Είδα στο Netflix

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9878
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 01 Οκτ 2023, 09:47

Isildur έγραψε:
29 Σεπ 2023, 22:05
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
21 Σεπ 2023, 13:29
να δείτε το ελ κόντε. πολύ καλό αν και κλέψανε λίγο από το 100 χρόνια μοναξιάς. Δεν πειράζει. Κλέψανε καλά. Καιρό είχα να δω κατι καλό στο νέτφλιξ.
Όντως, πολύ καλό.

Χθες είδα το The Wonderful Story of Henry Sugar. Παράξενο κι ενδιαφέρον. Αφηγηματικό και θεατρικό, σε 4:3 (νομίζω). Και πολύ μικρό, μόλις 39 λεπτά.
Μετά το τελευταίο του που είχα την ατυχία να το δω στο σινεμά δεν μπορώ να δω άλλη ταινία του Άντερσον. Φτάνει με τους ηθοποιους που γυρνάνε στην κάμερα και λένε "I said" στο κοινό. Οι καλές του ταινίες είναι όλες στο παρελθόν. Οι τένεμπαουμ, στιβ ζίσου κ.τ.λ. Έχει εγκλωβιστεί στον αυτισμό του που όταν εξυπηρετούσε την πλοκή είχε ενδιαφέρον μα τώρα που η ιστορία εξυπηρετεί τον αυτισμό του είναι βαρετό και ηλίθιο. Επαναλαμβανόμενο και χωρίς πραγματικούς χαρακτήρες.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Οκτ 2023, 10:08

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Οκτ 2023, 09:47
Isildur έγραψε:
29 Σεπ 2023, 22:05
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
21 Σεπ 2023, 13:29
να δείτε το ελ κόντε. πολύ καλό αν και κλέψανε λίγο από το 100 χρόνια μοναξιάς. Δεν πειράζει. Κλέψανε καλά. Καιρό είχα να δω κατι καλό στο νέτφλιξ.
Όντως, πολύ καλό.

Χθες είδα το The Wonderful Story of Henry Sugar. Παράξενο κι ενδιαφέρον. Αφηγηματικό και θεατρικό, σε 4:3 (νομίζω). Και πολύ μικρό, μόλις 39 λεπτά.
Μετά το τελευταίο του που είχα την ατυχία να το δω στο σινεμά δεν μπορώ να δω άλλη ταινία του Άντερσον. Φτάνει με τους ηθοποιους που γυρνάνε στην κάμερα και λένε "I said" στο κοινό. Οι καλές του ταινίες είναι όλες στο παρελθόν. Οι τένεμπαουμ, στιβ ζίσου κ.τ.λ. Έχει εγκλωβιστεί στον αυτισμό του που όταν εξυπηρετούσε την πλοκή είχε ενδιαφέρον μα τώρα που η ιστορία εξυπηρετεί τον αυτισμό του είναι βαρετό και ηλίθιο. Επαναλαμβανόμενο και χωρίς πραγματικούς χαρακτήρες.
Εδώ είναι απόδοση (με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο βέβαια) μικρών διηγημάτων του Νταλ. Όχι των παιδικών του μυθιστορημάτων. Οπότε, ταιριάζει το στυλάκι πιστεύω.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 01 Οκτ 2023, 10:38

Bazoomba έγραψε:
01 Οκτ 2023, 06:10
user έγραψε:
01 Οκτ 2023, 03:22
Lugozzi έγραψε:
11 Σεπ 2023, 18:28
Γαμαει το one piece.
2 επεισόδια μου έμειναν.

:o

(Πειρατής;)
Εσυ Σαλαμανδρα εχεις δει γουαν πις;
Κάνω έτσι γιατί λέει του έμειναν 2 επεισόδια :lol:
Ε γι αυτό δεν το έχω δει ΑΚΟΜΑ.

Εσύ;

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9668
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 01 Οκτ 2023, 10:46

user έγραψε:
01 Οκτ 2023, 10:38
Bazoomba έγραψε:
01 Οκτ 2023, 06:10
user έγραψε:
01 Οκτ 2023, 03:22



:o

(Πειρατής;)
Εσυ Σαλαμανδρα εχεις δει γουαν πις;
Κάνω έτσι γιατί λέει του έμειναν 2 επεισόδια :lol:
Ε γι αυτό δεν το έχω δει ΑΚΟΜΑ.

Εσύ;
Το ανιμε λεω, αυτο που βλεπει ο Τεντογλου.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 01 Οκτ 2023, 11:04

Bazoomba έγραψε:
01 Οκτ 2023, 10:46
user έγραψε:
01 Οκτ 2023, 10:38
Bazoomba έγραψε:
01 Οκτ 2023, 06:10

Εσυ Σαλαμανδρα εχεις δει γουαν πις;
Κάνω έτσι γιατί λέει του έμειναν 2 επεισόδια :lol:
Ε γι αυτό δεν το έχω δει ΑΚΟΜΑ.

Εσύ;
Το ανιμε λεω, αυτο που βλεπει ο Τεντογλου.
Κατάλαβα μωρέ, απλά σου είπα τον λόγο που δεν έχω καθίσει να το δω ακόμα.
Δεν ήξερα για τη σχέση με τον Τεντόγλου και τώρα που έψαξα βρήκα το άρθρο με την πόζα του και πως το σχολίασε ο δημιουργός :) Καλή φάση

Το έχεις δει εσύ;

Τεντόγλου όνομα και πράγμα :003:

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9878
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 01 Οκτ 2023, 11:36

Isildur έγραψε:
01 Οκτ 2023, 10:08
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Οκτ 2023, 09:47
Isildur έγραψε:
29 Σεπ 2023, 22:05

Όντως, πολύ καλό.

Χθες είδα το The Wonderful Story of Henry Sugar. Παράξενο κι ενδιαφέρον. Αφηγηματικό και θεατρικό, σε 4:3 (νομίζω). Και πολύ μικρό, μόλις 39 λεπτά.
Μετά το τελευταίο του που είχα την ατυχία να το δω στο σινεμά δεν μπορώ να δω άλλη ταινία του Άντερσον. Φτάνει με τους ηθοποιους που γυρνάνε στην κάμερα και λένε "I said" στο κοινό. Οι καλές του ταινίες είναι όλες στο παρελθόν. Οι τένεμπαουμ, στιβ ζίσου κ.τ.λ. Έχει εγκλωβιστεί στον αυτισμό του που όταν εξυπηρετούσε την πλοκή είχε ενδιαφέρον μα τώρα που η ιστορία εξυπηρετεί τον αυτισμό του είναι βαρετό και ηλίθιο. Επαναλαμβανόμενο και χωρίς πραγματικούς χαρακτήρες.
Εδώ είναι απόδοση (με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο βέβαια) μικρών διηγημάτων του Νταλ. Όχι των παιδικών του μυθιστορημάτων. Οπότε, ταιριάζει το στυλάκι πιστεύω.
Ο Νταλ ή οποιοσδήποτε συγγραφέας μπορεί να διασκευαστεί με πληθώρα οπτικών και συναισθηματικών παραμέτρων. Ο Άντερσον στον αυτισμό του υιοθετεί πλέον σε ότι κάνει τη δική του μάλλον αδιάφορη ματιά και μια σύγχυση που δεν είναι παρά ένα τέχνασμα για να καλύψει το προσωπικό του κενό. Οι ερμηνείες του δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον, φέρονται σαν ήδη προγραμματισμένα ρομπότ. Θα ήθελα να ξερα που βρίσκει χρήμα για να κάνει τις μαλακίες του.
Θυμιζω το λέμονι σνίκετ, μια παλιά διασκευή σε παιδικό έργο του νταλ, πόσο όμορφη και διασκεδαστική με τους ίδιους μονοδιάστατους χαρακτήρες μα και μια εμμονική επιταγή σχεδόν απ' όλους. Ένα σκληρό βιβλίο. Όχι ανούσιες περιγραφές που στα χέρια άλλου σκηνοθέτη πιθανότατα να είχαν κάποια αξία. Θυμίζω επίσης ότι στις πρώτες καλές ταινίες του ο Άντερσον υιοθετούσε κυνισμό, εμμονές και φυσικά έδινε στους ηθοποιούς (βλέπε χάκμαν) ευκαιρία να μεγαλουργήσουν. Τώρα όλα είναι μια παραφουσκωμένη μπούρδα. Τελος πάντων,. αυτή είναι η γνώμη μου
Τελευταία καλή ερμηνεία που είδα σε έργο του Άντερσον ήταν του Μπενίσιο Ντελ Τόρο. Σε ένα τρίπτυχο που φυσικά εκτός από την ιστορία με τον Μπενίσιο το υπόλοιπο ήταν αδιάφορο.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Οκτ 2023, 11:41

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Οκτ 2023, 11:36
Isildur έγραψε:
01 Οκτ 2023, 10:08
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Οκτ 2023, 09:47


Μετά το τελευταίο του που είχα την ατυχία να το δω στο σινεμά δεν μπορώ να δω άλλη ταινία του Άντερσον. Φτάνει με τους ηθοποιους που γυρνάνε στην κάμερα και λένε "I said" στο κοινό. Οι καλές του ταινίες είναι όλες στο παρελθόν. Οι τένεμπαουμ, στιβ ζίσου κ.τ.λ. Έχει εγκλωβιστεί στον αυτισμό του που όταν εξυπηρετούσε την πλοκή είχε ενδιαφέρον μα τώρα που η ιστορία εξυπηρετεί τον αυτισμό του είναι βαρετό και ηλίθιο. Επαναλαμβανόμενο και χωρίς πραγματικούς χαρακτήρες.
Εδώ είναι απόδοση (με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο βέβαια) μικρών διηγημάτων του Νταλ. Όχι των παιδικών του μυθιστορημάτων. Οπότε, ταιριάζει το στυλάκι πιστεύω.
Ο Νταλ ή οποιοσδήποτε συγγραφέας μπορεί να διασκευαστεί με πληθώρα οπτικών και συναισθηματικών παραμέτρων. Ο Άντερσον στον αυτισμό του υιοθετεί πλέον σε ότι κάνει τη δική του μάλλον αδιάφορη ματιά και μια σύγχυση που δεν είναι παρά ένα τέχνασμα για να καλύψει το προσωπικό του κενό. Οι ερμηνείες του δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον, φέρονται σαν ήδη προγραμματισμένα ρομπότ. Θα ήθελα να ξερα που βρίσκει χρήμα για να κάνει τις μαλακίες του.
Θυμιζω το λέμονι σνίκετ, μια παλιά διασκευή σε παιδικό έργο του νταλ, πόσο όμορφη και διασκεδαστική με τους ίδιους μονοδιάστατους χαρακτήρες μα και μια εμμονική επιταγή σχεδόν απ' όλους. Ένα σκληρό βιβλίο. Όχι ανούσιες περιγραφές που στα χέρια άλλου σκηνοθέτη πιθανότατα να είχαν κάποια αξία. Θυμίζω επίσης ότι στις πρώτες καλές ταινίες του ο Άντερσον υιοθετούσε κυνισμό, εμμονές και φυσικά έδινε στους ηθοποιούς (βλέπε χάκμαν) ευκαιρία να μεγαλουργήσουν. Τώρα όλα είναι μια παραφουσκωμένη μπούρδα. Τελος πάντων,. αυτή είναι η γνώμη μου
Τελευταία καλή ερμηνεία που είδα σε έργο του Άντερσον ήταν του Μπενίσιο Ντελ Τόρο. Σε ένα τρίπτυχο που φυσικά εκτός από την ιστορία με τον Μπενίσιο το υπόλοιπο ήταν αδιάφορο.
Σεβαστή και καταλαβαίνω τι λες. Εγώ πάλι λέω "αφού υπάρχουν τόσοι και τόσοι για να αποδώσουν κάτι διαφορετικά, γιατί να μην υπάρχει κι ένας Άντερσον να το πει με τον δικό του τρόπο;". Σε τελική ανάλυση, δεν έβαλε το χέρι του στην τσέπη μου για να το φτιάξει, όπως κάποιοι άλλοι κουλτουριαραίοι που όντως το κάνανε. :wink
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9878
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 01 Οκτ 2023, 11:58

Isildur έγραψε:
01 Οκτ 2023, 11:41
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Οκτ 2023, 11:36
Isildur έγραψε:
01 Οκτ 2023, 10:08

Εδώ είναι απόδοση (με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο βέβαια) μικρών διηγημάτων του Νταλ. Όχι των παιδικών του μυθιστορημάτων. Οπότε, ταιριάζει το στυλάκι πιστεύω.
Ο Νταλ ή οποιοσδήποτε συγγραφέας μπορεί να διασκευαστεί με πληθώρα οπτικών και συναισθηματικών παραμέτρων. Ο Άντερσον στον αυτισμό του υιοθετεί πλέον σε ότι κάνει τη δική του μάλλον αδιάφορη ματιά και μια σύγχυση που δεν είναι παρά ένα τέχνασμα για να καλύψει το προσωπικό του κενό. Οι ερμηνείες του δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον, φέρονται σαν ήδη προγραμματισμένα ρομπότ. Θα ήθελα να ξερα που βρίσκει χρήμα για να κάνει τις μαλακίες του.
Θυμιζω το λέμονι σνίκετ, μια παλιά διασκευή σε παιδικό έργο του νταλ, πόσο όμορφη και διασκεδαστική με τους ίδιους μονοδιάστατους χαρακτήρες μα και μια εμμονική επιταγή σχεδόν απ' όλους. Ένα σκληρό βιβλίο. Όχι ανούσιες περιγραφές που στα χέρια άλλου σκηνοθέτη πιθανότατα να είχαν κάποια αξία. Θυμίζω επίσης ότι στις πρώτες καλές ταινίες του ο Άντερσον υιοθετούσε κυνισμό, εμμονές και φυσικά έδινε στους ηθοποιούς (βλέπε χάκμαν) ευκαιρία να μεγαλουργήσουν. Τώρα όλα είναι μια παραφουσκωμένη μπούρδα. Τελος πάντων,. αυτή είναι η γνώμη μου
Τελευταία καλή ερμηνεία που είδα σε έργο του Άντερσον ήταν του Μπενίσιο Ντελ Τόρο. Σε ένα τρίπτυχο που φυσικά εκτός από την ιστορία με τον Μπενίσιο το υπόλοιπο ήταν αδιάφορο.
Σεβαστή και καταλαβαίνω τι λες. Εγώ πάλι λέω "αφού υπάρχουν τόσοι και τόσοι για να αποδώσουν κάτι διαφορετικά, γιατί να μην υπάρχει κι ένας Άντερσον να το πει με τον δικό του τρόπο;". Σε τελική ανάλυση, δεν έβαλε το χέρι του στην τσέπη μου για να το φτιάξει, όπως κάποιοι άλλοι κουλτουριαραίοι που όντως το κάνανε. :wink
Αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία. Εγώ σκέφτομαι την σπατάλη. Χρήμα και καλοί ηθοποιοί που θα μπορούσαν να παίζουν σε γαμάτες ταινίες παίζουν σε ταινίες του άντερσον. Είναι πια μια πραγματικότητα πως ηθοποιοί σαν τον Κάμπερμπατς ή τον Φάινς δεν μπορούν να βρούν κάτι καλό να κάνον. Δεν υπάρχει. Για τις ελληνικές παραγωγές δεν κλαίω μόνο τα χρήματα που δίνουν σε εγχώριες ηλιθιότητες μα και αυτά της ιδιωτικής παραγωγής που είναι κακέκτυπα, μεταφρασμένα σε πολύ απλά, υπερβολικά και δυνατά ελληνικά, αμερικανικών παραγωγών. Νομίζω το ίδιο γίνεται παντού στην ευρώπη. Ο κινηματογράφος έχει ομογενοποιηθεί πλέον με μόνο γνώμονα τι εισπράξεις πιστεύουν ότι θα έχουν και μόνη βάση την επανάληψη. Χωρίς πρωτοτυπία, χωρίς αυθεντικότητα. Το αυτό κάνει κι ο Άντερσον. Ο Κιούμπρικ είναι ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης. Ποτέ δεν έκανε δυο ταινίες που να μοιάζουν μεταξύ τους και όλες τους σχεδόν ήταν αριστουργήματα. Γιατί; Αντιμετώπιζε κάθε υλικό με διαφορετικό τρόπο. Δεν τα πετούσε όλα στο χωνευτήρι του δικού του χαρακτήρα. Μελετούσε. Όλα πλέον φαίνεται να γίνονται στο πόδι. Χωρίς προσανατολισμό, σχεδιασμό. Μόνο με μια κεντρική ιδέα. Το σενάριο γράφεται από μια ομάδα ανθρώπων που δουλειά τους είναι να τους έχουν όλους ευχαριστημένους χρησιμοποιώντας γνωστές φόρμουλες. Ο Άντερσον με την "διαφορετική" ματιά δεν αποτελεί εξαίρεση. Η ματιά παυει να είναι διαφορετική μετά από τόση επανάληψη.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9668
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 01 Οκτ 2023, 12:27

user έγραψε:
01 Οκτ 2023, 11:04
Bazoomba έγραψε:
01 Οκτ 2023, 10:46
user έγραψε:
01 Οκτ 2023, 10:38


Κάνω έτσι γιατί λέει του έμειναν 2 επεισόδια :lol:
Ε γι αυτό δεν το έχω δει ΑΚΟΜΑ.

Εσύ;
Το ανιμε λεω, αυτο που βλεπει ο Τεντογλου.
Κατάλαβα μωρέ, απλά σου είπα τον λόγο που δεν έχω καθίσει να το δω ακόμα.
Δεν ήξερα για τη σχέση με τον Τεντόγλου και τώρα που έψαξα βρήκα το άρθρο με την πόζα του και πως το σχολίασε ο δημιουργός :) Καλή φάση

Το έχεις δει εσύ;

Τεντόγλου όνομα και πράγμα :003:
Το ξεκινησα με αφορμη την σειρα του Νετφλιξ και κολλησα. Κοντευει τα 20 χρονια και τα 1100 επεισοδια.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 01 Οκτ 2023, 12:31

Bazoomba έγραψε:
01 Οκτ 2023, 12:27
user έγραψε:
01 Οκτ 2023, 11:04
Bazoomba έγραψε:
01 Οκτ 2023, 10:46

Το ανιμε λεω, αυτο που βλεπει ο Τεντογλου.
Κατάλαβα μωρέ, απλά σου είπα τον λόγο που δεν έχω καθίσει να το δω ακόμα.
Δεν ήξερα για τη σχέση με τον Τεντόγλου και τώρα που έψαξα βρήκα το άρθρο με την πόζα του και πως το σχολίασε ο δημιουργός :) Καλή φάση

Το έχεις δει εσύ;

Τεντόγλου όνομα και πράγμα :003:
Το ξεκινησα με αφορμη την σειρα του Νετφλιξ και κολλησα. Κοντευει τα 20 χρονια και τα 1100 επεισοδια.
....έ μα ναιιιι....για αυτό σου λέω δεν παίρνω απόφαση.
Για πες λίγο αν θες, πόσα έχεις δει ως τώρα και σε πόσο καιρό.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9668
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 01 Οκτ 2023, 12:35

user έγραψε:
01 Οκτ 2023, 12:31
Bazoomba έγραψε:
01 Οκτ 2023, 12:27
user έγραψε:
01 Οκτ 2023, 11:04


Κατάλαβα μωρέ, απλά σου είπα τον λόγο που δεν έχω καθίσει να το δω ακόμα.
Δεν ήξερα για τη σχέση με τον Τεντόγλου και τώρα που έψαξα βρήκα το άρθρο με την πόζα του και πως το σχολίασε ο δημιουργός :) Καλή φάση

Το έχεις δει εσύ;

Τεντόγλου όνομα και πράγμα :003:
Το ξεκινησα με αφορμη την σειρα του Νετφλιξ και κολλησα. Κοντευει τα 20 χρονια και τα 1100 επεισοδια.
....έ μα ναιιιι....για αυτό σου λέω δεν παίρνω απόφαση.
Για πες λίγο αν θες, πόσα έχεις δει ως τώρα και σε πόσο καιρό.
Σε εναν μηνα εχω φτασει στα επεισοδια με τον Ντονξιχοτ, οποτε καπου 600+. Το καθε επεισοδιο, κραταει περιπου 20 λεπτα. Εχει ενα θεματακι με το pacing η αληθεια ειναι, αλλα απαξ και δεις τα πρωτα 100 επεισοδια, δηλαδη αφου ξεπερασεις την πρωτη σεζον της σειρας του Νετφλιξ κολλας. Βεβαια ορισμενοι μενουν στην εγγενη (και επιτηδευμενη) αφελεια που βγαζει η σειρα και την χαρακτηριζουν παιδικη, αλλα πιστευω πως εχει απιστευτο βαθος.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 01 Οκτ 2023, 12:44

Bazoomba έγραψε:
01 Οκτ 2023, 12:35
user έγραψε:
01 Οκτ 2023, 12:31
Bazoomba έγραψε:
01 Οκτ 2023, 12:27

Το ξεκινησα με αφορμη την σειρα του Νετφλιξ και κολλησα. Κοντευει τα 20 χρονια και τα 1100 επεισοδια.
....έ μα ναιιιι....για αυτό σου λέω δεν παίρνω απόφαση.
Για πες λίγο αν θες, πόσα έχεις δει ως τώρα και σε πόσο καιρό.
Σε εναν μηνα εχω φτασει στα επεισοδια με τον Ντονξιχοτ, οποτε καπου 600+. Το καθε επεισοδιο, κραταει περιπου 20 λεπτα. Εχει ενα θεματακι με το pacing η αληθεια ειναι, αλλα απαξ και δεις τα πρωτα 100 επεισοδια, δηλαδη αφου ξεπερασεις την πρωτη σεζον της σειρας του Νετφλιξ κολλας. Βεβαια ορισμενοι μενουν στην εγγενη (και επιτηδευμενη) αφελεια που βγαζει η σειρα και την χαρακτηριζουν παιδικη, αλλα πιστευω πως εχει απιστευτο βαθος.
Γι αυτό θέλω κι εγώ.


Έφαγες πράγματι κόλλημα. Τι μαραθώνιος ήταν αυτός!?!! :o

Γμτ...άντε από αύριο μάλλον θα έχω λίγο χρόνο περισσότερο στη ζωή μου. Αλλά και πάλι...
(Ότ)αν αρχίσω θα σου πω

Έντιτ: τελευταία φορά που είδα anime ήταν το death note

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 02 Οκτ 2023, 13:42

Δημοκράτης έγραψε:
29 Σεπ 2023, 12:44
Astlevania nocturne
Στα θετικά
Πολύ καλό σχέδιο, πολύ καλξ κίνηση στα επίπεδα της πρώτης σειρά και καλύτερα
3 Πολύ δυνατοι βασικοί χαρακτήρες και καλή μυθολογία στην οικογένεια μπελμοντ
Πολύ καλοί ανταγωνιστές
Πολύ καλή σκηνοθεσία, δράση κτλ
Γενικώς καλή πλοκή
Στα αρνητικά
Το ξεφτίλισαν με τους πουστηδες
Με τους μαύρους και όχι άλλο σοσιαλισμό
Από ότι διάβασα στο σενάριο έχει εμπλακεί ένας τροτσλκιστης και το 30% του σεναριου από μια σειρά με βαμπίρ ήταν για την ανώτερη τάξη που πεινει το αίμα του εργάτη και τα βαμπίρ οι αποικιοκρατες έμειναν το αίμα των μαύρων
Δηλαδή οκ νετφλιξ είσαι αλλά το ξεφτίλισαν

Από το τρέηλερ κι εγώ ήμουν επιφυλακτικός, αλλά τελικά ήταν ωραίο. Κάποια σημεία να σου πω την αλήθεια τα πήγα στο fast forward, αλλά δεν ήταν τόσα πολλά.

Το προηγούμενο δηλαδή δεν είχε woke στοιχεία; Δεν είχε αντιεκλησιαστικό μένος, δεν είχε girl power;

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27348
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 02 Οκτ 2023, 13:50

τον ήπια
έκαμα απντέιτ το αππ και τώρα δε με αφήνει να μπω γιατί είμαι σε άλλη τοποθεσία από το σπίτι των γονέων όπου και ανήκει ο λ/μος
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Είδα στο Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Οκτ 2023, 14:15

Theseus έγραψε:
02 Οκτ 2023, 13:42
Δημοκράτης έγραψε:
29 Σεπ 2023, 12:44
Astlevania nocturne
Στα θετικά
Πολύ καλό σχέδιο, πολύ καλξ κίνηση στα επίπεδα της πρώτης σειρά και καλύτερα
3 Πολύ δυνατοι βασικοί χαρακτήρες και καλή μυθολογία στην οικογένεια μπελμοντ
Πολύ καλοί ανταγωνιστές
Πολύ καλή σκηνοθεσία, δράση κτλ
Γενικώς καλή πλοκή
Στα αρνητικά
Το ξεφτίλισαν με τους πουστηδες
Με τους μαύρους και όχι άλλο σοσιαλισμό
Από ότι διάβασα στο σενάριο έχει εμπλακεί ένας τροτσλκιστης και το 30% του σεναριου από μια σειρά με βαμπίρ ήταν για την ανώτερη τάξη που πεινει το αίμα του εργάτη και τα βαμπίρ οι αποικιοκρατες έμειναν το αίμα των μαύρων
Δηλαδή οκ νετφλιξ είσαι αλλά το ξεφτίλισαν

Από το τρέηλερ κι εγώ ήμουν επιφυλακτικός, αλλά τελικά ήταν ωραίο. Κάποια σημεία να σου πω την αλήθεια τα πήγα στο fast forward, αλλά δεν ήταν τόσα πολλά.

Το προηγούμενο δηλαδή δεν είχε woke στοιχεία; Δεν είχε αντιεκλησιαστικό μένος, δεν είχε girl power;
Θέμα με την εκκλησία είχε και το προηγούμενο και αυτό
Girl power δεν είχε κανένα από τα δύο τόσο
Αυτό έχει κανονική σοσιαλιστική γκρίνια
Από ότι διάβασα ένας από τους σεναριογράφο που ανέλαβε είναι τελειωμένος τροτσκιστης και σε όλες του τις δουλειές αρχίζει την κλάψα


Παρόλα αυτά ππυ τα περιμένεις από το νετφλιξ ήταν και η σειρά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών