γιατί η νεοελ μουσική (υπό)κουλτούρα μιλάει μόνο για έρωτα και αγάπες;

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: γιατί η νεοελ μουσική (υπό)κουλτούρα μιλάει μόνο για έρωτα και αγάπες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 27 Φεβ 2019, 19:03

Bipsco έγραψε:
27 Φεβ 2019, 18:57
Έχω ακούσει progressive συγκροτήματα της δεκαετίας του 70 με περισσότερη γνώση της θεωρίας της μουσικής από τους Pink Floyd. Τι ποιοτικότερο έχει το τραγούδι i wish you were here από ένα τραγούδι των πυξ λαξ;
Ωραίο τρολάρισμα. :D
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: γιατί η νεοελ μουσική (υπό)κουλτούρα μιλάει μόνο για έρωτα και αγάπες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 27 Φεβ 2019, 19:09

Bipsco έγραψε:
27 Φεβ 2019, 19:01
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
26 Φεβ 2019, 22:08
:lol::lol:
Μπιρμπι είναι μικρό.
ακόμα κι εμείς που δεν ήμαστε τα καθε αυτού παιδιά που γαλουχήθηκαν με αυτούς,ή που θα ακούγαμε μεταλ ή που θα ακούγαμε αυτούς.
είναι λίγο σούπα.
σκέψου λοιπόν μικροτερες ηλικίες που οι μπάντες προστίθενται όλο και περισσότερο.
μην νομίζεις και τους Μπίτλς το ίδιο θα τους θεωρούν οι ακόμα μικρότεροι :003: (θα με σφάξει ο παπαΤζόν)
Δεν έχουμε μεγάλη διαφορά ηλικίας, το πολύ να με περνάς 5 χρόνια.
και πάλι όσο περνάνε τα χρόνια αρκετά πράματα απομυθοποιούνται στους μικρότερους.(χωρίς απαραίτητα να είναι κακό αυτό)
ας πούμε είστε περισσότερο επιλεκτικοί γιατί τα δεδομένα σας είναι περισσότερα.(περισσότερες μπάντες ,ακούσματα,επιρροές)
κι όσο περνάνε τα χρόνια οι νεότεροι έχουν ακόμα επιπλέον δεδομένα.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: γιατί η νεοελ μουσική (υπό)κουλτούρα μιλάει μόνο για έρωτα και αγάπες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 27 Φεβ 2019, 19:10

brb και tyt έγραψε:
27 Φεβ 2019, 19:03
Bipsco έγραψε:
27 Φεβ 2019, 18:57
Έχω ακούσει progressive συγκροτήματα της δεκαετίας του 70 με περισσότερη γνώση της θεωρίας της μουσικής από τους Pink Floyd. Τι ποιοτικότερο έχει το τραγούδι i wish you were here από ένα τραγούδι των πυξ λαξ;
Ωραίο τρολάρισμα. :D
Τρολάρω ή ρωταώ σοβαρά; Ή μήπως και τα δυο; Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να γνωρίζει την απάντηση στο ερώτημά μου.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: γιατί η νεοελ μουσική (υπό)κουλτούρα μιλάει μόνο για έρωτα και αγάπες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 27 Φεβ 2019, 19:23

H ελληνική μουσική σκηνή έχει την ιδιομορφία, ακόμα ότι υποστηρίζει μια ακμάζουσα (κάποτε) και τώρα ενδιαφέρουσα ζωντανή σκηνή. Υπάρχει ένα πολύ πλούσιο ρεπερτόριο από κλασικά. Τι θες; Ρεμπέτικα; Κλαρίνα; Λαϊκά; Λύρες; Νησιώτικα; Ζεμπεκιές; Υπάρχει μεγάλη ποικιλία στη μελωδία. Αν και κάποια είδη πχ, ρεμπέτικα ή νησιώτικα έχουν επαναλαμβανόμενες μελωδίες. Σε αυτό το πλαίσιο, ακούγονται τραγούδια που θα κάνουν τον άλλο να έχει λόγο να βγει, να πιει, να είναι με την παρέα, να μερακλώσει.

Στόχος, για ένα μερίδιο του καλλιτέχνη που στηρίζεται και στη δισκογραφία και στα λάιβ, να έχει μερικά σουξέ κάθε σεζόν που θα παιχτουν στα ραδιόφωνα / βιντεοκλιπ και θα τραβήξουν ή θα συνεχίσουν να τραβάνε κόσμο στο μαγαζί. Αυτά τα τελευταία χρόνια επικράτησε να κινούνται στο κομμάτι της καψούρας, αλλά δεν είναι και αποκλειστικά τέτοια. Μπορώ να σκεφτώ αρκετά του Καρρά, Μητροπάνου, Μαζωνάκη και Πάριου ακόμα που δεν είναι μόνο της καψούρας

Άβαταρ μέλους
anatta
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 15 Φεβ 2019, 21:06

Re: γιατί η νεοελ μουσική (υπό)κουλτούρα μιλάει μόνο για έρωτα και αγάπες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anatta » 27 Φεβ 2019, 23:58

Bipsco έγραψε:
27 Φεβ 2019, 19:10
brb και tyt έγραψε:
27 Φεβ 2019, 19:03
Bipsco έγραψε:
27 Φεβ 2019, 18:57
Έχω ακούσει progressive συγκροτήματα της δεκαετίας του 70 με περισσότερη γνώση της θεωρίας της μουσικής από τους Pink Floyd. Τι ποιοτικότερο έχει το τραγούδι i wish you were here από ένα τραγούδι των πυξ λαξ;
Ωραίο τρολάρισμα. :D
Τρολάρω ή ρωταώ σοβαρά; Ή μήπως και τα δυο; Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να γνωρίζει την απάντηση στο ερώτημά μου.
Οι Pink Floyd το λέγανε και οι ίδιοι ότι δεν είναι καλοί μουσικοί. Αλλά είχαν κάτι. Μάλλον καλό γούστο; Αφουγκράζονταν την εποχή τους καλά. :)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών