ! Η μαεστρος παντως (και το κοινο) γουστραουν απιστευτα...
FLO (2): trollareis file mou?
MOJ (1): Ακόμα και όταν ήμουν μικρός δεν τα άκουγα αυτά .. 1 βαθμό για την ορχήστρα και επειδή την βρίσκουν από κάτω 😜.
FER (0): Καλό αλλά πολύ γνωστό ρε σεις!
MIC (0): Να σπουδάζεις τώρα 20 χρόνια βιολί για να πας να παίξεις εκεί. Βέβαια κάπως πρέπει να βγει το μεροκάματο και καμμιά δουλειά δεν είναι ντροπή (εκτός από το βουλευτιλίκι).
NOM (0): Παρά την δυναμική του, μου πέρασε εντελώς αδιάφορα.
Artemas - I Like The Way You Kiss Me (ERA) έγραψε:CIN (7): Το αγαπω, ας βαλουμε και σε ενα απλο dance τραγουδι υψηλη βαθμολογια
FER (4): Ωραίο ρυθμικό κομμάτι με μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα.
ARI (0): Χαλαρο R&B.Οχι κατι σπουδαιο αλλα το ακουγα σε ενα κλαμπακι πινοντας τη βοτκιτσα μου
MIC (0): Γύρω στο 1985 θα ήταν ξεπερασμένο. Τώρα είναι απολιθωμένο.
MOJ (0): Όχι .. πολύ mainstream ''πλαστικός'' ήχος .. δεν με τραβάει καθόλου .
NOM (0): ΄Αλλο ένα χαμερπές τραγούδι από το σωρό των τάχα μοντέρνων, που στέλνουν μέσω του βίντεο άσχημα μηνύματα.
TheFatRat - Monody (ARI) έγραψε:NOM (6): Θαυμάζω πολύ τους μουσικούς - και γενικά όλους τους καλλιτέχνες - που ξεφεύγουν από την πεπατημένη και πειραματίζονται με νέους ήχους, παντρεύουν διάφορα είδη μουσικής και εξελίσσουν τη μουσική δημιουργία. Κάτι τέτοιο ένιωσα και σ' αυτό το τραγούδι. Εξαιρετικό!
NOV (2): Συμπαθητικό, στην αρχή με μπέρδεψε λιγάκι το μουγκριτό, νόμιζα πως ήταν πλοίο που αναχωρεί απο το λιμάνι κι έχει μέσα κοπαδια από γελάδια που τρόμαξαν, ε, κόρνα και μουγκριτά μπορεί να δόσουν τέτοιο αποτέλεσμα αλλα μετά ήρθε η προσγείωση στην πραγματικότητα
CIN (0): Ποιος εβαλε μουσικη απο παιδικο video game?
FER (0): Μπα, όχι! Δεν!
FLO (0): Έκανες shazam τραγούδι διαφήμισης στο youtube?
MIC (0): Πλέον υπάρχουν bots που γράφουν καλύτερη μουσική. Και royalty free.
MOJ (0): μπα.... δεν είναι για μένα αυτό .
The Georgian Six - Sait Midikhar (LAL) έγραψε:MOJ (10): Αυτό από την αρχή μου τράβηξε το ενδιαφέρον .. έψαχνα να βρω τι κρουστό ακούγεται .Τελικά όλα τα όργανα είναι φωνές . Εντυπωσιακό πως βγαίνει κάτι όμορφο μόνο με φωνές χωρίς να είναι μαλακία. Όσο το άκουγα τόσο ανέβαινε.Στην αρχή δεν το είχα για ψηλά .Μου έμεινε σαν κάτι ιδιαίτερο που δεν έχω ξανακούσει .
MIC (7): 7 βαθμοί για το πρωτότυπο όνομα του συγκροτήματος
ARI (0): Αρκετα εντυπωσικο a capella, αλλα δυστυχως μελωδικα επασχε λιγο. Σαφεις επιρροες απο κλασσικη αρμονια αλλα καπως δε μου κολλαγε το υφος. Σαν να προσπαθεις να τραγουδησεις κατι πιο συγχρονο με υφος εκκλησιαστικου κορου του περασμενου αιωνα...
CIN (0): Όχι μονο δεν μου άρεσε, με εκνευρισε κιολας!
FER (0): Της μονοτονίας το κάγκελο!
NOM (0): Βαρετό, χωρίς ρυθμό και ειρμό.
LAL (#): Το αρχικό είναι το παρακάτω:



Ακούστε το..Αμφιταλαντεύτηκα ως προς το ποιο να βάλω..Προτίμησα τελικά τους Georgian six γιατί είναι εντυπωσιακό αυτό που κάνουν μόνο με τις φωνές τους, για μένα τουλάχιστον.🙂
Σχόλια ανά παίκτη
SpoilerShow
ARI έγραψε:Niaz Diasamidze & 33a - Dromale (12): Τι ρεμπετο-παραδοσιακη πινελια ηταν αυτη? Υπεροχοι στιχοι (οσους καταλαβα!) και μελωδια και φωνη!
Alison Moyet - The Windmills Of Your Mind (10): Απο υποθεση Τομας Κραουν! Κλεβετε εκκλησια αλλα χαλαλι γιατι ειναι φοβερο τραγουδι! ΕΙχε κερδισει και στα Academy Awards αν θυμαμαι καλα...
Γιωργος Τσιριγωτης- Μαριαστελλα Τζανουδακη - Περσεφόνη (8): Πολυ ωραια μιξη παραδοσιακων ηχων και εντεχνου υφους!
Γιάννης Διονυσίου & Αστέρης Κωνσταντίνου - Θα Κοροϊδέψω Τον Καιρό (7): Απιστευτη κρουστη φωνη ο Γιαννης Διονυσιου! Δυνατο ζειμπεκικο!!!
Dark Vampire Music - The Vampire Masquerade (6): Τα τριηχα των βαλς ειναι μαγικα. Πολυ επιβλητικο! Θα του πηγαινε και μια βαθια φωνη με γρεζι να τραγουδαει για φεγγαρια, σπασμενους καθρεφτες και μαυρες γατες!
Rosemary Standley & Helstroffer's Band - Love I Obey (5): Πολυ μελωδικο και ωραια εκτελεσμενο!
Κραουνακης - Κοκκινα Γυαλια (4): Παλιο αγαπημενο τραγουδακι. Ταξιδιαρικο, καλοκαιρινο και αγαπησιαρικο.
Carminho - O Quarto ( Fado Pagem ) (3): Υπεροχη φωνη και νοσταλγικη κιθαρα!
Synthony - Darude Sandstorm (2): Πολυ γνωστο! Ανηκει στην κατηγορια που ενω το ξερεις και το τραγουδας δεν ξερεις ποιο τραγουδι ειναι... Δεν ξερω αν μ'αρεσει η απλα το εχω συνηθισει τοσο πολυ! Η μαεστρος παντως (και το κοινο) γουστραουν απιστευτα...
Bacamarte - Ultimo Entardecer (1): Αρκετα ωραιο και μελωδικο κατα τοπους αλλα πολλες αλλαγες και 9μισι λεπτα. Ενω οταν ξεκιναγε ελεγες ουαου... μετα το 4λεπτο κουραζε.
Amy Winehouse - [there Is] No Greater Love (0): Λιγο ανευρο τζαζακι...
Nilton Castro - As Ondas (0): Μελωδικη εισαγωγη, μετα μπηκαν τα ταμ ταμ... σαν σαουντρακ θα ηταν πολυ καλο! Αλλα πολυ ambient για standalone τραγουδι.
Kerala Dust - Violet Drive (0): Ψιλο ανεμπνευστο... Μονοτονο και απο φωνη επισης μηδεν. Τι σχεση εχει τωρα ο πυρηνας του ηλιου με τα ραδιοκυματα... κυριος οιδε! Τα ηλιακα ραδιοκυματα προερχονται κυριως απο την ανωτερη ατμοσφαιρα του ηλιου και το στεμμα, οχι απο τον πυρηνα...😡😠
Incirrina - Only One Smile Alone (0): Θορυβος? Πολλα χαμογελα στους στιχους...κανενα στη φατσα μου οσο το ακουγα...😒
Artemas - I Like The Way You Kiss Me (0): Χαλαρο R&B.Οχι κατι σπουδαιο αλλα το ακουγα σε ενα κλαμπακι πινοντας τη βοτκιτσα μου
The Georgian Six - Sait Midikhar (0): Αρκετα εντυπωσικο a capella, αλλα δυστυχως μελωδικα επασχε λιγο. Σαφεις επιρροες απο κλασσικη αρμονια αλλα καπως δε μου κολλαγε το υφος. Σαν να προσπαθεις να τραγουδησεις κατι πιο συγχρονο με υφος εκκλησιαστικου κορου του περασμενου αιωνα...
CIN έγραψε:Niaz Diasamidze & 33a - Dromale (12): το καλυτερο του γυρου (μετα το δικο μου)
Rosemary Standley & Helstroffer's Band - Love I Obey (10): 😍
Dark Vampire Music - The Vampire Masquerade (8): Βαλς ωραιοτατο!
Artemas - I Like The Way You Kiss Me (7): Το αγαπω, ας βαλουμε και σε ενα απλο dance τραγουδι υψηλη βαθμολογια
Bacamarte - Ultimo Entardecer (5): To τραγουδι που με μπερδεψε περιρισσοτερο. θα μπορουσα να του ειχα βαλει και 0 ή 12
Kerala Dust - Violet Drive (0): Δεν ηταν για 0, δεν ειχα βαθμους
Γιωργος Τσιριγωτης- Μαριαστελλα Τζανουδακη - Περσεφόνη (0): Δεν ηταν για 0, δεν ειχα βαθμους
TheFatRat - Monody (0): Ποιος εβαλε μουσικη απο παιδικο video game?
The Georgian Six - Sait Midikhar (0): Όχι μονο δεν μου άρεσε, με εκνευρισε κιολας!
Carminho - O Quarto ( Fado Pagem ) (#): Δική μου επιλογη! έχετε δει το εξαιρετικο φετινο "Poor things". Υπαρχει μια καταπληκτικη σκηνη που παιζουν αυτη την τραγουδαρα.
DRH έγραψε:Incirrina - Only One Smile Alone (12): Ποιος να το έβαλε αυτό άραγε; Μουμπλε μούμπλε
FER έγραψε:Round #3: Να σας καλησπερίσω κι από εδώ αγαπητοί συμπαίκτες. Συμφωνώ ότι καλό είναι να στέλνουμε σχόλια και είναι κάτι που έλεγα πάντα. Απλά σ΄ αυτό το παιχνίδι ίσα που παίζω. Λόγω προβλημάτων υγείας με κόπο κάθομαι ακόμα και στον υπολογιστή ίσα - ίσα για να βαθμολογήσω. Σ΄ αυτόν το γύρο κάτι έγραψα. Αν όμως δε γράψω σε επόμενους γύρους, ζητώ να με συγχωρήσετε. Να πω εδώ ότι ο 3ο γύρος μου φάνηκε αρκετά μέτριος μετά τον εξαιρετικό πρώτο γύρο και τον πολύ καλό 2ο. Καλή μας συνέχεια παίδες.
Carminho - O Quarto ( Fado Pagem ) (12): Ευχαριστώ για το πανέμορφο fado, μ΄ αυτήν την πανέμορφη φωνή.
Niaz Diasamidze & 33a - Dromale (10): Ιδιαίτερο και όμορφο κομμάτι.
Amy Winehouse - [there Is] No Greater Love (8): Το κομμάτι δεν είναι τόσο του γούστου μου, αλλά δεν μπορώ παρά να υποκλιθώ στην φωνάρα της Amy που δυστυχώς τη χάσαμε νωρίς.
Κραουνακης - Κοκκινα Γυαλια (7): Αγαπημένος Κραουνάκης και το κομμάτι ωραίο. Το έχω ακούσει από τον ίδιο ζωντανά σε μαγαζί με μια ερμηνεία εξαιρετική.
Γιάννης Διονυσίου & Αστέρης Κωνσταντίνου - Θα Κοροϊδέψω Τον Καιρό (6): Πάντα έλεγα να μη βάζουμε γνωστά κομμάτια, να προσπαθούμε ρε παιδί μου -όσο μπορούμε τέλος πάντων- να βάζουμε άγνωστα. Παρόλα αυτά έλεγα ότι αυτό δεν μπορεί να ισχύσει για τα ελληνικά κομμάτια επειδή λίγο πολύ είναι γνωστά. Να που εδώ διαψεύδομαι διότι το κομμάτι μού είναι άγνωστο και είναι και πολύ καλό και όσο το άκουγα, τόσο και ανέβαινε.
Incirrina - Only One Smile Alone (5): Κάτι από τα παλιά μού θύμισε, κάτι από alternative, κάτι από new wave. Αρκετά καλό όμως.
Artemas - I Like The Way You Kiss Me (4): Ωραίο ρυθμικό κομμάτι με μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα.
Rosemary Standley & Helstroffer's Band - Love I Obey (3): Αρκετά καλό. Αν ήταν μικρότερο, ίσως να ήταν και καλύτερο.
Bacamarte - Ultimo Entardecer (2): Αυτό το κομμάτι πάλι με μπέρδεψε πολύ σαν να είναι 2-3 κομμάτια κι όχι ένα. Είχε όμως παρόλα αυτά όμορφα μέρη. Ένα 2αράκι λοιπόν.
Kerala Dust - Violet Drive (1): Αυτό το είχα πολύ ψηλά, αλλά όσο το άκουγα έπεφτε. Τελικά δεν μού είπε και τίποτα.
Alison Moyet - The Windmills Of Your Mind (0): Γνωστό πολύ!!!
Nilton Castro - As Ondas (0): Ντούμπα, ντούμπα, ντούμπα και η ανία στα ύψη!
Γιωργος Τσιριγωτης- Μαριαστελλα Τζανουδακη - Περσεφόνη (0): "Καίγεται η Περσεφόνη!" Κι εγώ τι φταίω;
Synthony - Darude Sandstorm (0): Καλό αλλά πολύ γνωστό ρε σεις!
TheFatRat - Monody (0): Μπα, όχι! Δεν!
The Georgian Six - Sait Midikhar (0): Της μονοτονίας το κάγκελο!
FLO έγραψε:Synthony - Darude Sandstorm (2): trollareis file mou?
Niaz Diasamidze & 33a - Dromale (0): The addition of reggae rythm gives me the f* chills
Κραουνακης - Κοκκινα Γυαλια (0): Μπίου
TheFatRat - Monody (0): Έκανες shazam τραγούδι διαφήμισης στο youtube?
LAL έγραψε:Round #3: Με δυσκόλεψε αυτός ο γύρος.Έπεσε και σε δύσκολη βδομάδα για μενα..
Bacamarte - Ultimo Entardecer (12): Ξεχώρισε αμέσως για μενα!Οι εναλλαγές του φοβερές και δεν με κούρασε καθόλου η διάρκειά του.Εξαιρετικό!
Alison Moyet - The Windmills Of Your Mind (10): Πολύ αγαπημένο μου κομμάτι που κέρδισε βαθμούς αν και γνωστό λόγω έλλειψης ανταγωνισμού.
Synthony - Darude Sandstorm (6): Μου θύμισε φοιτητικά χρόνια, αν το χω χορέψει χαχαχαχα
Με τη συμφωνική πήγε σε άλλο επίπεδο και γι"αυτό οι βαθμοί.😋
Amy Winehouse - [there Is] No Greater Love (2): Φωνάρα..Μ"αρέσουν άλλα δικά της περισσότερο.
Niaz Diasamidze & 33a - Dromale (0): Κι άλλο Γεωργιανό...αλλά δεν μ'άρεσε καθόλου.
The Georgian Six - Sait Midikhar (#): Το αρχικό είναι το παρακάτω:



Ακούστε το..Αμφιταλαντεύτηκα ως προς το ποιο να βάλω..Προτίμησα τελικά τους Georgian six γιατί είναι εντυπωσιακό αυτό που κάνουν μόνο με τις φωνές τους, για μένα τουλάχιστον.🙂
MIC έγραψε:Amy Winehouse - [there Is] No Greater Love (12): Είναι τζαζ. Έχουμε ιερό καθήκον και ύψιστη υποχρέωση να βάλουμε καλό βαθμό.
Nilton Castro - As Ondas (10): Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα, γι'αυτό και μου άρεσε. Αποφεύγω να το ξανακούσω γιατί φοβάμαι ότι θα σταματήσει να μου αρέσει.
Carminho - O Quarto ( Fado Pagem ) (8): Έχουμε ακούσει και καλύτερα φάντα στο παιχνίδι αλλά κι αυτού του φάντου θα του βάλου καλού βαθμού. Είδατε πώς το μιλάω το πορτογαλικό;
The Georgian Six - Sait Midikhar (7): 7 βαθμοί για το πρωτότυπο όνομα του συγκροτήματος
Bacamarte - Ultimo Entardecer (6): Κρίμα που δεν βαθμολογούμε ανάλογα με τη διάρκεια. Θα ήταν σίγουρο 12άρι. Αλλά πάντως τσιμπάει τα ποντάκια λόγω του περάσματος με την κλασική κιθάρα.
Alison Moyet - The Windmills Of Your Mind (5): Α να χαθείτε παλιόπαιδα, με κάνατε να δακρύσω. Και δεν δακρύζω εύκολα, τελευταία φορά είχα δακρύσει στην κηδεία του Μένιου Κουτσόγιωργα.
Kerala Dust - Violet Drive (4): Με διαφορετική μουσική, στίχους και βίντεο θα ήταν πραγματικά εξαιρετικό.
Dark Vampire Music - The Vampire Masquerade (3): Ωραίο βαλσάκι για να το χορέψουν βαμπίρ στο γάμο τους.
Γιάννης Διονυσίου & Αστέρης Κωνσταντίνου - Θα Κοροϊδέψω Τον Καιρό (2): Τον καιρό μπορείς να τον κοροϊδέψεις, εμένα όμως όχι.
Γιωργος Τσιριγωτης- Μαριαστελλα Τζανουδακη - Περσεφόνη (1): Αυτό μου ακούγεται σα να έχει κάνει αλλαγή φύλου ο Παντελής Θαλασσινός. Ή έστω σα να τραγουδάει μετά από κλωτσιά στο ευαίσθητο σημείο.
Incirrina - Only One Smile Alone (0): Άλλο ένα για ντισκοταβέρνα, αλλά αυτό ήταν δευτεράντζα. Έπαιζε μόνο σε επαρχιακές ντισκοταβέρνες.
Niaz Diasamidze & 33a - Dromale (0): Θα ταίριαζε νομίζω στο Παχαλινό τραπέζι το άσμα. Χρειάζονται μερικά κοψίδια και 2-3 ποτηράκια για να το εκτιμήσει κανείς.
Κραουνακης - Κοκκινα Γυαλια (0): Παρόλο που είναι πολύ γνωστό θα του έβαζα κάνα βαθμουλάκι, αλλά τι ντραμ μασίν είν'αυτό ρε Κραουνάκη; Σαν αυτά που πουλαει το Jumbo ακούγεται.
Synthony - Darude Sandstorm (0): Να σπουδάζεις τώρα 20 χρόνια βιολί για να πας να παίξεις εκεί. Βέβαια κάπως πρέπει να βγει το μεροκάματο και καμμιά δουλειά δεν είναι ντροπή (εκτός από το βουλευτιλίκι).
Artemas - I Like The Way You Kiss Me (0): Γύρω στο 1985 θα ήταν ξεπερασμένο. Τώρα είναι απολιθωμένο.
TheFatRat - Monody (0): Πλέον υπάρχουν bots που γράφουν καλύτερη μουσική. Και royalty free.
MOJ έγραψε:Round #3: Βραζιλία - Γεωργία 2-2 τελικό σε επεισοδιακό ματς .Σκόρερ για την Βραζιλία οι Bacamarte , Castro και για την Γεωργία οι Kancheli και Diasamidze .Μέσω VAR ακυρώθηκε 3ο γκολ των Selecao sto 90' ως οφσαιντ του Carminho με αποτέλεσμα να υπάρξει εισβολή οπαδών στο γήπεδο και κυνηγητό στον διαιτητή α λα Μπένυ Χιλ. Μετά από ολιγόλεπτη διακοπή το ματς συνεχίστηκε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις ενώ μετά την λήξη έπεσαν κάποιες ψιλές στην φυσούνα μεταξύ των παιχτών των 2 ομάδων.
Alison Moyet - The Windmills Of Your Mind (12): Εξαίσια διασκευή σε ένα κλασσικό και αγαπημένο κομμάτι .Γυναικεία φωνή υπέροχη .Όσες φορές και να το άκουσα το απόλαυσα .
The Georgian Six - Sait Midikhar (10): Αυτό από την αρχή μου τράβηξε το ενδιαφέρον .. έψαχνα να βρω τι κρουστό ακούγεται .Τελικά όλα τα όργανα είναι φωνές . Εντυπωσιακό πως βγαίνει κάτι όμορφο μόνο με φωνές χωρίς να είναι μαλακία. Όσο το άκουγα τόσο ανέβαινε.Στην αρχή δεν το είχα για ψηλά .Μου έμεινε σαν κάτι ιδιαίτερο που δεν έχω ξανακούσει .
Dark Vampire Music - The Vampire Masquerade (8): Πολύ καλό . Μου άρεσε από το πρώτο άκουσμα . Είναι από τα κομμάτια που θα τα ακούσω άνετα αν είμαι σε mood . Και ήμουν .
Rosemary Standley & Helstroffer's Band - Love I Obey (7): Όμορφο . Δεν το περίμενα ότι θα μ άρεσε αναγεννησιακή φολκ με τσέμπαλο . μ 'αρεσε και η ζωντανή ηχογράφηση σαν μουσική δωματίου .
Nilton Castro - As Ondas (6): Ωραία μουσική αλλά δεν κάνει την ανατροπή παρόλο που έχει την δυνατότητα .. μ ' αρέσει αλλά θα ήθελα να κάνει κάποια αλλαγή και δεν την κάνει . Πάντως έχει καλά στοιχεία .
Γιωργος Τσιριγωτης- Μαριαστελλα Τζανουδακη - Περσεφόνη (5): Ωραίο , συμπαθητικό αλλά δεν είναι του γούστου μου για να πάει πιο ψηλά .
Το άκουσα πάντως ευχάριστα .
Κραουνακης - Κοκκινα Γυαλια (4): Ωραίο - αν και πασίγνωστο - , παίρνει βαθμούς γιατί προτιμώ να ακούω αυτό από κάτι άλλα .
Amy Winehouse - [there Is] No Greater Love (3): Καλούτσικο .. μ άρέσουν άλλα δικά της πιο πολύ .Αυτό δεν έχει τον χαρακτήρα της.θα μπορούσε να το πει οποιαδήποτε .
Γιάννης Διονυσίου & Αστέρης Κωνσταντίνου - Θα Κοροϊδέψω Τον Καιρό (2): Συμπαθητικό αν και δεν με τραβάει αυτό το είδος ..
Synthony - Darude Sandstorm (1): Ακόμα και όταν ήμουν μικρός δεν τα άκουγα αυτά .. 1 βαθμό για την ορχήστρα και επειδή την βρίσκουν από κάτω 😜.
Carminho - O Quarto ( Fado Pagem ) (0): 3 λεπτά τις ίδιες 2-3 συγχορδίες - αρπίσματα χωρίς φαντασία και εναλλαγές , και η τραγουδίστρια προσπαθεί αλλά καίγεται μόνη της χωρίς υποστήριξη και κουράζει κι εμάς .
Kerala Dust - Violet Drive (0): Εδώ όσες φορές και να το άκουσα δεν με κέρδισε . Αρχίζει με προσδοκίες αλλά δεν τις εκπληρώνει . Στάσιμο κομμάτι μένει στο ίδιο άνευρο τέμπο και το ίδιο μοτίβο σαν να είναι κολλημένο σε κινούμενη άμμο .
Incirrina - Only One Smile Alone (0): Κι εδώ αρχίζουμε με προσδοκίες μπαίνει ωραία αλλά όσο προχωράει κολλάει η βελόνα .Κινούμενη άμμος νο2 .
Niaz Diasamidze & 33a - Dromale (0): Μπα .. όχι για μένα .. too much ethnik with oriental scent to handle .
Artemas - I Like The Way You Kiss Me (0): Όχι .. πολύ mainstream ''πλαστικός'' ήχος .. δεν με τραβάει καθόλου .
TheFatRat - Monody (0): μπα.... δεν είναι για μένα αυτό .
Bacamarte - Ultimo Entardecer (#): Ένα διαφορετικό χαρμάνι από ροκ με έθνικ/κλασικές πινελιές και κλιμακωτά μέρη. Ελπίζω να σας αρέσει .
NOM έγραψε:Round #3: Εξαιρετικός γύρος! Μπράβο σας! ΄Ολα τα τραγούδια στα οποία έβαλα βαθμό μου άρεσαν πολύ και τα περισσότερα άξιζαν 12άρι.
Carminho - O Quarto ( Fado Pagem ) (12): Λατρεύω τα fado και στο πρώτο παιχνίδι είχα βάλει κι εγώ ένα. Την Carminho δεν την γνώριζα. Είναι απλά συγκλονιστική και το τραγούδι θεσπέσιο! Με μάγεψε!
Κλείνω τα μάτια και ταξιδεύω!
Rosemary Standley & Helstroffer's Band - Love I Obey (10): Ξετρελάθηκα με τη φωνή της, τη μελωδία και το δεξιοτεχνικό παίξιμο στην κιθάρα! Πανέμορφο τραγούδι! Κάπου λίγο χάνει στον ήχο αλλά δε βαριέσαι! Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Θα το ακούω συνέχεια...
Niaz Diasamidze & 33a - Dromale (8): Υπέροχο τραγούδι! Σπουδαίος καλλιτέχνης ο Γεωργιανός Niaz Diasamidze και φυσικά, άγνωστος σε μένα!
Dark Vampire Music - The Vampire Masquerade (7): Κάτι τέτοια κομμάτια, εξηγούν την αδυναμία που έχω στα βαλς! Εξαίσιο!
TheFatRat - Monody (6): Θαυμάζω πολύ τους μουσικούς - και γενικά όλους τους καλλιτέχνες - που ξεφεύγουν από την πεπατημένη και πειραματίζονται με νέους ήχους, παντρεύουν διάφορα είδη μουσικής και εξελίσσουν τη μουσική δημιουργία. Κάτι τέτοιο ένιωσα και σ' αυτό το τραγούδι. Εξαιρετικό!
Bacamarte - Ultimo Entardecer (5): Ευχαριστώ όποιον/α μας γνωρίζει αυτό το τραγούδι, γιατί μάλλον ήταν εξαιρετικά απίθανο να γνωρίσω βραζιλιάνικο ροκ - πολλώ δε μάλλον αυτή την τραγουδάρα - με άλλον τρόπο.
Διαβάζω πως, οι Bacamarte είναι ένα βραζιλιάνικο συμφωνικό/προοδευτικό ροκ συγκρότημα που δημιουργήθηκε αρχικά το 1974 από τρεις φίλους, οι οποίοι όμως, σύντομα διαλύθηκαν.
Το τραγούδι κυκλοφόρησε το 1974 και περιλαμβάνεται στο album "Depois do fim". Είναι πολύ μεγάλο αλλά καθόλου βαρετό, λόγω των συνεχών εναλλαγών.
Alison Moyet - The Windmills Of Your Mind (4): Υπέροχο και πασίγνωστο, τουλάχιστον για τους ανθρώπους της γενιάς μου. Εγώ το γνώρισα αρχικά, από την Βίκυ Λέανδρος.

Γιωργος Τσιριγωτης- Μαριαστελλα Τζανουδακη - Περσεφόνη (3): Πολύ ευχάριστο άκουσμα με εξαιρετική ερμηνεία και ενορχήστρωση.
Kerala Dust - Violet Drive (2): Μου θύμισε ένα άλλο που αγαπάω πολύ. Σαν να λέμε δηλαδή, "αγαπάω εσένα και όλο σου το σόι". ΄Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!
Incirrina - Only One Smile Alone (1): Με ξεσήκωσε, με παρέσυρε, με ταξίδεψε όμορφα!
Amy Winehouse - [there Is] No Greater Love (0): Βαρετό και κοιμιστερό. Ευτυχώς κράτησε λίγο.
Nilton Castro - As Ondas (0): ΄Ετσι όπως δυνάμωνε ο ήχος του κρουστού όργανου, είπα "ωχ! έρχεται κατά πάνω μου"! Μετά ηρέμησα και με πήρε ο ύπνος.
Κραουνακης - Κοκκινα Γυαλια (0): Α! Αυτό είναι; Το ήξερα βρε! Ωραίο είναι αλλά δεν μπορώ να πω όμως πως υπήρξε ποτέ εποχή που να με τρελαίνει.
Synthony - Darude Sandstorm (0): Παρά την δυναμική του, μου πέρασε εντελώς αδιάφορα.
Artemas - I Like The Way You Kiss Me (0): ΄Αλλο ένα χαμερπές τραγούδι από το σωρό των τάχα μοντέρνων, που στέλνουν μέσω του βίντεο άσχημα μηνύματα.
The Georgian Six - Sait Midikhar (0): Βαρετό, χωρίς ρυθμό και ειρμό.
Γιάννης Διονυσίου & Αστέρης Κωνσταντίνου - Θα Κοροϊδέψω Τον Καιρό (#): Η συμμετοχή μου.
Ανεξάρτητη παραγωγή (2019)
Στίχοι/μουσική: Αστέρης Κωνσταντίνου
Ερμηνεία: Γιάννης Διονυσίου
Ο Γιάννης Διονυσίου, γεννήθηκε στη Λεμεσό της Κύπρου το 1990.
Ο Αστέρης Κωνσταντίνου γεννήθηκε το 1988 στη Λάρισα.
NOV έγραψε:Round #3: Γενικά δεν μου άρεσε ο γύρος, τέσσερα κομμάτια ξεχώρησαν, καλούτσικα ειναι και τα κόκκινα γυαλιά (μετά την διόρθωση)
Γιωργος Τσιριγωτης- Μαριαστελλα Τζανουδακη - Περσεφόνη (12): Είχε μπει και παλαιότερα (από τον ΟΖΟ) μία Περσεφόνη, αυτή που κοιμότανε, της είχα βάλει 12 τότε, αλλα και σε αυτή που είναι ξύπνια 12 θα βάλω
Carminho - O Quarto ( Fado Pagem ) (10): Ωραίο το πέρασμα από την Πορτογαλία, γενικά μου αρέσουν οι μουσικές τους, παλαιότερα είχα βάλει και 12 σε Πορτογαλικό (της Μουκα) και εγω σε παλαιοτερο παιχνιδι. Ήήταν από τα κομμάτια που ξεχώρησαν σε αυτό τον μέριο γύρο και η Carminho πολύ καλή!
Dark Vampire Music - The Vampire Masquerade (8): Πολύ καλό, σχεδόν ισάξιο με τα δύο πρώτα στη βαθμολογία μου
Bacamarte - Ultimo Entardecer (7): Από τα καλά του γύρου
Κραουνακης - Κοκκινα Γυαλια (6): Μολις ανέβηκε η λίστα είδα διάρκεια 115 λεπτά! Έλα Παναγία μου λέω, που τα βρήκαν τόσα... όσπου έφτασα στα κόκκινα γυαλιά, 45 λεπτά, επεισόδιο σειράς α! ωραία λέω εύκολο μηδέν αλλά μετα ήρθε η διόρθωση και άλλαξαν οι συσχετισμοί, είναι σχετικά καλό και επειδή είναι αδύναμος ο γύρος κατέληξε να πάρει αρκετούς βαθμούς
Kerala Dust - Violet Drive (5): Στο πρώτο άκουσμα δεν με ενθουσίασε και υο προειτοίμασα για μηδέν, τελικά ο ''ανταγωνισμός'' το ανέβασε αρκετά ψιλά
Synthony - Darude Sandstorm (4): Συμπαθητικός ρυθμός, κυρίως για αυτούς που βρίσκονται στον χώρο της συναυλίας
TheFatRat - Monody (2): Συμπαθητικό, στην αρχή με μπέρδεψε λιγάκι το μουγκριτό, νόμιζα πως ήταν πλοίο που αναχωρεί απο το λιμάνι κι έχει μέσα κοπαδια από γελάδια που τρόμαξαν, ε, κόρνα και μουγκριτά μπορεί να δόσουν τέτοιο αποτέλεσμα αλλα μετά ήρθε η προσγείωση στην πραγματικότητα
Nilton Castro - As Ondas (1): Αρκετά μονότονο
Alison Moyet - The Windmills Of Your Mind (0): Μου αρέσουν πολλές εκτελέσεις από αυτό το τραγούδι! Μου αρέσουν πολλες ερμηνιές από την Alison Moyet! Δεν μου αρέσει αυτό το τραγούδι, σε αυτή την εκτέλεση, από την Alison Moyet...
Rosemary Standley & Helstroffer's Band - Love I Obey (0): Και είμαστε σε μια ωραία οικογενειακή ατμόσφαιρα
Amy Winehouse - [there Is] No Greater Love (0): Μπα, δεν
Γιάννης Διονυσίου & Αστέρης Κωνσταντίνου - Θα Κοροϊδέψω Τον Καιρό (0): Πολύ βαρύ βρε παιδί μου, πήγα να το βάλω στους βαθμούς αλλά ήταν ασήκωτο
Niaz Diasamidze & 33a - Dromale (#): Σε αυτό το γύρο έβαλα ένα κομμάτι από την Ευδοκία εεεε την Γεωργία ήθελα να πω, ναι, ναι, από εκεί ήταν και οι Triο Mantili αν θυμάστε, που είχα βάλει στο ΙNS-1, πάλι στον τρίτο γύρο
RIF έγραψε:Kerala Dust - Violet Drive (12): Υποπτεύομαι πως ήταν επιλογή του DRH. Υποπτεύομαι επίσης πως μόνο μαζί του έχω κοινά ακούσματα και γούστα. Είμαστε πάντα η μειοψηφία Doctor 😂
Γιάννης Διονυσίου & Αστέρης Κωνσταντίνου - Θα Κοροϊδέψω Τον Καιρό (10): Θα το έβαζα στην Amy το 10 αλλά ο κυριούλης εδώ τα σπάει, αν και δεν ακούω τέτοιου είδους μουσική.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2013
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: BWGT Forumvision #11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 23 Απρ 2024, 19:48

Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Κώδικας: Επιλογή όλων

 # +/-       ∑  Γ01 Γ02 Γ03 Γ04 Γ05 Γ06 Γ07 Γ08 Γ09 Γ10 Γ11 Γ12 
 1     MOJ  273  98 107  68                                     
 2  +1 VEN  250  55  87 108                                     
 3  +2 MIC  223  83  57  83                                     
 4  +2 HAM  207  94  41  72                                     
 5  -3 OLI  196  86  66  44                                     
 6  +2 FLO  185  89  40  56                                     
 7     NOV  182  93  40  49                                     
 8  -4 ARI  169  31 110  28                                     
 =  +1 DRH  169  70  45  54                                     
10  +6 CIN  164  18  36 110                                     
11  +1 RIF  150  59  39  52                                     
 =  +2 NOM  150  56  41  53                                     
13  -2 STR  147  42  67  38                                     
14  +1 FER  146  26  50  70                                     
15  -6 LAL  142  60  55  27                                     
16  -2 MOU  136  21  73  42                                     
17     ERA   69   5  32  32                                     

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2013
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: BWGT Forumvision #11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 25 Απρ 2024, 20:19

Γύρος #4

Playlist

01. Duke Ellington - The Single Petal Of A Rose (The Queen's Suite)
02. Antti Paalanen - Elä
03. Mojsen Namjoo & Nederlands Blazers Ensemble - Zolf
04. The Human Expression - Every Night
05. Jessie J - Do It Like A Dude
06. Leontyne Price - Hi Il Bel Sogno Di Doretta
07. Pan Pan - Ανισόπεδη Ντίσκο
08. Maurice Ravel - Bolero
09. Cold I - Μέρες Νεκρές
10. Gibsongav - Raw Emotion
11. Creedence Clearwater Revival - I Put A Spell On You
12. Arax- "La Brise" 2004 - Sareri Hovin Mernem
13. Ευδαίμονες - Μαραμπού
14. Mad Season - Wake Up
15. Scene Noir - Video 82
16. Yo La Tengo - Night Falls On Hoboken
17. Kirka - Losing You


Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών