Τραγούδια με αναφορά σε ζώα

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 10 Ιουν 2023, 06:52

*
2 Ὀκτωβρίου 2011, καὶ ὥρα 7:57.
περὶ Ἀνέμων καὶ Ὑδάτων,
πόθοι!
* * *
Νὰ μὲ παίρνανε τὰ σύννεφα,
οἱ ἄνεμοι, τὰ κύματα,
νὰ μὲ ρίχνανε μιὰ μέρα στὴ Βουλή.
Νὰ ψηφίσω ἐγὼ τοὺς νόμους μου,
μὲ ἔρωτες καὶ ποιήματα,
ἀποφάσεις νὰ μὴν παῖρναν’ οἱ κουλοί.
Μά, ποτὲ δὲν φύσηξε πολύ,
φόρους μοῦ μπήγουν στὸ κωλί,
ποὺ ἄν ποτέ μου τοὺς πληρώσω
θὰ μὲ δεῖς πῶς θὰ καυλώσω
κι' ὅλους θὰ σᾶς φασκελώσω.
Δὲν θὰ θέλω ἆλλα σύννεφα,
οὔτε ἄνεμους καὶ κύματα,
θὰ κατούραγα τοὺς πᾶντες στὴ στιγμή.
Κλινοσοφιστὴς μὲ τ' ὄνομα.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 10 Ιουν 2023, 06:55

Αὐτὸ κι' ἄν εἶναι...
====
* 10 Ἰουνίου 2020.
Καλημέρα καὶ ἐπιτυχὲς ποδαρικό:
Manos Emanuele Kampouroglou,
πρὶν 6 ὧρες:
Ο υπουργός Εξωτερικών της Ελλάδας Νίκος Δένδιας μίλησε στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του ΑΝΤ1 με τον Νίκο Χατζηνικολάου μετά την υπογραφή της συμφωνίας ΑΟΖ με την Ιταλία. "Η Ελλάδα έχει πλέον μια αποκλειστική οικονομική ζώνη στα ανατολικά της"! 🥶 Επειδή είμαι αδύνατος στη Γεωγραφία πείτε μου πού πέφτει η Ιταλία.
==
* Νὰ ξαναπᾶς σχολεῖο νὰ μάθεις ποῦ πέφτει ἡ Ἰταλία, ἄθρησκε!
* * Δὲν εἶναι βέβαια γιὰ γέλοια... - κι' ἄς ἔβαλα <χὰ χὰ χά!>.
Ἡ Μαλακία εἶναι τὸ Ἐθνικὸ Ἄθλημα τῆς Ἀλλοδαπ'-Ἑλλάδος. Δὲν εἶναι τυχαῖο ποὺ ὁ ἕνας ἀποκαλεῖ τὸν ἆλλον "μαλάκα" σ' αὐτὸν τὸν τόπο. Τὄχουν κληρονομήσει ἄλλωστε καὶ οἱ ἀλλοδαποί μας, αὐτοὶ ποὺ θὰ πάρουν λίαν συντόμως τὴν θέση μας ἐδῶ.
Ναὸ ἀφιερωμένο στὴν Ἁγία Μαλακία δὲν βλέπω ἀκόμη πουθενά, κι' ὅμως, θἄπρεπε.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 10 Ιουν 2023, 06:58

Δὲν ξεχνῶ τί ἔγραφα καὶ πέρυσι)
~
10 Ἰουνίου 2019.
(Ἀντίγραφο):
~
Ἔχω μιὰν ἀπορία:
γιὰ ποιόν ἑλληνικὸ λαὸ
μιλᾶνε ὅλοι αὐτοί; Τοὺς γέρους καὶ τὶς γρηές;
Κάτω ἀπὸ 50 χρονῶ, μόνον ἀλλοδαποὺς τῆς κακιᾶς ὥρας βλέπεις παντοῦ καὶ πᾶντα. Κι' ἀκοῦς γλῶσσες ποὺ ἀηδιάζεις. Μανδῆλες ἀπὸ τὴ μιά, σεξουαλικὰ πάρε-δῶσε μὲ 5 εὐρὼ ὅ,τι γουστάρει ὁ συντοπίτης μας μὲ ἀλλοδαπὰ ἄγρια καὶ βαρβάτα. * Ἄσε (εὐκαιρία γύρευα νὰ τὸ γράψω κι' αὐτό) ποὺ δὲν χτυπᾶνε εἰσιτήριο στὰ λεωφορεῖα, ὅλο γκαρίζουν στὸ τηλέφωνό τους καὶ μοστράρουν τὰ τατουάζ τους (ἀντιμάχονται τοὺς λιγοστοὺς ὑπαρκτοὺς Ἔλληνες σ' αὐτὰ τὰ δύο). ΔΕΝ ξέρω σὲ ποιά χώρα τῆς Ἀσίας βρίσκομαι ὅταν βγαίνω ἔξω. Ὅ,τι σιχαίνομαι περισσότερο στὸν κόσμο, ἐδῶ βρίσκεται.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 10 Ιουν 2023, 07:05

Βρέ, δὲν ἤμουν...λουκουμάκι, κάποτε; (Στὴν Γαλλο-Ἑλληνικὴ Ἑταιρεία ἐκρηκτικῶν ὑλῶν καὶ χημικῶν προϊόντων - 1967;), λίγο πρὶν γίνω μεταφραστής. Γιὰ μένα, κοῦκλος ἤμουνα! Πιὸ κοῦκλος κι' ἀπὸ τώρα.Εικόνα
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 13 Ιουν 2023, 06:36

13 Ιουνίου 2020 · Κοινοποιήθηκε στους εξής: Δημόσια
(Ἀντίγραφον - ἀπὸ ἀλλοῦ):
~
Μᾶς δίνανε κι' ἐμᾶς συσσίτιο, στὸ Δημοτικό. Μοῦ ἄρεσε τὸ τυρί. Καθόλου ὅμως τὸ βούτυρο, ὁπότε ἔπρεπε νὰ βρῶ τρόπο νὰ μὴν τὸ φάω. Ἔλεγα τότε στὰ παιδιά: <- Μ' ἔχετε δεῖ νὰ χορεύω μᾶμπο;> Καὶ ἄρχιζα τότε ἕνα ἔξαλλο <...ἔι, μᾶμπο, μᾶμπο ἰταλιάνο, ἔι, μᾶμπο...>, ὁπότε μοῦ...ξέφευγε τὸ ψωμὶ μὲ τὸ βούτυρο καὶ βρισκόταν στὰ κεραμίδια, πάνω ἀπὸ τὶς βρύσες καὶ τὶς τουαλέτες, τοῦ 99ου Δημοτικοῦ Σχολείου, εἴπαμε, στὴν ἄλλη γειτωνιά, ὄχι σὲ τούτη ποὺ....πάλι γειτωνεύουμε (μεταφερθήκαμε καὶ οἱ δυό). * Ποτὲ δὲν ἔτρωγα καὶ δὲν ἔκανα κάτι ποὺ δὲν μοῦ ἄρεσε, μέχρι τώρα ποὺ τὸ ὁμολογῶ ἐδῶ. Οὔτε γάτα δὲν χαϊδεύω, ἄν δὲν μ' ἀρέσει (ἄν εἶναι δυνατόν!... - καὶ ὅμως!... ).
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζωα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 13 Ιουν 2023, 06:45

13 Ιουνίου 2020 · Κοινοποιήθηκε στους εξής: Δημόσια
Ἐπανάληψις μέχρι ἀηδίας.
~
Χρῆστος Κυριαζίδης
56 λεπτά.
Γιατί σὲ κάθε σου ἀνάρτησι πρέπει νὰ γράφῃς στ' ἀγγλικά; Αἰσθάνεσαι πιὸ οἰκεία; Τὸ μῖσος καὶ ἡ ἀγάπη δὲν κρύβονται, ἀκριβῶς ὅπως ὁ βήχας καὶ τὸ χρῆμα.
Ἀγαπῶ τὴν γλῶσσα μου, χρησιμοποιῶ τόνους καὶ πνεύματα γιατὶ μέσα μου κατοικεῖ ἡ Ἑλλάς.
Εἴθε ἅπαντες οἱ Ἕλληνες νὰ κατανοήσουν τὸ ἀληθινὸ νόημα τοῦ «κατοικεῖν».
==
* Αὐτὸ ἔχω στὸν νοῦ μου ὅλο τὸ εἰκοσιτετράωρο, ὅλον τὸν χρόνο, - καὶ τὶς 365 ἤ 366 ἡμέρες. Περπατῶ στὸν δρόμο καὶ δὲν βλέπω παρὰ ἀλλοδαπά, τὰ πᾶντα. Ἄν δὲν εἶχα ἕνα ἔμφυτο πεῖσμα μέσα μου, νὰ εἶμαι ἐνάντιος σὲ ὅλα καὶ σὲ ὅλους, θὰ εἶχα αὐτοκτονήσει. Δὲν ὑπάρχει σιχαμερότερο πρᾶγμα ἀπ' αὐτὸ ποὺ συμβαίνει σ' αὐτὸν τὸν τόπο. Ἀνορθογραφία ἀπὸ τὴν μιά (π.χ. πρὶν 10΄ εἶδα: <λόγο τῖς ἐπιδημίας...>), ἀγγλικὰ ἀπὸ τὴν ἄλλη, καὶ τουρκοειδεῖς ὁμιλίες. Περπατάω καὶ λέω: "- Σκατὰ νὰ φᾶτε, ζῶα". Ὅ,τι καὶ νὰ πάθει αὐτὸς ὁ τόπος - ποὺ φωτιὰ νὰ πέσει νὰ τὸν κατακαύσει τώρα ἀμέσως - καλὰ κι' εὐλογημένα νὰ τὸ πάθει, νὰ χαθεῖ, νὰ πάει στὸν Διάολο κι΄ ἀκόμη παραπέρα.
ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

13 Ιουνίου 2019.
(Ἀντίγραφον - περὶ Ἐπιδαύριας ἀκουστικῆς):
~
Φως στο μυστήριο της ακουστικής της Επιδαύρου – Εξαίρετος ήχος μόνο της Ελληνικής γλώσσας.
==
* Μόνο ἡ ἑλληνικὴ ἀκούγεται ἐξαιρετικῶς; Ὡραῖα. Μπορεῖ ὄποιος Ἕλληνας θέλει νὰ πηγαίνει καὶ νὰ παίζει στὴν Ἐπίδαυρο. Ὥσπου νὰ πάψουν νὰ πηγαίνουν θεατές.
--
* * Ἆλλ' ἀντ' ἄλλων. Καταλαβαίνεις τί λέει; <Ἐξαίρετος ἦχος μόνο τῆς ἑλληνικῆς γλώσσας>. Δηλαδή, ἄν πάει τὸ Ὄλντ Βίκ ἤ ἡ Κομεντὶ Φρανσαίζ ἤ κάποιος ἆλλος ξένος σπουδαῖος θίασος, ἡ ἀκουστικὴ θὰ εἶναι μέτρια ἕως χάλια, γιατί ἡ Ἐπίδαυρος ξερνάει ἀπὸ μόνη της τὰ ἀγγλικά, τὰ γαλλικά, τὰ ἰταλικά...; Ἐνῶ οἱ κάκιστες σύγχρονες ἑλληνικὲς παραστάσεις μας ἔχουν τοὐλάχιστον τὸ χάρισμα τῆς, κατὰ προτίμησιν τῆς Ἐπιδαύρου πάντοτε, ἐξαιρέτου ἀκουστικῆς, ποὺ δὲν χαρίζεται στὶς ξένες γλῶσσες; Νὰ εἴμαστε ἑλληνολάτρεις ἀλλὰ νὰ ἀξίζουν πρῶτα καὶ τὰ ἑλληνικὰ ποὺ λατρεύουμε.
* Σκέψου, ὅτι εἶχαν προβλέψει καὶ τὴν σημερινὴ ἐξέλιξη (καλὴ ἤ κακή, τὸ παραβλέπω χάριν συντομίας τοῦ λόγου καὶ ἵνα μὴ βλασφημήσω πρωινιάτικα) τῆς ἑλληνικῆς γλώσσας. <και αυτό γιατί η Ελληνική γλώσσα είναι μουσική γλώσσα>, (καθὼς λέει τὸ...σπουδαῖον ἆρθρον), ἄς ποῦμε ἔχει τὴν χάρη τῆς γαλλικῆς ἤ τῆς ἰταλικῆς. Οὔτε μπαγλαντέζικη νἆταν!
ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ
3 χρόνια πριν
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 14 Ιουν 2023, 07:35

Ιάνης Λο Σκόκκο
14 Ιουνίου 2020
26 Σεπτεμβρίου 2011, ὥρα 3:18μ.μ.
Κλινοσοφιστεῖες.
Γράφει .. .. ὁ Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
* Ἔχω μείνει ὀρφανὸ στοὺς πέντε ἔρωτες......... Φανταστικὴ ἀ-βιογραφία.
................................. " ...καὶ ξάπλωσα γυμνούλης μὲ τὸ χέρι ἐκεῖ. Ὁπότε θυμήθηκα:
Ἐπειδἠ οἱ ἔρωτές μου μοῦ ἔχουν κάνει τὸν βίο ἀβίωτο,
τί ἀ-βιογραφικὸ νὰ στείλω;
Θέλω νὰ λανσάρω τὴν νέα μόδα τοῦ πετυχημένου ἐραστῆ.
Διαθέτω μύτη μεγάλη - ἔ, ὄχι καὶ σὰν τοῦ Συρανὸ! Μία ἔτσι νὰ κάνω καὶ φεύγουν τὰ ροῦχα ἀπὸ πάνω μου - ὡς διὰ μαγείας.
Μοῦ ἀρέσουν πολὺ οἱ καθρέφτες ὁλόγυρα - δὲν χορταίνω νὰ μὲ θαυμάζω! Τί ὡραῖα ποὺ τὸ κάνω!... - φαντάζομαι, ὅλοι καταλάβατε ποιό! Εἶναι καὶ πράγματα ποὺ δὲν λέγονται οὔτε κἄν ὡς ὑπαινιγμός, - νὰ ἐξηγιόμαστε.
Ὅταν πλένομαι, τὸ νερὸ κατρακυλάει χυτὸ ἐπάνω μου καὶ δροσίζεται.Ὅταν σαπουνίζομαι, τὸ σαμπουὰν συγκεντρώνεται μαγεμένο καὶ χαζεύει μ' αὐτὰ ποὺ βλέπει! Ὄχι, δὲν τοῦ ὑποβάλλω τέτοιες σκέψεις, ἐγώ... Μόνο του, τὸ νερό, παθαίνει πλάκα!
Ἡ κλίνη μου σοφίζεται χίλια δυὸ ταλέντα τὸ λεπτὸ ἀλλὰ καὶ πάλι δὲν μὲ προλαβαίνει. Μᾶλλον χρειάζεται βοηθὸς ἐρωθεσίας, νὰ κρατᾶ σημειώσεις, ὥστε τὸ βιβλίο μου νὰ εἶναι πλῆρες, χωρὶς παραλείψεις - λεπτομέρειες ποὺ δὲν τὶς θυμᾶμαι, (ἔμ, παρασυρμένο μυαλὸ εἶναι αὐτὸ...) σίγουρα, μετά.
Μετρητὴ βόγγων ἔχω - καὶ μάλιστα πολὺ καλό, εἰσαγωγῆς, ἀπὸ τὴν Γερμανία - σιγὰ μὴν ἔπαιρνα κινέζικο!...
Οἱ σκιὲς στοὺς τοίχους, μὲς τὸ ἡμίφως, εἶναι χορογραφίες πού, ἄν τὶς ἤξερε ὁ Νουρέγιεφ, θὰ ζοῦσε ἀκόμα. Τῆς μοίρας του ἦταν!
Ὁ φυσικὸς χυμός μου εἶναι νὰ τὸν πιεῖς στὸ ποτῆρι. Χωρὶς παγάκια. Θὰ δροσιστεῖς θὲς δὲν θές.
Ὅταν θυμᾶμαι τοὺς ἔρωτές μου, ἀπορῶ πῶς δὲν τοὺς σκότωσα - νὰ τελειώναμε πιὸ εὐχάριστα καὶ πιὸ ἐξηγημένα.
Λίγη φυλακή, πονεμένα ποιήματα, ἔ, καί; Ὁ Ἰάνης ὁ ἐρωτοφονιὰς θὰ μποροῦσε νὰ τραγουδηθεῖ ἀπὸ τὸν Μητσιᾶ μιὰ χαρὰ, τώρα ποὔχει πάρει μάλιστα καὶ τὸ κολάι, μὲ τὸν σκέτο Γιάννη τὸν φονιά. Σὲ καλό του θὰ τοὔβγαινε. Ἐμένα κι' ὄχι τὸν Χατζιδάκι νὰ εὐγνωμονοῦσε, ὡς θἄπρεπε.
Ἄχ, δὲν μ' ἀρέσει νὰ θυμᾶμαι τί ἔχω τραβήξει ἀλλὰ λὲς καὶ ὁ Διάολος, ἄλλη δουλειά δὲν ἔχει, στρώθηκε στὸ μυαλό μου καὶ δός του, τὸ τριβελίζει! Ἄμ, ἐγὼ φταίω, ποὺ κάνω πὼς δὲν μὲ νοιάζει. Κι' αὐτό, τὸν τσιγκλάει ὅλο καὶ πιὸ πολύ, νὰ μοῦ τὴν πέφτει.
Θὰ μποροῦσα νὰ τοῦ ὑποβάλω μήνυση - ἀλλὰ ὁ Διάολος ἔχει τοὺς δικαστὲς μὲ τὸ μέρος του. Ὅλοι αὐτοὶ οἱ σοβαροὶ κύριοι, κατόπιν ψιθυριστῆς συνεννοήσεως, πίσω ἀπὸ τὶς δικογραφίες τους, θὰ μοῦ ἀνακοίνωναν αὐστηρῶς:
- Τἄθελε καὶ σένα ὁ κῶλος σου!
Κίχ δὲν θἄβγαζα. Γιατί, ἔνοχος ὤν, τί νὰ ἔλεγα; Ὁ λαὸς ἔτσι τὸ λέει: τἄθελε κι' ἐσένα ὁ κῶλος σου!
Ἀσχέτως ἄν, κατὰ βάθος, τἄθελε λὰ μία τσουτσούνα! Ἄν τὄλεγα ἔτσι, θὰ νόμιζαν πὼς δὲν ξέρω καλὰ ἑλληνικὰ, πὼς μιλάω ἰδιωματικῶς - θεὸς φυλάξοι!
Ἔφεσις, σὲ τέτοιες περιπτώσεις δὲν γίνεται ποτέ. Ἄφεσις ἁμαρτιῶν, συνιστᾶται.
Βρὲ κερατάδες, νὰ σᾶς πῶ ἔτσι, τί ἄφεση - λὲς κι' ἔχω διάθεση νὰ συγχωρῶ!... - ὅταν τὸ ἠθικό μου εἶναι σὲ ὕφεση καὶ σ' ἀντίθεση μὲ τὸ ταμπεραμέντο μου; Δὲν βλέπετε πὼς δὲν θέλω πιὰ νὰ ξαναερωτευτῶ;
Καὶ τί θὰ κάνω; Σύνταξιν ἐρωτικήν, προτοῦ πεθάνω, θὰ πάρω; Μὲ περικοπές; Βαλτοὶ εἴσαστε; Χρωστάω τίποτα στὴν Εὐρωπαϊκὴ Ἕνωση, π' ἀνάθεμά την;
Εἰς λίαν δύσκολον θέσιν, εὑρίσκομαι πλέον. Καταφεύγω εἰς τὰς γραφάς μου, μήπως καὶ δι' ἐξομολογήσεων, ἄνευ χαϊδολογήσεων - μακρὰν ἐμοῦ παρορμήσεις θεολογήσεων, δικαιολογήσεων, ψευδολογήσεων... - κι' ἄνευ ἀπεραντολογήσεων, μήπως, λέγω, εὕρω ἄκρην τινά.
Εὕρηκα! Πάω νὰ λουστῶ κι' ἔρχομαι. Πρῶτα θὰ ἡδονιστεῖ τὸ σαμπουάν - χαλάλι του!
Καὶ γρήγορα. Νὰ μὴν περιμένει καὶ ὁ βοηθὸς ἐρωθεσίας - μὲ τὴν ὥρα τὸν πληρώνω καὶ μὲ ΦΠΑ!
..................................................................................... μὲ χοὲς στοὺς νεκροὺς ἔρωτες".
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 15 Ιουν 2023, 07:00

15 Ιουνίου 2021 ·
Ἀπὸ τὰ διασωθέντα μου στὸ Φόρουμ.
====
* ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, 15 Ἰουλίου 2014, 3:41μ.μ.
Θέμα: Θέλω νὰ γυρίσω στὰ παληά...
~~
Θἄθελα νὰ βρῶ τὸ τετράδιο τῆς Α΄Γυμνασίου, ὅπου ἔγραψα τὴν πρώτη μου.........................ἀριστουργηματικὴ (μπάμ, μπούμ) Ἔκθεση,
ὅπου, παρὰ τὰ 1.000 ὀρθογραφικὰ λάθη,
ὁ Γιάννης Σιδέρης
μοῦ ἔβαλε βαθμὸ 20΄ (μὲ τόνο)
καὶ...μὲ πῆρε στὸν λαιμό του ἐσαεί.
Θὰ σᾶς ἀφηγηθῶ τὴν ὑπόθεση(!) τῆς πρώτης μου ἔκθεσης λοιπόν,
ποὺ δὲν τὴν ἔκλεψα ἀπὸ κάπου
ἤ ποὺ δὲν μοῦ τὴν ἔγραψε ἡ ἐξαδέλφη μου, 5 χρόνια μεγαλύτερη,
νὰ τὴν παρουσίαζα γιὰ δική μου! Ὥς τότε, μόνο προφορικὰ ἤμουν Μεγάλος Παραμυθάς. Δὲν ἤμουν ἄξιος οὔτε μιὰ σειρὰ νὰ γράψω κατεβασμένη ἀπὸ τὸ μυαλό μου. Πήγαινα γιὰ ζωγράφος ἄλλωστε καὶ μισοῦσα τὴν Ἔκθεση.
Ἀλλὰ, τὴν προηγούμενη φορά, ὁ καθηγητής μας ἐξευτέλισε ἕναν συμμαθητή μας, ποὺ διάβασε μιὰ ἔκθεση κατὰ γράμμα ἀντιγραφὴ ἀπὸ τὸ βιβλίο
"Πῶς θὰ πετύχετε στὸ Γυμνάσιο" (δίναμε εἰδικὲς ἐξετάσεις μετὰ τὸ Δημοτικό)
καὶ τὴν γλύτωσα ἐγώ, ποὺ εἶχα ἀντιγράψει τὴν ἴδια ἔκθεση ἀκριβῶς. Χτύπησε τὸ κουδοῦνι. Ἔτσι δὲν μαρτυρήθηκα, ἀφοῦ εἶχα κατουρηθεῖ, κυριολεκτικά, μόλις ἀντιλήφθηκα τὸ τί συνέβαινε.
Νὰ γιατί δίνω τόση ἀξία στὸ Γράψιμο, τὸ δικό του, τοῦ καθενός.
Θέμα: Νὰ φαντασθοῦμε ὅτι εἴμαστε μεγάλοι σὲ ἡλικία καὶ ἀπὸ κάποιαν ἀφορμὴ θυμόμαστε τὰ παιδικά μας χρόνια!
~~~~
Ἤμουνα στὰρ, λέει, τοῦ κινηματογράφου καὶ ἐκεῖνο τὸν καιρὸ τελείωναν τὰ γυρίσματα μιᾶς μουσικοχορευτικῆς ταινίας, ὅπου πρωταγωνιστοῦσα ἐγὼ καὶ μιὰ ἐξαίρετη νέα χορεύτρια ποὺ θὰ ἀναδεικνυόταν στὸ πλάι μου!
Μάλιστα, τότε, 1956, ἐπειδὴ στὴν Ἑλλάδα δὲν ὑπῆρχε τηλεόραση, ἔστειλε ἡ Τσινετσιτά συνεργεῖο νὰ μᾶς πάρει συνέντευξη καὶ νὰ κινηματογραφήσει, δείχνοντας καὶ τὸ χορευτικὸ φινάλε ποὺ ἔκλεινε μ' ἕνα φιλὶ καὶ "Τέλος", ποὺ θὰ τὸ ἔβλεπε ὅλη ἡ Εὐρώπη, πλὴν τῆς Ἑλλάδας,
ποὺ ἦταν ἀνάξια νὰ ἔχει τηλεόραση - καὶ τί νἄδειχνε δά; Λαϊκοῦρες;
Καὶ μόνον στὸ σπίτι μου, ποὺ ἤμασταν οἱ μοναδικοὶ ποὺ εἴχαμε ἀπ' εὐθείας τηλε-σύνδεση μὲ τὴν Ρώμη, θὰ τὸ βλέπανε ἡ γυναίκα μου μὲ τὸν γυιό μας.
Ἡ Ἔκθεση ἄρχιζε ὅταν πιά, ἀργὰ τὸ μεσημέρι, ἐπέστρεψα σπίτι μου, κατάκοπος, καὶ καθίσαμε νὰ φᾶμε.
Ὁ γυιός μου, ὁ Πίπης, 4 χρόνων, λύσσαξε νὰ μοῦ λέει πόσο τοῦ ἄρεσε ποὺ μὲ εἶδε στὴν ὀθόνη, τί ὡραία ποὺ ἦταν, ἐκείνη ἡ κυρία ποὺ χορεύαμε μαζύ...
" - Σκάσε, παιδάκι μου!", τοῦ ἔλεγα ἐγώ, "εἶμαι κουρασμένος, ζαλίζεται τὸ κεφάλι μου, τὰ λέμε τὸ βράδυ...".
Τίποτα αὐτός.
- Μπαμπά, αὐτό...μπαμπά, ἐκεῖνο...
Ἔ, νευρίασα κι' ἐγὼ καὶ τοῦ ἄστραψα μιὰ "πάφ!..." νὰ σκάσει ἐπιτέλους.
Καὶ δὲν ἔφαγα. Πῆγα καὶ κλειδώθηκα στὸ σαλόνι, βλασφημῶντας τὴν ὥρα καὶ τὴ στιγμὴ ποὺ ἔκανα παιδὶ νὰ μὲ βασανίζει ἔτσι. Ἄναψα τσιγάρο... ὥσπου ἄρχισα νὰ ἠρεμῶ καὶ νὰ παραδέχομαι πὼς παρὰ ἤμουν αὐστηρὸς μὲ τὸ παιδί, πού, τί ἔκανε; Χαιρόταν μὲ τὶς δόξες μου καὶ καμάρωνε!... Κι' ἔλεγα στὸν ἑαυτό μου:
- Ἔλα, μωρέ, τώρα! Ἐγὼ ἤμουν καλλίτερος στὴν ἡλικία του; Ποὺ κορόιδευα ὅλες τὶς γρηὲς τῆς γειτωνιᾶς, ἐπειδὴ τρέμανε καὶ σέρνανε τὰ πόδια τους τὰ στραβά; Πού, ὅπου ἔβλεπα σταμνάκι μὲ νερό, σὲ ἴσκιο νὰ δροσίζεται (σπάνιζαν τὰ ψυγεῖα πάγου τότε), τοὔδινα μιὰ κι' ἔπεφτε χάμω κι' ἔσπαγε; Ποὺ παντρευόμουνα κάθε ἀπόγευμα τὴν Μάρθα καὶ, ἐνῶ ἤμουν ὁ γαμπρός, ἔκανα καὶ τὸν παππά, γιατί τὰ ἄλλα παιδιὰ ἦταν μικρὰ καὶ δὲν ξέρανε νὰ θεατρινίζουν; Ποὺ δὲν ἤθελα νὰ πάω σχολεῖο γιατί ἤμουν βέβαιος ὅτι ἤξερα πιὸ πολλὰ Γράμματα ἀπὸ τὴν Δασκάλα ποὺ μιλοῦσε πιὰ μὲ τὸ "σεῖς" καὶ μὲ τὸ "σᾶς", ἡ γεροντοκόρη, ποὺ ποιός βλάκας θὰ τὴν παντρευόταν ποτέ; Ποὺ δὲν τολμοῦσε νοικοκυρὰ νὰ βγάλει ἔξω τὸ μαγκάλι της νὰ τ' ἀνάψει καὶ νὰ μὴ τῆς τὸ ἀναποδογύριζα χοροπηδῶντας; Ὑπῆρχε διαβολιὰ ποὺ νὰ μὴν ἤμουν πρῶτος ἐκτελεστής της;
Κι' ἀναλογιζόμουν: - Ἔλα, μωρέ, τὸ κακόμοιρο τὸ παιδί, τί ἔκανε; Ἐγὼ ἤμουνα πιὸ διάολος - καὶ τὰ ξέχασα δηλαδή; Τώρα ποὺ μεγάλωσα, πάει νὰ πεῖ πὼς σοβαρεύτηκα κιόλας; Κι' ὅταν δὲν ἔτρωγα τὸ φαΐ μου καὶ τὸ πετοῦσα ὅπου εὕρισκα, ἀκόμα καὶ πίσω ἀπὸ τὸν καναπέ; Ποὺ ἤθελα, ἀπαιτοῦσα, μιὰ ζωγραφιὰ γιὰ κάθε μπουκιὰ ποὺ ὑποσχόμουν νὰ ἔτρωγα; Παιδί ἤμουνα ἐγὼ ἤ διάολος τρικέρατος; ....
Αὐτὰ ὅλα, χωρὶς ὑπερβολὴ ἤ παραποίηση, βρίσκονταν στὴν μοιραία ἐκείνη Ἔκθεση!
Μὲ ὑπότιτλο: Ἕνα αἰσθηματικό, μοντέρνο, ἔξαλλο ἀριστουργηματάκι, γιὰ μικροὺς καὶ μεγάλους, ποὺ δὲν ὑπάρχει προηγούμενό του.
Ἄν δὲν τὸ διαβάσετε, ἐσεῖς χάνετε!
Τὴν ἀνάμνηση αὐτὴ,
τὴν ἀφιερώνω στὴν Πασιφάη καὶ στὴν Σουβλίτσα,
ἔτσι, ὡς αὐτόγραφο,
σὲ ἁπλὲς θαυμάστριές
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 15 Ιουν 2023, 07:05

Ιάνης Λο Σκόκκο
15 Ιουνίου 2021 · Κοινοποιήθηκε στους εξής: Δημόσια
Ἁπλῶς, γιὰ ἕνα μήνυμά μου πρόκειται, ποὺ τὸ διέσωσα τὸ 2018, ὅταν τὸ Φόρουμ ἔκλεισε διὰ παντός:
====
* ΣΥΡΙΖΑ+ΝΔ=LOVE/ ἆλλα λόγια ν' ἀγαπιόμαστε.
oliveoil: Σάβ 10 Μάιος, 2014 10:19π.μ.
Ὁ κ. Γλέζος εἶπε: «Ὅσο γιὰ τὴν πρόταση ποὺ μᾶς ἦρθε, δείχνει ὅτι ἡ ΝΔ ἀποδέχεται ὅτι ἔχει χάσει τὴν δύναμή της γι' αὐτὸ καὶ ζητᾶ συγκυβέρνηση.
Δηλαδὴ νὰ συγκυβερνήσει τὸ ναδὶρ μὲ τὸ ζενίθ» καὶ πρόσθεσε: «Θὰ ἐγκαταλείψει ἡ κυβέρνηση τὴν πολιτικὴ τοῦ δανεισμοῦ; Θὰ σταματήσει νὰ ἁρπάζει ἀπὸ τὸν λαό, γιὰ νὰ σώσει τὶς τράπεζες; Ἄν τὸ κάνει αὐτό, δὲν πιστεύω, συνάδελφοι τοῦ ΣΥΡΙΖΑ, νὰ ἔχουμε ἀντίρρηση».
~~
Κλινοσοφιστής:
Ἐγκαταλεῖψτε τὰ δικά σας δηλαδή, κι' ἐλᾶτε μὲ τὰ δικά μας!...
Γιὰ μένα, ὅ,τι πιὸ βιοπαράλληλο, τώρα ποὺ ἀντιγράφω τὴν μετάφρασή μου τοῦ πιραντελλικοῦ: "Ἤ ἕνας ἤ κανένας",
(δράμα σὲ 3 πράξεις - ἀντιθέτως ἡ πολιτικὴ εἶναι φαρσοτραγωδία σ' ἀναρίθμητες διαπράξεις ἐγκλημάτων).
Γιὰ τὸν Τίτο φταίει ὁ Καρλίνο...,
γιὰ τὸν Καρλίνο φταίει ὁ Τίτο.
Μὲ τί ἐπιχειρήματα ρίχνει τὰ βάρη ὁ ἕνας στὸν ἆλλο, ἐνῶ, ἆλλο τόσο, πῶς δικαιολογεῖ τὶς πράξεις του, ὁ καθένας!
Ἐν προκειμένῳ, οἱ πράξεις ἦταν παρόμοιες: συνουσιάζονταν ἐναλλὰξ μὲ τὴν κυβέρνηση,
συγγνώμη: μὲ τὴν Μελίνα ἤθελα νὰ πῶ!
Ἐξ αἰτίας τους, πεθαίνει ἡ ἀθώα Μελίνα, κοινὴ ἐρωμένη τους (ἐξουσία, ἄν θέλετε, - στὴν περίπτωσή μας: ἕνα τέρας).
Τοὺς ἀφήνει τὸ παιδί της, ἀγνώστου πατρός: τοῦ Τίτο ἤ τοῦ Καρλίνο;
Κανενός.
Δικό της (τῆς ἐξουσίας, ποὺ πᾶντα πεθαίνει ἔτσι, καὶ φορτώνει ἀλλοιῶς τὶς καταστροφὲς στοὺς ἑπομένους)
Τὸ παιδί της, ἐν τοιαύτῃ περιπτώσει, εἶναι ὁ λαός.
Ἀλλὰ ἐνῶ τὸ βρέφος δὲν φταίει, ὁ λαός εἶναι συνένοχος ὀλκῆς καὶ μὴν παραμυθιαζόμαστε.
Ἡ πολιτικὴ δὲν εἶναι θέατρο, εἶναι σφαγεῖο.
Ἀπὸ τὸ θέατρο φεύγεις καμιὰ φορὰ καὶ μὲ κάθαρσι. Ἡ πολιτικὴ σὲ βαπτίζει ἐσαεὶ στὴν ὕβρι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ την 15 Ιουν 2023, 07:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 15 Ιουν 2023, 07:06

Σιγὰ νὰ μὴν τὸ μετέδιδα:
~
Μητσοτάκης στὸν ΣΚΑΪ: «Θὰ εἴμαστε πιὸ ἕτοιμοι τὸ φθινόπωρο σὲ πιθανὸ νέο κύμα κορωνοϊοῦ».
==
Ἕτοιμοι....
* Νὰ πεθαίνουμε ἕνας-ἕνας (καὶ δέκα-δέκα καλλίτερα θἆναι), νὰ γλυτώνετε ἀπὸ Ἕλληνες κι' ἀπὸ μέριμνα γι' αὐτούς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ την 15 Ιουν 2023, 07:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 15 Ιουν 2023, 07:19

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ
3 χρόνια πριν
Ιάνης Λο Σκόκκο
15 Ιουνίου 2020 ·
Ἑνὸς ἔτους ἀνάμνησις - ποὺ νὰ μὴν ἔσωνα νὰ τὸ θυμᾶμαι!
~
15 Ἰουνίου 2019.
(Ἀντίγραφον - ποὺ χρειάζεται ἐπιφοίτηση Πνεύματός τινος ἵνα κατανοήσῃς τὸ περιεχόμενον αὐτοῦ):
~
Ὑπάρχει ἑλληνική κυβέρνησις γιά νά σώσῃ τήν Θρᾴκη;
=
* Ὄχι. Κατάλαβέ το. Ἀκόμα καὶ οἱ ἁπλοὶ πολίτες νοιάζονται γιὰ τὸ
<τί θὰ ἀπογίνουν οἱ δυστυχεῖς, λέει, ἀλλοδαποί,
ποὺ ἦρθαν ἐδῶ, γιὰ ἕνα καλλίτερο μέλλον,
καὶ κάποιοι, ἀπὸ μᾶς, δυστυχῶς: θὰ τοὺς κάνουν ναρκομανεῖς>!...
Τὸ ἄκουσα κι' αὐτό! Ἀπὸ ἀνθρώπους μορφωμένους καὶ ποὺ τοὺς ξέρω χρόνια καὶ τοὺς εἶχα σὲ ὑπόληψη.
Ὅτι στὴν Ἀθήνα: οἱ ἀλλοδαποὶ θὰ καταστραφοῦν, ἔ, δὲν τὸ φανταζόμουν!...
Ἀλλοδαπ'-Ἑλλάδα πέρα γιὰ πέρα.
Φωτιὰ νὰ σᾶς κάψει - καὶ νὰ φροντίζω μὴ σβήσει πρὶν τὴν ὥρα της, πρὶν δηλαδὴ γίνετε κάρβουνα ὅλοι σας.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 15 Ιουν 2023, 07:23

Ιάνης Λο Σκόκκο
15 Ιουνίου 2020 · Κοινοποιήθηκε στους εξής: Δημόσια
«Ἑλλάδα 2021». Αὐτοὶ εἶναι ἕτοιμοι νὰ μᾶς ποῦν: ν' ἀγαπᾶτε τοὺς Τούρκους σὰν τὴν μάννα σας καὶ τὸν πατέρα σας, σὰν τὰ παιδιά σας καλλίτερα, ἀφοῦ αὐτοὶ θὰ σᾶς διαδεχτοῦν ἐδῶ, αὐτοὶ θὰ σᾶς κηδέψουν.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 17 Ιουν 2023, 07:54

Ιάνης Λο Σκόκκο
17 Ιουνίου 2020 ·
Ὅλα τὰ κόμματα καὶ οἱ ὀπαδοί τους τὸ κατάπιανε. Καὶ τοὺς ἀρέσει.
Ποῦ καὶ ποῦ βγαίνουμε καὶ κανένας ἀπὸ μᾶς, τοὺς ἐλαχίστους (σὲ ἀριθμὸ καὶ σὲ ὀντότητα), στὸ ΦέιςΜπούκ, νὰ ποῦμε τὸ ἀντίθετο. Λὲς καὶ ἐδῶ εἶναι Βουλὴ ἤ δρόμος συλλαλητηρίου. Κανεὶς δὲν μᾶς ἀκούει. Τὴν ὥρα μας περνᾶμε καὶ ἀσυνειδήτως τὸν ἔξυπνο παριστάνουμε,
ὄντας βλάκες.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια μὲ ἀναφορά σὲ ζῶα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 17 Ιουν 2023, 07:56

Ὁδὸς Πανεπιστημίου καὶ....
Ὁ περίπατος, εἴπαμε, εἶναι γιὰ τοὺς μονίμους ἀλλοδαπούς:
- οἱ μαμάδες θὰ βγάζουν τὰ (ἀπὸ τρία καὶ περισσότερα) παιδιά τους,
- πολλοὶ γέροι καὶ γρηὲς θὰ λιάζονται,
- ἴσως δὲ ἡ Ὁμόνοια δὲν ἀρκεῖ γιὰ ψωνιστῆρι, ὁπότε θὰ βρεθοῦν κι' ἆλλα σημεῖα συναντήσεων καὶ παζαρεμάτων...
Τί τουρκικὸ ὄνομα θὰ πάρει ἡ ὁδὸς Πανεπιστημίου;
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τραγούδια με αναφορά σε ζώα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 17 Ιουν 2023, 08:00

(Ἀκόμη καὶ προχθές, τὴν Δευτέρα, στὸ Καφενεῖο τὰ ἴδια ἔλεγα. Ἀλλὰ οἱ Ἕλληνες οἱ ἴδιοι δὲν ξέρουν ποῦ βρίσκονται, τί τοὺς γίνεται, ὅταν οἱ ἴδιοι ἔχουν ἐξασφαλίσει τὸ ψωμί τους):
~
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο
17 Ἰουνίου 2019.
(Ἀντίγραφον - σᾶς ἔπρηξα; Ὄχι ἀκόμα;):
~
Εἰπώθηκε:
ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝ 2 ΚΑΤΟΣΤΑΡΙΚΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΚΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΔΟΥΝΑΝΕ.
==
* Οἱ Ἕλληνες ΔΕΝ βρίσκουν δουλειὰ στὴν Ἑλλάδα, τὰ ἀφεντικὰ ΘΕΛΟΥΝ ἀλλοδαπούς, νὰ τοὺς ἐκμεταλλεύονται καλλίτερα, μὲ μικρότερο μισθό, λίγα ἔνσημα, ἴσα-ἴσα γιὰ νὰ δικαιοῦνται ἄδεια παραμονῆς στὴν χώρα καὶ τοῦ χρόνου ἐπίδομα ἀνεργίας, ὁπότε καὶ ἐξακολουθοῦν νὰ δουλεύουν ἀδήλωτοι.
Ὅταν ὁ ἆλλος, ὁ Ἕλληνας, ὁ <τεμπέλης>, φτάνει στὸ σημεῖο νὰ πεθάνει τῆς πείνας, δέχεται σὰν θεῖο δῶρο τὸ ἐπίδομα, ὅσο κι' ἄν εἶναι.
Ποιός νὰ τοῦ ξυπνήσει τὸ μυαλὸ νὰ ἐπαναστατήσει; Ἡ τηλεόραση; Ποὺ ὅλο βαμμένες γυμνὲς τσοῦλες δείχνει, καὶ τεκνά, ὅλοι κι' ὅλες μὲ τατουάζ καὶ ἀπόλυτη ἀμορφωσιά; Ποὺ δὲν ξέρουν νὰ μιλοῦν ἑλληνικά, ἀλλὰ τὶς ἀγγλικοῦρες τὶς πετᾶνε φαρσί;
Ποιός θὰ συνδράμει τὸν Ἕλληνα, ἡ Ἐπιθεώρηση Ἐργασίας; Τὴν εἴδαμε κι' αὐτήν. Οἱ δικηγόροι, στὶς καταγγελίες τῶν ἐργαζομένων; Τοὺς εἴδαμε κι' αὐτούς. Τὸ κράτος, ποὺ δὲν ἐλέγχει ἄν πραγματοποιήθηκαν οἱ καταδικαστικὲς ἀποφάσεις του πρὸς τοὺς ἐργοδότες; Τὸ εἴδαμε κι' αὐτό.
Κάθε στιγμὴ καταφθάνουν φουσκωτὲς βᾶρκες μὲ ἀλλοδαπούς. ΠΡΕΠΕΙ, λέει, ὁπωσδήποτε νὰ τοὺς λυπηθοῦμε. Καὶ αὐτὴ ἡ ἀλληλεγγύη(!) κοστίζει. Ἀπὸ τὴν μπουκιὰ τοῦ Ἕλληνα καὶ ἆλλα κλοπιμαῖα, ἡ Κοινωνία προοδεύει!... Ἔτσι λέω ἐγώ. Αὐτοί, πῶς καὶ ποῦ καὶ πότε νὰ τὸ ποῦν, τρελλοὶ εἶναι; Τὸ συμφέρον τους κοιτάζουν.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών