Mario Puzo´s Godfather.

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 922
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 28 Απρ 2020, 15:56

Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2020, 15:52
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
28 Απρ 2020, 15:43
Ερμής έγραψε:
26 Απρ 2020, 22:04
Το έχω διαβάσει και στη μητρική του γλώσσα. :8)
στ' αγγλικά δε γράφει ο Πούτσο;
Γιατί δε ξέρω αγγλικά; :lol:

Δεν ειπα στη μητρική μου αλλα στη μητρική που γράφτηκε.
mea culpa!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23562
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Απρ 2020, 16:01

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
28 Απρ 2020, 15:25
Έχει και κάποιες μη ρεαλιστικές σκηνές η ταινία. Αναφέρω μερικές
α) Η δολοφονία του αστυνομικού στο εστιατόριο
Στις ΗΠΑ δε προβλέπονταν και δε προβλέπεται κάτι τέτοιο
β) Η φρουρά έξω από το σπίτι του Κορλεόνε
Και αυτό μη ρεαλιστικό εις ότι αφορά τις ΗΠΑ. Άσε που δε γίνονταν επιθέσεις έξω από τα
σπίτια των μαφιόζων
γ) Η άρνηση του Κορλεόνε να ασχοληθεί με τα ναρκωτικά
Ασχολίαστο
δ) Η δολοφονία του Σάντι στα διόδια
Μη ρεαλιστική σκηνή στις ΗΠΑ.

Επιπλέον, οι διάλογοι ακολουθούν πολλές φορές τη κινηματογραφική καλλιτεχνική πεπατημένη. Ποιός
Οκταβιανός Αύγουστος και αρχίδια μάντολες ρε παιδιά? :D Σιγά μη συζητούσαν οι μαφιόζοι για τη
Ρωμαϊκή ιστορία, για ανθρώπους που είχαν μεγαλώσει στο Μπρούκλιν μιλάμε, πιό πολλά ήξεραν
για το Λουίτζι ντι Μάτζιο και το Ρόκι Μαρτσιάνο παρά για τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.Άσε που δε
θα τον έβαζε να αυτοκτονήσει τον τύπο λες και είναι γιαπωνέζος σαμουράι του 1500.

Για να είμαι δίκαιος πάντως υπάρχουν και κάποια στοιχεία ρεαλισμού. Ο Εβραίος για παράδειγμα είναι πιστή αντιγραφή
του Μέγιερ Λάνσκι. Ο Κορλεόνε έχει τη φωνή του Φρανκ Κοστέλο από όσα έχω διαβάσει.
α) έχει συμβεί απλά αν ήταν αλήθεια, ο Μικέλε δε θα ζούσε μέχρι τα βαθειά γεράματα.
β) Γιατί όχι, οι ντραγκ ντίλερς έχουν εντός του ένα μικρό στρατό
γ) Τελικά ενέδωσε όμως αλλά με εντολή να μη δίδονται σε παιδιά παρα μόνο σε μαύρους επειδή είναι ζώα :lol:
δ) Πιθανό μη ρεαλιστική για το σήμερα, όχι όμως για τη δεκαετία του 40.

Όσο για τη δευτερη παράγραφο συμφωνώ, ταινία όμως βλέπουμε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18888
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 28 Απρ 2020, 16:09

Cavaliere έγραψε:
28 Απρ 2020, 15:38
Δεν ξέρω, αν ο Zeffirelli γύρναγε το μέρος ΙΙΙ τι θα έκανε, με τόσα κολλητιλίκια στο Βατικανό, πώς θα διαχειριζότανε την περίπτωση της τράπεζας και της δολοφονίας του Ιωάννη Παύλου.
για την αρχικη γινεται λογος

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 28 Απρ 2020, 16:18

Εμένα πάντα με σκανδάλιζε το πόσο riskant ήταν η δολοφονία Solozzo. Πανεύκολα μπορούσε να γίνει γκέλα, και να βρούνε το πιστόλι στις τουαλέτες με μια έρευνα πριν τον δείπνο, αν ήμουν Solozzo θα έψαχνα το μαγαζί, επίσης, ένας μαφιόζος θα πήγαινε στην τουαλέτα με τον Michael. Μετά, ο Τούρκος τον ψάχνει όταν πάει τουαλέτα, αλλά όχι όταν έρχεται. Αλλά, γαμώτο, υπάρχει και η καλλιτεχνική σύμβαση, είπαμε, δεν είναι ντοκυμανταίρ.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 28 Απρ 2020, 16:20

Κόκκορας έγραψε:
28 Απρ 2020, 16:09
για την αρχικη γινεται λογος
Η ταινια μιλά για την αμερικάνικη Ιστορία, ο Κόπολα ήθελε να κάνει μια παραβολή τέτοια. Νομίζω πως καλώς την έκανε ένας Αμερικάνος, έχει μεγάλη βαρύτητα η κριτική του. Ο Zeffirelli ό,τι έκανε το έκανε τέλεια, δεν αμφιβάλλουμε.
:)
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 28 Απρ 2020, 16:30

Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2020, 16:01
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
28 Απρ 2020, 15:25
Έχει και κάποιες μη ρεαλιστικές σκηνές η ταινία. Αναφέρω μερικές
α) Η δολοφονία του αστυνομικού στο εστιατόριο
Στις ΗΠΑ δε προβλέπονταν και δε προβλέπεται κάτι τέτοιο
β) Η φρουρά έξω από το σπίτι του Κορλεόνε
Και αυτό μη ρεαλιστικό εις ότι αφορά τις ΗΠΑ. Άσε που δε γίνονταν επιθέσεις έξω από τα
σπίτια των μαφιόζων
γ) Η άρνηση του Κορλεόνε να ασχοληθεί με τα ναρκωτικά
Ασχολίαστο
δ) Η δολοφονία του Σάντι στα διόδια
Μη ρεαλιστική σκηνή στις ΗΠΑ.

Επιπλέον, οι διάλογοι ακολουθούν πολλές φορές τη κινηματογραφική καλλιτεχνική πεπατημένη. Ποιός
Οκταβιανός Αύγουστος και αρχίδια μάντολες ρε παιδιά? :D Σιγά μη συζητούσαν οι μαφιόζοι για τη
Ρωμαϊκή ιστορία, για ανθρώπους που είχαν μεγαλώσει στο Μπρούκλιν μιλάμε, πιό πολλά ήξεραν
για το Λουίτζι ντι Μάτζιο και το Ρόκι Μαρτσιάνο παρά για τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.Άσε που δε
θα τον έβαζε να αυτοκτονήσει τον τύπο λες και είναι γιαπωνέζος σαμουράι του 1500.

Για να είμαι δίκαιος πάντως υπάρχουν και κάποια στοιχεία ρεαλισμού. Ο Εβραίος για παράδειγμα είναι πιστή αντιγραφή
του Μέγιερ Λάνσκι. Ο Κορλεόνε έχει τη φωνή του Φρανκ Κοστέλο από όσα έχω διαβάσει.
α) έχει συμβεί απλά αν ήταν αλήθεια, ο Μικέλε δε θα ζούσε μέχρι τα βαθειά γεράματα.
β) Γιατί όχι, οι ντραγκ ντίλερς έχουν εντός του ένα μικρό στρατό
γ) Τελικά ενέδωσε όμως αλλά με εντολή να μη δίδονται σε παιδιά παρα μόνο σε μαύρους επειδή είναι ζώα :lol:
δ) Πιθανό μη ρεαλιστική για το σήμερα, όχι όμως για τη δεκαετία του 40.

Όσο για τη δευτερη παράγραφο συμφωνώ, ταινία όμως βλέπουμε.
A) Αυτό εννοώ και εγω
β) Σε χώρες όπως το Μεξικό μπορεί. Σε χώρες όπως οι ΗΠΑ το κόβω λίγο χλωμό, η πολυμελής φρουρά κοστίζει και σε προδίδει,
μη ξεχνάμε άλλωστε πως οι fictional μαφιόζοι όπως και οι πραγματικοί έμεναν από κάποιο σημείο και μετά σε μεσοαστικά
προάστια δίπλα σε διευθυντές πωλήσεων και γιατρούς.
γ) Τώρα που το αναφέρεις το θυμήθηκα, γενικά δε νομίζω ότι θα είχε ενδοιασμούς καν αλλά το προσπερνάω γιατί
όπως λες και εσύ βλέπουμε ταινία
δ) Στις ΗΠΑ μπορεί να ήταν ρεαλιστικό μέχρι και την εποχή της Ποτοαπαγόρευσης να βλέπεις γκανκστερικές δολοφονίες μέρα μεσημέρι
σε κάποιο πολυσύχναστο μέρος όπως τα διόδια. Δε λέω για τις επιθέσεις που κάνουν οι ανώμαλοι κουμπουροφόροι κατά καιρούς ακόμη και
σήμερα, λέω για εκείνες των γκανγκστερς.Το 40 είχες ήδη το Χούβερ στο FBI που έκοβε κωλαράκια αβέρτα(δες πως εξαφάνισε όλους τους ληστές τύπου Ντίλιντζερ για παράδειγμα) , είχες και την ανάδειξη του οργανωμένου εγκλήματος σε μία ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ μπίζνα εκατομμυρίων δολλαρίων, διαπλεκόμενη με τους πολιτικούς κλπ κλπ.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26029
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Απρ 2020, 16:31

Cavaliere έγραψε:
28 Απρ 2020, 16:20
Κόκκορας έγραψε:
28 Απρ 2020, 16:09
για την αρχικη γινεται λογος
Η ταινια μιλά για την αμερικάνικη Ιστορία, ο Κόπολα ήθελε να κάνει μια παραβολή τέτοια. Νομίζω πως καλώς την έκανε ένας Αμερικάνος, έχει μεγάλη βαρύτητα η κριτική του. Ο Zeffirelli ό,τι έκανε το έκανε τέλεια, δεν αμφιβάλλουμε.
:)
ναι - ολα περιστρεφονται γυρω απο τη δυναμη που εχει το μεγαλο χωνευτηρι - οι δυο γυναικες - σιτσιλιανα κ αμερικανα ειναι η παραδοση και το μελλον - δεν ανατρεπεται η φορα των πραγματων οσο κ να υπηρξε προσκαιρο πισωγυρισμα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
jason
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 13:06

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason » 28 Απρ 2020, 16:33

Cavaliere έγραψε:
26 Απρ 2020, 15:51
Ερμής έγραψε:
26 Απρ 2020, 14:44
Εμένα αγαπημένοι μου χαρακτήρες είναι φυσικά ο Δον Βιτο, όντως ο Φράνκο Πενταντζελι(ειδικά όταν βλέπει τον αδερφό Βιτσεντζο) και φυσικά Ο πιστός Κλεμέντσα.
Επίσης τυπικό δείγμα ιταλού μπράβου ο Λουκά Μπράτσι ενσαρκωμενο τέλεια από τον παλαιστη Λεννυ Μοντάνα.
Με τον "τουρκο" δε μπορώ να είμαι δίκαιος γιατί είναι αποκρουστική φιγούρα. Επίσης από το Νο2 φοβερός ο "Εβραιος"
Τι να λέμε τώρα όμως. Η κορυφαία ταινία όλων των εποχών. Τι να πιάσεις και τι να αφήσεις.
Γιατί ο Σαντινο λιγος ειναι ;
O Clememza είναι άλλη περίπτωση ρόλου που λες, δεν μπορεί να παίζει αυτός τώρα. Μοναδική σκηνή που μαθαίνει στον Michael πώς να κάνει polpette με σάλτσα.
Ο Lenny Montana, είναι φοβερό, υπήρξε στα αλήθεια μπράβος της μαφίας.
Ο Santino είναι επίσης πολύ ωραία φτιαγμένος, και ο Caan τον παίζει φανταστικά, έχει τη σωστή δόση ευαισθησίας -ίσως και μεγαλύτερη στο φιλμ- με τον Santino του βιβλίου. Ο Caan το έχει μια φορά αρνηθεί, αλλά η αλήθεια είναι πως έθεσε υποψηφιότητα για τον ρόλο του Michael. Στον ρόλο του μεγάλου γιου πάντως χώρεσε γάντι.
Υπάρχει και βίντεο



Δεν μου κάνει φατσικα ο Κααν να ταίριαζε με την ηρεμία και ψυχρότητα του Μαικλ

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18888
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 28 Απρ 2020, 16:57

συνεχίζω να σας την σπάω ρε μοβοροι :lol:


Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9526
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 28 Απρ 2020, 16:58

Αγις έγραψε:
28 Απρ 2020, 15:44
Cavaliere έγραψε:
28 Απρ 2020, 15:35
Εμένα ο Σικελός ως ταινία μου άρεσε πολύ.

Όπως σε σχέση με την ιστορία του Giuliano μου άρεσε πολύ αυτή.
Εικόνα
μαπα η ταινια - το βιβλιο καλο και καθολου κομθουνιστικο :003:
μια απο τις μορφες ειναι ο αρχιμαφιοζος περιπτωση απο τα Piani dei Greci :8)

ωραιο σημειο ειναι οταν περιγραφει τα χρωματα που εβαφαν τα σπιτια τους οι οικογενειες αναλογα με την καταγωγη τους πορτες κ παραθυρα
Του Τζουλιανο ηταν στο μπλε γαλανο κ λευκο ενος προδοτη πρασινο :8)
https://en.wikipedia.org/wiki/Greco_Mafia_clan
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 28 Απρ 2020, 17:01

jason έγραψε:
28 Απρ 2020, 16:33
Δεν μου κάνει φατσικα ο Κααν να ταίριαζε με την ηρεμία και ψυχρότητα του Μαικλ
Δεν ξέρω, δεν νομίζω να είναι ηλίθιος ο Caan, και να έπαιζε όπως τον Santino, και να μην έβγαζε έναν εγκεφαλικό ήρωα. Όπως μπορώ να και τον De Niro που επίσης δοκιμάστηκε στον ρόλο, ως Michael.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23562
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Απρ 2020, 17:09

Ακόμη και το Νο3 που θεωρείται το υποδεέστερο των τριών, αν είχε βγεί μονο αυτό, θα μιλούσαμε για κινηματογραφικό έπος.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26029
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Απρ 2020, 17:10

Nostalgia έγραψε:
28 Απρ 2020, 16:58
Αγις έγραψε:
28 Απρ 2020, 15:44
Cavaliere έγραψε:
28 Απρ 2020, 15:35
Εμένα ο Σικελός ως ταινία μου άρεσε πολύ.

Όπως σε σχέση με την ιστορία του Giuliano μου άρεσε πολύ αυτή.
Εικόνα
μαπα η ταινια - το βιβλιο καλο και καθολου κομθουνιστικο :003:
μια απο τις μορφες ειναι ο αρχιμαφιοζος περιπτωση απο τα Piani dei Greci :8)

ωραιο σημειο ειναι οταν περιγραφει τα χρωματα που εβαφαν τα σπιτια τους οι οικογενειες αναλογα με την καταγωγη τους πορτες κ παραθυρα
Του Τζουλιανο ηταν στο μπλε γαλανο κ λευκο ενος προδοτη πρασινο :8)
https://en.wikipedia.org/wiki/Greco_Mafia_clan
:smt023

χαμος ..

''The struggle between the clans came to a peak with a full-scale gunfight in the main square of Ciaculli on September 17, 1947. First, an important member of the Giardini cosca was shot down by a machine gun. When it became clear he was not dead yet, two women of the Ciaculli clan, Antonina (51) and Rosalia (19) the widow and daughter of one of the bosses killed the year before, went down into the street and finished the victim off with kitchen knives. In return, the brother and sister of the victim shot the women; Antonina was wounded and her daughter killed. Their attacker was then shot and killed by Antonina's 18-year-old son.''
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26029
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Απρ 2020, 17:16

Cavaliere έγραψε:
28 Απρ 2020, 17:01
jason έγραψε:
28 Απρ 2020, 16:33
Δεν μου κάνει φατσικα ο Κααν να ταίριαζε με την ηρεμία και ψυχρότητα του Μαικλ
Δεν ξέρω, δεν νομίζω να είναι ηλίθιος ο Caan, και να έπαιζε όπως τον Santino, και να μην έβγαζε έναν εγκεφαλικό ήρωα. Όπως μπορώ να και τον De Niro που επίσης δοκιμάστηκε στον ρόλο, ως Michael.
εμφανισιακα μονο σαν σικελος που ηλθε στην επιφανεια καποιος νορμανδος προγονος του μπορει να δικαιολογηθει.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
jason
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 13:06

Re: Mario Puzo´s Godfather.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason » 28 Απρ 2020, 17:18

Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2020, 17:09
Ακόμη και το Νο3 που θεωρείται το υποδεέστερο των τριών, αν είχε βγεί μονο αυτό, θα μιλούσαμε για κινηματογραφικό έπος.
Το 3 μου φαίνεται λίγο αρπαχτη, μνημόσυνο
Υστερεί και σε ερμηνείες με την ατάλαντη και τον Αντι Γκαρσία που ναι ρόλος και όχι ηθοποιός, όπου τον έχω δει ο ίδιος είναι

Απάντηση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών