Είδα στο Netflix

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3969
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 01 Νοέμ 2022, 00:14

vantono έγραψε:
30 Οκτ 2022, 02:37
Keyser Soze έγραψε:
30 Οκτ 2022, 01:19
ΒΟΜΒΑ: Τέλος ο Henry Cavill από τη σειρά The Witcher!

https://unboxholics.com/news/tv/99690-v ... from=tiles

Αφοσιώνεται 100% στο ρολο του Superman :wink
Πραγματικά
Εικόνα

Ελεος με τον κάθε ατάλαντο που μονο και μονο επειδή ειναι εμφανίσιμος και έχει πέραση κατεξοχήν στο θηλυκό αγάμητο κοινό, μας το παίζει και καλλιτέχνης.
Προσωπικά τον εχω στην ιδια κατηγορία με Κρις Εβανς, Γκόσλινγκ και Ντέιμον. Αταλαντοι ηθοποιοί που οχι απλώς δεν μου λένε τίποτα απολυτως, αλλά για καποιο λόγο με εκνευρίζει και η φάτσα τους.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 01 Νοέμ 2022, 20:04

Πολύ ωραία ταινία το All Quiet on the Western Front (2022)

Αποδίδει εξαιρετικά το αντιπολεμικό κλίμα του βιβλίου στο οποίο βασίζεται.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24036
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 01 Νοέμ 2022, 20:20

Αυτό με τη νοσοκόμα πολύ μέτριο τελικά. Μου είχε δημιουργήσει τεράστιες προσδοκίες λογω του καστ, καθώς αυτό τον τύπο τον έχω τουλάχιστον για τοπ5 (αν όχι τοπ3) ηθοποιών της γενιάς του.

Η ερμηνεία αυτού οκ, αναμενόμενα ωραία, αλλά σαν ταινία γενικώς μπορούσε και καλύτερα πιστεύω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24036
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Νοέμ 2022, 18:05

Wild is the wind
https://www.imdb.com/title/tt22437050/
Kαλό, δράση τόσο-όσο, απρόσμενες ερμηνειάρες και ωραία υπόθεση. Μου κάνει εντύπωση η τόσο χαμηλή του βαθμολογία στο ιμδβ. Έκανε μια κοιλιά σε καποια φαση η ταινια καπου στη μέση, αλλά γενικα κυλάει παραπάνω απο τίμια.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3728
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 02 Νοέμ 2022, 18:13

Το Netflix πρέπει να εμπλουτίσει την πλοκή των σειρών και ταινιών του.Κανει μια επιτυχημένη σειρά/ταινία και μετά παίρνει το σενάριο της και το αναπαράγει ένα σωρό φορές σε άλλες δήθεν νέες σειρές και ταινίες.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24036
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Νοέμ 2022, 18:18

Εγώ έχω σκεφτεί τοπ σειρά για το νετφλιξ και σκεφτομαι να τους στειλω κανα' μέηλ για να την προτείνω:

Η ιστορία του how it started των Βίτο Κορλεόνε, Κλεμέντσα και Τέσιο. Γυρισμένο σε Ν.Υόρκη και Σικελία του 1910-20 κτλ. Ουσιαστικά έτσι όπως κυλάει η ιστορία στο γκοντφάδερ ΙΙ, σε πιο λεπτομερή βερσιόν, με μια μεταφορά σε μια ξεχωριστή σειρά για την αρχή της Αυτοκρατορίας. Ας είναι και ουάν σήζον σειρά. Πιστεύω ότι θα γλεντήσει. Οκ, Κοπολικό αριστούργημα δεν θα φτάσει να ειναι, αλλα πιστεύω οτι θα πηγαινε καλά.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25422
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 02 Νοέμ 2022, 18:21

vantono έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 18:18
Εγώ έχω σκεφτεί τοπ σειρά για το νετφλιξ και σκεφτομαι να τους στειλω κανα' μέηλ για να την προτείνω:

Η ιστορία του how it started των Βίτο Κορλεόνε, Κλεμέντσα και Τέσιο. Γυρισμένο σε Ν.Υόρκη και Σικελία του 1910-20 κτλ. Ουσιαστικά έτσι όπως κυλάει η ιστορία στο γκοντφάδερ ΙΙ, σε πιο λεπτομερή βερσιόν, με μια μεταφορά σε μια ξεχωριστή σειρά για την αρχή της Αυτοκρατορίας. Ας είναι και ουάν σήζον σειρά. Πιστεύω ότι θα γλεντήσει. Οκ, Κοπολικό αριστούργημα δεν θα φτάσει να ειναι, αλλα πιστεύω οτι θα πηγαινε καλά.
Μπορείς να προτείνεις να γυριστεί και η παιδική ηλικία του Αχιλλέα, αν θες να το προσαρμόσεις στα καθ'ημάς
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24041
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 03 Νοέμ 2022, 01:00

vantono έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 18:18
Εγώ έχω σκεφτεί τοπ σειρά για το νετφλιξ και σκεφτομαι να τους στειλω κανα' μέηλ για να την προτείνω:

Η ιστορία του how it started των Βίτο Κορλεόνε, Κλεμέντσα και Τέσιο. Γυρισμένο σε Ν.Υόρκη και Σικελία του 1910-20 κτλ. Ουσιαστικά έτσι όπως κυλάει η ιστορία στο γκοντφάδερ ΙΙ, σε πιο λεπτομερή βερσιόν, με μια μεταφορά σε μια ξεχωριστή σειρά για την αρχή της Αυτοκρατορίας. Ας είναι και ουάν σήζον σειρά. Πιστεύω ότι θα γλεντήσει. Οκ, Κοπολικό αριστούργημα δεν θα φτάσει να ειναι, αλλα πιστεύω οτι θα πηγαινε καλά.

υπαρχει αλλα μονο σε βιβλιο το The Family Corleone που περιγραφει τα πρωτα χρονια ...
αν σου αρεσει το συμπαν της ταινιας ΝΟΝΟΣ βγαινει το The Offer που περιγραφει το πως γυριστικε η τριλογια ... επισης υπαρχει η ταινια The Sicilian https://www.imdb.com/title/tt0093966/ απο το βιβλιο του Πουζο που κινειται παραλληλα με το ΝΟΝΟ αλλα επειδη δεν τα βρηκανε στα δικαιωματα υποχρεωθηκανε να αλλαξουνε τα ονοματα των ηρωων ελαφρα αλλα προκειται για κοινους ηρωες
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 03 Νοέμ 2022, 17:59

Jack Shephard έγραψε:
01 Νοέμ 2022, 20:04
Πολύ ωραία ταινία το All Quiet on the Western Front (2022)

Αποδίδει εξαιρετικά το αντιπολεμικό κλίμα του βιβλίου στο οποίο βασίζεται.
:smt023


Αν και θα προτιμησω την πρωτη ταινια (1930) σε καθε περιπτωση.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24041
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 03 Νοέμ 2022, 18:00

μερικα επεισοδεια ειναι σχεδον πληρης ταινιες ... πολυ καλο

η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5677
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 03 Νοέμ 2022, 18:46

nostromos έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 18:00
μερικα επεισοδεια ειναι σχεδον πληρης ταινιες ... πολυ καλο

Εμένα μου φάνηκε άνισο και σε γενικές γραμμές μάλλον υποδεέστερο του ντόρου του, ενώ να σημειωθεί ότι ο Ντελ Τόρο δεν σκηνοθετεί.

Χωρίς σπόιλερ:

Τα καλά:
The Autopsy: Συμπαθητικός πρωταγωνιστής (F. Murray Abraham) από την άποψη ότι έχει και κάποια αντίληψη και agency, δεν υπάρχει απλά για να του συμβαίνουν έκτροπα, επίσης καλό φινάλε και πολύ πιο λαβκραφτικό από τα actual λαβκραφτικά επεισόδια.
The Viewing: Πολύ ενδιαφέρον οπτικά, στα όρια του trippy από τον τύπο που έκανε το Mandy με τον Cage. Λιτή πλοκή, εμπειρία, βλέπεται και υπό την επήρεια.
The Murmuring: Ιστορία φαντασμάτων στο στυλ της δεύτερης σαιζόν του Haunting of Hill House, πολύ άρτιο αλλά είναι περισσότερο τραυματική καθημερινότητα τρομακτικό παρά creepy τρομακτικό.

Έυφημος μνεία:
The Outside: Αφήνει έντονο αποτύπωμα, αλλά αν είχε κάτι να πει προς το παρόν μου διαφεύγει, έμεινα με την εντύπωση ότι πολύ κακό για το τίποτα. Από την Ιρανοαεμερικάνα που έκανε το A Girl Who Walks Alone at Night.

Αδιάφορα:
Τα υπόλοιπα τέσσερα, ειδικά τα δύο ότι να' ναι adaptations από Lovecraft, που με κάποιο τρόπο καταφέρνουν να είναι τα λιγότερο λαβκραφτικά επεισόδια της σειράς. Τα άλλα δύο είναι βασικά καλοφτιαγμένα επεισόδια creepshow, με άλλα λόγια βλέπονται, μια φορά :D Θα ξεχώριζα το Graveyard Rats για το ελαφρώς πιο αλλόκοτο της υπόθεσης αν και δεν το πάει κάπου ιδιαίτερα και έχει τυπική κατάληξη.

Γνώμη μου γενικά, αν είδε κανείς το Dreams in the Witch House και ξετρελάθηκε καλό γι' αυτόν.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Νοέμ 2022, 19:03

vantono έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 18:18
Εγώ έχω σκεφτεί τοπ σειρά για το νετφλιξ και σκεφτομαι να τους στειλω κανα' μέηλ για να την προτείνω:

Η ιστορία του how it started των Βίτο Κορλεόνε, Κλεμέντσα και Τέσιο. Γυρισμένο σε Ν.Υόρκη και Σικελία του 1910-20 κτλ. Ουσιαστικά έτσι όπως κυλάει η ιστορία στο γκοντφάδερ ΙΙ, σε πιο λεπτομερή βερσιόν, με μια μεταφορά σε μια ξεχωριστή σειρά για την αρχή της Αυτοκρατορίας. Ας είναι και ουάν σήζον σειρά. Πιστεύω ότι θα γλεντήσει. Οκ, Κοπολικό αριστούργημα δεν θα φτάσει να ειναι, αλλα πιστεύω οτι θα πηγαινε καλά.
ποιος θα ειναι γκει, ποιος τρανς, ποιος μαυρος, και ποια γυναικα θα τους δερνει ολους;

ε;

μου θετε και νετφλιξ :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8595
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 03 Νοέμ 2022, 19:27

nostromos έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 18:00
μερικα επεισοδεια ειναι σχεδον πληρης ταινιες ... πολυ καλο


Για αυτό μπήκα να γράψω...

Λοιπόν τα επεισόδια 1,2,3,5,6,7 τα είχα διαβάσει σαν διηγήματα πριν από πολλά χρόνια.
Εννοείται ότι δεν είναι σαν τα διηγήματα, γιατί δεν θα έβγαζαν ούτε 20 λεπτά.
Π.χ. στο 5. Το μοντέλο του Πίκμαν έχουν κάνει συρραφή από δύο διηγήματα του Λαβκραφτ.
Το ίδιο έχουν κάνει και στο 2. Οι αρουραίοι του νεκροταφείου
Εγώ πάντως τα ανωτέρω τα βρήκα πολύ καλά και τα ευχαριστήθηκα.
Περιμένω την επόμενη σαιζόν...

ΥΓ
Τα πιο γελοίο είναι το 4 με ουδέτερο το 8 - πολύ ψυχολογικά ρε παιδί μου...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24036
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 03 Νοέμ 2022, 19:35

Τοσο ωραίο αυτό το καμπινετ οβ κιουριόσιτιζ?
Θα το πετάξω στη λίστα αν ειναι. Το ειχα δει σε τρειλερ στο νετφλιξ πριν ακομα βγει στην κυκλοφορία, οσο ηταν στα προσεχώς και μου φανηκε φάση με πνευματοφαντάσματα κτλ. Και το άφησα γιατί το βαριεμαι αυτο το είδος ιδεαλιστικού χόρρορ, μ'αρεσουν τα πιο υλιστικά, τα πιο ρεαλιστικά. Τίποτα με εγκληματα, φονους κτλ.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16215
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 03 Νοέμ 2022, 19:46

Stalker έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 18:46
nostromos έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 18:00
μερικα επεισοδεια ειναι σχεδον πληρης ταινιες ... πολυ καλο

Εμένα μου φάνηκε άνισο και σε γενικές γραμμές μάλλον υποδεέστερο του ντόρου του, ενώ να σημειωθεί ότι ο Ντελ Τόρο δεν σκηνοθετεί.

Χωρίς σπόιλερ:

Τα καλά:
The Autopsy: Συμπαθητικός πρωταγωνιστής (F. Murray Abraham) από την άποψη ότι έχει και κάποια αντίληψη και agency, δεν υπάρχει απλά για να του συμβαίνουν έκτροπα, επίσης καλό φινάλε και πολύ πιο λαβκραφτικό από τα actual λαβκραφτικά επεισόδια.
The Viewing: Πολύ ενδιαφέρον οπτικά, στα όρια του trippy από τον τύπο που έκανε το Mandy με τον Cage. Λιτή πλοκή, εμπειρία, βλέπεται και υπό την επήρεια.
The Murmuring: Ιστορία φαντασμάτων στο στυλ της δεύτερης σαιζόν του Haunting of Hill House, πολύ άρτιο αλλά είναι περισσότερο τραυματική καθημερινότητα τρομακτικό παρά creepy τρομακτικό.

Έυφημος μνεία:
The Outside: Αφήνει έντονο αποτύπωμα, αλλά αν είχε κάτι να πει προς το παρόν μου διαφεύγει, έμεινα με την εντύπωση ότι πολύ κακό για το τίποτα. Από την Ιρανοαεμερικάνα που έκανε το A Girl Who Walks Alone at Night.

Αδιάφορα:
Τα υπόλοιπα τέσσερα, ειδικά τα δύο ότι να' ναι adaptations από Lovecraft, που με κάποιο τρόπο καταφέρνουν να είναι τα λιγότερο λαβκραφτικά επεισόδια της σειράς. Τα άλλα δύο είναι βασικά καλοφτιαγμένα επεισόδια creepshow, με άλλα λόγια βλέπονται, μια φορά :D Θα ξεχώριζα το Graveyard Rats για το ελαφρώς πιο αλλόκοτο της υπόθεσης αν και δεν το πάει κάπου ιδιαίτερα και έχει τυπική κατάληξη.

Γνώμη μου γενικά, αν είδε κανείς το Dreams in the Witch House και ξετρελάθηκε καλό γι' αυτόν.
Συμφωνώ σχεδόν με όλα.
Τα χειρότερα κατά τη γνώμη μου ηταν τα αμιγώς λαβκραφτικα.

Μονη διαφωνία: θα έβαζα το The Outside στη θέση του The Murmuring.
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών