Mel Gibson

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23675
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Ιούλ 2023, 12:53

Τώρα βγάζει μια ταινία με την ψεκ θεωρία ότι -άκουσον, άκουσον- υπάρχει δουλεμπόριο παιδιών.

Στο τέλος θα μας πει κι ότι τα βάζουν να παίξουν σε πορνοταινίες και ότι τα κατεβάζουν οι παιδόφιλοι MAPs από το dark web.
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
Mel
Δημοσιεύσεις: 986
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2021, 18:04

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mel » 16 Ιούλ 2023, 13:01

sys3x έγραψε:
11 Ιούλ 2023, 16:39
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Μαρ 2023, 10:17
Έχει φάει τρελή ντομάτα σα σκηνοθέτης και παραγωγός ο Μελ, αλλά εμένα το Apocalypto μου άρεσε τρομερά και δεν πα να λένε.

Και μη σε πω ότι το hacksaw ridge είναι ακόμη καλλίτερο.
Δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να μην του άρεσαν αυτές οι 2 ταινίες, ειδικά το Apocalypto.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 13249
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 16 Ιούλ 2023, 13:14

Αν η ταινία δεν έχει σεξουαλική σκηνή μεταξύ jesus και Μαγδαληνής δεν θα την δώ.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5536
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 16 Ιούλ 2023, 13:23

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Μαρ 2023, 10:10
ε προφανώς. Θέλω να πω, η Μάρβελ το κάνει όλη την ώρα
Θα είναι άντρας ή τρανσέξουαλ μαύρη γυναίκα; :smt017
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 16 Ιούλ 2023, 13:38

AlienWay έγραψε:
16 Μαρ 2023, 13:40
Οργισμένος έγραψε:
16 Μαρ 2023, 13:30
AlienWay έγραψε:
16 Μαρ 2023, 11:41


Αυτό ήταν η αρχή. Αν γνώριζε το Χόλιγουντ ότι θα επακολουθήσει (λίγα χρόνια αργότερα) το περιστατικό με τον Εβραίο, θα περίμενε να ρίξει το κάνσελ τότε.

Πρόκειται για προεξοφλημένο κάνσελ που προκύπτει από αποκωδικοποίηση του γενικότερου μηνύματος των "παθών". Ο Γκίμπσον έφαγε το κάνσελ πριν δώσει την επίσημη αφορμή, με αποτέλεσμα τελικά να εμφανίζεται ως αδικημένος από το σύστημα.

Η αλήθεια είναι ότι ο Μελ είναι μανιοκαταθλιπτικός. Η πάθησή του, τον έχει οδηγήσει σε έμμονες σκέψεις (εντός των οποίων εντάσσεται και ο αντισημιτισμός). Στα "πάθη" οι ιδεοληψίες του γίνονται εμφανείς μόνο κατόπιν αποκωδικοποίησης. Γεγονός που προκαλεί ερωτήματα σχετικά με τα κωδικοποιημένα μηνύματα που το Χόλιγουντ μας σερβίρει κατά καιρούς, τα οποία φέρουν την επίσημη έγκρισή της γερουσίας του Χόλιγουντ.

Όλα αυτά είναι η αιτία. Λίγα χρόνια αργότερα δόθηκε και η επίσημη αφορμή: Το συμβάν με τον Εβραίο.

Σε αυτό το συμβάν, ο Μελ επιτέθηκε σε έναν Εβραίο. Πολλές εκδοχές υπάρχουν για το πώς έγινε αυτό, θα αναφέρω μία από αυτές.

Ήταν λοιπόν ο Μελ σε ένα μπαράκι. Εκεί τον πλησίασε ένας Εβραίος και του είπε "είμαι Εβραίος, αλλά δε θεωρώ ότι η ταινία σου μας θίγει. Στην πραγματικότητα μου άρεσε πολύ. Ελα να σε κεράσω ένα ποτό να τα πούμε".

Ο Μελ δέχτηκε το ποτό και άρχισε να συζητάει μαζί του για την ταινία. Λίγες ώρες (ίσως και λίγα ποτά αργότερα) ο Μελ ζαλίστηκε, ένιωσε πολύ περίεργα και σε συνδυασμό με την πάθησή του, έπαθε κρίση. Αρχισε να φωνάζει σε όλο το μαγαζί ότι ο Εβραίος του έριξε κάτι στο ποτό που του κέρασε και έλεγε "φέρτε μου τον Εβραίο να τον σκίσω" σε συνδυασμό με συνωμοσιολογικές προσβολές.

Εκεί φάνηκε απροκάλυπτα το γεγονός ότι ο Μελ είναι αντισημιτιστής (κάτι που τα "πάθη" απλώς το υπαινίσσονταν). Ακολούθησε η επίσημη αποπομπή του από το Χόλιγουντ, αργότερα βγήκε και ζήτησε συγνώμη, ενώ αποκάλυψε τη ψυχολογική του πάθηση που τον ταλαιπωρεί.

Το κάνσελ όμως το είχε εισπράξει ήδη από τα "πάθη", επομένως επί της ουσίας δεν υπήρξε κάποια διαφορά.

Fan fact: Η επόμενη ταινία του, το Apocalypto, βγήκε πρώτη στο box office του Ισραήλ :smt005:
Το κανσελ το φαγε πολυ πιο νωρις οταν σε τροχονομο που τον ηλεγχε για αντικανονικη οδηγηση ειπε κατι τυπου "ε δεν εβρισα και κανα εβραιο".

Ειναι παπαρας ψεκας αλλα εξαιρετικος σκηνοθετης με ρηξικελευθη οπτικη.

Εκανε και κάτι άλλο σπουδαίο: Αντιλήφθηκε από νωρίς ότι οι ιστορικές παραγωγές που είναι τέρμα πιστές στην ιστορική πραγματικότητα είναι κάπως βαρετές και μελάτες.

Στο braveheart του την πέσανε γιατί δεν ήταν πιστός στα ιστορικά γεγονότα, ωστόσο η ταινία τα έσπασε.

Αντίθετα βλέπουμε στο Alexander του Oliver Stone έναν Μέγα Αλέξανδρο που εμφανίζεται μάλλον βαρετός, φουλ "ιστορικός", χωρίς σαφή νοηματικό άξονα ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί ο σκηνοθέτης προσπαθεί να αποδώσει την πραγματικότητα πιστά (από τις διάφορες πηγές).

Η μυθοπλασία είναι πάντοτε πιο ενδιαφέρουσα από την ιστορική πραγματικότητα.
Για αυτό καταλήξαμε με την μαύρη Κλεοπάτρα του Netflix.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Ιούλ 2023, 13:50

Mel έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 13:01
sys3x έγραψε:
11 Ιούλ 2023, 16:39
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Μαρ 2023, 10:17
Έχει φάει τρελή ντομάτα σα σκηνοθέτης και παραγωγός ο Μελ, αλλά εμένα το Apocalypto μου άρεσε τρομερά και δεν πα να λένε.

Και μη σε πω ότι το hacksaw ridge είναι ακόμη καλλίτερο.
Δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να μην του άρεσαν αυτές οι 2 ταινίες, ειδικά το Apocalypto.
Και ο Stalker νομίζω άθρωπος είναι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3479
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 16 Ιούλ 2023, 14:16

Bazoomba έγραψε:
15 Μαρ 2023, 10:03
Σικουελ; Τι θα κανει, θα τον αναστησει σε αυτη;
Αν δείξει την σκηνή με το ταξίδι της Ανάληψης στα Ουράνια, θα πάω να την δώ, for sure.

Με τα ανάλογα CGI effects, time warp tunnels, κλπ, εννοείται.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9583
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 16 Ιούλ 2023, 14:27

Εγω θα προτιμουσα ενα τρικουελ με Δευτερα Παρουσια μεσα, πιο βιαιο και ωμο απο το αποκαλυπτο.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7455
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 16 Ιούλ 2023, 14:35

Μαδουραίος έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 13:14
Αν η ταινία δεν έχει σεξουαλική σκηνή μεταξύ jesus και Μαγδαληνής δεν θα την δώ.
Ο Χριστός ουδέποτε είχε ερωτική σχέση με γυναίκα, δεν είδε καμιά γυναίκα και φυσικά άνδρα ερωτικά οπότε μη γράφεις μαλακίες (και βλασφημίες).
Bazoomba έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 14:27
Εγω θα προτιμουσα ενα τρικουελ με Δευτερα Παρουσια μεσα, πιο βιαιο και ωμο απο το αποκαλυπτο.
Ο Γκαβίζελ πριν κάποιες μέρες είπε πως ενδέχεται να κυκλοφορήσει και τρίτη ταινια, η δεύτερη θα δειχνει τι έκανε ο Χριστος στον Άδη με καποιες παρεμβολες στο ενδιάμεσο, η ταινια θα πηγαινει μπρος πισω χρονικα. Η τρίτη θα έχει σχέση με τις Πράξεις των Αποστολων; δεν ειπε κατι συγκεκριμένο επ'αυτου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 16 Ιούλ 2023, 14:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 13249
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 16 Ιούλ 2023, 14:38

Αλιόσα έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 14:35
Μαδουραίος έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 13:14
Αν η ταινία δεν έχει σεξουαλική σκηνή μεταξύ jesus και Μαγδαληνής δεν θα την δώ.
Ο Χριστός ουδέποτε είχε ερωτική σχέση με γυναίκα, δεν είδε καμιά γυναίκα και φυσικά άνδρα ερωτικά οπότε μη γράφεις μαλακίες (και βλασφημίες).
Το «Ιδού η γυναίκα μου» κομμάτι του χαμένου Ευαγγελίου της γυναίκας του Ιησού

Θα νομίζαμε ότι βρισκόμαστε σε μια νέα έκδοση του βιβλίου «Κώδικας ντα Βίντσι» αν η είδηση δεν προερχόταν από το καλύτερο Πανεπιστήμιο στον κόσμο, το Χάρβαρντ. Ο Ιησούς ήταν παντρεμένος; «Ενας πάπυρος το αποδεικνύει», απαντά η Κάρεν Κινγκ, καθηγήτρια στη Σχολή Θεολογίας του Χάρβαρντ, κατά το 10ο Συνέδριο Σπουδών για τους Κόπτες που έγινε στη Ρώμη.

https://www.google.com/amp/s/www.iefime ... 25BF%3famp

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23675
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Ιούλ 2023, 22:03

Gherschaagk έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 13:38
AlienWay έγραψε:
16 Μαρ 2023, 13:40
Οργισμένος έγραψε:
16 Μαρ 2023, 13:30

Το κανσελ το φαγε πολυ πιο νωρις οταν σε τροχονομο που τον ηλεγχε για αντικανονικη οδηγηση ειπε κατι τυπου "ε δεν εβρισα και κανα εβραιο".

Ειναι παπαρας ψεκας αλλα εξαιρετικος σκηνοθετης με ρηξικελευθη οπτικη.

Εκανε και κάτι άλλο σπουδαίο: Αντιλήφθηκε από νωρίς ότι οι ιστορικές παραγωγές που είναι τέρμα πιστές στην ιστορική πραγματικότητα είναι κάπως βαρετές και μελάτες.

Στο braveheart του την πέσανε γιατί δεν ήταν πιστός στα ιστορικά γεγονότα, ωστόσο η ταινία τα έσπασε.

Αντίθετα βλέπουμε στο Alexander του Oliver Stone έναν Μέγα Αλέξανδρο που εμφανίζεται μάλλον βαρετός, φουλ "ιστορικός", χωρίς σαφή νοηματικό άξονα ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί ο σκηνοθέτης προσπαθεί να αποδώσει την πραγματικότητα πιστά (από τις διάφορες πηγές).

Η μυθοπλασία είναι πάντοτε πιο ενδιαφέρουσα από την ιστορική πραγματικότητα.
Για αυτό καταλήξαμε με την μαύρη Κλεοπάτρα του Netflix.
Στη μαύρη Κλεοπάτρα, δεν αποκλείεται να υπήρξε κάποια παραλλαγή των ιστορικών γεγονότων, ώστε να ενταχθεί στην κινηματογραφική φόρμουλα.

Το γεγονός όμως ότι την κάνανε μαύρη, δεν έχει σχέση με αυτές τις τροποποιήσεις, είναι αμιγώς τεμπέλικη απόφαση ακτιβιστικού τύπου, για να πήξουν οι μάζες.
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Ιούλ 2023, 10:19

sys3x έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 13:50
Mel έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 13:01
sys3x έγραψε:
11 Ιούλ 2023, 16:39



Και μη σε πω ότι το hacksaw ridge είναι ακόμη καλλίτερο.
Δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να μην του άρεσαν αυτές οι 2 ταινίες, ειδικά το Apocalypto.
Και ο Stalker νομίζω άθρωπος είναι.
Το Apocalypto είναι οκ, απλά όταν βγήκε που ήταν και η μόνη φορά που το είδα ολόκληρο το έσπρωχναν ότι θα ήταν κάποιο σουπερ gory θρίλλερ στο στυλ των Παθών και της σκηνής που βρίσκουν τα γδαρμένα τομάρια στο 1492 του Ρ. Σκοτ, και τελικά ήταν μια πολύ πιο άοσμη μισοφάντασι περιπέτεια. Υποψιάζομαι σημάδεψε πολλούς μπόμπιρες αν ήταν η πρώτη ψιλοσκληρή ταινία που τους άφησαν να δουν οι γονείς τους αλλά γενικά δεν δικαιολογεί το hype κατά τη γνώμη μου.

Την cheesy μαλακία με τον ιεχωβά φόρεστ γκαμπ το Hacksaw Ridge κι εγώ απορώ που υπάρχει κόσμος άνω των 13 που του αρέσει unironically :lol: Ότι δεν βρίσκετε για γέλια την αλλοπρόσαλλη θεματική που θέλει και τον ειρηνισμό του cultist δικαιωμένο και την μάχη να είναι το πιο κουλ και ηρωικό πράμα που είναι ποτέ δυνατό να κάνει ένας νέος άντρας τι να πω OK, τουλάχιστον είναι πιο gory από το Apocalypto, σε ξεκαρδιστικό βαθμό in fact.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Ιούλ 2023, 10:40

AlienWay έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 12:53
Τώρα βγάζει μια ταινία με την ψεκ θεωρία ότι -άκουσον, άκουσον- υπάρχει δουλεμπόριο παιδιών.

Στο τέλος θα μας πει κι ότι τα βάζουν να παίξουν σε πορνοταινίες και ότι τα κατεβάζουν οι παιδόφιλοι MAPs από το dark web.
Ο Χριστός ο Καβίζελ το κάνει αυτό όχι ο Μελ. Το ψεκ κομμάτι δεν είναι ότι υπάρχει τραφικινγκ παιδιών αλλά ότι ο Καβίζελ παράλληλα με την προώθηση της ταινίας προωθεί και QAnon άρδευση παιδικού αδρενοχρωμίου από {[(σκοτεινές ελίτ)]}.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 17 Ιούλ 2023, 10:41

Αλιόσα έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 14:35
Ο Γκαβίζελ πριν κάποιες μέρες είπε πως ενδέχεται να κυκλοφορήσει και τρίτη ταινια, η δεύτερη θα δειχνει τι έκανε ο Χριστος στον Άδη με καποιες παρεμβολες στο ενδιάμεσο, η ταινια θα πηγαινει μπρος πισω χρονικα. Η τρίτη θα έχει σχέση με τις Πράξεις των Αποστολων; δεν ειπε κατι συγκεκριμένο επ'αυτου
Τώρα σοβαρά, θα καθίσετε να δείτε τέτοιες φτηνές religious fantasy παπαριές;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7455
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Mel Gibson

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 17 Ιούλ 2023, 11:11

Λεγεών έγραψε:
17 Ιούλ 2023, 10:41
Αλιόσα έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 14:35
Ο Γκαβίζελ πριν κάποιες μέρες είπε πως ενδέχεται να κυκλοφορήσει και τρίτη ταινια, η δεύτερη θα δειχνει τι έκανε ο Χριστος στον Άδη με καποιες παρεμβολες στο ενδιάμεσο, η ταινια θα πηγαινει μπρος πισω χρονικα. Η τρίτη θα έχει σχέση με τις Πράξεις των Αποστολων; δεν ειπε κατι συγκεκριμένο επ'αυτου
Τώρα σοβαρά, θα καθίσετε να δείτε τέτοιες φτηνές religious fantasy παπαριές;
Τύπε ο Μελ Γκιμπσον δεν έβγαλε καμια μάπα ταινια έως τώρα. Ξέρει απο σκηνοθεσία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών