Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Ιουν 2019, 19:44

Beria έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:40
Το τελείωσα

Με ενόχλησε λίγο η φιλοσοβιετική του στάση, κατά τα άλλα ήταν υποδειγματικό στην κατασκευή
5 στα 5
Τα γνωστά που είχαν πάρει γραμμή τα κουκούδια να λένε και μετά θέρισε ο καρκίνος στη Μακεδονία ή τίποτα πιο light;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Ιουν 2019, 19:45

Nero έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:24
Ας μαζευτούμε όλοι εμείς οι 4-5 παγκοσμίως που δεν έχουμε κάτσει να δούμε την καλύτερη σειρά όλων τον εποχών(βάσει imdb)

πως πάει, καλά? :)
Είμαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο υπερτιμημένο με την άλλη μαλακια το Game of Thrones.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Ιουν 2019, 19:45

Δεν χαίρομαι για μερικούς που ήρθαν στο club, αλλά δεν πειράζει.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Ιουν 2019, 20:10

Beria έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:40
Το τελείωσα

Με ενόχλησε λίγο η φιλοσοβιετική του στάση, κατά τα άλλα ήταν υποδειγματικό στην κατασκευή
5 στα 5
απο που κι ως που φιλοσοβιετική στάση? Αφου οι κκεδες το κατηγορούν ως αντισοβιετική προπαγάνδα! :003:

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Ιουν 2019, 20:17

vantono έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:10
Beria έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:40
Το τελείωσα

Με ενόχλησε λίγο η φιλοσοβιετική του στάση, κατά τα άλλα ήταν υποδειγματικό στην κατασκευή
5 στα 5
απο που κι ως που φιλοσοβιετική στάση? Αφου οι κκεδες το κατηγορούν ως αντισοβιετική προπαγάνδα! :003:
Δεν έπιασε 10 στη κλίμακα του φιλοσοβιετισμού, έπιασε μόνον 8. :smt005:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Ιουν 2019, 20:24

vantono έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:10
Beria έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:40
Το τελείωσα

Με ενόχλησε λίγο η φιλοσοβιετική του στάση, κατά τα άλλα ήταν υποδειγματικό στην κατασκευή
5 στα 5
απο που κι ως που φιλοσοβιετική στάση? Αφου οι κκεδες το κατηγορούν ως αντισοβιετική προπαγάνδα! :003:
Είχε ένα πλάνο με μια σοβιετική γυναίκα, η οποία εκείνη των ώρα δεν γαμιόταν για ένα καλσόν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Ιουν 2019, 20:57

Συγκεκριμένα οι ναι αλλά για τη Φουκουσίμα δε λέτε τιποτα ε, δε θα εχουμε σειρά για αυτο ε?!!!11,ειναι ολα τα λεφτά!
Εγώ πάντως γέλασα όταν καπου εκει στο 1ο ή 2ο επεισόδιο αν θυμαμαι καλα, ένας γραφειοκράτης απείλησε έναν υφιστάμενό του με εκτέλεση για μια ασήμαντη αφορμή (εποχή περεστρόικας-πασοκοποίησης του καθεστώτος εν τω μεταξύ, όχι τίποτα 30s επι Σταλιν). Αμεσως σκέφτηκα οτι η σειρα θα γαμήσει και θα δείρει, γιατι το πάει για καλτ αντικομμουνισμό,αλλά τελικα με απογοήτευσε στην πορεία, απο αυτη την άποψη :a040: Εγω εν τω μεταξύ ούτε τη φιλοσοβιετική στάση του Μπέρια είδα πουθενά, ούτε την αντικόμμι προπαγάνδα που ισχυρίζονται τα κουκουέδια. Θα την ξαναδω μπας και τα εντοπίσω. :102::003:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιουν 2019, 21:23

vantono έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:57
Εγω εν τω μεταξύ ούτε τη φιλοσοβιετική στάση του Μπέρια είδα πουθενά, ούτε την αντικόμμι προπαγάνδα που ισχυρίζονται τα κουκουέδια. Θα την ξαναδω μπας και τα εντοπίσω. :102::003:
Εγώ έχω μια ερμηνεία.
Με δεδομένο ότι η σειρά είναι πιστή αντιγραφή των γεγονότων (έχουν ήδη ανέβει κάποια βίντεο σε αυτό το θέμα), πιστεύω ότι η φιλοσοβιετική στάση που αναφέρει ο Beria, αφορά στην απεικόνιση των χαρακτήρων των ανώνυμων ηρώων, δηλαδή των καθημερινών ανθρώπων και όχι στην αντίληψη και στάση της ηγεσίας σε όλα τα επίπεδα. Aυτή στηλιτεύεται σαφέστατα.

Θυμάμαι μια σκηνή που ο Λεγκάσοφ ρωτά έναν αξιωματούχο "Όλοι έτσι είναι;" (αναφερόμενος -αν δεν κάνω λάθος- στους ανθρακωρύχους και ο τύπος του απαντάει "Ναι".
Οκ, αυτό ναι, είναι υπερβολικό.
Γενικώς, σε όλη τη σειρά, η ανταπόκριση των απλών ανθρώπων δείχνει μια μεγάλη εμπιστοσύνη στο καθεστώς και μια γενική τάση αυτοθυσίας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10004
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 17 Ιουν 2019, 21:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιουν 2019, 21:23
Γενικώς, σε όλη τη σειρά, η ανταπόκριση των απλών ανθρώπων δείχνει μια μεγάλη εμπιστοσύνη στο καθεστώς και μια γενική τάση αυτοθυσίας.
Ενώ δεν ήταν έτσι, αυτό θες να πεις;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25247
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 17 Ιουν 2019, 21:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιουν 2019, 21:23
vantono έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:57
Εγω εν τω μεταξύ ούτε τη φιλοσοβιετική στάση του Μπέρια είδα πουθενά, ούτε την αντικόμμι προπαγάνδα που ισχυρίζονται τα κουκουέδια. Θα την ξαναδω μπας και τα εντοπίσω. :102::003:
Εγώ έχω μια ερμηνεία.
Με δεδομένο ότι η σειρά είναι πιστή αντιγραφή των γεγονότων (έχουν ήδη ανέβει κάποια βίντεο σε αυτό το θέμα), πιστεύω ότι η φιλοσοβιετική στάση που αναφέρει ο Beria, αφορά στην απεικόνιση των χαρακτήρων των ανώνυμων ηρώων, δηλαδή των καθημερινών ανθρώπων και όχι στην αντίληψη και στάση της ηγεσίας σε όλα τα επίπεδα. Aυτή στηλιτεύεται σαφέστατα.

Θυμάμαι μια σκηνή που ο Λεγκάσοφ ρωτά έναν αξιωματούχο "Όλοι έτσι είναι;" (αναφερόμενος -αν δεν κάνω λάθος- στους ανθρακωρύχους και ο τύπος του απαντάει "Ναι".
Οκ, αυτό ναι, είναι υπερβολικό.
Γενικώς, σε όλη τη σειρά, η ανταπόκριση των απλών ανθρώπων δείχνει μια μεγάλη εμπιστοσύνη στο καθεστώς και μια γενική τάση αυτοθυσίας.
https://www.google.com/amp/s/www.newyor ... -wrong/amp

Κριτική για το πόσο ευνοϊκά για την κατάσταση στην ΕΣΣΔ δείχνει τα πράγματα η σειρά

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Ιουν 2019, 21:50

Nero έγραψε:
15 Ιουν 2019, 00:16
Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
14 Ιουν 2019, 10:54
Εκτός από το Τσέρνομπιλ δεν έχω δει ακόμα ούτε το Casa de Papel. :lol:
ουτε γω :102:
Είναι σειρά heist που μάλλον απευθύνεται σε δωδεκάχρονα ("young adults"), κυριολεκτικά έχει voice over να σου εξηγεί τι βλέπεις εκείνη τη στιγμή, ενώ το σενάριο δεν χάνει ευκαιρία να σου πασάρει τέρμα βλακείες σαν προϊόντα σούπερ γουάου out of the box ιδιοφυΐας. Σκηνοθεσία-ηθοποιία επιπέδου ελληνικής τηλεόρασης αν είχαμε λεφτά, είδα δύο επεισόδια.

Το Τσερνομπυλ είναι μια χαρά σειρά πάντως, ανταποκρίνεται στα στάνταρ του ΗΒΟ, αν και εικάζω ότι ο λόγος που ακούστηκε τόσο πολύ είναι επειδή όντας ντοκυμανταιρίστικο δεν είχε τη ρετσινιά του genre series, και όχι τόσο επειδή είναι η καλύτερη σειρά έβερ, αν και γενικά δεν μπορείς να την ψέξεις σε πολλά πράγματα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιουν 2019, 22:03

vagabondo έγραψε:
17 Ιουν 2019, 21:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιουν 2019, 21:23
Γενικώς, σε όλη τη σειρά, η ανταπόκριση των απλών ανθρώπων δείχνει μια μεγάλη εμπιστοσύνη στο καθεστώς και μια γενική τάση αυτοθυσίας.
Ενώ δεν ήταν έτσι, αυτό θες να πεις;
Δεν έχω ιδέα πως ήταν. Έδωσα μια πιθανή ερμηνεία σ' αυτό που έγραψε ο Beria.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 17 Ιουν 2019, 22:05

Εγώ αντίθετα πήρα μια γεύση πώς το καθεστός γαμούσε τον κοινό ανθρωπάκο, ίσα ίσα για να διατηρηθεί το καθεστώς. Δεν θα την έλεγα την σειρά κομμουνιστόφιλη.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 17 Ιουν 2019, 22:25

Awesomatic έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:43
Feindflug έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:40
Nero έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:24
Ας μαζευτούμε όλοι εμείς οι 4-5 παγκοσμίως που δεν έχουμε κάτσει να δούμε την καλύτερη σειρά όλων τον εποχών(βάσει imdb)

πως πάει, καλά? :)
Τύπε, γω που δεν έχω δει ούτε Game of Thrones, ανεβαίνω αυτόματα στην ιεραρχία του τάγματός σου;
Τελικά είμαστε πολλοί :003:
:smt023
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Ιουν 2019, 22:26

talaipwros έγραψε:
17 Ιουν 2019, 21:49
https://www.google.com/amp/s/www.newyor ... -wrong/amp

Κριτική για το πόσο ευνοϊκά για την κατάσταση στην ΕΣΣΔ δείχνει τα πράγματα η σειρά
Ουσιαστικά λέει ότι θα ήταν αντιτηλεοπτικό να δείξει την γενική κατήφεια της εποχής ως είχε, κάτι το οποίο η σειρά το λύνει με το να σου παρουσιάζει τους χαρακτήρες σαν περιστασιακά αθώους που επιχειρούν να τα βάλουν με το σύστημα και πέφτουν απ' τα σύννεφα όταν τρώνε άκυρο ή χειρότερα, ενώ θα ήταν πιο ρεαλιστικό να μην τους περνάει καν από το μυαλό.

Με αφετηρία αυτό να καταλήγει κάποιος ότι παρουσιάζεται ευνοϊκά η σοβιετική ένωση είναι απλά κωμικό. Ίσα ίσα που η χειρότερη στιγμή της σειράς (λόγω corniness) είναι
SpoilerShow
όταν ο Λεγκάσοφ εκφωνεί το Κατηγορώ του κατά της ΕΣΣΔ από το βήμα του μάρτυρα στο δικαστήριο (που δεν έγινε γιατί είχε ήδη αυτοκτονήσει στο μεταξύ)
Αυτό που λέει για τον Λεγκάσοφ ότι έπρεπε να μένει σε πιο πλούσιο σπίτι από τον πυροσβέστη ενώ όλο κι όλο το αρχικό σπίτι του Λ ήταν ένα κοντινό πλάνο που μιλούσε στο τηλέφωνο δείχνει πόσο είναι διατεθειμένος να κάνει την τρίχα τριχιά ο συγγραφέας του άρθρου, ενώ παρατηρήσεις όπως «The viewer is invited to fantasize that, if not for Dyatlov, the better men would have done the right thing and the fatal flaw in the reactor, and the system itself, might have remained latent.», έχοντας όντως δει τη σειρά με κάνουν να μην μπορώ να πάρω πολύ στα σοβαρά το άρθρο, που παρότι έχει ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις όπως π.χ. τα περί birds eye view της ιστορίας σε σχέση με το να γειώσει την αφήγηση σε καθημερινούς ανθρώπους είναι εκτός τόπου σε ότι αφορά το Τσερνομπυλ τη σειρά.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών