Τραγούδια με αναφορά σε ζώα

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 07 Ιουν 2023, 07:16

Ιάνης Λο ΣκόκκοΕικόνα
7 Ιουνίου 2018 ·
23 Ἰανουαρίου 2014, καὶ ὥρα 7:27.
Ἡμέρα γενεθλίων τοῦ Περσέα.
Κλινοσοφιστὴς = κατεδαφιστὴς,
ἔγραψε: ~~~~
ἔχει τὰ γενέθλιά του, σήμερα, κι’ εἷς ἀπολωλώς,
- ὁ Περσεύς! Γιὰ δῶρα, σάλιο δὲν ὑπάρχει κι' ὀβολός.
Σιγά, μωρέ, τὸν Περσέα ποὺ τολμᾶ καὶ γιορτάζει!
Γοργόνες συναντᾶ κι' οὔτε κἄν ποὺ τὶς κοιτάζει.
Ἔσφαξε τὴν Μέδουσα, παντρεύτηκ' ἕνα τέρας,
τὴν Ἀνδρομέδα!... Πῶς ἀλλοιῶς νὰ γίνει πατέρας,
(περίπτωση δὲν ὑπῆρχε καμία - τοσοῦτον βλὰξ!)
Χάθηκε, λέτε; Μ' ἄχρηστος πού 'ναι, κάνει ρηλάξ.
Κι' ἐννοεῖται Χρόνια Πολλὰ μᾶλλον δὲν θὰ τοῦ πῶ,
ἀφοῦ πάντα κι' ἐμένα...μ' ἀρέσει νὰ πρωτοτυπῶ.
~~~~~~~~
Ὅπως πέρσι κι’ ἐφέτος,
ξανά: πλὴν-σὺν ἕν ἔτος.
Τὰ περσινὰ παρόμοια,
κατεψυγμένα ἐγκώμια,
καὶ πάει λέγοντας...
Τὸν θέλω, κλαίγοντας,
νά 'ρθει στίχους νὰ μοῦ ζητήσει νὰ τοῦ γράψω!
Σκέτο Χρόνια πολλὰ θὰ πῶ... Κι' ἄν ὑπογράψω,
θὰ μοῦ τὸ πληρώσει, μὲ τόκο, γιὰ τὶς ὑπερημερίες.
Ἕναν καφέ, μωρέ, σὲ μίαν ἀπ' τὶς τόσες Καφετερίες,
ποτὲ δὲν εἶπε : - Κλινὸ, πᾶμε νὰ σὲ κεράσω!
Νιὸς ἤμουν, θυμᾶμαι, καὶ κοντεύω νὰ γεράσω,
καὶ καλό, γλυκὸ λογάκι, πουθενά, γιὰ μένα
δὲν ξεστόμισε. Κι' ἐγώ, μὲ μάτια βουρκωμένα,
γυρνῶ στοὺς δρόμους, ἀπελπισμένος.
- Χίλια χρόνια, καταδικασμένος,
ζῆσε, Περσεῦ, κι' ὥσπου νὰ σέρνεσαι!
Στὸν Κλινὸ, νὰ μάθεις νὰ φέρνεσαι.
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 07 Ιουν 2023, 08:04

* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια με αναφορά σε ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 07 Ιουν 2023, 08:16

Κλινοσοφιστεῖες.

γράφει ὁ Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.

Κάπου, κάπως, πᾶντα ὁ ἔρωτας.

[3η δημοσίευση, ἀπὸ 1η σὲ «Ἀνοχύρωτη Πόλη», τεῦχος 26, 3 Ἰανουαρίου 2008].

..............................................καὶ ξάπλωσα γυμνούλης, μὲ τὸ χέρι ἐκεῖ. Ὁπότε θυμήθηκα:

Φιλαρμονικῆς καὶ Φιλελλήνων 2. Καλῶς τὸ ἐννοήσατε: γωνία εἶναι. Μὲ φιλία στὴν ἁρμονία. Λέξη ἑλληνικὴ καὶ παγκόσμια.
Φιλία γιὰ τοὺς Ἕλληνες. Ἄλλη μία ἀποκλειστικότης.
Καὶ μὲ ποιά φόρτιση ἑνώνονται οἱ δύο δρόμοι, αὐτὲς οἱ δύο ὁδοί! Στὴν Κέρκυρα, μωρὲ κουζουλέ...! Μὲ τὶς 18 φιλαρμονικές
της.
Στὸν τέταρτο ὄροφο, ἐκεῖ ποὺ θἄπρεπε νὰ κοιτάξει ὁ Γρηγόριος Ξενόπουλος, νὰ εἴχαμε τὴν τοπικὴ «Στέλλα Βιολάντη», Ἐν-
νοῶ, θεὸς σ'χωρέστην, τὴν Θεοδώρα Μωραΐτη. Ὄχι, δὲν εἶταν ἐκεῖ τὸ σπίτι της. Ἐκεῖ ἔμενε ὁ ἔρωτάς της.
Στὸν τέταρτο ὄροφο, ἄνοιγε τὰ παράθυρά της ἡ κοντέσσα Κωστάντζα καὶ χαιρετοῦσε τὸν Ἅγιο Σπυρίδωνα, ποὺ τὸν ἔβλεπε
πᾶντα προφίλ. Θὰ μποροῦσε νὰ ἔδενε σκοινὶ ἀπὸ τὸ παράθυρό της ὥς τὸ καμπαναριό, ν' ἁπλώνει τὰ ροῦχα της. Θὰ τῆς τὴν
ἔκανε τὴ χάρη ὁ Ἅγιος, θρήσκα ἀληθινὴ ἤτανε.
Ὡστόσο, ἕνας ἔρωτας ἤ σατανὰς μπῆκε στὴ μέση καὶ μ' ἕνα σκουριασμένο ψαλίδι ἔκοψε δεσμοὺς μιᾶς ὁλόκληρης ζωῆς.
Ὁ γυιός της, ὁ νεαρὸς Σπυρίδων, τόλμησε καὶ ἐρωτεύτηκε τὴν πρώτη του ἐξαδέλφη - τὴν Θεοδώρα. Δἒν ἤξερε ποιάν ἐρωτεύ-
τηκε ἀλλὰ πάντως ἐκείνην. Ἀλλὰ κι' αὐτή, κοῖτα ποιόν βρῆκε κι' ἀγάπησε! Αὐτὸν ποὺ δὲν ἤξερε ποιός ἦταν.
Ἡ σινιόρα Μωραΐτη καὶ ὁ νεαρὸς κόμης Λὸ Σκόκκο...τοὺς πῆρε καὶ τοὺς σήκωσε. Αὐτὴ φταίει! Ὄχι, αὐτὸς φταίει! Λάθος, αὐ-
τή! Οἱ κοπέλλες τοὺ 1925 ποὺ κατεβαίνουν ἀπὸ τὸ Κανόνι στὴν Σπιανάδα, πατρός τε καὶ μητρὸς συνοδευόντων, βλέπουν μό-
νον κάτω, μὴ σκοντάψουν καὶ στρέφουν μόνον πρὸς τὴν καμπάνα ποὺ χτυπᾶ, νὰ κάνουν τὸν σταυρό τους. Τὰ ἀγόρια ἀπαγο-
ρεύονται διὰ ξεμαλλιάσματος. Σιὸρ Βιολάντης τοὺς χρειάζεται.
Ποῦ τὴν βρῆκε; Ποῦ, πῶς, πότε τὰ κατάφερε καὶ τὸν βρῆκε κτλ. κτλ., νὰ σᾶς τὰ ποῦν οἱ κουτσομπόλες, ὄχι ἐγώ. Δὲν εἰδικεύ-
ομαι ἐγὼ νὰ ἐξευτελίζω τοὺς ἔρωτες γιὰ χατῆρι τῆς προστυχιᾶς σας. Εὐτυχῶς, ἡ Θεοδώρα δὲν ἔγινε «φαρμακωμένη»
τοῦ Διονυσίου Σολωμοῦ. Τὴν εὐχαριστῶ ποὺ πρωτοφίλησε τὸν πατέρα μου. Οἰκογενειακοὶ ἐχθροὶ οἱ γονεῖς. Κοντὸς ψαλμός,
τὴν γαμήσανε κι' οἱ δυό τους τὴ ζωή τους. Ἐκείνη ἔμεινε ἀνύπαντρη. Τὴν γνώρισα τὸ 1965, μετὰ τὸν θάνατο τοῦ Πίπη. Ἐκεῖ-
νος, σὰν εἶδε τὰ τὰ μαχαίρια, φοβήθηκε προφητικὰ τὸν «Ματωμένο Γάμο» τοῦ Λόρκα, ποὺ ἐστερεῖτο φυσικὰ καὶ τῆς μουσικῆς
τοῦ Χατζιδάκι (νά, πάλι, ἡ ἁρμονία...), ἄφησε σύξυλο τὸν δάσκαλό του ζωγράφο, ποὺ τὸν ἀνέλαβε ἀπὀ ἑπτὰ χρονῶν, καί,
περιφρονῶντας Ποντικονῆσι, Ἀχίλλειον καὶ δὲν ξέρω κι' ἄν πρόλαβε νὰ ἀνάψει κανένα κερὶ στὸν Ἅγιο (ἐγώ, γιὰ ἄπιστο τὸν
εἶχα), μἀννα νὰ τοῦ φωνάζει ἀπὸ τὸ παράθυρο: «- Πίπη!... Πίπη, ποῦ πᾶς;... » καί, Μαντόνα Σάντα! Μπῆκε στὸ καράβι πὲρ
ἀντάρε ἴν Ἀτένε. Γιὰ πᾶντα, σέτσα ριτόρνο.

2007. Θεέ μου, ὕστερ' ἀπὸ τόσους ἔρωτες, ἀκόμα ζῶ! Χωρὶς ἔρωτα. Καί, Σεπτέμβρη μήνα, ἀνιχνεύω τὰ φαντάσματα.
Φιλαρμονικῆς καὶ Φιλελλήνων 2, γωνία δηλαδή. Ἀνεβαίνω στὸν τέταρτο ὄροφο. Στὴν πόρτα διαβάζω: Εὐάγγελος Δερπέγκολ-
λα. Βγαίνει μιὰ κυρία κάπως μεγάλη. Ἡ πόρτα ἐλάχιστα ἀνοιχτή. Ὁ παππούς, ὁ Τζιοβάννο-Μαρία, ἴσως κοιμᾶται...ἴσως
τραγουδάει Φίγκαρο στὸν ὗπνο του.
- .... Ὁρῖστε, τί θέλετε;
Θὰ ἦταν ἀνόητο νὰ μὴν ἔχασκε τὸ στόμα της, ὅταν μὲ ἄκουσε νὰ λέω:
- Ἦρθα, κυρία μου, νὰ κλάψω. Ἐδῶ γεννήθηκε ὁ πατέρας μου. Καὶ ἐρωτεύτηκε. Ἀφῆστε με νὰ κοιτάξω λίγο μέσα καὶ νὰ κλά-
ψω. Σᾶς εὐχαριστῶ. Μὴ φοβᾶστε, δὲν εἶμαι κακός. Ἐπικίνδυνο εἶναι τὸ νὰ μὴν κλαῖς.
Καὶ σωριάστηκα.

Υ.Γ. Κανένας ἔρωτας δὲν πεθαίνει πρὶν ἀπὸ μᾶς.

..................................................μὲ χοὲς στοὺς νεκροὺς ἔρωτες.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 08 Ιουν 2023, 06:50

Ιάνης Λο Σκόκκο
8 Ιουνίου 2021 ·
Μεταφορὰ ἀπὸ ἀλλοῦ...
====
* 11 Ἰούλ 2020, 19:54.
Σήμερα,
καὶ ποιός δὲν εἶναι ποιητής καὶ ἕνεκα τούτου πῶς νὰ μὴν τὸ δηλώνει!...
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 08 Ιουν 2023, 06:53

Ιάνης Λο Σκόκκο
8 Ιουνίου 2020 ·
(Ναί, τώρα, πολὺ ποὺ καταλάβατε...):
~
8 Ἰουνίου 2018.
Χθὲς πέρασε μία ζηλόφθων σκέψις, κακοβούλως σφηνωθείσα εἰς τὸ μυαλό μου, ἰδοὺ ποία: πῶς εἶναι δυνατὸν κάποιοι, μὲ θέματα (ἄς ποῦμε εἰκόνες) ἀσήμαντα, ποὺ δὲν θὰ τὰ πρόσεχε ποτὲ πουθενὰ (ἀλλοῦ) κανείς, νὰ παίρνουν καὶ 250 καὶ 350 "λάικ" (αἰσχρὸ φροῦτο) καὶ ἐγὼ νὰ παίρνω...μὲ τὸ ζόρι μόνον 2 ἤ 3 "λάικ", κι' αὐτὸ ὄχι πᾶντα, λὲς κι' εἶμαι κανένα χαμένο κι' ἄχαρο κορμί; Λὲς καὶ δὲν μὲ γέννησε μάννα ἐμένα!...Θὰ σκάσω!!! Ξέρει κανείς σας μήπως (πληρώνω ὅσο κι' ὅσο) καμία ὀργάνωση, νὰ προσχωρήσω, νὰ δῶ κι' ἐγὼ μιὰ φορά, ὄχι πολλά, ἄς ποῦμε 20 "λάικ" ἀπανωτά - κι' ἄς πεθάνω καπάκι; Σήμερα ποὺ θὰ πάω σὲ κηδεία, εὐκαιρία θἄτανε νὰ τρυπώσω σὲ κἅναν λάκκο, εὐτυχὴς κι' ἀρεστός σας... Δὲν ἀρέσω, δὲν εἶναι ζωὴ αὐτή, - σᾶς μισῶ ἀπὸ τὰ βάθη τῆς βασανισμένης μου ὕπαρξης, ποὺ δὲν τὴν ἀλλάζω μὲ τίποτα, οὔτε μὲ τὴ δική σας.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 08 Ιουν 2023, 06:56

Ιάνης Λο Σκόκκο
8 Ιουνίου 2021 ·
Μὲ τὸ πρωινὸ καθάριο μυαλό μου.
====
* Ναί, σκασίλα τῶν Νεο-Ἀλλοδαπ'-Ἑλλήνων,
ἡ ἑλληνικὴ γλώσσα
σὲ ὁποιαδήπουε μορφή της.
~ Νἆναι καλὰ τὰ ἀγγλικά, μὲ τὰ ὁποῖα τοὺς βύζαξε ἡ μάννα τους στὸ χωριὸ
καὶ τὰ τουρκικὰ μὲ τὰ ὁποῖα θὰ τοὺς τσιμπουκώσει ἡ Τουρκία.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 08 Ιουν 2023, 06:59

Ιάνης Λο Σκόκκο
8 Ιουνίου 2020 ·
(Ἐφιάλτης νὰ σᾶς γίνω - ἀνάμνησις δέ, μόνο γιὰ μένα):
~
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο
8 Ιουνίου 2019.
(Ἀντίγραφον - ἄν σᾶς ἀρέσει!...Ἀλλοιῶς: σκασίλα μου.):
~
Ἀκόμα καὶ τὰ <ἑλληνικὰ> τὰ καταργοῦμε - θὰ βγεῖ καὶ Νομοθετικὸ Διάταγμα.
Ἀλλὰ δὲν θὰ φταῖνε μόνον οἱ κυβερνήσεις. Ἐδῶ, οἱ Ἕλληνες(!), ὁ λαός,
ποὺ μόνο σφάλματα στοὺς πολιτικοὺς τῶν ἄλλων κομμάτων ξέρει νὰ βρίσκει,
τὴν δική του στραβωμάρα δὲν τὴν βλέπει,
δὲν θέλουν οὔτε τὸ ἑλληνικὸ ἐρωτηματικό [;].
Εἶμαι ὁ μοναδικός,
ὁ ἕνας,
ὁ μόνος ποὺ τοὺς ψεγαδιάζω γιὰ τὸ λατινικὸ
ποὺ αὐθαίρετα καὶ ἀποκλειστικῶς χρησιμοποιοῦν
γιὰ ν' ἀποκτήσουν.... ἀξία τὰ ἠλίθια μηνύματά τους.
Ἔχουμε, λέει, 200.000 μουσουλμάνους στὴν Ἀθήνα. Ψέματα. Εἶναι πολὺ περισσότεροι. Στοὺς δρόμους, κυριαρχοῦν αὐτοί. Καὶ ἔτσι ποὺ γεννοβολᾶνε, σὲ 10 χρόνια, θἆναι 4 ἑκατομμύρια, μόνον στὴν Ἀθήνα.
Σκατένια Κωνσταντινούπολη θὰ καταντήσουμε. Δὲν ἔχει μείνει τίποτα ἑλληνικό.
Πρὶν 20 χρόνια, οὔτε ποὺ μοῦ περνοῦσε ἀπὸ τὸ μυαλὸ ὅτι τὸ "ἑλληνικὸ" θὰ ἦταν δυσεύρετο καὶ τόσο ἀπαξιωμένο.
Τὸ ὅτι κλείνει τὸ ἐργοστάσιο <Γάλα Βλάχας> εἶναι τὸ λιγώτερο. Χάσαμε ὁλόκληρη Μακεδονία.
Εἴμαστε ἡ χαρὰ τοῦ Ἐρντογάν. Μᾶς γαμάει καὶ χαίρεται.
0 σχόλια
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια με αναφορά σε ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 08 Ιουν 2023, 07:04

(Ναί, τώρα, πολὺ ποὺ καταλάβατε...):
~
8 Ἰουνίου 2018.
Χθὲς πέρασε μία ζηλόφθων σκέψις, κακοβούλως σφηνωθείσα εἰς τὸ μυαλό μου, ἰδοὺ ποία: πῶς εἶναι δυνατὸν κάποιοι, μὲ θέματα (ἄς ποῦμε εἰκόνες) ἀσήμαντα, ποὺ δὲν θὰ τὰ πρόσεχε ποτὲ πουθενὰ (ἀλλοῦ) κανείς, νὰ παίρνουν καὶ 250 καὶ 350 "λάικ" (αἰσχρὸ φροῦτο) καὶ ἐγὼ νὰ παίρνω...μὲ τὸ ζόρι μόνον 2 ἤ 3 "λάικ", κι' αὐτὸ ὄχι πᾶντα, λὲς κι' εἶμαι κανένα χαμένο κι' ἄχαρο κορμί; Λὲς καὶ δὲν μὲ γέννησε μάννα ἐμένα!...Θὰ σκάσω!!! Ξέρει κανείς σας μήπως (πληρώνω ὅσο κι' ὅσο) καμία ὀργάνωση, νὰ προσχωρήσω, νὰ δῶ κι' ἐγὼ μιὰ φορά, ὄχι πολλά, ἄς ποῦμε 20 "λάικ" ἀπανωτά - κι' ἄς πεθάνω καπάκι; Σήμερα ποὺ θὰ πάω σὲ κηδεία, εὐκαιρία θἄτανε νὰ τρυπώσω σὲ κἅναν λάκκο, εὐτυχὴς κι' ἀρεστός σας... Δὲν ἀρέσω, δὲν εἶναι ζωὴ αὐτή, - σᾶς μισῶ ἀπὸ τὰ βάθη τῆς βασανισμένης μου ὕπαρξης, ποὺ δὲν τὴν ἀλλάζω μὲ τίποτα, οὔτε μὲ τὴ δική σας.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2320
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Τραγούδια με αναφορά σε ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 08 Ιουν 2023, 07:37

Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορὰ σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 09 Ιουν 2023, 07:24

Καλὰ θὰ κάνετε νὰ τὸ διαβάσετε προσεχτικά.
==================
Ἀπὸ τὸν 2ο τόμο
τοῦ Θεάτρου τοῦ Ὀνείρου, Ἀθήνα 1999.
Περὶ πολιτικῆς
καὶ
περὶ κομματικῆς,
ἐν ὀλίγοις - καὶ πολλὰ εἶναι!
*
Προσέξτε, μὴ μοῦ τὰ μπερδεύετε:
ἡ πολιτικὴ γνοιάζεται·
ἡ κομματικὴ πεισμώνει.
Ἡ μία τείνει νὰ μοιάσει τοῦ Δημιουργοῦ· ἡ ἄλλη τὰ θέλει ὅλα δικά της – γεροντοκόρη
λυσσάρα γιὰ ἄντρα, δηλαδὴ ἐξουσία.
Μὲ τὴν μία ζῶ· τὴν ἄλλη τὴν ξεμαλλιάζω.
Ὑπεράνω ὅλων τοποθετῶ τὸ γράψιμο καὶ τὴν ἠθοποιΐα – γενικῶς κάθε τέχνη: μουσική, ζωγραφική, γλυπτική... Ἄν σ' αὐτὰ χωράει, ἁρμόζει, χρησιμεύει κάποια τρίχα (νύξις, πρέπον) ἀπὸ τὸ τσουλοῦφι τῆς κομματικῆς... - γιατί ὄχι; Καλόβαλτη. Ἡ πολιτικὴ συνυπάρχει στὸ αἷμα ὅσων βράζει τὸ αἷμα τους.
Ὥς πρὶν μερικὰ χρόνια, θεωροῦσα τὸν ἑαυτό μου ἀνίδεον, ἄσχετον ὡς πρὸς τὰ κόμματα – καὶ ἤμουν.
Ἀπ' ὅταν μπῆκα στὸν χορό (τρία χρόνια τώρα), ἰδέαν ἔχω, σχέσιν εἴθε οὐδέποτε ν' ἀποκτήσω.
Ἀνήκω στὸ ΔΗ.Κ.ΚΙ., ποὺ εἶναι κίνημα.
Προτίστως, ἀνήκω στὴν Ἑλλάδα τοῦ πολιτισμοῦ. Γιὰ τοὺς βαρβάρους, νιώθω τὸν πειρασμὸ νὰ τοὺς ἀλλάξω. Κι' αὐτὴ εἶναι ἡ ἀποτυχία μου.
Προσχώρησα στὸ ΔΗ.Κ.ΚΙ. Παρθένος – ὅσο παρθένος μπορεῖ νὰ εἶναι ἕνας ἀνοιχτομάτης. Ἀλλά, φύσει ἐρωτικός, ἀπορῶ πῶς δὲν ἄλλαξα καὶ τὴν ἡμερομηνία γεννήσεώς μου: 26 Αὐγούστου καὶ Σάββατο – φτού, νὰ πάρει!...
Μ' ἀρέσει νὰ βλέπω τὴν ἀλήθεια μὲ τὸ μικροσκόπιο καὶ μπήγοντας τὸ νυστέρι. Καὶ νὰ τὴν λέω κατὰ πῶς θἄρεσε στὸν Κωστῆ Παλαμᾶ (“Ὅποιος στοχαστικός”). Ὤ, θεοὶ τοῦ Ὀλύμπου! Αὐτὸ ὅμως δὲν ἀρέσει σὲ κανέναν – οὔτε στὸ ΔΗ.Κ.ΚΙ., πλὴν τοῦ Τσοβόλα. Προφανῶς ἀρέσει στὸν Ῥένο Ἀποστολίδη καί, δὲν ἀποκλείεται, σὲ μἐνα. Πληρώνω ἀκριβὰ τὸ Μεγάλο ΟΧΙ μου. Ἀλλὰ νά, πῶς, ὁ Μαινόμενος Ἡρακλῆς, ἐκεῖνος, ἔφθασε νὰ κυριευθεῖ ἀπὸ σφοδρὸν θυμό:
* Ἡ Κῦπρος. Θἄπρεπε νἄχουμε πνιγεῖ καὶ ὄχι νὰ ἅδουμε Χάπυ Μπέρθεϊ στὴν 25χρονη διχοτόμησή της.
* Τὸ ξεχείλισμα τῶν ἀντιστασιακῶν (πρώην προσκυνητῶν) ἀπὸ τὸ 1975 καὶ ἐντεῦθεν. Ἔλεγαν ἀνέκδοτα· καὶ τώρα, χρυσοπληρώνονται.
* Ἡ κατάργησις τῆς Ἀδείας Ἀσκήσεως τοῦ Ἐπαγγέλματος τοῦ Ἠθοποιοῦ. Διὰ Νόμου, ὅποιος σκάει σὲ κάποιον θιασάρχη λεφτὰ γιὰ 50 ἔνσημα, γίνεται αὐτομάτως (ἀπὸ ἀγγοῦρι) ἠθοποιός. Καὶ ὁ ἐπαγγελματίας, ποὺ δὲν τἄχει τὰ 50, παραμένει ἄνεργος ἤ κόβει τὸν λαιμό του νὰ τὰ σκάσει κι' αὐτός. Ἡ Μελίνα εἶχε τὸν τρόπο της, ὄχι ὅμως κι' ἐμεῖς ποὺ δὲν χρηματίσαμε οὔτε κἄν ἔστω ὑπουργοὶ πολιτισμοῦ.
* Στὶς Λογοτεχνικὲς Ἑνώσεις λιβανίζονται μεταξύ τους βερεσέ, μὲ στιχοπλοκίες σὲ πατρὸν ἀπὸ τετράστιχα ἡμερολογίων τοῦ τοίχου.
* Ἄρχισαν νὰ λύωνται υἱοθεσίες (1982) καὶ νἄχουμε τραγωδίες χωρὶς ἔλεος καὶ κάθαρση.
* Καθιερώθηκε ἡ Δημοτική, ὄχι τοῦ Γρηγορίου Ξενοπούλου, ἀλλὰ τοῦ ἐπιρρήματος “παρεμπίπτοντα”, τοῦ ρήματος “πάρθηκε” καὶ τῆς ἀκατανόμαστης πτώσεως “τῆς μετρητῆς”. Ἡ Γλώσσα τῶν θεῶν ἔγινε στερεοφ-ο-νικὸς βόμβος ξεγάνωτων τενεκέδων.
* Κωστῆς Στεφανόπουλος, ὁ μόνος πολιτικὸς ποὺ μιλλάει ἑλληνικά.
* Χριστόδουλος, ὁ “ἑλληνιστὴς” ποὺ κάνει πολιτική.
* Ἡ κάθοδος τῶν μυρίων Ἀλβανῶν. Ἆλλοι ἀναζητοῦν μιαν καλλίτερη ζωὴ κι' ἆλλοι μιὰ θεαματικώτερη ληστεία μετὰ φόνου. Οἱ πρῶτοι ἦρθαν κελεποῦρι στοὺς Ἕλληνες ἐργοδότες (πές: πλαστὲς μισθοδοσίες, μὲ τὶς εὐλογίες τῆς πράσινης κάρτας)· εὐκαιρία νὰ μᾶς σπάσουν τὸν τσαμπουκά, ἐμᾶς, τῶν ὑφισταμένων Ἑλλήνων: < δέξου μισθὸ τοῦ 1986 καὶ ἄνευ ἐνσήμων ἤ κᾶτσε ἐκεῖ νὰ πεινᾶς – κι' ἐμεῖς θὰ λέμε ὅτι εἶσαι τεμπέλης καὶ δὲν ἔρχεσαι νὰ δουλέψεις>. Ὅσο γιὰ τοὺς φόνους, καὶ ἐγώ, ἄν τὸ ἔσκαγα ἀπὸ τὶς φυλακὲς κάποιας ἑκτοκοσμικῆς χώρας καὶ διέθετα δυὸ-τρία καλάσνικοφ, φόνους μετὰ μουσικῆς δὲν θἄκανα; Μὲ μίαν ἐπιπλέον διαφορά: ἐπειδὴ θεωροῦμαι (μόνος μου, ντέ!...) διανοούμενος, θὰ σκότωνα τοὺς ὑπευθύνους.
Πρώτη μου φορὰ ἔκλαψα γιὰ πολιτικόν, στὴν πορεία γιὰ τὸν Ὀτσαλάν. Ὅπως κάποτε ὁ γυιός μου γιὰ τὸν “Μᾶρκο Μπότσαρη” ποὺ τοῦ διάβαζα
* Ἡ Σημαία τῶν Ἰμίων. Μπορεῖ νὰ μὴ συλλέγω κοκκαλάκια ἁγίων λειψάνων ἀλλὰ μία Κλωστὴ ἀπὸ τούτη τὴ Σημαία θὰ τὴν προσκυνοῦσα.
* Ἡ Μακεδονία. Οἱ Ἕλληνες μεταφραστὲς ἀνέχθηκαν τὴν Σκοπιανὴ ἱστορικὸ νὰ μιλάει γιὰ ἀρχαίους Ἕλληνες μεταφρασμένους στὴν “μακεδονικὴ” (τὴν σκοπιανή) γλώσσα, ἀλλὰ ἐγὼ τὴν πρόγκιξα καὶ κανένας ἆλλος δὲν μίλησε, στὸ Πνευματικὸ Κέντρο τῆς Ἀθήνας, ὅπως καὶ ὁ Δημήτρης Ἀβραμόπουλος, μιὰ μέρα πρίν, πρόγκιξε γιὰ τὸν ἴδιο λόγο τὸν Σκοπιανὸ Δήμαρχο.
* Ὑπάρχει διέξοδος. Ζητῶντας πολιτικὸ ἄσυλο, νὰ γίνω Γᾶλλος πολίτης καὶ νὰ παραμείνω Φιλέλλην. Αὐτὰ περὶ πολιτικῆς.
Καὶ κάτι περὶ ἔρωτος.
Ὁ ἔρωτας εἶναι θεατρικὴ παράστασις ἀνυπόπτου διαρκείας, χωρὶς συγγραφέα – ἄρα μὲ βλακῶδες κείμενο -, μὲ δύο πρωταγωνιστὲς σὲ ρεσιτὰλ ἠθοποιΐας, χειροκροτούμενοι διαρκῶς ἀπὸ τὶς καρδιές τους, κι' ὅταν πέσει ἡ αὐλαία κηρύσσεται πένθος. Οἱ θεωρούμενοι θεατές τους εἶναι ἁπλῶς περαστικοί. Γίνονται θεατές, μόλις ἐπεμβαίνει ὁ συγγραφέας. Ἀντὶ γιὰ ἀναλύσεις θεατρικῶν ἔργων καὶ ἐρωτικῶν θρύλων, καλλίτερα νὰ ἐπιδιώκει κανεὶς νὰ βλέπει καλὸ θέατρο καὶ νὰ εὔχεται νὰ ἐρωτευθεῖ.
Ἀθήνα, 26 Αὐγούστου 1999.
Ἐμπρὸς κοιτάζω τ' ἀναμμένα μου κεράκια
καὶ φού!...
τὰ σβήνω – μπορῶ κι' ἀλλοιῶς;
Θὰ φάμε τούρτα, λίγο τὄχετε;
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 09 Ιουν 2023, 07:28

Ἀλλοίμονο δά, νὰ μὴ θυμόμουν κι' αὐτά!
Πράματα ποὖναι, ὅλα κι' ὅλα τὰ λεφτά!
====
* (ποῦ Τὸ ξετρύπωσα...):
~
15 Ὀκτωβρίου 2010, ὥρα 6:01μ.μ.
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ἔγραψε:
Ψευδώνυμο καὶ πρᾶγμα.
Ἐγὼ Κλινὸ γεννήθηκα, Κλινὸ θὲ νὰ πεθάνω,
ρῖξτε μου κλινοσέντονα, μὴ φαίνεται τί κάνω,
ποῦ πάει τὸ χεράκι μου, τὸ κλινοπαθιασμένο,
τί πιάνει καὶ τί χαίρεται, στὴν κλίνη τὸ σκασμένο!
Τὰ ὤχ! καὶ ὤχ! π' ἀκούγονται - δὲν εἶναι κλιναρρώστεια -
ὁλημερὶς γιορτάζω, ἀμέ!... τ' ἅγια κλινοχώστια!
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 09 Ιουν 2023, 07:31

9 Ιουνίου 2021 · Κοινοποιήθηκε στους εξής: Δημόσια
Νὰ σᾶς πῶ τὴν ἀλήθεια μου, ἔτυχε καὶ δὲν ξέρω
τί ἐμβόλιο
ἔκανα στὸ Κ.Υ. Ἀλεξάνδρας 16 Μαρτίου καὶ 6 Ἀπριλίου. Καὶ συνεπῶς δὲν ξέρω ἀπὸ τί.....δὲν πέθανα! Ἀλλά, δὲν μ' ἀρέσει νὰ δείχνω, ἄν πάω σὲ κανένα θέατρο (...ποὺ δὲν γουστάρω), καὶ ἀτέλεια δημοσίων θεαμάτων καὶ.......
Διαβατήριο Ἐμβολιασμοῦ
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια με αναφορά σε ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 09 Ιουν 2023, 07:38

9 Ιουνίου 2020
~
9 Ἰουνίου 2018.
Ἀφιερωμένο στὸν Δημήτρη Τσαμπρούνη.
* * *
Ἀπ' ὅσα ἔχω διασώσει:
24 Ἰουλίου 2011, καὶ ὥρα 8:26.
Θέμα: σᾶς ξενερώνει ὅταν μιὰ γυναίκα...
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ἔγραψε:
Τὸ ἐπάγγελμα τῆς κυρίας Γουῶρεν, Μπέρναρντ Σῶ. Τὸ ξέρετε;
Ὁπουδήποτε
(καὶ σὲ ὁποιαδήποτε δουλειά, ὄχι μόνον στὴν καθαυτὸ πορνεία)
δίδεται ἕνα κορμὶ πρὶν κἄν δοθεῖ ἡ καρδιά, αὐτὸ εἶναι πορνεία.
κάποιος_Νίκος ἔγραψε:
Υπάρχουν κι οι καρδιές αγκινάρας, Κλινοσφιστά. (...)
Ίφιδα ἔγραψε:
ο Κλινοσοφιστής έδωσε πιο εύστοχη απάντηση. (...)
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ἔγραψε:
Κάποιε_Νίκο, γεννήθηκα, μεγάλωσα, σ' ἕνα περιβᾶλλον ἐποχῆς ποὺ
ἡ τιμὴ τοῦ ἄντρα ἦταν τὸ φιλότιμο
καὶ
ἡ τιμὴ τῆς γυναίκας ἦταν ἡ ντροπή.
Ὁ ἴδιος βρισκόμουν σχεδὸν πᾶντα στόχος...ἀνηθικότητος!
Ὥσπου κατάλαβα ὅτι ὁ ἀποδιοπομπαῖος τράγος εἶναι πολὺ ἱερὸ πρᾶγμα - κουκουλώνει συνειδήσεις.
Χρειάστηκαν χρόνια, Παιδεία - εἶμαι ὑπερήφανος καὶ ποὺ κάποιοι μοῦ τὴν ἔδωσαν καὶ ποὺ μόνος μου τὴν προχώρησα καὶ τὴν προχωρῶ.
Χρειάστηκε ἤ ἔτυχε νὰ ἐρωτευτῶ καὶ νὰ μὲ ἐρωτευτοῦν μὲ πάθος, τόσο, ὥστε νὰ περάσω/νὰ περάσουμε ἀπέναντι.
Χρειάστηκε νὰ..."βγάλω τὰ μάτια μου" γιὰ χάρη τῶν ἐνστίκτων μου, ἐκτὸς σχέσεων, χιλιάδες φορές, μὲ ξέφρενους τρόπους.
Χρειάστηκε ν' ἀκούσω ἑκατοντάδες φορὲς λόγια σὰν αὐτά:
- Ἐσένα, παιδί μου, τὸ λέει ἡ καρδιά σου!... Κι' ὄχι μόνον αὐτό, πρώτη φορὰ ἄνθρωπος σέβεται αὐτὸ ποὺ κάνει!...
Ἀκόμα καὶ σήμερα, ἄν βρεθῶ ἀνάμεσα σὲ κάποιο ζευγάρι, ἄς ποῦμε σὲ ἕνα οὐζάδικο, ἡ γυναίκα σκίζεται νὰ μὲ περιποιηθεῖ, δὲν παίρνει τὰ μάτια της ἀπὸ πάνω μου, ὁπότε ὁ ἄντρας ψάχνει νὰ μοῦ βρεῖ ὅλα τὰ ἐλαττώματα τῆς γῆς, ἀκόμη καὶ πὼς...
...ἐπειδὴ εἶμαι θεατρίνος, τάχα δὲν εἶμαι ἄντρας!
Μιὰ ματιά μου ὅμως ἤ δυὸ λεξοῦλες μου καὶ τὸν ἔχω κάνει τοῦ ἁλατιοῦ.
Νὰ σοῦ πῶ ἐγὼ ποιοί εἶναι οἱ ἆντρες!
Γιὰ γυναῖκες, προτιμῶ νὰ μὴ μιλήσω: δὲν τὶς ξέρω, εἶναι ἆλλο πρᾶγμα ἀλλὰ καὶ δὲν μοῦ πέφτει λόγος νὰ λογοδοτήσω γι' αὐτές.
Ἀκόμη καὶ παθητικὸς ὁμοφυλόφιλος νὰ ἤμουν, θὰ ἤμουν ἄντρας. Πολὺ πιὸ ἄντρας ἀπὸ τὰ ἀνδροειδῆ!
Χαρά μου ποὺ ἔχω ψωλή.
Ἡ ἁγνότητα ὑπὸ τὴν αἰγίδα τῆς Καθαρότητας καὶ τοῦ Λόγου.
Πέρασα διὰ πυρὸς καὶ σιδήρου, χρησιμοποιῶ ὅλες τὶς λέξεις καίρια μόνον, δὲν ἔχω καμία σχέση μὲ ὅλην αὐτὴ τὴν χοντροκοπιὰ καὶ τὸν ἐξευτελισμὸ τοῦ ἐρωτικοῦ γίγνεσθαι γύρω μας.
Ὁπότε, νά καὶ ἡ εὐθεία ἀπάντησή μου στὸ νῆμα:
<μὲ ξενερώνει μία γυναίκα ὅταν δὲν εἶναι στὸ ὕψος μου. Τὴν ἀφήνω σύξυλη καὶ φεύγω>.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 09 Ιουν 2023, 07:39

(Ἀντίγραφον - ἀντιθεάρεστον):
~
«Τα μεσάνυχτα της αναλήψεως οι ουρανοί ανοίγουν και οι ψυχές κλειδώνονται…» και όσοι είναι «καθαροί», μπορούν να δουν ένα φως που ανεβαίνει στον ουρανό.
==
* ...<και όσοι είναι «καθαροί», μπορούν να δουν ένα φως που ανεβαίνει στον ουρανό>. * Εἶμαι τόσο βρώμικος ποὺ δὲν εἶδα οὔτε τὸ σκοτάδι. Καλὰ νὰ πάθω, - ἄς πρόσεχα!
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 10 Ιουν 2023, 06:48

Ιάνης Λο Σκόκκο
10 Ιουνίου 2021 ·
Ὅποιος ζεῖ, θυμᾶται.
Μακάρι νὰ...ζούσατε κι' ἐσεῖς, σᾶς τὸ εὔχομαι!
====
* 10 Ἰουνίου 2018.
Κι' ἆλλο ποὺ διέσωσα:
28 Σεπτεμβρίου 2011, καὶ ὥρα 1:55.
ἡ Ἑλλάδα ποτὲ δὲν ξεπλένει - τὰ χρέη της!
* * *
Πληρώνω μὲ τὸ βλέμμα μου κι' ἐξοφλῶ μὲ στίχους,
- τοὺς ἀφήνω νὰ μοῦ χαϊδεύουν καὶ τοὺς βοστρύχους -
ὅπου κι' ἄν χρωστῶ, - δὲν πᾶ νά 'ναι κι' ἡ Ἐφορία!...
Πληρώνετε τὰ χαράτσια σας... καὶ ἀπὸ θεωρεῖα
βασιλικά, θὰ σᾶς βλέπω ἐγὼ μὲ τὰ λορνιόν μου
ἤ θὰ σᾶς ὀνειρεύομαι ἐπὶ τῶν σεντονιῶν μου
μ' ὅλην τὴν φλογερὴν κλινοσοφολαγνείαν μου,
ἐμπλουτίζων συνεπῶς τὴν καλλιτεχνίαν μου.
Τρέξτε, κόψτε τὸν λαιμό σας. Γιὰ σᾶς, δὲν θὰ σκάσω!
Ὤ! τέτοιαν ὥρα δὲν βαστῶ, θέλω νὰ πλαγιάσω.
Μὲ τὸ καλό, νὰ ξέρετε, μόλις θὰ ξυπνήσω,
στὸ Φόρουμ θὰ μπῶ πάλι κι' ἐμμέτρως θὰ σᾶς βρίσω.
Στ' ἀλήθεια, σὰν ἄνθρωπος, πολὺ στενοχωριέμαι
ποὺ λίγο σᾶς σιχαίνομαι κι' ἀρκούντως σᾶς βαριέμαι.
Μπᾶτσος λέω νὰ γίνω, νὰ δεῖτε τί καταφέρνω
κι' ὅπου πετύχω ἀτάλαντους, πῶς, μὲ γκλὸμπς, τοὺς δέρνω!
Γεγονὸς εἶναι πὼς, γιὰ ν' ἀντέξεις νὰ ζεῖς, πρέπει
κάθε σου φλέβα, πρὸς τὴν παληανθρωπιά, νὰ ρέπει.
Τὰ περὶ τιμῆς καὶ δόξης, φιλοτίμου ζωῆς,
λογικῶς συνετάχθησαν γιὰ νὰ παρανοεῖς.
Ἄκρη στὴν Ἑλλάδα μὴν ψάχνετε - μᾶς τὴν φάγαν'
οἱ ἀγνοοῦσες κυβερνήσεις: τί ἐστὶ τὸ "μηδὲν ἄγαν".
Τώρα στὴν Μέρκελ χρωστᾶμε καὶ τὸ "Γνῶθι σαυτόν"
(μαζὺ μ' ὅ,τι ἆλλο σκληρὸ μᾶς μπήγει στὸν ἀπαυτόν).
Δὲν βρίσκω ὁ δόλιος ἆλλο τὶ ἐπ' αὐτῶν νὰ προσθέσω,
κι' ἀδειᾶστε μου τὴν ἐπικράτεια, - μοὖρθε νὰ χέσω.
Τὰ πελάγη τὴν πατρίδα μας δὲν θὰ ξεπλύνουν·
πρὶν ὅλοι μας πνιγοῦμε, τόκοι θὰ μᾶς μολύνουν.
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών