Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23337
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Ιουν 2019, 18:24

Τώρα που το θυμήθηκα, υπάρχει και μια ταινία του '12, σχετικα με το Τσέρνομπιλ. Χαντακωμένη απο το ιμδβ, βέβαια.
https://www.imdb.com/title/tt1991245/


Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4423
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 08 Ιουν 2019, 18:38

ΤΣΕΡΝΟΒΙΛ = ΡΟΥΘΗΝΙΟΝ = 767
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 08 Ιουν 2019, 23:00

vantono έγραψε:
08 Ιουν 2019, 18:03
Ουτε εγώ εχω δει GoT. Ή μαλλον εχω δει, τα πρωτα 2 επεισόδια του 1ου κύκλου, κι έκτοτε το παράτησα εντελώς, δεν με τράβηξε ποτέ. Σκεφτόμουν να ανοιξω αντιστοιχο νημα αντιGoT, αλλα ειχα την εντύπωση οτι θα ήμουν μόνος μου. Αλλα τωρα βλεπω κι άλλους στην παρέα, και χαίρομαι.
Εγώ είδα μισό το πρώτο σόδειο και δεν ξανασχολήθηκα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 08 Ιουν 2019, 23:29

vantono έγραψε:
08 Ιουν 2019, 18:03
Ουτε εγώ εχω δει GoT. Ή μαλλον εχω δει, τα πρωτα 2 επεισόδια του 1ου κύκλου, κι έκτοτε το παράτησα εντελώς, δεν με τράβηξε ποτέ. Σκεφτόμουν να ανοιξω αντιστοιχο νημα αντιGoT, αλλα ειχα την εντύπωση οτι θα ήμουν μόνος μου. Αλλα τωρα βλεπω κι άλλους στην παρέα, και χαίρομαι.
Κατέβασα και διάβασα - μαζοχιστικά - όλα τα βιβλία της σειράς. Οι πιο χαμένες ώρες της ζωής μου.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Ιουν 2019, 23:38

Ήξερα ότι είχε βγει αλλά έκανα τα στραβά μάτια, παρά την επιμονή του γιου μου.
Τελικά την άρχισα και ναι, είναι τόσο καλή όσο φοβόμουν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 08 Ιουν 2019, 23:54

σακασμένος πλέον κι ο νέρο :lol:
νο τν τα τελευταία 25 χρόνια και τί είναι σειρές;

τεσπα, τα πρωτοσέλιδα του ρίζου και οι βοσκές της κνεεε αναφέρονται καθόλου στο ντοκυμανταίρ;
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Ορέστης 35

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιουν 2019, 00:08

Εχει ουκρανεζες η σειρα;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Ιουν 2019, 00:10

Είμαι καθαρή από Τσερνομπίλ και Game of Thrones.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 09 Ιουν 2019, 01:02

Αξέχαστο θα μου μείνει το καλοκαίρι του 1986, από τη σκοπιά του ευτυχισμένου καταναλωτή.
Λόγω της μυστικοπάθειας των ανατολικών και γενικότερα των τότε συνθηκών στον τομέα της πληροφόρησης στην Ελλάδα το μάθαμε μετά την πρωτομαγιά. Δηλαδή 4-5 ημέρες μετά το συμβάν.
Και αντίθετα με την ραδιενέργεια που, ως γνωστόν, «βαίνει μειουμένη εκθετικώς μετά του χρόνου» η υστερία που μας έπιασε άρχισε να αυξάνει εκθετικά.

Έβλεπες στις λαϊκές λαχταριστές ντομάτες ευωδιαστές φράουλες, κεράσια σαν καρπούζια (υπερβολή) σχεδόν τζάμπα και κανείς δεν αγόραζε. Αν και γενικά είμαι καταναλωτής φρούτων και λαχανικών κάτω του μέσου, εκείνο το καλοκαίρι του έδωσα και κατάλαβε.
Η γυναίκα ενός φίλου μου έφερνε στη ταβέρνα ένα τάπερ με σαλάτα από ντομάτες χωρίς ραδιενέργεια, δεν ξέρω που τις έβρισκε.
Ο ίδιος, περισσότερο ψαγμένος, είχε ανακαλύψει σε ένα σουπερμάρκετ μια ντάνα χαρτί υγείας με παραστατικά αγοράς Απριλίου και αγόρασε τη μισή για να αποκλείσει το ενδεχόμενο να τη βρει από πίσω του, με ραδιενεργό χαρτί.
Ό,τι μπαγιάτικο υπήρχε μοσχοπουλήθηκε και αργότερα με εμπιστευτικές πληροφορίες μάθαινες που υπάρχει κάτι προ Τσερνομπιλ,

Τα αίτια της καταστροφής ήταν συσσωρευμένα ανθρώπινα λάθη.
Κάτω από το σοβιετικό καθεστώς μπορούσε να συντηρείται στοιχειωδώς αυτός ο πυρηνικός δεινόσαυρος.
Είχε όμως αρχίσει η περεστρόικα και συνεπακόλουθα ο ωχαδερφισμός και η λούφα.
Όπως τα δικά μας: Πάω σπίτι αν συμβεί κάτι πάρε με τηλέφωνο.
Και η αντιμετώπιση περίπου όπως το δικό μας Μάτι.
Χαρακτηρίστηκε σαν ένα μικρό ατύχημά που οι Αμερικάνοι το προπαγάνδισαν σαν μεγάλη καταστροφή.
Ο Ριζοσπάστης έγραφε: Τρώτε άφοβα μαρούλια.
Ήταν βέβαια μια τεράστια τοπική καταστροφή αλλά για την Ελλάδα δεν θα μπορούσε να έχει την παραμικρή επίπτωση. Εν τούτοις ως τρομολάγνοι και παντοφοβικοί που είμαστε δεχτήκαμε κάθε μπούρδα που διέδιδε το ράδιο αρβύλα.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ενδιαφερθώ για τη σειρά.
Πιστεύω ότι θα περιέχει γλυκανάλατες αισθηματικές ιστορίες στιλ Τιτανικού διανθισμένες με επιστημονικές ανακρίβειες.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 09 Ιουν 2019, 01:17

Να το δείτε , μην εισθε μαλακες :p
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

User_601

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 09 Ιουν 2019, 07:48

Οχι μονο δεν ειναι ασφαλης προορισμος,αλλα ειναι εγκληματικο αυτο που κανουν οι αρχες εκει,να επιτρεπουν να πηγαινουν ηλιθιοι ψωναρες.
Αν κανετε μια ερευνα να δειτε ποσα χρονια κανουν να φυγουν τα ραδιενεργα στοιχεια και ποσα χρονια εχουν περασει απο τοτε, 30 περιπου,δενχρειαζεστε τιποτε αλλο.
Επισης δεν ειναι τωρινο φαινομενο,μετα απο την προβολη της σειρας να πηγαινουν εκει.Ηδη γινονταν αυτο αρκετα χρονια τωρα,το εχει δειξει και σε ντοκιμαντερ.
Βεβαια δεν χρειαζεται να πας εκει για να φας ραδιενεργεια.Μια χαρα τρωμε τα αλευρα απο τη ουκρανια και λευκορωσια,τα οποια ερχονται πολυ πιο φτηνα,μετα το τσερνομπιλ.Μαλιστα ουκρανια/λευκορωσια,απο τις χωρες που παραγυν το περισσοτερο αλευρι.
Ο φουρνος της γειρονιας δεν νομιζω να πληρωνει το αλευρι μυλων αγιου γεωργιου,υπαρχει το ουκρανικο που ειναι πολυ πιο φτηνο.

Οσον αφορα την σειρα,σαφως την ειδα,πολυ καλη.
Και μονο οτι αναπαριστα ενα αληθινο γεγονος τετοιας σημασιας και μαλιστα με πολυ καλο τροπο,ειναι αρκετο για να εκθρονισει το GOT.
Αυτή είναι η σειρά που έριξε από την κορυφή το "Game of Thrones"
Στην κορυφή της λίστας των κορυφαίων τηλεοπτικών σειρών, με τις βαθμολογίες από κοινό και κριτικούς, δεν βρίσκονται πλέον, ούτε το Game of Thrones, ούτε το Breaking Bad, ούτε το “Band of Brothers”. Το… θρόνο του IMDB, καταλαμβάνει πλέον νέα σειρά. Είναι η σειρά “Chernobyl”, που εξιστορεί, με βάση τα αληθινά γεγονότα, όσα συνέβησαν στις 26 Απριλίου του 1986.
http://www.enikos.gr/international/6537 ... thrones-vi

Απο κει και περα,δεν καταννοω γιατι να μην δει καποιος αυτη τη σειρα.Καταννοω να μην θελει να δει το GOT,αλλα για αυτην δεν το καταννοω.Ειναι ενα αληθινο γεγονος,τραγικο , δεδομενο οτι λουζομαστε ακομα τις συνεπειες.Ειναι Ιστορια.Προφανως καποιοι αντιδρουν,απλα για να αντιδρουν .Να ξεχωριζουν.Κομπλεξ.

Ορέστης 35

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιουν 2019, 20:05

Εσθήρ έγραψε:
09 Ιουν 2019, 07:48
Οχι μονο δεν ειναι ασφαλης προορισμος,αλλα ειναι εγκληματικο αυτο που κανουν οι αρχες εκει,να επιτρεπουν να πηγαινουν ηλιθιοι ψωναρες.
Αν κανετε μια ερευνα να δειτε ποσα χρονια κανουν να φυγουν τα ραδιενεργα στοιχεια και ποσα χρονια εχουν περασει απο τοτε, 30 περιπου,δενχρειαζεστε τιποτε αλλο.
Επισης δεν ειναι τωρινο φαινομενο,μετα απο την προβολη της σειρας να πηγαινουν εκει.Ηδη γινονταν αυτο αρκετα χρονια τωρα,το εχει δειξει και σε ντοκιμαντερ.
Βεβαια δεν χρειαζεται να πας εκει για να φας ραδιενεργεια.Μια χαρα τρωμε τα αλευρα απο τη ουκρανια και λευκορωσια,τα οποια ερχονται πολυ πιο φτηνα,μετα το τσερνομπιλ.Μαλιστα ουκρανια/λευκορωσια,απο τις χωρες που παραγυν το περισσοτερο αλευρι.
Ο φουρνος της γειρονιας δεν νομιζω να πληρωνει το αλευρι μυλων αγιου γεωργιου,υπαρχει το ουκρανικο που ειναι πολυ πιο φτηνο.

Οσον αφορα την σειρα,σαφως την ειδα,πολυ καλη.
Και μονο οτι αναπαριστα ενα αληθινο γεγονος τετοιας σημασιας και μαλιστα με πολυ καλο τροπο,ειναι αρκετο για να εκθρονισει το GOT.
Αυτή είναι η σειρά που έριξε από την κορυφή το "Game of Thrones"
Στην κορυφή της λίστας των κορυφαίων τηλεοπτικών σειρών, με τις βαθμολογίες από κοινό και κριτικούς, δεν βρίσκονται πλέον, ούτε το Game of Thrones, ούτε το Breaking Bad, ούτε το “Band of Brothers”. Το… θρόνο του IMDB, καταλαμβάνει πλέον νέα σειρά. Είναι η σειρά “Chernobyl”, που εξιστορεί, με βάση τα αληθινά γεγονότα, όσα συνέβησαν στις 26 Απριλίου του 1986.
http://www.enikos.gr/international/6537 ... thrones-vi

Απο κει και περα,δεν καταννοω γιατι να μην δει καποιος αυτη τη σειρα.Καταννοω να μην θελει να δει το GOT,αλλα για αυτην δεν το καταννοω.Ειναι ενα αληθινο γεγονος,τραγικο , δεδομενο οτι λουζομαστε ακομα τις συνεπειες.Ειναι Ιστορια.Προφανως καποιοι αντιδρουν,απλα για να αντιδρουν .Να ξεχωριζουν.Κομπλεξ.
Αν βαλω μετρητη γκαιγκερ στο ψωμι θα χτυπησει, αυτο λες;

Θυμαμαι εκεινες τις μερες τρεξαμε ολοι στο σουπερ μαρκετ για ψωνια. Αγορασαμε εβαπορε γαλα Κρινος. Γενικα δεν ξερω με τι κριτηρια εγιναν τα ψωνια. Ο πατερας μου πηρε ενα λουκανικο που αποθηκευτηκε μαζι με αλλα τρφιμα σε ενα ψηλο ντουλαπι. Πιστευω δε θα μας εβγαζαν μηνα. Η μανα μοα αφηνε τα κερασια να μουλιασουν με σαπουνι στο νεροχυτη.

Δειτε κι αυτο.


Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5727
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 09 Ιουν 2019, 20:19

λέω να το ξεκινήσω
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Ιουν 2019, 20:28

Εγώ δεν την έχω δει αλλά δεν ξέρω αν θα βγάλω τη νύχτα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 09 Ιουν 2019, 21:37

Πρέπει να κάνουμε κάτι εξίσου χιπστεροσούπερ αντιδραστικό, με τους άθεους που τρώνε κρέας σε ταβέρνες την Μ. Παρασκευή.

Τι προτείνετε, τύποι;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών