Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Nero

Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 08 Ιουν 2019, 17:24

Ας μαζευτούμε όλοι εμείς οι 4-5 παγκοσμίως που δεν έχουμε κάτσει να δούμε την καλύτερη σειρά όλων τον εποχών(βάσει imdb)

πως πάει, καλά? :)

Nero

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 08 Ιουν 2019, 17:29

HBO's epic miniseries Chernobyl is quickly gaining fans around the world, including in Iran, where an adviser to President Hassan Rohani has suggested that it carries lessons for political leaders.

The five-part series has been widely praised for its dramatization of the world's worst civilian nuclear disaster, including portrayals of victims sacrificing themselves to prevent an even greater catastrophe following an explosion at the Soviet-built power plant in 1986.

The adviser, Hesamedin Ashena, who also heads the presidential research arm known as the Center For Strategic Studies, on June 4 highlighted the joint U.S./U.K. production's central theme -- "What is the cost of lies?" -- and said "those in politics and government" could learn from that "mind-boggling question."

Ashena did not elaborate.

He appeared to have Iranian politicians in mind, since he posted his tweet in Persian. Ashena routinely tweets in English when directing his comments toward Westerners.

In a separate tweet, he shared an HBO promotional image for Chernobyl.

The show appears to be reaching Iranians who, despite restrictions that include tough Internet filtering and censorship as well as U.S. financial sanctions, are usually quick to access the latest Hollywood and Western movies and TV series.

Several episodes have already appeared online dubbed or subtitled into Persian.

When asked by another Twitter user whether he had downloaded the series or has an HBO subscription, Ashena cited the Filimo.com portal, a video-on-demand app that makes Iranian and Western movies and TV shows available to customers.

Not Often Discussed

There has been little public debate within Iran's state or semiofficial media about the safety of the country's nuclear facilities, although some Iranians have used open letters, blogs, and social media to question the need for a nuclear program or warn about the potential health or environmental risks of nuclear energy.
...

The HBO miniseries has shone a bright light on Soviet attempts to cover up the scale of the Chernobyl disaster.

Some Iranians on social media said that scenario was all too familiar for Iranians living in an ideologically driven system that frequently silences critics under the pretext of national security or to avoid grim accounts of life in Iranian society.

Iran has steadfastly insisted its nuclear efforts are strictly for civilian purposes, but the U.S. and other governments as well as the International Atomic Energy Agency (IAEA) have accused Tehran of duplicity and stonewalling about its nuclear activities.

International fears that Iran was seeking a nuclear bomb-making capability led to a deal between world powers and Tehran in 2015 that the United States has since abandoned in favor of renewed sanctions and other economic and diplomatic pressure.

https://www.rferl.org/a/rohani-adviser- ... 83162.html
τι γίνεται ρε παιδιά? :o


Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 08 Ιουν 2019, 17:40

Nero έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:24
Ας μαζευτούμε όλοι εμείς οι 4-5 παγκοσμίως που δεν έχουμε κάτσει να δούμε την καλύτερη σειρά όλων τον εποχών(βάσει imdb)

πως πάει, καλά? :)
Τύπε, γω που δεν έχω δει ούτε Game of Thrones, ανεβαίνω αυτόματα στην ιεραρχία του τάγματός σου;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 08 Ιουν 2019, 17:43

Feindflug έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:40
Nero έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:24
Ας μαζευτούμε όλοι εμείς οι 4-5 παγκοσμίως που δεν έχουμε κάτσει να δούμε την καλύτερη σειρά όλων τον εποχών(βάσει imdb)

πως πάει, καλά? :)
Τύπε, γω που δεν έχω δει ούτε Game of Thrones, ανεβαίνω αυτόματα στην ιεραρχία του τάγματός σου;
Τελικά είμαστε πολλοί :003:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 08 Ιουν 2019, 17:53

Awesomatic έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:43
Feindflug έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:40
Nero έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:24
Ας μαζευτούμε όλοι εμείς οι 4-5 παγκοσμίως που δεν έχουμε κάτσει να δούμε την καλύτερη σειρά όλων τον εποχών(βάσει imdb)

πως πάει, καλά? :)
Τύπε, γω που δεν έχω δει ούτε Game of Thrones, ανεβαίνω αυτόματα στην ιεραρχία του τάγματός σου;
Τελικά είμαστε πολλοί :003:
It has begun, my brethren.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25121
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 08 Ιουν 2019, 17:56

GoT δεν έχω δει ούτε επεισόδιο, αλλά το Τσερνόμπιλ θα το ιδω
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23233
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Ιουν 2019, 18:03

Ουτε εγώ εχω δει GoT. Ή μαλλον εχω δει, τα πρωτα 2 επεισόδια του 1ου κύκλου, κι έκτοτε το παράτησα εντελώς, δεν με τράβηξε ποτέ. Σκεφτόμουν να ανοιξω αντιστοιχο νημα αντιGoT, αλλα ειχα την εντύπωση οτι θα ήμουν μόνος μου. Αλλα τωρα βλεπω κι άλλους στην παρέα, και χαίρομαι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 08 Ιουν 2019, 18:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 08 Ιουν 2019, 18:03

Δεν είναι ανάγκη να δείς τη σειρά. Πήγαινε να δεις το real thing (αν σου βαστάει).

Γίνεται trendy προορισμός: Kύμα τουριστών πλημμυρίζει το Τσερνόμπιλ

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 08 Ιουν 2019, 18:05

Νημα για οσους βλεπουν,αλλα βαριουνται;
Σιγα τα αβγα.

Nero

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 08 Ιουν 2019, 18:05

Jack Shephard έγραψε:
08 Ιουν 2019, 18:03
Δεν είναι ανάγκη να δείς τη σειρά. Πήγαινε να δεις το real thing (αν σου βαστάει).

Γίνεται trendy προορισμός: Kύμα τουριστών πλημμυρίζει το Τσερνόμπιλ
Απ'ότι θυμάμαι δεν είναι πλέον τόσο ραδιενεργό το Prypiat πλέον, τουλάχιστον όχι σε όλα τα σημεία, κρατάνε το σκηνικό για τους τουρίστες όμως...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23233
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Ιουν 2019, 18:06

Jack Shephard έγραψε:
08 Ιουν 2019, 18:03
Γίνεται trendy προορισμός: Kύμα τουριστών πλημμυρίζει το Τσερνόμπιλ
Φίλε, και μου πέρασε απο το μυαλό ότι ακριβώς αυτό θα συνέβαινε μετά την απρόσμενη επιτυχία της σειρας :lol:

Von Mackensen

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 08 Ιουν 2019, 18:15

Ασφαλής ξεασφαλης, δεν πατάω το ποδαρι μου εκεί ούτε και αν με πληρώσουν.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 08 Ιουν 2019, 18:16

Nero έγραψε:
08 Ιουν 2019, 18:05
Απ'ότι θυμάμαι δεν είναι πλέον τόσο ραδιενεργό το Prypiat πλέον, τουλάχιστον όχι σε όλα τα σημεία, κρατάνε το σκηνικό για τους τουρίστες όμως...
Το άρθρο αναφέρει τι ακτινοβολία δέχονται οι τουρίστες κατά τη διάρκεια της ημέρας. Όση θα δέχονταν αν κάθονταν σπίτι τους 24 ώρες. Μικρές λοιπόν οι διαρροές πλέον.
vantono έγραψε:
08 Ιουν 2019, 18:06
Φίλε, και μου πέρασε απο το μυαλό ότι ακριβώς αυτό θα συνέβαινε μετά την απρόσμενη επιτυχία της σειρας :lol:
Απολύτως λογικό και επόμενο ότι θα δοκιμάσουν να το κεφαλαιοποιήσουν όσο μπορούν.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23233
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νήμα για όσους δεν βλέπουν Τσέρνομπιλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Ιουν 2019, 18:19

Προβλέπω να γίνεται και στέκι εναλλακτικού τουρισμού, μη σου πω. Να μαζεύονται απλυταίοι απ'όλη την οικουμένη, για κάμπινγκ στα χαλάσματα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών